Jlieuiuo £riJtsrt|e (Courant FIAT (ansloze motie: PvdA wil (are! Doorman afschaffen Economische toestand in VS inzet van verkiezingen SP' IS {egering: liet schip kan niet worden gemist uldetelegram tvoor min. Staf oot ontmoette Makarios R.A.I.: GLANS VAN CHROOM EN LAK O Bourguiba: verdwijnen van Frans leger voorwaarde yr\ Wte/11 12 Duitse terug uit geleerden Rusland Hatta ontvangt premier Djuanda in zijn huis DONDERDAG 13 FEBRUARI 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling Tel. 33441. ADVERTENTIES: 0-20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. OLE.MEB tear: Dr. E. DIEMER H. W J ENSERINB CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leideren Omstreken „Stanhwstirb Is aheMfwn myo Qflrt in legljeitfipori" Achtendertigste jaargang; no. 11185 20 JAAR „CONVENT" Wij horen bij elkander Zie pagina 2 Defensiebeleid weer in discussie (Van onze parlementaire redacteur) E SOCIALISTEN hebben gisteren in de Tweede Kamer een (kansloze) motie ingediend, waarin minister Staf wordt uitgenodigd overleg met Navopartners te plegen over een meer doelmatige bestemming Jiarel Doorman". Zij twijfelen er aan of dit vliegdekschip een militair nisbaar en een financieel verantwoord onderdeel van onze defensie- jrage in de Navo vormt. De voorzitter van de P.v.d.A., de heer Vermeer, zijn motie verklaard, dat verlichting van de defensielasten nood- kelijk is, voor zover daardoor tenminste de paraatheid van onze strijd- ichten niet wordt aangetast, st probleem van de defensielasten zal enige tijd de Nederlandse politiek gaan beheersen. Minister Staf heeft medegedeeld, dat ook na 1960 nog min. per jaar nodig is om ons ln stand te kunnen houden. Rege- Staten-generaal zullen zich in echter in alle vrijheid over de hoogte het nieuwe defensieplafond kunnen preken. Tot en met 1960 is de oplei- onze krijgsmacht echter ge- rborgd. heer Vermeer stelde namens zijn Se met nadruk vast, dat hij alle ten wil voorbehouden. Het bedrag exploitatiekosten van f 1350 min. per dat dus ook na 1960 nodig is, had kennelijk doen schrikken. Hij vrees- dat dit zou betekenen dat ons defen- ilafond na 1960 door de invoering moderne wapens wel eens zou oplopen tot ongeveer f 2 mil- per jaar. En dat bedrag vond de ilistische partijvoorzitter veel te hoog. touwens ook de heer Visch (kath. v.) namens zijn fractie af of het nsieplafond wel op de huidige hoogte worden bestendigd. „Grijpt minister niet te hoog?", zo vroeg hij. Over probleem zal het laatste woord voor- wel niet gesproken zijn. it echter maar de vraag of de rel Doorman" nu de inzet van deze inipinpsacfie moet worden. De staats- van marine, vice-admiraal rekende voor, dat er maar fS berpaard zou worden met het uit men van dit grote schip. Dit ap heeft dan betrekking op de let actiecomité Nationale Reserve heeft Staf een telegram gezonden, arin de vrijwilligers der Nationale Re- de minister hulde en dank brengeD de verlening van de zuiver militaire s en de hoop uitspreken dat de mi- ler bij het ontwerpen van nieuwe itlijnen de op te richten landelijke tactorganisatie in het overleg zal kun- betrekken k gouverneur van Cyprus, sir Hugh it, heeft vandaag in Athene onver- een streng geheim gehouden ge- gevoerd met aartsbisschop Maka- 'p de verbannen ledder van de Cyprl- beweging die naar samengaan met iekenland streeft, bijeenkomst had plaats na een con- an twee dagen tussen de Griek- si de Britse ministers van buitenlandse Tegen de avond zou vermoedelijk Londen en in Athene een communiqué het gesprek worden gepubliceerd, dat inig meer kan inhouden dan dat de tferentle tussen de ministers een mis- ig ls geworden. Hun standpunten te zeer uiteen. materieel-kosten. Terecht herinnerde hij er aan, dat de „Karei Doorman" ook bü de kabinetsformatie een grote rol heeft gespeeld en bovendien heeft de Kamer drie jaar geleden haar fiat gegeven aan het voorstel dit vliegdekschip te moder niseren. In juli komt het weer in de vaart. De „Karei Doorman" kan dan nog minstens acht jaar de „trots" van de Koninklijke Marine zijn. Is dan nu het moment gekomen om dit schip aan de kant te zetten? De heer Moorman vond deze gang van zaken allerminst redelijk. De „Karei Doorman" ls nodip voor de bestrijding van onderzeeboten en de Navo-bevelhebber kan deze schuit niet missen, zo zeide minister Staf nog. Dokken Maar de heer Vermeer bleef volhou den dat het uitschakelen van de „Karei Doorman" onze Navo-bijdrage niet zal schaden. Daarom wenste hij, dat er aan dit schip een meer doelmatige bestem ming zal worden gegeven. Hoe dat zal moeten gebeuren, zeide de heer Vermeer echter niet. Wel vreesde hij, dat ons volk tevergeefs zal dokken, omdat de „Karei Doorman" meer „dokt" dan vaart. Dit was een onbewezen argument, want de socialistische partijvoorzitter tastte het f 5 min. argument van de staats secretaris niet aan. Het financiële argu ment gaat dus niet op, maar volgens minister Staf hij herhaalde dit nog eens in zijn dupliek zou onze paraat heid wel degelijk worden geschaad als de „Karei Doorman" uit de vaart wordt ge en. De Navo geeft aan ons vlieg dekschip een hoge prioriteit. En de mi nister van defensie moest de motie-Ver meer dan ook „met aandrang ontraden". Veel steun zal de heer Vermeer niet krijgen. De liberale afgevaardigde Kort hals vond het interessant te zien, dat de grootste regeringspartij op dit onderdeel van het regeringsbeleid weer in oppositie is. De heer Calmeyer (c.h.) zal tegen de motie stemmen, omdat de Kamer nu een maal tien Jaar lang geld voor de „Karei Doorman" heeft uitgetrokken. IS ieuw-Guinea Nu had de heer Vermeer zich boos gemaakt over een opmerking van de heer Visch (kath. v.) dat de „Karei Door man" gebruikt kan worden voor de ver dediging van Nieuw-Guinea. De socialis tische woordvoerder vroeg zich af of dit technisch wel mogelijk was. Maar hij wilde niet de illusie laten bestaan, dat wij met Indonesië op eigen houtje in het Verre Oosten „oorlogje" kunnen voe- ren. Dergelijke militaire avonturen zou- den de socialisten nimmer steunen. Nie- mand wenst avonturen, zo repliceerde de 1 heer Calmeyer. Maar als het noodzake lijk is de „Karei Doorman" op zee te sturen, waarheen dan ook, dan heeft de c.h.-afgevaardigde daar geen bezwaar Eisenhower verontrust over de grote werkloosheid PRESIDENT BOURGUIBA van Tunesië heeft verklaard dat al leen de terugtrekking van alle Franse troepen uit zijn land de vriendschappelijke relatie tussen Frankrijk en Tunesië zou kunnen herstellen. Er bevinden zich in Tu nesië 15.000 Franse militairen, onder gebracht in vijf grote kampen. Een van de voornaamste steunpunten is Bizerta een belangrijke marinebasis aan de Middellandse Zee. Zoals ge meld mogen geen Franse oorlogs schepen de haven meer binnenvaren. VoLgens berichten uit Tunis leven de Franse militairen in Tunesië onder zeer moeilijke omstandigheden. Geen soldaat kan zijn kamp verlaten, omdat er op hem worden geschoten. Bovendien zouden enikele kampen geheel van watervoorzie ning zijn afgesneden. Tunesische milltai- noemden de toestand in de kampen echter vrij normaal een gesprek met buitenlandse diplo maten deed Bourguiba tegenover journa listen zijn uitspraak over de Franse troe- Al leen volledige terugtrekking van de militairen," zo zei hij, „kan een kld- iat van vriendschap kweken dat geheel bevrijd van de overblijfselen van ko lonialisme Terwijl Bourguiba sprak met de diplo maten verzamelde zich voor het gebouw joelende menigte. Men hoorde kreten als „geef ons wapens" en „eruit met de Fransen". Vluchtelingen Ongeveer zeventig Franse gezinnen in totaal twee honderd mensen zijn uit hun huis gezet en hebben toevlucht ge vonden in de Franse ambassade. Zij ren bijna alle afkomstig uit het AlLgerijns- Tunesisehe grensgebied. In New York heeft de Tunesische bassadeur Sliim gisteren gezegd dat hij zeer spoedig zal verzoeken om een bijeen komst van de Veiligheidsraad ter bespre king van het Tunesische protest. f—v j PRESIDENT EISENHOWER is bezorgd over de stijgende werkloosheid in de Verenigde Staten. Sedert midden december is het aantal werk lozen met 1.120.000 toegenomen tot 4-490 000. In zijn speciale verklaring sprak de President evenwel de verwachting uit, dat de werkgelegenheid begin maart weer beter zal worden en dat het eind van de economische achteruitgang in zicht is. Immers, aldus de verklaring van Eisenhower, de krachten die aan onze economische groei ten grondslag liggen zijn nog groot en onverminderd. Verder is de regering van plan het economisch herstel op iedere gezonde wijze te be vorderen De verklaring van Eisenhower heeft echter niet zoveel indruk gemaakt als de bedoeling was. De effectenmarkt van New York trok zich er niets van aan en de daling van de afgelopen vijf dagen zette zich voort. Iedereen verwachtte een dere achteruitgang van de economische toestand. In financiële kringen is het ge voel blijven bestaan, dat de regering de toestand onderschat. De lijst van ontrustende jaarverslagen wordt immers iedere dag langer. Er komen niet alleen dividendverlagin-een ••oor. maar er Gisteren is, zoals wti in een deel x ïze edities al meldden, de kwestie-Tui sië door de N.A.V.O.-raad besproken. Men krijgt de indruk dat Frankrijk probeert in plaats te voldoen aan Bourguiba': eisen om de troepen terug te trekken leger in Tunesië te handhaven als „N.A.V.O.-strijdkrachten". Voor 'n klacht i Bourguiba zicb dan tot de N.A.V.O. ook maatschappijen, die het dividend pas seren. Meer dan de helft van de Ameri kaanse staalondememingen boekt lagere winsten. Ook* andere industrieën hebben met moeilijkheden te kampen. De achtergrond van de verklaring van Eisenhower wordt niet alleen gevormd door de werkloosheid maar ook door de toenemende aanvallen van de Democra tische Partij op het regeringsbeleid. Eisenhower is vast van plan deze aanval len te weerstaan door een sfeer van ver trouwen ln de economie te scheppen met het doel een mogelijke angstpsychose te voorkomen. In november zullen verkiezingen wor den gehouden voor een nieuw Huis van Afgevaardigden en voor een derde van de 96 zetels in de Senaat. De Democratische Partij heeft zijn verkiezingscampagne ai klaar en het onderwerp zal zijnde huidige economische teruggang. Het regeringsprogramma daarentegen is gebaseerd op de voorspelling, dat er omstreeks het midden van het jaar een opleving in het bedrijfsleven kan worden verwacht. Nu reeds beschuldigen de democraten de regering ervan, dat zij in gebreke blijft toe te geven, dat de toestand werkelijk ernstig is. En daarbij wijzen ze vooral op de grote werkloosheid en op de ver korte werkweek in tal van bedrijven. De gemiddelde werkweek daalde in januari zelfs tot 38,7 uur. Dat is 1,5 uur korter dan in januari van het vorige jaar. Weer succes voor Labour-partij De Engelse conservatieven hebben van nacht een nieuwe slag te incasseren ge kregen. toen de uitslag bekend werd van plaatselijke verkiezingen in Rochdale voor een vrijgekomen zetel in het Lager huis. De kandidaat van de Labour-partij kreeg 22.133 stemmen, de liberale kandi daat 17.133 en de conservatief Parkinson slechts 9827. De leider van de Britse socialisten. Gaitskell, reageerde onmiddellijk op het succes voor zijn partij, door te verklaren, dat dit opnieuw een bewijs is dat do conservatieve regering dient af te treden, daar zij kennelijk het vertix Britse volk heeft verloren. Kennis gebruikt voor bouw van de Spoetniks „Onze voornaamste taak was het bren gen naar Rusland van dt wetenschappe lijke kennis, die Duitsland na de tweede wereldoorlog bezat. De Russen hadden vooral interesse voor de V-l en de V-2". Dr. Peter Lertes, een van de twaalf Duit se geleerden die gisteren met hun gezin- nen uit Rusland In de Bondsrepubliek terugkeerden, verklaarde dit bü zijn aan komst in Helmstedt. De geleerden zijn aan het einde van de tweede wereldoorlog naar de Sowjetunie gevoerd en hebben daar sindsdien ge werkt In het totaal zullen 21 geleerden naar West-Duitsland terugkeren Dr. Ler tes verklaarde, dat geen Duitsers hebben gewerkt aan dc bouw van de Spoetniks, maar dat de Russen wel veel profijt heb ben getrokken van him kennis op het ge bied van raketten. De Russen wonnen de wedloop om de kunstmaan volgens Lertes omdat zij zich volkomen op het maken van een aardsatelliet hadden geconcentreerd. In de oorlogsjaren heeft Lertes samen- Het is nog maar half februari, maar toch lijkt „die winter al vergangen" te zijn. De eerste lenteboden, sneeuwklokjes en krokusjes, hebben de kop opge stoken om een nieuw seizoen in te luiden. Betuwse kinderen beijveren zich de bloempjes te plukken om de lente ook in huis te halen. gewerkt met Werner von Braun. HIJ zei dat niet alleen kerngeleerden naar de Sowjetunie zijn gebracht, doch ook tuurkundigen, wiskundigen en deskundi gen op luchtvaartgebied Dr. Albert Joswig, een andere gerepa trieerde, deelde mee dat alle geleerden in hun eigen vak tewerk waren gesteld. Van de westelijke successen op weten schappelijk gebied werden zij niet op de hoogte gehouden. Een derde kerngeleerde zei in een geheime werkplaats te hebben gewerkt. Hij wilde daarover echter ve der niets verklaren in het belang van c Duitsers die nog niet zijn gerepatrieerd. Het glanst van chroom en lak in het Amsterdamse RAI-ge- bouw. waar vandaag de 39ste automobieltentoonstelling is geopend door de minister van verkeer en waterstaat, mr. J. Algera. Twee punten in het voordeel van deze RAI zijn: De nieuwe DAF is een wereld primeur en zal ongetwijfeld van heinde en ver belangstelling trek ken. De show is de eerste van dit jaar in de serie auto-tentoonstellin gen in de Europese hoofdsteden. Vele kenners zullen zich dan ook haasten om te gaan zien wat er voor nieuws aan de markt is. (zie i g. 7) Zender van „Explorer" is uitgevallen Het Amerikaanse ministerie van defen sie heeft bekendgemaakt dat een van de beide zenders in de kunstmaan inderdaad zwijgt- Bij de lancering van de „Explo rer" hadden Amerikaanse deskundigen voorspeld dat deze kleinste zender slechts twee tot drie weken zou werken. De an dere zender zal naar men aanneemt nog twee tot drie maanden haar gegevens doorseinen- BEATRIX NAAR SABA GEROEID THE BOTTOM, 13 febr. NIET MINDER hartelijk dan op Curasao of Aruba is prinses Beatrix ontvangen op de Boven windse eilanden St. Maarten en Saba. Op de luohthaven van St. Maarten, Juliana-vliegveld, vormde een groep pad vinders gisteren de erewacht en de jonge Lyndt Cannegieter bood de Prinses bloe men aan. In een open auto reed de vorste lijke bezoekster de 13 kilometer lange weg naar Philipsburg, dat bedolven was onder de vlaggen en versieringen. Vrijwel de gehele bevolking, 1600 inwoners, scheen op de been te zijn om Beatrix toe te juichen. Voor het regeringsgebouw be groetten 300 schoolkinderen de Prinses met nationale liederen. Gistermiddag werden bezoeken gebracht aan het 3t. Rosaziekenhuis en de huishoudschool van Philipsburg. Daarna wandelde de Prinses temidden der opgetogen Philipsburgers naar de Passangrahan voor een officiële ontvangst. Namens de bevolking werd haar hier een schilderij van het eiland aangeboden. Na de nacht in het Little Bay-hotel te hebben doorgebracht (wegens plaatsge brek moest haar gevolg elders worden ondergebracht) vertrok prinses Beatrix vanmorgen met Hr. Ms. fregat Van Speyk naar Saba, een tocht van ruim twee uur. De Prinses moest van het fregat over stappen in een barkas en van de barkas in een roeiboot om het prachtige vulkaan eiland te bereiken. Sterke Sabanen hiel pen een handje bij het aan land trekken van de roeiboot. Vervolgens werd per jeep over de in de rotsen uitgehouwen weg van de Fortbaai naar The Bottom gemaakt, waar een enthousiaste bevolking de Prinses verwelkomde en de admini strateur van Saba (duizend inwoners) haar officieel begroette. Na de lunch volgde een aubade door schoolkinderen en een rondrit over het eiland. Ongedwongen werd hier en daar een praatje gemaakt met enkele inwoners !n het Engels, dat op Saba wordt gespro ken. Een défilé van de bevolking in The Bottom besloot het bezoek. (Advertentie) K0REVAAR-GARAGE G. VERBERG KOREVAARSTRAAT 43 LEIDEN TELEF. 23730 De rollen omgekeerd Nasution gelastte arrestatie van vier opstandelingen P)E INDONESISCHE premier Djuanda heeft gisteren een bezoek gebracht aan de vroegere vice-president Hatta. Dit ongebruikelijke bezoek viel volgens A.P. samen met berichten, dat Hatta's hulp zal worden ingeroepen voor de oplossing van het steeds scherper wordende geschil tussen de regering te Djakarta en de opstandelingen op Sumatra. De ontmoeting vond plaats ten huize van Hatta. Zeker ln Indonesië, zonder aan het protocol wordt gehecht, ia een bezoek van de premier aan particulier, ook al is deze een der In vloedrijkste burgers van het land, zeer zeldzame gebeurtenis. Na dit bezoek voerde Djuanda uren lang een bespreking met de chefs der staven, generaai-majoor Nasutfi vice-admiraal Subiakto en vicc-lucht- maarscbalk Surjadarma. Overste Ventje Sumual die bevel kreeg terstond naar Djakarta terug te keren, heeft ndet zoals andere opstandige offi cieren ontslag gekregen. Voorts heeft Nasution de arrestatie ge last van overste Ahmad Hussein, kolonel Maludin Simbolon. kolonel Dahlan Djam- bek en kolonel Zulkdfld Lubis. Dit laatste arrestatiebevel is niet nieuw. Hij beweer de, dat zij betrokken zijn geweest bij de aanslag op Sukarno. Surjadarma heeft alle vluchten naar Midden-Sumatra verboden. Verbindingen verbroken De posterijen van Midden-Sumatra hebben volgens Padang de verbindingen met Java verbroken en het publiek moet boodschappen aan verwanten verzenden via radio-Padang. Te Djakarta heeft oud-premier Sjahrir, voorzitter van de socialistische partij, de huidige toestand vergeleken met de com munistische opstand in Madioen. Evenals in 1948 laten de door Moskou geleide communisten zich nu weer gelden macht, schrijft hij. Te Manilla heeft een der opstandelin gen, Alwi, die tegelijk met Ventje Sumual en Pan touw daar vertoeft, verklaard, dat het van Sukarno afhangt of het tot bloed vergieten zal komen. Alwi is op reis naar Europa om daar het standpunt der op standelingen uiteen te zetten. Diplomatieke kringen te Washington hebben volgens Reuter verklaard, dat d» Verenigde Staten schijnen te zijn overge gaan tot een strakkere politiek jegena Indonesië. Tot nog toe had het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken elke aanwijzing voor een inmenging in Indonesiës binnenlandse politiek en de behandeling van de Nederlanders ver meden, doch thans wordt van officiële zijde geen enkele poging gedaan om de betekenis van Dulles' woorden te verklei nen. Het ministerie bestudeert een rap port van de Amerikaanse zaakgelastigde te Djakarta over diene onderhoud me» de Indonesische minister van buitenland se zaken. Ambtenaren van het ministerie verklaren, dat wat Dulles gezegd heeft, gezegd moest worden, omdat het geen zin heeft het te doen voorkomen, alsof de Verenigde Staten alles wat er in Indone sië gebeurt, met een welwillend oog aan zien. De Indonesische luchtmacht heef» boven Midden-Sumatra pamfletten uitgeworpen, die een beroep doen op de bevolking. WEERBERICHT IETS MEER WIND De Bilt verwacht tot mor genavond Veranderlijke bewolking met vanavond en vannacht enige regen, maar morgen overdag overwegend droog weer. Matige tot vrij krach tige zuidelijke wind. Zachter, 'ooral in de nacht en ochtend. (Opge- naakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Vrijdag 14 febr.: zon op 07.59 uur, onder 17.51 uur. Maan op 05.08 uur, onder 13.56 u.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1