Jlicutoo £riJtsrf|e ÖTauranl ?ukarno: opstand Sumatra zal worden neergeslagen Arnhemmer verduisterde in drie jaar ruim twee ton Oorlogsschip verscheen voor Padangs haven UITENLAND ZONDEBOK Spanning toegenomen door Frans optreden DIT IS DE BALANS... Mensen als wij langs Jezus lijdensweg Geldschieters in moeilijkheden; ook politieagent gearresteerd ië tUDAG 21 FEBRUARI 1958 bureaus Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- t Advertentie-afdeling Tel. 33441. ADVERTENTIES: 020 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936 Achtendertigste jaargang no. 11192 Directie: e OIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H W J ENSERINR CHRISTELIjK-ISATIONAAL DAGBLAD Voor Leider, en Omstreken „Jtaahwstirb is ohfHftim mya 0*1 ia tfgffnipotl" STICHTING en UITBREIDING van STEDEN ZIE PAGINA 5 DJAKARTA DENKT NIET AAN TOEGEVEN IKARNO heeft hedenmorgen op het paleis Merdeka verklaard, hij de opstand in de buitenge- iten zal neerslaan en dat deze is ispireerd door buitenlandse mo- dheden, die Indonesië in de rich- bepaald blok wensen te ren. Hij zou daarbij niet de moge- leid vergeten slachtoffers te ver- len, zeide hij. rede werd gehouden toen hij het van president weder opnam en zij door de radio uitgezonden, deed een beroep op het volk om de ile regering te steunen in het neer van de onwettige daden en voor het id van de proclamatie van 1945. Er echts één proclamatie van 1945 ge- I, er is slechts één regering in Indo met' als hoofdstad Djakarta, zijn terugkeer van vakantie hadden gingen van een kleine kliek om de derheid van het Indonesische volk zdch aan haar eisen te onder en, hun hoogtepunt bereikt, zeide iukarno kon deze poging niet erken- Hlj zelf had door bemiddeling van iders der Masjumi een beroep ge- op overste Hussein om te wachten ijn terugkeer. i buitenland de zondebok Reeds sinds de soevereindteltsover- 1 acht hebben andere landen, die een Mgrijke rol spelen in de buitenland politiek, druk op Indonesië uitge- end Elk misverstand, elke moeilijk- ei in Indonesië, politiek, economisch militair, was een politiek doelwit ir andere landen geworden. De be ling dezer landen was Indonesië of deel daarvan, onder één van de rhtsblokken te brengen. De misver- de plotselinge opstand in de iengewesten hebben andere landen gelegenheid gegeven hun rol te spe- Als de eisen der buitengewesten stig waren geweest, dan zouden de dijkheden reeds lang zijn opgelost zijn aanwijzingen, dat deze instrumenten zijn geworden re landen, vertelde Sukarno om verstandig te blij- blijven pogen geweld, dat •levens zou kosten, te voor- T~jE TORPEDOBOOTJAGER GADJA MADA van de centrale rege- ring te Djakarta is gisteren voor Padang verschenen, juist terwijl radio-Djakarta berichten verspreidde, dat watervliegtuigen van de cen trale regering 130 kilometer beoosten Padang oefenlandingen gemaakt hebben om troepen over te brengen. De Gadja Mada is de vroegere Nederlandse torpedoboot jager Tjerk Hiddes. De verschijning van het schip veroorzaakte enige opwinding, een aantal mensen liep uit om het gade te slaan, terwijl het een mijl uit de kust heen en weer voer. De Indone sische vloot beschikt slechts over drie korvetten, die kleiner zijn dan deze jager, zodat deze het grootste schip is van de Indonesische zeemacht, doch er zijn vier nieuwe fregatten uit Italië onderweg. In de haven vam Padang bevindt zich behalve de K.P.M.-er Both, het Panamese schip San Roberto, het Britse Inohulva, de Thaiilandse Phomiikorn en de Bugowon- to van die Indonesische staotsrederij Pel- ni. Na een tijd lang voor de kust gekruist te hebben om vier uur in de ochtend, koos het schip weer zee. Men achtte het onwaarschijnlijk, dat de jager de haven van Padang zou beschieten, doch denkt meer aan een blokkade. Korvetten schijnen ook posities te heb ben ingenomen1 om Pakam Baroe aan d< Oostkust, te blokkeren. Radio-Djakarta meldde, dat bommen werpers van de luchtmacht verkennings vluchten boven Midden-Sumatra hebben gemaakt en verder zouden amfibievlieg tulgen zijn neergestreken op het Singkarak. 100 kilometer ten noorden van Padang, niet ver van Boekit Tinggl. Dit laatste is gisteravond door radio- Padang ontkend. Het meer ligt in de ber- is in 1948 door de Nederlanders gebruikt voor de landing van parachutis- en watervliegtuigen. Volgens een dvoerder van de militairen op Mid den-Sumatra zouden zij gemakkelijk in staat zijn, eventueel op deze wijze ge lande troepen te vernietigen. Op vele plaatsen hebben de militairen van over ste Hoessein hun stellingen al inge- O verste. Djambek, minister van binnen landse zaken in de tegenregering op Su matra, heelt gisteravond een radioge sprek gehad met overste Som ba., de op standige commandant van Noord en Mid- den-Oelebes. „Hecht geen geloof aan de propaganda van Djakarta, Somba. zei Djambek, ,we maken het hier allemaal üegtuig vermist Royal Canadian Airforoé heeft gis- d meegedeeld dat een vliegtuig Amerikaanse vloot met een be- 6 van 23 koppen vermist wordt bo- Atlamtische Oceaan. (Advert bekende L.M. OVERALL 13.75 Ituurlijk bij AARLEMldERSTRAAT 172-174-179 HERENSTRAAT 9 Toen president Sukarno zondag terugkeerde in zijn paleis te Djakarta en de menigte toesprak, maakte hij met geen woord mel ding van de gebeurtenissen op Sumatra vandaag echter heeft hij de tegenregering in scherpe bewoordingen veroordeeld. Moskouook VN- leger uit Korea De Russische regering heeft op de Ver enigde Staten en andere landen, die pen hebben in Korea, een beroep gedaan het Chinese Initiatief te steunen en ook hun troepen terug te trekken. De Noord- koreaanse radio maakte gisteren bekend, dat de Chinese troepen het land welis waar zullen verlaten, maar zullen terug keren wanneer zich ln Korea nieuwe agressies zouden voordoen. Een woordvoerder van de Amerikaanse regering deelde mee. dat het terugtrek ken van de troepen der Verenigde Naties merendeels Amerikaanse eenheden slechts denkbaar i6 na vrije verkiezingen in geheel Korea, onder toezicht va Verenigde Naties. goed." Hij las Somba de orders voor van de minister van verdediging Harahap: ..Val niet aan. aJs ge wordt aangevallen, vecht dan terug. Zorg goed voor uw men sen. Bedenk, dat wij niet alleen voor ons zelf vechten, maar voor het volk van ge heel Indonesië," zo luidde de boodschap Daarna praatten de beide oversten nog een tijdje door. „We hebben nog altijd niets gehoord van Djakarta," zei Djam bek. ..ze hangen ons de keel uit." Hij voegde er gekscherend aan toe: „Pas op dat je met wordt gearresteerd." Somba liet weten, dat hij hulptroepen klaar heeft om naar Sumatra over te brengen als dat nodig mocht zijn. Ook hebben anti-communistische Filippino's aangeboden als vrijwilligers dienst te ne men voor de tegenregering. Volgens radrio-Padang heeft de afdeling van het Indonesische Rode Kruis te Pa dang de centrale regering in Djakarta ge vraagd, een schip te sturen om 110 Ne derlandse onderdanen, onder wie een aan tal kinderen, aan boord te nemen Deze Nederlanders zouden Midden-Sumatra willen verlat en- De verbindingen met Midden-Sumatra zijn nog moeilijker geworden doordat gis teren het pontveer over de Kampar ge zonken is. Daardoor is geen wegverkeer mogelijk tussen Pakanbaroe en Palem- bang. de hoofstad van Zuid-Sumatra. Door bemiddeling van een scheepsma kelaar zouden vertegenwoordigers v: tegenregering 600 000 Maleise dollars heb ben geboden voor de vijf onttakelde Fran se marinevaartuigjes, die in Singapore liggen. Maar de Franse firma, van wie de <chepen nu zijn, heeft geen recht verkopen zonder toestemming vaa Franse regering. Namens de centrale Indonesische rege ring is te kennen gegeven. de<t het verle nen van faciliteiten door bevriende lan den aan de „rebellen" als een onvriende lijke daad zal worden beschouwd. Dat was vooral bedoeld voor de Philippijnse nister van buitenlandse zaken, Felixberto Serrano, die had gezegd, geen bezwaar te hebben tegen het onschuldige verblijf van drie Indonesiërs, onder wie overste Ven tje Sumual. Tunesiërs verdreven 5 Franse consuls ALS GEVOLG van het incident in Remada is de crisis in de Frans- Tunesische betrekkingen verergerd. Dit heeft de Tunesische minister van buitenlandse zaken, Sadok Mokka- dem, de ambassadeurs van Engeland Amerika in Tunis meegedeeld. Aan de Franse zaakgelastigde is een protestnota over het gebeurde over handigd. Verder heeft de Tunesische politie vijf Franse consuls uit hun standplaats ver dreven. Drie van hen zijn reeds onder politiegeleide in Tunis aangekomen, waar j weer werden vrijgelaten. Het begin van het incident bij de leger plaats Remada was, dat een Franse jeep op een mijn reed en geheel werd vernie tigd. Twee inzittenden werden gewond- De Franse militaire hebben toen de leger plaats aan de Lybische grens verlaten de waarnemend gouveneur van het gebied en twee Tunesische grenswachten gearres teerd. Later heeft de commandant van d< Franse strijdkrachten gelast de Tunesisch» arrestanten onmiddellijk vrij te laten, nadat deze verklaard hadden de mijn niet op het militaire vliegveld te hebben g< legd. Parijs heeft de zaak nog trachten te sussen door officieel te verklaren, dat het verongelukken van de jeep een „toeval lige" gebeurtenis was en dat de Tunesiërs geen schuld hadden. Dit heeft echter niet verhinderd dat de spanning tussen Tunesië en Frankrijk gro ter is geworden en dat door de Franse arrestaties de Brits-Amerikaanse bemid delingspogingen minder kans van slagen hebben. De secretaris-generaal vai Ambassadeur. De Russische regering heeft ingestemd met de benoeming dr. Hans Kroll, de Westduitse ambassa deur in Tokio, tot ambassadeur in Mos kou. De huidige ambassadeur in Moskou, dr. Wilhelm Haas, wordt ambassadeur in de Chinese hoofdstad. Verenigde Naties, Dag Hammarsjöld, heeft gisteren meegedeeld, dat zijn reis naar lakka vermoedelijk niet door zou gaan wegens de Frans-Tunesische crisis. Wel zou zijn bezoek aan Londen en Moskou doorgaan. Morgi en in ons ZONDAGSBLAD CTEEDS MEER MENSEN kopen een caravan, zo'n prachtige aanhangwagen achter de auto. die voorzien is van alle comfort en waarin het goed is de weekends en vakanties door te brengen. Zelfs is het wonen in een kampeerwagen voor sommigen een (tjjde)Ijke) op lossing voor de woningnood. Over het onderwerp „Caravans" schrijft een onzer redacteuren morgen In het Zondagsblad. Een Interview met dr. K. H. E. Gravemeijer, die volgende week 75 Jaar wordt, vond ook een plaats op pagina 1. Een kort verhaal opent de tweede bladzij van ons Zon dagsblad. Daar vindt u bovendien artikelen over Sir Richard Gale, de opvolger van Montgomery en over Wilhelm Löhe, de stichter van het Lutherse Diaconessenwerlt Op Blad ZU beginnen we deze week een serie reportages over de mensen die, voor de radio, de po pulaire vrouwenrubrieken verzor gen. In het eerste artikel wordt de NCRV onder de loep genomen. Wat zal koningin Elizabeth bij haar be zoek aan Nederland dragen? is de vraag waarmee onze Londenöe cor respondent zich bezighoudt. De bladzij Geestelijk Leven Is eveneens weer rijk gevarieerd. Daar wordt een artikel gewijd aan Pascal en De Sale6. twee rooms- katholieke hervormers uit vroeger eeuwen en aan diverse andere on derwerpen. Het Cultureel Venster bevat onder meer een interview met Wim Paairw, de hoorspelregisseur van de NCRV TNE EERLIJKHEID van de Nederlanders is dit jaar wel in een zeer U dubieus daglicht komen te staan. Het totale bedrag, dat in de afge lopen weken door fraude of oplichting aan rechthebbenden ontfutseld is, beloopt de kolossale som van liefst 2,5 miljoen gulden. Verschillende mis drijven zijn uiteraard over een langere periode bedreven. De volgende, in de maanden januari en februari van dit jaar aan het licht gekomen zaken „boven de vijftienduizend gulden" heeft de justitie thans in handen: HAARLEM (14 januari) agent houdt 17.000 achter van conservenbedrijf. HAARLEM (21 januari) filiaalhouder doet valse boekingen tot een bedrag van 19.000. AMSTERDAM (4 februari) procuratiehouder van een financieringsmaatschappij pleegt een fraude van 1.880.000. HAARLEM (5 februari) pianoreparateur verduistert f 24-000 en vijf-en-dertig piano's HEININGEN (8 februari) secretaris van een waterschap wendt 25.000 ten eigen bate aan. HAARLEM (15 februari) directeur van een handelsmaatschappij eigent zich 63.000 toe. NEDERHORST DEN BERG (15 februari) administrateur van een assurantiekantoor dupeert zijn firma voor 99 000. DEN HAAG (17 februari) autofinanciers handelen ln fictieve auto's ter waarde van 32.000. AMMERSTOL (18 februari) spaarbankbeheerder dupeert plaatsgenoten tot een be drag van 100 000. ARNHEM (21 februari) autoverhuurder laat geldschieters met een vordering van 200.000 zitten. Verdere daling van benzineprijs (Van onze parlementaire redactie) Wanneer niet als gevolg van de Inge vallen winterkoude in de Verenigde Sta ten de vrachtprijzen plotseling gaan stij gen, zal er eind februari of begin maart een verdere prijsdaling voor aardolie- produkten optreden. Deze daling zal overigens van vrij ge ringe aard zijn. De benzineprijs zal bijv. met ongeveer 0.5 cent per liter naar be neden gaan. Met ingang van 3 februari daalde de benzineprijs reeds met 1,1 cent per liter. De dalingen houden verband met die opheffing van het tijdens de Suez- cnisis in het leven geroepen egadisaite- fondis ter stabilisering van de prijzen van aardolieprodukten en met recente prijs dalingen op de wereldmarkt. Het tempo, waarin de prijsdaling der vrachtprijzen zich voltrekt, wordt gunstig beïnvloed door de zachte winter Engelse Canberra verongelukt Een Britse Canberra-straalbommenwer- per is gisteren bij Gescher in West- Duitsla nd dertig kilometer ten zuid oosten van Enschede verongelukt. De twee inzittenden kwamen om het leven Het toestel was gestationeerd op het vliegveld Bruggen, een N.A.V.O.-basis in het Westduitse grensgebied ter hoogte van Roermond. Grootmoeder met kleinkind door trein gegrepen Op de onbewaakte overweg In de Julianastraat te Vroomshoop zijn gister middag de 60-jarige mevrouw Kleinjan- de Hoop met haar achtjarige kleindochter Ria Bos, die per bromfiets de overweg passeerden, door een uit de richting Marienberg komende personentrein ge grepen. Z(j waren op slag dood. NEEM BLIKGROENTEN in 4 minuten klaar op tafel De tweede wijze „Want wij hebben Zijn ster in het Oosten gezien en wij zijn gekomen om Hem hulde te bewijzen HET IS zo verleidelijk om bij een verhaal als dit van de wijzen uit het Oosten de mensen ln het middel punt te gaan plaatsen. Zie naar Kaspar, naar de overleve ring wil de tweede der drie mannen. Een interessante figuur, deze Jonge geleerde. Uiterlijk en innerlijk zo af- wQkend van velen van rijn tijdgenoten. Een vrouwenfiguur haast, met rijn lichte haren en baardeloze kin. En van een verfijnde beschaving, gezien ook de keuze van zijn geschenk: wierook, het aroma dat past in de paleizen van keizers en koningen. M* f AAR MATTHEUS spreekt niet over Melchior of over Kaspar. Mat- theus laat alleen zien dat het bij dit alles gaat om het Goddelijk Kind. Daarvoor verscheen de ster en wat voor een ster dat precies geweest is, blijft bulten beschouwing. Om hulde te brengen aan het Goddelijk Kind kwamen die wijzen en wie die wij zen precies geweest zijn, blijft buiten beschouwing. God zorgde ervoor dat het pasgeboren Kind niet slechts de buide der engelen maar ook die der mensen in ontvangst kon nemen. Zo zijn die wijzen mensen als wfl. Niet maar toeschouwers langs de lijdens weg, maar Instrumenten Gods. (Van een onzer redacteuren.) ARNHEM, vrijdag. IVTOG STEEDS is de lawine van verduisteringen en oplichtingen niet tot rust gekomen. In Arnhem is nu een autoverhuurder, een zekere H., die in drie jaren tal van geldschieters in toraal voor een bedrag van 200.000 zou hebben opgelicht, gearresteerd. Naar verluidt zouden door zijn manipulaties een twintig goedgelovigen zijn gedupeerd. De autover huurder heeft reeds een volledige bekentenis afgelegd. Verdacht van het verlenen van hulp bij het verkrijgen van grote sommen gelds is voorts een Arnhemse agent van politie in hechtenis genomen. houden voor anderen, gelukte hem dit niet. Zijn geldschieters werden ongedul dig, toen de aflossingen lang op zich lie ten wachten en het gevolg was dat zij zijn faillissement aanvroegen ln de hoop al thans een gedeelte van het geleende geld terug te krijgen. Maar al spoedig werd die hoop de bodem ingeslagen. Van enige winst in het autoverhuurbedrijf was nooit enige sprake geweest. Het onderzoek van de politie zou aan het licht hebben gebracht dat H. niet altijd een Juiste voorstelling van zaken aan zijn geldschieters gaf. Hij zou veelal hebben voorgewend, dat met het geld goede transacties waren af te sluiten en hij beloofde hun een aandeel in de winst Winst Is er echter nooit geweest In deze zaak zou ook een Arnhemse politieagent een rol hebben gespeeld. H(j zou bij het aangaan van de transactie* steeds aanwezig zijn geweest en door het feit dat hij aan het politiekorps was ver bonden, de indruk hebben gewekt dat de leningen verantwoord waren. Vaststaat dat hij voor zijn hulp geen geld heeft nen en ook dat hij nimmer mis bruik heeft gemaakt van zijn uniform. De Arnhemmer, een jongeman van jaar, begon drie jaren geleden met tw< auto's een autoverhuurbedrijf. Aangeni men raag worden dat hij op dat gebied niet al te deskundig is en dat hij zich heeft laten leiden door de gedachte, dat uitbreiding van zijn bedrijf vermeerderit zijn inkomsten zou geven. Leningen Steeds opnieuw kocht hij wagens op afbetaling. Om echter aan zijn financiële verplichtingen te kunnen voldoen, diende ver geld te beschikken en daarvoor had hij relaties nodig, die bereid waren hem geld te lenen. Omdat hij het ver ven genoot van velen, viel hem dat niet erg moeilijk. Het autoverhuurbedrijf floreerde echter niet en H. moest steeds bij andere relaties aankloppen om geld de maandelijkse aflossingen van eer der geleend geld te kunnen voldoen. Zo kwam hij steeds van kwaad tot erger Op den duur speelde voor hem zelfs de waarden, waaronder hij geld kon krijgen, geen rol meer. Het voornaamste dat hij geld in handen kreeg. On danks zijn krampachtige pogingen zijn slechte financiële positie verborgen te Wij etaleren VOORJAARSCOLLECTIE Moderne Hoogpool Karpetten 130/190 109.50 200/300 235." Moderne Gordijnstoffen v.a. 4.75 BULTHUIS BOTERMARKT 23 Noodtoestand in staat New York In de Amerikaanse staat New York is de noodtoestand afgekondigd. De gouver neur van de staat heeft een dringend be roep gedaan op het leger, te helpen een eind te maken aan de kritieke toestand, die is ontstaan door de sware sneeuwval Verschillende wegen zijn over honderden kilometers onberijdbaar Sommige plaat- jen zijn geheel geïsoleerd en de voedsel voorraden raken nltgeput. De got verzocht vooral om helikopters. DAVE BECK KREEG VIJFTIEN JAAR Dave Beck, de president ln ruste van de grote Amerikaanse vakbond der Team sters (vervoerslleden), is veroordeeld tot vijftien Jaar gevangenisstraf wegens het stelen van 1900 dollar van zijn vakbond. Zijn zoon werd kortgeleden veroordeeld tot 2000 dollar boete, omdat hij 4650 dol lar van de vakbond had gestolen. HET WEER IN EUROPA Ill X tl S 5 if 3! Stockholm O 2 N 2 -9 0.2 -10 4 Kopenh. o£: WZW 4 -8 0 Londen geh. bew WNW 4 8 0.1 Brussel gêh. bew WNW 4 7 ^uxetnburg "f" w™ 2 8 3 Grenoble *^ET windstil 0 4 Berlijn half bew NW 2 •3 5 MUncheo reger! WZW 10 2 1 Genève S«h. bew WZW 2 2 1 Wenen (teh. bew W 10 6 0.1 Rome licht bew ZO 6 3 0 Mallorca Hebt bew ™£ta 3 -0 0 NU EN DAN NEERSLAG De Bilt verwacht tot mor genavond: Overwegend zwaarbewolkt fmet nu en dan regen en in het noordoosten van het land wellicht ook natte sneeuw. KwT Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. De- zelfde temperaturen als van daag of iets hogere (Opgemaakt om 11.15 ZON EN MAAN Zaterdag 22 februari: zon op 07.43 uur, onder 18.06 uur. Maan op 08.45 uur, onder 22.28 uur. Op 26 febr nieuwe maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1