Wethouder wil in winkels scholen onderbrengen Onmisbare scheepvaart remt het wegverkeer van Leiden CERDINC Wachtenden worden nog dit jaar geholpen Vlot toneel van lyceum in en voor Chr. Leiden Oud-hoogleraar mr. Holleman (70 jaar) overleden Rome, een ideale stad voor toeristen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 24 JANUARI 1958 Klompjes-roniantiek verdwijnt Kan kanalisering Korte Trekvliet scheve toestand „recht" trekken? (Van een onzer verslaggevers) IV/TET VELE ANDERE LEIDENAARS kunnen wij ons dikwijls niet aan de indruk onttrekken, dat de wachters van de Blauwpoortsbrug altijd wachten tot wij komen aanwandelen, om dan vlug de brug open te draaien. Maar als dat waar zou zijn, hadden wij in 1957 vierduizend- tweehonderd-vijfendertig maal voor de gesloten Blauwpoortsbrug ge staan. En zó erg is het nu ook weer niet geweest. Leiden wacht op lucht- verkeersmoeilijkheden om het probleem rond te krijgen. Want tot nog toe liggen de vraagstukken nog slechts „te land en ter zee". Het weg verkeer, dat zich gelukkig prijst als het zonder al te veel puzzels door de binnenstad is gekomen, vindt dat de bruggen wanneer zij open zijn een bijzonder lastig obstakel zijn. Maar men beseft meestal niet, dat het verdwijnen van de schepen uit de Leidse wateren de verkeerssituatie op de weg tot een complete chaos zou kunnen leiden. Met behulp van de heer M. Weima, directeur van de Leidse markt- en ha vendienst, hebben wij een globale be rekening gemaakt: wanneer de vracht schepen zouden worden vervangen door vijftons vrachtwagens, moesten per dag tweeduizend van dergelijke vrachtwagens méér dan thans door de al zo zwaar geschokte Sleutelstad rijden. De scheepvaartproblemen nemen voor Leiden met de dag toe. Want de puzzel wordt aan twee zijden verlengd: de in tensivering van het wegverkeer kan zon der bruggen al niet meer door de Leidse binnenstad worden verwerkt en mèt de nog steeds toenemende uitbreiding van het wegverkeer neemt ook het aantal schepen dat door Leiden moet, toe. Dit is een van de gevolgen van de in dustrialisatie. De fabrieken kunnen een voudig niet zonder scheepvaart, aange zien anders vele grondstoffen vooral kolen onbetaalbaar zouden worden. De gemiddelde inhoud van een schip is tweehonderd ton en een vijftons vracht wagen is al een huiveringwekkend ver schijnsel, dat enorm veel benzine vraagt om te kunnen rijden. Vrij stabiel Gelukkig houdt echter de toe neming van het scheepvaartverkeer geen gelijke tred met de uitbreiding van het wegverkeer. De laatste jaren is het aantal schepen dat door Lei den voer, vrij stabiel gebleven. In 1955: 71.422 vaartuigen, in 1956: 67.416 en in het afgelopen jaar 70.400. Dit laatste cijfer had onge twijfeld hoger gelegen, als de be stedingsbeperking ook hier niet haar tol had geëist. Tot augustus van het vorige jaar vertoonde het aantal doorgaande schepen een grote pro gressie, maar de laatste maanden hebben in vergelijking met vo rige jaren een grote daling laten zien. Om de schepen door te laten moesten in 1955 52.710 maal brug gen worden geopend, in 1956: 50.295 en in 1957: 52.504. Van deze getallen heeft door de jaren heen de Schrijversbrug de hoogste cijfers voor haar rekening genomen. Ongeveer éénvijfde deel van alle scheepvaartver keer passeert deze brug. Dat is bijna driemaal zoveel als de Blauwpoortsbrug krijgt te verwerken, zodat wij en tal van andere tegengehouden Leidenaars het veel slechter zouden treffen, als we de Schrijversbrug tientallen keren per dag op onze weg ontmoetten. En omdat we nu toch met cijfers aan het goochelen zijn: volgens de statistie ken blijft bijna twee procent van het scheepvaartverkeer in de haven tussen de Turfmarktbrug en de Blauwpoorts brug liggen. Want elf procent van de schepen passeert de Turfmarktbrug, het geen drie procent meer is dan de Blauw poortsbrug krijgt te verwerken. Ruim duizend schepen per Jaar kiezen dus Kgplaats in het haventje, daar de Turf marktbrug per jaar ongeveer tweedui zend maal meer open gaat dan de Blauw poortsbrug de scheper moeten deze op heen- en terugreis passeren. Nog aardiger worden de uitkomsten van de statistieken, wanneer men eer deel van de Rijn neemt tussen twee brug gen, waar geen haven is. De Marebrug PIJZZELPROM1NENTEN 1. Weduwe Van Duivenvoorden, Boulevaird 88, Katwijk aan £ee; 2. P. Plezier, P. de la Courtstraat 44, Leiden; 3. J. Davids, Gerri-t Kas- tednetraat 116, Leiden. gaat per jaar ongeveer zevenhonderd maal méér open dan de Turfmarktbrug. Ongeveer dreihonderdvijftig schepen kiezen dus ligplaats, laden of lossen, in het betrekkelijk kleine stukje water aan de Oude Vest, om daarna terug te keren. Steeds ingewikkelder Maar hoe men de cijfers ook rang schikt, steeds is de uitkomst een pro bleem, dat met de dag ingewikkelder wordt. En omdat een probleem een uitdaging in de mensheid is om naar een op lossing te zoeken, zijn er al heel wat schrandere Leidenaars geweest, die een antwoord op de verkeerspuzzel hebben gevonden Het vraagstuk kan aan twee zijden worden aangepakt en beide oplossingen liggen in hetzelfde vlak: voer het verkeer buiten Leiden om; zowel het scheep vaartverkeer als het wegvervoer. Want behalve voor de schepen die in Leiden moeten laden of lossen, moeten de brug gen duizenden keren open voor vaar tuigen, die alleen maar passeren. Het scheepvaartverkeer moet dus buiten Lei en om geleid worden en de nieuwe vraag langs welke weg? De heer Weima toonde zich nogal zwijgzaam op dit punt, maar een scheepvaartdeskundige legde ons uit, dat er een goede oplossing kan wor den gevonden via de Korte Trekvliet. Natuurlijk zou de Korte Trekvliet daarvoor geschikt moeten worden gemaakt; een miljoenenproject. Ten eerste zou het water moeten worden gekanaliseerd en tevens zou men er tenminste drie bruggen moeten bou wen. Met de bestedingsbeperking als sombere achtergrond zal dit plan voorlopig wel een toekomstdroom blijven. Een tweede oplossing is, het door gaande wegverkeer uit de binnenstad te houden. Dit zou het probleem van de scheepvaart verminderen, omdat het wegverkeer minder last van de open bruggen zou krijgen. Verder zijn ook de tijden waarop de bruggen opengaan, belangrijk. Mogelijk ook hieraan iets te doen, want al ler volgens de statistieken de spits en van het wegverkeer zijn tevens de drukste tijden voor de scheepvaart. Morgens van zes tot acht uur gaat drieëntwintig procent van het aantal schepen door de bruggen; 's avonds van vijf tot acht uur ongeveer zevenendertig procent. Sociale ontwikkeling De laatste jaren is een interessante 'erschuiving in de spitsuren bij de scheepvaart te constateren. Gemeten het aantal doorgaande schepen op bepaalde uren, menen deskundigen, dat de schippers 's nachts praktisch niet meer dat zij tijdens de maaltijd stil liggen en dat ook de zaterdagmiddag velen een vrije middag betekent; verheugend verschijnsel van de so ciale ontwikkeling bij de binnenvaart. Een andere verlichting van het scheep vaartprobleem voor Leiden zou zijn de bouw van een Katwijkse haven; de ge hele Katwijkse vloot moet tweemaal per jaar door de Leidse wateren en zij vormt een niet gering percentage van het geheel. Hoe genoeglijk moet ook dit onderdeel van de menselijke samenleving in het verleden zijn geweest, toen de trage trek schuiten hun weg over het vrije water van de Nederlandse binnenwateren von den en het opendraaien van een brug een belevenis was, waar men vol belangstel ling naar bleef kijken. Maar ook deze romantiek is door de nuchtere tijd achterhaald. Daar om was het een hele slag voor om, toen de heer Weima ons vertelde, dat Duizenden Leidenaars worden per dag op hun weg door het gehaaste leven geremd, omdat ook vele schepen via de Leidse bruggen hun doel willen be reiken. Weg en water snijden elkaar in Leiden op dikwijls pijnlijke wijze, maar de oplos sing van dit probleem wordt gemakkelijker gevonden bij de kapper in de scheerstoel dan in de werkkamers van deskun digen. In vroeger tijden deponeerde de schipper daarin de penning, die hij voor het passeren van de brug verschuldigd. Maar op 1 januari 1956 is hieraan in Leiden een einde gekomen. En de reden is zc terend logisch, dat men geen enkele verdediging voor het klompje kan vinden: de bruggen zijn er voor het wegverkeer, zo zegt de heer Weima, en dan is het onredelijk, dat de scheepvaart zou moeten betalen. Toch zwaait het klompje nog wel naar de schepen bij het passeren van de brug. In dit klompje zit dan een briefje, waar op staat, dat de schepen doorgaand ver keer zijn. Dit briefje krijgen de schip pers aan de Schrijversbrug als zij Leiden binnenvaren en zij moeten het weer aan de brugwachter van de Rijnzichtbrug afstaan; onderweg is iedere brugwachter gerechtigd het briefje ter controle op te vragen. Want In tegenstelling tot het doorgaande scheepvaartverkeer moeten de schepen die in Leiden laden of lossen, wel een soort belasting betalen bij het passeren van de bruggen; een vorm van havenbelasting. Meestal nemen de schip pers echter een abonnement. En terwijl wij met de heer Weima in zijn Oudhollandse kamer boven het Waaggebouw de romantiek van de Ne derlandse binnenwateren zagen wegeb ben voor de nuchtere werkelijkheid, waren in Leiden alweer vele bruggen geopend en gesloten, hadden ongeveer driehonderd schepen toegang tot de Sleu telstad gekregen en hadden wie zal het zeggen hoeveel mensen gemopperd: Het is of die brugwachter het erom doet. (Advertentie) voor kantoorinrichting BREESTRAAT II Met L. L. naar Canada In de grote zaal van Den Burcht hield het passage- en reisbureau Lissone Linde- gisteren een filmavond. Vooraf werd door de heer J. Koch een uiteenzetting gegeven over de passagemogelukhedem voor de diverse landen. Daarna zagen de aanwezigen een kleu renfilm over Zuid-Afrika. Met behulp van een veertigtal diapositieven zagen zij hoe het aan boord toegaat op een zeereis met de „Maasdam" naar Amerika Met een film, die indrukken gaf over de landbouw en het leven in de grote steden van Canada, werd de avond besloten. Examen handenarbeid voor jeugdleiders Het Leidse Volkshuis was woensdagmid dag, ondanks het weer, nog drukker be volkt dan anders, want een 8-tal groepjes jongens en meisjes uit het Leidse jeugd werk waren in verschillende lokalen, on der leiding van een „vreemde juffrouw of meneer, ijverig bezig. Feestmutsen ma ken, aardappelstempelen, met de groep een zomerkamp uitbeelden of een aqua rium met geheimzinnige vissen maken waren de opdrachten, die door acht cur sisten van de Leidse Jeugd-Actie met de groepen, als onderdeel van het B-examen, werden uitgevoerd. Nadat de# kandidaten ook nog aan de band waren gevoeld over hun kennis van didactiek, psyohologie en materialen en gereedschappen, kon aan zeven van hen het B-diploma handenarbeid voor jeugd leiders worden uitgereikt. De gelukkigen waren: mej. M. J. G. Buis, mej. A. van Tienen, mej. F. E. Veldhorst. G. G. Brinks, pater S. W. J. van Beurden, A. La bord us en H. K. Molenaar. Gevonden voorwerpen Gevonden zijn: paraplu in foudraal, da mespolshorloge, aktentas, steektrechter portemonnaie, handschoenen, kinderpan toffels, bontcape, kindertasje, sjaal, ken teken wegenwacht, broche, overall, munt biljet, étui met schrijfbehoeften, sleutels, bril, bankbiljet, handdoek, zwembroek, autostep, jongenspet, duo van rijwiel met hulpmotor, zadeldek, vulpen, schooltas kabelslot, bivakmuts, rijwieltas, porte feuille, boek, herenpolshorloge, jasje, cein tuur, kousen, wanten, paspoort, riem. Terug te ontvangen en inlichtingen te verkrijgen aan het bureau van gevonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8, ingang poort, op woensdag- en zaterdagmiddag tussen Leidse telefooncentrale is te klein Uitbreiding van centrale tot de Breestr.; nieuwbouw Koningstraat Er zijn op het ogenblik 350 Leidenaars, die op telefoon wachten. Men weet, dat de moeilijkheid in Leiden is. dat de plaat selijke centrale al lange tijd te klein is. Een verblijdende mededeling van P.T.T.- zijde is nu. dat al deze wachtenden nog dit jaar aan aansluiting op het telefoon net worden geholpen, want het aantal nummers zal van tien- op elfduizend worden gebracht. Nieuwe kolommen wor den in de automatenzaal aan de reeksen toegevoegd. Nu gaat het echter niet al'leen om de uitbreiding van het aantal telefoonaan sluitingen, maar ook om de service, di« men de abonnees moet verlenen. En om dat de ruimte te klein ie, kan nog niet worden gegarandeerd, dat de moeilijk heden bij het snel tot stand brengen van de verbindingen spoedig zullen vermin deren. Het aanbal registers is namelijk te klein, dat wil zeggen: de apparatuur, die dadelijk de verbindingen tot 6tand moet brengen Maar ook daarvoor zal een oplossing kunnen worden gevonden. De P.T.T heeft namelijk de beschikking over twee pan den van de accountantsdienst aan de Breestraat, die op de nominatie 6taan te worden gesloopt. Zij zullen plaats ma ken voor een vleugel, waarmee de ceD- trale tot aan de Breestraat wordt door getrokken. Bij de PTT wordt deze uitbreiding even wel niet voldoende voor de toekomst ge acht. Verwacht wordt, dat het aantal abonnees in Leiden zowel als in de bui tengemeenten sterk zal groeien, en dat voor het jaar 1970 onder het hoofdstuk Leiden op een aantal van 23.000 abonnees moet worden gerekend. Een gedeelte van de dienst zal dan ook buiten de deur moeten worden gebracht. Men vindt-, dat de buitendienst daarvoor in aanmerking komt. Gedacht is al aan een gebouw ach ter de gasfabriek in de omgeving van de Koningstraat. nog 2 dagen OPRUIMING ZONDER WEERGA VULPEN KOOPJES in Uw vulpenspeciaalzaak VULPENKLINIEK Radio-actieve stoffen Nieuw instituut in Leiden dcrtjjd gelden beschikbaar gesteld voor opleiding van mensen (artsen, analisten e.d.). die te maken hebben met radio-ac tieve stoffen. Hiertoe Is samenwerking ge zocht met de rijksverdedigingsorganisatie, het radio-biologisch instituut van T.N.O., en de Leidse faculteit der geneeskunde, met het gevolg, dat In Leiden een centrale oplcidingsmogelijkheid voor deze studie zal komen. Aldus werd ons vanmorgen meegedeeld van de slide van de medische faculteit Het bovenstaande betekent niet. dat ook het wetenschappelijk onderzoek uitsluitend in Leiden zal plaats hebben. Uiteraard zul len de andere universiteiten en verdere in stituten die met radio-actieve stoffen wer ken. zoals bijvoorbeeld het kapkerinsti- tuut. hun eigen researchwerk bliiven ver richten. De Leidse faculteit der geneeskunde wordt in het op te richten instituut ver tegenwoordigd door prof. dr. J. A. Cohen, hoogleraar in de toegepaste enzymologie en radio-biologie, prof, dr. A. Querido, hoogleraar in de inwendige geneeskunde, en prof, dr. J. R. von Ronnen, directeur van de afdeling radiologie van het acade misch ziekenhuis, en enkele andere hoog- De snoevende krijgsman had in passend décor groot succes pvE JAARLIJKSE SCHOOLAVOND van de Christelijke lyceïstenver- eniging Amicitia et animo Juncti te Leidengisteren in de schouw burg, is weer een weldadige onderbreking geweest van het schier einde loze schooltijdperk tussen Kerstvakantie en Pasen. De jongelui hebben zelfs twee avonden nodig gehad om de „snoevende krijgsman" voor ouders, oud-leerlingen en medescholieren op te voeren. Gisteren waren de ouderen aan de beurt met oud-leerlingen. Nood-experiment in Leiden Zuid-West Geref. school neemt r.-k. klassen op OP een onderwijsavond voor de ouders van de leerlingen van de rooms-katholieke Leonardusparo- chic, die in het Leonardushuis aan de Haagweg werd gehouden, is mee gedeeld, dat de scholennood in Lei den zo groot is, dat de wethouder van onderwijs, de heer J. C. van Schaik. overweegt, nieuwe winkel panden, die in het zuidwesten van de stad, aan de Vijf Mei-laan gereed komen, te doen inrichten als klassen voor kleuteronderwijs en lager on derwijs. Men deelde ook mee, dat er onderhandelingen gaande zijn om enkele nog niet verhuurde panden in te richten als schoollokalen, die een of twee kleuterklasjes zullen be vatten. De kosten van de huur van deze panden (driehonderd guldeD per pand per maand) en van de in richting zouden door de gemeente worden gedragen. De mededelingen werden gedaan door de heer J. Wiertz, secretaris van het rooms-katholieke schoolbestuur in Lelden, die speciaal een uiteenzetting gaf over d< moeilijkheden rondom de bouw van eer rooms-katholieke lagere school en kleuter scholen in bet zuidwesten van Ledden Zeer acuut mededeling gevraagd. Hij erkende, dat door de zeer ernstige situatie in Leiden ten opzichte van de scholenbouw, waar hij bij de behandeling van de begro- voor 1958 al uitvoerig heeft gespro ken. deze gedachte inderdaad in overwe ging móést worden genomen. Blijft de toe stand zoals hij nu is of komt er niet spoedig belangrijke verbetering In. dan is het wel zeker, dat wij verschillende scho- iet bijtijds klaar zullen hebben. Voor zuidwesten van de stad is dit zeer t, omdat daar de uitbreiding van Leiden zich voornamelijk concentreert en nieuwe gezinnen de wijk blijven binnen- Den Hang ingelicht De wethouder zei, dat deze gedachte echter nog geen definitieve vorm heeft gekregen. Er moet nog verder overleg met ouwers plaats hebben. Het departe- van onderwijs, waarmee het gemeen tebestuur week in week uit, hetzij schrif telijk of telefonisch, hetzij persoonlijk, contact heeft om de scholenbouw in Lei- te bevorderen, is inmiddels van Groot rechtsgeleerde ging heen IV" AAR men ons uit Stellenbosch in Zuid-Afrika bericht, is prof. mr. F. D. L N Holleman, oud-hoogleraar in het adatrecht aan de Leidse universiteit, op ruim 70-jarige leeftijd aldaar overleden. Van de hand van prof. Holle man verschenen talrijke publikaties in wetenschappelijke tijdschriften. Frederik David Holleman werd in 1887 te Potchefstroom in Transvaal geboren en doorliep het gymnasium van Kampen Hierna studeerde hij rechtswetenschap pen aan de Rijksuniversiteit te Leiden welke studie hij bekroonde met eeD promotie op stellingen (1910). Twee jaar later legde hij met goed gevolg het zg faculteitsexamen voor de rechterlijk* macht in Ned.-Indië af. In Insulinde wa* hij achtereenvolgens voorzitter van d* inlandse rechtbanken op Madoera en Java en in de Molukken. In 1924 werd hij verbonden aan de algemene secreta rie te Buitenzorg, eerst als chef van d» afdelingen Kabinet en Algemene Zaken later als gouvernementssecretaris. Tijdens zijn verlof in Nederland in 1929 ontving hij de benoeming tot hoogleraar in de volkenkunde en sociologie aan da Rechtshogeschool van Batavia Onderzoek In 1931 stelde hij op uitnodiging var de American Counoil of Learned Socie ties te Washington in de Philippijnen eer onderzoek in naar de toestand van ha' I adatrecht aldaar. Drie jaar later ont- klompje-aan-het-touwtje hij de benoeming tot buitengewoon niet meer zijn oude functie vervult, hoogleraar in het adatrecht van Neder- Leidse voornemen op de hoogte gesteld. Den Haag is er wel van geschrokken, maar men vond het een oplossing om tij delijk in de noodsituatie te voorzien. Deze /oorziening zou in de eerste plaats het rooms-katholieke onderwijs betreffen. In zuidwest staan immers twee nieuwe openbare scholen, een nieuwe Hervormde school en een Geref. school in aanbouw. Het bestuur van de Geref. schoolvereni ging heeft toegezegd, dat ten minste twee lokalen van de aan de Telderskade in aanbouw zijnde school, die in april van dit jaar wordt geopend, aan hel; rooms-katho lieke schoolbestuur zullen worden toege wezen; als het onderwijs het toelaat, kun nen dit er drie worden. Dit zou tot gevolg kunnen hebben, dat de realisering van het ..winkelplan" enige tijd werd uitgesteld. Maar zeker is dit allerminst, omdat niet is te voorzien, hoe het kindertal in dit deel van Leiden zich zal ontwikkelen. De mogelijkheid bestaat, dat Leiden een deel krijgt van de misschien in februari te verdelen rijks-scholenpot. Daarvan zou dan een drieklassige noodschool in zuid- wast kunnen worden gebouwd. N.R.V., afdeling Leiden De voorzitter van de schoolvereniging m het Kagerstraat-lyceum, Pim Sölner, sprak een welkomstwoord en verzocht de rector, dr. Van Arkel, het doek voor de schoolvlag weg te halen. Daarna begon het toneelstuk. Ons inziens was hier een hiaat. Bij de opening had wel al was het maar kort de nadruk op de aard van het ly- gelegd kunnen worden. Het noemt ten slotte naar Christus en wat men gemeenlijk als de „gebruikelijke opening" kwalificeert, was hier zeker op zijn plaat* geweest. Maar nu het toneelstuk, vrijwel het enige programmapunt op deze avond. We iien aan. dat de schoolvereniging nog »r begaafden hfeeft, dan alleen acteurs actrices. Een volgende maal zou een ..._ziekaf wisseling door eigen krachten meerderen in het programma kunnen bo- trekken. Tltus Maccus Plautus, als een auteur van vóór onze jaartelling zo beroemd, dat zelfs Jaromir z'n werken op zijn avontuurlijke reizen meenam, heeft meer gedaan dan Latijnse werken schrijven. Zjj het ongewild, heeft hU een grote in vloed gehad op de literatuur tot voor enkele eeuwen. Dr. L. A. J. Burgersdjjk heeft zich de moeite gegeven het stuk tc vertalen en ln een voor ons begrijpe lijk Nederlands bij vertalingen uit het Latijn even belangrijk als de inhoud voor jonge spelers speelbaar te maken. Sober Direct viel ons het décor op. Dat was gelukkig sober gehouden, maar gezien de décoropvattingen uit de tijd van Plau tus. of beter gezegd, het ontbreken van décors, was deze soberheid te prijzen. Slechts twee deuren en een altaar vorm den de entourage. Plautus is nog steeds dé bron voor da kennis van het oudste Latijn en speciaal dan de volkstaal. Dat laatste verviel in het stuk nergens tot platheid. De snoevende krijgsman, door Plautus Miles Gloriosus genoemd, kreeg door de Leidse lyceïsten een gave vertolking. Ver boven allen uit stak Slimmeling, een ge wiekste slaaf, die in Hans van der Kwaak, uitstekende vertolking vond. Zonder [e willen overheerste hij met zijn spel het toneel, zodat het voor de anderen, dia werkelijk ook hun best deden, soms moel- vas. het toneelevenwicht te bewaren. De Leidse afdeling van de Nederlandse Reisvereniging heeft gisteravond in de bovenzaal van De Turk onder leiding van reisgids Doedens een tocht door Rome ge maakt, een stad, die de toerist een rijk dom van cultuurschatten biedt en waar het bovendien vaak zonnig is. Om deza twee redenen is de „eeuwige stad" de laatste jaren het centrum van de toeris tische belangstelling. De heer Doedens karakteriseerde Rome als een stad van tegenstellingen. En hoewel dit min of meer lands-Indië aan de Leidse universiteit Zijn inaugurele oratie handelde over „D* nune trek in het Indonesisch recht* leven" In dit ambt volgde hij prof. mr C. van Vollenhoven op. In 1939 keerde prof. Holleman terug naar zijn geboorteland Zuid-Afrika, waar hij aan de universiteit van Stellenbosch de leerstoel in het Bantoerecht en d* naturellenadministratie ging bezetten Zjjn opvolger in Leiden werd prof. dr V. E. Korn. Van zijn hand verschenen talrijke pu blikaties, waarvan wij noemen: „Het adatrecht van de afd. Toeloengagoeng (1927), „Het adat-grondenrecht van Am- bon en de Oeliasers" (1927), „Rapport grondererecht Mihahasa" (1928). „De pri vaatrechtelijke positie van de Indonesi sche vrouw" (1944) en „Het Bantoe-gron- denrecht in de Unie van Zuid-Afrika en omgeving" (1949). Als bekroning op zijn wetenschap pelijke verdiensten werd prof. Hol- leman in 1922 en 1940 benoemd tot corresponderend lid van de Konink lijke Akademie van Wetenschappen voor de afdeling letterkunde. Zie vervolg stadsnieuw» op pagina 4 voor elke stad opgaat, geldt deze uitspraak Rome in het bijzonder. Resten van meer dan tweeduizend jaar oude cultuur aan te treffen naast bouwwerken uU de twintigste eeuw. Al bij het eerste plaatje van een reeks kleurendia's liet de spreker dit uitkomen naast het volgens de modernste bouw principes opgetrokken Statione Termini verrijst een oude muur uit omstreeks da vierde eeuw voor Christus. Rome groeide uit van een kleine neder zetting van herders aan de mond va Tiber tot een miljoenenstad in het begin van onze jaartelling onder de leiding keizers, die er hun tempels en paleizen tieten bouwen, die toen reeds talrijke be zoekers bekoorden, terwijl elders Europa de beschaving nog ln een primitief stadium verkeerde. Degeneratie Na het verval en de verbrokkeling het Romeinse rijk degenereerde Rome tot een provinciestad, die in de middeleeuwet. als cultuurcentrum op de achtergrond ge raakte. Tot de stad omstreeks vijftienhon derd bij de Renaissance van het Romeinse rijk, dan onder leiding van de pausen, een herstel beleeft op het gebied van kunsten en wetenschappen. In 1860 maakte Garibaldi een einde aan de pauselijke macht in Italië en ontstond het koninkrijk Italië. Na Mussolini werd het land republiek. De culturele overblijfselen uit deze schillende perloden zijn langs de wegen en op de pleinen van Rome in een warrende wanorde te vinden. Maar dit maakt er Juist de bekoring van uit. De wereldlijke macht, gesymboliseerd Ie fraaie regeringsgebouwen en monumen ten, bestaat benevens het symbool van d< geestelijke kracht, de kerken. De histo rische waarheid, die Is af te lezen van d< pleinen, de wegen en de straten, ls door weven met talloze legenden. Aan het begin van de avond was door voorzitter J. A. A. v. d. Horst meege deeld, dat donderdag 6 maart door de af deling een tocht per autobus van Leider naar Den Haag zal worden gemaakt oir de ijsrevue in de HokiJ te bezoeken. Griep Een saluut voor Frans Maks, die on danks zijn griep en heesheid ln het derde bedrijf duidelijk merkbaar toch het grootste deel van zijn rol voor het voetlicht bracht. Bert Steketee was na da pauze zijn vervanger. Jan Maaskant was in het begin wat aarzelend en daardoor minder verstaanbaar, maar hij herstelde zich spoedig en wist van zijn niet altijd makkelijke rol 'iets goeds te maken. Maart je Rensink viel als sla vin bijzonder op. Aardig spel werd ook gegeven door Loek Krassenburg nog wel in een dubbelrol Wim Moerenhout, Wim Wang, Anneke Doornik en Marian Hekster. Ook Elleke Hekster deed in ccn klein rolletje voor haar zuster niet onder. Verder waren er nog Gert van der Kwaak als Lurkert en Gert Mulder als Zwiepsert. Hans Mekking was de zwijgende slaaf en de benjamin van de groep. Vandaar onze aparte vermelding. Alles bij elkaar is het een genoeglijke avond geworden voor spelers en kijkers en daar was het uiteindelijk toch om ba- gonnen. Nog één opmerking moet ons van het hart. Woensdagavond waren de bezoekers in een generale-repetitlesfeer gebracht door het ontbreken van een behoorlijke verwarming. Ten slotte waren het ook gasten van de vereniging, die Amicitia in haar naam draagt en die amicitia is moei lijk in een koude zaal te bewaren. J. Fr. Voor de Vogels Vetbollen 25 ct Strooizaad p. kg 85 ct Vogelhuisjes v.a. 5.95 VLIELAND NIEUWE RIJN 50

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3