r CftklSTFUJK De verdwenen miniatuur WYBERT Nevelige dubbelzinnigheid op liturgisch gebied „Blijft strijden voor het schipperskind Geslaagde eonf eren tie plattelands j ongeren Een woord voor vandaag Kanttekening Ü€tVeIpon zie je De vrouw in het ambt en de Heilige Schrift „Omdat het zo mooi is" Ds. A. Groot te Scheveningen schrijft in het hervormd week blad De Gereformeerde Kerk (confetsioneel) over ro maniserende tendenzen die hfj in bepaalde hervormde kring vindt. Hier heeft men tenminste de verdienste eerlijk te zijn, zo schrijft hij, maar en sacrament, gehuld worden in liturgische uitvoeringen van heel andere voorgangers. Misschien een mooi schouwspel wellicht een verheven hoorspel. Maar iedere katholiek (oud-ka tholiek, rooms-katholiek of angl. caani doorziet het gekunstelde er Iedere katholiek prediker moet nog één stap verder gaan, dan is hij priester en eerst dan is zijn liturgie geen schouw spel. geen hoorspel meer. maar realisme. Maar die ene star wil len deze spelers beslist niet doen. vanwege de naam daarme* ver bonden: Rome. Liever een nevelige dubbelzinnig heid soms ook nog zonder eni ge kennis van de liturgiek' dan die consequentie! tantisme de hoorder des Woords (geestelijk) net zo goed om 't le ven gebracht als in de zuiging van een principieel katholicisme Want men hoort nog wel de ver trouwde klanken: credo wet, on ze Vader, schriftgedeelten en een aangepaste prediking De schabio nen zijn er. Maar het centrale bleef niet centraal. Het zwaard des Woords werd in fluweel gewikkeld. Een sieraad, een embleem geworden. Het wordt vertoond: wat mooi! Maar het klettert zelfs niet meer. Laat staan dat het nog doet het enige waartoe het bestemd is: doden en weer levend maken; ter helle doen nederdalen en weer doen op komen; arm maken en weer rijk maken; vernederen en verhogen. Dit centrale gaat steeds meer schuil in een nevel van liturgische schoonheid (en soms zelfs liturgi sche lelijkheid): dat Gods we( vraagt en blijft vragen, wat er moet zijn, maar bij ons niet t; vinden is (tot onze veroordeling bij ons niet te vinden is), dat al leen Christus gebracht heeft wat die wet vraagt, en dat dit. door het geloof alleen, zonder enige ge- -echtigheid uit de wet het dee' mag zijn van een verloren zon- brood en wijn In de handen van de priester; en de priester de voortzetter van Christus' priester schap. Dit alles overgebracht In de li turgie. Een realistische liturgie. En geen loze liturgie, die alleen schabionen laat zien. Een spel dat ernst werd, daar het gedra gen wordt door een sacramenteel handelen. Een viering van heili ge mysteriën, die de pretentie voert van de tegenwoordigstelling van Christus' sterven, opstanding en hemelvaart. In een schouwburg brak brand uit achter de coulissen. Bajazzo kwam naar voren om hei publiek te waarschuwen. Men meende dat hij een grap wilde maken en ap plaudisseerde. Hij herhaalde zijn mededeling, het publiek jubelde nog meer. Kierkegaard, die dit verhaal vertelt, zegt: zo stel ik me voor dat de wereld zal vergaan onder een algemeen gejubel van lieden, die menen dat het een grap is. Applaus zal hier niet komen. Als een grap zal men het hier ge schrevene niet helemaal opvatter Maar of men het waarachtig ern stig zal temen? Misschien komer er weer experts, die misschien di vinger leggen bij een zwak plekj in ons betoog. Of misschien pre beert men alles weer dood te zwij gen net zo lang als de gemeente en de Heer der gemeente dit ver draagt. Of zullen „brandweerlieden" toe snellen, nu de alarmkreet weer werd vernomen: het huis staat in die veler schuldige, ja. zeer te wMrderep dingen zijn. „Omdat ze zo moo zijn Langs deze weg van een schijn baar mooie liturgie wordt eer groot deel van het kerkvolk los gemaakt van de reformatorische prediking en ontvankelijk gemaak voor Rome's realistische liturgie verkortinj vandelen door aanschouw rhristus op het altaar in de to 4 Gerben de Jong bij zijn afscheid (Van een onzer redacteuren) ERBEN DE JONG zal morgen met een receptie afscheid ne- ipen van het Schoolfonds voor schipperskinderen vanwege de Nederlandse Hervormde Kerk en dat is verdrietig, niet alleen voor hem :naar eveneens voor allen, wie het welzijn van het schippers kind na aan het hart ligt. Want Gerben de Jong heeft als be kwaam organisator en liefdevol mens jaren achtereen de belangen van het schipperskind op voor treffelijke wijze voorgestaan en daarmee een groot deel van zijn leven gevuld. der had daar een werf voor de bouw van houten schepen. Deze twee feiten zijn bepalend geweest voor zijn leven. Zijn Friese aard kwam in zijn werk sterk tot uiting. Hij wist van doorzetten en volhouden, twee karaktereigenschap pen, die nodig zijn geweest om te be reiken wat is bereikt. En van zijn der erfde hij de liefde voor het water en voor de schippers. Zelfs is hij nog actief „schipper" geweest. Hij begon als jong-matroos en klom op tot kapitein. In die jaren reeds begon hij met orga niseren Met anderen richtte hij in 1912 de Vereniging van gezagvoerders" op. .Va zijn huwelijk werd hij walkapi tein en later chef van de arbeidsbeurs voor de scheepvaart. In 1921 begonnen zijn krachten zich geheel te ontplooien, toen hij bij het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart werd aangesteld. Van 1921 tot 1949 is hij daarvan directeur geweest, en zijn glorietijd was wel de Hij draagt de ere-naam „vader van dag, waarop dit fonds het predicaat het schippersonderwijs" en die naam ..Koninklijke" kreeg, omdat deze toe- is hem niet zomaar verleend. Hij heeft voeging aan de naam gezien mocht er voor gewerkt met alle krachten, dzc tooraen als een erkenning voor het hem waren geneven. Nooit is hem. «Is\merk onder de se hippers vemcht. het ging om het belang van het schip perskind iets te veel geweest. Het liefst zou hij hebben doorgewerkt, maar zijn hoge ouderdom heeft hem min óf meer gedwongen zijn activiteiten te staken en de strijd, die hij met élan heeft ge voerd door jongere krachten te 'aten voortzetten. De strijd om algehele leerplicht ook voor schipperskinderen. Gerben de Jong is een Fries. Hij \-erd geboren op 14 juli 1884 te IJlst. Zijn va- BERnEPlNGSWKRK NEDFRLANDSF HERVORMD» KERK Beroepen te Ameide en Henhover iU*z J van Wier te Putten Benoemd tol vik te Drachten: G Vijl- GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Bennebruek <and W B"s te Apeldoorn, die bedankte voor Den Burg (Texel), GorredJjk, Hellen- doorn. Opperdoes. Ter Post en voor Zoutkamp CHRISTELIJK GERE» KERKEN Beroepen te Klundert e> Huiter- dam-W H C van der En' Werken- EVANG.-LITHERSF KERK Drietal te Dordrecht: A. J Meyer te Rotterdam, dr C J Munster te Gro ningen en C Pel te Amsterdam GEREFORMEERDE GEMEENTEN Tweetal te Veenendaar K de Giei '•-Gravenhage en C Molenaar te Leider Bedankt voor Gienendam W Hag. te Nunspeet voor Werkendam W C Lamain te Grand Rapids (U.S.A.) In De Tempel te Overschie (Van onze sociaal-economische i droge onderwerp van de Euromarkt, redactie) niet minder dan twintig vragen loskwa- De Christelijke Jonge Boeren- en Ook de heer C Rijnsdorp. die een al- Tuindersbond en zijn vrouwelijke pen- gemene oriëntering gaf ten aanzien van doTit. de C.B.P.B., voor de promncie |d= '"""'T 'p"kv Zuid-Holland hebban de gelopen drie dagen een geslaagde kadercon- besprekingen stonden. ferentie gehouden in het conferentie oord De Tempel te Overschie. Zoals altijd vermeldde het program ma weer een keur van sprekers, maar hoe belangrijk dit feit op zichzelf ook is. he was vooral de animo, de inte resse en de openhartigheid en vrijmoe digheid van de deelnemers aan deze conferentie, die haar tof een succes maakte Reeds drie jaar worden nu deze pro vinciale kaderconferenties gehouden, het eerste jaar gescheiden, maar de laatste jaren samen voor de C J.B.T.B en de C.B.P.B Zoals de voorzitter van de Zuidhollandse C.J.B.T.B, de heer C. Vogelaar, ons verklaarde, is elk jaar nog weer het resultaat beter geweest. Deze conferenties beantwoorden volle dig aan haar doel: de nadere kennis making van de jongeren van het platte land met het culturele leven en gezon de ontspanningsvormer, in de breedste zin van het woord De C.J B T.B.-Zuid-Holland telt onge veer 25 afdelingen en het ideaal, op elke conferentie zoveel mogelijk uit elke af deling enkele leden aanwezig te doen zijn, wordt dicht benaderd. Ook de af gelopen conferentie telde ongeveer vijf tig deelnemers, het meest ideale aantal voor een goede conferentie, vooral ook I met het oog op de besprekingen in dis- cussiegroepen De conferentiekosten worden door de deelnemer' zrotendeels zelf betaald De animo vo-- at de conferenties bieden bleek deze -en ook duidelijk jit het feit. dat or -en inleiding var. drs Drie sprong, die sprak over het toch wat Actie in Westland Schoolfonds In 1949, toen het vakonderwijs voor de binnenvaart was geregeld doch het la ger onderwijs nog niet geheel, begon hij zijn taak als directeur van het Schoolfonds van schipperskinderen van wege de Nederlandse Hervormde Kerk, van welk fonds hij ook de oprichter was. In zijn tienjarig directeurschap zag hij kans vier internaten te stichten, mede door de aankoop van enkele schepen van de Nederlandsche Spoor wegen, waarvoor hij de medewerking verkreeg van dr. ir. F. Q. den Hollan der. Deze schepen werden omge bouwd en kregen ligplaats in Rotter dam, Zwolle en Groningen. In deze drie internaten en in dat te Amster dam aan de Van Hallstraat zijn ge zamenlijk 400 kinderen gehuisvest, die de school kunnen bezoeken van de keuze hunner ouders. Uit dank voor het vele dat hij tot stand heeft gebracht wordt Gerben de Jong zaterdag gehuldigd tijdens een re ceptie in Krasnapolsky tc Amsterdam. Dan zal hem een gedenkboek worden overhandigd, een gedenkboek over de Omstreeks deze tijd zullen veel jonge mensen het „onder zoek naar de beweegredenen" moeten ondergaan. „Onder gaan" is het woord wel. Want voor vele jonge mensen is hel geloof, dat zij tegen Pasen zullen gaan belijden een té per. soonlijke zaak, om daarvan méér te zeggen dan het „ja" in de kerk. Zeker wanneer zij van dat geloof moeten spreken tegenover een kritisch gezelschap van ambtsdragers, van icit zij menen, dat het eikebomen der gerechtigheid zijn. Of mis schien denken ze dat juist niet. In ieder geval: het onderzoek naar de beweegredenen ii iets waar de belijdeniscatechisanten tegen opzien als een berg. De vraag naar het waarom van het belijdenis doen is evenwél een heel belangrijke. Want het gaat erom, of men toetreedt tot de gemeente, omdat het hoort of omdat moeder het zo fijn vindt. Belijdenis doen is niet: hier ben ik, net kerkmens. Maar het is: Here blijf bij mij. Het ja van palmzondag is een gebed, Het volmaakte gebed begint met een gelovig Onze Vader. arbeid van het tienjarige schoolfonds Het eerste exemplaar van deze herin neringsalbum is reeds aangeboden aan Hare Majesteit de Koningin, die even als haar moeder altijd grote belang stelling voor het werk ten bate van het schipperskind heeft getoond. Gerben de Jong heeft het commando over zijn schip overgedragen en is ka- pitein-in-ruste geworden. Van de wal af zal hij de jaren die hem nog reste vaart van het schoolfonds verder ten volgen. Maar voor de toekomst heeft hij de koers van het schip bepaald. In een afscheidswoord heeft hij de beman ning op het hart gedrukt: „Zet alles op alles om de kinde ren volledig onderwijs te kunnen geven. Het gaat niet alleen om het kind en de schippersstand. Het gaat ook om de toekomst van de binnenvaart en de vaart in Euro pa. De schippers jeugd zal meer| WERKLOOSHEIDSPREMIE dan Mulo-onderwijs moeten ge nieten, wil onze vloot tot de beste van Europa dé Rijnvaart blijven behoren. Een goede school opleiding van de jonge generatie is een waarborg voor de toekomst. Blijft strijden, houdt goede koers en vaart met God." er geer barst van De Zuidhollandse C.J.B.T.B. telt thans ongeveer duizend leden. Dit voorjaar hoopt men een grote propaganda-actle te organiseren in het Westland, waar het ledental nog gering is, terwijl de C.B.T.B. hier een groot aantal leden telt. In 1957 begon deze nu op één na grootste provinciale bond met slechts 200 leden. Thans komt er bjjna elk jaar wel een nieuwe afdeling bij. Op de conferentie, die deze week ge houden is, maakte bijzonder veel indruk het referaat van de heer J. H. Houkus, leraar aan de Chr. Kweekschool te Go- .'er het onderwerp: De psy- in de liefde tot jezelf, tot een God. Principieel was vooral prof. S. U. Zuidema getiteld: rinchem chologie ander, to Op de ms af. Met grote aandacht werden de uiteen zettingen gevolgd van de heer Rijnsdorp r de moderne kunst, de kunst, die nieuwe levensperiode inluidt met geheel nieuw levensgevoel, waarvoor geëigende „taal" nog niet gevonden Advertentie BONZO G Chr. Middenstandsbond Het veertigjarige bestaan van de Chr. Middenstandsbond zal 22 en 23 april te Groningen worden gevierd in De Harmo nie aldaar. 22 april zal de huishoudelijke vergadering van de bondsraad worden gehouden; 23 april zal de voorzitter, de heer H. de Mooij te Rijnsburg. de bonds- rede houden. In de middagvergadering van de 23ste treden als sprekers op porf. dr. J. Zijlstra. minister van econo mische zaken, en prof. mr. I. A. Die penhorst. hoogleraar aan de Vrije Uni versiteit. De heer F. Asma uit 's-Gra- ■enhage zal met orgelspel muzikale me dewerking verlenen. Levendige discussie ter elassicale vergadering van Delft VI BINNENKORT de classes der 1 Ned. Herv. Kerk hun oordeel over de toelating van de vrouw tot de amb ten zullen moeten geven is thans de vraag aan de orde gesteld, op welke wijze de H. Schrift hierbij dient te worden gelezen. Ter elassicale verga dering van Delft hebben prof. dr. A. J. Rasker (Leiden) en dr. H. Schroten (Rotterdam-Charlois) hun zienswijze uiteengezet en zo een levendige dis cussie op gang gebracht. Prof. Rasker stelde, dat dankbare ge hoorzaamheid aan de H. Schrift inhoudt, dat wij (naar het Evangelie) bevrijd van de zonde leven in gerechtigheid en lief de Het gevaar van wetticisme dreigt, waardoor het Evangelie tot een last wordt gemaakt en wfj teruggevoerd worden tot de door Paulus gewraakte „eerste begin selen der wereld" en afgevoerd var Christus. Dit .farizeïsme (want zo kan men he ook noemen) zit ook in de houding var vele mannen tegenover de vrouw. Wan neer de Here Jezus de mensen bevrijdt van de druk der liefdeloosheid, betekent dit ook. dat Hij aan de vrouwen een ge- eerde plaats geeft onder zijn volgelingen. In Rom. 16 groet Paulus verscheidene vrouwen, die met hem gezwoegd hebben in hel Evangelie. Deze geestelijke impuls 3 Ja als dat waar was' Ir iet onderhavige geval was het zonder twij» fel n.et zo. De beide heren lazen geenszins, maar gebruikten de kranten als schu.lplaats. Over de rand der bladen sloegen zij slager Külz en de Berlijnse jongedame gade. Een van de heren zag er ongeveer uit als een heldentenor, die zich sedert zijn veertigste jaar met rode wijn had be ziggehouden in plaats van met zingen. Niet met hei verbouwen van rode wijn. maar met het drinken ervan De neus kon er om een muzi kale uitdrukking te gebruiken een deuntje van zingen Hij was blauwrood en deed denken •an eer gezwel. De andere heer was klein en ondervoed. Ook lijn gezicht was niet meer helemaal gloednieuw. De wen zaten ongewoon hoog aan het hoofd. Al* bij een uil. Bovendien stonden zij wijd af en d* tonneschijn maakte ze doorzichtig. •"en afgesproken zaakje," meende de tenor. Ziji «tem klonk precies zo als zijn neu9 er De kleine zweeg. ..Dat moet er als een toevallige ontmoeting uitzien", g.ng de ander verder „Ik geloof niet aar toevalligheden De kleine heer met de verschoven oren schud de het hoofd. „Het is desondanks toeval, meende hij „Dat de oude Steinhövel het meisje iemand stuurt is mogelijk Dat hij een reus st.urt, die in Ko penhagen als Tiroler optreedt, is onzin. Hij kon de kerel evengoed een bord omhangen en er op schrijven waarom het gaat „Was me heel wat liever", zei de rode-wijn-specialist „Deze onze kerheden altijd D- klem» Uchte. „Je kunt «r toch heen gaan en bei vragen!" Erich Kastner: De andere bromde wat, dronk zijn glas leeg en vulde het weer „Een waarorr heeft zij haar hotelkamer nog niet opgezegd?' „Omdat zij eerst morgen afreis».." „Omdat zij op die Tiroler heeft gewacht! Je zult zien, dat ik gelijk heb! Zowaar ik Phillipp Achtel heet." De kleine gichelde. „Zowaar jij Philipp Achtel heet? Alleen maar net zo waar?" Mijnheer Achtel ergerde zich. „Houd jt in sinuaties voor je!" zei hij. Zijn stem klonk nog verroester dan eerst. En hij streek zich zenuw achtig met de hand over het haar „Het is weer heel mooi bijgegroeid," verklaar de de kleine en knipperde geamuseerd met de ogen. „Men ziet het je heus niet aan, dat je nog niet lang uit het sanatorium terug bent." „Houd je kletskop dicht!" zei mijnheer Ach tel. „De Tiroler eet overigens als een polderwer ker." De kleine stond op. „Ik ga de chef telefoneren. Benieuwd wat hij van polderwerkers denkt." Volhardend verdelgde slager Külz de ene plak worst na de andere. Maar het was onbegonnen werk. Ten slotte legde hij het bestek en het ser vet neer keek onvriendelijk naar de schaal die nog rijk was voorzien en haalde de schouders op. „Ik geef 't op!" mompelde hij en glim lachte tegen de knappe jongedame. „Heeft het gesmaakt?" Hij knikte uitgeput. „Wat waar is, is waar, de Denen weten wat worst is." De kelner kwam en nam af. Külz haalde een sigaar voor de dag en stak haar omzichtig aan. Daarna sloeg hij het ene been over het andere en zei: „Wanneer mijn oudje me hier eens zag zitten!" „Waarom hebt u dan uw vrouw niet meege- genomen?" informeerde de jongedame. „Moest zij in de zaak blijven?" „Nee, dat is het eigenlijk niet," antwoordde Külz weemoedig. „Ze weet niet eens dat ik in Kopenhagen ben." De jongedame keek hem verbaasd aan. „Mijn zoons weten er ook niets van," ging hij verlegen verder. „Mijn dochters ook niet. Mijn schoonzoons ook niet. Mijn broers en zusters ook niet. Mijn kleinkinderen ook niet." Hij haalde adem. „Ik ben er eenvoudig vandoor gegaan. Erg hè?" De jongedame hield haar mening voor zich. „Ineens kon ik niet meer," bekende mijnheer Külz. „Zaterdagavond begon het. Hoe, weet ik zelf niet. Het was druk in de winkel. Ik liep leum over de binnenplaats en wilde in het slachthuis een haak vlees halen Ik bleef voor de vensters van het slachthuis staan. De tweede knecht draai de rundvlees door de molen. We verkopen na melijk veel gehakt. Tja, en toen zong er een lijs ter." Hij streek langs zijn ruige snor. „Misschien was de lijster er niet eens schuld aan Maar op eens zag ik m'n leven Loodzwaar drukten alle kalfslenden, rolhammen. schapebouten en var kenspoten van de laatste dertig jaar op m'r -iel moet zich uitwerken in de geschiedenis der Kerk en wij mogen die niet afsnijden op het tijdstip waar het Nieuwe Testa ment afgesloten is. De vrouw heeft volgens de H. Schrift naar haar aard en aanleg een eigen func tie. van de man onderscheiden, maar waarin ztf hem op eigen wijze een gelijk waardige hulpe (en geen ondergeschikte hulpkracht) is. Juist tot de zondeval be hoort het dat de man haar onderdrukt, maar tot de belofte behoort dat zij werk tuig van het heil des Heren mag zijn als moeder des levens. Het feit dat de Kerk in haar ambt en leiding veelzins een mannengemeen schap is geweest mogen wij onderken nen als een stuk mannelijke liefde loosheid voortkomende uit het natuur lijk mensenhart en in strijd met de uit drukkelijke beloften en gaven door God aan de vrouwen gegeven. Dat onze oudere Kerken uit deze traditie moei lijk loskomen is te betreuren; we moeten er echter voor pleiten en er voor vechten. De Jonge Kerken kun nen en mogen ons daarin een bemoe digend voorbeeld zijn. Mogelijk is dit te waarderen als een nieuwe reforma tie, die het wetticisme doorbroken heeft. Hulpe tegenover het ambt Dr. Schroten daarentegen betoogde.dat het vóór alles zaak is te zien hoe de Here Jezus de H. Schrift heeft gehan teerd. De Wet (tora. d.i. onderwijzing) blijft de basis der Godsopenbaring. Op deze Wet beroept Hij zich nimmer op wettische wijze, doch Hij gaat uit van haar blijvend gezag, ook voor ons. Overeenkomstig het goddelijk onder richt der Wet staat de vrouw van den tleginne in het ambt uitsluitend als „hulpe tegenover" de man. Op grond van dit onderricht dient de vrouw (de ongehuwde, doch ook de gehuwde) de mogelijkheid te hebben van te worden ingeschakeld in de ambteliike dienst, door te staan naar een „bediening" als „hulpe tegenover" het ambt. Zij kan profeteren (als moeder in haar gezin; als onderwijzeres, als evangeliste) en allerlei liefdedienst verrichten (sociaal werk; in de vemleging van zieken enz.). Welke veranderingen ook in het cul tuurpatroon mogen optreden, de Kerk bedenke, dat zij haar eigen levenswet ten heeft, die zij vindt In het Woord van God. jQE Eerste Kamer heeft «en ver nietigend voorlopig verslag uit- van het rijk in de werkloosheidspre- mie te verlagen. Dit voorstel was reeds in de miijoe gelegenheid funest kan zijn. We moeten dus nog enige tijd de werpt: op de arbeidsmarkt is inder daad ontspanning ingetreden (hoe wel men moet vaststellen dat de 30,5 miljoen opbrengen. De rege- goede richting en het kapitaal wordt ring meende dit bedrag nodig te schaars. We zijn op de goede weg. hebben om de begroting sluitend te En daarom behoeven we niet al 1 maken. ongerust te zijn over de ontwikke- gedachte vrede hebben. Maar te- streven een sluitende begro- de Kamer heeft men destijds deze stijgen, moet men ook zorgen voor vraag gesteld, maar het probleem meer inkomsten. Nu kan men dat de werkgelegenheid was toen op twee manleren bereiken: in- nog niet zo nijpend als op dit mo ment. In deze Kamer werd het ont werp ten slotte aanvaard, nadat i krimping van de overheidstaak verhoging van belastingen. De socialisten hebben reeds metr nister Suurhoff de kabinetskwestie dan-' eenmaal te kennen gegeven, vóór belastingverhoging te zijn. Dat toogd, dat het bestedingsbeperkings- de vennootschapsbelasting) is te beleid in grote lijn moet worden ge- danken aan het optreden van de ml- handhaafd. Natuurlijk zullen op dit nisters, die afkomstig zijn uit de beleid enige correcties aangebracht christelijke partijen. vincies niet al te groot te doen zij het wetsontwerp worden. Zou men de politiek dingsbeperking loslaten, dan is er begroting de benodigde 30,5 mil- een grote kans, dat we binnen korte joen gevonden kan worden. Als zij tijd weer met dezelfde moeilijkheden daarin slaagt, hebben mee, dat zij desnoods dit ontwerp van minister Suurhoff verwerpt. Want het moet toegegeven worden, dal zitten als enige maanden geleden: een tekort op de betalingsbalans een krappe kapitaalmarkt. Boven politiek, hetgeen op de lange duur lijke zaak is. Niet in het minst in voor de ontwikkeling van de werk- psychologisch opzicht. TOUWTREKKEN OM POLEN TJET onverwachte bezoek van de dan het oorspronkelijk v Russische dictator Chroesjtjsef ging om zich te ontdoen aan de Poolse partijsecretaris Go moelka, heeft sterk de aandacht ge trokken van de westelijke mogend heden. Aanvankelijk was gemeld, een po- de Rus sische strijdkrachten, die zich nof Polen bevinden. t is opvallend, dat Gomoelka on middellijk na de besprekingen mei dat Chroesjtsjef de Russische Chroesjtsjef in een redevoering voor hoofdstad had verlaten voor een het congres van zijn partij nadruk- kantietrip van tien dagen. Na afloop kelijk de aanspraken van Polen op van de bijeenkomst met Gomoelka souvereiniteit en het recht op een aan de Pools-Russische grens werd eigen buitenlandse politiek heeft ver evenwel bericht, dat Chroesjtsjef had dedigd. De poging van de Russen, deelgenomen aan een jachtpartij, het Rapackiplan om zeep te bren- die drie dagen geduurd had en dat gen, door er voor het Westen on van die gelegenheid gebruik was aanvaardbare voorwaarden besprekingen te Chroesjtsjef moet wel verbinden, wordt door Gomoelka de zijnen blijkbaar niet zonder meer be- geaccepteerd. langrijke reden hebben gehad, die Maar Chroesjtsjef weet, dat de Pool- hem deed besluiten, Moskou tien da- se economie met ernstige moeilijk gen te verlaten en Gomoelka hal- heden te kampen heeft. Om die bet verwege tegemoet te gaan. Hij had hoofd te kunnen bieden, heeft Go- die in elk geval in september 1956, moelka hulp nodig, die uit de Sow- toen hij plotseling naar Warschau jetunie, of uit de Verenigde Staten vloog, waar Gomoelka het heft in moet komen. De Poolse minister van handen had genomen en een breuk buitenlandse handel is met lege han- met de Sowjetunie dreigde. Chroesj tsjef liet het toen niet op een kracht meting aankomen, maar sindsdien den uit Moskou teruggekeerd, na dat hij weken lang getracht had, een nieuwe lening te sluiten. De hoop heeft hij systematisch getracht, de v*n de Polen is dus thans de Ver. Staten gevestigd, die afge- Polen te ondermijnen, vaardigden naar Warschau hebben hij nog steeds niet gezonden om de Poolse moeilijkhe den te bespreken. Voor Polen is het Rapackiplan (voor een atoomvrije zone in Europa) van grote betekenis. Zolang het rode le ger het land niet verlaat, blijft dit de Sow- positie van Gomoelka en diens me dewerkers En daarin geslaagd. Van zijn kant heeft Gomoelka ern stige pogingen in het werk gesteld, niet alleen de beperkte mate van onafhankelijkheid tegenover de Sow jetunie te behouden, die in 1956 werd met handen en voeten verkregen, maar die zo mogelijk te jetunie gebonden en kan versterken. Daartoe dient ook het veelbesproken Rapackiplan. waarvan Pineau, de Franse minister van bui- schuilt dan ook tenlandse zaken dezer dagen nog verklaarde, dat de Sowjetunie er zijn huidige vori heel iets anders van heeft gemaakt onaanvaardbaar i Vtf Ds. C. M. Luteijn 40 iaar predikant )s. C. M. Luteijn. de nestor an de hervormde predikanten te Groningen. 3 februari zijn 40-jarig ambtsjubi- Wordt vervolgd) Hongaarse Lutherse Kerk behoudt overheidssteun Ook met de Hongaarse Lutherse Kerk heeft de regering van Kadar een over eenkomst aangegaan, waarbij de rege ring de financiële steun aan de kerk een jaar zal voortzetten. Deze steun die dateert van voor de wereldoorlog zou sinds 1948 geleidelijk worden besnoeid. Een dergelijke tegemoetkoming heeft de regering van Kadar ook geschonken aan de r.k. kerkprovincie en aan de calvinistische kerk van Hongarije. Ds. Luteijn werd in 1893 geboren en aanvaardde in 1918 te Heinenoord het predikambt. Hij vertrok vandaar in 1921 naar Rijnsburg; in 1924 deed hij te Apel doorn zijn intrede en in 1932 verbond hij zich aan zijn tegenwoordige gemeente, waar hij nestor der voorgangers en ook Draeses van de centrale kerkeraad is In de gemeente van Groningen heeft j berichten zich een jubileum-commissie gevormd. Ds en mevrouw Luteijn zullen np maan- De overeenkomst bevat o.m. de vol- dag 3 tebr. an 5.30 uur) in Het Te- gende zinsneden: ,.De kerk belijdt en U.„. .- CIGod dat jjj huis te Groningen recipiëren. De overeenkomst is ondertekend door de collaborerende bisschop Vetö. Zijn voorganger. Lajos Ordass, wordt in de berichten, die de laatste tijd uit Hon garije komen niet meer genoemd. In hei kerkblad van de Lutherse Kerk komt zijn naam niet voor. zelfs niet in zijn eigen bisdom. I aanvaardt als de wü 1 Rokershoest B wordt voorkomen -1 en bestreden met het woord van God zal prediken in de politieke, economische en sociale orde van het socialisme communisme).. Zij erkent de revolutionaire regerinf van arbeiders en boeren als het opper ste gezag volgens de wil van God". Wij stemmen in met de buitenlands» oolitieke doelstellingen van de Hongaar se volksrepubliek, die ook opkomt voor de belangen van ons volk en van

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2