CHRISTELIJK 1 De verdwenen miniatuur Over toneelspelen in de kerk en modaliteiten in de orgelbouw I VI Geen tucht op school zonder zelftucht van de leraar Kanttekening Grotere kredieten en bredere opleiding CETAFLEX lijmt kond allo hont! Doopsgezind predikant promoveerde™ magna cum laude in Marburg I' 2 P l it de hervormde synode gOALS men weet zijn de ver gaderingen van de generale synode der Nederlandse Her vormde Kerk niet openbaar. De verslagen van deze zittingen waarin men ..de tijd uitkoopt", getuige het grote aantal zaken, dat in enkele dagen wordt be handeld, en vaak lang niet op- vervlakkig worden samenge- tteld door het hervormde pers bureau. Vanzelfsprekend zijn deze verslagen zakelijk gehou den, wat aan de levendigheid niet toedoet. Gelukkig kent ook de hervormde kerkelijke pers „brieven uit de synode", waarin afgevaardigden aan de lezers van het blad hunner modaliteit blikken achter de schermen gur.- r,.e7}:. ffewoon het zakelijke of ficiële verhaal in persoonlijke stijl navertellen. Uit de brief van ds J. ÏV. Beerekamp in het hervormd weekblad De Gere formeerde Kerk confessioneel) knippen wij twee stukken. TNE CLASSIS Harderwijk had geprotesteerd tegen het opvoe ren van religieuze spelen in kerk diensten. n.a.v. het stuk .Proto type" in Hilversum en Baarn. Sommige classes hadden adhesie betuigd, andere niet, maar deze vroegen wel om nadere klaarheid over de verhouding van woord en beeld in de verkondiging. De raad voor de eredienst leg de een rapport hierover ter tafel. Zowel op formele als op materië le gronden werd de classis Har derwijk hierin in het ongelijk ge steld. Formeel onder andere om dat het bedoelde stuk niet in een officiële kerkdienst was opgevoerd (wel in een kerkgebouw!, materi eel o.a. omdat de profeten hun boodschap ook wel met beelden hadden geïllustreerd (Jeremia met zijn juk!). De spreker van de classis Har derwijk. diaken Van Ganswijk, verwierp die laatste parellellie Ook maakte deze spreker bezwaar tegen het vrij onbelangrijke in een kerkgebouw. De gemeente voelt immers dat onderscheid zo niet aan. Z.i. leert de Schrift dui delijk dat het geloof uit het ge- gehoor is. In de discussie werd uitgespro ken o.a. dat het een verschraling is van de overdrachtsmogelijkhe den, als aUeen het gesproken woord dat mag doen, dat ook bui tenkerkelijken deze spelen oneer biedig vinden, dat met het kaf van te ver gaande spelen het ko ren van goede lekcspelen (van Nijhoff bijv.) niet mag worden weggeworpen, enz. Ds. Krop ver telde dat in Groningen een kerst spel drieduizend mensen had ge trokken in een afgeladen Martini kerk. rEN ouderling De Geer en prof. Miskotte zich in de discussie mengden, staken zij wel zeer af in de diepte. Eerstgenoemde voel de de dreiging van experimenten met spelen, die zich bezig houden met de heilsfeiten. Dat nam prof. Miskotte over. toen hij er op wees. dat de heilsfeiten een gevaarlijk thema zijn voor de kunst, die im mers ..het graan der werkelijk heid tot de drank der poëzie om zet". Juist waar de kunst haar volle kracht ontplooit, is het gevaar groot, dat het scheppende woord het woord-als-aanspraak denatu reert. Kunst rust altijd, waar ze haar machtigheid realiseert in zichzelf, versmaadt uit eigen rech te de communicatie met de naas te. door duidingen en bedoelingen, zij het impliciet, aan te brengen. Z.i. was er dus wel reden tot na dere bezinning. Nadat dr. Emmen er nog op had gewezen, dat in het Genève van Calvijn bijbelse spelen opge voerd werden en men dus voor zichtig moet zijn met de uitdruk king „in strijd met het reformato risch belijden", werd de nota te rug verwezen naar de raad voor de eredienst. De vragen bleken nog niet voldoende te zijn beant woord. Ook de classis Harderwijk mag dus niet klagen over gebrek aan belangstelling voor haar grieven De synode is wel zeer indringend met haar probleem, dat inderdaad een ernstig en belangrijk vraag stuk is. bezig geweest. Knoeierij in orgelbouw EEN VRU scherp debat ontplooi de zich rondom het werk van de orgelcommissie. De bezwaren gingen vooral in twee richtingen. In de eerste plaats tegen de traagheid, waarmede de orgel commissie vaak handelt. Ontstel lende voorbeelden werden opge somd. over kerkvoogdijen die in maanden geen antwoord kregen op een brief. Hier blijkt de over belasting weer mee te spreken. Maar dieper ging de grief dat de orgelcommissie, bedoeld als adviesorgaan, in de praktijk op drachtgeefster blijkt te zijn voor enkele met name genoemde fabri kanten. terwijl anderen zelden of nooit aan bod komen. Het blijkt dat er in de muziek wereld ook „modaliteiten" be staan en dat de richtingsstrijd tussen aanhangers van het ene soort orgels en orgelklanken en aanhangers van een ander type in volle gang is. De deskundigen van de orgelcommissie behoren tot één van deze modaliteiten en vinden orgels van een andere kleur dus minder aanbevelenswaardig. De voorzitter van de orgelcom missie. oud-minister, mr. Schok king, weerde zich dapper. Het speet hem. dat er zo weinig waar dering was. terwijl juist op orgel- gebied de Hervormde Kerk zulk voortreffelijk werk doet, dat aD- dere instanties, die met orgels te maken hebben, vaak bij het her vormde adres om advies aanklop pen, bijv. kleinere kerkgenoot schappen. Z.i. is er in Nederland slechts plaats voor enkele bedrij ven van groot formaat. Knoeiers hebben geen kans meer zolang ze hun kwaliteit niet verbeteren. Maar het gaat niet alleen om technische kwaliteiten, maar ook om de goede klankstijl. Het bleek uit de discussies wel. dat er verschil bestaan moet tus sen de adviezen van de bouw- en restauratie-commissie en van de orgelcommissie. Er zijn duizelden bekwame architecten en aanne mers in ons land. maar slechts enkele waarlijk deskundigen op het gebied van orgels, vooral van historische orgels. Dat de invloed van onze orgeldeskundigen bij het geven van opdrachten dus groter is dan bij het aanbesteden van kerken ligt voor de hand. Hoeveel kerkvoogden hebben grondig ver stand van orgels? De praeses rondde de discussies af met de opmerking, dat de dank baarheid voor het werk van de orgelcommissie ditmaal wat ver borgen lag onder de bezwaren, maar er niettemin is. V.h.m.o.-conferentie op Woudsehoten van Chr. Paedagogisch Studiecentrum HET WERKLOOSHEIDSCIJFER (Van een onzer redacteuren) en dinsdag op Woudsehoten organiseerde voor rectoren, directeuren en leraren bij het v.h.m.o. Een hachelijk onderwerp noemde conferentieleider prof. dr. G. Wielenga het, maar een zaak, die de kern van ons leven raakt, omdat tucht nauw verbonden is met zelftucht; dat Barëndrëcht is de juiste instelling op alle levensverschijnselen en deze instelling dient Tweetal te worden bepaald door bijbelse waarden, niet in de betekenis van redelijke begrippen maar levende werkelijkheid. .i\K<»M>|\<.,SWKKK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Leerbroek: kand. J. Kooien te Delft. Aangenomen het beroep van de gene rale synode tot predikant voor bijzondere werkzaamheden jeugdsecretaris Ned I Zendingsraad) A. de Haan te Hansweert. I GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te Groningen-Zuid (derde predikantsplaats): G. P. Hartveld te Assen en R. J. de Jong te Winschoten. Beroepen te Heerlen (voor de evan gelisatie): H. Schut, missionair predikant met verlof van Middelburg, wonende te Hilversum: te Middelburg (vak.-W. J. Meister): T Spilker te Maasslui i zestigtal bestuursleden, Schonebeek: H. D. Bakker te Tholen. Het onderwerp werd van twee wel de constateren, maar niet zeggen hoe heel verschillende zijden benaderd. De dat zich straks zal inpassen in de „vrese- Utrechtse psycholoog dr. L. de Klerk lijk gecompliceerde situatie" van de i i *--■J J jg ----- klas pubers. beschouwde het maandagavond pedago- leraar gisch-psychologlsch. en dr. G. B. W. Iluizenga. rector van het Haagse christe lijke lyceum „Zandvliet" bezag het gLs- termorgen vanuit de praktijk. in de hogere klassen zo had de heer De Klerk in zijn referaat gezegd ziet de leerling het onderwijs vaak als vorming (de mogelijkheid tot appèl is daar ook groter); de gymnasiast meer dan de h.b.s.'er en de lyceïst. Hoe hij daaraan kwam, wilden enke len weten. Dr. De Klerk noemde heel voorzichtig enkele moeilijkheden: de gymnasia vormen op het algemeen een gemeenschap met sterker bindingen dan andere middelbare scholen. Termen en benaderingswijs schillend, de betogen richtten zich in hoofdzaak op dezelfde zaken. Dr. Hui-I zenga liet aan de hand van vele voor-j beelden zien. hoe de tucht niet een bij komende zaak is. maar dat zij in héél' het schoolleven aan de orde is; het orde-1 probleem, waaraan zoveel beschouwingen! over de tucht worden opgehangen, be-t handelde hij slechts terloops. En dr. De Klerk deed uitkomen dat de tucht moet zijn een gelijkmatig verdeeld zoutend zout dat de school doortrekt en niet een incidenteel klontje, dat de smaak bederft (het beeld is van prof. Wielenga). Zoals het doel van de tucht is het brengen van de leerling tot zelftucht, zo is het middel daarbij de zelftucht van j a AN dr. Huizenga werd gevraagd of de opvoeder, of liever van de gemeen- het lesgeven primair was, terwijl per schap van opvoeders samen; een gemeen-1 soonlijk contact buiten de lesuren om schap gebaseerd op centrale waarden, door, daaraan ondergeschikt was. allen aanvaard. Dit is geen frase, zo riep dr. De Klerk uit. dit is levensnoodzake lijkheid voor de christelijke school. schien door een betere groepering de vakken; misschien ook door het betere intelligentieniveau van de leer lingen? Les primair CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Bedankt voor Urk: J. Keuning te verbeterd bericht). Ede: P Op den Velde te Hilversum-Öost en dr. W. H. Velema te Eindhoven GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Dordrecht: W. C. Lamain te Grand Rapids Mich. (Ver St.) Bedankt voor Kampen: H. Rijksen te Vlaardingen; voor Vlissingen en Öost- kappelle: H. van Gilst te Dirksland Primair achtte hij het opvoeden tot kinderen Gods. „Al het andere is fran je, maar wel allerbelangrijkste franje". De les heeft de s c h ij n het belang rijkst te zijn (door de eisen van leer plan, maatschappij en eindexamen). Maar zij is niet meer dan een onder deel van de primaire taak. Men is gauw geneigd te zeggen: als de les primair is, is het niet zo erg als we het persoonlijk contact laten schieten. Dat is wel erg, zei de heer Huizenga. Vermelden wtf nog, dat dr. Huizenga de jeugd van paardestaarten en spijker broeken (deze laatste zijn op zijn school verboden, zij het slechts omdat de rits sluitingen de banken beschadigen) in wezen bestaat uit precies dezelfde kin deren. even aanspreekbaar als in alle LJET totale werkloosheidscijfer per eind februari geeft na de sterke tijging van december en de nog flin ke stijging gedurende januari reden tot een gematigd optimisme. Februa. ri gaf immers slechts een stijging te zien van ruim duizend werklozen. Het aantal mannelijke werklozen steeg weliswaar met ongeveer 1600, maar het aantal vrouwelijke werk lozen daalde daarentegen met circa 500. Deze slechts geringe stijging gedu rende de maand februari gold ook voor de zwaarst getroffen noordelij ke provincies van ons land. Er kan dus enige hoop zijn op een verbete ring van de werkgelegenheid in ons land. Weliswaar moet in de ge ringe februaristijging verdiscon teerd worden, dat het februari-cijfer altijd een dalende tendens te zien geeft, omdat in deze maand het aan tal seizoen-werklozen pleegt af te nemen. De seizoenontwikkeling zou hier dus de andere vormen van werk loosheid kunnen camoufleren Maar dan nóg geeft het februari-cijfer aanleiding te veronderstellen, dat ook de andere vormen van werk loosheid niet sterk zijn uitgelopen. Het aantal seizoenarbeiders, dat weer in het arbeidsproces is opge nomen, wordt ten hoogste geschat tussen 5000 en 10.000. In deze gematigd gunstige ontwik keling zullen waarschijnlijk ook de maatregelen ter bestrijding en voor koming van werkloosheid reeds een zij het geringe rol gespeeld hebben. Het verloop van het werkloosheids cijfer in de maand maart zal be langrijk zijn, omdat in deze maand de seizoenwerkloosheid normaal ver dwijnt, en men dus een groep werk lozen overhoudt, die moeilijker in het arbeidsproces opgenomen worden. Het totaal cijfer per eind maart zal zo een indicatie zijn voot 'iet verloop van de werkgelegen heid in de rest van het jaar. Een zaak, die echter de bijzondere landacht zal moeten hebben ook al jou het werkloosheidscijfer zich in gunstige zin blijven ontwikkelen, ij de kwestie van de ontwikkelingsge bieden. In deze gebieden is de werk. loosheidskwaal een chronische zaak en telkens bij een werkloosheids- hausse vallen hier de zwaarste sla gen. In deze gebieden zal perma nente werkgelegenheid geschapet moeten worden. Voor deze gebieder zullen gelden uitgetrokken moet* worden, een aangelegenheid die op het ogenblik ook de aandacht heen van de Tweede Kamer. Tenslotte zal men bij het beoordelea van een binnenlandse werkgelegen- heidssituatie nooit de international economische ontwikkeling uit hc oog mogen verliezen. De vijf mi].' joen Amerikaanse werklozen begin nen langzaamaan reden tot zorg fa geven, nu steeds meer de juistheii van de optimistische economische verwachtingen van Eisenhower vooï een nieuwe opleving in twijfel! getrokken wordt. In Amerika wor-l den geluiden gehoord van bescher-; mende maatregelen tegen buiten landse produkten. En anderzijd! wordt het dollartekort in de niet, Amerikaanse landen steeds groter ei vraagt men hier om restricties voer de Amerikaanse importen. Voort valt hier te denken aan het Ster- lingblok. Gelet op de internationale ontwikke. ling zal men bij de huidige gering! verbetering van de binnenlands werkgelegenheid moeten waken fa- gen te snelle en te optimistisch! conclusies. Niet populair HET woord tucht is impopulair, zo zeide dr. Huizenga, het wordt in de school zelden gehoord. De uitbanning van het tuchtbegrip wijst op gebrek aan bijbelse notie. Intussen: wat is tucht eigenlijk? Pri mair zelftucht, zo meende dr. De Klerk. Op school kan men er onder verstaan het geheel van tuchtmiddelen. Een tucht ÖUTOIU kan men ook nog noemen de verzame- jaarlijkse algemene vergadering te hou- *,n« regels, die tot doel hebben de orde Jaarvergadering Chr. schoenwinkeliers De Chr. bond van schoenwinkeliers in Nederland hoopt dinsdag 11 maart as. „Noord Brabant" te Utrecht zijn In de morgenbijeenkomst zullen de bondszaken afgehandeld wórden, .'s Mid dags zal en dat is iets nieuws in de geschiedenis van deze organisatie een toneelstuk worden opgevoerd over de in koop van schoenen in de loop der eeu- -j de opvoe ding. Dr. Huizenga noemde haar de uiterlijke verschijningsvorm van de tucht. Voorzover de tucht en dus ook de orde een probleem is, ligt dit vraagstuk eer bij de leraren samen dan bij de leerling. Opvoeden tot innerlijke tucht is ook op school een zaak van vóórgaan, van vóórleven als christen. Het tonen van liefde en belangstelling voor de leer- Het spel is geschreven door de bonds- secretaris de heer W. S. van Dijk. De schetsen spelen in 1892. 1958 en 2023. Een- - viertal fabrikanten maakte de opvoering I ll.nge" m»akt vragen van tucht en orde mede mogelijk. Er zijn 20 medewerkers. I e.,?eniV^ overbodl8 Natuurlijk zun Gezien het aantrekkelijk k.rzkter dal i"®."®1",® en ,§TO" "titelen niet men ook ditmaal weer aan de bonds- 4® h»")- d'.e zells aan de meest voorbeel- vergadering heeft gegeven, mag ver wacht worden dat de schoenwinkeliers volgende week in grote getale naar Utrecht zullen trekken. Ds. S. H. J. James viert 55-jarig ambtsjubileum Zaterdag gedenkt ds. S. H. J. Ja mes. emeritus predikant van de Neder landse Hervormde Kerk, de dag. dat hij 55 jaar geleden te Biggekerke het predikambt aanvaardde. Ds. James werd in 1877 geboren en werd in 1902 door het provinciaal kerk bestuur van Zeeland toegelaten tot de evangeliebediening. 8 maart van het daarop volgende jaar verbond ds. Ja mes zich aan de hervormde gemeente van Biggekerke. die hij twee jaar dien de. In 1905 vertrok ds. James naar La ge Zwaluwe en in 1914 deed hij zijn in trede in zijn laatste gemeente. Delfsha- ven. die hij gediend heeft tot aan zijn emeritaat in 1943. In de bijna dertig jaar van zijn ambtstijd In Delfshaven heeft ds. James de gemeente sterk zien groeien. Het aantal kerkgebouwen steeg van twee tot vier en het aantal predi kanten van drie tot zes (thans zijn er negen predikanten, van wie één voor bij zondere werkzaamheden). Straf DE handhaving van de orde en de eventuele correctie door straf worden volgens dr. Huizenga veel te lichtvaar dig ter hand genomen. Straf is niet het zelfde als tucht, zei dr. De Klerk; het mag hoogstens een tuchtmiddel zijn. Bij het toepassen van straf dient men te be seffen. dat Christus de straf gedragen heeft: met het begrip vergelding in ver band met straf zij men dus voorzichtig. Als er gestraft moet worden. dan liefde Advertentie Vraag alleen iB Aspirin rA£e*J kt iÉiiiÉsii^vp Geen Aspirin zonder BAYERKRUIS Middenstand heeft nodig: Zes chr. detailhandelsscholen zijn voor 1959 aangevraagd de elementen van verzoening, binding, correctie en vergeving ook voor de leer ling te vinden zijn. Hoewel het voor het bestuur van de Christelijke Middenstandsbond op het ogenblik nog niet mogelijk definitief standpunt te bepalen ten aanzien van de door staatssecretaris Veldkamp onderworpen vestigings- besluiten voor de levensmiddelensec- de straftor en andere branches, bestaat Stevig TN onze scholen doen wij een appèl op I de jeugd. Maar dit appèl lijkt wel on mogelijk. Uit de samenleving gaan on telbare prikkels uit op de jeugd. Tegen over de daardoor ontstane afstomping dienen krachtige prikkels te staan. Daar om wenst de heer De Klerk een stevige tucht, die tot zelftucht leidt. Zonder verband noteren wij nog uit de discussie, dat dr. De Klerk tegen groepswerk op de chr. middelbare school is. Voor de sociale vorming is dat niet nodig; die kan wel door de tucht tot stand komen. En groepswerkkan een uitvlucht zijn voor de leerling om weer standen te ontwijken. Tot testen van a s. leraren op geschikt- het beroep zag hij geen moge- Onder de oudere Delfshavenaars leeft de herinnering aan zijn rijke kanselga ven, waardoor zijn frissen en originele «.«,6 ,.v u.USb-, prediking een groot gehoor trokken. Ilijkheid. De psychologie kan het bestaan-1 het tweede plan komen. heid deze kring toch reeds een duidelijk begrip voor de eisen, die de komende ontwikkeling zal stellen; hoe ook pre cies de vestigingsbesluiten tenslotte definitief zullen worden geformuleerd. Er is een duidelijke, niet te stuiten ontwikkeling binnen de middenstand gaande <"n de richting van het uit sluitende ondernemerschap, zo ver klaarde ons de heer H. de Mooy. voor zitter uan de Chr Middenstandsbond tijdens een versconferentie. De tijd, dat men een klein winkel tje kon beginnen met enkele honder den guldens is voorbij. Niet alleen op grond van de vestigingseisen, vooral op grond van de eisen kundig ondernemerschap en kapitaal. Primair zal men in de toekomst on dernemer moeten zijn, de vakkennis het ambacht zullen steeds Advertentie 36 ,,Toen waren de beide kerels natuurlijk weg," verklaarde de oude vrouw. ,,En ik zat daar en had pijn in m'n hals." „Verder weet u niets?" „Dat is alles. En als ik slik, heb ik last van steken." ..Slik zo weinig mogelijk!" raadde een van de wachtmeesters aan. De andere vroeg: „Begrijp jij dat, Paul? Ik niet „Ik ook niet," antwoordde Paul. ..Twee man nen komen aanzetten, zetten de zaak in donker en smeren 'm weer! En achteraf ziet het lokaal er uit als een uitdragerij." „Misschien waren het 'mensen van de concur rentie7" meende de garderobevrouw. De wachtmeesters grinnikten. Zij wisten wel ls waar ook niets. Maar zij wisten het beter! Toen dook in de deur een grote, oude man op Hij geleidde een beeldschone jongedame, die zich niet bijzonder goed scheen te voelen. De man zei: „Wij moeten u dringend spre ken Mijn naam is Külz." ..Verzoeken om schadevergoeding moet u bij de eigenaar indienen." antwoordde de ene wacht meester. Mijnheer Külz lachte bitter. „Wanneer de di- recteur zesmaal honderdduizend Deense kronen over heeft, kunnen we het eens proberen „Hoezo zeshonderdduizend kronen?" vroeg de politieman, die naar de naam Paul luisterde. „Is er dan iets gestolen?" „U bent een snugger man," zei Küli. „U denkt u zeker, dat het electrisch licht zo maar voor 't plezier uitgaat7 Van deze dame is een miniatuur gestolen. Van van..." „Van Holbein!" vulde Irene Trübner aan. Erich KAstner: ..Voornaam?" vroeg de ene wachtmeester. „Hans," zei de jonge dame. „Aha!" riep de andere wachtmeester. „Dat is ten minste wat! Hans Holbein heet hij!" „Over wie praat u eigenlijk?" vroeg Külz- „Wel, over de dief, die Hans Holbein!" „Mijn beste man!" riep Külz. ..Holbein is im mers de schilder! Kennis is macht! De dief is weer heel iemand anders. De dief. dat zijn onge veer twee dozijn dieven! Ze zitten al van Ko penhagen af achter ons aan. In de trein hebben ze van mij de copie van de miniatuur gegapt. Dat was een prachtig idee van juffrouw Trübner Daarstraks hebben ze mij echter de copie weer teruggebracht. Juffrouw Trübner zei: „Laat ik hopen dat hem niets ernstigs is overkomen!" Zij zweeg een poosje. Daarna vermande zij zich. ..Ik moet di rect met Brussel telefoneren. Mijn baas is in Brussel. Ik moet hem de diefstal meedelen!" De twee wachtmeesters bleven lange tijd stom- „Praat niet zoveel." verzocht Külz. „Altijd maar netjes ieder op zijn beurt." „Wilt u ons nahr het bureau vergezellen?" zei de ene politieman. „De bende kan nog niet ver weg zijn. Wij moeten direct de aangren zende districten op de hoogte stellen. En het hoofdbureau in Rostock." De andere politieman opende de deur: „Mag ik u verzoeken?" „Een ogenblikje!" verzocht Oskar Külz. „Ik moet u voor de goede orde meedelen, dat ik de oberkellner en een expediteur, genaamd Eh- mer, in het donker ietwat stevig heb beetge pakt. Ik dacht dat zij dieven waren." Hij was terneergeslagen. „Ik doe dan ook altijd alles verkeerd." „Dat is op het moment niet van zoveel be lang," merkte de ene wachtmeester op zijn collega bij de deur herhaalde: „Mag ik u verzoeken?" Toen kwam een kellner uit de zaal aangestrui- keld. „Aha." bromde Külz. „We hebben nog niet behaald." Irene Trübner haalde een bankbiljet uit haar tasje en gaf het de kellner met de woorden: „Zo is het goed." De kellner boog diep. „Dat was het niet," ver klaarde hij. ,,U hebt iets op de tafel laten lig gen." Hij hield een pakje en een brief in de hand. Külz greep haastig toe. „De valse miniatuur!" riep hij „En de brief, waarin de kerels me zo hebben uitgescholden! Geef die rommel hier!" Hij stak beide in de zak en verklaarde: „Een volgende maal vergeet ik nog mijn hoofd." Irene Trübner fluisterde: „Alsjeblieft. kom nu mee. Papa Külz; we hebben haast." De zes taxi's suisden weer over de nachtelij ke straatweg- Zij reden naar Rostock terug (Wordt vervolgd) VOORLOPIGE OPLOSSING De twee belangrijkste punten de toekomst zijn daarom: de opleiding van jongeren voor het ondernemer schap, dat op een aanzienlijk hoger plan zal staan en het zoeke, van wegen om het jonge ondernemers financieel mogelijk te maken bi de toekomst een (levensmiddelen) bedrijf te beginnen, afgezien van de vraag hoe dit bedrijf er precies uit zal zien. Er zal kapitaal nodig zijn- Vanzelf sprekend kan dit ook niet los gezien worden van de rechtsvorm van de on derneming (we denken aan de kleine N.V., die ongetwijfeld In de toekomst een sterkere Ingang zal krijgen bij de middenstand) en de kwestie opvolging. Voor wat betreft de financiering zal de huidige regeling via het Algemene Waarborgfonds voor de Middenstand on toereikend zijn. De maximale bedragen, die de staat thans garandeert zijn 40.000 voor de bouw van een pand en noB eens 40.000 voor de inrichting. Behalve aan verhoging van deze bedragen zou te den ken zijn aan een belastingvrij bedrag uit de wList voor de kleine midden stands N.V. In de toekomst zal in Nederland im mers nog behoefte bestaan aan circa een 25.000 middenstandszaken. Willen deze niet alle in handen vallen grootwinkelbedrijf dan zal er in de fi nanciële sfeer beslist iets gedaan moe ten worden. Het grootwinkelbedrijf beschikt immers reeds over ruime financiële mogelijk heden en bovendien over een rijpe ja renlange ervaring, waarbij de positie van de jonge zelfstandige middenstan der ongetwijfeld veel zwakker is. Dagschool voor de detailhandel Voorts zal ook belangrijk worden de opleiding van de jonge middenstander. Deze opleiding zal veel meer omvat tend moeten worden- De ,aatste jaren is middenstandskring reeds in opbouw serie detailhandelsscholen, waarop leerlingen van 12 tot 16 jaar. ge durende vier jaren dus, een basis opleiding wordt gegeven voor het onder nemerschap i- de middenstand. Daarna kaD dan met succes een opleiding vol gen. gespecialiseerd al naar de gekozen branche is. Voor de begroting over 1959 zijn door de Chr Middenstandsbond bij hel mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen voorstellen ingediend voor christelijke detailhandelsscholen, in Den Haag, Amsterdam. Middel burg. Apeldoorn. Hogeveen en Leeuwar- middenstand beschikt reeds in dergelijke scholen, alle in het zuider van het land. Voorts bestaan op hel ogenblik nog drie zogenaam de compromisscholen, die echter in we zen neutraal zijn, al heten deze voor al le gezindten te zi Dergelijke compro- misscholen komen binnenkort ook nog in Den Haag (omzetting van school voor winkelpersoneel) en per 1 september in Zwoll' en Rotterdam. De scholen beogen vooral een basis opleiding te geven voor leidinggevende functies in de detailhandel, dus voor relfstandig ondernemer, voor filiaalchef »n voor afdelingschefs. Voora' wanneei de leerplichtige leeftijd nog verruimd zou worden, verwacht men voor deze scholen grote mor ,'kheden. I PRESIDENT Eisenhower heeft zijn democratische tegenstanders de wind uit de zeilen genomen door met vice-president Richard Nixon overeen te komen, da't deze als waarnemend president zal optreden met alle bevoegdheden en verant woordelijkheden van dit ambt in geval hij zelf niet in staat zou zijn, dit ambt uit te oefenen. Indien mogelijk zal de president zelf bepalen, wanneer zich een der gelijke situatie voordoet. Mocht Eisenhower hier niet toe in staat zijn, dan ligt de beslissing in de han den van Nixon. Tenslotte zal de president zelf weer vaststellen, wan neer aan zijn ongeschiktheid een einde is gekomen. Nadat de officiële verklaring van Eisenhower en Nixon was gepubli ceerd, heeft pèrschef Jim Hagerty medegedeeld, dat het Congres niet temin dient voort te gaan om bij voorkeur door een grondwets wijziging te voorzien in de op- voigings- en vervangingskwesties, die zich in noodgevallen kunnen voordoen. Maar het is duidelijk, dat de president door zijn optreden het politieke karakter, dat de Democra ten aan een besluit van het Congres hadden willen geven, heeft wegge nomen. Het lag in de bedoeling van de De mocratische senatoren en afgevaar digden, een speciale wet op te stel len, die een commissie van acht de bevoegdheid zou geven, een beslis sing te nemen over de ongeschikt heid van de president tot het uit oefenen van zijn ambt. De vice-president zou voorzitter van deze commissie zijn en de voor zitters van de Senaat en het Huis van afgevaardigden gewone leden. wij li Zij zouden als mogelijke opvolger tot Eisenhower evenwel geen steil hebben. De andere leden zouden dj d® fractieleiders in Senaat en Huls vu afgevaardigden en de minister vaj de buitenlandse zaken zijn. Hierdoo zou de meerderheid in handen vai de aan het bewind zijnde partij lij Pp gen. Kort nadat de Democraten dit plu hadden gepubliceerd, verklaard» William P. Rogers, de minister vu -j. justitie, dat hij president Eisenho wer zou adviseren, zijn veto ovr j dit wetsontwerp uit te spreken, >ch het door het Congres (waar de Df ue mocraten een meerderheid hebber1 eer zou worden aanvaard. Het gevol) de was een scherpe aanval op Rogenzü< omdat hij „minder van de wetgil" ving zou afweten dan wie ook." eei De bezwaren van Rogers dié g»™' deeld worden door Eisenhower - £jj| richten zich voornamelijk tegen 1 feit, dat een Congrescommissie s rechten zou kunnen toeëigenen, djvai voorbehouden zijn aan de uitvoerofnut de macht. De enige wijze, waart de de kwestie van de presidentiële oi wil geschiktheid kan worden geregelt r aldus Rogers, is de aanvaarding valPV een amendement op de grondwej twi Hiervoor voelden de Democrats101 evenwel niets, omdat het tenminsltul een jaar zal duren, vóórdat ed amendement op de grondwet a®ga( hindernissen in het Congres biji genomen. ov< de< Eisenhower heeft nu zelf de voo lopige oplossing aan de hand gedaa ooi waarin de Democraten op hun wilar ze, hadden willen voorzien. Het I we thans de taak van het Congres, do( «a' een wijziging van de grondwet e^bes definitieve regeling te treffen. "'On Internationale ambtsloopbaan Aan de universiteit van Marburg in Duitsland is gepromoveerd tot doctor in de theologie ds. J. S. Postma, pre dikant bij de doopsgezinde gemeente te Warns. Ds. Postma promoveerde by prof. dr. Ernst Benz, leider van het oecumenisch bureau van de Filippus- universitelt te Marburg, op een proef schrift over het Nederlandsche erfgoed van de Pruisisch-Russische mennonieten in Europa, Azië en Amerika. De promotie geschiedde magna cum laude. Ds. Postma werd in 1910 te Emmen ?boren en studeerde aan de Univer siteit van Amsterdam, aan het doops gezind seminarium aldaar en aan de rijksuniversiteit te Groningen. 1934 deed hij zijn kandidaats- ïen en in 1936 werd hij proponent bij de Doopsgezinde Broederschap In 1937 werd hij te Den Horn in het predikambt bevestigd. Vanuit Den Horn verrichtte ds. Postma ook arbeid in de kringen Haren en Roden, die later zelf standige gemeenten zijn geworden. Na de oorlog vertrok dr. Postma naar Amerika en daar was hij werkzaam te Philadelphia en vervolgens drie jaar Duits studentenkoor en -orkest naar ons land De Kantorei van de evangelische studentengemeente der Vrije Universiteit in Berlijn, een koor van veertig en een orkest van twintig personen, komt een tournee door Nederland maken. Op het programma staan werken van Palestrina Buxtehude, Schütz. Bach. Hande' en Strawinsky. De uitvoeringen worden gegeven op 9 maart te Utrecht, in de Pieterskerk, de "1de te Amsterdam in de Nieuwezijds- kapel. de 12de te Haarlem in de Bake- nesserkerk de 13de te Delft in de Prinsen- hofkerk. de 14de in Den Haag in de Duitse kerk. a'e 16de te Rotterdam in de Duitse kerk en de 17de te Gouda in de Westerkerk. in de doopsgezinde kolonie Witmarsu in Brazilië. Vorig jaar kwam hij wé naar Nederland en in oktober deed t intrede in zijn tegenwoordige gemeenlp Tijdens zijn verblijf in Amerika v dr Postma o.m. districtssecretaris de algemene conferentie nieten in Noord- en Zuid-Amerika redacteur van het orgaan conferentie. Zowel in Duitsland alsl Noord- en Zuid-Amerika was dr. Posfai medewerker aan verschillende perij dieken. Van zijn hand verschenen twee biblfvi grafieën over de geschiedenis mennonieten in Pools-Pruisen Rusland, die hij schreef na zijn studf!? eizen in het oosten. Dr. Postma heeft te Asuncion Paraguay een mennonietische gemi gesticht en door zijn initiatief kreeg mennonietische jeugd te Montevideo^ Uruguay een eigen tehuis. Aan de standkoming van de Nederlandse testantse gemeente te San Paulo Brazilië heeft dr. Postma eveneens a ■«ctief aandeel genomen. Naar wij vernemen heeft de univf siteit van Marburg dr. Postma w genodigd om in mei aldaar een coll»1 Finse vrouw wil in j J het gehele ambt !l De Finse vrouwenorganisaties hebl dl besloten te bevorderen, dat vrouwen 01 der dezelfde voorwaarden als mann T het predikambt in de Lutherse k« ei kunnen bekleden. D Een commissie van de laatste sy w le heeft voorgesteld een nieuw ambt 0 te stellen, waarin de vrouw geesteli b irbeid kan verrichten. Hierdoor ecb n '.uilen haar bezigheden beperkt blij' tot het pastoraat in ziekenhuizen en p vangenissen. Dit voorstel wordt door i vrouwenorganisaties onvoldoende acht. E

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2