Jlieuuif gTriJtódje lüöurmit Wat wordt gedaan tegen stijging werkloosheid? Regering wachte niet op beraad in de S.E.R. Rusland en V.S. tekenen cultureel akkoord Meer kinderbiislag voor laagst bezoldigden Jonge Hagenaar vermoordt zijn bejaarde tante Nederland nog niet ver met temmen van H-bom Broko'wmdo getekend AFTREDEN KADAR BRENGT WEINIG VERANDERINGEN DINSDAG 28 JANUARI 1958 BUREAUS Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- t Advertentie-afdeling TeL 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936 Achtendertigste jaargang no. 11171 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H W 3 ENSERINK CHRISTELIJKEAT JOHAAL DAGBLAD Voor Leidet. en Omstreken „^tanlwstidi is aheblcuett myo b«ti in tegljenspoct" Vebo-promotor Bonda ridder O N. ZIE PAGINA 3 Vakcentralen (eindelijk weeisamen): ie Dulles belooft Strijdmacht voor Bagdad-landen Foster Dulles, de Amerikaanse ministei Tan buitenlandse zaken, heeft op de con' ftrentie in Ankara de landen van he: Pact van Bagdad beloofd, dal een groti mobiele strijdmacht zal optreden tegel tik communistisch land. dat een van d< lcdenstalen aanvalt. Deze belofte deed Dulles nadat ver «billende afgevaardigden met klem on wapens hadden gevraagd. Bij de weste lijke landen werd aangedrongen od mee: ®orele eij materiële steun Broodoorlog Amersfoort ken moet verder gedacht worden aan uit breiding van de overheidsopdrachten, oen soepeler vergunningsbeleid, subsidië ring van een groter aantal woningwet- DE BESTUREN van het C.N.V., de K.A.B. en het N.V.V. hebben in een gezamenlijke verklaring hun ernstige ongerustheid uitgespro ken over de snelle stijging van de werkloosheid. Met klem wordt de over heid gevraagd op zo kort mogelijke termijn voorrang te geven aan maat regelen. die een verruiming van de werkgelegenheid in de meest getroffen bedrijfstakken en gebieden bevorderen. De besturen van de vakcentralen zijn van oordeel, aldus de verklaring, dat do S.E.R. zich zo spoedig mogelijk dient te beraden over alle aspecten, die voor do economische expansie, met het oog op de ontwikkeling van de werkgelegenheid in de nabije en verre toekomst, van beteko- n. Dit onderzoek van de S.E.R. mag in geen enkel opzicht vertragend t regeringsbeleid werken. De maat- n ter verruiming van de werkge legenheid moeten onverwijld worden sc- Op het bedrijfsleven doen de vak centralen een dringend beroep niet een te grote terughoudendheid te betrachten bij de uitvoering van de omschakelings- en expansieplannen, die zijn gericht op de vergroting van export en de verhoging van de produktiviteit. 1 Tot het bedrijfsleven wordt ten slotte nog in de verklaring van de drie vakcen tralen gezegd, dat er geen aanleiding be staat zich door de huidige tegenslag te laten verleiden tot defaitisme. Een zoda nige geestesgesteldheid zou immers juist «en door niemand gewenste en onnodige teruggang in de coniunctuur kunnen ver- De samenwerking tussen werkgevers en werknemers, aldus de vakcentralen. zal thans haar waarde moeten bewijzen in «en eendrachtige bevordering van da werkgelegenheid. Maatregeleen In hun verklaring leggen de vak centralen vooral het accent op maat regelen die een duurzame gunstige invloed op de werkgelegenheid uit oefenen. Voor zover deze maatrege len hieraan niet voldoen moet de verruiming van de aanvullende werkgelegenheid de aandacht heb ben. Bij de keuze van maatregelen moet verder gelet worden op de gevolgen voor de betalingsbalans en de ovenheidsreko- ning. De vakcentralen noemen de volgende maatregelen, die genomen kunnen worden: J Uitvoering van openbare werken, ge richt op openlegging van gebieden ten behoeve van de industrialisatie: 2 Herinvoering van de premieregeling ter bevordering van de vestiging en uitbreiding van bestaande industrieën Voor de zwaarst getroffen bedrijfstak- In het RAl-gebouw te Amsterdam is gisteren de sport-vakbenrs geopend Een Amsterdamse firma bracht als primeur de z.g. hopper op de markt, een apparaat waarmee men zich springende kan erplaatsen woningen en een tegemoetkoming in da rente ten behoeve van de krachtens het „besluit bevordering eigen woningbezit" te bouwen woningen. Andere maatregelen ter stimulering van de werkgelegenheid zijn volgens de vakcentralen: omscholing en herscholing van werk- tegemoetkoming in verplaatsingskosten van werklozen naar elders; het beperken van overwerkvergun- het mogelijk maken van verkorting van de werkweek voor verdeling van de beschikbare arbeid; voor de werkloze minder geschikte ar beidskrachten voldoende opdrachten aan G.S.W.-werkplaatsen. Gepleit wordt ten slotte nog voor ecu eventuele herleving van de investerings aftrek, wanneer de noodzakelijke verbe tering in de werkgelegenheid afstuit op een tekort aan financieringsmiddelen. Ook noemen de vakcentralen in dit ver band nog een krachtige bevordering van de" export, de besparing, verruiming van de kredietverlening en een zo efficient mogelijke benutting van de beschikbare financieringsmiddelen. Uitwisseling op velerlei gebied ALS DE EERSTE BELANGRIJKE STAP op weg naar een beter weder zijds begrip, zoals in het gemeenschappelijk communiqué wordt ge zegd, is gisteren in Washington door Amerika en Rusland een akkoord getekend over de uitwisseling op cultureel gebied. Gehoopt wordt, aldus het communiqué, dat de overeenkomst op een dergelijke wijze zal worden uitgevoerd, dat ze wezenlijk zal bijdragen tot de verbetering van de be trekkingen tussen de beide landen en daarmee ook tot de internationale ontspanning. De beide landen zijn het eens geworden over de uitwisseling van radio- en visieprogramma's en over een uitwisse- ling op grote schaal op het gebied van het onderwijs, de techniek en de kunst. In de overeenkomst betreffende de uit wisseling van radio-uitzendingen is de be paling opgenomen, dat de teksten van deze uitzendingen eerst gecontroleerd Tien cent per kind per dag (Van onze parlementsredactie' DE REGERING heefr thans bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, waarin wordt voorgesteld om in verband met de prijs stijgingen der eerste levensbehoeften een duurtetoeslag te verstrekken aan alle werknemers met kleine kinderen die maximaal 16 per dag of 96 per week verdienen. Wanneer de Kamers het voorstel aanvaarden, zullen deze laagstbezoldigden, voorzover zij kinderbijslag ontvangen, gedurende 1958 (dus tijdelijk) een duurtetoeslag krijgen van 10 cent per kind per dag. heed toereikend en voor de grote gezinnen Ook zij. die kinderbijslag ontvangen op rond van de kinderbijslagwet voor inva- liditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrek kers. krijgen deze toeslag. Kleine zelf standigen ontvangen op grond van de voor hen in het leven geroepen noodwet ge durende 1958 5 cent per kind per das t. Verder zullen óok de gepensionecr- voorzover zy kindertoelage of kin derbijslag krijgen, de duurtetoeslag over 1958 ontvangen- t is de bedoeling van de regering de belastingheffing over deze toeslag te berekenen volgens het tanief, dat geldt vobr bijzondere bedoningen (en dus niet volgens het normale tarief van de ca- ordlnabietaibel). De duurtetoeslag voor de laagstbezol digden komt ten loste van het kinderbij- slagvereveningsfonds, dat eind 1957 een omvang had van ongeveer f 152 miljoen De kosten van de nieuwe maatregel be dragen f 36 mid'joen. De toeslag voor de rentetrekkers kost f 3.5 miljoen en korm oor rekening van het rijk. Dit geldt ook oor die toeslag, die de kleine zelfstam- igen zuilen krijgen, en die in totaal 700.000 zal kosten. In de alc ambtei ge- «anisccrd zaken zal nog overleg worden ge voerd over de mogelijkheid om ook aan het overheidspersoneel een duur tetoeslag te verstrekken. Staatssecretaris Van Rhijn en ministt Hofstra zijn er zich, blijkens de memorie van toelichting, van bewust, dat een uni forme tegemoetkomtng-per-kind voor ge zinnen met een klein kinderbal niet gie- Zes arbeiders gewond bij gasontploffing In Amsterdam is gistermiddag in eet loods aan de Grasweg een acetyleenflc» ontploft toen een arbeider, de heer E Wijnkoop, de kraan opendraaide. Het ga» ontplofte door brandende kachels in da loods. De heer Wijnkoop werd gewond aan hoofd en handen; vijf andere arbol- ders werden licht gewond kant zal zijn. Maar mogelijk administratieve onkosten te maken heeft de regering afgezien van het bepalen van meer dan één loongrens en de toeslag naarmate het kindertal stijgt. zullen worden. Mocht een van beide par tijen van mening zijn, dat een uitzending niet zal bijdragen tot verbetering van do wederzijdse betrekkingen, dan zal de uit zending niet doorgaan. Ballet Koningin Juliana heeft gistermid dag een informeel bezoek gebracht aan gerepatrieerden uit Indonesië die verbiyven in het protestants tehuis voor bejaarden Spathodea te Zeist. Deze naam (letteriyk ver taald: „boom die schaduw biedt") is ontleend aan een in Indonesië groeiende plant. Er zijn momenteel in dit vorig jaar door minister Klompé geopende tehuis 139 ge- evacueerden boven de 55 jaar. Zy wonen in 47 één- en 46 tweeper soonskamers en worden door 19 personeelsleden verzorgd. In de grote conversatiezaal gebruikten zy met de Koningin de thee. „Zy Is nog liever dan op de foto!", zei een der bejaarden, die bewogen onze vorstin gadesloeg. Met veicn voerde koningin Juliana gesprekken en zü luisterde ook naar een gedichtje dat een der bewoonsters voordroeg. Afgesproken is reeds, dat het wereld beroemde Russische ballet van het Bols- toitheater gedurende een maand in 1959 een bezoek aan Amerika zal brengen. Het j Philadelphia Symphonieorkest brengt nog j dit jaar in mei en juni een bezoek aan Rusland. Over de radioactieve besmet Op wetenschappelijk gebied is overeen-j het gezin Haanscboten te Putti gekomen, dat op basis van wederkerig-regering binnenkort een spccii Zaak Putten naar V.N.-commissie Bijdrage aan rapport over stralingsgevaar Mededelingen in Amsterdamse raad overdreven (Van een onzer verslaggevers) ER IS VOORLOPIG nog geen sprake van Nederlandse resul taten bij het „temmen van de H- bom". De mededeling, dat de Am sterdamse onderzoeker prof. dr. J. Kistemaker met een wereldprimeur zou komen, die een omwenteling op het gebied van de kernenergie vreedzame doeleinden zou beteke nen. is bepaald overdreven geweest, aldus vernemen wij uit welingelich te bron te Utrecht In de Amsterdamse gemeenteraad, wi wethouder A. de Roos op 15 januari I een en ander mededeelde. zi|n tc hi verwachtingen gewekt ten opzichte t het onderzoek der therr icleain acties, die ee lichte kernen tüd wellicht algemene on rimenten wo i rol spelen by de fusie der Wel zal Nederland te zyner :en bijdrage leveren in het lerzoek. Daartoe is een :hap opgericht, wier expe- den gesubsidieerd door de organisatie T.N.O De resultaten van de onderzoekingen in de Sowjetunie. Engeland en de Ver enigde Staten zijn en worden ook in Ne derland met belangstelling tegemoet ge zien. vooral in verband met de gespannen verwachtingen, die men daarvan heeft voor een uitgebreide en goedkope ener gievoorziening voor ons gehele maat schappelijke leven. Om de vrijdag bekend geworden En gelse resultaten te kunnen doorgronden waarderen en toepassen zal er voor de Nederlandse kernfysici veel eigen werk. zowel theoretisch als experimenteel no dig zijn. Eigen ideeën en vindingen zul len voorts uitgewerkt en door de praktijk gewaardeerd moeten worden. Vandaar dat de Stichtin" voer funda menteel onderzoek der materie (FOM) na zorgvuldige voorbereiding door een stu diecommissie. besloten heeft tot oprich ting van een werkgemeenschap Deze is gevormd uit de reeds bestaande werk groep voor de theoretisch-natuurkundige problemen en vier werkgroepen vooi experimenteel onderzoek van de nat held geleerden bezoeken brengen zingen houden. Ook groepen studenten zullen wederzijds uitgenodigd worden door de Russische academie van weten schappen en de Amerikaanse nationale academie van wetenschappen. Ook staan een aantal sportwedstrijden op het programma: basketbalwedstrijden in Rusland, worstelen in Amerika en at letiekwedstrijden in Rusland en Amerika. Ten slotte voorziet de overeenkomst on der andere in bezoeken over en weer van afgevaardigden van de Opperste Sowjet en leden van het Amerikaanse Congres en het tot stand komen directe luchtverbinding New York Moskou. Van de Nederlandse bcdryven te Dja karta zijn volgens de voorzitter der com missie van toezicht, majoor Mamesah. thans 109 overgenomen, terwijl 119 andere nog overgenomen moeten worden. Deze zijn kleiner van omvang. In geheel In donesië zijn 502 Nederlandse bedrijven onder beheer gesteld. \7"ANNACHT heeft de 20-jarige expeditieknecht J. M. uit Den Haag bekend vrijdag zijn 68-jarige tante, de weduwe Bet je Veenstra- Meyer in haar woning in Twijzeler- heide (gemeente Achtkarspelen) te hebben vermoord. De jongen had vrijdag de avond bil zijn tante doorgebracht en enig geld (on geveer 69) van haar gestolen. Zij had dit ontdekt en hem hierover onder houden. M. werd hierover kwaad en greep de oude vrouw bij de keel, als Uitbreker in café herkend en gegrepen Een van die drie uitbrekers, die vrijdag avond ontsnapten uit het huas van bewa ring te Amsterdam, Albert de Jong, is vannacht in een Amsterdams café her kend en gearresteerd. Hij had juist zijn 29ste verjaardag aohter de rug en wilde, na zich drie dagen verborgen te hebben gehouden, zijn moeder bezoeken. Onder weg liep hij even een café binnen in de straat waar zijn moeder woont. De café houder begreep wie zijn klant was waarschuwde onmiddellijk de politie. sleepte to de gang. zü flauw viel. De jongen n het bewusteloze lichaam naar waar hü het met een plastic de keel aan een balk ophing, om daarmee zelfmoord te suggereren. Daarna verdween hij. De buren ontdekten zaterdag het ont zielde lichaam en waarschuwden de po litie Deze stelde een onderzoek in. dat aan het licht bracht, dat zelfmoord min stens onwaarschünlük moest worden ge acht. Zü kwam op het spoor dat de neef van de vermoorde vrüdag op bezoek was geweest en ging toen zün antecedenten na. Deze waren van die aard, dat arres tatie gewettigd leek. Na een langdurig verhoor gaf M. toe zün tante om het leven te hebben gebracht. indienen bü de Verenigde Naties en wi bij de wctenschappeiykc commissie, di een studie maakt van de gevaren va radioactieve uitstraling. De commissie zal een afschrift worden gezonden van het rapport dat door Instanties over de zaak-Putten wordt gesteld, nl. door het proeflaboratorium voor elektrotechnische materialen Kema ïe Arnhem, het medisch-biologisch labo ratorium van de rijksverdedigingsorgani satie (R.V.O.) voor toegepast natuur wetenschappelijk onderzoek (T.N.O.), de geneeskundige en farmaceutische hoofd inspecties en 't rijksinstituut voor volks gezondheid. De commissie der V.N. heeft tot nu to« 160 rapporten ontvangen uit 30 landen. De Nederlandse bevindingen over de zaak Putten zullen als een speciaal supplement aan de commissie ter beschikking worden gesteld. De commissie verwacht tegen mli gereed te zün met haar eindverslag. Gistermiddag heeft de ABC-dienst van de marine de radioactieve kachel (na deze eerst met cement te hebben gevuld) ul< het huis van de familie Haanschoten ver wijderd. Daar nog radioactiviteit is ge meten, zal het huis evenmin als de klei» tea-school Hummeloord. nog niet kunne» worden betrokken. Zeepfabriek Unilever gesloten De zeepfabriek van Unilever te Soera- ba ja is gesloten wegens gebrek aan grond stoffen, aldus verneemt ANP te Dia- karta. Het gebrek aan palmolie en copra gevolg van het tekort aan scheen»- Te Paramaribo is de overeen komst betreffende het Brokopondo- plan getekend door de gouverneur, alle ministers en de vice-president van de Aluminium Company of America, de heer Litchfield, namens de Suralco De overeenkomst omvat de bouw van een dam in de Surinamerivier van 1400 meter lengte, vijftig meter hoogte en een breedte aan de voet van 400 meter, waar achter een stuwmeer zal ontstaan zo groot als de provincie Utrecht, dat jaar lijks een miljard kWh kan leveren voor de produktie van 50.000 ton aluminium per jaar en voor een elektrische centrale. Men verwacht, dat over een periode van twaalf jaar een miljard Nederlandse guldens in het plan zal worden gestoken. De Suralco is een door de Aluminium Company of America (Alcoa) voor dit doelopgerichte maatschappij. beschouwd als een teken, dat er in deze satellietstaat van Moskou in politiek op zicht een andere koers zal worden inge slagen. Dr. Ferenc Miinnich, Kadars op volger, staat bekend als een trouw volge ling van de Russen. En bovendien be houdt Kadar zyn post als eerste secretaris van de communistische party. De 72-jarige Münnlch was in de oude Oostenrijks-Hongaarse monarchie offi cier. Deze communist van de oude stem pel is na de tweede wereldoorlog opgo- treden als diplomaat Neutrale waarnemers in Boedapest denken, dat het voor de westelüke mogendheden gemakkelijker zal zün. met Münnich te onderhandelen dan met Kadar, wiens verraad hem in d® ogen van de vrije wereld geheel on mogelijk heeft gemaakt Overigens ls Münnich een man van het zelfde slag, want met Kadar stond hij in de eerste dagen van de opstand tegen de Russen aan de zijde van premier Imr® Nagy. Ook Münnich liet Nagy op 4 no vember. toen de Russen toesloegen, in de steelt. Kadar stelde het parlement ook voor om Gyula Kallai als minister van cul turele zaken ontslag te verlenen en ook hem als minister van staat te laten aan blijven. Kallai is ook secretaris van dc communistische partij. Hij wilde voorts Antal Apro tot eerste vlce-premicr be noemen en mevrouw Valerie Benke, presi dente van de Hongaarse radio-omroep, in de plaats van Kallai aanstellen. kundige verschijnselen, die een grondslag zouden kunnen vormen voor thermonu- cleaire reactieprocessen (kernfusie). Het onderzoekingswerk bevindt zich uiteraard in een oriënterend stadium, al dus deelde vanmorgen de FOM in een verklaring mee. Belangrijke resultaten zijn natuurlijk nog niet verkregen en mogen eerst r.a geruime tijd van inten sief onderzoek worden verwacht. Van da vier experimentele groepen zün er twee in Utrecht, één in Arnhem en één in Amsterdam (dóe van prof. Kistemaker) gevestigd. Prinses zaterdag naar de West Zaterdagmiddag om half vier vertrekt prinses Beatrix met een lyntoestel van de KLM van Schiphol naar Curacao voor een bezoek aan Suriname en dc Ned Antillen van ruim een maand. Zij zal met de verschillende aspecten van de samen leving in dc overzeese rijksdelen kennis De Prinses reist met de Lockheed su- perconstellation PH-LKC Negafon via Genève naar Lissabon, de Azoren, Para maribo en Caracas. Zondag komt zij in Willemstad aan. De Prinses blijft tot 17 februari de hoge gast van de regering der Antillen, waarna zij tot 3 maart in Suriname zal blijven. Op die datum keert zij eveneens per KLM-toestel naar Ne derland terug. Op de heenreis is vlieger R. M. Draaisma gezagvoerder tot Lissa bon. Zoals normaal wordt daar de be manning door een andere, onder leiding van gezagvoerder F. N. Carabain, ver vangen. Het toestel blijft slechts drie kwartier in Lissabon. Uitwisseling van atoomgeheimen De Amerikaanse regering heeft het Congres gisteren een wetsontwerp voor gelegd. waarin wordt bepaald dat tot nu toe geheim gehouden inlichtingen over de Amerikaanse atoombewapening en over grondstoffen en wapenonderdelen, aan da bondgenoten zullen worden verstrekt Vier doden Turken op Cyprus in opstand De Turken op het eiland Cyprus, waar- sohijniyk van plan demonstratief feest te vieren, omdat zij bij geruchten hnddeD vernomen, dat de Engelsen instemden met de Turkse wens het eiland in een Grieks en een Turks gedeelte te schelden, hebben onlusten veroorzaakt, waarbli reeds twee doden gevallen zijn en zeer velen gewond werden. Toen politie en militairen de betoger* trachtten uiteen te drijven, ontstond een gevecht, waarbij een hagel van stenen od de Britten neerdaalde. Deze beantwoord de de aanval met traangasbommen. di# echter door de Turken opgeraapt en te- ruggesmeten werden. Ondanks een in der haast uitgevaardigd uitgangsverbod, trokken enige duizenden Turken in de hoofdstad Nicosia op na»»1 het Ataturkplein in de Turkse wijk. Dri® politiejeeps werden omeekeerd en in brand gestoken en een benzinestation van een Griek in vlammen gezet De politie liet grote spandoeken zien met de waarschuwing: Pas op wij schie ten. Toen de betogers zich ook hier niet® van aantrokken, vielen weldra de schoten Sumitro is zoek Men tast te Singapore in het duister over de plannen van d» Indonesische- oud minister van financiën Sumitro, aldus meldt A.P.. Het Zwitserse consulaat heeft verklaard niets te weten van berichten, dat hij naar Bern vertrokken zou zijn. Toen m®n daar vroeg of aan Sumitro een visum was verstrekt, zei de woordvoer der: „Wij weten er niets van". Een woordvoerder van de Boac ver klaarde, dat een Indonesiër onder de naam dr. Sumitro geboekt had voor een gisteren te beginnen vlucht naar Rome. Een uur voor het vertrek werd zijn naam afgeroepen, doch hij kwam niet opdagen en het vliegtuig vertrok zonder hem. (Gisteren werd gemeld dat Indonesië te Singapore verzocht had Sumltro's terug keer te vergemakkelijken".) MEER BEWOLKING De BiJt verwacht tot mor genavond: Toenemende bewoMdng. maar op de meeste plaatsen droog weer Zwakke tot macge wind in hoofdzaak tussen zu:d zuidoost. Ongeveer dezelfde tempera turen. Zon en Maan Woensdag 29 Januari: zon op 08.26 uur, onder 17.21 uur. Maan op 12.04 uur. order 02.43.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1