CHRISTELIJK De verdwenen miniatuur Pas op voor Ook een Conventsinstituut voor geldbeleggingen? Vermeerdering van de kerk geeft onvermoede problemen Tekort aan landarbeiders in de toekomst Een woord voor vandaag Kanttekening Knap op die kale schutting met Ceta Bever Buitenbiits fE^J verkoudheid Handelden geestelijken in strijd met de wet? Aan de hand van gegevens, die ds. H. U. Buitink in het Amsterdams Kerkblad ver strekt heeft, vertelt ds. G. N. Lammens in de Kralingse Kerk bode, wat de gemeente te wach ten staat, wanneer het gebed om de „vermeerdering van de kerk" verhoord zou worden. genade de grote groepen kinde ren. die op onze zondagsscholen komen, kunnen vasthouden, zal er op de duur een vermeerdering van de kerk zijn. Dat blijkt wel in die plaatsen, waar men met dit werk reeds een aantal jaren bezig Maar als we deze kinderen mo gen vasthouden, komen we straks voor een reeks nieuwe proble men te staan. Het uiteindelijk doel van alle evangelisatie is immers het brengen van ongelo vigen tot de Here Jezus en Zijn gemeente. Nu zijn de verloren schapen bij Jezus welkom dat weten we. Maar bij de gemeente? En met name de gereformeerde kerk? De kerk die nu eenmaal zo tra ditioneel gebonden is met alle voordelen daarvan, maar die meteen de neiging heeft alle mo- gelijke tradities te verslijten voor instellingen van de Almachtige zelf. De kefk, die alleen maar oog blijkt te hebben voor midden groepen in de maatschappij en zo wel op de upper-ten als op de 5rote massa ongeschoolde arbei- ersgezinnen geen enkele invloed heeft! De kerk, die de typische middenstandsadat voor honderd karaats christelijk verslijt' We kunnen er zeker van zijn, dat te gelijk met de gebedsverhoring de moeilijkheden zullen komen. ryAT BLEEK me weer eens. toen sJ ik deze week het Amsterdams Kerkblad in handen kreeg. U weet, dat die Amsterdamse kerk bode een roemrucht verleden heeft. De kerk van Amsterdam heeft voor mij altijd iets van de metropool, de moederkerk van al le gereformeerden al bid ik dan ook niet met het aangezicht naar Amsterdam. In dat Amster dam werkt ds. H. U. Buitink on der de buitenkerkelijke jeugd, waarvan een groot deel onmaat schappelijk of zwakmaatschappe- lijk is, zoals de middenstand dat tegenwoordig pleegt te noemen. Hele horden van deze jongeren kennen oom Hans (Buitink) en worden zo langzamerhand tot de orde van oom Hans. Ze opereren in een Jeugdhonk bij de Buiten Amstelkerk. een van de bekende dolerende kathedralen. Zij zijn beslist anders dan on- den ze grootgebracht. Soms vertelt ds. Buitink van hen. Bijvoorbeeld van een jochie, dat geen sinter klaas zal vieren, omdat z'n mep- der in het ziekenhuis ligt. Maar als moeder thuis komt, zullen ze met kérst tegelijk sinterklaas vieren en vader heeft beloofd, dat ze dan bij de kerstboom zul len zingen ,,Zie ginds komt de stoomboot". En dan krijgen ze ook de cadeautjes. Die ouders in zulke gezinnen zijn dikwijls origineel voor hun kinderen! Maar als ds. Buitink het ventje vraagt, of hij weet, wat kerstfeest betekent, is het antwoord: ..Toen hebben ze Jezus gekruisigd!" Ergens In hun achterhoofd leeft dus nog iets van christendom, maar 't is een schepel beetje. Zulke kinderen hebben nu een jeugdhonk bij de gereformeerde kerk. 't Is dikwijls een goed en aanhankelijk soort kinderen. Kijk maar eens bij volksscholen, hoe ze zich verdringen om Juf een handje te geven. vreemde moeilijkheden geven. Soms verlaten ze hun honk en maken de catcchisatielokalen van de Buiten Amstelkerk onveilig. Dan menen ze oom Hans daar te kunnen vinden, maar Ja, elke dominee is nu eenmaal geen oom Hsns en elke koster geen Hans Worst, die ze wel kan opvangen De vreemde ..meister" in het catechisatielokaal is volgens de kinderen een broer van oom Hans en ze maken tegen hem opmer kingen als: ,,Kaole boel is dat hier: meister kraagt 's een sehil- deraa van me De kunst is ze met een zoet lijntje weer bui ten te krijgen. Nog groter worden de moeilijk heden als de stoethaspels zich ver stouten zo nu en dan op zondag middag hun allemensen waar halen ze de moed vandaan: hun!! Buiten Amstelkerk binnen te komen, waarbij ze zich precies zo gedragen als in hun^honk. Bij brengen ook zakjes pa- tates-frites Denkt u dat even in: de Buiten Amste'lkerk. Kuyper, van de gemeente Fabius en Woltjer, de groten V.U.Maar ja, die schapen hebben nu eenmaal niet geleerd, dat je in de kerk geen patates^ frites, maar pepermunten eet. Ze kennen het grote beginsel nog niet, dat pepermunten eten on der de bediening des Woords een vroom liturgisch verantwoord werk is, maar dat patates eten goddeloos is. En dan zitten ze nog te kraken met die zakjes, terwijl een goed opgevoed gereformeerd sterveling weet, dat hij in de kerk zijn pepermunten juist niet mag doorbijten vanwege het anti-knap beginsel. Maar 't allerongelukkig ste is, dat die stoethaspels elkaar luidruchtig beginnen te groeten, zo ln de geest van: ,,Ha, die Jet" Dag Juf!" „Meister....!" U vergeet toch niet, dat ik over de Buiten Amstelkerk aan het ver tellen ben! FN WAT moet je nu doen? Er L-i zijn mensen, die de oplossing gauw bij de hand hebben: weg sturen! ,,Dat spreekt nota bene van onze Buiten Amstel kerk. Straks spreken die schapen nog van „ónze lieve Heer" ook." Anderen hollen zo vlug ze kun nen naar een kerk, die niet zo aan evangelisatie doet. Leve de mid denstand het uitverkoren volk! 't Moet al gebeurd zijn, dat een Serenommeerd gereformeerd pre ikant volgens het Amsterdams Kerkblad op een zondagmid dag toen er hele rijen van die stoethaspels in de kerkbanken za ten, zijn gedegen catechismus- preek in zijn togazak Het en zich voornam wat te gaan verteller, over Genesis 3. Om wat van te krijgen, nietwaar? Maar de ramp is nog juist voor komen, want op het moment, dat de preek moest beginnen, ver dween de hele horde: ze hadden de doop gezien en de rest duur de hun te lang. Met de rust keer de de eatechismuspreek terug. Hier en daar lag nog een reepje patat als getuige van de horde, die nog geen orde is en dat in de Buiten Amstelkerk! j komt het pro bleem die Jongens en meisjes van vijftien, zestien jaar met hun kleine zussies en patates kunnen de gebedsverhoring weieens zijn! En met gebedsverhoring kun je nog meer in je maag zitten dan met nepermunt. Je kunt toch moeilijk bidden om vermeerdering van de kerk. terwijl je een reser- vatio m^ntalis (een befaamd be grip uit de dogmatiek, liefhebbers! Het betekent: geestelijk voorbe houd! maakt voor middenstan ders en pen uitzondering voor de rare stoeth*sn»ls Moeten we die kipderen "onrlonig den ma°r In eigen kerkies opvangen? Maar hoe krijg ie Ze dan later naar d* echte, wilt u. de ware kerk' Daarmee ritten we dan p->aar als ons gebed wordt verhoord. Bezitsvorming levensnoodzaak Geen herverdeling van inkomen, maar van produktiefactoren T IJDENS de jubileumviering van het Convent te Utrecht is A gistermiddag in een forumgesprek de bezitsvorming aan de orde gesteld. Deelnemers aan dit forumgesprek waren de heren C. J. van Mastrigt, 2e voorzitter van het C.N.V., (forumleider), H. van Eijsden, lid van de Tweede Kaimer, I. P. van Leerdam, economisch adviseur van de Ohr. Metaalbedrijfsbond, drs. J. W. de Pous, econo misch adviseur van het Verbond van Chr. Werkgevers, prof. mr. W. Rip, bijzonder hoogleraar te Wageningen en prof. dr. F. de Roo6, hoogleraar aan de Vrije Universiteit. Het forumgesprek leidde tot de volgen de conclusies: De maatschappij-vorm moet de mo gelijkheid bieden voor de mens zijn per soonlijkheid te ontplooien en verant woordelijkheid te dragen: daartoe is de ondernemingsgewijze produktie princi pieel noodzakelijk, op grond van de ver antwoordelijke arbeid. Dit is echter al leen mogelijk wanneer allen vrijwillig een bijdrage tot het instandhouden en uitbreiden van de zelfstandige onderne mingen leveren, in de vorm van sparen en bezitsvorming. Bezitsvorming is daarom nodig om mens te zijn. Voor de bezitsvorming zijn allerlei be lemmeringen en mogelijkheden. Bij het aantrekkelijk maken en het kiezen van de objecten zal rekening gehouden moe ten worden met de individuele geneigd heid. Tot de mogelijkheden behoort meer vrijheid in de loonvorming, bijv. een uitkering van een deel van een loonsver hoging in de vorm van aandelen ten be hoeve van bedrijfstakken, die Investerin gen nodig hebben, dus niet alleen voor eigen bedrijfstak. t nog toe is veel collectief geregeld via verzekeringen en loonronden; op deze -ocde basis zal nu het individuele r naar voren gebracht moeten De ontplooiing van de individuele verantwoordellikheid. In de regelingen moet meer ruimte komen, o.m. door loondifferentiatie. Om de belegging van loon in delen mogelijk te maken en de gelden te doen toestromen aan de meest hoevende bedrijfstak, waarbij tevens het beleggingsrisico onder het oog kan worden gezien, zouden instituten in het leven geroepen moeten worden, aandelen zouden verhandelbaar moeten Advertentie Vrouwen Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijn lijke tijden. Zij kunnen deze aanmerkelijk verlichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrijver. Togal is onschadelijk voor het hart, nieren en maag. Bij apotheek drogist 0.95, 2.40 en 8.88. Het L.E.I. rapporteert van werkgelegenheid Hoewel de werkgelegenheid in de landbouw zal afnemen, zal er waar schijnlijk toch een tekort aan land arbeiders ontstaan, aldus de con clusie van het tweede rapport van het Landbouw-Economlsch Instituut over de werknemers in de landbouw. Het rapport heeft betrekking op de zand gronden en rivierkleigebieden. Het In 1954 verschenen eerste rapport ging over de zeeklei- en weidegebieden. De komende vijftien jaar zal het aantal benodigde landarbeiders kunnen dalen van 107.000 tot omstreeks 85.000, zo verwacht men. Voor de zandgronden zal het aantal benodigde landarbeiders zich ongeveer op hetzelfde peil kunnen de overige landbouw- daling van cTe werk gelegenheid van vijftien tot twintig pro cent in de lijn der verwachting. In alle gebieden wordt hpt land- arbeidersberoep ln de rangorde van beroepen als laag gekwalificeerd. De afvloeiing uit de landbouw blijkt dan ook zeer groot te zijn. De spanningen door het tekort aan arbeidskrachten kunnen het beste worden opgevangen door verbetering van arbeids voorwaarden en 8ociale positie; voor werkgevers slechts aanvaardbaar, indien de bedrijfsuitkomsten het mogelijk maken. Het rapport geeft geen concrete richt lijnen over de wijze, waarop verbete ringen in de bestaande situatie kunnen worden aangebracht, aangezien dit niet tot de taak van een onderzoekings-insti- tuut behoort. Overheid en bedrijfsleven dienen zich te beramen over de aard van de eventueel te treffen maatregelen en over de wijze van uitvoering daarvan, aldus het rapport. lijk instituut een taak hebben. Voorts zal premlëring binnen de on dernemingen of de bedrijfstak een sti mulans kunnen zijn tot bezitsvorming. Prof. Rlp verzocht met instemming van de andere forumleden hieraan nog toe te voegen, dat bij de belastinghef fing rekening gehouden zal moeten wor den in het bijzonder met de kleine zelfstandigen en de bezitsvorming hier, al wilde hij hiermee niet zeggen, dat voor de bezitsvorming eerst weer i de overheid gewezen moet worden. De discussie Een interessant punt uit de discussie was nog wat drs. De Pous naar voren bracht. Hij was van mening, dat men door bezitsvorming tot een meer rede lijke inkomensverdeling kan komen. Thans zoekt men het nog voornamelijk in inkomensoverdrachten (denk aan ontworpen wettelijke kinderbijslagrege- ling), waarbij eer overheidsingrijpen de produktiviteit. Bezitsvorming in de praktijk Van de 2J miljoen gezinnen die Nederland telt, geniet 10?o slechts een inkomen boven de sociale verzekeringsgrens. Onge veer twee miljoen gezinnen bezitten niet veel meer dan hun inboedel (ter waarde van het jaarinkomen). Weinig be zitten daarnaast nog liquide middelen en in enkele ge vallen beschikt men over aan vullende pensioens- of levens verzekeringen. Velen bezitten een hegrafenispolis. Bij de zelfstandigen moet uiteraard het bedrijfskapitaal in aanmer king genomen worden. Het forum achter de bestuurs tafel. Achter de microfoon de tweede voorzitter van het C.N.V. de heer C. J. van Mastrigt, die als forumleider optrad. Aan zijn linkerkant de professoren Rip en de Roos. Niet een herverdeling van het na tionaal inkomen maar een herver deling van de produktiefactoren, meer gelijke mogelijkheden voor iedereen, is nodig, aldus de heer De Pous. In het bijzonder geldt dit de produktiefactor arbeid, waarin de opleidingsmogelijkheden zijn be grepen. Door bezitsvorming zal ook de produktiefactor kapitaal meer gelijkmatig verdeeld worden. Voor het oude bezit is dit niet meer mo gelijk, maar voor het nieuwe bezit zal men tot een betere vorming moe ten overgaan. Ook maakte de heer De Pous er be zwaar tegen, dat steeds meer sociale verzekeringen worden gebaseerd op het omslagstelsel: bij waardedaling het geld, hogere uitkeringen. Deze passing aan de inflatie, die een gevaar de bezitsvorming, verzwakt het verzet tegen prijsstijgingen. Belangrijk voor de bezitsvorming is voorts goede voorlichting inzake doel matige inkomensbesteding. Het behoef te patroon moet beïnvloed worden tér bestrijding van onjuiste of te grote uit- zinVen 611 ter stimulerin£ van de spaar- w^3i1r,slottej zal ooJc toe«ezien moeten worden op de vermogensvorming door de staat uit belastinggelden. Vier paarden gaan hun weg over deze wereld. Het toittt paard voorop. Maar ook: het rode paard van de oorlog, hel zwarte paard van de honger, het vale paard van de dood. Mn behoeft niet veel fantasie te hebben om ze te zien rijden, ook door onze tijd heen. Oorlog, honger en dood het zijn ooit voor onze wereld zulke vertrouwde begrippen. Die paard&i gaan rond en ze ontzien niets en niemand neen, ook niet de volgelingen van het witte paard, ook niet de belijders vta Christus' naam. En toch: het witte paard overwint. Zes zegels zijn geopeni en aarde en hemel wachten op de opening van het laatste zegel Maar voordien ziet Johannes de engel opkomen, die het zegt! heeft van de levende God en hij roept: „Brengt geen schait toe aan de aarde noch aan de zee, noch aan de bomen, uoord«| wij de knechten van onze God aan hun voorhoofd verzegeli hebben." Dwars door oorlog, honger en dood heen overwint Christui En: dwars door oorlog, honger en dood heen overwint de chrii- bes ten. Want God heeft Zijn zegel gedrukt op de voorhoofden vn Ej Zijn knechten. En alles kan hun worden afgenomen, tot zelji koi het leven toe maar Gods zegel blijft. En de zaligheid wacht BEGIN VAN LANGE WEG TAE Amerikaanse minister van bui- veau, zoals die van juli 1955 in Ot tenlandse zaken, Dulles, heeft nève, het zwijgen was opgelegd. Hl| zijn standpunt ten opzichte van was echter nauwelijks in Washiaj. nieuwe besprekingen met de Sow- ton gearriveerd, toen Chroesjtijtl jetunie over ontwapeningsvraag- en Gromyko kort na elkaar lieta stukken volkomen moeten wijzigen, weten, dat de Sowjetunie beslis sedert hij ln december naar Parijs geen genoegen vertrok om de conferentie van de ministersconferentie en het was dol regeringsleiders der Navolanden bij delijk, dat het standpunt van Dulls te wonen. Zoals men zich zal herinneren, voel- niet langer houdbaar was. Er volgde achter de schermen t«t de Dulles aanvankelijk „iets voor «ta een topconferentie met de Russische tussen Du„es en g J leiders. Zijn plannen werden even- (Eisenhower's speciale adviseur gestuurd ontwapeningskwesties) afspeelde n waarvan de uitkomst beslissend zijn voor de toekomstige buiten- ri pen. op hun grondgebied toe te landM lltiek van de v„ s laten, voordat nog een leetete meel We weten d de ,deeë »(l Ppn nndprrnpk. rnit 71 in nrnHplH "i i een onderzoek- zou zijn ingesteld naar de mogelijkheid van een gelijk met de Sowjetunie. Dulles beschikte evenwel niet over nnlr m... _H„ „.„„n t ook moet zijn gevallen toeeen voldoende soepelheid om de wensen, nl<t"I die op de topconferentie van de ,edron „n c„n, Navo naar voren waren gebracht, „lnlsterieel nlveau. De capitehtl Stassen hebben gezegevierd: er n!ttri worden onderhandeld. Dulles hee! dinsdag hoe moeilijk het h« te verwerken in een plan, waarmee het Russische propaganda-óffen- sief wellicht tot staan zou zijn ge- Nu Dulles zijn medewerking hté™! was toen volledig. toegezegd, blijft hij minister u In plaats daarvan hield hij voet bij buitenlandse zaken c stuk i wist hij met de steun van i in de plaats de Britse premier MaeMillan de Eu- tevens de belangrijkste ontwapt ningsadviseur van Eisenhower Binnenkort kunnen enkele benw mingen op hoge posten worden v« ropese bondgenoten zover te krij gen, dat zij genoegen wilden ne men met een conferentie op minis terieel niveau, mits terdege voorbe- wacht, die regelrecht verband hoi reid vla de normale diplomatieke den met de komende besprekingu kanalen. Over de mogelijkheid van Wellicht wordt het contact turn een topconferentie werd in het of- Washington en Moskon geopei ficiële communiqué van de Navo- door de Amerikaanse ambassadti ruggekeerd met de gedachte, dat gen naar de Russische hoofdstai voorlopig de stemmen, die hadden terugkeert. Dat zou het begin zij aangedrongen op het houden van een conferentie op het hoogste nl- onbekend doel. lange weg naar Hoogleraarsbenoemingen Het Utrechts UniversiteiUfonds heeft i^'- J,Zaalberg van Zeist benoemd tot bijzonder hoogleraar bij de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijks universiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de elektronica. De thans 46-jarige, uit Amsterdam geboortige, nieuwe hoogleraar promo veerde op 6 juli 1936 cum laude. Sedert 15 april 1937 is prof. Zaalberg van het natuurkundig Zeist verbonden laboratorium van Philips. Verschillen" de publikaties van zijn hand zagen het P' hl. Het bestuur van de Sint-Radboud- stichting te Nijmegen heeft in de ture van prof. P. A. Vos, die over enige tijd zijn hoogleraarsambt zal neerleg gen, benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der geneeskunde het geven van onderwijs in de heelkun- de: dr. E. J. Moeys te Tilburg, Advertentie 21 ,,Ik word gek!" mompelde Külz. .Wanneer mijnheer gelijk heeft, kan ik me wel ophangen!" Raakt u de kluts nu niet kwijt!" zei juffrouw Trübner en stond .op. „Ik ga buiten in een lig stoel zitten, en u, beste mijnheer Külz, over tuigt u er ergens onopvallend van, of die twee de douane-contróle normaal is verlopen. En komt u dan alstublieft dadelijk bij mij aan dek!" Slager Külz stond op, pakte zijn koffer en verliet met moede schreden de pompeuze eet zaal. Zijn bord, met smakelijke gerechten ge garneerd. bleef als een wees achter. Irene Trübner verwijderde zich door de zij deur. die naar het promenadedek voerde. De jonge heer die Rudi heette, volgde Külz op enige afstand, posteerde zich voor het-tollet en wachtte. Juffrouw Trübner had op het dek plaats ge nomen. De stoelen naast haar waren leeg. De wind floot en de wolken hadden haast. Aan de horizon deinde een visserskotter. Soms verdween hij achter glazig groene golfheuvels, soms werd hij hoog opgeheven. Tot aan de hemel. Zware passen kwamen nader Ze wendde het hoofd om. Het waren Külz en Struve. De jonge man hield de oudere man onder de arm, alsof hij een zieke leidde. Bovendien droeg hij de kof fer. Een stuk wit linnen hing er uit. Külz zette zich naast de jongedame. „Weg!" zei hij slechts. „Weg!" „Wij moeten de kapitein onmiddellijk op de hoogte stellen," betoogde de heer Struve ener giek. ,.Het tweede douane-onderzoek was een truc. Mijnheer Külz is bestolen, niemand mag Erich Kdstner: in Warnemünde het schip verlaten voor hij door de politie is gefouilleerd." „Bemoeit u zich alstublieft niet met mijn za ken!" zei juffrouw Trübner. „Hoezo uw zaken? De heer Külz is bestolen, niet u!" „Toch wel!" mompelde de slager. „De juf frouw! De miniatuur is immers van haar!" „De miniatuur?" „Van zeshonderdduizend kronen," stamelde de oude man vertwijfeld. „Dat kan ik u nooit ver goeden! Nooit, m'n beste juffrouw!" „Dat wordt ook niet van u verlangd," zei ze. „De verantwoordelijkheid draag ik!" „Dat is prachtig!" verklaarde mijnheer Struve. „Een niettemin weigert u, dat ik de kapitein in licht?" „Dat weiger ik zeer beslist!" Papa Külz had zijn handen voor het gezicht geslagen en schudde het hoofd. „O, wat zijn de mensen slecht!" steunde hij. „Mij zo te bedrie gen! De douane-ambtenaar was geen echte amb tenaar! En de reiziger, die over de tweede con trole begon te spreken, verkocht valse praatjes!" „Weest u maar kalm, beste mijnheer Külz," zei juffrouw Irene Trübner. „De miniatuur was ook vals!" DE KOFFER EN DE SIGAREN Zij leunden gedrieën tegen de reling. Irene Trübner stond tussen de beide mannen in. Papa Külz had de velourshoed afgenomen, liet de storm door zijn grijze haren waaien en blikte ongelovig glimlachend naar de zee. Het was hem te moede, alsof hij zeer ziek was geweest, en de dokter hem zojuist had gezegd: ,,Nu kunt u weer opstaan, m'n beste man!" De heer die Rudi heette, nam het meisje dat naast hem leunde, onderzoekend op en wist niet wat hij in het bijzonder of meer in het algemeen van de zaak moest denken. „Neemt u me niet kwalijk, lieve juffrouw," zei de heer Külz, „ik ben nog helemaal in de war eerst die schrik en nu deze vreugde! Van één ding begrijp ik helemaal niets! Wanneer de mi niatuur, die deze gauwdieven van me gegapt hebben, vals is, dan behoefde u me toch niet wijs te maken, dat ze echt was?" „Toch wel, Papa Külz, dat moest ik u wijsma ken," antwoordde zij. „Bent u daarom boos op me?" „Geen kwestie van," zei hij. „U hebt me wel voor de gek gehouden, maar boos zijn, nee, boos kan men op u niet zijn! En waarom," vroeg hij het meisje, „waarom moest u me wijsmaken dat de valse miniatuur echt was?" „Dat is heel eenvoudig! Omdat er twee minia turen zijn, een valse en een echte!" De beide mannen verloren bijna hun even wicht. wurdi vervolgd BEROEPINGSWERK Nederlandse Hervormde Kerk BEROEPEN te Dussen: kand. J. A. de Waard te RJjsoord: te Gendt-Doornen- burg: kand. J. Ribbink te Ruurlo; te Bru- chem en Kerkwijk: kand. J. Jongerden te Huizen; te Leerbroek en te Lopik: kand j. Smit te Vinkeveen; te Hecre- waarden (toez.): kand. K. G. de Noord te Wehe; te Eenrum: G. R. Brink te IJs- brechtum J. T. Gereformeerde Kerken TWEETAL te 's-Gravenhage-Oost (zes de predikantsplaats): J. van Leeuwen te IJmuiden en C. P. T. Rijper te Water graafsmeer (Amsterdam-Oost), EXAMEN. De classis Zwolle heeft paratoor geëxamineerd en beroepl verklaard de heer S. W. R. Polman, theol. kand. te Kampen, die nog niet beroep baar is wegens voortzetting van zHn stu- die. Geref. Kerken (ond. art. 31) BEROEPEN te Zuidhorn: R. Houwen te Nijmegen. Gedeformeerde Gemeenten BEROEPEN te Barneveld: W. C, La^ main te Grand Rapids Mich. (Ver. St,), uit een tweetal met M. Blok te Rijssen. Advertentie BONZO Geef uw hond Bonzo. Gemakkelijk voor u en gezond voor uw hond70 ct. per pak. C.J.M.V.-congres niet in Amsterdam Het bondsbestuur van het Christelijk )ongemannenverbond C.J.M.V. is terug gekomen op het besluit om het congres *e houden ln Amsterdam. Aangezien •nvoldoende zaalruimte beschikbaar is in de hoofdstad is omgezien naar ande- mogelijkheden. Dit heeft tot het besluit geleid, dat het congres dit Jaar op 14 en 15 mei gehouden zal worden in Amersfoort. Het congres vindt plaats in de hervorm de Bergkerk met bijgebouw en de ont spanningsavond op 14 mei in de Markthallen. (Advertentie) Zomerprogramma van baptisten-kampcentra Dezer dagen is het kampprogramma gepubliceerd voor zomer 1958 van kam pen op de beide Nederlandse baptisten centra, „De Vinkenhof" te Bos en Duin (gem. Zeist) en „Renderloo" te Epe. Het is de eerste keer, dat thans op twee centra gekampeerd kan worden, nu ook „De Vinkenhof" in gebruik is gekomen. Op beide centra zijn zowel huis- als tentenkampen. De eerste zijn meer ge zinskampen, waarvan er totaal acht zullen zijn. De tentenkampen zijn be doeld voor de jeugd. Het seizoen, dat 5 juli begint, vangt aan met twee werk kampen voor jongeren van 17 jaar en ouder, gevolgd door nog een zevental jeugdkampen. Voor de leeftijden van 14 t.m. 16 jaar zijn er zes kampen ge pland en voor 12 t.m. 13 jaar zijn er twee zgn. juniorkampen. De aanmeldingen voor beide centra geschieden bij de Predikant-Directeur van „De Vinkenhof", dr. J. J. Kiwiet, Biltseweg 10, Bos en Duin, Post Den Dolder. tel. 03402—4823, Aan dit adres zijn ook nadere inlichtingen over het kampprogramma te verkrijgen. In de weken, waarin geen kampen zullen zijn, worden in huis en in de tenten binnen- en buitenlandse groepen gehuisvest. De gehele periode loopt lot KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend 60 tabletten f. 0.98 PHMJPS-ROXANE NEDERLAND N.V. Processie in Geertruidenberg T1 EN kapelaan en twee paters van het missiehuis te Teteringö A-J hebben woensdag voor de Bredase rechtbank terecht gestaai wegens overtreding van het processieverbod te Geertruidenberg. Ni een lang requisitoir verzocht de officier van justitie de rechtbank uitfc spreken, dat de drie verdachten in strijd met de wet hebben gehandeld Mr. Moons, de offioier van justitie, noemde het verblijdend, dat het aantal processies de laatste jaren zo gering is en het klimaat zo mild. HU verheugde zich zowel over de wijze matiging als over de groeiende geest van verdraag zaamheid, waarin het mogelyk zal zUn, ?en nieuwe wetteiyke regeling te komen in deze materie, aangepast aar de historische ontwikkeling, niet naai toevallige maatstaf, maar met afba kening van ieders rechten en verplich tingen. Een vervolging is hier volgens mr. Moons in het algemeen belang. Wellicht, li hij, kan door een rechterlijke uit spraak in casu de onzekerheid omtrent deze materie worden weggenomen of minderd. Indien die uitspraak een vrijspraak is, zal het moeilijk zijn, de huidige voorschriften te handhaven. Volgt daarentegen een veroordeling, dan zal mogelijk via de uitspraak van de rechtbank meer licht gebracht worden in deze voor velen zo duistere materie. Zich afvragend of artikel 184 van de Grondwet, waaruit het processieverbod voortvloeit, thans nog toepassing kan vinden, herinnerde mr. Moons aan het verdrag van Rome, de internationale con ventie die in 1952 tussen alle leden van de Raad van Europa is gesloten en waar in enerzijds een onbeperkte godsdienst vrijheid gewaarborgd is, maar waaP anderzijds de mogelijkheid opengelat» Is om die vrijheid te beperken aan hand van de wet Naar zijn menial ademt artikel 184 van de Grondwet wel' iswaar een andere geest dan de huidip internationale verdragen (ook bijvoor beelr1 daarmee De officier meende derhalve, dat me: zich hier dient af te vragen hoe de toe stand te Geertruidenberg in 1848 wH omdat men daaruit slechts kan opiD»- ken of de Grondwet thans openbare godsdienstoefeningen anders dan binnes febouwen en besloten plaatsen toestaa' n op grond van een rapport van i> Bredase stadsarchivaris concludeerde mr Moons, dat Geertruidenberg in die W geen openbare godsdienstoefening bui ten kerkelUk terrein kende. De eerste verdediger, mr. W. van Wij- men. bestreed dit en pleitte voor vrij* spraak. De tweede raadsman, mr. J. v« de Biesen, meende dat de conventie v» Rome krachtens artikel 66 van de Grond wet als internationaal verdrag, waarvsi bovi ieder binder^ i («19

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2