Veiling jubilarissen bedolven onder woorden en geschenken Agenda voor Leiden Ook in crises hielden zij hun optimisme vast In de maatschappij van nu loert de massamens Interpellatie toegestaan NIEUWE LEIDSCHE COURANT Afgelopen jaar bracht weer weinis: aanwas voor Leiden vooruitgegaan. Het verschil tussen 31 december 1956 en 31 december 1957 be draagt slechts 334 (155 mannen en 179 vrouwen): 31 december 1956 woonden 94.893 mensen in Leiden (46.388 mannen en 48.505 vrouwen): 31 december 1957 95.227 (46.543 mannen en 48.684 vrouwen Deze geringe stijging wordt vooral ver oorzaakt door heit grote vertrekoverschot: in de loop van 1957 vestigden zioh 3743 mensen (1750 mannen en 1993 vrouwen) in Leiden; naar andere gemeenten vertrok- Leids gymnasium Inleiding opvoering van Sophocles' Aiax Over enige tijd zal de Leidse gymna- stasteiweren igi ng Uno sumus Animo haar tiende lustrum herdenken en ter gelegen heid daarvan zal de toneelvereniging de Aiax v^n Sophocles opvoeren. In afwij king van andere dramaturgen uit het cul tuurtijdperk van Pericles, beschrijft So phocles de dood van Aiax door diens zelf moord na de vernederingen, die krank zinnigheid hem had gebracht. Aiax werd krankzinnig, toen de wapen rusting van zijn gesneuvelde wapenbroe der Achillea aan Odysseus en niet aan hem werd toegewezen. In zijn krankzin nigheid zag hij een kudde koelen voor vijandige Trojanen aan. stortte zich met zijn zwaard op de koeien en doodde er vele. Tot bezinning gekomen, voelde hij zdch zo vernederd, dat hij zelfmoord Bert van Lier belichtte gisteravond in de aula van het gymnasium de achter gronden van dit Griekse drama en de bijzondere elementen, die Sophocles aan dit volksverhaal uit de Trojaanse krijg heeft toegevoegd, elementen, die vooral op religieus terrein liggen. Tevens werd een muzikale omlijsting van de AJax ge geven. De heer Van Lier deelde de gymnasias ten mee, dat zij niet de première van deze uitvoering in de Nederlandse gymnasias ten-wereld hebben, daar hun Utrechtse collegae reeds een uitvoering hebben verzorgd. De bijeenkomst was geopend door me juffrouw dr. A. M. Smit, praeses van de Vereniging Vrienden van het Leidse Gym nasium, die aan het slot van de avond een dankwoord sprak. ken 4503 Leidenaars (2159 mannen en 2344 vrouwen), hetgeen betekent, dat er 760 (409 mannen en 351 vrouwen) méér mensen vertrokken dan zich vestigden. Het aantal geboorten bedroeg 1817 (934 mannen en 883 vrouwen) het aantal sterf gevallen 723 (370 mannen en 353 vrouwen), een verschil dus van 1904 (564 mannen en 530 vrouv/en). Door geboorte en vestiging werd de be volking dus vermeerderd met 5560 (2684 mannen en 2876 vrouwen); door sterfge vallen en vertrek verminderde de bevol king met 5226; het resultaat is dus een vermeerdering van 334 (155 mannen en 179 vrouwen). Het aantal huwelijken bedroeg in 1957 825 (in 1956 751); het aantal ingeschreven echtscheidingen bedroeg 54 (in 1956 67). Arjos-districtsavond In de Harmonie, Breestraat 16 in Lei den, wordt vrijdagavond 8 uur een dds- trictsbijeenkomst van de Arjos gehouden. Burgemeester W. Schakel te Noordeloos zal spreken over „Tooh zit er lijn" en na de pauze zal Jac. B. Oosterwelder een, verhaal vertellen. VOORSCHOTEN Burgerlijke stand Gehuwd: Andries Rinse Miedema, Lei den, Hoge Morsweg 150 en Elisabeth Ma- Bok, Papelaan 15; adres na huwelijk: Leiden, Bevrijdingsplein 28; Nicolaas Berkel, Leiden, Oude Vest 97 en Theodora Johanna Kraan, Papelaan 114; Gijsbertus Thierry, Tolstraat 41 en Johanna Cathari- i Hendrika Broeren, Hyacinthstraat 12. Ondertrouwd: Jan Jacobus van Weer den, Rijndijk 256 en Hendrika Langeveld, Katwijk, Dahldastraat 22 E. Overleden: Franciscus Josephus Ber- nardus Jansen, echtgenoot van C. 1 Copini 68 j., A'dam, Rooseveltlaan 164; Nicolaas Jozephus van der Valk, echtge- van H. M. v. d. Akker 78 j., Veurse- weg 12. Woensdag Wljkgebouw Rehoboth, 8 uur: afdeling Leiden en omstreken C.B.P.B., jaa: gadering.' Antonius-clubhuds Mare, 8 uur: Ver eniging voor Pedagogiek, forumavond. OEGSTGEEST: Patronaatsgebouw, 8.15 uur: toneelvereniging „De Lekenspelers" met „De strijd van dr. Benders". Snouck Hurgronjehuls 8 uur: Vereni ging van Gerepatrieerden voor Leiden Omstreken, J. A Mulder over .,De positie der Indische Nederlanders In Neder- landsch-Indië". Schouwburg, 8 uur: opvoering van „Cronyk van het licht", gouden Jubileum elektriciteitscentrale. Den Burcht, 8 uur: toneelopvoering Di Professoren wijk Donderdag Het gulden Vlies, 2.30 uur: afd. Leider Ned. Vereniging van Huisvrouwen. Jaar vergadering. Antonlus-clubhuis, 8 uur: toneelvereni ging „Euripides" met „Gaslicht". Wljkgebouw Rehoboth, 8 uur: afdeling Leiden Veron. Gevestigde en vertrokken personen In de week van 30 jan. tot en met 5 febr. Te Lelden vestigden zich J de Kier en fam, personeelschef, Spieghelstraat 12, E G van Beelen en fam, chauffeur, Vijf Metlaan 49, H H Par doen en fam. constr tekenaar, Lage Mors weg 50, H G Volkersz en fam, Lorentz- kade 13, W Brons geb Roos en fam. Burg- gravenlaan 225, J P Murre en fam, weten- sch ambt RU, Oppenheimstraat 51, J van Daatselaar en fam. onderwijzer, Boshul- zerlaan 37, S Santema en fam, arts, T Slegenbeekstr 25, J O Op de Orth en fam arte. Rljnsburgerweg 77b, E Bljleveld geb Kaptein en fam, Diemelstraat 19, H C Küller en fam, kok, L v Deijseelstr 12, C J de Groot en fam, fotograaf, Evertsenstr 27, A M van Schadewijk en fam, leraar NO, Boahuizerlaan 35, M F L van Ant werpen en fam, leraar NO, Boshuizerlaan 27, M M t«n Hoorn geb vd Bos en fam, Verl Nassaustr 12, P A Stenz en fam, wa terbouwkundige, Boshuizerlaan 26, H J ter Hoeven en fam, waterbouwkundige, Boshuizerlaan 26, H J ter Hoeven en fam. bedrijfsleider Vijf Meilaan 53. Y N Tan en fam, werktulgkund lng, Hoge Rijndijk 19, M I A Boezema®, Garenmarkt 44, W F Hollebeek, Spieghelstr 12, I E Laman, v erkoopster, Morskade 15, H Homborg, ruitenzetter, Tasmanstr 70, J P van der Meer. filiaalhouder, Beatrix6tr 13, D M Roosenburg, Rljnsburgerweg 13, A Koe voet geb vd Pol, Boerhaavelaan 2, A Sa- veur geb van Eeden, Druivenstr 21, J de Haas, Mareslngel 23. M Poortman, maat- ach werkster, Rijnsburgerweg 10, A P de Gier leerl verpleegster, Rijnsburgerweg 10, F Schoenmaker, winkelbediende. Hof- laan 60, A Komaat, verpleegster. Rljns- burgerweg 10, H D Hamming, arts, Oude Singel 162. S M Dekker geb Kawinten, Temmlnckstr 38. F N Giele, kantoorbe diende, Vondellaan 6, BW M Jurgens, Witte Singel 89, P den Hartog, vertegen woordiger, Lorentzkade 50. M T A A Bogman, Gerecht 10, D C Frets, Colen- branderetr 20, F de Vos, onderwijzer, Nieuwe Rijn 30, W vd Sa room geb Pij pers, Diemeistraat 1. M Ramp. leerl ver pleegster. Rljnsburgerweg 10, F J M van Alphen, Vondellaan 20, O N Herst, leerl verpleegster, Rljnsburgerweg 10. E J Houpt, verpleegster, Rijnsburgerweg 10, J H W Arende, wetensch ambt RU, Tes- selsdhadestr 8a, J G Slnnema, Rljnsbur gerweg 31, E Mulder. Nleuwsteeg 31, S Y Sleebos, Nieuwsteeg 31, B van Holland. •choenfaersteUer, Munnikenstr 87, W M V Chamalaum, B Bollotstr 77, J Vos, Bul- tenruststr 1, C A M ter Lide, leerl ver pleegster, Rljnsburgerweg 10, A J van der Mark, wlnkeljuffr, De Goejestr 36. J F Silooy, militair. Groenhazenggracht 12, A Tierolf geb Vlaar, Conlnckshof 1. Uit Leiden vertrokken H J Hadders geb v Voorthuljsen en fam. Mors!aan 45, Eindhoven, Lobeloapad 9; S J Buma en fam. Zwarte Pad 26, Almelo, Clematisstraat 126; H J M Pols en faro, Cobetstr. 9. Haarlemmermeer, IJ tocht - kade 40a; H J P Blok geb v Egmond en fam. Trompa*.r. 66. Zoete rwoude. Hoge Rijndijk 343; L G M Hartman en fam. Haarlemmerstr 1L Oegstgeest, P Heinlaan 25; A J Cavé en fam, Nwe Rijn 12, Kam pen. A toe Boecopsingel 63; M van den Doel en fam. Hoge Rijndijk 30, Rhodesia; J R van Geuns en fam. Pieterskerkhof 4, Son ca, Prumuslaan 10; J J Ruygrok en fam, A van Burenhof 50, Lisse, Irtesen- ertraat 24; C W Hanmik geb Volbeda en fam. J v Goyenkade 30, Rotterdam, Heem- raadsingol 240; J O Baits en fam. Garen- markt 17, Delft, H de Grootstraat Hermans, H de Grootstr 31, Verenigde Staten van Nrd Amerika; J D Klevermg, Hoge Rijndijk 170a, Zuidwoide, Oosterweg A 166g; J Vogelenzang, A Paulowmastr 12, Vlaardmgen, Burg Pruissingel 142d; N A A Krijnse Locker, Rijnsburgerweg 10, Rijs wijk Z.-H., Da Costal aan 74; I P Huijgen, Rljnsburgerweg 10. Rotterdam, A M ild e re- straat 88a; G D V Weers, Rijnsburgerweg 10, Oegstgeest, Nassaulaan 30; A J Wa genvoort, W Rozenstr 16a, 's-Gravenhage, Statenilean 87; M I Soeteman, Vreeswijk straat 13, 's-Gravenhage, de Slllestr 204; W C Nederlof, Korevaarstr 5, 's-Graven hage, da Cosbastr 3; T P G F v Voort- huijsen geb Hommes, Morslaan 45, Eind hoven, Lobeliapad 9; M E Wijfje geb v Steenbergen, Looierstr 54, Alphen aan den Rijn, Raadwijkstr 11; A W v Leeuwen geb Brands, Rijnsburgerweg 10, Alphen aan den Rijn, Evertsenstraat 12; M M Houffe- laar, Nleuwsteeg 37a, Liberia; A A (jonk heer) van den Brandeler, W Singel 36, Zwitserland; J de Haan, Rijnsburgerweg 10, Oegstgeest, Koningin®elaan 7a; J C Schoneveld, Garenmarkt 17b, 's-Graven hage. Beeklaan 454; M Verroen, Stadhou derslaan 28. Zandvoort, Dr C A Gerke- straat 51; D van Arkel, Zoeterwsingel 60, Valkenburg Z-H, ab ws in Boonrak; W Aarts, de Genestetstraat 51a, Hilversum, Noodweg 37; A C Voskamp, Hogerbeetstrr 6, Rotterdam, Nw Binnenweg 298a; M H G Brunt, Oude Rijn 11a, Zwitserland; J C Kuisen. Os- en Paardeiaan 24, Sprang- Capelle, Molenstr 99; M P Wülemse, Was- straat 26. Oegstgeest, Pr Irenelaan 19; L L H. Winter, Rijnsburgerweg 10, Oegstgeest, Fred Hendrifclaan 18; D I E U Boeke, Joh de Wltte.tr 52. Rotterdam. Sloflaan 22; J G van Hoorn, Kagerstr 20, Rotterdam, Beu- kelsdijk 144b; H J de Jong, Plantage 24, Rotterdam, Leede 37; I C Schroot, Rapen burg 57. Rotterdam, Schiebroeksesingel 42; A P D Bakker. Korte Mare 22, Schiedam, Stadhouderelaan 36; G Mulder, Rijnsbur gerweg 10; Oegstgeest, Fred, Hendriklaan 18; M F Jongebreur, Rijnsburgerweg 10, Oegstgeest, Juffermanstraat 18; M R Ha- lie, Roodborststr 52, Oegstgeest, Rhijngees- terstraairweg 157; R L Patrtiwael, Pietere- kerkgrt 28, Kampen. Koornmarkt 3a; J W Semeljns de Vries van Doesburgh, Bree- 17. 's-Gravenhage, Wassen aaree weg 293; A Kroon. Konimginnedaam 40, 's-Gra venhage. Ruychrocklaan 48; J van Noort, Rijnsburgerweg 10, Bloemendaal, Brede- rodelaan 54; G J Flim, Haagweg 5, De Bilt, U, BlWerdijklaan 15; J de Leeuw, Rijns burgerweg 10. Arnhem, Catharijnestr 66; J Zanting©, Rijnsburgerweg 10, Alphen den Rijn, Pr Hendrikstr 52; E C Wes- sels. Rapenburg 4, Eindhoven, Rielseweg 42; T L M de Rooij, J v Stolberghof 51, Den Helder,- Buitenhaven 5; D Roest C roll lus, Oude Singel 162, Delft, Oom Trompstr 60; J Oosterhof, Korte Lange- straat 22, 's-Gravenhage, Kanaal weg 93a; F S van Oostendorp, Rijnsburgerweg 10, Rotterdam, Randweg 11a; C R Mamgnoe- sing, Rijnsburgerweg 10, Amsterdam, Weeaperplein^l; A Janssen, Morsstraat 27, Duitsland; M P Holthausen, Rijnsburger weg 37, Eindhoven, St Bernulphusln 8; F W J Hobbelen, Boerhaavelaan 24, Ouder- Amsted, Rijksstraatweg 26; H Koster, War- monderweg 39, Eindhoven, Fred v Prui sen weg 8; C E H Speijers geb Engere, de M v Streefkericstraat 38, 's-Gravenhage, Badhuisweg 5Y; C P de Hoog geb Meijs, Boerhaavelaan 21, 's-Gravenhage, Snel- Irusstraat 46; J. W van der Maaren, Utr. Jaagpad 26, Ltth, Dijk B 44; M. Heerlng, K Rapenburg 2, Haarlem, Baan 11. Schouwburg, 8 uur: opvoering van „Cronyk van het licht", gouden jubileum elektriciteitscentrale. Wijkgebouw Levendaal, 8 uur: jaarver gadering afdeling Leiden Chr. Hist. Unl^ Oegstgeest, zijzaal Willem de Zwij- gerkerk, 8 uur, lezing over moderne woninginrichting van de Commissie huishoudelijke voorlichting. Vrijdag Foyer gehoorzaal, 8 uur: K. en O., le zing met kleurenfilm „Temidden der In dianen, aan de oevers van de Rio Grande en de Colorado" door Lucy Schouten. Stadhuis, 7.30 uur: Jeugdparlement. wethouder D. Van der Kwaak over de fl- De Harmonie, 8 uur: district Leiden Arjos, propaganda-avond, burg. Schakel van Noordeloos over „Toch zit er lijn in" na pauze: voordracht van J. Oosterwelder te Amsterdam. Wijkgebouw Rehoboth, 8 uur: afdeling Lelden Ned. Christen-Vrouwenbond, vrouw G Kraan-van ''en Burg over „Ver anderd vrouwenleven". Den Burcht Jacobazaal, 8 uur: afd. Lel den Ned. Vereniging tot bescherming Dieren, algemene ledenvergadering. Pieterskerk, 7.15 tot 7.50 uur: avond gebed. Wijkgebouw Levendaal 7.30 uur: afde ling Leiden Ned. Chr. bandarbeidersbond, jaarvergadering t.g.v. 40-jarig bestaan. Schouwburg, 8 uur: opvoering van „Cronyk van het licht", gouden jubileum elektriciteitscentrale. De Doelen, 8 uur: vergadering Genoot schap NederlandEngeland. Zaterdag Hooglandse kerk, 3 tot 4 uur: excursie Hervormde ambtsdragers naar restau ratiewerken Luxor, 4.45 uur: K en O., vertoning van „Lachen en laten lachen", onder leiding van L. J Jordaan Schouwburg, 8 uur: opvoering van „Cronyk van het licht", gouden jubileum el «kt ritei ;centr; Muziekschool Rapenburg 22, 3.30 uur: voordrachtsoefening voor gevorderde leerlingen. Apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken te Lelden en Oegstgeest wordt waargenomen door de apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, telefoon 20323 en de apotheek te Oegstgeest. Wllhelminapark 8. telefoon 26274. Feest bij „Leiden en omgeving "U'R ONTBREKEN er maar een paar aan, anders hadden wij kunnen schrijven, dat enkele tientallen personen gistermiddag in de neerzet- hal van de Leidse veiling aan de Zoeterwoudseweg het woord hebben ge voerd om de vijf jubilarissen, de heren Snoeker en Verhaar, Cebol en Leyendekker en Knotter, elk in hun eigen toonaard te huldigen. De spreekstroom vloeide van kwart over twee tot kwart over vier en wij had den de indruk, dat toén ook wérkelijk het ogenblik was aangebroken, dat ieder met de grootste animo van zijn stoel opstond, om de jubilarissen zélf de hand te drukken en zich te vertreden in de hal en op het terrein, waar een fruitexpositie kon worden bewonderd en beroken en het nieuwe kan toor kon worden bezocht. Het was te begrijpen, dat de jubilarissen zelf in hun dankwoord kort moesten zijn; zij hadden zoveel over zich heen moeten laten gaan en hadden zoveel geschenken gekregen, dat het eigen woord in eenkrimpt en er eigenlijk nog maar luttele hoofdwoorden overblijven om de gevoelens hoorbaar om te zetten. i het bedrijf ge- Handwagen De heer Afbouw voerde het woord na mens de personeelsvereniging. Hij merkte op, dat vooral de crisisjaren veel van de jubilarissen hebben gevergd, in het bij zonder van de heer Cebol, die hij voorbeeld van werklust noemde. Op een handkar opgetuigd met verschil lende groenten, werden na de toespraak van de heer Arbouw de geschenken alle jubilarissen binnengereden; er 'gen heel wat minuten overheen, voordat ze allemaal waren uitgepakt. De wagen werd gereden door „Gerda en Ria van het kantoor". Het personeel bood ook de levende have voor het aquarium in het nieuwe kantoor aan. Voorzitter Van Vliet ontving als bewijs daarvan een kabel jauw, die hij trots omhoog hield. Wij geven slechte enkele van de vele toespraken hier in het kort weer. eerste betrad voorzitter Van Vliet het podium. Tot het zilveren bestuurslid Ver haar zei hij, dat die ook in tijden zijn optimisme wist te bewaren, wat het werk uiteraard ten goede kwam. Een radio was het tastbare bewijs van v dering. Het zilveren bestuurslid Snoeker heeft et betrekking tot de financiën- va ïreniging niet alleen gunstige adviezen ■geven, maar heeft ook zijn schouders krachtig onder het werk gezet. Het ge schenk was een schilderstuk. Veilige plaats De betaalmeester Cebol, die, zoals wij gisteren al meldden, ter gelegenheid zijn 40-jarig jpbileum een gouden onder scheiding van H M. de Koningin ontving, wist de boot van het bedrijf steeds op veilige plaats te meren. Hij was be trokken bij talrijke uitbreidingen en deraiseringen. Een enveloppe met houd werd aangeboden. verdienste van de heer Leyen dekker beschouwde de heer Van Vliet, dat deze vele moeilijkheden in een pret tige sfeer heeft opgelost, dank zij zijn hu- optimistische levensinstelling. Ook hij kreeg een enveloppe met inhoud. Ten aanzien van de heer Knotter merkte „Wij zijn er dankbaar «na team zulke men zijn, die tegenslagen met volharding gemoetgaan en doorstaan. Wat er uit zijn handen kwam. was goed." Hij kreeg zelfde geschenk. Burgemeester Van Kinschot, die met de wethouders Van der Kwaak en Jonge- leen tegenwoordig was, richtte zioh in ■het bijzonder tot de heer Cebol voo ikdng van de gouden medaille Oranje-Nassau. De bloei van Leiden hangt ten nauwste samen met die bedrij- die zich in de loop der jaren in onze stad hebben weten te consolideren en een grote vlucht hebben genomen; tot die be drijven behoort de Leidse veiling, aldus de heer Van Kinschot. Hij ging uitvoerig op de kwaliteiten van de jubilerende betaalmeester, die rioh ook op andere ter reinen bijzonder verdienstelijk heeft ge maakt. „Zijn zorgen heeft hij op een C.H.U. en A.R.P. Voorschoten Taak randsteden en -dorpen in kader Randstad Holland ONDER LEIDING van de heer C. Mechelse hebben de kiesverenigingen van de C.H.U. en de A.R.P. maandagavond in het culturele centrum te Voorschoten, geluisterd naar een lezing van de heer A. Hogeweg, wet houder van Rotterdam, die sprak over Plattelandsgemeenten binnen de Randstad Holland. De Rotterdamse wethouder schilderde de ontwikkeling van Zuid-Holland, die vooral rond Rotterdam en Den Haag zorgwekkende vormen heeft aangenomen. In het verleden werden bevolkings- raagstukken eenvoudig opgelost door annexatie van randgemeenten, maar dit bleek zeer ongewenste gevolgen te heb ben, onder meer een te grote afstand tus sen bevolking en bestuur. Spr- belichtte het verschil tussen rand steden en randdorpen; randsteden dienen zich zoveel mogelijk aan te passen, rand dorpen krijgen veelal een eigen taak toe gewezen bijvoorbeeld recreatie en dienen dus hun eigen karakter te be houden In de toenemende massificatie door het uitgroeien van de bevolkings centra zag spr- ook het gevaar van geestelijke verslapping. Het Christe lijke volksdeel heeft de roeping deze ongunstige ontwikkeling zoveel mo gelijk tegen te gaan. Juist omdat de taak, die randgemeen ten en randdorpen toegewezen zullen krij gen, veelal op cultureel terrein zal lig gen, ls het zaak op dit gebied een eigen sfeer te scheppen, waarin het Ohristelijk element een juiste vertegenwoordiging zal krijgen. De zeer levendige discussie, die "op de inleiding van wethouder Hogeweg volgde, Nieuwe zaak geopend Vanmiddag heeft de heer J. Heemskerk. Lokhorststraat 23. een zaak In aardappe len, groenten, fruit en conserven geopend. Mol bewees, dat het onderwerp in veler ge dachten leeft. De bijeenkomst werd gesloten door de heer G. Rietmulder. Paard sloeg op hol De heer v. P. alhier wilde maandagmid dag bij een garagebedrijf aan de Leidse- weg de banden van zijn paardewagen op spanning brengen, hetgeen ndet naa zin van het paard was. Op het sissend ge luid van de luchtpomp legde het paard de o>ren in de nek, waarna het met de wa gen huiswaarts sprintte. De heer Van P. werd van de wagen ge slingerd en kreeg lichte verwondingen aan hoofd en armen» Dwars door het drukke verkeer kwamen paard en wagen onbeschadigd op de drie kilometer verder gelegen boerderij aan. P.v.d.A.-kandldaten gemeenteraad De afdeling Voorschoten van de Partij van de Arbeid heeft de volgende leden kandidaat gesteld voor de komende ge- meentera adsve rklezóngen 1. Dr. P. S. Pels; 2. G. Mol; 3. C. v. d. Werf; 4. mevr. A. Stoker; 5. H. J. van Eerde; 6. J. Rotman; 7. iir. J. M. Veldhuds; 8. G. Masveld; 9. H. J. Harms; 10. B. Hoogwerf-Kroon; 11. W. Jansen; 12. H. Bave. Voor de P.v.d.A. hebben thans zat- de gemeenteraad dir. P. S. Pels, G. C. v. d. Werf. Niet gering Mr. NiemöUèr uit Den Haag sprak mens het bestuur van het Centraal bureau van Tuinbouwveilingen. Wat de bestuurs leden onder de jubilarissen hebben ge presteerd, vond hij geen geringe vea-diten- ste. Ais er iets aan hun werk had geman keerd, zouden zij niet zijn herkozen Het ls te danken aan hun heldere verstand, ©rote doorzettingsvermogen en tactische optreden. Voor de heer Cebol had mr. Nlemöller hooggestemde lofprijzing, zijn schouders drukt de hele last v; •administratie en de zorg voor de boek houding. Ook de heren Leyendekker Knotter hebben bijgedragen tot de groei en de bloei van de veiling. Geschenken begeleidden de waardering van mr. Nle möller. De heer Van Vliet kondigde na de heer Nlemöller nog de volgende sprekers Van 't Hart uit Rotterdam als voorzitter van de kring van veilingen in Zuid-Hol land, Borst namens de provinciale com missie van veilingen in Zuid-Holland, Kolderman voor de coöperatieve boeren leenbank LeidenOegsbgeest, Sassen na mens de kleinhandel, Mosselman ah woordvoerder van de terreinhandel, Van Staalduinen uit '6-Gravenzande, hoofd- eonbroleur van het uitvoer-controle- bureau voor tuimbouwprodukt-enVan Es, voorzitter van de bond van veilingdirec teuren en veilingJeiders in Nederland, wonende te Amsterdam, Verhave namens de grossiere, de heer Van der Poel mens de spruiten-telers, mevrouw Afbouw namens de dames van het kantoor-perso neel, de jubilarissen zelf, en tenslotte de heer C. van Vliet, oud-vqorzitter va vereniging. Dierenbescherming Mr. Hugenlioltz treedt af als voorzitter Het hoofdbestuur van de wereldfede ratie tot bescherming van dieren komt van 11 tot 14' april te Luxemburg in gadering bijeen. Het belangrijkste agen dapunt is het wereldcongres voor dieren bescherming, dat van 17 tot 23 mei ir rich zal worden gehouden. Op dit gres zullen dierenbeschermingsverenigin gen uit 45 landen vertegenwoordigd zijn. Meer dan 30 problemen op het gebied der dierenbescherming zullen op het congres worden besproken en vele films over die renbescherming zullen er worden ver toond. De voorzitter van de wereldfederatie tot bescherming van dieren mr. dr. W. Hugenholtz uit Leiden, die dit con gres heeft voorbereid, zal zich wegens drukke werkzaamheden niet meer her kiesbaar stellen als voorzitter der wereldfederatie. Wel zal h(j voorzit ter bljjven van de Nederlandse ver eniging tot besoherming van dieren. Een handkar hadden ze gistermiddag op de veiling nodig om de vele geschenken bij de vijf jubilarissen te brengen. Groenten gaven deze niet-alledaagse vracht een toepasselijk aanzien. Van links naar rechts de heren Knotter, Leyendekker, Cebol, Verhaar en Snoeker. Tussen hen Gerda en Ria van het kantoor, die de wagen binnenreden. Foto N. van der Horst Latidbouwjeugd in Hillegom T~\INSDAG WERD IN TRESLONG te Hillegom de jongerendag van de Hollandse Maatschappij van Landbouw gehouden, die door meer dan duizend jonge agrariërs werd bezocht. Er was een interessante en leerzame lezing, men at samen een voortreffelijke broodmaaltijd en er was tot slot een goed geslaagde ontspanningsavond. Behalve onderlinge binding was deze toogdag ook bedoeld als bezinning op de taak van de boer in deze veranderende maatschappij. Voorzitter J. ten Wolde fDe Beemster) wees in zijn openingswoord op de over duidelijke binding tussen de plattelands jongeren, zodat er begrip en onderling vertrouwen ontstaan kan. De geestelijke en teahndsche ontwikkeling van de jonge ren gaat met sprongen vooruit en dat ls wel voor een groot deel te danken aan de vormingsinstituten van Noord- en Zuid-Holland. De heer Ten Wolde meende dat er op de plattelandsgemeenten een zekere beklemming rust door de In dustrialisatie en de uitbreiding van re- creatiegronden. Hier moeten wij het hoofd aan bieden, want anders gaan we In te massa ten onder. Dmdat er behalve de dagelijkse pro blemen In gezin en bedrijf nog meer zioh op de weg van de agrariër plaatst. vond de heer Ten Wolde het buiten gewoon prettig, dat de landbouwjonge- ren een woordje meepraten bU bijvoor- beeld de ontwikkeling van de randstad Holland. In die zekerheid gaat men makkelijk naar het tweede lustrum de organisatie. Ontspanning Hot middagprogramma werd, wat de muziek en zang betreft, verzorgd door de afdeling Voorne. Er was banjospel, har- mondcamuziek en de Beemsteraf deling kwam op de planken met zang en piano. Hoofdschotel was 's middags het toneel stuk Vrije Vogels, een stuk in drie be drijven, over het voetlicht gebracht door de afdeling Wassenaar, bekroond bij de toneelwedstrijd met de eerste prijs. Grieken en Romeinen Muziekleven in de oudheid T~\E HEER A. W. J. HOLLEMAN t« Wageningen heeft gisteravond in hel rijksmuseum van oudheden een lezlni gehouden over: Het muziekleven in dt Grieks-Romeinse oudheid. Buiten dere kennisbronnen is de plastische o' levering van groot belang voor onze vi stelling van het antieke muziekleven. Wat het openbare leven betreft, blijken godsdienst en cultus de voedingsbodem te zijn geweest. Geldt dit ln het licht van de plastische overlevering ook ten aanzien van de atletische wedstrijden, hier evenals elders (reliëf van op ziek deegknedende vrouwen) moet boven dien een andere wortel ln het spel zfyn. Het alles verbindende principe zal wel moeten worden gezocht in het spelels- ment ln de cultuur (homo ludens). Bij de Grieken heeft dit zich ontwik keld ln educatieve zin, waardoor de i ziek haar grote plaats in het onderwijl heeft gekregen schoo It a ferelen var Douris). Leidde dit enerzijds tot onge kende organieke bloei van de muziek, a derzijds stelde heit buiten-artistieke bs- lemmeringen in de weg. In Athene werd de blaasmuziek (aulos) gediscrediteerd Behalve afkeer van het Oosten (Perzië) speelde hierin de controverse met Spart» op de achtergrond mee. In deze ontwik keling lag de kiem voor verstarring ,i ondergang besloten. Tegenover het agonale en educatiev« karakter in Hellas staat het hellenistisch- pathetisch karakter van de muziekbeoefe ning bij d'e Romeinen. Daar is met i het orgel met zijn rijke uitdrukkingsmo gelijkheden tot ontwikkeling gekomen. Een groot aantal afbeeldingen gunt om eveneens een blik in de rol, die de mu ziek in het particuliere leven heeft ge speeld, waarbij opvalt, dat de kunste naars de psychische werking vaak uit nemend hebben getroffen. Tenslotte blijkt, dat de iconografische documentatie niet alleen onze andere bronnen geputte kennis va antieke muziek rijkelijk illustreert, maar ook aanvult en corrigeert. Ook hier blijkt de archeologie een onontbeerlijk hulp middel, wellicht van een dieper perspec tief dan tot dusver is vermoed. In de serie lichtbeelden werd ook »-en drietal afbeeldingen van Leidse i seiunstukken vertoond. Verzoekschrift G.S. Morgen zullen G.S. in Zuid-HoMand het verzoekschrift behandelen van de heer F. Brongere te Leiden tegen het besluit van de raad tot onbewoonhaanverMaring van onder meer de woningen Caecalia- straat 57 en 57a. H C Paardekooper te Leiden en H Oosten te Leiden. Geslaagd voor het doet. ex. farmacie: J I M de Jong te Katwijk aan den Rijn Gedaagd voor het doet. ex. biologie: 1 D P M Rietdijk 6 Bouvier vloog mensen aan De blinde, die te Hengelo met zijn stok sloeg, toen zv'n geleidehond door de bouvier van een onbekende eigenaar werd aangevallen, heeft meer onheil aangericht, dan hij zo oppervlakkig kon vermoeden. De bouvier werd zo kwaad, dat hij vier mensen aanvloog. Twee van hen moesten worden verbonden; een kreeg zelfs drie hechtingen in de De poging van een politie-scherp- schutter had weinig resultaat. Het bloedende dier vluchtte in een poli tiewagen en kwam vast te zitten tussen versnelling en dashboard de politieman van de wagen nam ijlings de benen. Uit vrees, dat de kogel zou ketsen durfde men niet te schieten. Ten einde raad heeft men toen de wagen naar het slachthuis ge sleept, waar het dier is afgemaakt (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer heeft gistermiddag het verzoek van de heer Blewenga (A.R.) om te mogen Interpelleren over de stand van de werkloosheid toegestaan. Deze Interpellatie zal waarschijnlijk 26 of 27 februari plaats hebben. De heer Burger (soc.) zeide zich niet tegen dit verzoek te willen verzetten. Liever had hij echter een nota van de regering over deze aangelegenheid. De heer Biewenga verklaarde zich be reid zijn imteirpeilatieverzoek in te trek ken als de regering inderdaad met een nota zou komen. Maar voorzitter Korten- horst geloofde ndet dat dit het geval zal tijn. Na een b.oodmaaltljd sprak de heer Ten Wolde een Inleidend woord voor het avondprogramma, dat werd verzorgd door The melody Makers van Peter van Zon neveld, afg'wisaeld door schetsjes en zang van het amateurgezelschap Schots en Scheef van Hans van Langerak.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 4