De verdwenen miniatuur Nogmaals: de verschraling en de gerei bonden Een „noodgemeente" in hervormd Waddinxveen Die ellendige schrapende hoest... Gymnasten en korfballers zijn voor opneming voetballers in N.C.S.U. Een woord voor vandaag Kanttekening Combinatie van technische en sociale opleidingen iy; 2 r~ Scheefgetrokken leven J}s. G. L/uptigheid heeft nader uitgewerkt in Centraal Week blad toat Hv eerder in dat blad geschreven had over de ver schraling in het gereformeerde leven, over welker oorzaken men naar zijn mening niet kan praten zonder de bonden hierbij te betrekken. Het doel van die bonden is wel „vorming van de kerkleden met het oog op hun taak in kerk. staat en maatschappij." Deze principiële vorming om schrijft men graag als het doen kennen en belijden van de be ginselen. Men wil de toepassing win dp gekende beginselen niet uitschakelen. Hun leden moeten deze prin cipiële vorming bij voorbeeld daadwerkelijk beleven in het evangelisatiewerk, maar zelf doet de vereniging niet aan evangelisatie. De leden moeten de kennis van het politieke leven gaan uitdragen in het leven ran de kiesvereniging maar de vereniging doet zelf niet aan de praktijk. gescheiden. Het werk eniging kreeg zodoende een wat academische kant. Het ging altijd over beginselen, maar de levende mens die achter die beginselen schuil ging, kwam niet genoeg in het gezicht. Men was aldoor be zig met het scherpen van de mes sen, maar men kwam niet toe aan het snijden. Men maakte hier deze fout, dat men meende dat het kennen van de beginselen wel vanzelf zou lei den tot het toepassen ervan. Dat toepassen behoefde blijkbaar niet meer apart te worden geleerd. De waarheid kertnen is haar vanzelf Daardoor kreeg men deze struc tuur: op de vereniging debatten dat de spaanders eraf vlogen, maar in het persoonlijk gesprek op zijn best een voortzetten van dit min of meer intellectualistisch steekspel er» op zijn slechtst met de mond vol tanden staan. Dit échec heb ik meerdere malen als veldprediker met mijn geheide j.v.-leden beleefd. En door deze doelstelling kreeg niet alleen het verenigingsleven, maar het gehele kerkelijke en godsdienstige leven een te sterk gekleurde intellectualistische in slag. Zodoende kwamen vragen op de voorgrond die een veel te gro te plaats kregen. Maar in dit wat academisch ingesteld milieu wa ren het heerlijke kluiven. Nu het leven ons almeer naar enkele centrale vragen schuift, zal zo schrijft ds. Teeuwen ons kerke lijk leven al meer gefundeerd moeten worden op de Christus dei schriften. „In Hem existeert de kerk, En waarlijk niet in de vraag of de doop al of niet aanwezige inwendige genade bezegelt. Dat is niet anders dan een onverant woord verspillen van de wel zeer krap toegemeten Maranathatijd". gesloten groep met een sterke gemeenschappelij ke levensstijl. Bavinck schrijft daarvan: Daardoor staan wij een beetje buiten de wereld en hebben we moeite de taal van de wereld te spreken. Onze belang stelling gaat iets eerder uit naar de grote politieke en sociale wor steling, <jie wij te strijden hebben, dan naar de poging om werkelijk anderen te wirmen voor het evan gelie van Jezus Christus Het accent ligt bij ons als regel toch te sterk in het defensieve, in de afweer tegen de onchristelijke levens- en wereldbeschouwingen, en te weinig in het waarachtig ver langen om „tot Zijn discipelen te maken". Misschien komt het wel, omdat wij te veel wereldbeschou wingen zien en te weinig mensen, mensen, die een Verlosser nodig hebben". Aan deze vorming is ons ver enigingsleven voor een groot deel debet. Door deze principiële vorming is ons ook eigen geworden een ze kere „meedogenloze rechtzinnig heid". Bavinck zegt: ,,Als alles misloopt, als de wereld uitmondt in een waanzinnige chaos, dan kunnen we met verzekerde over tuiging spreken: dat hebben we altijd wel gezegd!" Wij bekeken de dingen immers principieel, los van de achter de vraagstukken schuilgaande leven de mensen. Men kan principieel altijd veel beter rechtzinnig zijn dan in de werkelijkheid van le vende mensen. Door deze opzet van het werk en de doelstelling van het vereni gingsleven werd onze belangstel ling meer getrokken naar het bre de front van de ontplooiing der be ginselen op alle terreinen des le vens dan naar de directe zendings- arbeid. Wij werden zeer strijdvaardig. Het mannelijk-martiale element ging overheersen. Wij kregen meer aandacht voor kamerversla gen en voor wat de eigen afge vaardigden daar hadden gezegd gedaan, dan beurde ergens aan de evenaar. De fout in de doelstelling heeft verre dorpen y O kom ik terug op wat ik in het begin van mijn oorspronkelijk artikel schreef: Ik meen, dat de verschraling is ingezet, toen wij niet meer leefden uit de genade alleen, en uit het geloof alleen. Toen wij er allerlei dingen naast hebben gesteld. Dingen die natuur lijk geen confessionele sanctie hebben gekregen; zover zijn we gelukkig niet; maar die in het da gelijkse verkeer onder elkaar toch wel de waarde haast van een ge loofsuitspraak hebben gekregen. Daarnaar worden de mensen en de bewegingen beoordeeld en niet meer naar hun directe relatie tot de waarheid, dat is Jezus Christus. Ik schrik ervan als bepaalde briefschrijvers aan komen dragen met wat zij zien als symptomen van verschraling. Dikwijls zijn dat dingen als dansen, platte uit drukkingen in de preek, enz. In de brieven die ik kreeg zijn al deze dingen nog al eens genoemd. Dat alles heeft mij bevestigd in de gedachte dat het moralisme on der ons toch wel erg sterk is. Hoe weinig Christocentrisch is dit al les. Of ik deze genoemde dingen dan niet belangrijk vind? Zeker wel en ik geloof dat het goed zal zijn als wij hierover ook in alle ernst ons uitspreken. En natuurlijk zijn er kringen waarin deze dingen echt uitingen zijn van wereldgelijkvormigheid. Maar als men deze dingen zonder meer op laat draven als verschijnselen van de verschraling ben ik zo bang dat men het ideaal van een niet verschraald leven veel te veel gaat stellen in een correct ker kelijk leven, maar dat de waar achtige gemeenschap met Jezus Christus niet kent. Thans ook in Zuid-Holland Thans is ook hervormd Zuid-Holland een „noodgemeente" rijk ln de geest van overgangsbepaling 238 a-h achter de kerkorde. De provinciale kerkvergadering heeft dinsdag ten behoeve van de vereniging „Wet en Evangelie" te Waddinx veen voor een priode van vijf jaar een noodvoorziening getroffen. Zij wees, ten deze doende wat des kerekraads is. een commissie aan, welker leden als buiten- wone ambtsdragers fungeren. Daardoor zijn de samenkomsten van „Wet en Evan gelie" officiële kerkdiensten geworden, waarin Woord en sacramenten kunnen worden bediend naast de kerkdiensten van de hervormde gemeente van Waddinx- Minderheidsgroep sedert 1940 De minderheidsgroep in hervormd Waddinxveen is sinds 1940 verenigd in „Wet en Evangelie". Deze vereniging werd opgericht omdat men in de her vormde gemeente, die behoort tot de modaliteit van de Gereformeerde Bond zich niet mèt de gang van zaken ver enigen kon. In i i het •ige jaar besloot de provinciale kerkvergadering in eerste instantie tot het toepassen van de over gangsbepalingen en een noodgemeente ni stellen. In november volgde de goed keuring door het breed moderamen van de generale synode Dinsdag ging de prov. kerkvergadering definitief over tot de toepassing van overgangsbepaling 238 ï-h. zo pijnlijk, en daarbij dood-vermoeiend De beroemde CANADESE hoestsiroop In de ouderdom van 78 jaar ia te Groningen overleden ds. J. Groenewold, emeritus predikant der Nederlandse Hervormde Kerk. Hij werd 13 februari 1879 te Gronin gen geboren en studeerde aan de Rijks universiteit aldaar. In 1906 aanvaardde hij het predikambt in Gorredijk. Hij diende de gemeenten van Muntendam. Scherpenzeel (Fr.), Wognum, Godlinze en van 1927 tot aan zijn emiraat op 1 april 1944 die van Bedum. Daarna ves tigde hij zich te Groningen. Brieven aan Ned. chr. sportunie man, hervormd predikant te Voorhout. Ds. Kalkman is reeds sinds het najaar van 1957 ln het pastoraat onder de leden van „Wet en Evangelie" werkzaam. De provinciale kerkvergadering be noemde tot buitengewoon ouderling de heren A. Mulder en D. Gorissen te Waddinxveen en tot buitengewoon dia ken de heren R. J. de Vries te Waddinx veen en I. J. de Klerk te 's-Gravenhage. De heer De Klerk is lid van de provin ciale kerkvergadering; de anderen "Zijr lid van „Wet en Evangelie". De overgangsbepalingen in kwestie schrijven voor, dat de buitengewone kerkeraad aan de plaatselijke kerkeraad bericht zendt van de kerkdiensten. Na mededeling door de provinciale kerkver gadering dient de kerkeraad in de boeken der gemeente de namen van gedoopten jonge lidmaten in te schrijven. Dit heeft op de Veluwe, waar enkele nood- gemeenten zijn ingesteld, aanleiding tot moeilijkheden gegeven. De samenkomsten die door „Wet en Evangelie" en thans door de noodge meente worden gehouden, worden regel matig door ongeveer 250 personen be- BERÜEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen door de provinciale kerk vergadering van Zuid-Holland ingevolge overgangsbepaling 238 ah: te Waddinx veen: E. H. Kalkman en te Bolnes- Slikkerveer: P H. Ouwendijk. ganger van de vrijzinnige hervormde kerk aldaar. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Zutphen (vak.-G. Oegema): B Scholten te Bergen (N.H.; CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Bijbels onderwijs op land en tuinbouwscholen Het Christelijk Pedagogisch Studie centrum belegt op 14 en 15 februari een conferentie voor het personeel van de christelijke land- en tuinbouwscholen en andere belangstellenden in het confe rentieoord „Woudsohoten" te Zeist, over het onderwerp „Het bijbels onderwijs op onze scholen". Als referenten zullen optreden dr. D. K. Wielenga Gzn., leraar godsdienston derwijs aan het chr. Lyceum te Den Haag (Wezen en inhoud van het bijbel- onderwijs) en de heer Joh. Tigchelaar, hoofd enei chr. ulo-school te Scheve- ningen (Methodiek en didactiek van het bijbelonderwijs). De kosten van deelneming bedragen 10 per persoon, terwijl de reiskosten boven 2,50 enkele reis door het C.P.S. worderf vergoed. Aanmeldingen Jezus Christus schrijft aan Zijn gemeenten. Christus: God de Almachtige die is en die was en die komt. En in elk van d{ brieven aan de zeven gemeenten schrijft Hij: „Ik weet...* Aan Epheze: „Ik weet uw werken en inspanning en uw vol. harding." Aan Smyrna: „Ik weet uw verdrukking en armoede.' Aan Pergamum: „Ik weet waar gij woont: daar waar de trom des satans is; en gij houdt vast aan Mijn naam en hebt het geloof in Mij niet verloochend." De almachtige God weet.Al onze zorgen en al onze moei ten kent Hij. Hij weet van de moeilijke omstandigheden waarn wij leven, van de verleidingen waaraan wij bloot staan. En Hi) weet ook precies hoe wij ons in al die omstandigheden gedra. gen. Is dat niet een openbaring? Van minuut tot minuut toen God, de Almachtige, het doen en laten van ons en van iedti ander. Groter troost bestaat er niet dan deze wetenschap. 41i gij in Hem uw vader wilt zien DE CRISIS IN DE ZUIVEL JN zijn nieuwjaarsrede heeft de voorzitter van het produktschap r zuivel, ir. B. van Dam, het niet 1958 een algemene uniforme gar«. te boud geoordeeld, te spreken een crisis in de zuivel. Voor de be langrijkste zuivelprodukten ais melk, melkpoeder, kaas men ten opzichte tieprijs vast te stellen van per 100 kg melk met een vetgehalh van 3,7 pet. vet. boter heeft De melk en met name het melkvet de afzetmoge- speelt in deze problematiek uiteraari lijkheden te worstelen met een te een uitermate belangrijke rol. Zoj grote produktie zen. Dat de woorden i met te lage prij- er minder melkvet tot boter of kan verwerkt worden dan zou dit voci ir. Van Dam deze beide artikelen en dus in bt. i het Ook te Bolnes-Slikkerveer ten behoeve van de vrijzlnnge hervormden te BolnesSlikkerveer. Hier werd de voorganger van deze groep, ds. P. H. Ouwendijk, beroepen. Nieuw plan voor oostelijk hoger onderwijs Zij kunnen niet zonder elkaar dersteuning en contact bij de studie ook voor een belangrijk gedeelte van het fun damentele onderzoek voor deze baide hoofdgroepen niet kan worden gemist. Het vroeger onderwijs in zijn huidige vorm biedt hiervoor geen bevredigende, of, zoals voor het vereiste nauwe contact, zelfs geen mogelijkheden, meent de commissie. Reëel te verwezenlijken acht de com missie voor de instelling in Oost-Nederland de volgende opleidingen: Technisch (onge acht de specialisatie): werktuigbouwkun de; chemische technologie; elektrotech niek; (evt.) technologische natuurkunde. (Van onze sportredactie) Zoals wij maandag berichtten, hebben de bondsbesturen van het N.C.G.V. en de C.K.B. in een brief het bestuur van de Nederlandse Christelijke sportunie meegedeeld, dat hun bond voorstander is van het opnemen van het V.C.V. in de N.C.S.U. Alleen de Ned. christelijke wandel sportbond heeft zich nog niet uitge sproken over het al dan niet opnemen de christelijke voetballers in de NCSU. Wanneer ook van deze bond bericht is ontvangen, zal de NCSU binnenkort besprekingen met het VCV beginnen op basis van de christelijke sportgedachte. In het christelijk turnblad dat deze week verscheen, is een verslag opgeno men van de bondsvergadering van het NCGV met de kringvoorzitters, waarin bovengenoemd besluit werd genomen zonder veel aiscussie en/of tegenstand. de voorzitter van het NCGV, i technische 11 natuurkundige richtingen en economische sociale opleidingen onder te brengen, aldus het rapport. I Maar de commissie ziet echter in eerste Meer en meer blijkt, dat de technische instantie de grootste principiële betekenis wetenschappelijke afdelingen voor de op-voor het hoger onderwijs in zijn algemeen- 1 leiding tot beroepen in het bedrijfsleven heid in de hierboven genoemde functionele 14 „Hoera!" zei hij. „Pension Curtius. Een ge luk dat de jongen niet heeft vergeten waar hij woont." Hij ging,naar de auto terug, sleur de een onbeweeglijk schepsel van zijn zitplaats en hief het op zijn schouders. De chauffeur wilde helpen. „Niet nodig", meende de toerist. „Ik heb wel zwaardere ossen versleept. Kwestie van gewoon- Erich Këstner: Daarna betrad hij het huis en klom steunend de trap op. Het pension Curtius lag op de eerste verdie ping. De toerist belde. Niets bewoog. Hij belde alarm. Eindelijk schuifelden er voetstappen door -de gang. Iemand staarde lang door het kijkgaatje. „Doe toch eindelijk open!" bromde de man. Er werd met sleutels gemanipuleerd. De deur ging open. Een voorname, oude heer. die een wit te baard en een donkere bril droeg kwam te voorschijn en vrpeg: ,,U wenst?" „Ik zou een zekere meneer Storm willen afle- „Tot mijn spijt woon ik eerst sedert gisteren hier," zei de oude heer zachtmoedig. „En ik ben helemaal alleen in huis. Wat mankeert dan wel die mijnheer op uw schouder. Is hij ziek?" „Neen. Alleen maar wat te veel akwaviet op." „Zo, zo." „Moet ik mijnheer Storm in de brievenbus ■toppen?" informeerde de toerist. „Of weet u. wat beters?" De oude heer trad in de gang terug. „U zou hem misschien in de eetkamer op de canapé kunnen leggen." Hij ging voor. Helemaal achterin de gang sloeg een deur dicht. „Het tocht," verklaarde de oude heer. „Ik heb mijn kamer open gelaten." Hij opende een deur en maakte licht. Zij bevonden zich in de eetkamer. De reusach tige man in het groene loden costuum legde zijn last behoedzaam op de canapé en spreidde er een kameelharen plaid overheen. Daarna trok hij zijn jas recht, blikte de bleke Storm be zorgd in het gelaat en meende: ,,'t Is te hopen dat hij morgen op tijd aan 't station is." „Wil hij dan op reis gaan?" „Ja zeker. We gaan samen naar Berlijn." „Ik zal de hospita er van op de hoogte stel len." De voorname, oude heer glimlachte mild. „Zij zal de heer Storm zeker op tijd wekken." „Daarvoor zal ik u zeer dankbaar zijn," ant woordde de toerist. „Het is namelijk van het grootste gewicht." „Zou ik mogen weten...." onderwijs te komen. Aan een oostelijke hogeschool zullen ook toegepaste sociale wetenschappen moeten worden gedoceerd. Aldus een tweede rapport, dat op verzoek de stichting tot bevordering van het technisch hoger onderwijs in de noorde- /^J"s socjaie opleidingen (op lijke en oostelijke provinciën is samenge- j een kandidaatsexamen sociologie en/of steld door prof. dr. S. Groenman te Utrecht, psychologie)techno-psychologie; indus- prof. ir. R. van Hasselt en prof. dr. F. van triële psychologie; industriële sociologie; Heek. planologie; sociale planning; communi- eerder rapport, van 1949, was al de wenselijkheid uitgesproken van een TVnntitn technische hogeschool in het oosten, liefst in Twente. Sindsdien hebben zich echter j Een Instelling als de hier geschetste feiten en verschijnselen voorgedaan, die biedt volgens de commissie ook goede mo- nc„ us van nei ivv-vj v :n nieuw rapport nodig maakten, waarin gelijkheden om er desgewenst ook andere de heer A den Boeft op de onjuiste 'het 8ewenste technische hoger onderwijs studierichtingen, zoals bepaalde organisatievorm van de christelijke voet-omgebogen wordt in de richting van aan -«« ballers. Zij zijn namelijk verplicht zich combinatie var bij een neutrale organisatie (de KNVB) i wetenschappen, aan te sluiten om in competitieverband te kunnen voetballen. De heer Den Boeft achtte het even-1 leiding tot beroepen in het bedrijfsleven I heid in de hierbo' wel noodzakelijk tot bundeling van de niet zonder een sociaal-wetenschappelijke combinatie van technische en toegepaste christen-sportbeoefenaren te komen om aanvulling kan bij de vorming van de sociale wetenschappen. Zij zegt er zich van daardoor gezamenlijk de christelijke studenten. Een dergelijke aanpassing aan bewust te zijn, dat het door haar ontwor- sportgedachte uit te dragen en op^deze lde gewijzigde maatschappelijke omstan-! pen plan een novum betekent in het Ne- A ,"i11 1 u:" digheden en de veranderde wetenschappe- derlands hoger onderwijs. lijke situatie is in Nederland niet bekend.! De eventuele oostelijke hogeschool zal op! TNC XT T /XI i-l o die wijze voorzien in een behoefte, diej JL'». -tl. J. UlaemanS elders moeilijk ondervangen kan worden. De commissie ziet als specifiek eigennPrOPT)hHrir functie voor een in oostelijk Nederland te «opnaai vestigen instelling voor hoger onderwijs: Ds. H- J. Oldemans, die zoals wij gis- een combinatie van opleidingen, enerzijdsteren berichtten, door de classis Apel- voor technische wetenschappen en ander-1 doorn is .oagemaakt van de gere- zijds voor toegepaste vormen van socialeformeerde kerk van De Glind, is be- wetenschappen. ;roepbaar in de Gereformeerde Kerken. I ue losmaking, zo deelt het gewezen BU de verscheidene specialisaties zou moderamen van de laatste classisver- dan In het bijzonder aandacht geschonken gadering te Apeldoornmee, had een bij met betrekking tot de christelijke vol- dienen te worden aan de voorbereiding zondere aanleiding en is door de clas- leyballers, hoewel sommigen het ge- voor de beroepsuitoefening in het bedrijfs- sis bewerkstelligd in het belang van de wenst achtten zo spoedig mogelijk tot leven en ln andere maatschappelijke orga- kerk van.De Glind en in dat van ds. de oprichting van een christelijke voet-lnen. De ervaring wijst uit, aldus het rap- Oldemans. De classis heeft in haar uit- .3,. spraak gezegd, dat zij hoopte op een spoedige roeping van ds. Oldemans naar een andere gemeente en op een spoe dige vervulling van de vakature, „op dat de kerk van De Glinddie pre dikant mogeontvangen, die zij in haar bijzondere situatie zozeer nodig heeft". De gereformeerde kerk van De Glindt is zeer klein. De predikant heeft ook de geestelijke verzorging van de nabjjgelgen Rudolphstichting. Internationaal congres over reclassering In Kopenhagen zal een internationaal congres worden gehouden over de reclas sering, waaraan psychiaters en gevange nisdeskundigen uit Oost- en West-Europa Dit betekent, of een geringere mek, inderdaad niet te boud zijn geweest, langrijke mate voor de gehele zul- bewijzen op het ogenblik wel de cij fers over het afgelopen jaar en de tering nog voortdurende produktie- en af- den. zetmoeilijkheden. Onze boterproduktie heeft het af- produktie, of een andere aanwen- gelopen melkprijsjaar een verlies op- ding van een deel van het melkvet geleverd van ongeveer 50 miljoen Wij hebben er begrip voor, dat een en om de boeren aan hun garantie- ingrijpende beperking van de melk. prijs voor de melk te doen komen produktie ontwrichtend zou kunnen zal aan hen in totaal ongeveer nog werken met alle gevolgen vandiet, een 200 miljoen moeten worden Daarom lijkt het ons gewenst, dat uitgekeerd. Aan subsidie op de melk naast wellicht een matige beperkioi 1 de melkproduktie (juist ook mei het oog op het binnenlandse tekort i rundvlees), behalve afgeroomd! voor de consument is daarnaast nog eens een 80 miljoen uitbetaald. Dat het met de boter dit jaar beter zal gaan, lijkt er op het ogenblik gestandaardiseerde melk ook vol- nog niet op. Wel gaat het met de vette melk, uiteraard tegen een ho- kaas al slechter. Een thans dreigen- gere prijs, in de consumptie wordt de overproduktie zal het waarschijn- gebracht. Het argument, dat hier- lijk noodzakelijk maken grote hoe- tegen op medische gronden bezwair veelheden onverkoopbare kaas pakhuizen op te slaan. In verband met deze ongunstige ont- verschuiving van het vetverbruik wikkeling heeft minister Vondeling mogelijk is, zonder dat de hoeveel- op vragen van het Tweede Kamer lid, de heer Van der Weijden, mee gedeeld, dat de regering binnenkort Het afwijzende standpunt, dat het met een nota zal komen over de af- Consumenten Contact Orgaan in de zetmoeilijkheden van zuivelproduk ten. De crisistoestand in de zuivel ook niet delen. Het is toch wel is thans nog bij het kabinet in stu- vreemd, dat een land, dat de ma- die. gerste melk drinkt en een maximaal Begrijpelijkerwijze is bij deze zaak verbruik heeft aan margarine, met ten nauwste betrokken het vaststel len door de regering van de garan- tieprijs de melk november reeds begonnen i het in lijke combinatie, die nog wel mo gelijkheden biedt. GEWIJZIGDE SITUATIE |_JET lanceren van de eerste Ame- minder enthousiast zijn geworden- rikaanse kunstmaan, in de Kanttekening va reeds hebben geschreven, heeft omdat zij tot de ontdekking zijn ge- zaterdag komen, dat er geen reden heeft staan voor hun veronderstelling, dat getwijfeld de onderhandelingspositie zij de westelijke mogendheden hun van de Verenigde Staten en als ge- voorwaarden zouden kunnen opleg- volg daarvan die van de gehele vrije gen. Zij moeten nu integendeel wereld in belangrijke mate versterkt. flat ze wat te hard van stapel Zowel de christelijke voetballers (VCV) als de christelijke volleyballers hebben in hun statuten en reglementen een christelijk.-beginsel en daarom kan men met elkaar in een overkoepelende or ganisatie als de NCSU is, zitten en met elkaar de diverse problemen bespreken en eikaars belangen behartigen. Ook volleyballers Eenzelfde standpunt werd ingenomen i volleybalbond I port, dat wederzijdse en wederkerige Dat dit zo is, bleek gisteren al uit zijn gelopen, de verklaringen, die president Eisen- Het feit, dat zij reeds hebben la- hower heeft afgelegd op zijn weke- ten weten, dat zij genoegen willen lijkse persconferentie. De president nemen met een topconferentie op is van mening, dat eerst vastgesteld latere datum, rechtvaardigt het moet worden, waarover gesproken moeden, dat de Russische leiden zal worden, wil er sprake kunnen begrip tonen v zijn van een topconferentie met de omstandigheden. Sowjetunie. jjet thans duidelijk, dat de Ver- De Explorer heeft dus het prestige enigde staten geheel voor het hoD. van de Verenigde Staten hersteld, den van een topconferentie zijn ge- het vertrouwenJ~ ren in de leiding doen toenemen i ken gegeven aan velen die vftn „c.uch ning lijn, dat onder de gegeven 0"p aïköord"*over de' - vtuiMieu, maar dat zij slechts met dt de Amerikanen Chroesjtsjef en Boelganh) aan de conferentietatel tullen plaat!. als er een redelijke kam omstandigheden tot elke prijs derwerpen, die ter sprake zullen Jü?" worden gebracht. Verwacht j - -«« Worden, dat de Europese bondge noten thans deze houding worden nagestreefd, zoals het Fran se blad Le Figaro het uitdrukte. Nu de onderhandelingspositie van Amerikanen" zullen steunen, de Verenigde Staten is verbeterd, is de bereidheid van dit land tot het Zijn dus wat de Verenigde Staten ÏWiöl De Tandpasta van standing^- „Neen," zei de man. „Meneer Storm weet het ook niet." Hij liep een weinig schommelend de kamer door en draaide zich om: „Dat weet ik zelf niet eens precies." Hij lachte, zwaaide zijn stok door ,de lucht en riep joviaal: ,,Leve de kunst!" Buiten in de gang botste hij tegen de kapstok aan. Daarna sloeg de deur in het slot. Nauwelijks was hij weg, of de eetkamer be gon te leven. Op z'n minst een dozijn sluimerde. Een pension, waarin slechts één oude topconferentie betreft de kansen op een topconfê- rentie toegenomen, door de houdlnf deelnemen met de Sowjetunie aanzienlijk toege nomen. Tegelijkertijd echter is de d«c de Russen in de afgelopen maan- vastbeslotenheid groter geworden, den hebben aangenomen ziet het tl niet toe te geven aan Russische drei- niet naar uit, dat zij spoedig aal gementen en geen concessies te worden gehouden. De standpunten doen, die de veiligheid van de vrije wereld in gevaar kunnen brengen. Als gevolg hiervan is het de vraag, of ook de Russen thans nog zoveel ken in de voornaamste problemen zullen voelen voor een topconferen- zijn nog te vaag en komen niet voor tie. Het lijkt waarschijnlijk, dat Oost en West liggen nog te veel uit elkaar. De plannen om altham Europa tot een oplossing te gera- serieuze overweging in aanmerking. Neutraal pedagogisch studiecentrum vhmo deelnemen. Het congres, georganiseerd onder aus piciën van de Wereldgezondheidsorgani- satte. za' twaalf dagen duren en op 28 bevordering van "de ontwikkeling va., de canape, warop de heer Storm april beginnen. Delegaties uit de Sowjet- moderne onderwijsinzichten bij het open- W„e,. het nputraaj.bijzonder onderwijs De gemeenschappelijke regeling ter heer aanwezig is, zal wel niet vaak zijn geweest. De oude heer had de donkere bril - Duitsland. Frankrijk, Italië. België, baar <=.i .«r bewoond Zwitserland, Oostenrijk, Zweden, Dene- is dezer dagen in werking getreden. Er marken Joegoslavië, Polen, Groot-Bn- is gevormd „het onderwijskundig stu- tannie, Finland en Nederland zullen aan diecentrum", dat de onderzoekingen op pedagogisch-didactisch en schoolorgani satorisch terrein zal regelen. «"....e, cu uraeiïana zuiien aan - U* J- V. -J f J het congres deelnemen. Uit Nederland zachtmoedigheid afgelegd. „Wat is 1 zijn uitgenodigd de heren J van Ratin- dat voor zwijnerij!" vroeg hij nijdig. Hij keek gen, psychiater van de psych. observa- scheel van woede. „Wie kan mij dat verklaren!" tiekliniek gevangeniswezen Utrecht, D. „Ik," zei iemand. Het was mijnheer Philipp Zuithoff, psychiater^ aan het Rijks- Achtel, de rode-wijn-specialist. „Wel, komt het haast?" „Storm heeft toch aangepapt met de man. die in d'Angleterre naast Steinhövel's secretares se zat. En voor de Amalienborg besloot hij hem toevallig weer te ontmoeten en hem dan onder de olie te brengen. Om wat meer te weten te komen." „En?" Mijnheer Achtel grinnikte. „En dat schijnt hij te hebben gedaan!" „En wie was de St. Bernard, die Storm hier Mevrouw Tara Cherian, opvoedingsgesticht Zeist en adviseur bij het ministerie van maatschap pelijk werk, K H. Niekerk sociaal ambtenaar bij de gevangenis te Leeuwar den en W Goudsmit, zenuwarts bij de gevangenis en het noodasyl psychopaten in Groningen. Uitgenodigd om lezingen te houden zijn de Nederlanders prof. mr. dr. P. A. H. Baanl zenuwarts, verbonden aan de Hoevekliniek te Utrecht en mej. dr. A. M. Roosenburg, eveneens verbon den aan de Hoevekliniek te Utrecht. heeft gesleept?" Achtel zei: „Dat was nou die Külz, van wie i we nog altijd niet weten, of hij werkelijk zo dom is als hij zich voordoet of zich maar zo houdt." I wordt vervolgd i christin, Is Aan deze regeling tussen acht grote gemeenten Amsterdam, Arnhem, En schede, "s-Gravenhage, Groningen. Haar lem, Rotterdam en Utrecht werkt het rijk actief mede, terwijl de algemene bond van schc-len voor v.h.m.o. Is toe getreden. De onderwijskundige leiding van de werkzaamheden zal berusten bij Het bestuur van het onderwijskundig studiecentrum dat te Amsterdam geves tigd is, wordt gevormd door gedelegeer den van de samenwerkende gemeenten, srtegenwoordigers van de mlnis- onderwifs en twee vertegenwoor digers van de algemene bond van scho len v.h.n mlangs gekoi Madras in India, zij is de eerste I waartoe de voorbereidinge vrouw, die tot een dergelijk ambt ge- fen, zullen de werkzaamheden een aan- kozen werd In deze stad. Haar man en vang nemen. Het ligt in de bedoeling, Kerki dat het centrum zich voorlopig in be ginsel alleen bezig zal houden met het Bondsdagen van Kon. Chr. zangersbond De Koninklijke Bond van christelijke zang- en oratoriumverenigingen houdt zijn bondsdagen op 7 en 8 april in HoO- geveen. Op Tweede Paasdag (7 april) wordt des middags een tocht gemaakt door enkele typisch Drentse streken, er het bondsdiner in hotel Homan cn wordt des avonds een concert gegeven ln de Hoofdstraatkerk, aan welk concert meewérken het chr. a capella-koor afd. gemengd koor o.l.v. de heer Wimmeifc hove, het chr. a capella-koor afd. meis jeskoren o.l.v. de heer Van der Vinnc, mannenkoor Valerius uit Emmen de heer Zwart en het chr. Della-koor afd. dameskoor o.l.v. de heer Wildvank. Des avonds om half tien is er ee zellige avond in de toneelzaal Royal met zang (o.m. dubbelmannenkwartet Melo- "a) en declamatie. De 72ste algemene jaarvergaderinl wordt gehouden op dinsdag 8 april. In de middagvergadering spreekt ds. G. Spilt, hervormd predikant te Utrecht „Een lied des Heren in een vreemd Kinderkoren zullen aan de mid dagvergadering meewerken. I.O.. later zal het zijn activiteiten uitbreiden over andere takken van U

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2