CHRISTELIJK De verdwenen miniatuur Gemeenschappelijke kerkbouw is zuiniger en oecumenischer L.O. kan stroom uit Indonesië wel aan Middelbare scholieren die aanpakken komen er ook Koopavond, een oplossing voor drukke zaterdag? Chefarine 4 Bisschop Turoczy - driemaal gekozen, driemaal afgezet Eert woord voor vandaag Kanttekening 2 looft Enigheid des g e- het blad dat zijn mede werkers in de gehele gerefor meerde gezindte heeft, haakt ds. P. A. A. Klusener te Delft aan by een spontane kanselru-.l in Schipluiden. Daar gebruiken de hervormden in verband met werkzaamheden aan hun eigen kerk het kerkgebouw der ge reformeerden. Onlangs werd een hervormd predikant vlak voor de preek niet wel. Inder haast verzocht de kerkeraad de bewoner van de gereformeerde pastorie de dienst voort te zet ten. Ds Augustijn heeft toen de preek gehouden die hij een uur later nog eens voor zijn eigen gemeente in dezelfde kerk uit sprak. „Een voorrecht, wanneer het zo kan", uindt ds. Klusener. Hij vervolgt: 'pWEE GEMEENTEN in één kerk- 1 gebouw Men helpt elkaar door de moeilijke jaren heen. Zoiets zet ie tot denken. Ik denk aan onze nieuwe stads wijken. Daar moeten kerkgebou wen komen; wijkcentra, waar al lerlei activiteiten kunnen plaats vinden. Dat kost-tegenwoordig ka pitalen. Ook wanneer subsidie wordt aanvaard. En nu gebeurt het, dat met veel inspanning de hervormde gemeen te een gebouw (beter gezegd: een complex van gebouwen) verkrijgt. En een of twee straten verder verrijst een gereformeerde kerk. Misschien dat ook de chr. gere formeerden behoefte hebben aan een vergaderplaats. Alsook de ge- ref. gemeente. Om van anderen nu maar te zwijgen. Hoeveel tonnen gelds worden aan dit alles niet ten koste ge legd? Ik zal de laatste zijn om te be weren. dat kerkbouw minder-nood- zakelijk is. Alsof dit het geld niet waard zou zijn! Natuurlijk niet. Wèl vraag ik me af, of het niet economischer kan, wanneer wij een weinig oecumenisch gezind zouden zijn. Wanneer een flink kerkelijk gebouwencomplex wordt gezet, dan zou de eigenlijke kerk ruimte toch zeker door twee ver wante kerken kunnen worden be nut? Neen, ik ga niet zover, dat de gemeenten tegelijk moeten op- 3aan in één en dezelfde dienst en e (b.v.) herv. predikant de éne, de geref. de andere week zou kun nen voorgaan. Aan hereniging zijn wij voorlopig niet toe. Maar door het houden van dubbele diensten en met een beetje inschikkelijk heid zouden vele duizenden gul dens kunnen worden bespaard op kerkbouw en beter besteed (b.v. uitbreiding aantal predikant plaatsen i. Waarom kan het op verscheiden plaatsen wel in geval van nood en niet permanent? Hollandse steden. De herv. ge meente beriep een speciale zieken huispredikant. Deze kreeg o.m. ook de geestelijke verzorging van de (neutrale) psychiatrische in richting aldaar. Op verzoek van enkele patiënten en na overleg met de verschillende kerkeraden werd met een groep patiënten het H. Avondmaal gevierd. De gere formeerden zaten als ..gast" aan; een vorm, die men daar ter plaat se reeds kende in het sanatorium voor lijders aan t.b.c. Maar toen betuigden enige per sonen hun leedwezen dat zij niet mee konden aanzitten aan de Dis des Heren, omdat zij geen belij dend lid waren. Uit deze avond maalsviering werd dus een belij deniscatechisatie geboren. Onder degenen, die zich opga ven. bevond zich een jonge vrouw, die tot een geref. kerk behoorde. De herv. ziekenhuispredikant stel de zich in verbinding met de ge ref collega, binnen wiens wijk de inrichting is gelegen. Doch deze verklaarde dat hij het onnodig vond zelf ook een belijdeniscate chisatie te gaan houden. ,.Laat ze maar met de anderen bij Jou ko men. Onze catechismus ls Im mers dezelfde?" 'T'OEN het zover was, dat het A onderzoek voor de kerkeraad zou kunnen plaatsvinden en in aansluiting daaraan de openbare geloofsbelijdenis, belde de herv. predikant zijn geref. collega op; vreemd van op en verklaarde, dat bedoelde patiënte zeer goed in staat was om de gewone weg te bewandelen en in een gewone kerkdienst haar geloof te belijden. Gelet op het feit echter, dat pa tiënten van een inrichting een eigen gemeenschap vormen en re gelmatig samen kerken in de ge- stichtskerk (waar predikanten van verschillende kerken voorgaan), bleef de geref. predikant bij zijn mening, dat alles maar gebeuren moest op de inrichting en dus on der leiding van de herv predikant. Deze vond dit uitstekend, doch op conditie, dat de geref. kerkeraad zowel bij het onderzoek als bij de openbare geloofsbelijdenis door een ouderling officieel tegenwoor dig zou zijn. Hetgeen con a more ge«rhied is. Vóór de kerkdienst had de dienstdoende herv. ouderling de fijne tact om zijn geref. broeder te verzoeken het. consistoriegebed uit te spreken, aan welk verzoek deze gaarne voldeed. Het was een goede dienst. Aan de nieuwe belijdende leden werd trouw ge vraagd aan de Kerk van Christus en na de dienst kon de n-priikant niet nalaten op te merken, dat men achter het hek van deze in richting verder was dan daarbui ten- hier kon een gemeenschaD- pelijke dienst worden gehouden, hetgeen in de stad nog niet mo- gelilk is! T A AT ons bidden en werken: wat in inrichtineen. in concentratie kampen mogelijk was, moge nog eens mogelijk bliiken in „gewo ne omstandigheden". Want niet zoals het nu is, ls het het normale, doch het abnormale En wat in bijzondere situaties kon en kan. is niet het abnorma le. doch het volkomen normale: wie in Christus zich één weten, komen samen in de dienst des Woords en der sacramenten! i-i Minister Cals voor P.C.J. Nederland zal, naar minister Cals meent, in staat zijn, de uit Indonesië repatriërende kinderen op te vangen, hoewel onze scholen overbevolkt zijn. vraaggespre-k zijn tegen 65 enkele maanden geleden, die bovendien nog door ruim 2000 Indonesische kinderen werden bezocht. BU de Stichting waren verder aangesloten 9 uloscholen, 3 handels scholen en 6 scholen voor voorbe reidend hoger en middelbaar onder wijs. Het grootste percentage leer lingen op deze scholen bestond uit nlet-Nederlanders. Van de middelbare scholen zijn al Wereldomroep. De rijksoverheid zal geen bijzondere maatregelen treffen, maar ongetwijfeld zullen schoolbe sturen, schoolhoofden en onderwij zers aan deze kinderen de nodige aandacht schenken. radio Nederland gesloten de H.B.S in Medan die i Bogor en de Chr. H.B.S. in Djakarta. Men vreest, dat de H.B.S. in Surabaja en het Lyceum in Bandung spoedig zullen volgen. Dan blijft alleen nog de H.B.S. In Djakarta over, maar voor hoelang De uloscholen van Medan, Palembang cn Malang ziin eind december al op uitsluitend Indonesisch spreken. Dit geheven. In Djakarta zijn de neutrale aantal zal vermoedelijk betrekkelijk j en de prot. chr. uloscholen samen- gering zijn. gevoegd op soortgelijke manier als in Wat de overgang naar het onderwijs Surabaja de r.k. en de neutrale ulo- 8EROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Hoogkerk: C. J. Prins Nijland; te Drempt: B. Kirstensen te Stolwijk. Beroepbaarstelling: J. Th. W. Quak Mettebos 26 Brunssum en kand. H. A. Winkel, Geurse Achterweg 133, Leid- schendam. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Broek onder Akker- woude: kand. A. J. Aaftink van sterdam; te Oosthem: kand. P. Boon stra te Marum. Aangenomen naar Rotterdam-Feijen- oord: J. Wessel te Neede. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Beroepen te Aalsmeer: M. Drayer te Drachten. GEREF. KERKEN (OND. ART. 31) Beroepen te Zwolle (vak. R. H. Brem- mer)Z. G. van Oene te Sliedrecht. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te St. Annaland: W. Hage te Nunspeet; te Kampen: M. A. Mieras te Krimpen aan de IJssel. Aangenomen naar Glessendam: W. Hage te Nunspeet. Bedankt voor Elspeet: J. B. Bel te Krabbendijke Tweetal te Slikkerveer: M. Heerschap te Borssele en H Rijksen te Vlaardingen, van wie laatstgenoemde is beroepen. Advertentie den". De herv. dominee keek daar wat Interfac. colleges V.U. Ook dit jaar zal voor de studenten van de Vrije Universiteit te Amsterdam een reeks interfacultaire voordrachten worden gehouden, waartoe alle andere colleges van 17 tot 21 februari a.s. zullen stil staan. Over het algemene onderwerp van dit jaar, „Conservatisme en pro- gressiviteit in de wetenschap", zullen achtereenvolgens spreken prof. dr. D. Nauta (godgeleerdheid); prof. dr P. zoa, R. Mi-*—'- Thleri Vollenhoven (letteren' en prof. dr. G. J. Hoijtink tuurkunde). De bijeenkomsten worden gehouden in de Lutherkapel aan de Gerrit van der Veenstrnat. Nederland vergemakkelijken zal volgens minister Cals de omstandig heid. dat de scholen in Indonesië, wer kend onder de auspiciën van de „Stichting Nederlands Onderwijs", niet noemenswaard onderdeden voor de scholen in Nederland. Dit gold vooral het L.O., maar ook het M.O. functio neerde goed. „Ik ben ervan overtuigd, dat middelbare scholieren met enige moeite en door harde studie in staat zullen zijn, op Nederlandse scholen over te stappen", ver klaarde de minister. Wat de voorlichting over het onder wijs .n Nederland betreft, denkt mims- Cals aan het particulier initiatief van de C.C.K.P., oriënterend boekje. Afbraak Sprekend over de afbraak van het Nederlandse onderwijs in Indonesië t kon de minister enkele feiten noemen Het voorontwerp van het ontwerp van over 4e toestand op 15 januari. Toen wet. regelende het gehele voortgezette waren er nog ca. 2800 Nederlandse leer- onderwUs (de dusgenoemde Mammoet- 'ingen op lagere scholen in Indonesië wet) ls gereedgekomen, zo heeft minister tegen 6000 in november Begin febru- Cals aan de organisaties op het gebied ari zullen er vermoedelijk nog maar van dit onderwijs meegedeeld. 125 Nederlandse lagere scholen geopend Het Economisch Instituut voor de Middenstand heeft een rapport gepu bliceerd over Het weekpatroon van de geldorazetten. Voor een twaalftal branches wordt nagegaan hoe de weekomzetten over de verschillende dagen van de week zijn verdeeld. Ge bleken ls, dat de meeste detailzaken hun hoogste omzet halen aan het eind van de week. Dit geldt vrijwel over de gehele linie, maar wei in het bij zonder voor de textielbranche. Van de totale weekomzet zet de tex tielbranche 's maandags en dinsdags elk 13 om. op woensdag, donderdag en vrijdag elk 15 en 's zaterdags 29 Het weekpatroon van de omzet is dus vrij rustig met uitzondering van de za terdag, dan wordt het dubbele omgezet van de andere dagen. In het rapport van het E.I.M. worden de percentages voor de textielbranche nog nader gespecificeerd naar de ver schillende assortimenten. Daarbij blijkt, dat de herenmodezaken 37 van hun omzetten op zaterdag hebben. In de heren- en jongensconfectiebedrijven wordt 's zaterdags 45 dus bijna de De algemene jaarvergadering van de helft van de weekomzet gehaald. Zelfs Nederlandse christelijke reisvereniging de damesconfectiezaken blijken 's za- wordt gehouden op zaterdag 15 februari terdags nog tot een percentage van 33 in „Ter Merwe" te Dordrecht. Na een e komen, wat uitwijst dat de vrouwen bezoek aan de Grote Kerk en een ont- het oordeel van de mannen toch wel erg vangst ten stadhuize begint om half elf belangrijk vinden ook bij het kopen van de vergadering. 1 de eigen kleding. Vrouw koopt samen met man Minister Cals verklaarde, dat de actie tegen het Nederlandse onderwijs al in november begon, toen het mili taire gezag bepaalde dat Indonesische leerlingen zo snel mogelijK de buiten landse scholen moesten verlaten. Ver der moesten voor de Nederlandse scholen en het onderwijzend personeel stuk voor stuk nieuwe vergunningen worden aangevraagd, wat de Stichting op 350.000 rupiah extra kwam te staan. De afvloeiing van leraren en onder wijzers voltrekt zich volgens de minis ter nu in een snel tempo. Griep? Chefarine„4" doet wonderen Vier werkelijk bebouwbare middelen helpen elkaar en.... doen wonderen/ Elk labiel Chefarine „4" beval 4 genees middelen,die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. De vier middelen tezamen werken nog beter en helpen ook dan, wanneer andere middelen falen. mm In deze voor de klant en toch ook voor de verkoper min der aangename situa tie zou verbetering gebracht kunnen wor den door verschuiving van een deel van de zaterdagverkoop naar een avond, bij voor keur een donderdag- of vrijdagavond. In een aantal provinciesteden is reeds een koopavond ingesteld en de meeste winkeliers blijken er mee ingenomen te zijn. Het rapport van het E.I.M. vermeldt geen cyfers over de resultaten van deze koopavonden. Wellicht is alsnog een vergelijking te maken tussen het week patroon van de geldomzet in plaatsen met een koopavond en in gemeenten zonder een koopavond. Vooral zaken in duurzame gebruiks artikelen zoals textiel, schoenen, huis houdelijke artikelen, boeken, artikelen dus die veelal in gezinsverband gekocht worden, zullen interesse hebben voor het eventueel instellen van een koop avond Maar ook andere branches zul len geïnteresseerd zijn, want hier zou een koopavond de omzet extra kunnen stimuleren. De Nederlandse Bond van Christe lijke Detailhandelaren in Textiel en Mode-artikelen heeft het E.I.M. reeds voorgesteld een aanvullend onderzoek Opwekkingsprediker thans ambteloos Acht Jaar heeft het onrecht geduurd, waaronder de Hongaarse lutherse bis schop Lajos Ordass had te lijden, voor dat hij in het najaar van 1956 nog vóór de revolutie van november door kerk en staat werd gerehabiliteerd en weer leidende bisschop werd van de Lutherse Kerk. In december werd hem de leiding van de kerk weer ontnomen, maar hy bleef bisschop, al biyft de vrees voor zijn positie bestaan. Tot de leidende ambtsdragers, die evenzeer ge leden hebben onder de slagen van het regiem, behoort de thans 64-jarige bis schop Zoltan Turoczy. Driemaal werd deze merkwaardige figuur, die voordien nauwelyks bekendheid genoot, tot bis schop gekozen met grote meerderheid, driemaal moest hij zyn ambt weer neerleggen; de laatste keer in december, toen Ordass nog wel zUn bisdom be hield. maar Turoczy ambteloos burger Piëtisme I stu- ge troffen door het piëtisme, dat het Finse lutheranisme kenmerkt. Na zijn terug keer in Hongarije gaf hij de stoot tot een opwekkingsbeweging, die vele men sen tot geloof bracht. Het was hem toen niets te veel, om zelfs in heel kleine plaatsjes evangelisatietoespraken te ko men houden Over de inhoud van zijn toespraken vertelt de Geneefse predikant, ds. Zeu- then: Ik kwam vooral onder de_ indruk van wat bisschop Turoczy alles echt en centraal christelijk; het was duidelijk en begrijpelijk geformu leerd en zo spannend, dat men ondanks de lengte van zijn toespraken genoeg van kon krijgen. Hij was geen zedeprediker, maar een verkondiger naar een koopavond in te stellen. Het onderzoek, dat de directie van het E.I.M. in welwillende overweging wordt gegeven, zou niet veel tijd en geld be hoeven te kosten en van groot belang kunnen zijn. „Nou, goed!" bromde de oude Külz. Hij wenk te de ober-kellner en betaalde. „Jullie worst is geweldig," zei hij waarderend. „Speciaal de metworst." De kelner boog. „Zeer vriendelijk. Ik zal het de keukenchef overbrengen." „Weet u misschien toevallig waar jullie de vet- darmen betrekken?" „Toevallig weet ik dat niet." zei de ober. „Als kellner komt men maar oppervlakkig met worst in aanraking." „Gelukkige kerel," merkte Külz op. Juffrouw Trübner betaalde ook. Daarna stonden beiden op en liepen gezamen lijk de straat op. Het was een merkwaardig paar: de jonge, slanke, vlot geklede dame en de dikke, brede, kolossale loden toerist. De voor het hotel zittenden keken hen nieuwsgierig na. De heer Storm en de heer Philipp Achtel ston den op, legden een paar geldstukken op de ta fel en stuurden op de uitgang aan. Külz bleef aan de rand van het trottoir staan en wees naar enkele duiven, die over het pla veisel trippelden. „Dat zijn Koburgse leeuweri ken," verklaarde hij. „Mijn broer fokt duiven. Ik heb hem gezegd dat hij dat laten moest. Een mens, die kalveren moet doodslaan, moet geen duiven aaien. Dat is smakeloos. Maar hij laat het zich niet uit het hoofd praten." „Kom mee, mijnheer Külz!" verzocht zij xacht Achtel en Storm schoven door de rijen stoelen Erich Kdstner: heen. Bij de balustrade stootte de kleine de an der met de elleboog aan en liep naar de tafel, waaraan Külz had gezeten. Hij boog zich over de tafel en nam een luci fer uit de houder van de asbak. Daarna stak hij een sigaret aan. waarna hij de afgebrande Juci- fer in de asbak deponeerde. Achtel wachtte ongeduldig. Op straat zei hij geërgerd: „Wat was er nou weer?" Storm haalde lachend een prentbriefkaart te voorschijn. „Mijn vriend Külz heeft dit laten lig gen." Zij bogen zich over de kaart en lazen haar. Op de kaart stond: „Lieve Emilie! Excuseer mijn plotseling verdwijnen. Ik zal het wel uit leggen wanneer ik weer thuis ben. Heb zojuist een klant van Otto getroffen. Wat een toeval, hè? Maak jullie je over mij maar niet ongerust. Onkruid vergaat niet- Veel liefs, je Oskar." En onder het plompe handschrift stond in slan ke. vlot geschreven letters: ..Hoewel onbekend, hartelijke groeten van Irene Trübner." De beide heren keken elkaar onzeker aan. „Heeft de vent die kaart bij ongeluk laten liggen?" vroeg Storm. „Onzin," zei Achtel. „Kijk toch eens naar wat er staat! Die Tiroler is een verduiveld gooche me jongen. Hij heeft een klant van Otto ont moet! Dat is natuurlijk een toespeling. Eerst houdt hij zich van de domme. En daarna neemt hij ons er tussen met behulp van een prent briefkaart. Een ongelofelijke brutaliteit!" De te ver naar boven geplaatste oren van mijnheer Storm, die door de rand van zijn hoed naar beneden gedrukt en haaks werden afgebo gen, zagen er uit alsof zij zich wilden oprich ten. „Daar komt Karsten", zei Philipp Achtel. Zij begroetten hun collega en liepen op een behoorlijke afstand achter juffrouw Trübner en de heer Külz aan. Storm verscheurde het aan mevrouw Emile Külz in Berlijn geadresseerde Kopenhaagse havengezicht in vele kleine stuk jes en strooide ze op straat. De jongedame en slager Oskar Külz hadden niet het geringste vermoeden, dat zij door drie mannen werden gevolgd, die zich in hoge mate voor hen interesseerden. De drie mannen volgde, eveneens op behoor lijke afstand, een grote, jonge man. De drie mannen hadden niet het geringste ver moeden. dat ook hen iemand volgde, die zich in hoge mate voor hen interesseerde. Welke speelse grappen kan het leven uithalen! Er is sprake van kunst „De kwestie zit zo", begon juffrouw Trübner. Zij zaten op een pleintje van de Amalienborg op een bank. Tussen de tegels voor de eerbied waardige, vriendelijke gevel van het slot groei de gras. In de haven aan de overzijde toeterden stoomboten, die de Sont werden binnengeloodst. Verder was het stü. I wordt vervolgd) zijn oproep! tot persoonlijke beslissing voor Christus leken mij vrij van dema gogie en het werken met schrikaanja gende middelen. Huisarrest Evenals bisschop Ordass bleef diens ambtsbroeder Turoczy gevangenschap huisarrest niet bespaard. Kort na 1! werd hij door een rechtbank tot tien jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Tien maan den zat hij gevangen en later mocht hij zijn woning niet verlaten. Toen mer hem in 1952 dwong zijn ambt neer t< leggen, werd hem een verblijfplaats el ders aangewezen. Desondanks liet hij zich in zijn geestelijke bediening niet ontmoedigen; hij greep de gelegenheid om te arbeiden aan, zodra zij zich v deed. Deze arbeid had niet altijd de instem ming van bisschop Ordass. Deze had in de jaren twintig in Zweden theologie gestudeerd en was door het lutheranis me van dat land beïnvloed. De typische hoogkerkelijkheid de Zweedse bis schoppen zijn de enige protestantse pre laten, die in de apostolische successie staan met een objectivistische trek van dat land moest wel andere sporen in het gedachtenleven van Ordass trek ken dan de piëtistische, subjectivistisch getinte Finse lutherse geloofs- en vensstijl, die Turoczy had leren v deren. Zo waren er ogenblikken, dat Ordass en Turoczy elkaar zeer moeilijk konden begrijpen, vooral in de jaren 1948 tot 1952. Turoczy en zijn aanhangers w geneigd aan de eisen van de overheid ver tegemoet te komen, want ir den zij zolang de gemeente nog in vrijheid bijeen kan komen, is de tijd van het verzet nog niet gekomen. Maar in 1952 ging Turoczy de kerkelijke bal lingschap in. waarheen Ordass hem ir 1948 was voorgegaan. Samenwerking Sinds 1956 arbeidden de beide man nen nauw samen. Want Turoczy had geleerd achter Ordass' kerkelijkheid zijn vroomheid te zien. En Ordass be merkte de onvoorwaardelijke kerke lijke trouw en standvastigheid van d( piëtist Turoczy. Zo ontwikkelde zich In de leiding van de Hongaarse Lutherse Kerk een gelukkige synthese tussen een „voor- werpeiyke" en een „onderwerpeiyke" accentuering van het christelUke geloof, een synthese die voor die kerk veel beloofde, totdat het ingrijpen van regering de één uit zün ambt stiet verving door een figuur, die bereid „mee te werken" en de ander wellicht ook reeds dat lot heeft doen onder- Volgende week komt herv. synode bijeen Van 3 tot 5 februari komt de genera le synode der Hervormde Kerk in ver gadering bijeen in het Eijkmanhuis te Driebergen. De agenda vermeldt de verkiezing van een praeses voor het nieuwe zit tingsjaar. zomede die van een modera- men (assessor en diens secundus en tertius). Voorts de verkiezing van een nieuw breed-moderamen. Zoals gebruikelijk is zal de synode niet geopend worden door de praeses van vorig jaar, dr. A. A. Koolhaas, doch door de oudste in leeftijd der aanwezige predikanten. Het is intussen niet onmo gelijk dat dr. Koolhaas zal worden her- Onder een aantal benoemingen, dat de synode zal verrichten, komt ook voor de benoeming van een kerkelijke hoogle- aan de Rijksuniversiteit te Gronin gen in de a.s. vacature prof. dr. J. H. Semmelink (bijbelse en praktische theo logie, ethiek en zendingswetenschappen) Voorts komt in behandeling een nota van de Raad voor de zaken van kerk en samenlevering over „ploegenarbeid en zondagsarbeid", een nota van de Raad voor de zaken van kerk en gezin over het vraagstuk van de woningnood Ds. W. A Zeydner zal rapport uit- En wie zijn kruis niet opneemt en achter Mij gaaf,] is Mij niet waardig", zo zegt Jezus en het is een diJctoijlj] geciteerde uitspraak. Maar wat is dat nu eigenlijk: het kruis dat de christen te dragen heeft? Zie daarvoor het verband waarin Jezus deze woorden gesproken heeft. Meent niet dat Ik gekomen ben om vrede te brengen op de aarde; Ik ben niet gekomen om vrede te brengen, maar het zwaard." Dat gaat vooraf aan die opdracht om kruis- dragend achter Jezus aan te gaan. En dan komen die moeilijk te verteren woorden: „Ik ben gekomen om twee dracht te brengenen iemands huisgenoten zullen zijn vijanden zijn." Het kruis van de christen: het is niet dat hij in zorgen leeft, materiële zorgen of gezinszorgen die hebben alle mensen en wie ze niet heeft die mag God danken. Het is ook niet dat men „dit niet mag en dat niet mag", zoals sommige menen. Het is dat anderen, soms zelfs de eigen huisgenoten, aan God niet de eer geven, die Hem toekomt. De beledi gingen van Gods majesteit die hij overal om zich heen ziet dat is het kruis van de christen. Daartegen te strijden, dat maakt zijn leven moeilijk. DE MINST DRAAGKRACHTIGEN "^JIT de jongste bekendmaking (nu al weer enkele weken geleden) van het Centraal Bureau voor de Statistiek over de ontwikkeling van het indexcijfer voor de kosten van levensonderhoud blijkt, dat over de maand van 15 november tot 15 decern, ber het indexcijfer zich heeft gehand haafd. Dit betekent, dat de gemid delde kosten van levensonderhoud tussen 15 november en 15 december niet zijn gestegen. Maar het betekent ook, dat het In dexcijfer is gebleven op het hoge peil, dat op 15 november werd be reikt. Toen immers werd een Index cijfer aangegeven, dat 3Vi punt bo ven de limiet lag, die de vakbewe ging indertijd heeft gesteld. Deze 3Ys punt stijging deed zich dus ook per 15 december voor, want er trad geen daling in. De stijging van het indexcijfer voor de kosten van levensonderhoud ls enige maanden geleden voor de Stichting van den Arbeid al aanlei. ding geweest, zich ernstig te bera den op de vraag, of deze stijging niet repercussies diende te hebben in de loonsfeer. In het besef, dat een algemene loon- beweging in het kader van de be stedingsbeperking bijzonder onge wenst zou zijn, zijn zowel werkne mers als werkgevers het toen eens geworden over een maatregel voor de minst draagkrachtigen in de vorm van een verhoging van de kinderbij slag. De regering heeft deze suggestie thans overgenomen en bij de Twee de Kamer een wetsontwerp inge diend tot tijdelijke verhoging van de kinderbijslag voor de minst draag krachtige groepen. Een maatregel, die, gelet ook op het indexcijfer per 15 december, gerechtvaardigd Is. Een beperkt deel van het Nederland se volk zal een geringe lastenver. mindering krijgen, ter compensatie van de gestegen kosten van levens onderhoud. Precies die groep, die naar verhouding extra zwaar was belast, krijgt nu een tegemoetko- ming. Het geld, dat hiervoor ls uit getrokken, is dus voor 100 pet. goed besteed en deze uitgave is zelfs in deze tijd van voortdurende kapitaal- schaarste, toenemende werkloosheid en nog slechts geringe ontspanning van ons economisch leven, maat schappelijk verantwoord. Voor deze beperkte en zo gerecht vaardigde loonmaatregel willen we vooral hulde brengen aan de vak beweging, in het bijzonder aan het Christelijk Nationaal Vakverbond. Het was immers dit verbond dal reeds geruime tijd geleden, gedron gen door de economisch moeilijke situatie van ons land, de zelfbeheer sing opbracht, een algemene loon- ronde af te wijzen, niettegenstaande de stijging van het indexcijfer. Maar niet minder nadrukkelijk vroeg het C.N.V. hierbij, voor de maatschap, pelijk zwakste groepen een uitzon dering te maken. Deze hadden de zwaarste klap van de sterke stijging van het prijsindexcijfer te incasse ren gekregen. De sterkste stijginj lag Immers in de voedingssector, li welke sector voor de zwakste inko mensgroepen het zwaartepunt van het huishoudbudget ligt. Geheel in overeenstemming met deze gedachtengang heeft de Stich ting van den Arbid een voorstel aan de regering gedaan en de regering heeft dit voorstel overgenomen. Wij menen, dat de zwakste groepen deze maatregel inderdaad toekomt en gelet op het beperkte karakter ervan in nationaal-economisch op zicht, spreken we het vertrouwen uit, dat dit besluit geen nadelige vloed zal hebben op de ontwikkeling van onze monetaire positie. BEDRIEGLIJKE RUST reis van de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken naar het Middenoosten heeft ook weer eens de aandacht gevestigd op een vergeten hoek in dit deel van de wereld: het thans onder de naam Iran bekend staande Perzië. Het is er betrekkelijk rustig, sinds de zie kelijke Mossadeq nu bijna vijf jaar geleden ten val werd gebracht. Het is evenwel een rust, die reden tot ongerustheid geeft, aangezien Perzië thans alle kenmerken van een echte politiestaat heeft. Een parlementaire oppositie kent het land niet meer. Er zijn wel opposi tiepartijen, maar die schijnen niet te kunnen functioneren. De leiders van deze partijen lopen als zij actief optreden groot gevaar, ach ter slot en grendel te worden gezet. Het behoeft dan ook niet te verwon deren, dat talrijke politici verlangen naar de dag, waarop het persoon lijke regiem van Sjah Mohammed Reza Pahlevi ten val wordt gebracht. Alsof daardoor alle moeilijkheden opgelost zouden worden. Enige tijd geleden vertrouwde een zeer ontwikkeld pro-westers en anti communistisch politicus een corres pondent van de New York Times toe, dat naar zijn mening het com munisme een politiestaat zou be tekenen, maar dat het volk er als geheel vrij onder zou zijn. Er zou dan tenminste iets voor het volk worden gedaan. In de huidige om standigheden bestaat er volgens be doelde politicus in Perzië geen vrij heid en wordt er niets voor het volk gedaan. Nu moeten we ons wel voor ogen houden, dat we hier te doen heb ben met Oosterse toestanden. Dat het hier een pro-westers en anti communistisch politicus betreft, bag op twee betekenissen dulden. Zo be staat de mogelijkheid, dat deze man gemeend heeft, wat hij vertelde. Zijn houding zou dan evenwel zeer vreemd aandoen, omdat de Perzi sche regering bewust een pro-wes terse en anti-communistische politiek voert en zelfs het waagstuk heeft aangedurfd, het land te doen toe treden tot het, mede door Turkije, Irak, Pakistan en Engeland en door de Ver. Staten gesteunde, pact van Bagdad. Waarschijnlijker is dan ook, dat ge noemde politicus een welberekende poging heeft gedaan om het Westen en speciaal Amerika bang te maken en dit laatste er toe te brengen, hei verlenen van meer economische en militaire hulp aan Perzië afhan kelijk te stellen van een betere ver deling, zodat alle bevolkingsgroepen van de Amerikaanse steun kunnen profiteren. Hiertegenover voeren regeringsauto riteiten ter verdediging aan, dal Amerika te weinig geld geeft om de uitvoering van hun plannen moge lijk te maken. Dit zal Dulles deie week ook wel weer te horen krijgen, vooral als hij wil trachten, Perzii te bewegen raketbases op zijn grond gebied toe te staan. Op het ogenblik lijkt een geweld dadige opstand tegen het regiem van de Sjah niet waarschijnlijk, ook al kan er voor het geval er een aanslag op de vorst wordt gepleegd van alles gebeuren. Op de lange duur dreigt een gevaarlijke toestand te ontstaan, als geen compromis wordt bereikt met de niet-commu- nistische oppositie. Een burgeroorloi in Perzië zou ernstige internationale verwikkelingen kunnen hebben. Twee gouden jubilea ambtsjubileum. Het zijn ds. j. t e r v e e n, emeritus predikant van de gereformeerde kerk van Barendrecht en J. D. Speelman, emeritus predikant van de gereformeerde kerk an Nieuwveen. Ds. Oosterveen werd geboren op 27 pril 1883 en wordt dus over enkele maanden 75 Jaar. Zijn eerste gemeente brengen over zijn bezoek aan de Neder landse predikanten van de Presbyteri- Church of Australia. Enkele jaarverslagen van organen van bijstand zullen besproken worden. Van de voorstellen, die ter tafel komen kan nog genoemd worden het voorstel van het moderamen der synode tot instel ling van een commissie voor de bestu- was Paesens c.a., waar hij intree op 9 februari 1908. Daarna diende hÜ van 1914 tot 1919 de kerk van Geesterec- Gelselaar en van 1919 tot 1927 de kerk van Wilnis. In laatstgenoemd jaar ver bond de jubilaris zich aan zijn derde g<- meente, Barendrecht, die hij diend' tot zijn emeritaat op 9 februari 191' Van de 50-jarige ambtsperiode heeft ds. Oosterveen dus op de kop af veertil jaren in actieve dienst doorgebracht. N> zijn emeritaat verleende hij nog hulp diensten te Kockengen. Ds. Speelman werd geboren op 2 april 1880 en hoopt dus dit jaar de f' jarige leeftijd te bereiken. Hij deed of 23 februari 1908 intree in zijn eerst' gemeente, Velsen, waar hij bleef k' 1912. In laatstgenoemd jaar vertrok W naar Stroobos, vandaar in 1917 naar Sellingen, om op 6 december 1925 ziel te verbinden aan zijn laatste gemeente. Nieuwveen. Daar verkreeg ds. Speelma® op 23 februari 1948 eervol emeritaat- Ook deze jubilaris is dus van zijn ambts periode van een halve eeuw. preciel veertig jaar in actieve dienst geweeit

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2