Deining in Leidse KVP om figuur A. van Dijk Kwestie-Soedan niet bijgelegd Excellent Tegen 2 Leidenaars 8 maanden geëist wegens meineed nieuwe leidsche courant 3 MAANDAG 24 FEBRUARI 1958 dat h« it nala- e voor- ooi ing vu komen zoude was di Ie bek lijk be- n, du maat plaat eschot kot zulla v«< t land n bre» bij i g vu Boe t oge» et la* betm) D positi ïl ri} •id Ie gm •deli.il stri; Gekscherend maar kwetsend briefje „woog zeer z waar ren deining ontstaan naar aan leiding van het feit. dat volgens het advies van de adviescommissie voor de gemeenteraadsverkiezing de heer A. van Dijk, die sinds 1950 fractie voorzitter van de K.V.P. in de Leid se raad is, op een onverkiesbare plaats op de kandidatenlijst is gezet (nummer 13). In de vrijdagavond door de afdeling Leiden van de K.V.P. gehouden vergade ring werd een motie ingediend, waarin het beleid van het bestuur werd afge keurd Dat had tot gevolg, dat het be ltuur in zijn geheel aftrad en zich niet herkiesbaar stelde. De motie over dit beleid werd met 74 tegen 64 stemmen aan genomen. Het bestuur stemde niet mee. Toen de heer Van Dijk op de kandii- Nieuw Leven vierde 40-jarig jubileum De Leidse arbeiders-muziekvereni ging heeft vorige week haar veertig jarig jubileum gevierd. Er werd een invitatieconcert gegeven onder lei ding van dirigent Baart en zaterdag was er 's middags een receptie in „Ons Centrum" aan de Hooigracht en 's avonds een feestelijke bijeenkomst in de gehoorzaal. Wethouder Van Schaik vertegenwoor digde 's middags het gemeentebestuur. Hij noemde het een prestatie van Nieuw Le ven om zo spoedig na de oorlog zich weer geheel op te bouwen; de wethouder zag dit als een bewijs van grote geestkracht. Verheugend vond hij het. dat in het be duur verscheidene jonge leden zitting hebben. Met het oog hierop legde hij ver- id met de volksmuziekschool in Leiden, poogt, de belangstelling van de jonge os voor muziek daadwerkelijk te stimu- •oorzitter van de culturele raad iprak de heer Zunderman jr. Hij wees trop, dat het repertoire van Nieuw Leven in de loop der jaren wel enige verande ring heeft ondergaan, al heeft deze mu- ilekvereniging haar socialistische karakter niet verloren. Namens enige organisaties bood hij een enveloppe met inhoud aan. Namens de Leidse Bestuurdersbond voerde de heer Schüller het woord. Kleine itrubbelingen werden altijd in harmoni sche geest opgelost, zo merkte hij op. Woordvoerder van de federatie Leiden de p.v.d.a. was de heer Fokkema. Verder spraken een vertegenwoordiger t Belgische socialistische muziek vereniging, een vertegenwoordiger van de vïjfd! directie van de centrale arbeiders-verze- em i keringsbank, mevrouw De Cler namens de toneelvereniging D.O.S. en mevrouw ider de receptiegangers waren ook be- irsleden van de muziekverenigingen irkmans Wilskracht, het Leidse Politie- luzlekgezelschap, T. en D en de R.K. Harmonii De feestavond werd verzorgd di cabaretgezelschap van Frans van Dusscho- i. Namens de leden werd een geschenk ungebodi Padvinders in Marekerk In een volle Marekerk hebben de Leid ie padvinders zaterdagavond de geboorte dag van Lord Baden Powell herdacht; 101 jaar geleden werd de stichter van do PsdvimdersbewegiTig geboren. Nadat do padvindsters en padvinders het beloftelied gezongen en naar de wet geluisterd had den, hield guddo H. J. Oudenbroek toespraak Naar aanleiding van de gouden draad die de koningszoon Bric door een donker woud leidde sprak de leidster gouden Draad van Christus' wet, die veilig door het woud van het leven kan voeren. Als wij net als Bric de draad loslaten om iets moois te bereiken komen we vaak in de grootste moeilijkheden. Het spel van verkennen is gebouwd op het grote gebod van Christus: „Hebt naaste lief gelijk uzelf". Dit is de gouden draad. die wij in ons leven zo stevig! mogelijk moeten vasthouden. Dan kunnen verzekerd zijn, later veilig in Gods Vaderhuis te worden geleid. Feestavond van Leidse gerepatrieerden In de bovenzaal van De Harmonie hield de Vereniging van Gerepatrieerden Leiden en omstreken zaterdag een feest avond. Het programma, waarin schetsen, dansen en muziek elkaar afwisselden, be- i speciaal Indisch werd uitgevoerd door de heer Belloi. Den Haag. De heer Belloni is in de krin gen van de gerepatrieerden geen onbeken de. Hij componeerden tal van krontjong- liedjes. Voor de Leidse VEGLO zong hij uterdagavond enkele daarvan, met bege leiding van piano en viool. De leden 1 de afdeling verzorgden de overige pro- Cle end: 111 Een aardig intermezzo vormde de loterij op Amerikaanse wijze. De opbrengst was gedeeltelijk bestemd om de kosten te dek ken van de feestavond, terwijl de rest ten bate komt aan de hulp aan gerepatrieer den. De leiding van het feest berustte bij de voorzitter van het feestcomité, de heer K. van Tongeren. Ds. Thinners bedankt Ds. C. L. Timmers te Sint Pancras heeft voor het beroep van de Geref. kerk van Leiden bedankt. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Magdalena, dr. v. J. Par don en T. J. Brandhorst; Abraham, zn. v- A. Duk en J. van den Bogaard; Maria Johanna, dr. v. J. A. M. van Haaster en J G. Kors; Derk Eppo, zn. v. D J. Bak ker en M. W. Dubois: Bettina Catharina Maria, dr. v. L. de Wit en V. R. G. Sun- kar; Martin Johnny, zn. v. M. de Graaf on M. W. Saarloos; Margaretha Heli dr. v. F. Slijper en A. A. M. Oudshoorn; Robbert, zn v. G Biesbroek en H. W. M. Stikkelorum; Cora Elizabeth, dr. v. G. A. Schellekens en P. Sloos; Cornells, zn. v. J. van Erkel en A. Verkaik; Harmien. dr. v. G. Blik en H. Benthem. OVERLEDEN: P. J. Beekman. 72 jr.. daten-lijst op een onverkiesbare pl-aate gezet, werd een ..kieecomité Van Dijk" het leven geroepen om alsnog te pro beren hem op een verkiesbare plaats Briefje In de vergadering zijn de geschilpunten issen de heer Van Dijk en het bestuur uitvoerig bespro-ken. Volgens de Leidse ant van zaterdag woog zeer u pijnlijke gebeurtenis, die zich het einde van het vorige jaar heeft gedaan: een vertrouwelijk briefje va taresse aan de voorzitter van de af deling, waarin op gekscherende, i kwetsende wijze over de heer Van Dijk werd gesproken, sloot de voorzitter per ongeluk bij een brief, die voor de heer Van Dijk bestemd was i6 nu een commissie benoemd, die ee .ve ledenvergadering zal voorbere: den. Deze moeit bi-nnen veertien dagen worden gehouden. voorzitter, de heer H. A. L. Vijver berg. deelde bovendien mee. dat mev A. van OudenhovenScheurs zich heeft teruggetrokken als kandidate voor de ge meenteraad, om de wijze, waarop de kan didatuur van de heren Van Dijk en dokter Kortmann is behandeld. Voorlichtingsdag Leidse industriëlen De door de Leidse vereniging van ii dustriëlen in het leven geroepen commii sie Bedrijfsleven-onderwijs is van plan een voorlichtingsmiddag en -avond U houden ten behoeve van de docenten var scholen voor middelbaar en voorberei dend hoger onderwijs. Dezen zullen daartoe donderdag worden ontvangen op het bedrijf van Sikkens Lakfabrieken Sassenheim. Mejuffrouw Dertien hoopt spreken over Opleiding in het bedrijf. De heer Zuidema behandelt het onderwerp- Modern personeelsbeleid. Slaap der drankzuchtigen Zondagnacht merkte een waker van de Leidse nachtveiligheidsdienst, dat de deur /an café-restaurant De Valk aan de Mor: ilngel half open stond. Toen hij naar bin- len liep, ontdekte hij tussen een hele ege en half lege drankflessen een die op de grond zijn roes lag uit te slapen. De politie heeft zich over de uit Abbenes afkomstige cafébezoeker ontfermd. Bromfietsongeluk Zaterdag zijn op het kruispunt Bui gravenlaan-Fruinlaan een bestelauto bromfiets met elkaar in botsing ge en. De 43-jarige uit Hazcrswoude af komstige bromfietser liep een hersen schudding op. Hij is naar een Leids zie kenhuis gebracht. Et'. Kath. Werkgemeenschap Hervormde jeugd met „katholieke" inslag Tijdens dit weekend hebben eraige Her vormde jongeren in Den Haag de Evan gelisch Katholieke Werkgemeenschap op- Zij stellen zich o.m. ten doel liefde eerbied voor des Heren kruis aan te kwe ken door het plaatsen van een kruis kerken, scholen en woningen aan te mi diigen en het maken van het teken des knuiises bij het gebed te propageren. De leden, die zri^h „leken" noemen, wil len zich bezinnen op het ordewezen en gebed-sregel onderhouden. De propaiganda-actie voor het kruis ■ondt door hen „Kruistocht '58" genoemd. MILITAIRE MUTATIES Bij K.B. zijn met ingang van 1 februari benoemd en aangesteld bij de generale staf, tot brigade-generaal de kolonel (tij delijk brigade-generaal) A. L. van- den Berge en de kolonel J. P. F. Agasdn, bei en van die staf. Bij K.B. is benoemd en aangesteld tot luitenant-kolonel bij het dienstvak der militaire administratie, de majoor J. J. F. Reeringh, van dat dienstvak, bij het wa pen der infanterie majoor H. de Groot, dat wapen. Oxystaalfabriek in gebruik De oxystaalfabriek te IJmuidcn is za terdag in gebruik genomen. Hierdoor is de tweede fase van de uitbreidingsplan nen der Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens voor 1958 voltooid. De beide an dere uitbreidingen van de Hoogovens be treffen het in gebruik nemen van de vierde hoogoven en de fabricage van clektrolytisch vertind blik- De oxystaalfabriek heeft een capaci teit van 300.000 ton staal per jaar. De president ir. A. H. Ingen Housr zeide bij de opening van dit miljoenen- project, dat het euvel van de enorme bruine rookontwikkeling, die zelfs even gedreigd heeft het hele project tegen te houden, de kop is ingedrukt door een in Amerika gevonden middel Keizer Haile Selassie van Ethiopië heeft zijn goede diensten aangeboden om te trachten een einde te maken aan het geschil tussen Egypte en Soedan, dat on danks de behandeling in de Veiligheids raad nog niet schijnt te zijn bijgelegd. Soedan heeft Egypte verweten, dat h«' niet op de hoogte was gesteld van het Egypische besluit om de verkiezingen in Noord-Soedan uit te stellen tot in maart een nieuwe Soedanese regering is ge vormd. Kairo antwoordde daarop, dat de bekendmaking in de Veiligheidsraad vol doende was Gisteravond maakte de Soedanese mi nister-president bekend, dat Egyptische troepen zijn waargenomen tn het betwiste Het voorstel van de keizer van Ethiopië 's inmiddels in beide landen welwillend mtvangen. Nederland erkent alleen Djakarta Kringen van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken te Djakarta heb ben tegenover het persbureau Pia ver klaard, dat ook Nederland alleen het ka- binet-Djuanda als wettig erkent. Dit blijkt uit de verwerping door Nederland van een verzoek van Makatita, vertegenwoor diger in Europa van de tegenregering, om de Indonesische bezittingen in Nederland te bevriezen Nederland heeft dit verzoek kortweg verworpen, „omdat het de door Sjafruddin Prawiranegara geleide rebel- lenregering op dezelfde wijze beschouwt als de beweging van Daud Beureuh in Atjeh". De ambassadeur van India te Djakarta heeft een bezoek gebracht aan de Indone sische minister van buitenlandse zaken en de volledige steun van zijn regering tot uitdrukking gebracht voor de pogingen der Indonesische regering om de huidige binnenlandse toestand tot een oplossing te brengen ACADP.MISCHE EXAMENS Geslaacd voor Elzen. Enter en 22 februari Geslaagd Bolwijn. Amsterdam: S l D E Holwerda. Grand Rapids. in handige plastic tabakszak de excellente half-zware shag van Douwe Egberts Wel of niet geslagen De kinderen van Eduard Litteris volbracht moe ilijke opgave uitstekend WANNEER BIJ EEN BLIJSPEL de humor meer in de tekst dan in situatie zit, is het opvoeren vaak een hachelijke onderneming. Het komt er dan op aan de tekst zó te zeggen, dat de geestigheden er uit komen en ook voor de mensen in de zaal duidelijk worden. Op dat laatste moet men steeds bedacht zijn. Door het vele repeteren is voor de opvoerenden de tekst vaak „gesneden koek" en men vergeet, dat het publiek alles het eerst te horen krijgt. tie, het scheppen van de vereiste sjeer en licht spel. Aan deze hebben speelsters en spelers onder leiding van de heer B. Hageman uit stekend voldaan. Behalve door sommigen in het eerste bedrijf werd de tekst goed gezegd, maai de jongeren moeten wel meer zorg be steden aan de articulatie. Mevrouw Co Hageman-Verhagen wist door haar spel. die warmte in het huil te brengen waardoor het daar goed was om te leven. Over het geheel genomen heeft men in het spel ook die graad van lichtheid weten te bereiken, waardoor het hele geval niet te werkelijk werd. Jos Dras, Ton van Aelst en Herman Frentzen, die drie vroegere aanbidders van Denise typeerden goed, vooral Jos Dras was een buitengewoon goed ge slaagde Poolse pianist die alleen Wagner naast zich duldt omdat die toch dood is. De Kinderen van Denise, Joke Bartels man v. d. Lans, Dolf ter Ghast en Henk Fuchs, vormden een uitstekend op elkaar ingespeeld trio. De voor ons gevoel ver velendste rol werd deze avond gespeeld door Bram Harteveld, die zich met een klein beetje tekst een groot gedeelte van de avond op het toneel bevindt. Gezien deze lastige opgave bracht hij het er be hoorlijk af. Als we nog een bos bloemen weg te geven hadden, dan was die voor Rosine Hasselbach-Gaaykema voor de voortref felijke manier waarop ze de rol van huis houdster speelde. Goed. deze rollen liggen haar. maar ze maakt ze door gebaar, mi miek en dictie tot de best gespeelde. Men speelde in een prettig, licht décor, dat behoorlijke ruimte liet en mogelijkheden Na afloop was er langdurig applaus en aren er veel bloemen. A. C. Bouwman We schrijven dit niet omdat bij „Litteris Sacrum" hier zoveel aan mankeerde za terdagavond bij de opvoering van „De Kinderen van Eduard". maar om aan te geven, waar. zoals wij het zien. één van de moeilijkheden lag. Dit stuk van Marc. Gilbert Sauvajon heeft een echte franse inslag. Het gege ven is nogal dwaas en wonderlijk Een moeder, zo'n stoere vrouw, die aan poli tiek, kunst en nog vele zaken meer doet, daar lezingen over houdt en artikelen schrijft, die drie kinderen heeft. die... nu ja, laten we terwille van degenen di naar de volgende voorstellingen gaan. het verhaal niet verder vertellen. In ieder geval, deze Denise is een persoonlijkheid, zo haar eigen (wonderlijke) ideeën vele dingen. Als moeder is ze onbetwiste middelpunt van het gezin. Ze heeft sfeer in haar huis en weet var gezin een eenheid te maken. Er heerst groot gevoel van saamhorigheid, waai niets of niemand iets aan kan veranderen Het is een nogal ondeugend verhaal, ge schreven met een zeer lichte toets er daardoor ontwapenend, zodat ook hier geldt: „Schande over hem die er ids van denkt" Voldaan Voor een succesvolle opvoering jas dus nodig: goede en juiste dic- t Haags Gerechtshof heeft zich vr(j- veer beziggehouden met de gebeurte- n dje in de vroege morgen van 21 juli 1956 hebben plaats gehad in de bouw keet van Panagro in het Staelduinse Bos -Gravenzande. In deze rechtzaak met afleveringen kwam de procureur- generaal thans tot een eis, te weten acht maanden gevangenisstraf tegen een 30- jarige betonwerker uit Lelden en een zelfde straf tegen diens broer, een 27- jarige betonwerker uit Leiden, beiden \ve- Op zichzelf was het eigenlijk een ge beurtenis van niets. De 43-jarige los werkman B. H. D. uit Naaldwijk had ru- Gevestigde en vertrokken personen In de week van 13 tot en met 19 februari In Leiden vestigden zich: A J H Westerwijk Bosdijk en fam.. in strumentmaker, Irenestr. 15; H de Jong fam., glasinstrumentmaker. Plantsoen T M C Lasander geb. v Rijn en fam.. Levend-aal 106; C H Vink en fam., leraar. Burggraven laan 62; G W Corporaal en aes. bedrijfsleider, Moddermanstr. 6: Y S Tan en fam., kok. Haarlemmer- ;traat 211; E van den Hooff en fam., con cierge, Noordeindeplein 4a; H J van Dam fam., onderwijzer. Boshuizerlaan 31; G J J Vredeveldt en fam... exploitatiechef. Morelaan 45; J M van Graven, onderwij- Vismarkt 3; E J Bree. J v Goijen- kade 1; F S Verhagen. Witte Singel 43; E G J J Rooi vink, Haarlemmerstraat 139a; J M van 't Hul. Witte Rozenstraat 22; V Domela Nieuwenhuis Nijegaard, Doeza- straat 27a; R A J Mee6. Breestraat 123a; A M M van der Wiel, ge-b. Verberkt. Haarlemmerweg 7; J K Beverloo, ver pleegster, Rijnsburgerweg 10; M C M T Zaat, kraamverpleegster, le Binnenvest gracht 30; N A van Tilborg, kantoorbe diende, Marnix6traat 81; J M Slingerland, schipper binnenvaart, Potgieterlaan 25a; A Nuis, leerl. mach.bankwerker. Heren- t 142; F G J Kraan, waterbouwkun dige. Herengracht 100; J C Bosman, tim- nan, Beschuitsteeg 1; H C Hertel, geb Klein. Akkerhof 38; P Knip. militair. Noordeinde 2a; M J M T van Elck, hulp Ie huishouding, Roodenburgerstraal 53; G C Pelle, Rijn- en Schiekade 114; J Wijnands, verpleegster. Rijnsburgerweg 10; H E Kuenen. kinderverzorgster. Rijns burgerweg 127 Uit Lelden vertrokken: W J Stipdonk en fam.. Nieuwe Rijn 96. Voorschoten. Rijndijk 114 (woonw.); A Ingelse en fam.. Zoeterw. Singel 96. Oegsi- geest. Van Cuycklaan 14; C A Warmer dam en fam.. Gasstraat 50. Nederlandse Antillen; T van den Berg en fam., Iren®- straat 15, Den Haag, Garderenstraat 17; J H Jansen en fam., Rijnsburgerweg 140, Voorschoten, Prof. Lorentzlaan 79; A Bourgonje en fam., Kloksteeg 14, Austra lië; W A Knaap en fam.. Zonneveldstraat 7, Haren (Gr.), Dilgtweg 36; A H Roemer en fam., Rijn- en Schiekade 48, Voorscho ten Rouwkooplaan 9; J L H Cupédo geb De Vrie6, Boisotkade 8, Utrecht, Prinsen straat 20 bi6; BAT Koster, Van Hogen- dorpstraat 5, De Bilt (U.), Gezichtslaan 162; E E J Kropveld, Boerhaavelaan 42. Amsterdam. De Lairessestraat 56; L Rook. Boerhaavelaan 47. Delft, Van L. van San- denbstraat 1; L J E P van Breemen, B. Roozenboomstraat 24. Brunssum, Pel grimsweg 55; F D Beckering, Rapenburg 40, Rotterdam, Mariniersweg 121; W A J Rapp, Breestraat 37, Nijmegen, Plataan- straat 2; P J de Kort. Hoflaan 95. Steln. Hoogenweg 9; E Laöordois, Lage Rijndijk 6b. Aalten. Haart 24; W C M Krol. Mun- nikenstraat 25. Den Haag, P. Krugerlaan 62; D Cornelisse. Groenesteeg 60, Ridder kerk. B Rijweg 275; C C Diks. Haarlem merstraat 200a. Maastricht. Hofmeiers plein 23; C J Dirkzwager geb. Schutte. Van der Werfstraat 62, Alphen aan den Rijn. Hortensiastraat 34; J Vermeulen. Oude Singe! 26. Hilversum. Diependaal6e- laan 137; C C de Hooge, Boerhaavelaan 21. Zuid-Afrika; F de Vries, Rijnsburgerweg 140. Apeldoorn. Sumatralaan 79; A A va der Vis, Rijnsburgerweg 86. Haarlemmei meer. H M Dijklaan 13; H M Horsfang. Rijnsburgerweg 10. Arnhem. Van Blan kenburgstraat 3; C Schot, Lage Morsweg 22, Rotterdam, Pr. Julianalaan 79; N. Vro lijk, Van Bemmelenetraat 21, Wageningen, Dolderstraat 45; C Temming geb. Zand vliet. Thorbeckestraat 4, Utrecht. Robijn laan 4; A J M van Haastrecht, Zoeterw Singel 76. Den Haag. Aagje Dekenlaan 70; V G M Gioia, Korevaarstraat 35. Leider dorp. Zijloordkade 20; E de Mol van Ot- terloo, Papengracht 22, Den Haag. Wage- naarweg 13. zie gekregen met zijn Haagse collega K. O. en hij zou hierbij O. hebben geslagen. De politierechter veroordeelde D., on danks zijn ontkenning. Hij ging in hoger beroep en tijdens de behandeling van deze zaak werden de Leidenaars gehoord, die zeiden dat er niet geslagen was Zij wer den ter zitting gearresteerd op vermoeden van meineed, maar ze werden losgelaten toen ze bij de politie hadden verklaard, dat er misschien wel geslagen was maar dat ze niet gezien hadden, of het ook raak was geweest. Bij de behandeling van de meineedzaak van de Leidse broers in eerste instantie hadden beide verdachten echter weer pertinent gezegd, dat er niet geslagen was. Ze werden van meineed vrijgesproken. In beroep was deze meineedzaak al eens aangehouden en nu werd de dokter gehoord bij wie het slachtoffer zich onder behandeling had laten stellen, omdat zijn wang door de klap gezwollen zou zijn. De dokter, de 42-jarige A. M. uit Den Haag. wist zich er niets meer van te herinneren maar het schoot hem te binnen dat hij thuis nog een groene kaart met aanteke ningen van dit geval moest hebben. De procureur-generaal charterde hierop een politie-auto „als service van de justitie", de zaak werd geschorst en de dokter toog naar huis om de kaart te halen Na terug komst bleek, dat op de groene kaart ver meld stond dat de man een vrij ernstige kneuzing had gehad. Omdat het slacht offer beweerde, er af en toe nog pijn aan te hebben, vroeg raadsman mr Scha per uit Leiden de arts om de man, die ook als getuige werd gehoord, ter plaatse te onderzoeken. Zo kon men het schouwspel zien dat do dokter zUn patiënt bjj het hoofd nam cn dat de man zijn mond open cn dicht moest doen zonder iets te zeggen. De dokter kon geen objectieve afwijkingen constateren. „Ik neem aan, dat mr. Schaper dit con sult betaalt", zei de procureur-generaal gekscherend. Diverse verklaringen werden nog onder de loep genomen, maar de verdachten bleven bij hun standpunt dat arbeider D. zijn collega niet kon hebben geraakt. De procureur-generaal meende evenwel, dat de ten laste gelegde meineden wettig en overtuigend waren bewezen. Er zijn drie getuigen die positief hebben beweerd, dat er wel geslagen is. Voorts heelt ook een wachtmeester van de rijkspolitie de ge zwollen kaak gezien en de verdachten hebben bij de politie een halve bekentenis afgelegd. De raadsman, mr. Schaper, betoogde, dat oen uit honderd konijntjes nog geen paaid kan maken en uit honderd verden kingen nog geen bewijs. Hij bepleitte vrij spraak. Het gerechtshof zal in deze zaak op 7 arrest wijzen. Eerst na afhandeling Russische proef met H-bom Rusland heeft gisteren weer eens een proef genomen met een waterstofwapen, aldus is bekend gemaakt door de Ameri kaanse commissie voor atoomenergie. Volgens de commissie was de explosie van de ..Megaton-klasse". Een Megaton i6 in dit geval gelijk aan de kracht van een miljoen ton t-n.t. Over de plaats waar de explosie plaats had is niets bekend ge- Tot dusver is In Amerika 27 keer mel ding gemaakt van een Russische H.-bom- proef. De meeste proeven werden geno men op het proefterrein in Siberië. Ontslag bij Amerikaanse auto-industrie Meer dan 20.000 arbeiders in de Ameri kaanse auto-industrie zullen voor perio den van 2 dagen tot 4 of 5 weken naar huis gezonden worden wegens opeen hoping van nieuwe auto's in de show rooms. Men noemt dit in de industrie aanpassing van voorraden. De enige uit zondering vormt de American Motor Cor poration, die de rambler-auto's van het in Europa gangbare type maakt. Het sterkst getroffen zijn de arbeiders bij ~ord. waar 15 500 arbeiders te Detroit en Louisville voor een week naar huis ge zonden worden en te Louisville nog 4000 arbeiders voor twee dagen. In de gli fabriek van Ford te Detroit gaan 400 arbeiders 1 of 5 weken naar huis. Ook bij General Motors en Chrysler zijn reeds arbeiders ontslagen. Musici uit Leipzig naar het westen Drie vooraanstaande musici van h beroemde Oostduitse Gewandhousorkest uit Leipzig zijn naar West-Duitsland gevlucht, zo bericht het onafhankelijke Westberlijnse dagblad „Telegraf" zater dagavond. Volgens het blad zijn de vluchtelingen de zakelijk leider en orkestleider Fritz Haendschke. de eerste cellist professor Alwin Bauer en de solo-hoornblazer Gerd De Westduitse vluchtelingendienst heeft het bericht nog niet bevestigd. Nieuws van en voor Oegstgeest Verhoogde geldlening Bij besluit van 14 november verleende de raad een krediet voor de bouw rioolwaterzuiveringsinstallatie bijkomende werken, groot f 1.347.500. Dit krediet moet nu nog met f 50.000 worden 'erhoogd; in de toekomst komen er ;nkele andere werken bij. Beide raads- ommissies kunnen zich met de verho ging van het krediet verenigen, zodat B in W. de raad verzoeken dit bedrag be- ichikbaar te stellen. Voor hoogspannings- •uimte, waterleiding, telefoon en beplan- ing was f 15.000 geraamd; alleen al de on kosten van de S.L.F. voor de hoogspan- ningsruimtc beliepen f 20.500; voor de resi wordt f 4.500 geraamd, in totaal du» 25.000. Het aanleggen van de moerriolen is on der directie van de Mabeg geschied. In de begroting waren hiervoor geen directie- kosten opgenomen. Het werk heeft an derhalf jaar langer geduurd dan was ge dacht. zodat ook de algemene onkosten deze n.v. zijn gestegen. Het nieuwe kreddet moet door al deze omstandigheden net f 50.000 worden verhoogd. Jaarvergadering van Fiks In de zijzaal van de Willem de Zwijger- kerk hield de Christelijke Korfbalvereni ging „Fiks" zaterdagavond haar Jaarver- Uit het jaarverslag van de secretaris, de eer K. Anholts, bleek, dat het afgelopen tar een gunstig vcrenigingsjaar was •eest. Het ledental stijgt nog steeds de prostaties van de twaalftallen in de lopende competitie zijn redelijk. Het finan ciële verslag van mejuffrouw A. Breedijk et een voordelig saldo zien. Mejuffi Nagtegaal. de heer P. van Veen e heer K. Anholts werden resp. gekozei secretaresse, wedstrijdsecretaris afd. se nioren en wedstrijdsecretaris afd. ju- In de twaalftalcommissie werden mejuffrouw A. Breedijk en mejuffrou' de Gelder gekozen. Bij voldoende belangstelling zal worden deelgenomen aan dc Gelderlanddag te Wa geningen op tweede Paasdag en aan d« iubileumserie, die de C.K.V. „Top" t< Sassenheim op Hemelvaartsdag zal hou- Ernstig auto-ongeluk Zaterdagavond is een uit de richting Amsterdam komende personenwagen op de rijksweg bij De Slaagh uit de bocht ge vlogen en over de kop geslagen. Dé i de uit Haarlem afkomstige be stuurder werd ernstig gewond. Zij is naai icademisch ziekenhuis te Leiden ge bracht. Bezwaarschrift Burgemeester en wethouders delen de van deze zaak kan dan het hoger beroep raad mee, dat er één bezwaar is inge- van de arbeider D. tegen zijn boete voort-1 bracht tegen het uitbreidingsplan noord- gang hebben. oost, namelijk door de heer C. van der Putten. Deze wijst erop, dat het terrein aan de Rhijngeesterstraatweg, bestemd voor verzorgende bedrijven, aan de noordzijde enkele meters smaller is dan hem Indertijd werd toegezegd. B. en W achten deze opmerking juist en verkla ren het bezwaarschrift gegrond. Thans kan worden overgegaan tot de defini tieve vaststelling van het uitbreidings plan met de bebouwingsvoorschriftcn Ook de commissie van openbare wer ken kan zich met het voorstel verenigen Geldlening Burgemeester en wethouders delen de raad mee, in een volgende raadsverga dering te komen met een voorstel over de bestemming van gelden van de N.V. Bank van Nederlandse Gemeenten. Dit betreft een bedrag van f 94.050. een to- drie geldleningen. oor de vergadering van de id. die op woensdag 26 fe bruari om 8 uur zal worden gehouden. Voorstel tot het aangaan van een geld lening met de N.V. Bank voor Ned. Ge meenten en verlening van een krediet voor de uitvoering van het Floraplan voorstel tot wijziging van het bezoldi gingsbesluit vakonderwijzers; voorstel tol verhoging van het krediet voor de riool- warterzuiveringsinrichting; voorstel tot vaststelling van het uitbreidingsplan Oegstgeest-noord-oost met bebouwings voorschriften. Uitvoering Floraplan De Bank van Nederlandse Gemeenten heeft Oegstgeest uit dc opbrengst va eerste nationale geldlening 675.500 geboden. Deze lening heeft een rente van 6*/» en een looptijd van vijfentwintig Jaar. Bij de bestemming van dit geld heb ben B. en W. aan de uitvoering var z.«. Floraplan gedacht De totale kosten van dit plan, dat 14.229 m2 bouwrijpe grond oplevert, belopen 516.184,25. Over de verdere besteding van de aangeboden gelden kunnen dc raadsleden een nader voorstel te zijner tijd tegemoet zien. Belangrijke studie van prof. Tinbergen Prof. dr. J. Tinbergen en twee ander» economen zijn door de Gatt (internatio nale overeenkomst voor tarieven cn han del) belast met een onderzoek naar do vraag, waarom de handel tussen Indus triële en niet-industriële landen zich min der snel ontwikkelt dan de wereldhandel in zijn geheel. Onderzocht zullen worden de grote prijsschommelingen van grond- "offen en daardoor vaak veroorzaakte ivoerbeperkingen der niet-industricle landen, en het landbouwprotectionisme. AGENDA VOOR LEIDEN Maandag Antonius-clubhuis, 8 uur: demonstratie in het gebruik en de toepassing van His- tor lakken en kleuren, schildersbedrijf H. P. Jansen. De Doelen, 8 uur: Leidse Amateur-Foto grafenvereniging, „Een kleurig praatje en een fleurige reis" door J. G. Gompelman. Derde Groenesteeg 58, 4 tot 6 uur: re ceptie van A. Crama ter gelgenheid van 70-jarig bestaan van vleeswarenbedrijf. Foyer gehoorzaal. 8 uur: afdeling Lei den Ned. Chr. Reis-Vereniging, filmavond „Waar palmen wuiven" door Stoomvaart maatschappij Nederland Het gulden Vlies 8 uur: afdeling Lel den: E.H.B.O., algemene vergadering. Steenschuur 6, 8 uur- Aquarium- en Terrariumhoudersvereniglng „De Natuur vriend". A. J. Looze over „Tropische vlin ders in huis". t g e e s tChr. school Hoge Morsweg, 8 uur- kringvergadering Geref. annenverenigingen. Dinsdag Stadsgehoorzaal, 7.30 uur: christelijke muziekvereniging „Concordia", uitvoering ter gelegenheid van tienjarig bestaan. Rijksmuseum van Oudheden. 8 uur: prof. dr. G. van Hoorn te Utrecht over „Samo- thrace. mysteriëneiland" Den Burcht, 8 uur: afdeling Leiden Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel, feestelijke jaarvergadering. De Harmonie, 8 uur: afdeling Leiden Expogé, Jelle Trolstra te Amersfoort over „Het zien van schilderijen", toelichting met film. Grote Pers Lakenhal, 8 uur: K. en O., tweede „Spectacle coupeé" door de ope raklas van het Kon. Conservatorium voor muziek Den Haag onder leiding van Wim Quispel. Woensdag Rijksmuseum voor Volkenkunde, 8 uur: dr. G. E. van Wengcn over „De Javaanse Gamelan", met demonstraties en muziek opnamen". Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: filmavond Lissone Lindeman N.V. Schouwburg. 8 uur: Litteris Sacrum, op voering van „De kinderen van Eduard". Het gulden Vlies, 8 unr: Vereniging voor Pedagogiek, mej. J. Boschma. leid ster van het schoolmaatschappelijk werk alhier, over „Het schoolmaatschappelijk Zomerzorg, 8 uur: afdeling Leiden Tuin bouw en Plantkunde, ledenvergadering. Antoniusclubhuis Mare, 7.30 uur: inter- scholaire culturele ontmoeting. Gebouw Rapenburg 8. 8 uur: afdeling Leiden—Oegstgeest van Viro, mr. J W. A. Huibregtse over „Benelux Economische Unie". Stadsgehoorzaal, 8 uur: buitengewoon meert van Kunst na Arbeid Inter Nos 1 Onderling Zanggenot met accordeon orkest „Neerlandia". Rapenburg 22, 7.45 uur: almcnc leden vergadering Maatschappij voor Toonkunst. De Kleine Burcht, 8 uur: ledenverga dering Leidse vereniging van Postzegel verzamelaars. OEGSTGEEST: gemeentehuis, 7.30 uur: raadsvergadering- Donderdag Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum, op voering van „De kinderen van Eduard". Stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O., con cert Rott. Philh Orkest onder leiding van Eduard Flipse, solist Irma Kolassi. Volkshuis, 2.15 uur: vagelmiddag, Zuiderkerk. 8 uur: bidstond voor Am- bon. sprekers ds. H. Heule (Geref. predi kant alhier) en ds. W. H. Tutuarima. Am bonees predikant te Amsterdam. Vrijdag Pieterskerk, 7.15 uur: avondgebed. Prytaneum, 8 uur- K. en O., letterkun- decursus „Moderne literatuur". Stadsgehoorzaal, 8 uur: Kunstkring „Voor Allen", Jan Smeterlin speelt wer ken van Chopin. ^Foyer gehoorzaal, 8 uur: Anker mode- Oud-Hortuszlcht. 8 uur: afdeling Lelden Ned. Chr. Beambtenbond, familie-avond. Het gulden Vlies, 8 uur- district Leiden opleidingscommissie in het boek- en ras- terdiepdrukkersbedrljf, uitreiking van di ploma's. Café Aniba, 8 uur: „Door Eendracht Verbonden", jaarvergadering. Herengracht 34. 8 uur: Leidse Smaifilro- *«•- Zaterdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O., po pulair concert Residentie-Oricest onder leiding van Willem van Otterloo, solist Piet Schijf. Luxor. 4.45 uur: K. en O., filmserie „Lachen en laten lachen' onder leiding van L. J. Jordaan. Schouwburg. 8 uur: Litteris Sacrum, op voering van „De kinderen van Eduard". Antoniusclubhuis. 8 uur: feestavond speeltuinvereniging „Om de doorbraak". Ambachtsschool. 3.30 uur. afscheid van Scheer, leraar timmeren. Tentoonstellingen Rijksmuseum voor Volkenkunde: Volk Apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken wordt waargenomen door de apo theek Reyst. Steenitraat 35, telefcon 20136,

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3