CHRISTELIJK De verdwenen miniatuur I Een beroep omstreeks 1900 Wervingsactie van onderwijzers en leraren begint volgende week Een woord voor vandaag Kanttekening Honderd maal het Evangelie in een buurtbioscoop AMSTLEVEN levensverzekering Met een moraal r\s. G. van Veldhuizen verza melt gegevens voor de kerk historie van zijn wijk Crooswijk in Rotterdam. Onder de gegevens zijn veel verhalen over dominees die tegen het einde van de vorige eeuw in Crooswijk werkten, vooral over ds. Moquette. Twee predikanten, bijna alle ouderlingen en enkele diakenen hadden de band met het synodale kerkbestuur verbroken. Zoals overal elders werd de doleantie ook in Rotterdam beschouwd als een heengaan uit de hervormde gemeente, maar er zaten 1iog ge noeg kerkrechtelijke kwesties, die de aanwezigheid van een kerkjurist in het ministerie nodig maakten. Qat ministerie was niet alleen gedund door het vertrek van Lion Cachet en Geesink, maar ook doordat een hele groep bejaarde predikanten aan emeri taat toe was. Maar goed: men ging Moquette horen. Het verhaal is te mooi om niet door te geven. Ds. Van Veldhuizen vertelt het in de Rotterdamse Kerkbode. HET IS geen gelukkige hoor- commissie geweest, die Mo quette ging beluisteren. Misschien waren de experts op dat gebied óók dolerend geworden. In elk ge val: zij vergaten bij hun gewichti- ?e arbeid eén nog gewichtiger in- ormatie. Dat zat zo: ze hadden geïnfor meerd waar Moquette die zondag preken zou. Ze gingen naar die be wuste kerk en ze beluisterden een preek die ze prachtig vonden. Ze waren unaniem van mening: ,.Die man moeten we hebben! Zo'n preek en dan nog zo'n inzicht in kerkelijke strijdvragen!" En ze reisden verrukt naar Rot terdam terug. Ik denk: ze konden nog juist de trein halen. Ik vrees: ze namen te weinig de beleefdheid in acht en vonden het helemaal niet nodig de aanstaande Rotter- terdamse predikant nog even te spreken te vragen. Maar in elk ge val: ze kregen helemaal niet in de gaten dat ze niet Moquette gehoord hadden, maar een invaller, die hem wegens ziekte verving. Dat bemerkten ze pas toen het beroep was uitgebracht en Moquette met de gemeente kwam kennis maken. DIE KENNISMAKING was des tijds een hevig evenement. Alles wat meeleefde was present. In de eerste plaats wel de offi cials, hoorcommissieleden voorop. Maar toen de beroepene binnen trad, verschoten ze van schrik. De man die ze beluisterd hadden was jong geweest, in de kracht van zijn leven, vlug van beweging. De man, die binnentrad was op leeftijd, de kalmte in eigen persoon, afgaande onder de mannen. Toen hij begon te spreken, deed hij dat vrij dor en eentonig, zeker niet zo pakkend en innemend als die onbekende spre ker wiens nergens vermeld wordt. Wat dat? Wet beteken de dit? Kon het mogelijk zijn dat een predikant in één maand twin tig jaar ouder geworden was? Schoorvoetend trad ten slotte één der hoorcommissieleden op hem toe. ..Bent u dominee Mo quette wel?" vroeg hij aarze lend. Misschien dacht hij wel aan die rare geschiedenis, die een jaar of vijftien later door Charley Chap lin verfilmd zou worden in ..The Pelgrim": een ontsnapte gevange ne komt in een dorpje binnen, ge huld in het gestolen kostuum van een eerwaarde heer en wordt daar onmiddellijk begroet als de nieuwe dominee, die meteen maar van wal moet steken met zijn intree- preek. „Inderdaad, waarde broeder", zei Moquette. „Ik bén Moquette!" Hij zei het een beetje verbaasd. „Maar u ziet er heel anders uit dan toen we u een maand geleden beluisterden", stamelde het hoor- commissielid. ,.U hebt mij bij mijn weten hé- lemaa' niet beluisterd", zei Mo quette. „Ik ben een tijd ziek ge weest, en anderen uit de ring heb ben mijn diensten waargenomen!" „Maar dan hebben we u hele maal niet bedoeld!" biechtte zijn ondervrager. Maar daarmee was hij bij Moquette nu luist aan het verkeerde adres. Want men moet nooit tegen een man van het kerkrecht zeggen dat men iets ongedaan wil maken dat men ker- keli'k-formeel-juist gedaan heeft. „Hoort u eens", zei Mooüette daarom, en hij rechtte zijn ietwaf gekromde rug. „Ik ben wettig van God en de gemeente geroenen. Tk heb de stukken thuis gekregen. En ik ben van nlan nm dit beroen aan te nemen ook. Bii God weet u bestaan geen vergissingen!" EN HIJ NAM het beroep a Of hij er veel plezier v leefd heeft? Onze briefschrijvers menen van niet. Hij kon nu eenmaal niet de toon vinden en zijn kerken waren l be- ïn een minimum van tijd allerake ligst leeg. Op een zondagavond in de Zuiderkerk waren er wel geteld twaalf mensen in het gebouw aan wezig, inclusief ouderlingen en diakenen. Eén van die diakenen meende er toen iets van te moeten zeggen. „Zoudt u" begon hij t beurten niet be- t collega's over aarzelend kunnen doen. Ziet u twaalf mensen in de kerk komen, dan collecteren we maar zo ver schrikkelijk weinig. Hier hebt u de vanavond bijvoor collecte beeld. Voor de diaconie dertig centen „Ach ach", zei Moquette hoofd schuddend. „Ja, dat is wel erg Hij talmde even. nadenkend. Dan zei hij: „En is daar het offer van de broeders diakenen nu óók reeds bij?" Maar hij dacht er geen mo ment aan om zijn beurten aan an deren over te laten. Ook het pre ken stond in zijn beroepsbrief met name genoemd. En een kerkjurist zal men nooit kunnen beschuldigen dat hij zich niet aan de letter houdt! Of hij er dus veel plezier van be leefd heeft? Ik weet het niet In geen geval van zijn Crooswijkse arbeidsveld, dat hij ten snelste nog binnen het jaar— aan zijn opvolger heeft afgestaan. Maar vermoedelijk in andere opzichten toch wel. Want ik vermoed zo dat hij één van die mannen geweest is. die gezorgd heeft dat de Rotterdamse gemeen te de zware aderlating van de do leantie weer te boven kwam. Zij het dan ook met name door zijn kerkrechtelijke werkzaamheden. Een leen maar e dat de kerk verwacht dat historie? Ach neen. Al- gevolg van het feit n haar predikanten duizendkunste- zijn, die alles tegelijk kun nen wat de beroepsbrief hun op draagt: preken en catechiseren, huisbezoeken doen en organiseren, trouwen en begraven, kerkrechte lijke dilemma's en gezinsmoeilijk heden oplossen. En de hele lieve rest. Een verwachting, die nog steeds bestaat en die dus ook steeds teleur wordt gesteld! Wij brachten reeds honderden voorstellingen Ik ben met U ds ontroerende film van het Zweedse zendingsveld in Afrika Minister Cals schrijft brief aan ouders Ook over de radio Minister Cals zal binnenkort een brief schrijven 'aan de ouders en verzorgers van eindexamenkandi daten. In die brief vraagt de minister aan de ouders, aandacht te besteden aan de opleidings mogelijkheden voor een functie bij het onderwijs. De minister sluit bij zijn schrijven in een folder, bestemd voor de eindexamen kandidaten zelf en een bestelkaart voor een boekje, waarin alle moge lijkheden om een functie bij het onderwijs te verkrijgen worden aangegeven. Daarmee begint de paganda-actie van het ministerie, waardoor men enige verbetering wil aanbrengen in het nu reeds bestaande tekort aan onderwijzers en leraren. In de eerstkomende jaren zal de be hoefte aan docenten bij verschillende takken van onderwijs sterk toenemen. De geboortegolf van na de oorlog zal dan^ het voortgezette onderwijs be- vijf causerieën' worden ciaal bestemd voor de leerlingen var scholen waarvan het einddiploma toe gang verleent tot voortgezette studie of tot het afleggen •-djg CHRISTELIJKE FILMACTIE mbufeau Tel. K2950^^- 13 Geref. Kerk Zuid-Afrika over rassenscheiding De synode van de Gereformeerde Kerk een der Nederlandse reforma torische kerken in Zuid-Afrika heeft zondag rassen integratie-op-a lle-getoie den verworpen. De synode aanvaardde wel de gedachte van ontwikkeling van ei gen, karakteristieke lijnen zowel voor kleurlingen als voor blanken. De synode zei,> dat de volken der aarde moeten samenwerken en dus tot op zekere hoogte met elkaar moe ten omgaan en gezag uitoefenen over de ander, opdat het meer beschaafde volk het minder beschaafde kan sti muleren tot volle culturele ontwik keling. Ds. C. B. Bot bevestigd als zendingspredikant Zondag is in een dienst van de her- vormde gemeente in Apeldoorn beves tigd als zendingspredikant ds. C. B. Bot, die bestemd is voor de Soendanese kerk op West-Java met stand'plaats Bandoeng. De bevestiging geschiedde door ds. H. Fischer, predikant van de Duitse evangelische gemeente in Rot terdam. Zowel hij als a's. Bot spraken over de wonderbare spijziging (Marcus 1630-42) en het bevel van Christus: Geeft gij hun te eten". Aan de handop- I legging namen meer dan tien predikan ten uit de classis Apeldoorn deel. Ds. C. B. Bot, die nu 33 jaar is, heeft I van zijn 14a'e tot zijn 23ste jaar op een kantoor gewerkt. Daana heeft hij in drie jaar tijd het staatsdiploma gymnasium A behaald, waarna hij in Leiden theolo gie heeft gestudeerd. Vervolgens stu deerde ds. Bot twee jaar zendingsweten schappen aan rfe zendingshogeschool te Oegstgeeest. Na zijn laatste examen werkte hij een halfjaar als vicaris in Rotterdam, in de gemeente van ds. G. van Veldhuizen. Daar het visum van ds. Bot nog niet is uitgereikt, maakt hij thans enkele reizen heen en terug met Engelse boten naar Colombo om Nederlanders uit In donesië op te halen. Zonnegloren gaat een kerkzaal bouwen i onderwijs- In de eerste van deze causerieën, op niaandag 17 februari, zal de minister zelf deze campagne inleiden met „Uw toekomst voor hun toekomst". Op maandag 3 maart spreekt de heer C. Kleijwegt, lid yan de Tweede Kamer der Staten-Generaal; op vrijdag 14 maart dr. A. la Fleur, rector van het christelijk lyceum „Marnix van St. Aldegonde" te Haarlem; op maan dag 17 maart de heer G. N. Meurs, voorzitter van de bond van leerkrach ten bij het nijverheidsonderwijs en op maandag 31 maart mej. M. A. Busée, lerares aan de r.k. vakschool voor meisjes te Leiden. De minister zal zich schriftelijk richten tot de docenten aan de scholen met het verzoek leerlingen, van wie zij menen, dat zy de geschiktheid bezitten later een functie bij het onderwijs te be kleden te wijzen op de mogelijkheden welke een loopbaan bij het onderwijs Uniecollecte lijst 20 Vijfhonderd plaatselijke comités heb ben zo blijkt uit lijst 20 van de 79ste Uniecollecte voor de scholen met de Bij bel een bedrag van 265.012,92 bijeen gebracht. Vorig jaar was dat bedrag 238.429,19. Op lijst 20 komen de volgende plaat sen en bedragen voor. Doezum: ƒ211,25 Godlinze: 147 (133,50); Kielwinde- weer: 236,50 Onstwedder-Holte 378,50 (366); Ten Post: f 147,50 Stadskanaal: ƒ394,90 (340,50): Bolsward: 400,70 (367,70); Bornwird: 181,25 (188,75); Leeuwarden: 4143,40 (4288,35); Nijawier: 242 (248,75); Oudeschoot: (299,45); Rijperkerk: 293,80 (226,25): Twijzel: 161 (161,35); Tijnje: 200 (182,50); Veenwoudsterwal: 175; Veen- wouden: 150 (v.j. samen f 330); Alte- veer: 526 (469): Assen: 1240 (1209,05); Drouwenermond: 400 (305); Roden: 340 (440); Blokzijl: 168 Wilnis: 451 (293,32); Diemen: 431,95 (396,75); Den Helder: ƒ828,96 (663,14); Waddinx- veen: 807,25 (771,90); Poortvliet: 209,50 (193). BEROEPIJNGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK e Hillegersberg (jeugdpre- de drie wijkgemeenten Alers te Brielle; Beroepen dikant voor gezamenlijk): Sleeuwijk: kand. H. Koudstaal te Rot terdam. Aangenomen naar Groningen (vak.-H. G. Groenewoud): G. van Moorsel te Ellecom; naar Kolumerzwaag:: A. Bak ker te Herwijnen, Benoemd tot vicaris te Nagele- (N.O.P.): kand. J. C. Krajenbrink te Dinxperlo. Beroepsbaarstelling: J. M. Barendrecht, emeritus-predikant te Zuiderwoude. Toegelaten tot de Evangeliebediening: J. van der Heijde, Lyceumlaan 35, Zeist. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Drachten (derde predi kantsplaats): C. L- Timmers te St. Pan- cras; te Loenen aan de Vecht: kand. N. J. Goris te Apeldoorn. Aangenomen naar Zwijndrecht (derde predikaritsplaats): H. J. van Duinen te Willemstad; naar Orillia Ont. (Chr. Ref. Church, Canada): J. Kuntz te Schoonebeek. GEREF. KERKEN (önd. art. 31) Beroepen te Alphen-Bodegraven: J. Mulder te Gees (Dr.). CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Urk: J. Keuning te Barendrecht; naar Rotterdam-West: H. C. van der Ent te Werkendam, die bedankte voor Ermelo, voor Klundert en voor Schiedam. GEREFORMEERDE GEMEENTEN BEROEPEN te Aagtekerke: A. Elshout te Utrecht (uit een tweetal met A. F. Honkoop te Goes). EVENG.-LUTHERSE KERK BEROEPEN te Dordrecht: A. J. Meijer te Rotterdam-Zuid. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP AANGENOMEN naar IJlst-Hindelopen- Staveren: J. Wieringa te Westzaan. Een hoogleraar uit Pittsburgh, die enkele maanden geleden naar Israël vertrok op zoek naar de tempel van Jerobeam (die Israël zondigen deed), heeft be kendgemaakt dat hij de plaats deze tempel heeft bepaald, maar hij die niet bereiken kan. De geleerde, prof. J. L. Kelso, meent dat de resten van de tempel onder de zuidelijke rand van Bethel liggen, twaalf mijl van Jeruzalem. De reden waarom prof. Kelso er niet bij kan, is gelegen in het feit, dat de, huizen hier zó dicht op elkaar gebouwd zijn, dat er geen ruimte is voor enig «d- gravingswerk. De Almachtige schrijft aan Zijn gemeente in Laodiceg „Zie, Ik sta aan de deur en Ik klop." Let wel: aan Zijn meente, aan mensen die Zijn naam belijden, die als het g^j is willen gaan in Zijn voetstappen. Het was niet goed in Laodicea. O, uiterlijk was alles orde: nette mensen, oppassende mensen die ijverig hun bet deden en welstand genoten. En die „hun plichten waarnametf in de gemeente. Uiterlijk wel maar innerlijk? „Gij tc^ niet dat gij zijt de ellendige en jammerlijke en arme en blinii en naakte We hoeven niet verder te gaan het is in onze gemeer, schap maar al te vaak niet anders. Het „jagen naar weivaan' (niet verkeerd maar wel gevaarlijk) en daarnaast het „waai nemen van de kerkelijke plichten" zijn ook kenmerken velen onzer. „Zie, Ik sta aan de deur en Ik klop!" Jezus klopt op d( deur van ons materialistische hart. Hoor naar Zijn stem et open voor Hem uw hart. Dan zal het ook u gegeven wordti met Hem te zitten op Zijn troon, Als gij overwint, overwinning op uw eigen materialistische hart. HET GAT BLIJFT F, Indonesië hangt de wereld nog karno en zijn mannen wordt beo») altijd van praten aan elkaar. Dit fend. Zij willen ook meer vrijhei is van het begin af het geval ge weest en het ziet er niet naar uit, dat het voorlopig anders zal worden. Hoe vaak al niet hebben wij mei- ding moeten maken van meningen, ,ra nLr~cTakarUwórdt"'^™ die van Djakarta sehenen af te de„ Me„ spreekt er al van J "«ken. Hoe vaak is met de schijn ge- MheiUse 00rl He, kin alj wekt, alsof er in Indonesië mensen men er d Snmatra, eindeK waren die er nn werkelijk ..keiweg" ook wcrkelijk va„ J zelfstandigheid voor de gebieda buiten Java. We horen nu van het ene ultimatm na het andere, zoals dit uit Sumi Advertentie ONDER ONS GEZEGD EN GEZWEGEN „Ik ken geen béter geïllustreerd weekblad 1" (Zó boeiend is nu PANORAMA Vorige maand heeft het dagelijks be- SmTeïïSSt^aSF tnijkoenteente voor lijders aan longziekten en tubercü- zuidwestelijk Amsterdam werd al lose te Utrecht aanbesteding gehouden jin 1953 hard met „De Open Deur" van de bouw van een kerk annex recrea-1 gewerkt, enthousiast en met over- tiezaal. j tuiging. Iedere veertien dagen trok De nationale identiteit ^1 klein aantal f moet te allen tijde worden erkend. De (jer Waj en steeds te Utrecht voor1 Ult 0171 een Paar honderd bladen te synode legt er de nadnik op, dat nie- j becjrag van 259.740, exclusief' tech- 1 „plaatsen", zoals dat heet want nische installaties en meubilair. 1 ook evangelisatiemensen hebben een Het gebouw zal verrijzen op de terrei- eigen jargon. Het resultaat was echter In het Amsterdamse Victoria-theater: Zondagochtends open deuren mand minderwaardig is, en dat ieder een recht heeft op uiteindelijke zelf bepaling en zelfverwerkelijking. De synode pleit voor afschaffing van de huidige blanke voogdij over niet- blanke kerken. De bestaande toestand kan volgens de synode de nationale identiteit en roeping gevaarlijk onder mijnen. De synode wil verder dat onnodige rassen-discriminatie zal worden afge schaft naarmate de niet blanken zich ontwikkelen, aldus een bericht van As sociated Press. hadden. In feite een ijdele droom. Het enige wat men dan weer „deed", was dat men niets deed en aUeen met "söèkamë'En weer aan het praten sloeg. Praten, praten en nog eens praten. Einde loos praten. Kenners van de Indonesische volken hebben ons duidelijk gemaakt, dat dit kenmerkend is voor de Indone sische aard en mentaliteit. Men tracht daar al pratend en al onder ling overleggend tot een besluit te komen. Zo gaat het er toe in de kleinere dorpsgemeenschappen en niet anders gaat het er toe ih' het groot. Het tragische alleen is, dat in het groot het praten geen oplossing blijkt te bieden. Naar buiten èn de ondertoon van alle ultimatuB van alle dreigingen is toch weet overleg, overleg in het bijzondt irno. En men heeft ook; uitdrukking gegeven aan de bereid heid, water in de wijn te doen, Het heeft er alles van, dat ine zich in Djakarta over die bewegt] op Sumatra niet wezenlijk d maakt. Men wil die kolonels Sumatra kennelijk even Ia betijen. Eens, vroeger of later, men wel weer een aanvang maki met het praten. Het zal een prak worden met de bedoeling dat g« der in het geding betrokken pa tijen haar gezicht verliest. Maari) steeds zal ook dit praten aan Indi nesië en aan zijn miljoenenbevolkli binnen blijft het een toestand seen brengen. onzekerheid en van besluite loosheid. Men ziet het ook aan de ontwikke ling binnen Sumatra. Daar zijn mensen, die zeggen geen genoegen te kunnen nemen met het beleid zoals dit vanuit Djakarta wordt ge voerd. Het heet, dat er op Sumatra het een en ander gaande is. Daar zijn militaire leiders dje beu zijn van het geflikflooi zoals dit door Soe- Het is een publiek geheim, dat gut mogendheden ook op Sumatra ha „waarnemers" hebben. De officia buitenlandse vertegenwoordigers ilj uiteraard nog in Djakarta, maar di is onder de bestaande omstandl| heden niet de enige plaats waar waar te nemen valt. Ook de wati nemers op Sumatra zullen, ieder zijn eigen taal, aan hun regering hebben te berichten, dat ook von Indonesië geldtt praatjes vullen get gaatjes. EEN SLECHTE BEURT langrijk tekort, maar het was een pracht van een avond. Dat tekort 3400 werd trouwens op de kop af j gedekt door giften. Een tweede kerstavond in 1954 bracht JPRANKRIJK bewijst de westelijke maken, weigerde Frankrijk te vol wereld in Noord-Afrika een bij- doen aan het Tunesische verzoek ts zonder slechte dienst. Het is niet wapens. De vrees, dat deze wapu prettig, dit te moeten constateren ten voor een deel in handen van de Al aanzien van een land, waarmee wij gerijnse opstandelingen terecht wi nauwe vriendschapsbanden onder- den komen, zal hier ook een belani houden. Overigens is het niet voor rijke rol hebben gespeeld, het eerst, dat we een afkeurend ge- Tunesië weigerde op zijn beurt luid moeten laten horen over het hiermede genoegen te nemen genoten van een uitmuntend program»- Meer wilde men doen: er kwamen koffieuurtjes in een kapel na kerk tijd, waarvoor regelmatig een vijftig tal gastqn werd uitgenodigd. Men vond het wel prettig op die manier elkaar te zien en te spreken. Maar er kon nóg meer gebeuren.... j~. aMensen rtiet wijde blik meenden, dat het sanatorium-,,Zonnegloren" telmoeilijk te peilen. Men voelde dat er ze verantwoordelijkheid moesten nemen ,n hohnpftM moestK b dt b voor andere mensen In hun stadsdeel, meer moest geoeuren, nat men nel om wrfke ook Uefst moest trachten persoonlijk cob- weg naar de kcrk waren kwlj,8eraakt. tact te krijgen met hen die het blad Weer werd een plan gemaakt: de ploeg ontvingen. van De Open Deur moest een bioscoop huren, het Victorlatheater aan de Slo- Een stout plan voor de begrip- terkade. Er moest enorm veel werk pen van de organisatoren werd verzet worden, gemaakt: een kerstavond in een 1 buurtrestaurant bracht een paar hon derd gasten bijeen. Er was een be- Soest. waarmee in een dringende behoefte zal kunnen worden voorzien. Het reeds enkele jaren geleden in het leven geroepen „bouwfonds" blijkt niet voldoende middelen te bezitten om de bouwkosten hieruit geheel te kunnen voldoen. Het bestuur hoopt met de mede werking van geheel protestants Neder land en de reeds ingeschreven „bouw fondsleden". de laatste „stenen", nog be nodigd voor deze bouw. te kunnen dragen. Adverten'i venhonderd mensen in Bellevue, die j optreden van Frankrijk in zijn over- wendde zich tot de Verenigde Stata b zeese gebieden. en Engeland met de mededeling, dl Als we ons beperken tot Noord- het contact zou zoeken met de In Afrika, dan zullen we ons herinne- den van het Sowjetblok, als dei ren, dat er heel wat bloed vergoten westelijke mogendheden ook is, voordat de Fransen tot het in- het verzoek om wapens zouden rei zicht waren gekomen, dat hun posi- geren. Het gevolg was, dat Amertt ties in Tunesië en Marókko onhoud- en Engeland besloten hebben, Turn baar waren geworden. En zo kregen sië wapens te leveren, maar het i deze vroegere protectoraten in de gebleven bij een symbolische z» afgelopen jaren kort na elkaar een ding, toen Frankrijk fel tegen dei grote mate van onafhankelijkheid. stap van zijn Navopartners heeft fl Volledig is deze onafhankelijkheid protesteerd ee™eefl; rdat "1 Sindsdien 2«n de moeilijkheden t«{ e 1' f11"31"" ""„I" sen Frankrijk en Tnnesië „os to... grondgebied van de jonge staten ble- nomen - ven gestationeerd en Frankrijk er nog niet aan denkt, dere troepen 'lee,m ee,en "Y b" "njj terag te trekken. '0!,slns ,s *ebrIcht' T"«" Een van de belangrijkste redenen voor deze weigering is de ernstige situatie in Algerije. Frankrijk zegt, dat de legering van haar strijdkrach- 18 Door zijn neergelaten wimpers bekeek hij het meisje onafgebroken. Hij was verontwaardigd. Juist deze Irene Trübner, dacht hij. Dat zij nu juist zo'n knap. ding moest zijn! Sinds jaren hoop je zo iemand te ontmoeten en als ze je eindelijk in de armen loopt, komt het met gele gen. De duivel hale Holbein de Jongere en al de vrouwen van Hendrik de Achtste, onthoofd of niet. Ach wat is het leven ingewikkeld! Ze boog zich ver voorover en keek hem op merkwaardige wijze aan. Het scheen hem, alsof haar ogen steeds groter en nadenkender wer den. Plotseling sloeg ze de ogen neer en werd rood als een bakvis. Daardoor verloor hij zijn zelfbeheersing en werd wakker. „Is het uur om?" vroeg hij. Ze schrok en streek het haar glad. „Welk nur?" „De algesproken pauze,"^zei hij. „Die was ik aan mijn familie verplicht." „O ja." Ze keek op haar horloge en zei: „U hebt nog de tijd. wel te rusten." „Heb ik dan geslapen?" „Ik hoop het," zei ze. „Gesnurkt?" „Hoe kan een mens zo vergeetachtig zijn!" Op dit ogenblik ging er een heer door de gang. Een heer, met een witte baard en een donkere bril. Hij keek in de coupé en liep langzaam ver der. Juffrouw Trübner vroeg: „Kent u die heer?' „Neen," antwoordde de heer Struve, „maar ik heb zo'n voorgevoel, dat de gewaardeerde kennismaking spoedig zal plaats vinden." En hij kreeg gelijk. Toen hij op de veerpont tussen de eilanden Seeland en Laaland de coupé verliet om een Erich Kdstner: beetje beweging te nemen, ontmoette hij die heer opnieuw. Deze bleef juist voor een van de passagiers staan en vroeg om vuur. Een wan trouwig mens moest het opvallen, dat de man die hem zijn sigaret toestak, de wit-gebaarde iets toefluisterde. Opmerkingen tussen vreemden worden gewoonlijk niet gefluisterd. De oude heer ging verder. Rudi Struve slenterde achter hem aan. De oude heer nam de coupé-vensters op. Struve volgde zijn blikken en merkte daarbij een man op, die uit een coupé derde klas naar buiten keek en een oog dichtkneep toen de oude heer voorbijkwam. En deze man had onder het oog dat hij dichtkneep een opvallend rode neus. Die neus kwam Struve bekend voor. Hij liep naar de reling en keek vijf minuten naar de Oostzee, de zilvermeeuwen en de boeien, die de vaar geul aangavenDaarna draaide hij zich om en sloeg het venster van de coupé derde klas ga de. dat het hem blijkbaar had gedaan. Naast de man met de rode neus ontdekte hij de kleine man met de omhooggeschoven oren. En ook de derde, die hij voor de Amalienborg enige kans van slagen had: er was geld voor twee keer maar, maar Victoria werd gehuurd, voor dertien zondagochtenden.... Mastklimmen Op 27 februari 1955 werd de eerste „ochtend" gehouden. Er was veel be langstelling waarschijnlijk ook om de spreker. De bekende Johan Bodegra ven had namelijk de primeur met als onderwerp „Mastklimmen Het bleef voor hem niet bij deze eerste keer Nog vaker heeft hij het publiek geboeid met onderwerpen als: Het ei en ik; Bent u hoog genoeg verzekerd?; Wie brengt me thuis? Men herinnert zich trouwens nog wel andere onderwerpen: „Is Elvis Presley 'evensmoc?": „Wat Billy Graham kan, kunnen wii nok". Wie in Vi Veel meer dan predikanten spraken an deren: Leo Pasman, Goos Kamphuis, Wika van Ginkel Er waren forum-! ochtenden en filmochtenden. Er was' muzikale begeleiding van een saxofoon-j kwartet een violistengroep, het Cros kwartet en van vele anderen. Dit zondag jchtendwerk in de Victoria-1 bioscooo heeft in heel Nederland de] aandacht getrokken, ook buiten Amster dam, ook in ons blad. had gezien. En tegenover hen, louter tussen boeventronies, zat de goedmoedige, reusachtige loden toerist, die met Irene Tübner in d'Angle- terre had gezeten! Rudi Struve begreep dezt ds. Langstraat, roept herinneringen op groepering niet. Wat had die athletische, recht schapen kerel tussen zoveel boeven te maken! Of was hij soms helemaal geen rechtschapen kerel! Struve ving ten spoedigste de terugtocht aan. In een versneld tempo ging hij naar zijn coupé. Het was te hopen dat er gedurende zijn afwe zigheid geen verrassingen waren gebeurd. Hij sprong de wagontreden op en rende dbor de gang. Vlak voor zijn compartiment remde hij en dwong zich tot kalm lopen. Juffrouw Trübner zat nog op haar plaats en peinsde. Hij ging in zijn hoek zitten. Ze wendde hem haar gezicht toe en hief plot seling de blik. boven zijn hoofd uit. Hij volgde haar ogen en bekeek het bagagenet Neen, de koffer was er nog. Zij glimlachte en vroeg: „Speelt u brievenbesteller met uzelf?" Hij begreep niet wat zij bedoelde. „Kijk maar eens naar uw hoed," zei te. Hij nam hem af. In het lint van zijn hoed stak een enveloppe. „Merkwaardig," meende Ihij, nam de brief en opende hem. Op het blad papier stond, geschreven in blok- lettersWIE ZICH IN GEVAAR BEGEEFT GAAT ER IN TEN ONDER! Hij vouwde het blad op, stak het in zijn jas zak en fronste zijn wenkbrauwen. „Iets onaangenaams?" vroeg ze. „Ach wat," zei^ij en deed zijn best onschul dig te glimlachen. „Een grapje van een oude kennis." (wordt vervolgd): maand het eerste incident bij Sakhli Sidi Joessef plaatsvond en het leven gekomen, dreigde de Franse p« mier Gaillard met vergeldingsmail Rode leger bezorgd over de godsdienst Op 23 februari gaan de deuren van Het Victoria-theater, dat de groep zo nu en dan „ons" theater noemt, voor| de honderdste keer open. Bijna honderd] maal lieeft nu al in Victoria de bood-| schap van de overwinning geklonken in: de samenkomsten. De vaste bezoekers! hebben voor die dag een jubileumgift opzijgelegd. Het Evangelie Ir» een bioscooo. Het is voor velen een begin van een ander Ie- - ven geworden. Velen die de weg naar De godsdienst is een probleem, dat de de kerk kwijt waren, vonden door de Sovjetstrijdkrachten nog zorgen baart, onen deur van de bioscoop, de weg zo moet het orgaan van het rode leger die ten leven leidt. de Rode Ster toegeven. In een lang ar tikel noemt het te Moskou verschijnen- Zcs kerken in het oude gedeelte van de] de blad de religie een „schadelijk bij- Engelse universiteitsstad Cambridge I geloof, dat het leger in de weg staat zijn „overbodig" verklaard en zullen bij zijn vorming van goede soldaten en niet meer gebruikt worden voor kerk- geschoolde strijders voor het communis- ■Tiensten, maar voor andere kerkelij- me". ke doeleinden. Men heeft uitgemaakt. Tijdens de laatste oorlog zijn er ge lat er in het centrum van Cambridge vallen voorgekomen van dienstweige- te veel en aan de buitenkant van de.ring oo religieuze gronden, zo deelt de stad te weinig kerken zijn. IRoae Ster mee. ten in Tunesië en Marokko noodza- kelijk is om te voorkomen, dat AI- r«elen' ,a s de van aTfJ serijnse rebellen naar beide landen s,e er niet voor da' uitwijken of van daar uit aanvallen doen op Franse stellingen. De vroe. gere protectoraten verschillen in dit ™Sen. opzicht van mening met de Fransen gebeurtenissen van zateraij en het geschil, dat hierdoor ont- kan worden opgemaakt, dat de staan is, heeft reeds geruime tijd de ütaire autoriteiten in Algerije w nieuwe relaties tussen de landen on- degelijk instructies van de regent! derling vertroebeld. in Parijs hebben ontvangen. Het t Tunesië en Marokko zijn van me- evenwel de vraag, of deze legem ning, dat ook de Algerijnen recht instructies niet wat al 1' hebben op onafhankelijkheid en ruim heeft opgevat, ook al bewetf vooral de Tunesiërs hebben de laat- «lat slechts militaire doelen wef ste tijd de Algerijnse opstandelingen den geraakt. openlijk gesteund. Zij weigeren te We kunnen ons niet voorstellen, ds' erkennen, dat Algerije sedert 1947 het de bedoeling van premier Gal' een integrerend deel van Frankrijk lard is geweest, zich uitmaakt, zoals de Franse politieke moord te bedienen om een tegen- partijen trachten vol te houden. stander tot rede te kunnen brengen Om te voorkomen, dat het leger van Hij dient de aanval van zaterdag dm Tunesië snel zou worden opgebouwd ook streng te veroordelen, wil hij d' en de aanwezigheid van de Franse Schande kunnen uitwissen, die ovei troepen in het land overbodig zou zijn land is gebracht. Benoemd tot onderwijzeres aan d Prinses Beatrixschool te Huizen (N.HJ mejuffrouw M. E. Rebel te Monster, aan de Ds. Van Koetsveldschool te R":* terdam-West: mejuffrouw J. Meestert te Rotterdam: aan de Da Costaschw (afd. g.l.o.) te 's-Gravenhage: meju? frouw E. M. Belger te 's-Gravenhagn aan de Derde school met de Bijbel tt Emmeloord: mejuffrouw G. Riernei- sma te Koudum; aan de Van Löbes Selsschool te Arnhem: mejuffrouw M Morsink te Harskamp. Het blad denkt zijn waarschuwinl voor de godsdienst kracht bij te zetteï door het meedelen van enkele gruwel verhalen over secten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2