Jlieuure £rifcsrlje (iTouraiil ARIJS ERKENT GEEN SCHILD dekte waarschuwing voor leer maatregelen Nam gevangene ampul met vergif van Duitsers in Felix Gaillard: Tunesië is verantwoordelijk Hoogwater kanselarij bedreigde in Bonn Koelhuisboter uitverkocht Djakarta „ontslaat" leiders van groep-Hussein Stichting B.B. beraadt zich op noodwachtplicht Arts liet poeder door een bezoeker analyseren Dr. Wohlgemut gearresteerd ARÏ H JENSDAG 12 FEBRUARI 1958 r:Ri @5 IEAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling Tel. 33441. BONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0.59 per week. DVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang no. 11184 CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD VoorLeider, en Omstreken „Stanhmstirb is dMtorn iriyo gort in teafjen-spoft'* Met theeproever op pad ZIE PAGINA 3 mini. liters! de vaar- ver- PREMIER VAN FRANKRIJK, Felix Gaillard, heeft gisteren in de Nationale Vergadering het bombarderen van het Tunesische dorp iet-Sidi-Joessef verdedigd en laten doorschemeren, dat de regering militaire actie goedkeurt. De Franse premier stelde Tunesië zelf ver- roordclijk voor het gestichte onheil. In de wandelgangen van de onale Vergadering maakte men zelfs uit zijn rede op, dat deze moet den opgevat als een waarschuwing aan Tunesië: als de Algerijnse andelingen de Franse troepen blijven aanvallen uit Tunesië, zullen 'ranse strijdkrachten vergeldingsaanvallen blijven uitvoeren. [et is duidelijk", zei de premier, regering geen schuld in deze stie erkent". Met een grote rderheid (335 tegen 179 stem- heeft de Nationale Vergadering slotte haar vertrouwen in het id van de regering uitgesproken. ïlüng >men g en doch deze verklaring stelde Gaillard lijnrecht tegenover de Amerikaanse van buitenlandse zaken, Foster die op zijn persconferentie gis- duidelijk liet uitkomen, dat Ame- het bombardement diep betreurt. staat Gaillard tegenover zijn V.O.-bondgenoot Noorwegen, die aangekondigd de kwestie in de anente raad van de N.A.V.O. te ismopn rder zal Frankrijk zioh moeten ver oorden voor de Veiligheidsraad iiinesische regering heeft namelijk vertegenwoordiger bij de Verenigde opgedragen de Franse aanval voor Veiligheidsraad te brengen, „omdat erhaaldelijke Franse aanvallen op «sch gebied een bedreiging voor de nationale vrede zün." andere" maatregel van de Tune regering is het sluiten van de ha- i Blzerta voor de Franse vloot, oorlogsschepen, die in deze ha- lllgen, mogen wel vertrekken, maar terugkeren. Als Franse sche- proberen de toegang te forceren. xU beschoten worden en zal de uw3 'eking ontslaat 13 ministers iaarechalk Tsjen Ji heeft, zoals wij In een deel van onze edities al T6joe En-lad opgevolgd als mi- buitenlandse zaken in com- jhina. Tsijoe blijft zijn func- als premier uitoefenen en wees zelf i opvolger aan. listeravond maakte radio-Peking be id dat het niet bij deze verandering gebleven: dertien ministers hebben functie verloren, terwijl tien nieuwe benoemd. Volgens Tsjoe En-lai waren reorganisaties nodig om het beginsel eer, beter, sneller en goedkoper in iktijk te brengen." Drie van de mi ters werden ontslagen wegens „rechts® fijkingen' oegang ti len met i de haven geblokkeerd Ten slotte heeft Tunesië Frankrijk ver zocht vier van ziin zeven consulaten-ge neraal in Tunesië te sluiten. Gehand haafd mogen blijven de consulaten Tunis. Bizerta en Sfax. Opstandelingen gedood Premier Gaillard deelde In de Natio nale Vergadering mee, dat het grootste deel van de slachtoffers van de aanval op het Tunesische dorp lid van de Al gerijnse rebellenorganisatie was. Bij het bombardement moeten ook een 100 Algerijnse opstandelingen zijn om gekomen. Uit Algerije wordt gemeld, dat de plaatselijke autoriteiten proberen de stoffelijke resten van de opstandelingen in het geheim te begraven. Maandenlang, zo vervolgde Gaillard zijn rede, heeft de Franse regering ge tracht de Tunesische regering te bewe gen in elk geval maar te willen spreken over het probleem van de Algerijnse op standelingen in Tunesië. Maar de Fran se regering ontving zelfs geen antwoord van president Bourguiba. De Franse regering kan niet dulden, dat de strijdkrachten in Algerije voort durend worden aangevallen zonder ge bruik te maken van hun recht tot zelf verdediging. En Gkillard verklaarde verder: Of de regering van dit land wil of niet, Tunis is in een soort staat van oorlog. De Franse regering heeft echter niets kunnen ontdekken wat erop wijst, dat Tunis er naar streeft uit deze toestand te komen. Vannacht keurde de Nationale Verga dering ten slotte het beleid van de re gering goed. Ook sprak de volksverte genwoordiging uit het te betreuren, dat er slachtoffers onder de burgerbevolking waren gevallen. Neergemaaid In schrille tegenstelling tot deze krach tige maar ook onbewogen jede van de Franse premier is het verhag dat dooi het Rode Kruis over het gebeuren is uit gebracht. Dit verslag is door de Tunesi sche ambassade in Bonn gepubliceerd De Zwitser Hebling rapporteerde, dat het op. de dag van het bombardement zeer druk was in Sakiet-Sidi-Joessef. Het was juist marktdag. Vrouwen, kinderen en grijsaards wer den neergemaaid door salvo's van boord- wapens, door bomexplosies en raketten- Zij die tijdig beschutting hadden kun nen vinden achter de dikke muren van de minaret brachten er het leven af. ..Ik hoor nog het angstig gegil van de dorpelingen," rapporteerde Hebling, „die radeloos een heenkomen trachtten te vinden. Ik kan het maar niet kwijt ken. Het was verschrikkelijk. Het bestaat niet, dat de Franse piloten de Rode Kruis wagen niet opgemerkt hebben Hoewel premier Gaillard hierover des gevraagd niets meedeelde in de Natio nale Vergadering, heeft de Franse am bassadeur in Washington te kennen ge geven, dat Frankrijk momenteel een schadeloosstelling voor Tunesië over weegt. Gaillard zei hierover, dat een eventuele schadeloosstelling voor de bur gerslachtoffers in het geheel van de on derhandelingen met Tunesië besproken moet worden. Vóór weekeinde in Nederland Het hoge water in de Rijn, veroorzaakt J "r de gesmolten sneeuw en de daar- "r abnormaal toegenomen watertoe- uit de Moezel, heeft gistermiddag bereikt. Beide rivieroevers kwamet water te staan, ook ln het link: sn Bcuel. Bundesgrenzschutz, die gewoonlijk de kanselarij bewaakt, werd in ter actieve dienst geroepen ten einde helpen de watervloed te keren, aan Rijnzijde van hft gebouw, dat elke iter aan een soortgelijk gevaar bloot- lit- Samen met de politie en brand weer sjouwden de manschappen van de grenswacht onafgebroken met zakken zand. De brandweer reed met pompen om zonodig de benedenverdieping van het parlementsgebouw te kunnen leeg- hozen. Tot maandagmiddag wa6 de water stand bij Bonn ruim 1.80 meter gestegeD en sedertdien liep het peil met zeven a acht om per uur omhoog. Men verwachtte, dat de hoogste 6tand woensdagmiddag zou zijn bereikt. De top de hoogwafcergolf zal vandaag Keu- ;n nog vóór het weekeinde Neder land bereiken. Sinds gisteren i6 van Ko blenz en Andernach af het scheepvaart verkeer op de Rijn tot stilstand gekomen, behalve voor diepgeladen aken. die nog onder de bruggen van Bonn en Keu len doorkunnen (Van onze sociaal-economische redactie) Gedurende 1957 heeft ons land vergele ken bij 1956 meer boter en minder kaas uitgevoerd. Ruim 5100 ton minder kaas ging er de grens over, namelijk 85.700 ton. De boteruitvoer nam toe met 4600 ton kwam in totaal op 36.200 ton. De be langrijkste kaasafnemers waren Duitsland, Engeland, België en Luxemburg. Ongeveer 80 pet van onze kaasexport ging naar deze landen. De boteruitvoer steeg voorname lijk tengevolge van de liquidatie van de in 1956 ontstane voorraden koelhuisboter. Naar Engeland ging 12.600 ton. West-Dutts- land 8200 ton. Belglë-Luxemburg 5300 ton en Italië 5000 ton. De koelhuisboter voor binnenlands bruik is op het ogenblik uitverkocht. Het In- en Verkoopbureau voor Zuivel al thans is door de voorraad heen. De sument zal nog wel koelhuisboter kunnen kopen, omdat de handel nog voorr heeft» Als Brussel de hoofdzetel wordt van de Europese gemeenschap, zullen deze Europese werkers vermoedelijk in dit gebouw ge huisvest worden. De Belgische regering heeft nl. haar keus be paald op dit (nog in aanbouw zijnde^ ultramoderne gebouw aan een van de Brusselse boule vards, de Avenue de la Joyeuse Entrèe. T\/TET EEN STATE-PARTY op Basiruti aan de diepblauwe zee van Aruba heeft prinses Beatrix gisteravond af scheid genomen van het eiland. dat haar zo bijzonder hartelijk en enthou siast had ontvangen. Het was geen overladen programma, dat de Prinses op Aruba wachtte en zij heeft van de ge legenheid om te zwemmen, te zeilen en te waterskiën druk gebruik gemaakt. Zeer enthousiast was de Prinses over het cadeau dat zij gisteren van het bestuur van Basiruti ontving: de waterski's die de Prinses de laatste dagen had gebruikt by het beoefenen van de watersport, waarvan zy een groot liefhebster is. Bügaande foto's tonen iets van de ont vangst van de Prinses: het kinderor kestje Conjunto San Fernando bracht haar een muzikale hulde, terwyi drs. K. H. de Boer, tydciyk gezaghebber van Aruba, de Prinses by haar aankomst verwelkomde. Vanmorgen is zy weer vertrokkenvoor het laatste deel van haar bezoek aan de An tillen: de Bovenwindse eilanden, waar van als eerste St. Maarten haar ontving. Prinses Beatrix dankt Antilliaanse studenten De studiecommissie der Kon. vereni ging Oost en West dio le belangen be hartigt van 650 Antillianen, die in Neder land studeren, heeft een danktelegram ontvangen van prinses Beatrix op de haar namens de Antilliaanse studerenden Nederland telegrafisch overgebrachte goede wensen Amerika stemt toe Gesprek ministers overbodig Na Rusland en Engelland heeft nu ook Amerika ingestemd met het voorbereiden sen topconferentie langs diplomatieke weg inplaats van door de ministers van buitenlandse zaken. Hoewel Eisenhower nog niet heeft geantwoord op Boelganin's laatste brief en over dit antwoord eerst nog overleg zal worden gevoerd met de bondgenoten, is het Amerikaanse stand punt voldoende duidelqk geworden door de antiwoorden van minister Dulles op zijn wekelijkse persconferentie. De Verenigde Sbaten, zo zei Dulles, houden vast aan de voorwaarde, dat een eventuele topconferentie grondig moet worden voorbereid en goede kansen moet bieden op positieve resultaten, maar ik weet niet of daatvoor een conferentie op ministerieel niveau nodig 16. Door deze verklaring van Dulles zijn de standpunten van de westelijke geal lieerden weer rechtgetrokken en bestaat kans, dat de Sowjetunie ermee ak koord gaat. Ultima tuin verworpen Sukarno wordt pas zondag in Indonesië terugverwacht DJAKARTA heeft het ultimatum van de Padangse groep beantwoord met het verlenen van oneervol ontslag aan de opstandige militaire leiders, de kolonels Simbolon, Lubis en Djamber en luitenant-kolonel Hussein. De regering Djuanda denkt niet aan aftreden, zo werd bekend gemaakt. De militairen werden ontslagen wegi „ondermyning van de krygstucht en I in gevaar brengen van dc staatsveilig heid". Het leger op Midden-Sumat: rechtstreeks onder bevel geplaatst va Indonesische stafchef, generaal-majoor Nasution. althans op papier, want in wer keiykheid biyvcn de opstandige officie ren in hun gebied natuurlUk de laken: uitdelen. Generaal-majoor Nasution heeft verder alle onderdelen van leger, luchtmacht er marine opgedragen, de uiterste waak zaamheid in acht te nemen. De lucht macht zal krachtiger patrouilleren boven de territoriale grenzen van Indonesië, zogenaamd om de smokkelhandel te be strijden. Hussein lacht Van hun kant hebben de opstandige militairen nogmaals laten weten, da weid met geweld zal worden beantw Overste Hossein lachte, toen men hem meldde, dat Djuanda het ultimatum had verworpen. Hy riep zyn medewerkers byeen om zich te beraden over de vol gende stap in de actie tegen de huidige centrale regering. Hussein wordt zwaar bewaakt door gehelmde militairen. De nog zwaarder bewaakte president Sukarno wordt pas zondag in Djakarta terugverwacht. Hij reist van Japan Indonesië in een gehuurd Amerikaans vliegtuig en komt dus een dag na het ver strijken van het ultimatum in de hoofd stad aan. Hij, noch leden van zijn gevolg, wilden commentaar geven op de jongste gebeur tenissen In Djakarta heeft de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken dr. Suban- drio, gisteren de vroegere vice-premier (Van een onzer redacteuren^ rVE STICHTING Bevordering bescher- ming bevolking onderschryft de op- atting van de minister van binnenlandse aken, dat dc B.B., speciaal wat de vitale liensten betreft, volledig bezet en vol doende geoefend moet zyn. Op eigen ini tiatief zal het dagciyks bestuur der stich ting zich maandag 24 februari beraden oj oogeiykheden die er zyn om deze opvatting te realiseren, waarbU met uiteraard ook de mogeiyk- en wcnsciyk- heid van een noodwachtplicht zal worden overwogen. Officieel weet men echter nog niet van een ministerieel principe besluit de burgerdienstplicht voor 1 paalde diensten in de grotere zg. A-| meenten, voorzover daar bezetting geoefendheid te wensen overlaten, in een peregesprek, dat vanmorgen in Den Haag werd gehouden, heeft m Tielenius Kruythoff, directeur van bureau der stichting B.B.B., hier ee ander over gezegd. Hü zeide onder meer, dat men uime tijd geleden voorstellen heeft ge daan over de werving van vrijwilligers de speciale diensten. Deze diensten (niet te verwarren met de blokploegen. de zg- zelfbescherming) zijn de medische dienst, de brandweer, de verbindings dienst, de reddingsdienst en de dienst sociale verzorging, waarvan het karakter Verwarring iti Leeuwarden (Van onze speciale verslaggever) LEEUWARDEN. 12 februari 'AAR thans is komen vast te staan, heeft een reclasseringsambtcnaar op ver- de Berkelsc arts O. poeder laten analyseren, dat door een Leeuwar der apotheker als cyaankali Is herkend. Belangrqk is dat dit wel zeer vreemde voorval zich heeft afgespeeld vóór dc dood van de bouwkundige L.„ die de vorige week in dc Leeuwarder strafgevangenis door vergiftiging om het leven is gekomen. NA Een paar weken voor de dood va ,moet O. de rJc. ree 1 asseri ngsambtenaar, die hem regelmatig in zyn cel opzocht, be naderd hebben met het verzoek was kris talpoeder voor hem te laten analyseren. Hij had het poeder, zoals hij de reclasse- rirogsambtenaar vertelde, op een vis vonden, die hem als onderdeel van maaltijd was voorgezet en verklaarde der bang te zijn, dat „men" hem wilde vergiftigen. Tegen de gevangenisvoorschriften nam de ambtenaar het poeder mee en het by een apotheker voor onderzoek af Toen hy later naar de resultaten er van informeerde, deelde de apotheker hem mede. dat hij er cyaankali in aangetroffen had. In plaats van onmlddeliyk naar de di recteur van dc gevangenis te stappen, bracht de reclasseringsambtcnaar O. op de hoogte van deze wetenschap, terwyi hy hem adviseerde de gevangenisautori teiten in deze zaak te betrekken. O. heeft dit echter met gedaan. Pas toen de reclasseringsambtenaar van de vergif tiging van L. door cyaankali hoorde, ver stond hij zich met de directeur van d« Leeuwarder strafgevangenis en legde eer verklaring af. Als gevolg hiervan is de man de verdere toegang tot de gevange nis ontzegd. S.S.-ampullen Onder de gevangenen In Leeuwarden doen inmiddels geruchten de ronde, dat de in de „koepel" aanwezige Duitse oor logsmisdadigers (S.S.-ers en S.D.-ers) am pullen met vergif In handen hebben ge kregen, welke een snel einde aan het leven maken kunnen. Hoewel het par ket in Leeuwarden deze geruchten niet categorisch kon tegenspreken, werd het toch voor onmogelijk geacht, dat L. een van deze ampullen In handen heeft ge- De verwarring rond de Leeuwarder gif- zaak is thams zo groot, dat de justitie het beleggen van een bijeenkomst overweegt, teneinde de pers volledig in te lichten. In oelangrijke of bijzonder gecompliceerde gevallen wordt dit wel meer gedaan, 2 er van het scheppen van een precedent geen sprake kan zijn. meebrengt, dat de leden in tijd van nood in kazernes worden ondergebracht, bij het veelal grote materiaal dat tot hun beschikking staat. Op het ogenblik is de belangstelling voor deze diensten te ga ring, maar daar staat tegenover, dat nog nooit op grote schaal een wervingsactla is gevoerd. Het stichtingsbestuur is uiteraard sterk geporteerd voor de vrijwillige basis van de B.B.-organisatie, al erkent het dat de noodwachtplicht in elk geval de voorde len heeft, dat uit alle lagen der bevol king mensen zullen (moeten meedoen, terwijl een volledig^ bezetting en een grotere geoefendheid, als gevolg van een opkomstdwang voor de oefenavonden, ge waarborgd zyn- Anderzijds roept de dienstplicht bezwaren op, zowel van psy chologische als van praktische aard. On getwijfeld is het niet prettig om de vrij willigers aan te vullen met nood wach ters, die gedwongen worden dienst te doen- De populariteit van de B.B. zou er door kunnen worden geschaad cn boven dien zal er een omvangrijk apparaat nood zakelijk zijn ter controle en eventuele bestraffing van nalatigen. De heer Krnythoff bestreed ten slotte, dat er op dit moment een tegenstelling zou zyn tussen de opvattingen van de minister van binnenlandse zaken ei bestuur van de stichting B.B.B., al zal dit laatste zich wel beraden op de i tuele noodzakeiykheld van het uitbren gen van een advies aan de minister, waarby men kan uitgaan van zyn be voegdheid desgevraagd of eigener bewe ging advies uit te brengen over de psy chologische aanvaardbaarheid van rege ringsmaatregelen ten aanzien van de bur- geriyke verdediging. dr. Moh. Hotte opgezocht om met hem te spreken over de binnenlandse toestand. Een woordvoerder van Subandrio's mi nisterie ontkende, dat leden van de Indo nesische ambassade te Manilla zich bij de opstandige beweging hebben aangeslo ten. De ambassadeur zelf, Nazir Pamun- tjak, zou van een bezoek aan Midden- Sumatra naar Djakarta zijn teruggekeerd, evenals de ambassadeur in Bonn. Zain. Natuurlijk Een legerwoordvoerder in Djakarta wist gisteren te vertellen, dat er aan wijzingen zijn, dat er verband bestaat tussen de opstandige beweging op Midden-Sumatra en een „Nederlandse separatistische beweging in Indone sië". Op persconferenties hebben zowel de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken als de Britse premier zich uiterst voorzichtig, maar voor goede verstaan ders duidelijk genoeg over de toestand in Indonesië uitgelaten. Dulles Minister Dulles zei. dat de Ver. Staten in Indonesië graag een regering zouden zien, die constitutioneel was en die de werkelijke verlangens van de meerder heid der bevolking zou weerspiegelen. Volgens Dulles zijn de eilanden buiten Jöva steeds meer tot de overtuiging ge komen, dat zy economisch worden uitge buit. Hy betwijfelde of het Indonesische volk in zijn geheel voorstander is van een communistische regering of van com munistische invloed in het algemeen. HU verklaarde, dat Amerika de ontwikkeling met belangstelling gadeslaat, maar niet tussenbeide komt. „De opmerking van minister Dulles is onthullend voor ons", zo lieten gis- tèravond nog woordvoerders van de Indonesische ambassade te Washington weten Zij meenden, dat de Amerikaanse minister in feite de centrale Indone sische regering had veroordeeld. „Deze opvatting van minister Dulles is ook die van vele anderen en vooral van hen, die behoren tot de rebellerende Sumatra-groepHet zou ons niet ver bazen, Indien de regering in Djakarta snel zou reageren en de Ver. Staten ervan zou beschuldigen, de rebellen aan te moedigen". Macmillan De Britse premier Macmillan zei In Canberra, hoop te hebben, dat de binnen landse gebeurtenissen in Indonesië de communistische invloed in dat land zullen verminderen. Macmillan meende, dat al het mogelijke moet worden gedaan om deze gang van zaken te bevorderen. Zowel de Britse premier als zyn Australische ambtgenoot Menzies toonden zich onge rust over de gebeurtenissen. Dr. J. H. van Roijen, de Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten, be toogde op "n persconferentie, dat de anti- Nederlandse campagne in Indonesië wel eens zou kunnen uitgroeien tot een anti westerse actie in zuddoost-Azië en dat met sympathie en medewerking van de communisten. De Indonesische minister van buiten landse zaken, Subandrlo, heeft de Ver enigde Staten gewaarschuwd zich niet te mengen in de binnenlandse aangelegen heden van enig Aziatisch land, dit naar aanleiding van persberichten over de ver klaring van minister Dulles. Subandrio ontbood onmiddellijk de Amerikaanse zaakgelastigde en zeide, dat dit andere grote mogendheden zou kunnen uitlok ken c hetzelfde te doen. Dr. Wolfgang Wohlgemut, do geheim zinnige Berlijnse arts die naar men zegt in 1954 de voormalige chef van de West- duitse veiligheidsdienst, dr. Otto John, bedwelmde en ontvoerde naar Oost-Ber- lijn en toen zelf ook in het Oostduitse stadsdeel verdween, is gisteravond in West-Berlijn gearresteerd. De politie pikte de vrouwenarts op toen hij een bezoek bracht aan een van zijn kennissen. De kenissenkring van Wohl gemut werd al enige tijd in 't oog ge houden. Sneeuwstorm. Volgens de laatste ge gevens zUn by sneeuwstormen in het oos- teiyk deel van de Verenigde Staten sedert het weekeinde minstens vijftig mensen om het leven gekomen. WEERBERICHT Eekie, een wilde eekhoorn uit het bos Groenendaal bij Heemstede, houdt niet van mensen, maar wel van de gezel ligheid van een huis. De laatste tijd maakt hij er een gewoonte van, een bepaalde utlla te bezoeken, waarbij hi) steevast een plek zoekt op de boeken kast. Tegenwoordig komt hij al twee maal per dag, want de bewoners leggen brood voor hem neer. Als er echter mensen te dicht bij komen, slaat hü op de vlucht. MINDER WIND De Bilt verwacht tot mor genavond: Veranderiyke bewolking met plaatselijk enige regen. Ma tige, ÜJdeiyk zwakke zuid westelijke wind. Iets lagere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). Donderdag 13 februari: zon op 08.01, on der 17.49 uur. Maan op 04.18 uur, onder 13.00 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1