RANDSTAD HOLLAND Steeds meer mensenmaar niet meer ruimte Discussies zijn overal op gang De kunst van het liedje, bestaat die dan wel? UARI1 VRIJDAG 14 FEBRUARI 1958 groeien vast in tal en lastVondel heeft het wel enigszins anders bedoeld dan het nageslacht in onze tijd maar hij zal ook nooit hebben vermoed, dat waar eens het wijde Hollandse polderland de schilders inspireerde tot hun wereldberoemde doekenenke le eeuiven later snelwegen zich zouden slingerendorpen zou den zijn ontstaan en flatgebou wen zouden zijn verrezen. Die groei gaat nog altijd door - het tal wordt met het jaar groter. En de last neemt in bijkans even redige mate toe. Dat brengt enorme problemen meedie de overheid voor ingeivikkelde puz zels plaatsen. Zou ons aller Joost ooit hebben gedroomd van satellietstedenzou hij wel eens hebben gehoord van ruim telijke ordeningvan een natio naal evenwicht en van planolo gische maatregelen? Hij kende wel stedebouwers en waren dat tenslotte ook niet mensenkun stenaars, die zich met planologie bezighielden? *lf 8- (Van een onzer redacteuren) jV"A DE TWEEDE WERELOORLOG zijn de vraagstukken van „tal en 1 last" wel bijzonder actueel en urgent geworden. Wij leven in Neder land met z'n allen op een te klein stukje grond. Men kan het ook om draaien: dat stukje grond moet teveel mensen woon- en werkruimte bieden. Waar dan nog bijkomt, dat die ruimte zo ongelijk verdeeld is. Anders gezegd: In het Westen van ons land wonen op'zeg een vierkante kilometer veel meer mensen dan in de randprovincies, zoals Friesland, Groningen, Drenthe, Zeeland, enz. „Tal en lastEnkele simpele cijfers mogen bewijzen, dat er toch heus wel sprake is van een probleem. We gaan terug naar het jaar 1800. Nederland telde toen 2,1 miljoen zie len. Honderdvijftig jaar later (in 1950 TF/dus) woonden op dezelfde grond (er J ër°eien vast waren uiteraard heel wat ingepolder de hectaren grond bijgekomen, maai op de totale oppervlakte was dit toch een fractie) 10,2 miljoen mensen. Wij zijn nu de 11 miljoen al volop ge passeerd en deskundigen hebben uit gerekend, dat in 1980 de Nederlandse bevolking uit rond 14 miljoen zielen zal bestaan. En in het jaar 2000 zijn er, als wij voor grote rampen worden tal en last behoed, weer enkele miljoenen bij, Nu km alles nog zo'n vaart niet lo pen, als er op een evenwichtige groei in het gehele land gerekend mocht worden. Wanneer dus relatief b.v. in Friesland de bevolkingstoename even groot zou zijn als in het Westen. Maar dat is niet zo en het ziet er ook niet naar uit, dat dit zal veranderen Weer een paar cijfers, die dit gebrek aan evenwicht duidelijk demonstreren. De provincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht, die 21 procent van de totale oppervlakte van ons land beslaan, huis vestten in 1849 rond 39 procent der be volking. Maar in 1955 was dit percen tage tot 48 gestegen en op het moment zal het wel zo om en bij de 50 liggen. De helft der bevolking leeft en werkt dus op nog geen kwart van het grond gebied I Bekijkt men alleen de Randstad Hol land, dan blijkt, dat daar eind 1955 rond 4 miljoen mensen woonden, zodat de bevolkingsdichtheid 2391 per vierkan te kilometer bedroeg. Het Westen had een dichtheid van 755, Nederland als ge heel 329 en Nederland met uitzonde- het Westen 220 inwoners per vierkante kilometer. En de verwachtin- 1980? Een bevolking van 6,7 tot 7,2 miljoen in het Westen en van 5 tot 5,5 miljoen zielen alleen in de Rand stad Holland. Veel zorgen Genoeg cijfers voorlopig! Er i6 wei-, nig fantasie voor nodig om te kunnen constateren, dat de „bewoonbaarheid" heel wat zorgen zal geven en nu al geeft. Want al die mensen moeten kun nen leven, wonen en werken Zij moe ten zich op tijd kunnen ontspannen en daarom moet er kost wat kost „groen" bleven. Er moeten voldoende wegen zijn (en voldoende breed) om de tienduizenden auto's te kunnen verwer ken. Er moet kortom voor gezorgd wor den, dat de mensen niet op eikaars te nen gaan staan en op eikaars knieën gaan zitten! En er moet niet minder voor worden zorggedragen, dat de boer over voldoende grond beschikt om zijn bedrijf te kunnen uitoefenen want pok de stadsmens moet ten slotte van de boer leven! Laten we er niet aan den ken, dat zoals in de laatste honger winter de voedselvoorziening van eigen grond voor deze miljoenenbevol- king zou stagneren. Maar toch zal de boer er rekening mee moeten houden, dat in de komende jaren nog heel waf goede landbouwgrond door de stad zal worden opgeslokt. Zal het altijd moge lijk zijn, hem elders nieuwe grond ter compensatie te geven? Er is reden tot Maatregelen Als w(J dit alles even op ons laten In werken, dan dringt zich onontkoombaar de vraag aan ons op: moeten wij dit dan maar toelaten, dit „dichtgroeien" Randstad Holland, deze hele ontwikke ling, die ons soms kan beangstiger het nu werkelijk onmogelijk daarin andering te brengen? Zijn er nu beslist teen maatregelen te treffen, waardoor een meer evenwichtige spreiding bevolking kan worden bereikt? Heeft hier niet de overheid een uiterst belangrijke laak? En moeten wU toch eigenlijk niet ons gezond verstand gebruiken met miljoenen „op een kluitje" blijven wonen? Objectief gezien is het toch eigenlijk '1 te zot bij elkaar te hokken, terwijl op tal van andere plaatsen in het land er nog ruimte genoeg -is Theore tisch heeft degeen, die het zo stelt, na- hiurlijlj gelijk, maar hij vergeet dan, dat de werkelijkheid, de praktijk, zich niet zo gemakkelijk laat ombuigen gesteld, dat men dat zou willen. Al die mensen in de Randstad vinden daar bun bestaan, de mogelijkheden tot ont- Plooiing en dat niet alleen materieel Die Randstad en dat is de welhaast beslissende achtergrond ts in de loop der historie door haar natuurlijke lig ging uitgegroeid tot een ideaal oord voor allerlei (zware) Industrieën, die °-m. diep vaarwater nodig hebben. En omdat de kansen er zoveel groter zijn dan elders, komen ook mensen uit vele andere delen van ons land. Zij zijn daarin vrij en zij zullen die vrijheid moeten behouden. En du» zullen de vraagstukken, die ermee verband hou den, onder het oog moeten worden ge- tien, de vraagstukken van het wonen, van de landbouw, van de recreatie, van bet verkeer. titel „Het Westenen overig Neder land". Zij was afkomstig van de Rijks dienst voor het Nationale Plan in sa menwerking met het Centraal Plan bureau. In deze brochure werd uitvoe rig aandacht besteed aan de specifieke problemen, die het „volgroeien" van de Randstad Holland met zich mee brengt en niet minder aan de kansen, die „overig Nederland" dient te krij- om zich te kunnen ontwikkelen, daarmee tegelijkertijd de zorgen van het Westen verminderend. Kort en goed werd gesteld, dat de zuigkracht het Westen haar (nadelige) invloed heeft op de bestaansmogelijkheden el ders. Daar bestaat op verschillend ter een achterstand in volkshuisves ting, openbare voorzieningen, culturele mogelijkheden, industriële en ook agra rische ontwikkeling, enz. Een „therapie" De „therapie", die in deze brochure in de hand werd gedaan, is in we- •n eenvoudig; zorg ervoor (dit in de allereerste plaats als advies aan de If komen onjuist, dat een ondernemer in de Randstad via zijn belastingbiljet zou moe ten betalen voor het stimuleren van ac tiviteiten van een collega elders, die daardoor op een kwade dag zijn concur rent zou kunnen worden. Anderen, die him oordeel zakelijker fundeerden, meenden, dat een eventueel ingrijpen door de overheid toch nooit structuur van de Randstad nu eenmaal stukken gunstiger is voor het bedrijfs leven. Als b.v. een hoogovenbedrijf zich ergens wil vestigen, of een grote scheeps werf, een petro-chemdsche onderneming het gewenste effect zou hebben, omdat economische wetten zioh nu eenmaal niet laten dwingen en omdat de gehele of een zware metaalindustrie, dan zal dat beslist niet gebeuren op de Veluwe of in Drenthe, om de eenvoudige reden, dat daar de volstrekt noodzakelijke vestigings- voorwaaiden ontbreken. Omdat daar het.'zal spreiding nodig maken". En minister gewenste industriële klimaat niet aan-| Witte schreef ook: „De ontwikkeling in bleem van de ruimtelijke ordening. Nog slechts enkele weken geleden heeft de Tweede Kamer er langdurig over gedis cussieerd en die besprekingen hebben geresulteerd in de unanieme aanvaarding van een motie. Daar in werd de regering uitgenodigd te komen met een nota. die haar visie op deze kwestie moet weer- Hoe zijn nu op dit moment de feiten? De Werkcommissie Westen des Lands, een speciale commissie van de Vaste Com missie van de Rijksdienst voor het Natio nale plan (vat u het?), is reeds een aantal jaren geleden met een studie begonnen. Zij heeft de opdracht met (de-*» eerste) samenvattende voorstellen bij de regering te komen. Niemand mag het deze Werk- commissie kwalijk nemen, dat de studie zo lang heeft geduurd, want het onder werp is niet alleen bijzonder veelzijdig, maar ook zeer moeilijk. Lange termijn „De maatregelen, die de Werkcommls- sie zal voorstellen", zo heeft Witte geschreven, .zullen erop gericht moeten zijn ruimte te scheppen ontwikkelingen, dde op dit specifieke milieu (het Westen dus) zijn aangewezen, alsmede voor de daarmee gepaard gaande aanzienlijke uitbreiding van de stedelijke complexen en daarbij nodige recreatieve voorzieningen, alles in nauw verband met de speciale agrarische belangen in het Westen. De oplossingen hiervoor moeten ook op lange termijn bruikbaar zijn. Dit overheid), dat allerlei (industriële) ac tiviteiten, die even goed elders kunnen plaatsvinden, daar ook tot ontwikke ling kunnen komen. In dat geval zal vel niet nodig zijn om in de Rand stad zelf allerlei beperkende maatrege- te treffen. Kort gezegd: maak de vestiging van een bedrijf buiten de Randstad voor een ondernemer zó aan trekkelijk, dat hij er niet meer over piekert zijn bedrijf in de Randstad te stichten. Als dit proces slaagt, dan het op zijn minst mogelijk zijn bestaansmogelijkheden te scheppen (bui ten de Randstad dus) voor de on geveer een half miljoen mensen, die tot 1980 het vestigingsoverschot in het Westen zullen uitmaken. Gelukt dit, dan is het misschien zelfs mogelijk in de andere provincies te geraken tot een vestigingsoverschot uit het Wes ten en dan zal uiteindelijk een na tionaal evenwicht worden bereikt! Prof. dr. Jac. P. Thysse, de stedebouw kundig adviseur van de Rijksdienst voor het Nationale Plan, heeft voor deze oplossing al verschillende malen eed li gebroken. HU heeft berekend, dat de grote steden zich nog zo ver kunnen uitbreiden, dat 5 miljoen mensen kunnen wonen Maar dan is wel de totale capaciteit bereikt. Als men er dan nog van uitgaat, dat kelc kleinere steden nog wat kuni nltbreiden, dan biyft er volgens prof. Thysse nltelndelUk nog een overschot 600.000 tot 700.000 mensen, voor wie geen wezig is en (hetgeen ook van belang is) de kosten der openbare voorzieningen als water en elektriciteit in het alge- hoger liggen, welk verschil waar schijnlijk vaak zal opwegen tegen de hogere kosten van de grond in de Rand stad. Maar, zo kan men vragen, waarom is het dan niet mogelijk kleinere indus trieën, die niet aan diep water gebonden »n allerlei toeleveringsbedrijven bui de Randstad te stichten? Tot op zekere hoogte moet dit zeker mogelijk zijn, blijft dan het vraagstuk der bindingen. Het werkt nu eenmaal goed koper met een toeleveringsbedrijf „naast de deur". En de concurrentiefactor speelt nog altijd een overwegende rol ii bedrijfsleven. Ruimte-motie Het spreekt intussen wel vanzelf, dat ver dit hele complex van vraagstukken ok in de officiële lichamen, die Neder land rijk is, ai heel wat is gezegd. In del tal z Een brochure Het is weer al bijna twee jaar gele ien. dat er een interessante en belang wekkende brochure versoheen onder de Bezwaren Lang niet iedereen (en dat was begrijpelijk) was het met de Inhoud van de brochure eens. Sommigen n den, dat de overheid principieel niet het recht heeft in het maatschappelijk bestel zo diep in te grijpen en den volkomen afwijzend tegenover zij beschouwden als een dirigistische politiek van: hier stimuleren, daar al- Bovendien vonden zij het vol steden breiden zich uit, dorpen groeien aaneen. Hier een beeld van de uitbreiding van Rotterdam te Hoogvliet. (Luchtfoto K.L.M.) overig Nederland vraagt op de eerste plaats de aandacht, omdat deze gebieden zelf aanspraak hebben op een volwaardig aandeel in de nationale vooruitgang. Hoe meer dit wordt verwerkelijkt, hoe het Westen daardoor zal worden ontlast". Het rapport zaïl. zo is medegedeeld, binnenkort verschijnen. Een volgend feit is. dat genoemde Rijks dienst en het Centraal Planbureau van dus de eerder genoemde brochure afkomstig is) al een „verkenning" heb ben uitgevoerd van de ontwikkelingsmo gelijkheden per provincie zonder dat met bijzondere maatregelen rekening is ge houden. Nu wordt onderzocht in hoeverre de opneming van een groter bevolkings- i de zaak gaat het c i kunnen worden verwacht bij i het pro-' schillende veronderstellingen voor Wij raken vast in tal en last-. Hier een beeld van de verkeers weg Den Haag-Amsterdam te Wassenaar, dat voor zichzelf spreekt. Samenspel Dat de overheid en zeker de rüks- overheid op het punt van de ruimte- lUke ordening, die ten slotte het ganse maatschappelijke leven raakt, een taak be zit, zal weinig tegenspraak ontmoeten. Hoe belangrUk ook de gemeentelijke en pro vinciale zelfstandigheid is, de vraagstuk ken zün dermate nauw verweven en gre pen ook ruimtelUk gesproken zozee elkaar, dat het niet meer mogelijk is het nemen van tal van principiële en de toe komst bepalende beslissingen uitsluitend aan de locale en provinciale overheden over te laten. Bij dit alles mag één ding niet worden vergeten. Weer citeren wij (met instem ming) minister Witte: „De ruimtelijke or dening kan niet gezien worden als een werk, dat men van overheidswege naar believen op deze of gene wijze kan tot stand brengen. Het resultaat wordt be ukt door een ingewikkeld samenspel van krachten, waarbij de inzichten van do overheid niet altijd de doorslag zullen kunnen geven. De ruimtelijke ontwikke- staat immers in nauwe wisselwerking de ontplooiing van het economische leven en voor dit laatste ligt iirons be stel het zwaartepunt bij hetgeen er leeft in de maatschappij zelf. Het aandeel overheid in dit gehele proces zie ik als het aangeven van een wenselijke rich- voor de ontwikkeling, het helpen scheppen van de fysieke voorwaarden daarvoor en, waar nodig, het geven van aanmoediging en steun of het treffen van maatregelen ter bescherming van gewich tige belangen, die in het gedrang zouden kunnen komen". Een schild voor de zwakken, zo zou men dus kunnen zeggen. Welk departement? Een kwestie, die met dit vraagstuk zij delings, maar toch wel nauw verband houdt, is de vraag welk departement zich mat de problemen der ruimtelijke orde ning primair moet belasten. Zowel „bin nenlandse zaken" als „volkshuisvesting" houden zich er intensief mee bezig, het eerste vooral uit een oogpunt van bestuur. Maar ook „verkeer en water staat" heeft er alles mee te maken „landbouw" en „economische zaken" niet mindere mate. Om van „maatschap pelijk werk" nog maar niet te spreken. Minister Struycken heeft al laten weten, dat deze materie tot zijn departement be hoort. Zonder een standpunt in te nemen geloven wij, dat hier een taak voor het gehele kabinet ligt en dat het beslist noodzakelijk is, dat er rijksniveau stevig gecoördineerd wordt: prestige-kwesties mogen niet Ontstaan, die zijn er al genoeg! Tus sen de departementen bestaat geluk kig overleg, zodat naar gehoopt mag worden voorkomen wordt, dat het ene departement er heel andere meningen op nahoudt dan het andere. Nieuwe Zuidslavische ambassadeur benoemd Het hoofd van de afdeling voorJrichting en perszaken van het Zuidslavische mini sterie van buitenlandse zaken, Branko Draskovic. Is door president Tito benoemd tot ambassadeur bij het Nederlandse hof. De heer Draskovic is 45 jaar oud en een bekend journalist in Belgrado. Onder meer was hij waarnemend hoofdredacteur van het grote Zuidslavische dagblad Boer ba. waarvoor hij eerder Parijs correspon dent was. ETHERGOLVEN MOGEN WE eigenlijk wel spreken van „de kunst" van het liedje? Och ja, waarom niet? Er is nu eenmaal Kunst met een grote en kunst met een kleine k. Afgezien dan echter van het broddelwerk, dat het een noch het ander is en beter achterwege zou kunnen blijven. We moeten, vooral bij het radio- en, zo U wilt, het televisieliedje, toch wel een paar dingen onderscheiden. U weet hoe het gaat: ineens hoor je over alle zenders in binnen- en buitenland en via alle omroepen in alle toonaarden een liedje, dat de slagersjongen op straat fluit, dat Uw zoon bromt en Uw dochter kweelten dat U, tot Uw verbazing, op een ochtend onder de douche staat te galmen of te neuriën. Zo'n liedje, zo'n wijsje, is er zómaar. Het werd ergens in een land gemaakt het woel over grenzen en zeeën plotse ling ook bij u de kamer binnen. Pas als iedereen er zeeziek van is ge-,, worden, is het opeens weer verdwenen^ en tien tegen één is er dan weer een an der wijsje hoog-populair Zo'n liedje werd vroeger een „schlager" en tegenwoordig, op z'n Amerikaans, een „top-hit" genoemd. Als u het allang ver geten bent. wordt het in de weemoed van de jaarwisseling op Oudejaarsdag nog eens opgepoetst en voorzien van geboorte maand en jaartal de ether ingejaagd. Bij dit soort liedjes gaat het voorn: lijk om de muziek die goed in het gehoor ligt. want gewoonlijk worden er allerlei woorden op gemaakt. Tenzij het van sprong al heel sentimenteel of dwaas Is, dén gaat men aan 't knoeien met manke vertalingen. Er zijn ook liedjes, door humoristen ten gehore gebracht, waarbij het in hoofdzaak om de woorden gaat. Zelden wint liedje 'n charmante melodie, gewoonlijk wordt daar wat deun of hoempa bijge maakt. Dan is en blijft het „een liedje' en wordt het bepaald geen „song" of „top-hit", tenzij, dit laatste, in eigen land en gezongen (of gezegd) door degene die het schreef of voor wie het werd ge schreven. Daarnaast echter kennen we het caba retliedje, dat. wil het goed zUn, zowel in woorden als in melodie een klein kunst werkje of een kleinkunst-werkje mag worden genoemd. Maar ook een cabaret liedje is geen „song". Daarom kan ik hier meteen nog een briefschrijver antwoorden: „het is niet de bedoeling, dat bij een song-festival caba retiers optreden. Immers, vallen hier (voor buitenlanders) de woorden geheel of gedeeltelijk weg. dan blijft maar de helft van het eigenlijke werk over. Deze briefschrijver vraagt nl.. waarom men niet liever cabaretiers als Wim Kan, Wim Sonneveld, Jules de Corte of Jelle de Vries ons land laat vertegenwoordigen in het Europese Songfestival. Om cabaret liedjes gaat het in dit geval nietl Ik geloof, dat we nu voorlopig wel ge noeg aandacht hebben besteed aan de voorbereidselen tot het festijn, dat in maart te Hilversum wordt gehouden. Over de organisatie van dat evenement, waar bij de NTS nu eens gastvrouwe mag zijn, hoort u nog wel nader. Wim Kan over het wereldfederalisme De VPRO schenkt in twee vrijdagavond- radioprogramma's aandacht aan het we reldfederalisme. In de eerste uitzending, op vrijdag 21 februari a s. tussen 8.35 en 8.45 uur, voert dr. J. C. Schuurman, psy chiater te Amsterdam, het woord ovei „Bezinning op 10 jaar wereldfederalistl- sche actie ln Nederland". De cabaretier Wim Kan ls uitgenodigd een week later, op 28 februari (zelfde tijd) Bedrijven worden voor gelicht over TD de kernfysica Togen een betrekkelijk geringe vergoe ding zullen belanghebbende ondernemin gen binnenkort een voorlidhtingecontract kunnen ateluiten met het Reactorcentrum Nederland, dat hen dan voortdurend i 6ystemati6ch op de hoogte zal houden v: de laatste ontwikkelingen op het gebied van de kernfysica. De heer O. C. Huisman, voorzitter de energieconvmissie van het verbond Nederlandse werkgevers, het katholiek verbond van werkgeverevakverenigingen en het verbond va-n protestants-christe lijke werkgevers in Nederland, heeft dat gisteren meegedeeld in een radiotoe spraak. Het particuliere bedrijfsleven in ons land, zo zei hij, heeft een belangrijk deel van de investeringen en de exploi tatiekosten voor het RCN bijeengebracht. Er zijn 49 bedrijven die 6ubsidiecontrac- ten hebben afgesloten met het RCN Hoe wel deze mogelijkheid nog 6teede open ls, heeft men uitgezien naar een modus voor het bedrijfsle-ven om het RCN tegen geringe koeten te steunen. Het centrum zal in de toekomst nog grote sommen geld voor zijn onderzoekingen nodig heb ben, waarvoor een zwaardere financiële basis vereiet is. over de wereldfederalisten te spreken. „We hopen, dat hij het doet", aldus de VPRO Leven in Ierland De KRO-medewerker Herman Flkkert heeft een reis gemaakt naar Dublin en omgeving en daar vele gesprekken ge voerd met Ieren van allerlei beroepen. Hiervan heeft hij een klankbeeld samen gesteld, dat bedoeld is om een indruk te geven van het leven in Ierland. U kunt dit klankbeeld horen in de reeks „Wij Europeanen", dat op vrijdag 21 februari a.s. wordt uitgezonden- In Vorarlberg (Oostenrijk) weigerden verscheidene televisietoestelbezitters het verplichte kijkgeld te betalen. De reden? Wel. ze konden Zwitserse en Duitse uit zendingen goed opvangen; maar Oosten rijkse helemaal nietl Niet gek bedachtmaar het argument werd niet aanvaardt De Spaanse regering heeft een prijs vraag uitgeschreven voor een ontwerp waarnaar een goedkoop volkstelevisie toestel kan worden aangemaakt. De hoofd prijs bedraagt ongeveer f 750. 't Is ook maar voor een goedkoop toestel....! Dr. Hilpert, administrateur van de Noord-Duitse omroep, heeft tijdens een persconferentie verklaard, dat volgens zijn mening het optreden van particuliere reclameteflevisiebedrijven „katastrofale gevolgen" zou hebben voor het algemene programmaniveau. En daar was dan geen woord Frans bijl Het 92e deel van „De jeugd op eigen wieken", radiostrip van Jan de Vries, kunt u om half negen horen ln het NCRV- programma. Direct daarna worden op namen van de Muziekdagen Donaueschin- gen 1957 uitgezonden en om 10.15 op namen van de accordeon-wereldkampioen schappen 1957 te Saarbrücken. U kunt dan drie prijswinnaars horen spelen. Over Hilversum I kunt om half 8 luisteren naar een VPRO-forum dat plat telandsproblemen behandelt en om 8.45 uur naar het Ned. Kamerkoor o.l.v. Felix de Nobel in de uitzending „Het protestant se kerklied". Om 9 uur komt de VARA in de ether met de serie „Leert uw land genoten kennen"; opnamen uit Zutphen. Om half tien voortzetting van de reeks „De lange weg", gewijd aan 's mensen ge zondheid en om kwart over 11 als gewoon lijk een Bachconcert tot besluit van de vrijdagavond. Ditmaal: twee Italiaanse l'ips uit het buitenland Onder beproefde leiding van Daniël Sternefeld concerteert het NIR-Symfonie- orkest vanavond tussen 8 en 10.30 uur ln de muziekserie Internationale componis tentribune. Er staan werken van heden daagse Poolse, Franse en Amerikaanse componisten op het programma (Brussel Vlaams. 324 m De suite „Rakastava" van Sibelius, de 4e Symfonie in c van Schubert en de Sla vische Rhapsodie nr 3 van Dvorak kunt u vanavond tussen 9 en 10 uur beluisteren in het Engelse Home Service-programma (434 m Voor u speelt dan het BBC Mid land Orkest, gedirigeerd door Gerald Drie grote orkesten, koren en solisten werken mee aan een grootse Wagnerher- denking (75 jaren na zijn sterfdag) welke tussen 8 en 9.45 uur wordt uitgezonden over de zender 309 m.. 971 kHz. Iets om eens rustig voor te gaan zitten! Programma voor morgen Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws 7,10 Gym 7.70 Gram 8.00 Nwi 8.18 Grim 9.00 V d vrouw (9.359.40 Waters*). VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, oaus 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.70 Lichte muz 10.40 Buiteul overz 10.55 De familie Doorsnee 11.75 Gram 11.40 Mezzo-sopr 13.70 f 4 00 V d jeugd 14.35 Nieuwe enwijshefd 15-70 Koorzang 15 ot het graf 15.50 Kamcrork W Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Pas- ut. caus 19.40 Godsdienst voorheen cn ca us 19.55 Deze week. oeus. VARA: 20.00 1.05 Waar gaan wij heen 20.13 Gevat progr oc comm 72.00 Lichte muz 22.27 Labyrint Fang, hoorspel 23.00 Nw» 23.1524 00 Middagklok-noodklok 12.03 Mil ork 12 30 L: en tumbouwmeded 12.33 Ge*var muz 12.55 Zoi wijzer 13.00 Nw» cn kath nw* 13.20 Piatennic 13.30 Dartsmuz 14.00 V d jeugd 14 20 Eng schaatsen rijden te Helsinki Atlantisch Allerlei Een en ander over - den. aangesloten bij het A deïstisch Pact Helsinki) 20.10 i.ichthakeo 20.25 Act 20.4! var progr 22.05 Wereldkampioenschappen schaat senrijden te Helsinki 22.10 Uchle muz 22.35 WIJ luiden de zondag in. Aansluitend: Avondgebed en lit kal 23.00 Nws 23.15 Nw* in Esperanto 23.2224.00 Nieuwe gram. Televisieprogramma's. KRO: 17.00—17.45 V d kind. AVRO: 20.00 Journ en weerwerz 20 15 Gevar pro»r. NTS: Progr over de Wereldtentoon stelling Brunei 1958 AVRO: 21.50—20.30 Quiz- prog. NTS: 22.3523.30 Eurovisie: Wereldkam pioenschappen kunstrijden op de schaars te Parijs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 7