SIGARENWINKELIER Het geheim van de Wij zijn niet zo tevreden als men wel denkt Holland-Amerika-Lijn boekte minder winst DE NIEUWE LEIDSCHE NIEUWE LEIDSCHE COURANT R MAANDAG 24 FEBRUARI 1958 TTET IS MERKWAARDIG, hoe ons bestaan onderhevig is aan klimatolo- gische invloeden, zowel in de lettèrlijke als in de figuurlijke zin. Zodra het weer een beetje opklaart en de passage op straat dus toeneemt, kun nen we dit onmiddellijk in de zaak gewaar worden En als de kranten weer eens bijzondere aandacht menen te moeten vragen voor de kwestie roken-longkanker, worden we dit al even gauw gewaar, doch in negatieve zin. Je omzet loopt meteen terug. Ook voor de stemming op de beurs is onze branche erg gevoelig. Gaai het op het Damrak goed, dan gaat het ons eveneens goed. Worden er echter flinke koersverliezen genoteerd, dan kunnen we al heel gauw een daling in de verkoop constateren. Maar je doet je best, tracht zo veel mogelijk aan de man te brengen en hebt daarmee de ene dag meer succes dan de andere Bent u dus eigenlijk niet zo tevreden over de gang van zaken, de laatste tijd? Neen. beslist niet. Nog niet zo lang geleden moesten de sigaren met een cent omhoog, daarna de sigaretten met e dubbeltje per pakje en nu hangt er wi zo'n prijsverhoging voor de sigaretten de lucht. Is het dan een wonder Je steeds meer klanten de opmerking hoort maken dat ze het roken gaan staken? Gelooft u dat ze de daad bij het woord voegen? Na de vorige prijsverhogingen Is h( erg meegevallen, maar de verhoging di nu voor de deur staat zal ons zeker de das om doen. De gewoonterokers en de verslaafden zullen natuurlijk niet radi caal „kappen" met de rokerij, maar wei zullen velen hunner het in de shag gaan zoeken. En een andere categorie, onder wie tal van vrouwen, zal ongetwijfeld miniseren of dat verzetje er helemaal Wat zijn zo in het algemeen varingen met het publiek? Het publiek is erg grillig. Men wil bijvoorbeeld eens een andere sigaret dan men gewend Is en dan adviseer ik e die hun smaak zo veel mogelijk komt. Maar wat zie je dan veelal? Men kiest ten slotte iets, dat volkomen de gewoonte in strijd is Bij de sigarenrokers gaat het som: zo. Wist u dat maar vijf procent van rokers zich ervan bewust ls wat ze 1 e n roken? De andere vijfennegentig procent weet het werkelijk niet. Zo ls een klant die een wat pittiger sigaar vraagt dan hij in de regel pleegt te kopen Hij wenst iets In de prijsklasse van 31 cent. Als Ik hem nu een sigaar aanbiedt, die zeker aan zijn bedoeling zal beant woorden, maar het is toevallig een 27 cents sigaar, dan kiest hij er toch een van 31, die lichter is dan die hij altijd rookt. Wéérom? Het kan me in zo'n geval heus niets schelen, of ik een enkele cent min der verdien. Voor mij ls het veel belang rijker. dat de klant voldaan ls als hij straks de brand in zijn rokertje steekt. Dan toch komt hij terug Voelt hij zich echter miskocht, dan loop ik de kans, dat ik hem nooit weerzie. Ik handel dus stellig in mijn eigen belang, maar niet op de manier, zoals die klant vermoedelijk denkt. Hoe ligt de verhouding ti; omzet van sigaretten en sigaren? Wij verkopen, naar het aantal gere kend, natuurlijk veel meer sigaretten Doch de sigaren winnen het In gelds waarde. Tenzij je in een klein volkszaakje zit. Neemt het sigaren roken af of toe? De laatste maanden stond de toe neming stil, doch de nieuwe collectieve reclame van de sigarenfabrikanten onder de leus „Ook al aan de sigaar?" zal de verkoop van dit artikel zonder twijfel ten goede komen. Maar als de sigaret niet best is Hebt u in het algemeen baat bij de reclame? Als er een nieuwe sigaret aan de markt komt, die ondersteund wordt door een flinke reclame-campagne, loopt zo'n sigaret altijd prima Maar ls die sigaret niet best. dan gaat de omzet al heel gauw weer met sprongen achteruit en begint zo'n merk een kwijnend bestaan lijden. Wat vindit u van de filter-sigaretten? De meeste mannen proberen eens een doosje, of roken ze een maand lang, doch dan zijn ze het zat: te flauw. Tijdens en kort na een publikatie over longkanker gaat de filter-sigaret altijd wat harder, maar zo'n periode duurt nooit lang. Want even later krijg ik op de vraag „Met of zonder filter?" al weer te horen: „Geef mij maar zonder, ik ben niet bang". De beste klanten voor de filter sigaret zijn de dames. Zoals het ook de dames zijn. die veel meer een eenmaal gekozen merk trouw blijven. Bij de mannen komt het veel voor, dat ze na drie maan den van hun merk genoeg heb ben. Zij willen een andere „Vir ginia" of een andere „Ameri kaan". Nu eens ontdekken ze ten slotte een sigaret die hen bevalt en daar blijven ze dan voorlopig weer bij; of ze vallen, na wat experimenteren, toch weer op hun oude merk terug. Zijn de sigarenrokers ook zo ver anderlijk? In veel mindere mate Dit geldt even eens voor de shag-rokers die vaak jaren achtereen een bepaald merk blijven vragen. Hebt u al veel dames onder uw klan ten, die de stoute stap naar het dames sigaartje waagden? 'k Heb het éénmaal gehad dat een vrouw Zo'n doosje kwam halen, doch die zijn er nog heel wat onder, die op zijn tijd naar een sigaar verlangen Maar de prijs schrikt velen af Je hebt voor 90 cl 20 sigaretten, doch slechts 4 sigaren 's Zaterdags echter neemt menige arbei der naast zijn gebruikelijke portie siga retten of shag er een stuk of vijf sigaren van 22 cent bij Het is niettemin overwe gend het beter verdienende publiek dat sigaren koopt, dus de zakenman, de leraar, de hoger gesalarieerde ambtenaar e.d Ook veel mensen, die een min of meer leidende positie hebben in de bouw vakken, zoals opzichters, hebben graag een sigaar. In dit milieu rookt men bij voorkeur grote forse sigaren, al zijn ze dan lang niet altijd van zulk een goede kwaliteit. Voorts nemen tal van arbeiders uit deze kringen herhaaldelijk een losse sigaar mee, als ze een pakje tabak of shag komen halen. En onder mijn klanten van het platteland heb ik verscheidene siga renrokers Vooral onder de oudere boe ren. Deze roken tegenwoordig zelfs vaak een goede sigaar, in tegenstelling tot vroeger. De meeste oudere arbeiders houden zich echter aan hun pijp, hun pruim of hun shagje. Ik verkoop ze nog regelmatig, maai alleen aan mannen boven de vijftig Jonge pruimers zie ik nooit meer Voor pijp tabak heb ik wel klanten onder de Jonge ren. Dat begint al met jongens van 17 en 18 jaar. En voorts verkoop ik ze aan men sen van elke leeftijd. Tal van jongeren prefereren echter de weeig-zoete mixture, totdat ze wat ouder worden en overscha kelen op de ongesausde tabakken, die veel eerlijker van karakter zijn. Weinig. En die weinigen moeten haast altijd iets hebben voor vader of moeder, of voor een oudere broer of zuster. Zelden maak ik het mee, dat ze voor zichzelf wat komen halen. Al is dat in een volksbuurt wel eens anders. Uiter aard is het moeilijk te controleren, of ze inderdaad wat voor anderen komen kopen. Maar als ze om een klein pakje Prijsverhoging zal ons de das om doen zei erbij: „Om mijn man vanavond eens grote ogen te laten opzetten". Nu, dan weet u het wel. Hoe is overigens de vraag naar kleine sigaartjes? De z g. senoritas worden druk ge rookt, dus de sigaartjes in de prijsklasse van 14 cent. En dat komt. omdat ee gaar van 22 cent veel mensen niet kan bekoren Maar de betere sigaren gaan bij menige man weer het budget te boven. Willen zij dus iets roken van hogere kwa liteit, dan komen ze vanzelf bij de senori tas terecht. En die heel dunne sprietjes? Dat is leuk goed. Ze gaan wel niet zo hard, doch ik verkoop ze zowel jongelui tachtig jai formaat n hebben v vijftig. i zestien als Vooi; de sigaar van normaal et ik het echter voornamelijk i de mannen van boven de Meest verkochte sigaar en sigaret Wat is de meest verkochte sigaar? - Die 27 En de meest verkochte sigaret? In de prijsklasse van 90 en 95 cent. Krijgt u wel eens jongemannen in uw winkel, die zulke sigaren prefereren? O, ja. leerlingen van machinisten- scholen, van de MTS of HTS zoals dat tegenwoordig geloof ik heet, en verder Heden, die pas naar kantoor gaan. ZU behoren tot mijn regelmatige afnemers, 't Gaat wel niet engros, maar daarvoor hebben ze het geld niet Maar een paar keer In een week komen ze om één of twee sigaren, zo van 22 of 27 cent. Hlernit blijkt dus, dat ook jongeren de smaak van een sigaar wel weten te waarderen. Omzet van f 1000 per week is armoede Hier loopt een sigaret hard - daar slecht Weet u wat ook typisch ls? Dat eer. bepaald merk sigaren of sigaretten, dat hier In het westen haast niet gaat, to het noorden, oosten of zuiden soms hard En nog iets eigenaardigs: er zijn klam ten, die altijd fooi geven. Als ze eei doosje sigaretten van 95 cent kopen, geven ze een gulden en voegen toe: zo is het goed. Dat zijn in de regel mensen, die voor een belangrijk deel hun inkomsten op de fooien zijn gewezen. Dus taxi-chauffeurs, kelners, serveersters, kappers en kapsters e Houdt u er nog een bepaalde koop-methode op na? Vanzelfsprekend. Met n; er een klant binnenkomt met de vraag: „Mag ik een doosje sigaren van u?" Ik vraag dan steevast eerst: „In welke prijs?" En als het antwoord luidt: „f 2,70, is mijn volgende vraag: „Een licht sigaar tje, of een beetje pittig?". Heeft de klant me ook dèt verteld, dan Informeer ik nog, of hij een gewoon knakmodel, bolknak of een corona-model wenst, dus een sigaar met een spitse kop, een dikke bolle kop, of een recht model met open kop. Als ik ook dét weet, laat ik hem een paar doosjes van verschillende.fabrieken zien, om hem zijn keus te laten bepalen Nooit zal ik dus beginnen met de vraag, welk merk het mag zijn. Want meestal noemen ze dan maar een naam, die hun toevallig te binnen schiet. En dan valt het later vaak tegen Bij de verkoop van rooktabak en sigaretten ga ik net zo te werk Tenzij de klant precies zegt wat hij hebben wil. Bij de sigaren heb je voorts nog varië teiten voor de ochtend, de middag en de avond, met als meest bekende de „after dinner", de echte fijne sigaar voor na het diner. Deze is echter altijd duur, omdat er nogal wat „Havanna" in wordt ver werkt. Wat is voor de winkelier het meesl winstgevend? Niet de omzet van tabak, sigaren of sigaretten maar die van de pakjes vloei Hierop zit verhoudingsgewijs de grootste verdienste. We moeten het evenwel voor namelijk hebben van de sigaren en siga retten Op de sigaren verdienen we onge veer 14 procent en op de sigaretten 11 11 procent. Als je tenminste alles recht streeks van de fabrieken koopt Wat je echter via de grossier betrekt, levert iets minder op, daar ook hij er een procentje aan verdienen moet. Waarom wordt de grossier dan niet uitgeschakeld? Omdat deze mij ook slechts vijf pakjes sigaretten van een bepaald merk wil leveren, wanneer er maar geringe vraag naar bestaat. Aan zoiets kan een fabriek niet beginnen. Hoe groot moet de omzet van een sigarenzaak zijnom er een be staan in te hebben? Duizend gulden per week is stel lig te weinig. En ook vijftienhonderd qulden is nog maar zo zo. Want de huren zijn tegenwoordig niet laag meer, het stoken is duur en het licht is evenmin goedkoop. Overigens hangt het er veel van af, in wat voor zaak je zit. De lasten van een modern opgezette na-oorlogse winkel zijn nu eenmaal beduidend hoger dan die van een zaak van voor de oorlog. Welke zaken onderscheidt u? Buurtzaken. loopzaken (op drukke punten), de speciale sigarettenzaken (voornamelijk sigaren) en het zgn ge mengde bedrijf. Onder dit laatste ver- B'{ DE sigarettenrokers komt het veel voor, dat ze na drie maanden van een merk genoeg hebben. Ze willen eens een an dere „Virginia" of een andere „Amerikaan". Soms ontdekken ze dan een sigaret, die hen weer beter smaakt; soms ook vallen ze na wat geëxperimenteer weer op hun oude merk terug. staan we kruidenierswinkels of andere zaken met een tabaksvergunning. En dan zijn er ook nog de verzendhuizen, die men als grossiers voor particulieren zoi kunnen beschouwen. Draaien die zaken allemaal wel? Nee meneer. Vooral de kleine re winkels in de volksbuurten, waar hoofdzakelijk goedkopere sigaretten en shag de omzet be palen, hebben het vaak moeilijk. Dat blijkt wel uit de vele geval len, waarin zo'n zaakje te koop wordt aangeboden. Ons vakblad staat er vol van. Voorts ook uit het feit, dat toen onlangs een filiaalhouder voor een stations zaak werd gevraagd, er onder de dertien sollicitanten twaalf men sen waren, die zelf in een volks zaak staan. Deze winkeliers heb ben allemaal een schraal bestaan, waarin ze verbetering willen brengen door ergens filiaalhouder te worden en hun eigen winkel aan hun vrouw over te laten. Zijn er dan teveel sigarenwinkels? Daar zegt u een waar woord Wie het vakdiploma en het middenstands diploma heeft, kan een tabaksvergunning krijgen en, zich vestigen. Van deze moge lijkheid nu is al veel te veel gebruik gemaakt. Hoe groot moet de voorraad zijn van een winkelier? Als je een beetje zaak hebt, moet je al gauw over een tien- en twaalfduizend gulden goed beschikken. Met veel minder kun je het eigenlijk niet stellen, indien je wat gesorteerd wilt zijn. Maar echte voorraad kun je dit niet eens noemen Vóór de oorlog hadden we die wel. Dit kan nu echter niet meer. omdat je dan veel te veel kapitaal renteloos zou moe ien laten liggen Om dezelfde reden hou den ook de fabrikanten er geen voorraden meer op na. Bovendien moet je, als je voorraden bezit, meer stoken Hetgeen eveneens geld vraagt. Stookt u veel? Bijna het hele jaar door. Want ook bij kan er veeJ de lucht zitten. En hiertegen waken. Stoken is daarom niet alleen ei kwestie van warmte, doch even goed vi ventilatie. De vochtdelen moeten ei arvoer hebben Als je die niet in je wl kei hebt, helpt het stoken ook niet. Je moet dus met kennis van zaken stoker en de vochtigheidsmeter voortdurend Ir het oog houden. Shag zo laag, sigaren zo hoog mogelijk Shag moet altijd wat aan de vochtige kant blijven. Vandaar dat je deze altijd zo laag mogelijk bij de grond opstapelt Sigaretten mogen, ja moeten ook enigs zins vochtig blijven, daar ze anders leeg lopen. Alleen sigaren behoren kurkdroog te zijn. Om na te gaan of dit zo is, r een sigaar vlak bij het oor houden even in knijpen. Een droge sigaar zal dan zachtjes kraken. Ten einde de sigaren een zo goed mogelijke conditie te 1 waren, plaatsen wij dit artikel steeds op een hoge plek in de winkel. Als het kan tegen het plafond aan. Profiteert de sigarenwinkelier veel van het toerisme? Tal van zaken wel, daar heel buitenlanders sigaren meenemen. En niet de goedkoopste, 't Hangt er echter helemaal van af, waar je gevestigd bent In volkszaken komen ze niet. Daar gaan trouwens toch betrekkelijk weinig sigaren om. Er zijn er genoeg, waar de verkoop van shag, rook- en pruimtabak niet i der dan veertig procent van de totale zet bedraagt. De overige zestig procent bestaat dan in hoofdzaak uit sigaretten Vandaar dat in dit soort winkels de winst marge altijd aan de lage kant is. Toch moet, als een arbeider met f 80 per week naar huis gaat, een winkelier in een volkszaak wel f 125 verdienen. Want niet alleen zijn z'n uitgaven voor huur, vuur en licht aanzienlijk hoger, doch hij mist allerlei sociale voorzienin gen, die de doorsnee-werkman wel geniet. Zo moet de winkelier voor zijn eigen pensioen zorgen door een zware premie te betalen aan een verzekering, hij vangt geen vakantiegeld, enz., enz. En hij moet óok rekening houden met slechtere tijden. Zo komt het, dat de branche de sigarenwinkeliers de branche is, w in de meeste verwisselingen van eigenaar voorkomen. Niettemin word je door velen voor vol aangezien. Maar vaak heb Je zorgen, die een arbeider of ambtenaar niet kennen. Hoe zijn uw ervaringen met het poe deren van de sigaren? Bijna alle rokers hebben er eer hekel aan, want ze krijgen er vuile han den en een vuile mond van. En toch gaan de fabrieken ermee door. Soms poederen ze niet, maar verven ze de sigaren. Dat geeft nl. niet af, doch het heeft een nade lige invloed op de smaak. Omdat de meeste kopers zich toch laten verleiden door een mooie egale kleur. De echte ken ner natuurlijk niet. Die zoekt een stuk tabak met een natuurlijke tint, dat geurig is, goed smaakt en goed brandt. De kenner stelt voorts geen prijs op een jasje van cellofaan, dat weliswaar be schermend werkt ten aanzien van vocht en breuk, doch anderzijds pjVEN EEN SIGAARTJE HALEN, maar wat zal ik nu eens nemen?" „Mag het iets zijn in de prijs van f2-70? En houdt u van een beetje pittig?" Zo gaat dat elke dag weer opnieuw, omdat de mensen willen roken en de winkelier moet leven. Maar het zou voor beide partijen veel leuker zijn, wanneer de accijns naar benedeninplaats van naar boven ging bij het verwijderen vaak breuk veroorzaakt. Maai er zijn helaas zo weinig kenners. Winkeldochters99 geen ramp Heeft de sigarenwinkelier nog vee) stroppen aan „winkeldochters"? Dat valt erg mee. Als een bepaalde sigaar of sigaret niet erg meer in trek is. bestel je er geen nieuwe meer bij. Dan raak je de boel op den duur toch wel kwijt Overigens bederft een sigaar niet. als je hem goed behandelt. Hoe langer hij in huis is, hoe beter hij wordt. En wat de sigaretten betreft, waarmee je eventueel blijft zitten, deze worden meestal door de fabrieken teruggenomen. Dit is niet zo'n offer, omdat er op een doosje van een gulden maar liefst 62 centen belasting zit en zij de banderolles weer kunnen ver zilveren. Gelijk al opgemerkt, verwachten veel meer narigheid van de aanstaande accijnsverhoging. Want laat men ei Finanoiën toch wel aan denken, dat de meeste winkeliers nog geen omzet .zestigduizend gulden 's jaars halen. Zij, die boven de honderdduizend gulden uit komen, vormen maar een heel kleine groep. Wat zegt u van de automaten? In de buurt van stations, bioscopen, café's etc., hebben ze wel zin. Maar op plaatsen, waar 's avonds het verkeer al vroeg uitgestorven is, brengen ze de kosl niet op. Want een automaat met 16 vak ken kost al gauw f3500. Als je er twee hebt, zit daar f7000 in. En dan de last van het bellen om geld te wisselen, en het bonken op zo'n ding als een pakje sigaretten niet wil zakken. Nee, een a maat is ook niet alles. Laat ik voorlopig zélf mijn boterham nog maar proberen te verdienen! "P\E WINST van de Holland-Amerika Lijn over 1957 is ten gevolge van de VJ tijdsomstandigheden gedaald en de vooruitzichten van 1958 zijn zeer zeker niet onverdeeld gunstig. Het vrachtenpeil is laag, doch het landing- aanbod vrijwel constant. De cruise-boekingen zijn goed, behalve voor de Statendam ten gevolge van politieke omstandigheden en de daling in Wall- street. Het drividendvoorsrbel is 10 procent (v.j. 12 pet., waarvan 10 pet. to aandelen). De exploitatierekening beliiep 32,3 (37,6) miljoen, interest en effecten 3,99 (3,02) min., deelnemingen 1 06 (0 99) min., boekwinst Blommersdijk en Blijdendijk f 5,25 min.; tegenover 2,8 (2,76) min. pensioenfonds, 0,1 (0,8) min. verlies effecten, 5.64 (8,27) min. afschrijvingen. f 24,4 (24,2) min. reserve nieuwbouw, en 7,95 (7,37) min. netto-winst. Voor het vrachtbedrijf was het eerste halfjaar 1957 bijzonder gunstig, daarna was het ladingaanbod gemiddeld niet on bevredigend. Het tweede halfjaar maakte veel goed van de vermindering der Amerikaanse toeristen. Het emigrantenvervoer werd geschaad door bijzondere luchtvaartta rieven. Het cruisebedrijf was niiet in eik opzicht bevredigend doch gaf behoorlijke resultaten. Aan de EuropaCanada Line wil men een tweede schip toevoegen. De HollandInteramerica Line stelde teleur, De JaivaNew York Line zal invloed on dervinden van de Indonesische crisis. Opgeleverd werden de Statendam, de Dinteldijk en de Kloosterdijk. De kosten van de Rotterdam zullen belangrijk hoger worden. Het pierencomplex te New York moet in 1960 gereed zijn. De deelneming in de Ver. Ned. Scheepvaartmij is bevre digend. Een groot bedrag aan belastingen is onder diverse schulden gereserveerd de reserve uitgestelde belastingen werden verhoogd. Hel pensioenfonds heeft 45,5 min. belegd. In grote blokken woningen wordt 3,4 mito. belegd te Papendrecht, Dondreoht en Zwijndreoht. De vloot meet 341.982 (314.800) brt. of 348.962 (344.423) dwt. In aanbouw zijn vier schepen met 53.840 brt. of 27.600 diwf. Personeel aangeb. Kinderverzorgster, 26 jaar, In bezit dipl. kinderverzor ging. v.g.g.v., zoekt werk bij kleine kinderen. Extern. In Lelden of omgeving. Brieven No. 1310 Bureau Blad. Personeel gevraagd 0 Stichting De Rustenburg, verpleeginr. voor langdurige zieken, vraagt verpleeghul pen voor verzorging patiën ten. Brieven met volledige Inlichtingen aan de Dlrek- tle. Mathenesserlaan 491. Rotterdam. Postbus 6020. 0 Gevr. hulp in de huish. voor hele dagen. Niet ben. 20 Jaar. Mevrouw Have, Hartmanstraat 4. De Boer's Zelfbediening vraagt enkele flinke meisjes voor lnpakwerk. Aanmelden Haarl.str. 164—166 Gevraagd voor a s. sei zoen In foto- en kunsthan del jongedames voor win kelverkoop en afwerk-lnrich- tlng. Jongeman voor doka- werk. bekend met behoorlijk reportagewerk. Juffrouw v winkel en hulp huishouding. Dame als verkoopster en afwerk-lnrlchting. Met enige kennis moderne talen „AD- FONO". Foto-Kunsthandel. Noordwijk aan Zee 0 Gevraagd een ne4 meisje voor de morgenuren (912), behalve woensdag. Mevr. Rlemersma, Pr. Marijkelean 12. Oegstgeert. 0 Gevr. een werkster voor 2 ochtenden p.w. Hoofdstraat Ijl, Leiderdorp. Te huur aangeb. 0 Zonnige gemeub. zitkamer ?n kleine slaapkamer. Op goede stand. Br. no. 1268 Bur. iran dit Blad. Te huur gevraagd Dame b-b.h.h. zoekt gest. iit-slaapkamer. Liefst in Oegstgeest. Br. No. 1311 Bur Blad. Analiste zoekt Zit-slaap- kamer per 15 maart. Brieven No. 1293 bur. van dit blad. Woningruil Woningruil. Te Leldep aangeboden een vrij huisje Gevraagd groter huis. Brie ven onder no. 1307 Blad Te koo" gevraaed 0 Te koop gevr. in goede staat zijnde kinderbox, liefst met vlonder. Jan van Galen straat 31. Katwijk aan Zee. 0 Groot orgel gevr. Om- schr. merk. reg.. prijs H. Bertus. Patijnestraat no. 26 Maassluis. koon aangeboden 0 N.S.U. bromfiets in prima staat 175. Janvossensteeg No. 34. 0 Te koop aangeb. H.M.W bromfiets, 200Jac. van Beyerenlaan 21. S'ssenheim. 0 Wegens vertrek Philips radio met F.M. band 95- Herenfiets geheel compleet 40. Sleestofzuiger 220 V. prima zuigend 35. Philips pick-up 3 snelheden met saf fier 37 50. Herenstraat 82. 0 Aangeboden wegens ver huizing t.eab. solide bank stel. staande schemerlamp (z.g.a.n zijden kap), boeken kastjes, divanbed, lampekap- pen. tafels, stoelen, ganglan taarns. schilderijen, enz. Tel. 23434. L de Colignylaan 24. Oegstgeest van 10.30—12 uur an 17—21 uur. Diversen 0 Duitse, Oostenrijkse en Zwitserse Dames en Heren. 15—65 jaar. wensen corres pondentie met Holland. In lichtingen gratis. Wereldkoe rier, Postbus 6057. Rotter dam: Telefoon 33421. 0 Overgangsleeftijd? Mi graine? Ongezonde teint? Jeugdpuistjes? Verstopping? Vetzucht? Nattermann's Bloedzuiverende thee no. 8 helpt! Groot pak 1.85 bii elke drogist. 0 Iedereen is enthonsiast als wij uw matras overtrek ken met damast. 1-pers. van af ƒ19.50; 2-pers. 26 50. Smits Bedden-Tapijtenmaga zijn. Mare 98. Vrouwensteeg no. 9. Telefoon 23913. 0 Maranatha-lezlng. Woens dag 26 februari nam. 8 uur spreekt in gebouw Middel stegracht 3 de heer D. Jan Bruijn van Wassenaar over het onderwerp: „De komst van de Messias voor Israël". Zegt het voort! Belangrijke lezing I 0 Strljkinricbting Ozon voor Uw fijne was. Hoge Rijn dijk 34. Telefoon 22657. 0 Wasmachines ƒ395.- met sneldroger merk ALBA- LIEN. onverwoestbaar, gaat een mensenleven mede. En kele beschadigde machines belangrijk goedkoper. Ook op gemakkelijke betalings voorwaarden. Fa. Dusoswa, Turfmarkt 2. Leiden; Kerk straat 48. Noordwijk; Zee weg 1, Katwijk aan Zee. 0 H.M.W. dubbel-zlt brom fiets met dubbele veer-ele menten. De enige bromfiets geschikt voor 2 personen. Prijs f 725. Gebr Huisman. Hogewoerd 66-68. Tel. 31292. 0 Rijwielen 25 goedkoper, r aankopo van een enor- restant partij kinderrij wielen, jongens en meisjes, met remnaaf, 5 kleuren, gaan deze weg 25.goedkoper ONDER VOLLE GARANTIE. Firma Dusoswa, Turfmarkt No. 2, Leiden; Kerkstraat 48. Noordwijk: Zeeweg 1. Kat wijk aan Zee. 0 Behangen, Schilderen, Witten!! Uw huis opknappen? Maarde juiste voorlich ting. Als schilder-behanger kunt u op mij rekenen. Koopt nu reeds materialen, 't Is nog rustig. De beste materialen Rich. J. Blok. Hogewoerd 62, Tel. 23123. 0 Solex Standaard ƒ349.50 p.m. 17.50 Solex de Luxe 395 - p.m. 20.24 inclusief All Risk verzekering. Ser vice Station Gebr. Hulsman. Hogewoerd 6668. tel. 31292. lil lerlenties wijzen de weg naar voordelig inkopen l PRIJZEN VOOR KOERIERS 1 tot 20 woorden 1 Van 20 tot 30 woorden 1.50 Voor Koeriers onder nummer wordt 15 ct extra in reke ning gebracht. Bewijsnum mer (alleen op verzoek). 15 ct KOERIERS WORDEN ELKE DAG GEPLAATST. VOOR HET HELE GEZIN NIEUWE AVONTUREN VAN Spekkie en Blekkie „Jongens," zei mijnheer Klabaai die mid dag, „het is zulk mooi weer vandaag, we zullen eens naar het veld gaan om te oefe nen voor de komende sportwedstrijden. Ik heb al wel gehoord, dat we er dit jaar vast op kunnen rekenen de wisselbeker in de wacht te slepen, dank zij de medewer king die onze vriend Spek ons heeft toege zegd, maar helgmaal in zijn eentje zal hij het toch ook niet kunnen, dus het lijkt me verstandig, wanneer de anderen nog eens even geducht aan het oefenen slaan." Er ging een luid gegrinnik op in de klas en de jongens keken met glinsterende ogen naar de bank waar Spekkie zat. Die had zijn armen nonchalant over elkaar gesla gen en hield zijn neus hooghartig opgetrok ken. Hij verblikte of verbloosde niet en knikte alleen -n paar maal kortaf en bijzonder zel'oe-.vust. L_ De jongens gingen naar het gymnastiek lokaal om daar hun kleren en schoenen te halen, stelden zich dan netjes in het gelid op en marcheerden onder aanvoering van mijnheer Klabaai naar het sportveld, dal maar een paar minuten van de school af lag. „Wel, Spek. nu kun je even laten zien dat je toderdaad sneller bent dan Rob Snel- lemans, makker!" spotte Bert Brimvanger, toen de jongens in sporttenue stonden aan getreden. Spekkie schudde laatdunkend zijn hoofd. „Ik hoor wel dat jij niet op de hoogte bent van de moderne trainingsmethoden, Bert," zei hij geringschattend. „Heb jij het boek van de beroemde Bolanische at leet Randolf Paardebek: Hoe win ik de ene wedstrijd na de andere? nooit gelezen Schijnbaar niet. En toch wil jij met die sportwedstrijden meedoen? Merkwaardig moet ik zeggen, finfin, je resultaten zullen er dan ook wel naar r\ijn." „Ik loop altijd nog hard genoeg, al heb ik dan ook geen Bolonisch paard in zijn bek gekeken," merkte Bert Brimvanger geprikkeld op. „om jou op de tachtig me ter minstens een halve baan achter me te laten. Kom op, Spek. Ik daag je uit." Maar opnieuw schudde Spekkie arrogant zijn hoofd. „Ik denk er niet over, Bert," zei hij minachtend. „Randolf Paardebek schrijft dat er niets zo slecht voor je vorm is, als het uitkomen tegen atleten waar je twee of drie klassen bovenuit steekt Loop jij daarom maar een baantje met Jobbe Smil- ben kUn misschien no* net heb- Dit was kras uitgedrukt van onze vriend, want Jobbe Smilkoek was een kogelrond ventje met korte, dikke beentjes, dat zich ongei r even snel verplaatste als een gaard.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 8