CHRISTFUJK De verdwenen miniatuur Middenstanders over vestigingsbesliiiten Onderzoek naar de vorderingen van een generatie ulo-leerlingen Limburgse kerkdag is dag van alle kerken Tarieven opticiensbedrijf thans op redelijk peil Knap op die kale schnnr met Ceta-Bei/er Buitenbijts Kanttekening 2 Levensmiddelenbedrijven Uit de vakpers Reeds enkele bladen van de middenstandsvakpers zijn deze weken uitgekomen met grote artikelen over het concept-ves- tigingsbesluit levensmiddelen- bedrijven 1958 en de concept- vestigingsbesluiten voor het drogisterijbedrijf en de ta baksdetailhandel. Met name de bakkers, de slagers en kruide niers hebben al gereageerd. De Christelijke Bakkerspa troon, orgaan van de Bond van Christelijke bakkerspatroons in Nederland, schrijft, dat in het bijzonder de kruideniers in hun vestigingsbesluit niet verkregen hebben wat zij wensten: een zo breed mogelijke parallel lisatie. Maar, zo vervolgt de Bakkerspatroon, alle onderne mers kunnen in de toekomst hun hart ophalen, zij kunnen door het diploma algemeen le- vensmiddelenbedrijf te behalen, hun bedrijven uitbouwen en dan praktisch alles verkopen. Winst voor de bakkerij zal het zijn, dat niet d'e duizenden kruideniers, die er thans zijn, brood zullen kunnen gaan ver kopen Verlies is het echter, dat in de toekomst de algemene levensmiddelenbedrijven ook brood,in hun assortiment zullen kunnen opnemen. De bakkers zullen echter ook hun bedrijven kunnen laten uitgroeien tot alge mene levensmiddelenbedrijven door het behalen van het ver eiste diploma. De Bakkerspatroon acht d4t voordeel echter niet groot, om dat juist het specifiek ambach telijk bedrijf daartoe veel min der mogelijkheid heeft dan het detailhandelsbedrijf. De staatssecretaris zou on danks zijn goede bedoelingen toch gekomen zijn tot een dis crepantie van het ambacht te genover de detailhandel. Ver moed wordt dat het slagersbe- drijf wel even grote bezwaren tegen het besluit zal hebben, want het ambachtelijke slagers- bedrijf is in dezelfde situatie komen te verkeren. De slag ers Inderdaad laat De Slager, or gaan van de Federatie van Sla gerspatroonsbonden, zijn lezers pp dit punt niet in het onzekere. De Slager schrijft, dat Eco nomische Zaken door het verse vlees ook in het algemene le- vensmiddelenbedrijf toe te laten, nog veel verder is gegaan dan cïe kruideniers met hun paral lellisatie ooit bedoeld hebben. Daarmee is he'. departement ook nog verder gegaan dan de meerderheid van cïe S.E.R.- commissie destijds adviseerde. De Slager verwacht, dat deze S E R-commissie, die nu op nieuw advies zal moeten uit brengen, nog niet veel van standpunt veranderd zal blij ken. De meerderheid van deze commissie had indertijd ten aanzien van vleesverkoop in het levensmiddelenbedrijf al leen verpakte of gestandaardi seerde artikelen op het oog. Aan de andere kant vindt De Slager het raadselachtig, dat nu huishoudelijke artikelen, ta baks- en drogisterijartikelen met merkwaardige angstvallig heid buiten het assortiment van het levensmiddelenbedrijf wor den gehouden, terwijl men met vlees, brood, groente en aardap pelen zo royaal is geweest. De kruideniers Dat er uit de kring van de middenstand nogal wat kritische geluiden zouden komen was bij na vanzelfsprekend. Hier i: im mers sprake van een compro mis. In een dergelijk geval krijgt nu eenmaal geen der partijen volledig wat hij wenst. De kruideniers hebben echter wel een bijzonder scherpe kri tiek laten horen, waarschijnlijk ook al omdat zij de meest be langhebbende partij waren bij een eventuele parallellisatie. De Christelijke Kruidenier is van mening, dat alle belang rijkste branches in de levens middelensector in feite zijn ge degradeerd tot gespecialiseerde sub-branches van het algemene levensmiddelenbedrijf. Voor het vestigen van dit algemeen le; vensmiddelenbedrijf zal een op leiding nodig zijn, waarover nog niets bekend is. Het depar tement adviseert, dat voor het organiseren van een opleiding de betrokken branches de hoof den maar eens bij elkaar moe ten steken. ,,Wij zien het al ge beuren", schrijft De Christelij ke Kruidenier. En als er al een opleiding tot stand komt, dan zullen eerst de jongelui nog moeten gaan studeren en na verloop van tijd zullen er dan wel eens een paar middenstan ders een algemeen levensmid delenbedrijf gaan beginnen. Nee, hoewel in het ontwerp veel gesproken wordt over pa rallellisatie is de redactie van De Christelijke Kruidenier van mening, dat de parallellisatie op dood spoor is gezet; een paral lellisatie op een nachtpitje. De dynamiek van het moder ne kruideniersbedrijf verdraagt zich al heel slecht met de positie van gespecialiseerde sub-bran che Iedere mogelijkheid tot parrallellisatie wordt ontnomen. Slechter compromis dan wat thans ter tafel ligt, is moeilijk denkbaar, aldus De Christelijke Kruidenier. - - 1 v - 4 Billy Grahams evangelisatieveldtocht door Zuid- en Midden-Amerika heeft meer dan enige andere zegen onder vonden. Dit verklaarde de evangelist te te Dallas, in de Amerkaanse staat Texas. Alleen in Mexico City al hebben 25.000 mensen zijn samenkomst in het stadion bezocht en verder hebben wel 15.000 op de straat staande naar hem geluis terd. Het bureau te Genève van de Wereld raad van Kerken aan de Route de Ma- lagnou is veel te klein geworden voor de zich uitbreidende werkzaamheden. Plannen voor vergroting zyn door het hoofdbestuur van de Wereldraad goed- Advertentie Pracht handen Tul",Sc' Hamea-Gelei Het li de Hamemelis die 't 'm doet Het centraal bureau voor de statistiek ls bezjg een generatie ulo-leerlingen sta tistisch te volgen. Het wil daardoor inzicht verwerven In de schoolvorderingen. Het bureau nam daarvoor een representatieve steekproef uit de leerlingen, welke in het schooljaar 1954-'55 werden toegelaten. Van dit onderzoek zijn nu nog geen volledige resultaten te verwachten. Maar in de zo Juist verschenen statistiek van het uitge breid lager onderwijs vinden wij toch reeds enkele interessante gegevens, zo schrijft Pedagogische Studiën. Over de milieus, waaruit de leerlingen afkomstig zijn, werd bekend, dat 5,5 pro cent afkomstig is uit het hoger, 54,9 pro cent uit het middelbaar en 39,6 procent uit het lager milieu. De meest belangrijke be roepsgroepen waren bij het middelbaar milieu: zelfstandige ambachten, leiders kleine bedrijven, winkeliers, handelaren (22,9 pet.) en middelbaar technisch en administratief personeel bij overheid en spoorwegen (12,6 pet.). By het lager milieu waren de leerlingen meest afkomstig uit industrie- en landarbeidersgezinnen (34,4 Voor de „richtingen" lopen de percen- Bij het ulo is het lager milieu in sterker mate vertegenwoordigd dan bij het v.hun.o. (resp. 39,6 pet. en 18,7 pet.); de percentages bij het middelbaar milieu liggen vrijwel gelijk en het hoger milieu komt bij het v.h.m.o. naar verhouding meer dan vijfmaal zo sterk voor dan bij het ulo. Vorderingen Aangaande de vorderingen het volgen de. Na één jaar was nog aanwezig 84 pet. van de leerlingen; zonder vertraging be reikten bijna twee derden van de leerlin gen leerjaar II (66 pet.); 18 pet doubleer de leerjaar I. Voorgoed vertrok 16 pet. waarvan een derde met voldoende en twee derden met onvoldoende vorderingen. Bij de jongens liggen deze percentages on gunstiger dan bij de meisjes: aanwezigen resp. 81 en 87; bevorderden resp. 60 en 73; niet-bevorderden resp. 21 en 25; vertrok kenen resp, 19 en 13, waarvan met onvol doende vorderingen resp. 6 en 4 en met voldoende vorderingen resp. 13 en 8. Combineert men nu de gegevens o__. trent schoolvorderingen met die aangaan- tages niet veel uiteen. Bij het openbaar de het milieu dan blljkt dat de vorderingen onderwijs behoren naar verhouding leerlingen tot het lager milieu dan bij het prot.-christelijk en rooms-katholiek onder wijs. Voor de jongens en meisjes verschil len de percentages weinig. Uit een overzicht van de milieusamen stelling naar provincie en grote gemeen ten blijkt duidelijk, dat het lager milieu in de grote steden (industrie!) sterker vertegenwoordigd is dan in de rest van de onderscheiden provincies. Alleen voor niet veel uiteenlopen. Weekeinde „Jong Nederland voor Christus" De beweging ,,Jong Nederland voc Christus" belegt op 1 en 2 maart ee weekeinde voor jongeren van zestien jaar en ouder in het Brandpunt te Doorn. Het weekeinde staat onder leiding van de Canadese predikant rev. George Brucks, die juist terugkeerde van een grote toernee in Noorwegen. Verder wordt het woord gevoerd door de jeugd leiders J. Kits en N. Esmeijer. Mede werking verleent de Duitse alt Renata Lüsse. Het motto waaronder de con ferentie wordt gehouden is: God heeft een antwoord. Klok van dr. Adenauer in Asten gegoten In de klokkengieterij Eijsbouts in As ten (Noord-Brabant) is zaterdag in aan wezigheid van belangstellenden uit Keu len de grootste klok voor de beiaard, bestemd voor het stadhuis van Keulen, gegoten. Deze klok is een geschenk van dr. Adenauer. De „Handwerkkammer" van Keulen heeft de beiaard geschonken, die bestaat uit 47 klokken met een to taalgewicht van 13.000 kg. De klok, die zaterdag werd gegoten, weegt 2500 kg. Wat ten slotte de leeftijd van de leer lingen betreft, is het opmerkelijk dat de vorderingen van de 12-jarigen en jonger aanzienlijk beter zijn dan die van de 13- jarigen en in nog sterkere mate dan die van de 14-jarigen en ouderen. Bij deze laatste groep wijst het hoge percentage vertrokkenen mét onvoldoende vorderin gen erop, dat vele van deze leerlingen naar het ulo zyn gegaan om aan de leer plicht te voldoen. Zodra zij leerplichtvrij werden, vertrokken zij. 8KR« >KPlN(iSWKRK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen door de generale synode tot predikant voor buitengewone werk zaamheden: kand. A. C. Spijkerboer te Utrecht (arbeid van de presbyterian church in Greensland, Australië) en kand. A. H. van den Heuvel te Utrecht (secre tariaat Oecumenische Jeugdraad in ons land). Aangenomen naar Ter Aa (Utr.i: kand. C. van Bart te Maarssen, die bedankte voor Kinderdijk, voor Kockengen en Willige-Langerak GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te 's-Gravenhage-Oost (zesde predikantsplaats): J. van Leeuwen te IJmuiden; te Noordwijk aan Zee: C. L. Timmers te St. Pancras. Aangenomen naar 's-Gravenhage-West (evangelisatiepredikant): J. H. Baas te Hillegersberg-Terbregge; naar Duncan Br. Col. (Canada): L. T. Schalkwijk Krimpen aan de Lek en Krimpen aan c Bedankt voor Leiden: C. L. Timmers te St. Pancras. CHRISTELIJK GEREF. KERKEN Bedankt voor Rotterdam-Kralingen: P. op den Velde te Hilversum-Oost; vooi Rozenburg: A. W. Drechsler te Amster dam-Noord. EVANG.-LUTHERSE KERK Bedankt voor Dordrecht: A. J. Meijer Redactie Koningin en Vaderland In de zaterdag te Amersfoort gehouden vergadering van het christelijk histo rische weekblad „Koningin en Vader land" zyn in verband met het aftreden van de heer L. Krol te Den Haag als eindredacteur met ingang van 1 maart a.s. als redacteuren gekozen: de heer S. H. van Eijbergen te Katwijk aan Zee, eindredacteur, en de heer B. Buddingh' te Rijswijk. Tweede Pinksterdag in Heerlen In de Hervormde kerk worden dit Jaar jmstreeks Pinksteren op verschillende plaatsen regionale kerkdagen gehouden, zo In de classis Lelden en Schiedam. Maar In Limburg mag men de naam kerkdag in het meervoud schrijven: ker- kendag, want door komen op Tweede Pinksterdag de protestanten uit alle rich tingen byeen. Dit „uit alle richtingen" geldt In dubbele zin: de vaders en moe ders en kinderen komen niet alleen uit Roermond, Venlo, Maastricht en Sittard iaar Heerlen, ze komen ook uit de her- ormde, gereformeerde, lutherse en an dere protestantse kerken en het Leger des Heils in het gewest. Een blik op het in goede harmonie en bijwijlen met enthousiasme samengestel de programma voor deze feestdag bewijst overigens dat men zonder „krenterig heid" ieder het zijne heeft willen geven. En dat daarby niet is gekeken naar het aantal minuten dat elke dominee en elke spreker of spreekster tot zijn of haar be schikking kreeg. Want het thema var deze dag „God met ons", moét door gegeven worden aan de zeer vele deel nemers, waarop men hoopt. De organisa toren komen op de tweede plaats. Limburg kende tot vorig jaar zijn niet geheel aan de pretentieuze naam beant woordende protestantendag". Natuurlijk er gebeurde op die Pinkstermaandagen in Maastricht meer dan broodjes eten op het fort Sint Pieter, maar wét er gebeur de bleef beperkt tot enkele groepen. Het waren niet „de" Limburgse protestanten die daar samenkwamen. Op nog verrassend snelle wijze is menwerking gezocht en gevonden tussen de predikanten der verschillende ker ken. Uit de praktijk bleek al spoedig dat de nadere organisatie van een en ander aan de handen en hoofden van „gewone" gemeenteleden kon worden toevertrouwd, zodat de grote organisatiecommissie die regelmatig te Heerlen vergadert, een heterogene samenstelling kreeg, waarin „leken" even vrijmoedig het woord voe ren als de verschillende dominees. Na twee prijsverlagingen Ziekenfondszaken maken gebruik van bevoordeelde positie Het Economisch Instituut voor de Middenstand heeft kort geleden een rapport, uitgegeven, .getiteld; Bedrijfsgegpveijs voor het opticiens- bedrijf 1955.- Het rapport werd uitgebracht op verzoek van de Fede ratie van Nederlandse Optieiens Organisaties, die het tot stand ko men van het rapport ook voor een belangrijk deel financierde. Naar aanleiding nu van dit rapport werd in het februarinummer van de Consumentengids, orgaan van de Nederlandse Consumenten bond, een kritisch commentaar geleverd op de cijfers in dit rapport. De cijfers, die worden vermeld als economisch resultaat voor enkele groepen van optiekzaken zijn inder.daad opvallend hoog. Nadere informaties hierover wonnen wij in bij de secretaris van de federatie, mr H. D M. Dolk. Deze verschafte ons op verschillende punten nadere opheldering Advertentie In de eerste plaats moet namelijk vastgesteld worden, dat het hier gaat om een onderzoek over 1955, dus over winstcijfers, die in dat jaar golden. Dit is belangrijk, omdat er sinds dien tweemaal tariefswijzigingen zijn toegepast. De eerste maal in augus tus 1956 en de tweede maal in no vember 1957. De tweede prijsverla ging vond plaats na onderhandelin gen op basis van een tussentijds rap port, dat het E.I.M. reeds in het be gin van 1957 over het optiekbedrijf uitgebracht. Beide partijen zijn het toen eens geworden, dat men tot redelijk tarief was gekomen vooi ziekenfondsverzekerden. Aan het o leg werd deel genomen door zeven ziekenfondsorganisaties, 132 zieken fondsen vertegenwoordigend. Bovendien moet aanmerking ge- imen worden, dat het onderzoek heeft plaats gehad bij tachtig gespeciali seerde optiekzaken, groep die niet representatief is voor de gehele bedrijfs tak en die een extra gunstig resultaat geeft te zien. In 1956 liep het economisch resul taat van zaken met een jaaromzet van 110.000.- terug van 37.000.- 28 .Maakt u zichzelf nu alsjeblieft geen verwijten, Papa Külz. Mijnheer Struve ziet spoken! Onze ro versbende is vast en zeker dolblij, dat zij de mi niatuur van u heeft gestolen. En nu wachten ze er slechts op, in Berlijn te kunnen onderduiken." ,,Als u er zo over denkt!" verklaarde Rudi Stru ve beleefd. Irene Trübner keek opgewekt uit het hotelven ster ,,Ik ben hier en blijf hier. Morgen gaan we met de eerste trein naar Berlijn. Dat is vroeg genoeg." Ze wendde zich tot de jonge man. „Of wordt u in Berlijn verwacht." „Op z'n hoogst door mijn hospita," zei hij. „Ze is vast en zeker ongerust, vanwege de huur. Overigens ben ik een volledig alleenstaande wees. Zonder vrouw en kind De jongedame haastte zich van onderwerp te veranderen „Beste mijnheer Külz, ik heb een verzoek aan u." „Al toegestaan!" zei hij. „Bel uw vrouw op!" verzocht het meisje. „Se dert zondag verkeert uw familie in ongerustheid. Niemand weet waar u bent. De kaart hebt u in Kopenhagen laten liggen. Ik kan dat niet langer meer aanzien!" Külz trok een gezicht. „Wanneer u niet telefoneert, doe ik het," zei ze en wilde opstaan. „Alsjeblieft niet!" Külz hief afwerend de armen op „Wanneer de jon gedame mijn vrouw per telefoon meedeelt, dat ik in Denemarken geweest ben en in de Oost zeebadplaats Warnemünde mijn reis heb onder broken, ga ik helemaal niet meer naar Berlijn." „Bent u bang voor uw vrouw?" vroeg de jonge man. Erich Kastner: „Neen, maar voor de bijkomende verschijnse len! U kent mijn Emilie niet. Anders zou u niet zulke overbodige vragen doen! Emilie kan zeer luidruchtig zijn." Irene Trübner keek hem verwachtend aan. Hij verhief zich steunend. „Goed dan. Wat een mens nodig heeft, dat moet hij hebben ook." Na deze principiële opmerking begaf hij zich naar het hotelbureau en vroeg een gesprek met Ber lijn aan. De beide jongeliedén waren alleen. „Waar woont u eigenlijk?" „In Hotel Beringer." „Niet mogelijk." zei hij. „Overigens bedoelde ik, waar u in Berlijn woonde." „Oh op de Kaiserdamm." „Is zo iets mogelijk!" verklaarde hij. „Ik woon namelijk in de Holtzendorfstrasse. Dan is het maar een klein eindje naar elkaar toe." met Berlijn. Met regelmatige tussenpozen riep hij: „Hallo, hallo!" Het liefst had hij maar opgehangen. De herrie, die hem te wachten stond, kon hij best tot morgen bewaren. Hij was al half besloten de hoorn weer op de haak te leggen. Toen kwam er een gekraak en in Berlijn riep iemand: „Hallo? hier slager Külz, Yorckstrasse!" „Ben jij het Emilie?" vroeg hij. Hij kreeg geen antwoord. „Hier is Oskar," zei hij. „Ik wilde jullie alleen maar zeggen, dat ik morgen thuis kom, opdat jullie je niet onnodig ongerust maken!" Weer geen antwoord. „Ik was een paar dagen in Denemarken. En nu ben ik in Warnemünde. Maar dat vertel ik later wel allemaal." Nog altijd geen antwoord. „Dat is de stilte voor de storm," dacht hij en zocht naar nieuwe gesprekstof. „Hoe gaat de zaak? En hoe is het met Fritsje's kinkhoest?" Wat kon hij nu nog vragen? Hij wist niets meer te bedenken. „Hallo, Emilie! Heb je je tong verloren?" „Oskar!" zei daarginds zijn vrouw met sidde rende stem. „Oskar! Hoe kon je ons dat aan doen!" Hij kon z'n oren niet geloven. Ze huüde! Hij was op al het andere voorbereid geweest. Ware het mogelijk geweest potten en pannen per tele foon te expediëren, dan had hij eerder verwacht dat hem een servies naar het hoofd zou zijn ge vlogen! In plaats daarvan huilde zijn Emilie? „Kom, kom," zei hij, en: „nou, nou ouwetje kom nou, ouwetje!" Ze snikte hardnekkig door. tot 32.000.-. Voor zaken met om zetten van 150.000.- was deze da ling naar verhouding nog sterker. Daaroverheen is dan in 1957 nog een prijsverlaging gekomen. Ziekenfondszaken Niettemin zetten de Amsterdamse ziekenfondsen hun in 1955 begonnen eigen opticiensbedrijf voort. Op het ogenblik zijn er in Amsterdam acht zak^n en er komen er nog mi Erkend moet worden, dat deze kenfondszaken inderdaad nog goed koper werken. Zoals bekend zijn de ze ziekenfondszaken indertijd gebo ren uit de ontevredenheid, die er b stond over de hoge optiektarieven. Toen wij de heer Dolk naar zijn mening vroegen over het bestaan van deze zaken, was zijn commentaar, dat de ziekenfondsen hier alleen nog goedkoper kunnen werken door de massale omzet. Het particuliere be drijf zou een dergelijke omzet niet kunnen halen, omdat hier gestreden wordt met ongelijke wapens. Het zie kenfonds als uitvoeringsorgaan van de sociale verzekering en dus semi- publiekrechtelijk lichaam krijgt de verplicht verzekerden als cliënt in de schoot geworpen. De heer Dolk achtte hier sprake in oneerlijke concurrentie. Het zie kenfondssysteem is ook slechts mo gelijk in de grote steden met kans op massale omzet. In de plattelands gemeenten is dit onmogelijk. Hier in de zelfstandige opticien noodzakelijk, omdat hier van grote omzetten geen sprake is. Bij de opbouw van de tarieven is echter slechts rekening gehouden met het efficiënte volbezette eenmansbe drijf en niet met het onderbezette bedrijf in de plattelandsgemeenten. De heer Dolk was van mening, dat de opzet van de Amsterdamse zie kenfondsen is, zich van verzekerings instelling te ontwikkelen tot verzor gingsinstelling, die de gehele medi sche sector bestrijkt. Hij achtte de ze tendens niet geheel vreemd aan een bepaalde politieke achtergrond. BOEKBESPREKING Anastasla, door Hans Nogly, Verta ling Lydia Bellnfante. Uitgave Het Spectrum. Een Prismaboek, waarin Hans Nogly, an de hand van vele officiële gegevens de geschiedenis vertelt van de jonge 1922 in een zenuwinrich ting bij Berlijn „herkend" wordt als Anastasia, de dochter van de laatste aar van Rusland. Met deze herkenning begint het dra- a van erkenning en verguizing, van verklaringen die weer ingetrokken wor- opdoemende jeugdherinnerin- HEFFING VAN LANDBOUWSCHAP LIET feit, dat 15.000 landbouwers een dwangbevel hebben thuis gekregen omdat zij aanvankelijk weigerden de heffing van het land bouwschap over 1955 te voldoen, lijkt zo op het eerste gezicht nogal verontrustend. Toegegeven moet worden, dat 15.000 een aanzienlijk aantal is en dat er ook alle aanlei ding bestaat te zoeken naar de oor zaken van deze disharmonie tussen boer en landbouwschap. Anderzijds dient echter beseft te worden, dat de heffing over 1955 de eerste heffing is die het land bouwschap heeft opgelegd en dat in vele van de 15.000 genoemde geval len betaling achterwege is gebleven door slordigheid, nalatigheid en on bekendheid. Voorts wordt deze heffing van het landbouwschap opgelegd aan alle landbouwers, ook aan de ongeorga niseerden. Daarbij dient opgemerkt te worden, dat de kennis bij de on georganiseerden omtrent de werk zaamheden van het landbouwschap beneden minimaal is en dat deze groep uiteraard ook geen contribu tie van de vrije organisatie in min dering kan brengen op de heffing van het landbouwschap, zoals bij de georganiseerden het geval is. Gemiddeld is 30 pet. van de Neder landse landbouwers niet georgani seerd, een percentage dat aanmer kelijk hoger ligt dan het percen tage van 5 pet. wanbetalers (15,000 op de 280.000 landbouwers). Boven dien hebben van de 15.000 weige raars meer dan 14.500 na het ont vangen van het dwangbevel alsnoj de heffing betaald. Het blijft echter een feit, dat hel aanvankelijke cijfer van 15.000 veel te hoog is en dat men dit getal niet uitsluitend kan verklaren uit nala tigheid en te gering organisatlebesel. Naar ons gevoelen speelt de voor lichting aan de landbouwer hier ook een belangrijke rol. De landbouw- organisaties zijn bij de instelling vu het landbouwschap overeengekomen, dat zij de voorlichting zelf zoudet blijven verzorgen. Inderdaad was dj juist gezien, want, wil men de bete kenis van een publiekrechtelijk be drijfsorgaan duidelijk maken, dai zal men deze in het grote maat schappelijke verband moeten plaat sen en zal men de levensbeschon welijke opvattingen niet buiten kuj nen sluiten. De landbouworganisaties zulla daarom in de toekomst nog vet! meer de betekenis van het land bouwschap naar voren moeten bre» gen om zodoende hiervoor bij boerenstand het juiste begrip wekken. Gaarne maken wij er melding vai dat de Nederlandse Christelijke Bw ren- en Tuindersbond op het og» blik elke maand overal in het ïani tientallen voorlichtingsavonden vet zorgt, waar in het bijzonder de be tekenis van het landbouwschap be sproken wordt. Wellicht dat, medi dankzij deze voorlichting, bij en volgende heffingsinning door landbouwschap betere ervaringei zullen worden opgedaan. ONZEKERE TOEKOMST £)E vrees, dat het Argentijnse volk bij de verkiezingen van gisteren niet zou doen, wat in zijn welbegre pen eigenbelang was. is helaas be waarheid. Niet Balbin, de gematigde candidaat, door velen beschouwd als de enige figuur, die Argentinië zou kunnen behoeden tegen het commu nisme en de terugkeer van het tfero- nisme, maar Frondizi, bondgenoot van peronisten en communisten, heeft thans zoveel stemmen behaald, dat reeds vaststaat, dat hij president van Argentinië zal worden. Het feit, dat de in ballingschap vertoevende Peron zijn talrijke aan hangers had aanbevolen, hun stem op Frondizi uit te brengen, wijst er op, dat de vroegere dictator iets van deze politicus verwacht. Het is zelfs niet uitgesloten, dat Peron binnen niet al te lange tijd naar Argentinië terugkeert en zich opnieuw in de politiek begeeft. Frondizi, die de toegezegde steun van Peron nooit van de hand beeft gewezen, ma:» Itrtp^nWè1 «"«'n beeft weten te waarderen, verklaarde tijdens de veiKieziugscampagne, dat hij de terugkeer van Peron niet uit gesloten achtte, wanneer de rechte lijke macht zich er over zou moeten uitspreken Hen heeft voorts beloofd, de aanhangers van Peron in hun bur gerrechten te zullen herstellen. De volledige uitslag van de verkie zingen was op het ogenblik, dat we dit schreven nog niet bekend. Wat de verdeling van de parlementszetels betreft bestaat dus nog de mogelijk heid, dat deze een wat gunstiger beeld geeft. Dit lijkt echter niet waar schijnlijk. Bij de parlementsverkie zingen spelen ongetwijfeld andere factoren een rol dan bij het kiezen van een president. Het persoonlijke element heeft in de provincies over het algemeen een veel grotere In- vloed. Of dit laatste ook het geval is bj de gisteren in Argentinië gehouda verkiezingen, moet worden betwjj feld. De mogelijkheid, dat de aanhu gers van Peron en de communiste! candidaten hebben gesteund, die voor hun doeleinden menen te km nen gebruiken, is zeer groot. Di zou kunnen betekenen, dat de positi van Frondizi niet zo sterk zal riji als uit het resultaat van de pr«l dentsverkiezingen zou kunnen t den opgemaakt. Het is duidelijk, dat Argentinië periode van grote onzekerheid gemoet gaat. Zelfs al zou Frondii zich nu hij niet langer op de gro sten van peronisten en communiste is aangewezen zich bewust den van de grote verantwoordelijk held, die hij op zijn schouders h«{ genomen, moet worden betwijfelt of het nieuwe parlement hem staat zal stellen, plannen uit te v ren, die in het nationale belang i Argentinië zijn. Eerder moet word gevreesd, dat dit parlement er In slagen, Frondizi naar zijn hand zetten. In hoeverre de Argentijnse strijd krachten genoegen zullen nemen w de nieuwe situatie, moet nog worda afgewacht. Aramboeroe heeft zon' Frondizi als Balbin militaire V scherming toegezegd en het ligt de voor de hand, dat niet getracht worden, de installatie van Frondii tot president te verhinderen. Dit t* tekent echter niet, dat de militaifl leiders zich voortaan niet m de politieke zaken van het land ït! len inlaten, bijvoorbeeld als de rugkeer van Peron mogelijk worden. Onbekend handschrift van Chrysostomos gevonden Pater A. Wenger van de congregatie der Assumptionisten. bekend kenner van oude handschriften, heeft in het klooster van Stravronikita op de berg Athos Griekenland een nog niet bekend hand schrift gevonden van de beroemde pa triarch Joannes Chrysostomos van Con- stantinopel. Hij heeft het thans te Parijs uitgegeven. A et bevat acht catechetische lessen van de hand van de patriarch, die in 407 stierf. In september 1955 bracht pater Wenger een bezoek aan verschillende bibliothe ken van orthodoxe kloosters op de berg Athos in Griekenland. De monniken het klooster Stravronikita waren te druk op het land aan het werk om de bezoe ker te helpen by de bestudering van de vele boeken en handschriften. Maar zij hadden geen enkel bezwaar, dat pater Wenger op eigen houtje alles doorzocht. Bladerend door manuscripten uit de eilde eeuw vond pater Wenger een docu ment dat er kennelijk veel ouder uitzag. Toen hij het beter bestudeerde, bemerkte hij een grote ontdekking te hebben ge- De acht lessen zijn samengesteld toen ij ca. 390 priester was te Antiochië. Niemand heeft echter ooit van het be staan ervan geweten, daar er nimmer copiën van gemaakt waren. De ontdek king van deze lessen is van bijzondere waarde niet alleen vanwege hun literaire waarde maar vooral ook omdat zij een beschrijving geven van de ceremoniën bij de sacramenten, zoals die aan het einde van de vierde eeuw, in het oosterse christendom werden bediend. (Wordt vervolgd: gen, die nauwelijks aan iemand anders aan een lid van het gezin tsaar bekend kunnen zijn, begint ook de belangenstrijd van de familie Romanow, die, door verklaringen van Anastasia er achter is gekomen, dat bij de Bank van Engeland een deposito voor de kinderen van de tsaar klaar ligt. een erfenis dus voor hen, indien er geen kin deren meer leven. Het is jammer, dat het boek slechts tot 1941 gaat en dat de gronden, waarop de rechtbank toen de erkenning van de v als Anastaria heeft geweigerd, niet uitvoerig worden behandeld. Sindsdien immers is er een nieuw pro ces geweest en nog steeds blijft de vrouw, die nu als Anna Anderson in het Zwarte Woud woont, een raadsel en blijft ook df smet op de familie Roma now, die nu de schijn, geld boven het menselijk geluk van een hunner te stel len, op zich heeft geladen. Jaarvergadering en conferentie v.g.l.o. Op 14 en 15 maart a.s. zal de jaarverp dering van de v.g.l.o.-groep van de Ptf chr. onderwijzersvereniging, gecomt neerd met een conferentie van het Chn telijk Pedagogisch Studiecentrum Woudschoten worden gehouden. Op 14 maart 's morgens is de gewfl huishoudelijke vergadering met verslap van secretaris en penningmeester, b stuursverkiezing, enz.; 's middags hoe dr. M. W. van der Werk, kinderrecht en voorzitter van de stichting „Hoende loo", een referaat ovev „Kinderbesctó ming en v.g.l.o.". Op 15 maart 's morgens spreekt de hs S Klein te Haren (Gr.) over „Het hos? teren op de v.g.l.o.-school", waan 's middags prof. dr. E. L. Smelik referee over „Wisseling van generaties". Onder leiding van de heer Joh. Tigci laar zal de vraag besproken worden, i het mogelijk is een pedagogische, did* tische en psychlogische cursus voor v>' trachten van de v.g.l.o.-scholen Bisschop Ordass ondei permanente bewakin! De Hongaarse lutherse bisschop Uji Ordass, die niet geneigd is tot samenff* king met het communistische regtt heeft thans een regeringsfunctionui als lijfwacht toegewezen gekregen. Deze man moet toezicht houden het werk, dat Ordass in zhn ambt* bied verricht. Dit blijkt uit een artikel in het therse kerkblad Evagelikus Elit (Pn testants Leven), een van de wei&il nieuwsbronnen over het Hongaah kerkelijke leven. Wegens het onbestendige karalc* i de verhoudingen", zo heet het l het blad „heeft de staat een regerinl functionaris aangesteld die toezicht nw houden op het kerkelijk beleid in zuidelijke diocees. Ook is tot dusver speciale staatssubsidie ingehouden aan dat bisdom was toegezegd, ter cot pensatie van de vermindering van procent van de salarissen van geestë! ken". Volgens het blad waren de verhoudinl onbestendig, omdat de kerkeijke wetti vorig jaar in deze streek niet war< toegepast; voorts omdat bisschop 0 dass nog geen toestemming van de re? ring heeft gekregen voor het bezet* van zijn post en omdat hl] nog heeft duidelijk gemaakt of hij het b® jdige kerkelijke gezag erkent. de.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2