EEN JONGENSDROOM Auto graadmeter RAI EEN PAAR VAN DE KLEINTJES Wat is er te zien en is het iets voor u 1 PRINSES VERWELKOMT BRITS KONINGSPAAR Overvaller snel gearresteerd Nederlander in Oslo beroofd Scherpe uitsteeksels in 1959 taboe NIEUWE LEIDSCHE COURANT 7 DONDERDAG 13 FEBRUARI 1958 niet uitgestreden is. Op de motorrijwielen-tentoonstelling in de RAI hebben enkele van deze kleine, over dekte voertuigjes gestaan, en op de personenwagententoonstelling, die vandaag geopend is, staan ook weer een paar van die lilliputters. Ter oriëntatie en ter vergelyking nemen we enkele van deze superkleine autootjes onder de loep. O? Ï)E EREPLAATS staat de DAF, die wat het motorformaat (600 cc) betreft, oeslist een kleine auto is. maar die in het geheel niet beledigd zal zijn ov vergelijking met de scootmobielen. De DAF biedt plaats aan vier volwass plus hun bagage, rijdt 90 a 95 km/u en kost rond de 4000 gulden. Het gewicht is 575 kg. DE GOGGOMOBIL is langzamerhand hét voorbeeld van de succesvolle scoot- mobiel geworden, hierin gesecondeerd door bijv. Isctta/BMW, en enkele minder bekende. De motor is een tweecilinder tweetact van 400 cc, de topsnelheid ligt dicht tegen de 100 km/u, er Is plaats voor twee volwassenen en twee (grote) kin deren, en als bijzonderheid geldt, dat er ook een uitvoering „Sportcoupé" en (nieuw op deze RAI) „Sportcabrioiet" te krijgen is. OP DEZE RAI zal de nieuwe NSU „Prinz" ontbreken, maar het wagentje is té leuk dan dat we het hier zouden vergeten. Leuk van uiterlijk, ruim van interieur, uitblinkend in rijkwalitelten. Binnenkort leverbaar tegen een prijs van rond de 4000 gulden. De motor is een tweecilinder viertakt van 580 cc, topsnelheid is 105 km/u. In maart begint men in Duitsland met de produktic, voor export zal het wagentje niet eerder dan najaar 1958 beschikbaar komen. VAN DE NIEUWE TWEEZITTER van Vespa, de bekende scooterfabrikant, kun- we alleen maar de afbeelding van een interieur geven, omdat een goede -ieur-foto niet beschikbaar was. Toch geeft deze foto een goed beeld van de binnenruimte voor twee volwassenen. Het reservewiel ligt plat onder een der voorstocltjcs. De motor is een tweecilinder tweetakt van 393 co. Topsnelheid is 90 km/u en de prjjs is nog niet bekend. TNE LES, die we uit deze vier voorbeelden kunnen leren, Is de volgende: heel -L' wat kleine wagentjes (Citroen 2CV, Fiat 500, DAF 600, Renault „4", Fiat 600) »rden door iedereen als „auto's" beschouwd, hoewel ze dezelfde karakteristieken hebben als kleine collega's, die beslist voor „scootmobielen" doorgaan (BMW 600. Goggomobil, Vespa) en dus is het logischer, om, zoals de RAI-organisatie. een ,.600-klasse" te gaan onderscheiden die staat tussen dc scootmobiel en de kleine wagen. Niet dat we daarmee uit dc narigheid zjjn, want zowel DAF. NSU iz". Fiat 500, Fiat 600. Lloyd, als de nieuwe, nog niet in produktie zijnde Goggo 600 kunnen in deze klasse worden ondergebracht, maar dat zou de Citroen 2CV (425 cc) by de scootmobielen Indelen en daartegen hebben we toch echt wel De tendens is buiten al deze indelingen en pogingen daartoe echter wel duide lijk. Men komt een beetje terug van dat hele kleine gedoe (300 cc tweetakt of zo) i wil bewust een zekere grens naar boven (om en nabU de 600 cc) niet over schrijden. Men dient daarbij te bedenken, dat in vele Europese landen de wegen belasting betaald moet worden naar motorinhoud of aantal pk's. Voor Nederland een bepaald licht wagentje dan wel eens wat „underpowered" lijken, voor het land waarin het gefabriceerd wordt, heeft dat wel degelijk zin. De DAF. die op Nederlandse omstandigheden in deze is afgestemd, -ertoont dan ook In geen enkel opzicht een gebrek aan kracht of een wat krappe motorinhoud, maar wél een laag gewicht, omdat dc wagens hier belast worden naar wagen-gewicht. Over het algemeen kan men stellen, dat al deze „kleintjes" één doel nastreven: de gewone man, de familie, het gezin, een wagentje geven, dat ondanks de zware lasten die op de koopprijs (ruim 40 procent aan invoerrechten en belastin gen etc.) en op de brandstof (heel wat meer dan de helft op benzine) rusten, tóch comfortabel en „overdekt" vervoer te geven. (Van een onzer redacteuren) /~\P HET PODIUM, vóór in het RAI-gebouw staand, heeft men een werkelijk riant uitzicht over deze kleurige en glimmende uitstalling van de mooiste, de nieuwste en de interessantste personenwagens. Maar uw blik dwaalt niet lang over al deze met chroom en lak gesierde wagens: al gauw vindt uw oog een rustpunt helemaal achter in de hal, waar een klein, rood wagentje hoog boven de stand op een luifel staat, bemand met vier poppen. Het is de kleine DAF, en als de RAI-tentoonstelling ditmaal 200.000 bezoekers royaal haalt, is dat te danken aan dat autootje, dat gisteren de dag vóór de opening al de onverbloemde belang stelling had van zo goed als alle timmerlieden, monteurs en andere „in richters" die op de stands van hun eigen autofirma druk aan het schikken, neerzetten en klaarmaken waren. Die interesse van de „concurrentie" kostte de DAF een indrukwekkende hoeveelheid folders, voor de RAI nog maar open was, maar gaf tevens blijk van een grote belangstelling die de DAF-functionarissen werkelijk heeft verbaasd. Het valt dan ook niet te ontkennen, dat dit wagentje waar het „value for money" betreft, wel heel gunstig ligt. HSSMNSUTOMOBIELfg MNKCftWMKNS ONDER- DEUN EN TOEBEHOREN ^mmm VERGELIJK met de DAF nu eens de kleine DKW, tweecilinder tweetact van 600 cc, die op de stand er vlak voor staat. Die DKW heeft minstens zo'n leuk model, heeft een beroemde naam en een onschatbare reputatie maar op de dag voor de opening was er vrijwel geen belangstelling voor deze noviteit. Dat kan ook veroorzaakt worden door het feit, dat DKW nog geen prijs en levertijd vermeldt, en DAF wel. „Midden volgend jaar," zeggen ze op de DAF-stand tegen iedere be langstellende, „de produktie van dit jaar is al lang uitverkocht". We twijfelen er niet aan, of de 4000 gul- den-DAF zal een klap zijn voor verge lijkbare wagens. We noemen de Austin A 35 5400), de BMW 600 4695), de Citroën 2CV 4575). de Fiat 500 3799) en Fiat 600 4700), de Goggomobil 3805), de Lloyd Alexander 4895), de Maico 4595), de Renault „Quatre" 4450), de Vespa (onbekende prijs), de Zundapp „Janus" (prijs niet bekend) en de Zwickau 4575), ook al zijn we er ons degelijk van bewust, dat verschillende van deze wagens hun eigen charme (En gelse distinctie, bijzonder klein formaat, sportieve allure etc.) hebben en behouden en daarom voor zeer velen boven de DAF verkozen zullen worden. Met het opnoemen van de met de DAF vergelijkbare wagentjes hebben v de kleine wagens op de RAI gehad. Veel nieuws is er in deze sector dus niet, ook al hebben we enkele ervan nog niet in Amsterdam op een stand kunnen zie Er is een andere tendens in de auto- mobielbouw van vandaag, dat we graag onder uw aandacht brengen. Dat is de „Grand Toerisme" uitvoe ring" van een normaal produktie- model. Volkswagen begon met het scheppen van de Ghia, Renault volg de met een aangekondigde coupé op (opgevoerde) Dauphine-basis, en nu heeft ook DKW zich bij deze groep geschaard door van het bestaande on derstel een pracht van een sportief coupeetje te laten maken, de DKW Bouwbedrijf wil een variabele premieregeling De Raad van bestuur bouwbedrijf heeft zich tot de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid gewend met een aan tal suggesties om te komen tot een soe peler bouwbeleid. Men gaat uit van het standpunt, dat de premiebeschikking zo soepel moet zijn, dat het mogelijk is in elke gemeente een huis, bestemd voor de verkoop, van dezelfde grootte en de zelfde kwaliteit te bouwen, ondanks de verschillen in kostenfactoren, die de bouwondernemer niet zelf in de hand heeft. Met de huidige beschikking is dit niet mogelijk, zodat bijv. in gemeenten waar de grond-, funderings- en bouwkos ten zeer hoog zijn, vrijwel geen woningen kunnen worden gebouwd en zeker niet voor grote gezinnen. Men 6taat daarom een variabele premiebeschikking voor, die aan de huidige bezwaren tegemoet „Sport Coupé" met opgevoerde motor, die fantastische prestaties moet leve ren maar dan ook wel „aan de prijs" zal zijn. Ook Borgward brengt van zijn Isabella een dure Coupé, en en kele der Oostduitse representanten doen evenzo. Er is een markt voor deze wagens, dat is nu wel bewezen. Waarsohijnlijk worden ze gekocht door de man. die zelf een grote wagen heeft, en die zijn vrouw een bood schappenwagen (of kortweg „eigen wagen") wil geven, die er sportief en elegant uitziet, maar die niet het on derhoud en de speciale zorg van de éohte sportwagen behoeft. Deze RAI-tentoonstelling heeft een paar aardige blikvangers die we niet onvermeld willen laten. Op de kleine stand btloit staat de recordwagen. John Cobb in Amerika een snelheid haalde van 648 km/u en dat is aeen kleinig heid. Dan is de DAF-stand als totaal, met het knalrode wagentje op de luifel in de hoogte .een eersteklas blikvanger en ver der zorgt ook Citroën voor iets bijzonders, door niet alleen de meest gewaagde stand- aankleding te hebben, maar bouendii nog het uitel-loze. schuin de lucht „vlie gende" model van een DS 19. de op de Triënnale te Milaan t prijs voor vormgeving heeft Dan is er nog de Golden Rocket, een Amerikaanse Otdsmobile ..dream car" van •olutionair en spectaculair model ov de GM-stand, en dan is er wel de duurste wagen van de gehele expositie, de Bentley Drop Head Coupé, die f 83.000 moet kos ten. ..Als die wagen verkocht wordt, heeft de fiscus een goede dag.' aldus de stand houder Onwillekeurig bekruipt u bij het rond lopen over de RAI de gedachte, dat deze tentoonstelling alleen maar een Jongens droom is, een droom die we allemaal graag dromen. Want al deze glanzende, blinkende wagens stijgen maar steeds in prijs en uitgezonderd de hele kleintjes, z|jn voor het in bezit komen ervan toch nog steeds bedragen van enkele duizenden guldens nodig. Vele standhouders staan er dan ook een beetje mismoedig bij prij zen van boven de tien mille worden voor een gebruikswagen uit de middenklasse wel wat erg gepeperd Toch zullen er verrassend veel zaken gedaan worden op de R.A.I. Wel geen directe verkopen, maar toch de inleidende besprekingen, die tot dat doel zullen geraken. Want de auto is geen „luxe" meer, de auto is een deel van ons instrumentarium van handel en nijverheid en dan kan men met een gerust hart ver klaren, dat deze RAI-tentoonstelling dan wel veel op een jongensdroom mag lijken maar dat ze het niet is! Ned. tenor te laat, valt toch in Aan het vervullen van de hoofdrol Radames in de opera „Aida" zijn dins- dagavond In het Royal Opera House te Londen drie tenors te pas gekomen James Johnston, de Engelse zanger die de rol van Radames zou zingen, kreeg onverwacht een keelaandoening De Nederlandse tenor Johan van der Zalm spoedde zich op verzoek per vliegtuig naar Londen, doch het doek moest op, voordat Van der Zalm In het theater aanwezig was. Plaatsver vanger Pauls Asciak zong toen maar de eerste acte van „Aïda", waarna Van der Zalm de rol van hem kon Overval tankstation: twee jaar geëist In Amsterdam is gisteren tegen twee Rotterdammers, de 24-jarige chauffeur d. M. en de even oude taxichauf feur J. den H„ die tezamen de roof overval op het benzine-tankstatlon aan de Haagse Weg bij de Sloterweg te Am sterdam op 4 september jl. hebben ge pleegd, twee jaar geëist De plaats die de personenauto in het hedendaagse economische bestel is gaan -r /-J innemen, is een zeer ingewikkelde. Want niet alleen is de auto voor duizenden en duizenden van haar gebruikers een in- strument, een gereedschap geworden, dat onmogelijk gemist kan worden, boven- "WAT /A I ¥7" dien is het bezit van zulk een gereedschap \\I I g-M in de meeste gevallen financieel van zul- T Vl tAtlX ke verstrekkende gevolgen, dat het rijden van een eigen auto wel ongeveer synoniem geacht kan worden van: een goed in komen hebben, een goede baan bezitten. Dat daarnaast nog vele duizenden rijders In ons land een wagen van hun bedrijf ter beschikking hebben gekregen, getuigt niet alleen van de hoge waardering die men in Nederland heeft van de wagen als middel van vervoer, maar ook van de wijsheid van die werkgevers, die weten de motorise ring van hun reizigers, hun vertegenwoordigers, verkopers en inkopers niet tegen te kunnen en mógen - - houden. 700 GAUW er één handelsreiziger zijn zaken per auto in plaats van per trein/bus/traan gaat doen, dwingt hij zijn Concurrerende collega's dit voorbeeld te volgen. Hij is beweeglijker dan zij, hij kan meer doen, blijft in betere conditie kan algemeen gesproken het werk tempo en de resultaten belangrijk op- Dat is in de eerste plaats de functie van de personenwagen in ons land. Daar naast blijven er nog twee groepen: zij die een wagen van bescheiden formaat prijs zuiver voor vac amide en weekend aanschaften, en zij die in al of niet grote, indrukwekkende wagens rijden „vanwege de representatie" en onder hen rang schikken wij directeuren van grote be drijven, mensen met belangrijke posten in overheid en regering etc. Rest dan nog de categorie Nederlanders die óón de auto hun brood verdienen. De garagehouder, de importeur, de verkoper, maar ook: de verhuurders, de rijscholen, de tweedehands-handel aars. Aille categorieën bij elkaar (de brood rijder", de plezaerrijder, de „belangrijke' rijder en de autohandel c.s.) vor alleen een belangrijk deel van ons volk, maar dragen ook veel bij tot de welvaart en de economische voorspoed. sohoven, die bijna niet meer te dragen is. Bijna de helft van de nieuwprijs va auto gaat aan invoerrechten, belastingen etc. weg, ruim de helft van de prijs der benzine is voor de fiscus, en het nu lang zamerhand 400.000 personenauto's tellen de, Nederlandse wagenpark, brengt aan wegenbelasting jaarlijks op: 40 miljoen gulden; de benzine-accijns 190 m gulden totaal 337 miljoen gulden, jaar in, jaar uit. Voor de ndet-kapdtaalkrach- tige man, die voor zijn werk beslist niet buiten een auto kan, betekent de aan schaf van zo'n onmisbaar instrument eei reeks van financiële verplichtingen, waai hij 's nachts wel eens van droomt. Boven dien houdt dat in, dat hij een niet onbe langrijk deel van al dat geld op tafel legt voor de belasting (per automobilist be dragen de „lasten" op het wegverkeer on geveer duizend gulden per jaar). Dat het wagenpark zich na de oorlog an (zie het grafiekje) 219.000 stuks ii |>t 380.000 stuks heeft weten „op te ken", is een bewijs, dat de personenauto is land een onmisbaar gereedschap le eoonomie in stand te houden, dat de auto niet meer weg te cijferen is oor bijna 400.000 mensen. In dat licht bezien, kan men de Nederland t«!t meer dan 500.000 auto's^ een graadmeter van de welvaart noemen; een terugslag in de nationale welvaart manifesteert zich allereerst in een terug slag In fle autohandel, een herstel evenzo In een herstel. Er zijn ln 1957 60.000 auto's gekocht tegen 64.000 in 1956 en het sleutelwoord is bestedingsbeperking. De autohandel leeft echter weer op. Is het een graadmeter voor een zich her stellende welvaart? Jachtopziener schoot voorbijganger dood Gistermorgen omstreeks half drie is de 27-Janige R. Heitank in de Slangenburg bij Doetinchera door de jachtopziener S. uit Westendorp doodgeschoten. De jacht opziener stond utt te kijken naar stropers. Toen H. op zijn bromfiets over de bin nenweg naderde, sommeerde de boe wachter hem te stoppen. H. verkeerde blijkbaar in de veronderstelling, dat hij werd overvallen en reed door. De Jacht opziener greep zijn geweer, en loste een schot, dat de jongeman in de nek trof. Deze zakte ln elkaar en overleed ter plaatse. De jongeman was ongehuwd, doch zou binnenkort gaan huwen. Hij was land bouwer van beroep en stond gunstig be kend. De jachtopziener staat bekend als iemand die graag met stropers vecht H. Gortzak niet langer lijstaanvoerder C.P.N. Voor de a s. verkiezingen voor de pro vinciale staten van Noord-Holland heeft de C.P.N. in geen der negen kringen de heer H. Gortzak lijstaanvoerder gemaakt. In 1954 stond hij in al deze kringen als nummer één op de kandidatenlijsten. Voor de kringen: Amsterdam. Nieuwer- Amstel, Haarlem, Velaen en Hilversum is de heer G. Wagenaar lijstaanvoerder en staat de heer Gortzak op de tweede plaats. Voor de kringen Alkmaar, Den Helder 1 Hoorn is de heer H. Bodde (Wieringen) i voor Zaandam de heer P. Kuiper lijst aanvoerder. De heer Gortzak staat op de jjUjjg^pHjgten voor deze vier kringen Vrijwel nieuw voor ons land is o.m. de nieuwe Vauxhall, die een Amerikaans aandoende lijn heeft gekregen. De wagen is vergelijkbaar met de Opel Kapi tein, maar heeft in het uiterlijk iets meer „Schwung". Programma van staatsbezoek PRINSES BEATRIX zal dinsdag 25 maart het Engelse koningspaar, dat een driedaags staatsbezoek aan de Ko ningin en dc Prins der Nederlanden brengt, verwelkomen op het Britse ko ninklijke jacht Britannia, dat ligplaats zal kiezen op het IJ tegenover het Centraal Station in Amsterdam. Met een motorsloep zullen koningin Elizabeth II en de Hertog van Edinburgh in gezelschap van de Nederlandse kroon prinses naar de landingssteiger aan de Prins Hendrikkade bij de Sint Nicolaas- kerk varen, waar Koningin en Prins hun vorstelijke gasten zullen verwelkomen In een op de kade op te richten paviljoen zullen de ambassadeurs van de landen van het Britse Gemenebest, de Nederlandse ministerraad en andere autoriteiten wor den voorgesteld. Na Inspectie van de ere wacht gaat het per caleche langs 't Dam rak naar het palels op de Dam, waar de paleiswacht wordt geïnspecteerd. Nadat zij op het balkon zijn verschenen leggen koningin Elizabeth en prins Philip een krans bij het nationaal monument. Voorts wordt voor het noenmaal het hoofdstede lijke gemeentebestuur voorgesteld en na het noenmaal het Rijksmuseum en de diamantslijperij Holland bezocht, 's Avonds bieden Koningin en Prins hun gasten een galadiner aan in het paleis, waarna een concert, aangeboden door de gemeente Amsterdam, wordt bijgewoond in het Con certgebouw. De tweede dag maken de beide vorstin nen na een kort bezoek aan Aalsmeer een korte rit door Scheveningen. De beide prinsen bezoeken de Jaarbeurs in Utrecht en men treft elkander weer ln het Huis ten Bosch. Hier zal prinses Wil- helmlna de koninklijke gasten een bezoek brengen. Na de lunch wordt vla de En gelse school naar het Haagse gemeente museum gereden. Hier zullen burgemees ter en wethouders en de Haagse raads leden de koninklijke gasten ontvangen, waarna de tentoonstelling The age of Shakespeare wordt bezichtigd. In de Die rentuin wordt daarna een ontvangst bij gewoond, aangeboden door de hoofdeD der diplomatieke missles der Gemenebest- landen, aan de in Nederland wonende on derdanen van het Britse Gemenebest. Na bezoek aan prinses Wilhelmlna Ir paleis Lange Voorhout volgt een sti diner In de Treveszaal, aangeboden door do regering, gevolgd door een ontvangst De koninklijke gasten logeren vervolgens in het Huls Ten Bosch. NAAR DELFT De derde dag wordt besteed met een bezoek aan het waterloopkundig labora torium in Delft en een bezoek aan de stad Rotterdam. Hier biedt het gemeente bestuur een lunch aan, waarna het Bouw centrum en de Missions to Seamen (tehuis zeelieden) wordt bekeken. Op de Parkkade wordt daarna officieel afscheid genomen ln het bijzijn van autoriteiten en erewacht. Aan boord van de daar ge meerde Britannia vindt 's avonds even wel nog een afscheidsdiner plaats, aange boden door het Britse koninklijke paar aan Koningin Juliana en de Prins der Nederlanden. Daarna vertrekt de Britan nia. Gisternacht is In Utrecht 'n overval ge pleegd op een bejaarde vrouw, die met een bijl niet ernstig werd verwond. De overvaller, die met een bedrag van 295 de wijk nam, Is met behulp van een speurhond binnen anderhalf uur in zijn woning, waar ook het geld werd gevon den, gearresteerd. De dader is langs een regenpijp aan de voorzijde van het perceel Lessinglaan 87, in Oog en Al, naar boven geklommen en binnen gekomen. Met een bijl heeft hij een deur geforceerd en zo wist hij in de slaapkamer van de 74-jarige mevrouw M. R. te komen. Door haar ln het kussen te drukken be lette de overvaller de door het lawaai wakker geworden bejaarde bewoonster om hulp te roepen. Zij werd daarbij met de bijl in de rechterzijde verwond. Met een bedrag van 295 rende de aanvaller de trappen af en wist door de voordeur te ontkomen. HIJ werd bij zijn vlucht gezien door medebewoners van het pand, die de politie alarmeerden. Het hevig geschrok ken slachtoffer werd naar een ziekenhuis gebracht. Een politiehond werd lucht gegeven de bijl en zo werd de 23-jarige Utrechtse loodgieter M. L. van H„ al dadelijk ver dacht van de overval, thuis opgezocht Hij bekende al gauw. De In Oslo woonachtige Nederlander Corn. Eiselin (23) is deze week bewus teloos op straat gevonden, nadat randers hem hadden neergeslagen, be roofd van 1300 kronen (f700) en half ge wurgd met een sjaal. Toen hij ln het zie kenhuis bij bewustzijn kwam, vertelde Eiselin dat een onbekende hem had ge vraagd even te willen heipen bij het uuwen van een zware koffer. Hij ging met de man een hek binnen en werd 'geslagen. De daders zijn nog niet op gespoord. Het slachtoffer liep een hersen schudding op. Spoedig nieuw R.A.I-gebouw? Tentoonstelling (39ste) geopend zich aanzien, dat ons streven eindelijk zal worden beloond en dat wij een aanvang zullen kunnen gaan maken met het nieuwe R.A.I.-ge- bouw. Daarmee zullen enkele jaren gemoeid zijn, zodat wij ons de ko mende automobieltentoonstelling nog met dit gebouw zullen moeten behelpen. Dit zal ons licht vallen in de wetenschap, dat het de laatste maal zal zijn. Dit zei de algemeen voorzitter van de R.A.I., de heer E. F. Eriksson, vanmorgen, ter gelegenheid van de opening der 39ste R.A.I.-tentoonstelling. De heer Eriksson sprak voorts z|jn bezorgdheid uit over de Kamervragen over melkgarantiepri j s De Tweede-Kamerleden D. Roemers (soc.) en H. Vredeling (soc.) hebben de minister van landbouw vragen gesteld de melkgarantieprijs. De heer Roe- vraagt of dc minister wil toezeggen dat hij geen beslissing ten aanzien van da nieuwe garantieprijs zal nemen, alvorens daarover aan de hand van een door hem te verstrekken nota in de Kamer van ge dachten is gewisseld. De heer Vredeling wil weten welk bedrag er is of nog zal worden uitbetaald aan de veehouders teD behoeve van de realisering van de melk garantieprijs. Invoerrechten en omzetbelasting hebben teramen een hoogte van niet minder dan 61 pet van de invoerwaarde bereikt. Het benzineverbruik wordt bovendien sedert begin vorig jaar met 150 pet belast. Dat betekent volgens berekeningen van de R.A.I. dat een berijder van een auto van zes mille, die 25.000 km per Jaar aflegt, jaarlijks ruim negenhonderd gulden aan de fiscus moet afdragen. Minder gunstig Mr. J. Algera, de minister van verkeer en waterstaat, dóe de tentoonstelling opende, wilde niet verbloemen, dat d« omstandigheden, waaronder deze tentoon stelling momenteel wordt gehouden, uit economisch oogpunt bezien, belangrijk minder gunstig zijn dan in 1956 Een jaar terug speelde de Suezkwestie ons reeds parten en daarbij is dan nu nog de be stedingsbeperking gekomen en dc daar- samenhangende lasten, zoals de ver hoogde omzetbelasting. Op de aanleg van rijkswegen heeft de bestedingsbeperking maar een zeer ge ringe Invloed gehad, die bovendien nog wordt gecompenseerd door de daling van de kostprijzen In de wegen bouwsector. Hiertegenover staat ook een enkel licht punt, zoals de vereenvoudiging van de grensformoliteiten. In Genève zal naar verwachting binnenkort een verdrag tot stand komen betreffende wederzijdse erkenning van keuring van onderdelen. Over het kwaad van de gevaarlijke uitsteeksels sprekende, zei de minis ter, dat motorrijtuigen na 1 Januari 1959 waarschijnlijk hiermee niet meer rullen mogen zijn voorzien. De minis ter deed ook een eroettg beroep op iedere automobilist om mee te werken aan het betrachten van de maximum-

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 7