CHRISTELIJK 1 De verdwenen miniatuur De kerk is wezenlijk betrokken bij de internationale vragen - Studentenbeweging en de oecumenische situatie Niet langer „vrijen" met de C.H.U. inaar eenheid blijft onze leus Ceta-Bever NCR (eis) V-reisplan 1958 zaterdag vastgesteld is Een woord voor vandaag Kanttekenin 2 r Zuid-A frika I voor geref. slecht gekozen oecum. synode J In Centraal Weekblad schrijft prof. mr. W. F. de Gaay Fort man een artikel over de kerk en de internationale vraagstuk ken. Otis land, aldus de Amster damse hoogleraar, is zich in en na de oorlog actief internationaal gaan oriënteren in zijn buiten landse politiek. Op het inter nationale vlak spelen voorname lijk drie ontwikkelingen: de te genstelling oost-west, de ver houding tussen de ,,oude" en de „jonge" staten en het streven naar de Europese eenwording. Prof. De Gaay Fortman ver volgt dan: IK kan mij voorstellen, dat iemand vraagt wat deze schets van de ontwikkeling der internationale verhouding ia 1945 in een ker kelijk weekblad doet. Moet nu wer kelijk ook hier weer de conclusie zijn, dat de kerk zich daarmee moet bemoeien? Ik ben van mening, dat deze vraag bevestigend moet wor den beantwoord en dat onze ker ken te lang geleefd hebben, of deze ontwikkeling haar niet wezenlijk raakte. Maar wanneer het evange lie iets te maken heeft met de no- litjek binnenslands en wij zijn reeds honderd jaar bezig dat aan te tonen dan heeft het evangelie ook iets te maken met de inter nationale politiek En waar het evangelie met iets te maken heeft, daar heeft ook de kerk daarmee te maken Want de kerk heeft in het bijzonder de taak het evan gelie zo te verkondigen, dat het in de verhoudingen van vandaag toet send. en herstellend gaat werken. De kerk kan niet voorbijga* de terenstelltnr tussen de S Unie en de landen van de h atlnntlsche Verdragsorganisatie Zij heeft mede toe te zien. of de wll»e, waaroo bet westen ziin verdedi ging onbouwt en vormt, christelijk verantwoord Is. "PtE kerk heeft te maken met de betrekkingen tussen de landen met een Europese cultuur ionee staten van Afrika De kerk mag niet zwijgen dat niet vlet- Azië. rasgenoten als minderwaardig be schouwen en behandelen, terwijl uit uw hele optreden blijkt, dat u ons als medemens aanvaardt? Weet u. dat uw geloofsgenoten in Zuid- Afrika niet zouden dulden, dat u, daar zijnde, met uw collega in de Nederlandse delegatie uit Suriname u in het openbaar zou vertonen en met hem eten? Weet u, dat wij daar niet samen aan het avond maal zouden kunnen aanzitten?" Ik zou het wijs beleid vinden, indien men alsnog trachtte de Ge reformeerde Oecumenische Syno de niet in Zuid-Afrika te houden. Het zou een stukje zelfverlooche ning zjjn, waarvoor wij dankbaar zouden moeten wezen, indien onze zusterkerken in Zuid-Afrika hier op zelf aandrongen. De kerk heeft attent te zijn op de veranderingen, die de Europese verdragen in het Europese leven zullen teweegbrengen. Zij zullen niet alleen economische, maar ook culturele en geestelijke gevolgen hebben. Ook onze verhouding tot de kerken in de andere Europese landen zal er door worden beïn- ïet, dat sommigen onzer bevreesd zijn voor ,,het spreken der kerk". Ik wil ook niet zeggen, dat onze kerken over al deze zaken door middel van syno dale boodschappen moeten gaan spreken. Maar ik zou willen, dat de synode zich regelmatig door een rapport van daartoe benoem de deputaten liet voorlichten over de ontwikkeling der internationa le verhoudingen. Opdat de grote dingen, waarom het in onze dagen gaat, haar niet ontgaan en zij de mogelijkheid hebben de kerken voor te lichten, als de noodzake lijkheid daartoe naar haar mening aanwezig is. En moeten deze dingen niet een plaats hebben in het gebed voor alle nood der christenheid? Ik ten minste heb in een kerkdienst nog nimmer een zegen horen vragen voor datgene wat met de Europese verdragen beoogd wordt. IK« wille v de v ortenr i het evangelie in de wereld. Zij mag het ook niet om wille van haar vrienden, die ongetwijfeld soms in heel moeilijke omstandigheden, eenheid van cultuur en huidskleur stellen boven de eenheid in Christus. Ik ben daarom bezorgd over het feit. dat de Gereformeerde Oecu menische Synode in Zuid-Afrika zal vergaderen. Het zal het misver stand In het leven roenen, dat onze kerken de rassenpolitiek van de Zuldafrlkaanse regering aanvaar den. Denkt u niet, dat het bijeen komen van deze synode in Zuid- Afrika tn Azië en Afrika onopge merkt zal bljjven. Tijdens een van de algemene vergaderingen van de Verenigde Naties, die ik in New York bij woonde. sprak een afgevaardigde van Liberia mij aan. Hij had mij horen zeggen, dat de plicht tot hulpverlening aan de minder ont wikkelde gebieden een christelijke plicht is. Zelf christen, had hij zich daarover verheugd. Hij had deugdelijk geïnformeerd, tot welke kerk ik behoorde. En hij zei mij: „Hoe verklaart u het. dat uw geloofsgenoten in Zuid-Afrika mijn Wetenschap alleen is steriel van de wereldorganisatie van chris ten-studenten. Driehonderd studenten kwamen 15 en 16 februari naar Utrecht. Namens de wereldfederatie waren zij bijeengeroepen door de Nederlandse christen-studentenvereniging, NCSV, vrijzinnig-christelijke studenten- bond, VCSB, en de perserikatan ke- risten Indonesia, PerKI. Prof. dr. A. A. van Ruler, theologisch hoogleraar te Utrecht, sprak de in de aula bijeengekomen studenten toe na mens de rector magnificus van de uni versiteit. Hij wees er op, dat het we reldwijde, universele, van de federa- tiedagen, waarop christen-studenten in de hele wereld bij elkaar komen, niet alleen eigen is aan geloof of kerk, maar ook aan wetenschap en universiteit. Wanneer de wetenschap in geestelijke gezindheid en praktische verbondenheid niet meer internatio naal en wereldwijd is houdt zij op wetenschap te zijn. Omdat de ver bondenheid van christen-studenten ook betekenis is voor het internatio nale en universele van de wetenschap, juichen rector en senaat deze bijeen komst toe, zo zei prof. Van Ruler. Dat het in de federatiedagen niet alleen gaat om de relatie met studen ten uit andere landen en dus met an dere volkeren, maar ook om de ver bondenheid met God blijkt uit het feit dat 17 februari wereld-gebedsdag van studenten is. In dit opzicht kan de se naat van een openbare universiteit vol gens de hoogleraar niet zo positief spreken. Toch wordt er tegenwoordig in universitaire kringen niet meer ge lachen wanneer studenten zich vereni- Mr. W. R. van der Sluis voor A.R. jongeren Anti-Revolutionaire jongeren uit Zuid-Holland zijn zaterdagmiddag bijeengeweest voor een studieconferentie in de chr. geref. kerk aan de Noordsingel te Rotterdam, die belegd was door het provinciaal verband Zuid-Holland van de A.R.J.O.S. Spreker op deze bijeenkomst was mr. W. R. van der Sluis, secretaris van de A.R. Partij, die in een kort inleidend betoog aan aantal opmerkingen maakte over „De A.R. Partij in 1958". Mr. Van der Sluis ving zijn toespraak wachten. Intussen zullen wij voor het aan met een korte terugblik op 1957, Nederlandse volk onze wens: één chris- een jaar dat de A.R. Partij In de staat telbke volkspartij, blijven proclameren, der vernedering was ingegaan en voorts, aldus J— 0,"«- door een overmaat aan kritiek van bin nenuit een jaar van dreigende zeifont- binding. Tegelijk het jaar tactconf e rentles kracht. Heel het volk In 1958 wachten ons allereerst ver- kiezingen. Mede in verband daarmee wees spr. op de noodzaak van moderni- j sering van de propaganda-methoden. J „Onze propaganda zal op het gehele jvolk gericht moeten zijn en daarnaast op bepaalde groepen uit de bevolking. Daarom is besloten in een aantal nieu- - .OKn we contactconferenties een ontmoeting Begin 1959 zal het Amerikaanse leger'met andere bevolkings- of beroepsgroe- ln samenwerking met het Canadese te J pen te arrangeren". Fort Churchill in Manitoba, Canada, een j Al deze activiteiten worden niet Van der Sluis. Over deze zaken en nog vele andere, niet kideze beknopte rede aangesneden '^de'Versterkte" werf- politieke problemen, is daarna een uit voerige discussie gevoerd, die werd af gewisseld door een gezamenlijke brood maaltijd. De leiding van de conferentie berust te bij de voorzitter van het provinciaal verband, de heer T. Hopman. Beïnvloedt Noordpoolweer electronische besturing? serie raketproeven i te onder- richt als een krampachtige afweer te- zoeken hoe het weer aan de Noordpool de systemen voor besturing langs elee- de'poi'itiekV'situatTe.^Het neergaan tronische weg beïnvloedt. Er zullen faj s~ geen atoomkoppen worden gebruikt Ontvangen boeken ip. te R.k. vastenbrief over groepen in de kerk In de vastenbrief, die gisteren in alle r.k. kerken en kapellen van de Neder landse kerkprovincie is voorgelezen, er kennen de aartsbisschop en de bisschop pen het bestaan van twee groepen in de kerk: de ene groep is bang voor alle .veranderingen, cfie de kerk ondergaat de conjunctuur veroorzaakt in het volk door de veranderde tijden en mensen: een bepaalde psychologische reactie. anderen gaat deze verandering lang niet men beseft nu ineens duidelijk dat het I eeno6ee e leven niet opgaat in het materiële. In i dra situatie heeft de A.R Partij een Bij beide groepen de bezorgdheid voor eigen woord, juist omdat zij op een an- het welzijn van de kerk onderkennend, dere dan zuiver zakelijke grondslag ste«e" bisschoppen vast. dat er vele gen in gebed. In deze kringen verstaat men volgens prof. Van Ruler tegen woordig, dat er meer is dan weten schap. Men beseft dat de wetenschap bezig is steriel te sterven wanneer er niet de kunst en het spel van het ge bed zijn. Niet alleen verstand en rede zijn van belang, maar de totale mens met hart, geweten en daden. Welnu, dat u dit alles in uw gebedsd'ag, in uw biddend zich verhouden tot God, op zo geconcenteerde wijze bedenkt en realiseert, wordt door rector en se naat toegejuicht", zo besloot de hoog- Het getij tegen De heer W. J. Overdlep, van Barchem die zondagochtend in de universiteit een voordracht hield over de oecume nische situatie in Nederland in verband met de studentenbeweging, constateerde dat er een strijd bestaat tussen pluri- formisten en uniformisten. Na de oorlog is veel gesproken ovei de civitas academica; men trachtte en tracht van de academie een levensge meenschap te maken. Tegelijk doen zich tendenzen voor die leiden tot vereenza ming (nihilisten) en versplintering door specialisering van de wetenschap. Heb ben wij in de christen-studentenvereni gingen de geëigende vorm van ge meenschap gevonden, zo vroeg spreker. opzichte van de universiteit. Volgens de heer Overdiep leeft en te weinig vanuit de hartstocht der ontmoeting. De oecumenische gedachte heeft tegenwoordig in onze verenigingen en in de kerk het getij tegen. De ver schillen in de christen-studentenvereni gingen werken centrifugaal. Spreker constateerde blokvorming en een uit el kaar treden van standpunten die op zichzelf onvruchtbaar zijn. Op het na-oorlogse streven naar een heid is een pluralistische reactie ont staan die opkomt voor het goed recht van de veelheid der overtuigingen, voor openheid en verdraagzaamheid. De uni formisten verwisselen de eenheid van belijden met de uniformiteit van belij denis. Zij zijn romantici, die streven naar een superkerk en elke theologie die afwijkt van de hunne afwijzen als verouderd. Deze blokvormingen zijn, naar de heer Overdiep zei, bezig de oecumeni sche ontmoetingshouding te overwoeke- an Karl ontmoe ting tot vooronderstellingen heeft het aanvaarden van de ander, het erkennen van diens onvervangbaarheid en het trouw zijn aan het eigene. Wil men ko men uit het alternatief uniformisme pluralisme, dictatuur onbelijnde vaagheid, dan moet men volgens spre ker zijn geloofsbezit in de waagschaal stellen. Pas dan is er werkelijk sprake van ontmoeting. Zaterdagmiddag hield Kentaro Shiozu- ki, secretaris van de wereldfederatie van christen-studenten, WSCF te Genè- ve, een lezing over „Students in search of God today". Zijn conclusie was dat de christenheid de basis voor het geloof moet terugvinden in de -geschie denis. De ochtendopening werd zondagoch tend gehouden door de voorzitter van de VCSB afdeling Utrecht, de heer H. C. Blokhuis uit Rotterdam. Het federatieweekend werd besloten met een gebedsdienst in de Geertekerk te Utrecht. Voorgangers waren ds. J. M. van Minnen, gereformeerd studen tenpredikant te Utrecht, en ds. G. Spel berg, hervormd predikant te Warga. Assen: Aardrijkskundekaart bij het bijbels on derwijs, een klein gemakkelijk op te bergen kaartje, waar niets te veel op staat; Tijdschrift een speciaal wordt over de tuberculose stnjding bij de schooljeugd gewijzigde situ-tie op te vangen. stig zijn. Wetten en instellingen van de kerk zelf, kan zij echter veranderen of Wat betreft de verhouding tot de afschaffen, als zij van mening is, dat in i spr. van mening dat de ar. de veranderde tijdsomstandigheden het ..jaar eens moesten ophouden heil der zielen daarmee gebaat is. met vrijen. ,Jn 1957 hebben wU dat ge- Intussen dienen beide groepen bezorg- sociale geneeskunde, ducht gedaan, maar het heeft geen nut den daarbij de liefde te vinden, die het geschreven daarmee voort te gaan. Bovendien, zohun mogelijk maakt de anderen te v-o voegde hy daar tydens de disc haar be- fhan- llit 36. 2). de nog vaarden. uit fatsoens- En ten slotte zal men eerbied mogen (jaargang j overwegingen verplicht het zo juist be- verwachten voor hetgeen de kerk vast- I gonnen gesprek binnen de C-H.C. af te I stelt. Ver! na zeli van denr tot dak: CETALAG! PLASTICVERF van BERUEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Ederveen (toez.): J. Smit te Groot-Ammers. Aangenomen naar Zevenhuizen (Gr.V H. Kremer te Bovensmilde; naar Gendt- Doornenburg: kand. J. Ribbink te Ruurlo. Toegelaten tot de evangeliebediening'. G. Alers, Bergstraat 38, Amersfoort; C. Balk, Havenkade 37, Elburg; J. Jonger- den. Visserstraat 5, Huizen; J. Kooien, Hugo de Grootstraat 170. Delft: K. G. de Noord, Mernaweg 25. Wehe; J. Smit, Herenweg 189 Vinkevecn; J. M Snijders, Kethelweg 51, Vlaardingen; H. Stoof, Zendingshuis Oegstgeest; J. A. de Waard, Straatweg 42, Rijsoord; J. D Wuister, Fabristraat 34, Schiedam; H. Zethof, PeDpelerweg 16, Putten, Beroepbaarstelling: K. G. de Noord, J. Smit, J A de Waard. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Hellendoorn: kand. A. J. Aafrink te Amsterdam, die bedankte voor Broek onder Akkerwoude. Coppoolse te Kornhorn. Lutherse delegatie naar Hongarije op onderzoek De Lutherse Wereldfederatie heeft zaterdag besloten zo spoedig mogelijk een afvaardiging naar Hongarije te stu ren, die de toestand waarin de Lutherse Kerk daar verkeert moet bestuderen onderhandelingen met de Hongaarse gering voeren. Het presidium van de L.W.F., dat in Frankfort vergadert, heeft voorts het protest hernieuwd tegen inmenging de staat in de aangelegenheden va.„ Hongaarse Kerk, Het presidium maakt zich zorgen over het lot van bisschop La- jos Ordass, die van zijn functie als hoofd van de Lutherse Kerk in Hongarije ontheven. De secretaris van het presidium, Carl LundQuist, verklaarde zaterc.u&, dat de Hongaarse regering in november had toegezegd dat de bisschop de bijeen komst in Frankfort zou bijwonen, doch hij is niet verschenen en er is geen reden hiervoor gegeven. De aartsbisschoppen van de Lutherse Kerken in Noorwegen, Zweden en Fin land en een Deense bisschop hebben ook een bezorgde brief geschreven aan Janos Horvath, de leider van het Hongaarse geringsbureau voor erediensten. Zij kregen een brief terug, waarin H vath zeide, dat hun schrijven een inm ging was in de binnenlandse situatie Hongarije. Ordass bracht, volgens Hor vath, de verhouding tussen kerk en staat in gevaar. Wat de eveneens afgezette bis schop Turockzy betreft: deze vervult geen ambt maar geniet wel staatspen- Horvath wees er nog op, dat ook ir de landen van de briefschrijvers en ir. Engeland, de staat invloed heeft op de <*ang van zaken in de kerk. Ambtenaren zenden Senaat telegram De samenwerkende centrales va overheidspersoneel, zijnde het comit ter behartiging van de algemene be langen van overheidspersoneel (A.C.O.P.), de christelijke centrale van overheids- en onderwijzend perso neel (C.C.O.O.P.) en de r.k. centrale van burgerlijk overheids- en semi- overheidspersoneel (R.K.C.O.P.), heb ben in een telegram aan de leden van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal met nadruk verzocht, tijdens de openbare behandeling van de begro ting van binnenlandse zaken aan te dringen op bespoediging van de voort zetting van het overleg inzake salari ëring overheidspersoneel. Er zijn aldus het telegram na uit spraak van de Tweede Kamer dd "l-ll-'57 nog geen resultaten bereikt. H. van den Tol eerste erelid dens de zaterdag in Dordrecht gehouden algemene jaarvergadering. De byeenkomst Toals altyd een geanimeerd en vlot verloop en dan moge de begroting der discussie opleveren, ook dit jaar we Nadat de deelnemers aan de algemene vergadering des morgens door het ge meentebestuur ten stadhuize waren ont vangen, waarbij vriendelyke woorden werden gesproken door burgemeester mr. J. A. H. J. van der Dussen en de N.C.R.V.-voorzitter dr. A. van Deursen, ving precies op tyd de jaarvergadering aan. Dr. Van Deursen merkte in zijn openingswoord dat tot titel droeg: „Boodschappen van haar Maker" on der meer op, dat men op reis rijke mo menten beleeft, waarby de natuur haar 23 ,,Eten kunt u natuurlijk, voor u „Voor ik-wat doe?" vroeg Külz. „Moet ik me nu misschien een lange, zwarte baard aanplak ken? Of over boord springen en gebukt achter het schip aanlopen?" „Het is nog moeilijker," verklaarde de jonge dame. „U moet weer naar uw coupé teruggaan." Külz ging verschrikt en pas achteruit en hief afwerend beide armen op. „En u moet zich met de reizigers onderhou den, alsof er niets gebeurd was." „Dan spring ik maar liever over boord," zei de heer Külz dof. „U moet teruggaan!" „Goed," antwoordde de oude reus. „Zoals u wilt. Maar dan draai ik tot mijn spijt de schurk die me dat met die tweede pascontróle geleverd heeft de nek om. Daar kunnen jullie donder op zeggen, beste mensen! Met zo'n vent moet ik nog vriendelijk praten? Misschien nog wel tegen hem glimlachen ook?" „Natuurlijk." zei Rudi Struve, „en veel glim lachen!" „Ik zal hem z'n nek breken!" „Lieve, beste mijnheer Külz," vleide Irene Trübner, „laat u me niet in de steek! Toe, alstublieft! Anders is alles wat we hebben be reikt nutteloos." Külz stond daar aarzelend en voerde een strijd met zichzelf. Daarna draaide hij zich om en liep naar de trap. „Mijnheer Külz," riep Rudi Struve. De slager bleef staan. „Er steekt een slip uit uw koffer. Die moet u wegstoppen, voor u in de trein stapt. Anders merkt men dat u op de hoogte bent!" Erich Kastner: Külz liet zijn blik zinken. „Ach ja," zei hij, „mijn nachthemd." Daarna daalde hij melancholiek de trap af. Philipp Achtel trad van het coupé-venster te rug en fluisterde: „Pas op, hij komt!" De an deren namen een ongedwongen houding aan en trokken met moeite onschuldige gezichten. „Wat doen we, als hij iets heeft gemerkt?" vroeg Karsten. „Het schijnt wel eens voor te komen, dat iemand iets in zijn koffer zoekt, ook als hij he lemaal niet denkt dat er iets uit verdwenen is." „Drinken kan ie!" mompelde Storm. „Maar zout water is geen jenever." Daar ging de deur open; de man, over wie zo vriendelijk gesproken werd, kwam de coupé binnen. „Hartelijk welkom!" riep de heer Achtel. „Heeft het eten gesmaakt?", „Het koud buffet daarboven is prima," zei Külz. „Ik zou best weer kunnen beginnen!" Hij watertandde, dacht bedroefd aan de voorgerech ten, die hij in de eetzaal had achtergelaten en hoestte lawaaiig, opdat men z'n maag niet zou horen rommelen. Daarna tilde hij zijn koffer voorzichtig op en legde hem zo omzichtig in het net, alsof er verse Deense eieren in zaten. De anderen glimlachten tegen elkaar. „Als hij eens wist!" dachten ze. De kleine heer Storm grijnsde boosaardig. Papa Külz ging zitten, strekte zijn benen uit en greep in zijn borstzak. Nadenkend trok fyj z'n hand terug, schudde daarna .geërgerd het hoofd en stond omslachtig weer op. „Wat zoekt u toch?" vroeg Storm zenuwachtig. „O, alleen m'n sigarenkoker!" antwoordde Külz. „Hij ligt in mijn koffer." De anderen zaten als door de bliksem getrof fen. „Nu komt de zaak aan het rollen!" dach ten ze. De heer Achtel was de eerste, die zich her stelde. „Waarom al die omslag?" zei hij joviaal. Hij presenteerde zijn koker. „Rookt u eens een sigaar van mij!" „Of van mij!" viel Karsten bij. Een ander vroeg: „Sigaretten rookt u zeker helemaal niet? Wat denkt u anders van een Lucky Strike?" Papa Külz bekeek niet zonder ontroering de kokers en doosjes, die hem werden voorgehou den. „Buitengewoon vriendelijk, mijne heren! Maar dat kan ik toch zeker niet aannemen!" De heer Achtel scheen gekwetst. „Wilt u ons beledigen?" De oude man was verschrikt en stopte sleu tel en portemonnaie weer weg. „Sigaretter heb ik zelf, maar die heb ik voor mijn kinder*-- smokkeld!" Hij wierp een schuwe blik naar \cbt-'- ker. aarzelde en tastte eindelijk toe TV b<" »o vrij!" Drie passagiers gaven hem (Wordt vervolgd) ten. diepste bewegingen als boodschappen haar Maker mededeelt. Deze boodschap pen willen de leden van de Ned. Chr. Reisvereniging beluisteren bij de be schouwing van de aarde, wanneer zy het schone in Gods schepping genieten. Die stemmen te verstaan is verryking van het leven in volle zin en verdieping van vreugde. De stemmen der aarde, verno men by de klank van de Openbaring, ge ven ons, aldus besloot dr. Van Deursen zyn openingswoord, zekerheid van een toekomst, die de aarde ons als boodschap- in haar Maker doet verstaan: „Voor- deez' aarde zal getuigen van U, die thans en eeuwig zyt". Eerste erelid Nadat iiet oud-hoofdbestuurslid, de heer H. Alpherts was herdacht, maakte dr. Van Deursen de beslissing van het hoofdbestuur bekend, waarbij tot eerste erelid van de vereniging is benoemd de heer H. van den Tol uit Rotterdam. De heer Van den Tol is oud-hoofdbestuurs lid, oud-tweede voorzitter, reisleider der vereniging, o.a. van de Canadareis, college van vertrouwensmannen heeft de vereniging bij diverse instanties vertegenwoordigd. De benoeming werd et luid applaus onderstreept. Het jaarverslag van de secretaris, heer C. H. Sonneveld werd na een kele opmerking goedgekeurd, evenals de exploitatierekening van de aftredende penningmeester, de heer P. A. A. Bol land. Ook de begroting werd onveran derd goedgekeurd. Bij de bestuursverkie zing werd met meerderheid van stemmen in de vacature Bolland gekozen de heer A. J. M. v. d. Blink uit Breukelen en wer den de aftredende bestuursleden, dr. A. Deursen en J. M. C. B. van Dijk her- :n. Dr. Van Deursen bracht de heer Bolland grote dank voor zijn vele en ve lerlei werkzaamheden. Nadat besloten was de volgende jaarvergadering in Mid delburg te houden en het reisplan 1958 oraktisch zonder discussie was vastge steld, werd de vlotte vergadering geslo- Het Lamuw Heiland, opent het zevende zegel van de b« rol, waarop geschreven staat wat geschieden moet. „En to Hij het opende, kwam er een stilte in de hemel, ongeveer half uur langEn er kwam een engel die met een go ui wierookvat hij het altaar ging staan en hem werd veel ret werk geschonken om het te geven, mèt de gebeden van, heiligen, op het gouden altaar voor de troon. En de rook het reukwerk, mèt de gebeden der heiligen, steeg uit de k van de engel voor Gods aangezicht op." Stilte in de hemel de lofzangen zijn verstomd, want laatste verschrikkelijke hoofdstuk van de toereldgeschiedt gaat gelezen worden. De hemel zwijgt maar de hemel ook actief. Reukwerk stijgt van het altaar op voor Gods a gezicht. En: de gebeden der heiligen. Gods Kerk op aarde is een strijdende Kerk; en de chrit, op aarde is een strijder; en soms is het om er moedeloos t te worden om te moeten strijden in een wereld, die ziefc weinig van God aantrekt, die zelfs zo vijandig staat te alles wat God doet. Versaag niet de hemel strijdt met u mee in gebeden lofzegging. Alleen zijt ge nooit! DE TEGENREGERING TN Indonesië is nu de Sumatraanse toond. Dat wil zeggen: dan zal tegenregering uitgeroepen. Soe- karno heeft aan de dringende op roepen uit Padang geen gehoor wil- Sumatra vele gunstige voorwaar len geven en de tijd van het hem aanwezig. Men beschikt er, au gestelde ultimatum laten verstrijken, dan op Java, over een gezonde Toch is het duidelijk, dat men ook nomie. Tegenover Java, het Pn nu op Sumatra de deur voor Dja- sen van Indonesië, kan Sumatra karta niet geheel wil sluiten. Komt grote zelfstandigheid aan de i Soekarno alsnog tot inkeer en toont leggen. hij zich bereid, de samenstelling Er is alle aanleiding, de veri zijn regering grondig te herzien, ontwikkeling met de grootst dan zijn de mannen op Sumatra op gelijke belangstelling te volgen, hun beurt bereid, terug te treden. behoeft geen betoog, dat wat Op het ogenblik ziet het er niet naar °P Sumatra voordoet ook uit, dat Djakarta tot enige schikke lijkheid genegen is. Om welke re den of redenen het zo halsstarrig £en- Daar heeft men dezelfde p is, is niet met zekerheid te zeggen. veu tegen Djakarta. Het kan zijn, dat men vandaaruit de Pe nieuwe regering op Sunn beweging op Sumatra als van min der belang meent te mogen zien dan zij zich voordoet. Het kan ook zijn, sië- De komenden dagen zullen dat men daar in Djakarta tot in ten zien, of zij zich metterdaad het rampzalige toe zetelvast is. zodanig gaat betonen. Tot deze laatste veronderstelling zijn Duidelijk is tenslotte, dat de n wij geneigd. Men heeft daar immers "en op Sumatra zich hebben lü nu al maandenlang getoond, alleen leiden door wat zij in gemoede i V tot een slecht beleid in staat te zijn. als de beste bedoelingen jegens! ie Het alsnog een zekere 'and. Hoe him houding zal zijn ,ie gens de buitenlanders grootheid getuigen, wanneer ten overstaan van de zelf geschapen standpunt zij zullen innemen wantoestand, bereid zou blijken zijn overstaan van de Nederlanders, plaats in te ruimen. Juist het ver- leden echter geeft geen aanleiding, dit van de regeerders te Djakarta kapa ingegeven door machtcli 101 te verwachten. heid en door domheid. De tegenregering is er inmiddels Zonder dat men aanstonds zijner en wil zij de naam van regering ver dienen, dan zal zij moeten doen datgene waartegenover de macht hebbers van Djakarta zich tot dus- wacht. Slechter kan het in elk gei verre zo machteloos hebben be- niet worden. wachtingen hoog moet steUen, e ;e; er van de nieuwe regering op S matra allicht iets beters worden i DE NATIONALE RESERVE jy^INISTER STAF is dan eindelijk die toch het vaderland willen diei ei gezwicht voor de oppositie in Dat aan deze mensen dan bijii nc en buiten het parlement tegen het dere eisen gesteld moeten woii tot voornemen om de Nationale Re- wat de opleiding betreft, ligt ti «t serve op te heffen. Deze organisatie de hand. krijgt nu een nieuwe, militaire taak. Wel betreuren wij hef, dat mini! Welke deze taak precies zal zijn, IÉ - - - is nog niet bekend. Dit zal voor namelijk afhangen van de territo- contact met het Nationaal Instiö riale commandanten. Het ligt echter Steun Wettig Gezag te willen het meest in de rede, dat. deze vrij- breken. Dit instituut is de proi willigers samengevoegd zullen wor- geweest den in bewakingsdetachementen, i het propageren van vrijwilligheidsgedachte. Nu mag! misschien daarin niet in alle zichten zijn geslaagd, maar dat „opheffingspsychose" en i tt wordt het moeilijk om propagai De vrijwilligere zullen nu geen bij- oo_ zondere faciliteiten meer genieten, dan waarschijnlijk in de eerste plifa' Daar is geen bezwaar tegen in te een gevolg van het weifelende 1J5 brengen, want het is nu wel ge- leid, dat de regering t.a.v. de Nati bleken, dat de gedachte van de nale Reserve heeft gevoerd. Sb volksweerbaarheid bij deze mensen jaar en dag leven de vrijwilliger! zó leeft, dat faciliteiten niet het be langrijkste kunnen zijn. De huidige vrijwilligere worden dus te maken, niet aan de kant gezet. De nieuwe Ook bij de nieuwe organisatie bt militaire organisatie zal bestaan uit de gedachte van de vrijwillig^ deze vrijwilligers en uit dienstplich- voorop staan, al wordt de gi» tigen (uiteraard ook vrijwilligere)die waaruit men vrijwilligere dan geen mobilisatiebestèmming meer trekt, misschien beperkt, hebben. Dit betekent, dat men over Die vrijwilligheid is een particulii enige tijd nieuwe vrijwilligere kan daad. Daarom zien wij vooral» recruteren uit een groep van onge- niet in, waarom veer 200.000 personen. Er valt iets voor te zeggen, dat mi nister Staf alleen nog maar militair geoefenden wil hebben voor de ver vulling van de belangrijke taak, waar voor deze nieuwe organisatie zich i het particolii initiatief moet worden uitgeschafe en waarom de staat de recruteri van de vrijwilligere ter hand n nemen. Ook in dit opzicht houden wij bij het particulier initiatief, t gesteld zal zien. Toch hopen wij, biedt in ons land altijd nog de dat hij de deur niet geheel zal slui< ten voor vrijwilligers, die geen mili taire opleiding hebben genoten, maai kansen. Daarom zijn we vóór handhaving van het Nationaal stituut Steun Wettig Gezag. Bezwaren tegen hervormde kanselboodschap De kerkeraad van de hervormde gemeente te Moerkapelle heeft de kanselboodschap inzake Indonesië niet doen voorlezen. Hij meende daartoe niet verplicht te zijn, indien hy gevoelen is, dat de inhoud van boodschap in strijd is met de H. Schrift. De gemeente behoort tot de modaliteit van de Geref. Bond. Ook de kerkeraad van B u r g h op Schouwen een gemeente, die volgens Kerknieuws, waaraan wij deze berichten ontlenen, niet tot de Bondsrichting be hoort heeft de boodschap niet doen voorlezen. In een brief aan de generale synode zegt de kerkeraad, dat de bood schap de reactie van ons volk niet vol doende peilt. In pers en gesprek merkte de kerkeraad verontwaardiging en het besef, dat Indonesië zichzelf te gronde richt Men betreurt de gang van zaken. Daarom acht de kerkeraad een speciaal vermaan niet nodig Het afleiden van het onrecht uit de vryheidsdrang der Aziatische volken komt de kerkeraad voor als een beledi ging van deze vrijheidsdrang zelf. Evenals in de boodschap inzake Nieuw-Guinea stond in de laatste boodschap de verhouding Nederland— Indonesië weer centraal. Over het on recht wordt veel minder gesproken; aan het leed van zoveel landgenoten wordt slechts een enkele zin gewijd. Het in dit verband gebruikte woord ..bovenal" heeft de kerkeraad niet meer kunnen overtuigen, maar teleur gesteld. Groninger kerkeraad ovi ontslag ds. M. A. Krop De centrale kerkeraad van de vormde gemeente te Groningen zich opnieuw beziggehouden met ontslag dat aan ds. M. A. Krop, vormd predikant te Groningen is g« yen als leraar aan de tweede chr. h-t in verband met de door hem gehoul preek over het dansen. Rapporteur prof. dr. W. F. Dankbaar. De praeses, ds. C. M. Luteijn, gaf korte inleiding en las het concept woord. dat van de kerkeraad zal gaan Een uitvoerige discussie ontstt waaraan tien leden deelnamen en bij ook de vraag naar de houding, r de christen in de samenleving past, geding kwam, Ds. Krop deed utvoerige mededet van wat aan zijn ontslag is vooral? gaan en over de wyze waarop hem verleend is De bewering dat er meer is dan die bewuste preek, oord» de ds. Krop een aantasting goede naam In de discussie werd duidelijk, dat aan de kwestie meer vastzit, dan opp? vlakkig blijkt, zodat de kerkeraad niet kan bepalen, als hy iets zeggen tot het geval op zichzelf. De centrale kerkeraad besloot daa^ een kleine commissie te benoemen, zich zal beraden in een korte uiteeUi ting hoe de centrale kerkeraad over d<j zaak denkt wat dan ter kennis gemeente zal worden gebracht. Voorzitter van de kerkeraad is dJ. Swaak, die van 1948 tot 1951 zendinp predikant te Makassar is geweest

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2