C CHRISTELIJK De verdwenen miniatuur Particuliere woningbouw volkomen in de knel" Tilanusgeen verkiezingswinst uit samenwerking met A.R.P. „Christelijk-nationaal" over eenheid van kerkelijk lied Chefarine ,4 Een woord voor vandaag Kanttekening Chris telijke kappers hielden kapconcours in Groningen Onderwijzerstekort: ondermijning van de volkskracht Weerkracht en leerkracht I" richten en by dr a- mededelingen van de Vereniging voor Christelijk-na- tionaal schoolonderwijs, kruist de heer J. A. twn Bennekom, directeur oan de christelijke kweekschool te Middelburg, weer de degen met zijn vroe gere jaar- en klasgenoot minis ter Staf. Hij heeft dat al eer der in een open brief gedaan. .Men kent de geschiedenis. Het Tweede-Kamerlid, de heer C. Kleijwegt, had de minister van oorlog en marine gewezen op het ontstellend aantal vaca tures bij het onderwijs en hem gevraagd op ruimere schaal uit stel van militaire dienst te ver lenen aan onderwijzers. En het antwoord van minister Staf be vatte de befaamde clausule Het ij de ondergetekende niet be kend, dat door recente weige ring van verzoeken om uitstel op bepaalde scholen een ernstige noodtoestand is ontstaan". Natuurlijk mogen we Excel- 'enttes er niet t'an verdenken, dat ze listige formuleringen ge bruiken om minder aangename conclusies te omzeilen. Een ern stige noodtoestand is niet altijd wel hier en daar ontstaan door recente weigering van ver zoeken om uitstel. Maar het is een onloochenbaar feit. dat wan neer meer verzoeken om uitstel ngewilligd konden worden in vele scholen de bestaande nood gelenigd kon worden. zuidelijke inspectie, moeden, dat een enquête nog wel ontstellender resultaten zou te voorschijn brengen en vervolgt In een onderwijsblad acht ik mij ontslagen van de taak de ge volgen van het gebrek aan perso neel in den brede uit te meten. Klassen op straat, grote hiaten in het onderwijs, straks moeilijkhe den bij het volgen van voortgezet onderwijs, ontwenning aan regel maat bij de schooljeugd, gevaar van overspanning bij de nog aan wezige leerkrachten, het ontbre ken van iedere selectiemogelijk heid. waardoor totaal ongeschik- ten in school komen, mede daar door conflictsituaties aan de lopen de band. de mogelijkheid van een sauve-qui-peut van de getrou wen.... Al mat al: een ondermij ning van de volkskracht. Tot zover de diagnose. Te ge kleurd? Ik betwijfel het. Het kan wel eens nodig zijn de situatie scherp te tekenen om begrip te i de t TT/*E zullen het echter niet mogen laten bjj deze diagnose, maar ook een poging moeten wagen in de richting van de therapie. En dan zou ik op vier punten de aan dacht willen vestigen. 1. Een gestadige cn suggestieve propaganda voor het onderwijzers- en leraarsambt is noodzakelijk. Nu heeft de minister (van onder wijs) in de Tweede Kamer een papieren propaganda onder leer lingen van het ulo en het v.h.m.o. in het vooruitzicht gesteld. Ik hoop. dat de uitvoering van deze gedachte, die op zichzelf toejui ching verdient, van meer fantasie zal getuigen dan uit de brochure „Mensen maken", die de betrok kenen voor 75 cent moesten ko pen. is gebleken. Deze methode lijkt mij echter nog niet toereikend. Gaarne ac centueer ik nog eens de in de Ka mer geopperde suggestie, dat be zielde en bezielende propagandis ten in de hoogste klassen der ge noemde scholen komen spreken over het „wondere ambt". Wan neer dit op de juiste wijze ge beurt en gevolgd wordt door een persoonlijk gesprek met verschil lende jongelui, kunnen allerlei vooroordelen en misverstanden worden weggenomen. 2. Dit is echter een middel op lange termijn, dat voor de eerste Jaren nog geen baat brengt. Daar om vestig ik opnieuw de aandacht op de honderden bevoegde onder wijzers die in militaire dienst rijn en indien enigszins mogelijk ter beschikkng van het onder wijs moeten komen. Natuurlijk weet ik. dat de „weerkracht" voor ons land minstens even be langrijk is ais de „leerkracht" en dat minister Staf voor de kader vorming ook jonge onderwijzers nodig heeft. Maar Ik kan mij niet ontworstelen aan de gedachte, dat er onderwijzers in het leger zijn die daar zonder evidente benade ling van de genoemde weerkracht gemist kunnen worden. 3. Laten onze jonge mensen van de grote kweekscholen in het cen trum van ons land niet al bij voor baat met zichzelf en hun collega's afspreken, dat zij slechts een be trekking zullen aanvaarden in de onmiddellijke omgeving van het ouderlijk huis. Het is voor hun vorming als on derwijzer zeer heilzaam, dat zij eens enkele jaren als onderwijzer werkzaam zijn op een rustige dorpsschool buiten de Randstad Holland. En voor hun vorming als mens is het minstens even heil zaam. dat zij leren op eigen benen te staan. Ik heb vroeger wel eens gezegd of geschreven: zaadjes die te dicht bij de moederplant te recht komen kan het wel eens aan de nodige groeikracht ontbreken. 4. En ten slotte wil ik er op wij zen, dat de gedachte aan een „standplaatstoelage" niet zo ver werpelijk is. als ze sommigen op het eerste gezicht misschien voor komt. Is de aftandse en totaal on gemotiveerde standplaatsaftrek ook geen extra-handicap voor het platteland in deze zorgvolle tij den? Heeft men zich wel eens ge realiseerd welke extra kosten aan reisgeld e.d. het werken op Schou- wen-Duiveland of in Zeeuw^-Vlaan deren meebrengt en welke geeste lijke en materiële weerstanden overwonnen moeten worden om b.v. een C-cursus te volgen, waar mee soms 2 maal drie reisuren per week gemoeid zijn? Het Car thago van de standplaatsaftrek valle zo spoedig mogelijk in puil. en worde voor enkele gebieden vervangen door een standplaats toelage. 99 Chr. Historische gemeentebestuurders (Van een onzer redacteuren) •CIALISME heeft zich zover dc particuliere woningbouw volkomen in de knel is geraakt. Wan neer men woningbouwplannen wil realiseren, is de ambtelijke weg, die men vooraf bewandelen moet zo lang, dat er veel kostbare tijd verloren gaat. Wanneer er meer mogelijkheden voor de particuliere bouwers gelaten waren, zou het veel beter gegaan zijn." Alvorens te beslissen doet U ver standig ons uitvoerig Prospectus STAATSEXAMEN, H.B.S.of MULO OPLEIDING oon te vragen Deze kritische geluiden werden gis teren gehoord in de in Utrecht gehou den Jaarvergadering van de Vereni ging van Christelijk Historische leden van gemeentebesturen, waarbij zowel vertegenwoordigers uit de grote, mid delgrote steden, als van t*et platteland hun misnoegen over de gang van zaken bij de woningbouw niet onder stoelen of banken staken. Burgemeester mr. J. C. Bührmann van Weesp vertelde, dat zijn gemeen te als een witte raaf beschouwd mag worden. Weesp had nl. 4 miljoen voor woningbouw uit eigen middelen beschik baar doch het gemeentebestuur heeft thans van het ministerie van volkshuis vesting en bouwnijvrtieid bericht vangen, dat het rijk deze woningbouw financiert, terwijl het de vraag is of het geld van de gemeente bovendien TOor woningbouw benut zal kunnen wor- De voorzitter der vergadering, burge meester H. M. Martens van Ermelo, was van oordeel, dat men de particulie re bouw stiefmoederlijk had bedeeld. „We kunnen echter niet zeggen, dat dit uitsluitend een gevolg van een socia listisch bewind is, want we hebben oomse minister van volkshuisvesting a bouwnijverheid. De burgemeester van Leersum laakte de woorden van minister Klompé, die het Nederlandse volk een verwijt heeft gemaakt, dat er geen voldoende woonruimte voor gerepatrleerden beschikbaar wordt gesteld. „De minister heeft hier blijk gegeven van een gebrek aan realiteitsbesef en een onvoldoende besef van de grote woningnood", aldus deze spreker. De gezangen op de scholen De hoofdcommissie van de Vereni ging voor christeiijk-nationaal school onderwijs heeft zich opnieuw bezig ge houden met de eenheid van het kerk lied, dat voor een belangrijk deel op de scholen geleerd wordt. De aanleiding tot hernieuwde bezinning was het aan vaarden door de Gereformeerde Ker nen van het „vervolgbundeltje", waar in een dertigtal liederen is opgenomen, die hier en daar afwijken van de sinds 1938 meer en meer gangbaar geworden tekst, in die van de hervormde bundel. Zo komen er variaties van een lied In om loop, die voor de eenheid op de (Inter kerkelijke) christelijk-nationale scho len niet bevorderlijk zijn of het ge meenschappelijke repertoire enigszins beperken. De hoofdcommissie, die zich ter zake reeds enkele malen tot de synoden heeft gewend, wijst er de schoolvereni gingen op. dat zij in een overgangstoe stand leven, die niet te vermijden is Wat de gezangen betreft, zo deelt de hoofdcommissie mee. worden de moei lijkheden, zie zich thans voordoen, ver oorzaakt door het verschil in tempo van publikatie. De Gereformeerde Kerken hebben, nadat haar deputaten met een commissie van de Ned. Herv. Kerk con tact hadden gehad een aantal gerevi seerde gezangen reeds voorlopig in ge bruik genomen. Zowel over deze 's ook over andere gezangen wordt nu het overleg tussen de vertegenwoordigers van de beide Kerken nog voortgezet, zo dat het ernaar uitziet, dat ook hier meer eenheid zal kunnen worden verkregen Wel zullen waarschijnlijk de gezangen bundels van beide Kerken niet dezelf de omvang hebben. Die van de Her vormde Kerk zal wellicht beduidend groter zijn dan die van de Gerefor meerde Kerken. Maar wij menen te weten dat het in de bedoeling ligt om. voor zover in beide bundels dezelfde liederen zullen voorkomen, deze zoveel mogelijk gelijkluidend te doen zijn. (Of deze gelijkluidende tekst die van het „vervolgbundeltje" zal zijn is intus sen niet zeker. Red.). De hoofdcommissie zou inmiddels voor de overgangstijd aan onze School verenigingen het volgend advies willen geven: Zolang tussen de kerken, welker kin deren onze scholen bevolken, nog geen eenstemmigheid is verkregen en nog geen nieuwe liederen gemeenschappe lijk zijn aanvaard, beperke men 'zich gedurende de overgangstijd op de scho len tot psalmen en gezangen uit de bun dels, die men tot hiertoe gebruikt heeft. Een weinig geduld nu, eri een respec teren van elkanders gevoelen, zal ovei enkele jaren rijke vrucht kunnen afwer. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Groningen (vak.-H A. Groe- newoud): dr. G van Moorsel te Ellekom: te Oosterwolde (Gld.): G. van Estrik te Nieuwland: te Kollumerzwaag: A. Bakker te Herwijne. Benoemd tot vicaris te Boskoop: kartd. J. Eelderink te Ruurlo. Aangenomen naar Twisk c.a.: vic, Th. A. C. van Duinen te Soesterberg. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Oenkerk: H. Riezebos te Hijlaard: te Zutpen (vak.-G.S. Oegema): B Scholten te Bergen. Bedankt voor Hoogeveen (vierde pre dikantsplaats)P Visser te Tilburg. Burgemeester Martens noemde, hoe wel men pas aan het begin van het pro bleem van de huisvesting der gerepa- trieerden staat, de resultaten toch te leurstellend. In dit verband herinnerde de burgemeester van Ermelo er dat er op de Veluwe verscheidene stenen vakantie-verblijven staan, die thans niet gebruikt worden. Het personeel van de bedrijven, welke deze vakantie- bedrijven in eigendom hebben, heeft zich nog niet bereid getoond zijn vakan tie ten behoeve van de slachtoffers uit Indonesië op te offeren, aldus spr. Geen motie De uitvoerige discussie over de moei lijkheden bij de woningbouw, resulteer de in een toezegging van de voorzitter, dat het bestuur der Vereniging een brief zal schrijven aan de minister volkshuisvesting en bouwnijverheid. „Maar cjan zullen we niet alleen de particuliere woningbouw ter sprake brengen, doch ook de woningwetbouw. We mogen niet vergeten, dat de Chr. Hist. Unie zich reeds vóór de oorlog uit sociale overwegingen heeft uitge sproken voor woningwetbouw. Daar naast zullen we mede in verband met de grote woningnood de aandacht var de minister vestigen op de huisves ting van de gerepatrieerden". aldus burgemeester Martens, die niet voelde voor de suggestie vanuit de gadering om over deze zaken zich in een motie uit te spreken. In deze vergadering kwam ook de menwerking van de A R P., de C.H.U. S.G.P. bij de komende verkiezingen ter sprake. Niet van bovenaf De voorzitter van de Chr. Hist. Unie. de heer H. W. Tilanus stelde met na druk vast. dat ten aanzien van deze plaatselijke samenwerking geen leiding van bovenaf gegeven kan en mag wor den. Men zal deze samenwerking plaat selijk moeten bekijken. In de Zuidelijke provincies achtte de heer Tilanus de samenwerking zelfs gewenst. „In Den Haag heb ik de samen werking altijd tegengehouden", zo vertelde de. heer Tilanus vervolgens. .Jlet overgrote deel van de Scheve- ningse bevolking, dat voor de oorlog op de Hervormd Gereformeerde Staatspartij stemde en thans onder dak heeft gevonden in de Prote stantse Un<e, wil beslist niet met de AR-, of zoals men dit noemt met ie Gereformeerden samenwerken.'' Na de publicaties over de thans in Den Haag tot stand gekomen samenwer king, heeft ds. De Bruyn uit Gronin gen in het blad van de Protestantse Unie geschreven. „Tot nu toe hebben wij altijd de mensen geadviseerd op de C.H. te stemmen, maar nu weet ik gaand verschil bestaat." De ontwikkeling is misschien wel zo, dat we in de toekomst heel dicht bij elkander moeten komen, maar thans zou ik willen zeggen „Blijf op je eigen benen staan", aldus de heer Tilanus, die van de samenwerking geen verkiezingswinst verwachtte en van oordeel was, dat het hoofdbestuur van de C.H.U. ten aanzien van dc samen werking geen aanwijzingen kan ge ven. „Laten wij als belijdende Chris tenen zo dicht mogelijk bij elkander gaan staan", aldus spr. In deze vergadering bleek zowel uit I het openingswoord van de voorzitter, als uit de jaarverslagen, dat de vere niging een goed jaar heeft afgesloten. Het aantal leden ging vooruit, terwijl ook de financiële toestand der vereni ging geen reden tot klagen geeft. Bij acclamatie werden de aftredende be stuursleden H. M. Martens, Nunspeet, J. C. Vogelaar, Nieuwerkerk aan de IJssel, S. Benus, Stadskanaal en J. Hoekstra te Nijkerk herkozen. In de middagvergadering sprak mr. Ph. Loggers, griffier van de Provincia le Staten in Utrecht over „de verhou ding tussen het rijk, de provincies en de gemeenten in deze tijd". Mr. Loggers constateerde dat men in ons land met het probleem centralisatie of decentralisatie nog niet klaar is. Hij zag het als een moeilijkheid dat men niet tot de erkenning kan komen, dat er talloze onderwerpen zijn. die zich al leen maar voor een centrale regeling lenen. Volgens spr. wordt er te eenzij dig de nadruk gelegd op de gedachte van de decentralisatie. Er zijn echter tal van vraagstukken, zoals de levering van gas, elektra, water, enz., die in de na bije toekomst centraal, dus in groot ver band opgelost kunnen worden. Tenslotte meende spr., dat de lagere publiekrech telijke organen het vooral zullen moeten zoeken in een samenwerking, zodat iede re deelnemer zijn eigen bevoegdheden houdt. Het college van Ged. Staten kan dan als een bemiddelend en stuwend element optreden. Advertentie 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! Zier werkelijk bet telpen elkeer en De 4 geneesmiddelen van Chefarine „4 worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt. Tezamen in één tablet verenigd werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig, zelfs wanneer andere midde len lalen. ,t De mens met al zijn zorgen en al zijn onrust waarom toch gaat hij niet naar Jezus? Waarom doet hij niet alt Jezus en zoekt in de eenzaamheid rust in een gebed tot God? „Te dien tijde hief Jezus aan en zeide: Ik dank 17, Vader, Heer des hemels en der aarde, dat Gij deze dingen Door wijzen en verstandigen verborgen hebt, doch aan kinderkem geopenbaard. Ja, Vader, want zo is het een welbehagn geweest voor U." Ligt in deze „aanhef" van Jezus misschien het anl- woord? Wij zijn zulke „grote mensen", wij doen alles zei], we weten alles zelf, we zijn wijs in onze eigen ogen. En kind dat alles zelf wil doen raakt op een gegeven ogenbl# in de knoei. En dan gaat het naar vader of moeder in vaste vertrouwen dat die het wel weer zal oplossen. Man die laatste stap, daar zijn wij nu net te groot voor gewordeg in de knoei raken doen we allemaal maar naar onze Vader in de hemel gaan neen! Eigenwijze, zelfdoenerige mensen God wacht op u Hij staat voor u klaat. Doe als Jezusga naar een eenzamt plaats en bid. En g\j zult rust vinden voor uw zielen EEN WELSPREKENDE LES WAARUIT is onze betrekkelijk ge- gevolgen van die oorzaak te helpe, ringe offerbereidheid jegens onze dragen, landgenoten uit Indonesië te verkla- Zo bezien houdt de geringe offerbe ren? Enkele dagen geleden hebben rcidheid tevens een felle verotr- we er in een kanttekening enkele deling in van het gevoerde beleii, verklaringen voor gegeven: is zij ais het ware een volksuitspnA de ingrijpende staatsbemoeiing heeft tegen dat beleid, ons heel wat mogelijkheden tot het Hier voltrekt zich hetzelfde als bi; betuigen van offerbereidheid uit de de woningnood, die wij reeds ab hand genomen; de voortslepende woningnood is niet bevorderlijk om jegens anderen in schikkelijkheid te betonen. oorzaak voor de geringe offerbereld. heid hebben aangevoerd. Het voort duren van deze nood, zonder dr daaraan van stonde aan alles is p daan, maakt ons volk maar al huiverig om de gevraagde inschü kelijkheid te betonen. Intussen mag in dit alles, dunkt wél een verklaring, maar toch jee afdoende rechtvaardiging perking in de offerbereidheid woi den gezien. Een regering die niet al te dik va huid is kan het thans al wel hebba begrepen; een al te stringente staab bemoeiing beknot de vrijheid reeds bij de voortijdige over-.- Kfvigheidvervolgens, de bestesi i' m™ de woningnood leidt J huiver in de inschikkelijkheid; ten slotte, bij het gevoerde beid ten aanzien van Indonesië moest Zijn daarmee alle verklaringen ge geven? Stellig niet. Enige brief schrijvers vragen ons, of zich in de gebleken beperking aan offerbereid heid ook niet wreekt de gevoerde politiek met betrekking tot Indone sië? Wij menen, dat dit zeker het ge val is. De gang van zaken in Indo nesië moge ons benauwen en diep aan het hart gaan, hij heeft ons nochtans niet kunnen verrassen. Al les dracht van soevereiniteit in kiem aanwezig. De velen die, toen en daarna, hun kritiek niet vóór zich hebben gehouden, hebben niet htm lanejtell bet va„ zin gekregen, ze hebben helaas wel »m, g e 1 ij k gekregen. In de geringe offerbereidheid jegens onze landgenoten uit Indonesië open baart zich nu een verschijnsel, dat, onderzoekingen hebben uitge- taleU hlbtaTmiiE lijk gemaakt. Als les is de opgedu ervaring waardevol. Maar en deze vraag dringt zid ringe offerbereidheid plaatst naast onwMrstaanbaar wel gaan ontbreken. Een les dus voor de regering.in h bijzonder voor de eerste kabinetta na de oorlog. Een les voor diegena uit ons volk, die de regering b< in de dusgenaamde massa psychologie niet vreemd is. Dit komt vooral uit, wanneer men deze ge- de inderdaad spontane en hartver heffende hulp, zoals deze na „Hon garije" en reeds eerder na de water- ramp geboden is. Een onzer briefschrijvers slaat on getwijfeld de spijker op de kop, wanneer hij de spontane offerbereid heid bij die gelegenheden in recht streeks verband brengt met het feit, dat onze regering en ook ons volk landgenoten uit Indoneé van dit alles het slachtoffer wordm' Ieder zal willen toegeven: dit i geen geval. Zij zijn in de mets gevallen ook persoonlijk aan bu gebeurde in geen enkel opzid schuldig. Er is destijds beslist zonder hen. De les is uitgedeeld. Een harde la01 Moge zij ter harte worden genomen Benoemd tot onderwijzeres aan de chr. school te Gieterveen: mevrouw A. Vos- Gramsbergen te Gieten; aan d'e chr. nat. school te Moerdijk: mejuffrouw E. de Vries te Amsterdam; aan de chr. nat. school te Vorden (Gld.): mejuffrouw D. Bokhorst te Geesteren; aan de Van Lim burg Stirumschool te Heelsum: mejuf frouw C. H. Meyers te Wolfheze. Benoemd tot onderwijzer aan de her vormde school te Ermelo: C. van Iter- son te Leerdam. „Een hoogtijdag Vele grootheden met schaar, kam. föhn en tondeuze zijn in Groningen bij een geweest ter gelegenheid van het grote. Internationale kapconconrs, dat daar onder auspiciën van de Christelij ke bond van technische Clubs Kapper; werd gehouden. Het was hiermee voor de eerste maal In zijn geschiedenis ove rigens nog geen jaar oud dat deze Erich KSstner: Het plein in Kopenhagen, waaraan de Konink lijke Opera staat, heet Kongens Nytorv. Het is een buitengewoon vriendelijk en ruim plein, en als u het zo rustig op uw gemak wilt bekijken als het verdient, dan kunt u het beste op het terras van Hótel d'Angleterre gaan zitten. De stoelen en tafels staan daar in lange rijen onder de blote hemel voor het front van het ho tel. Bezoekers uit alle delen van de wereld zit ten er naast elkaar, laten zich zorgvuldig bedie nen en moeten zich wel schikken in de aange name dingen van het leven. Overigens draait geen gast het plein de rug toe. Men zit er als in de parterre van een voornaam ingericht open luchttheater. kijkt gemeenschappelijk naar de fagade van het operagebouw er tegenover en ver lustigt zich in het levendige gedoe, dat de Kopenhaagse burgers gewoon zijn hun vreemde lingen te presenteren. Het is met dit Kongens Nytorv wel zeer merk waardig gesteld. Men mag in jaren niet meer in Denemarken zijn geweest, en ondertussen was er in ieder geval in enige staten revolutie, mis schien werd de usurpator van Afghanistan door de partijgenoten van zijn neef opgeknoopt, en stortten in Japan bij een aardbeving tienduizend huizen in als waren zij van Altenburger speel kaarten gebouwd wanneer men dan weer uit de Amagergade komt, linksaf gaat en naar de d'Angleterre kijkt, zitten nog altijd dezelfde soort elegante vrouwen en keurige heren in vijf rijen voor het hotel, onderhouden zich met elkaar in een dozijn talen, monsteren geduldig de vrolij ke bedrijvigheid en verbergen achter de gela tenheid van hun gezichtsuitdrukking, hoe goed de Deense keuken hun smaakt. Op het Kongens Nytorv staat de tijd stil. Het is door deze omstandigheden begrijpelijker wijze onnodig nader het tijdstip te bepalen, waar op de slager Oskar Külz het plein overstak en koers nam naar het Hótel d'Angleterre. Külz droeg een groen, waterdicht loden cos- tuum, een groene velourshoed en een ruige, pe per- en- zoutkleurige snor. In de rechterhand hield hij een knoestige wandelstok, in de linker „Griebens Reisgids voor Kopenhagen en Om- Voor de balustrade, waarachter de voorste rij tafels stond, bleef hij staan en liet zijn blik na denkend en aarzelend gaan over rijen stoelen vol gasten. Hierbij merkte hij op, dat een zeer op gemaakte en mondain geklede dame zich fluiste rend tot haar begeleider boog en dat deze hem opnam en zachtmoedig over hem glimlachte als was er iets te vergeven. Dat was beslissend. Had die heer niet geglim lacht, dan was slager Külz verder gegaan. En dan zou het verloop van deze geschiedenis die nu langzamerhand begint, anders zijn geweest. Maar m. mompelde Külz het woord „schaap? kop" en zette zich gewichtig en breed aan leeg tafeltje. Daardoor raakte hij verzeild in het raderwerk van gebeurtenissen die hem wel niets aangingen, maar die hem toch in zeer korte tijd vijf pond van zijn levend gewicht zouden kos ten. De sierlijke stoel kreunde smartelijk, toen Külz ging zitten. Een piccolo schoot naderbij ?n vroeg: „Please, sir?" De gast schoof de velourshoed in de nek. .Mijn beste man, ik ken geen Deens! Breng me een potje bier! Maar een groot potje!" De piccolo verstond er niets van, boog en ver dween in het hotel. Külz wreef zich in de han den. Daarna dook er een berokte kellner op. „Wat wenst mijnheer?" De gast keek wantrouwend op: „Een grote pils." verklaarde hij. „Stuur me nu ook maar de gérant op m'n hals, of hebt u liever dat ik een schriftelijk verzoek indien?" „Een pilsner, jawel mijnheer!" „En iets te eten. Wat koud vlees, als het niet te veel moeite is. Verschillende soorten worst, en zo. Jullie Deense worst interesseert mij beroepshalve. Ik ben een Berlijns slager." De kellner liet niet blijken wat hij dacht, boog in plaats daarvan en verdween. Külz zette zijn wandelstok tegen de balustra de, hing zijn hoed over het vergeelde, hoornen handvat en leunde welgemoed naar achteren. De stoelrug kraakte. Hij bekeek onderzoekend stoel en tafel en zei >ezorgd: „Je reinste boudoirmeubeltjes!" Het gevolg van deze opmerking was, dat een jongedame, die alleen aan het naburig tafeltje zat, moest 'aehen. '.Wordt vervolgd) als geheel met oorzaak en gevolg 'J toen niets uitstaande hadden. Msar m°ee zii °let l Nü is het anders. Nü mede oorzaak. Welnu, dan schort zich het ook aan de spontaneïteit om de gelden. DRANG NAAR VRIJHEID onschuldigen. Moge het christcljjl de regering betoon van liefde en barmhartighei jegens deze mensen lata A LS we een vergelijking maken eenheden tot de ontdekking k*i tussen de huidige situatie in Ve- men, dat de leiders nezuela en de toestand, zoals die zich de strijd hadden opgegeven, zap in 1955 kort voor de val van de dic tator Perón voordeed, dan consta teren we een merkwaardige zij al spoedig in, dat het geen fl had de revolte tegen het bewind Jimenez voort te zetten. Inmiddé eenkomst. Vanzelfsprekend is deze hadden de andere leger-onderdela de zijde van de president gekoxa en daarmede kwam een einde au de kortstondige revolutie, de Venezolaanse president Marcos Spoedig bleek evenwel, dat daarm» niet zo volkomen, dat nu ook nood zakelijkerwijs een einde moet ko men aan het persoonlijke bewind Perez Jimenez. Maar de mogelijk heid is na de ongeregeldheden kènd is deel over te kunnen geven, geens zins uitgesloten. 99 bond naar bulten trad. Voor deze bijzon dere gelegenheid was het gebouw De Harmonie herschapen in een ware kap- arena, waar kapsters en kappers vol ijverig hun creatieve talenten ten toon spreidden. Prins Bernhard had voor dit eerste internationale kapconcours lnj Groningen een prachtige medaille be-j schikbaar gesteld. De Christelijke bond van technische Clubs Kappers is gevormd door samen werking van de Christelijke Kapperspa troons Bond en de Christelijke Bond van Kapperspersoneel, omdat allerwegen in de kappersbranche de behoefte werd ge voeld aan een ruimere vak-technische ontwikkeling, gebaseerd op christelijke beginselen. De jonge bond heeft met dit groots op gezette tornooi stellig zijn bestaansrecht bewezen. Ongeveer tachtig deelnemers hadden zich opgegeven voor de afdelin gen kinderkappen, herenkappen. dames- kappen en de wedstrijd in het opmaken het kapsel met de Föhn of Mart- de niet automatisch een eind w*|a gekomen aan de ontevredenheid I nog te weinig be- het land. Politieke, militaire en i gefundeerd oor- kelijke leiders namen de wijk i het buitenland, toen duidelijk mi dat Jimenez maatregelen tegen bo iq wilde nemen. De ontevreden!»* 4 nam toe en Jimenez besloot, enkdi jj concessies te doen. Hij liet enk(h leiders van de opstand vrij en reor ganiseerde enkele malen zijn kabi net, voornamelijk om de militair» en de studenten tevreden te steil» De ongeregeldheden van gister» Evenals Perón destijds is de Vene zolaanse president er enkele weken geleden in geslaagd, de opstand van een deel der strijdkrachten in de kiem te smoren. Gewaarschuwd door een (onderschept) telegram van een Canadese diplomaat, ging Jimenez op Nieuwj^rsdae over tol ^n er dat de arrestat.e van de commandan! he, r,ai.m v„ Jimen„ vrij dp van het leger, generaal Hugo Fuen- meen io. Uit uitlatingen «au ne, 1 Vil", de '"Chl- vluchte politieke leiders kan wori» macht, kolonel Castro Leon. Hier door werden dc opstandige officie ren van de luchtmacht gedwongen enkele weken vroeger tot actie ovei te gaan dan in de bedoeling had men weet, heeft Jimenez «k» gelegen. Hierdoor was deze opstand tot mislukken gedoemd. opgemaakt, dat het voornaam*' doel van de opstandige actie is: M invoeren van democratische metl» Venezuela. /«II. Het internationale in dit uitgelezen barbiergezelschap werd gevormd door Belgen, Fransen en een Italiaan, de landskampioen figaro Frederico Fer- ri. Duitsland had de 17-jarige Rolf Slechta en zijn 24-jarige leermeester Andreas Fritsch afgevaardigd. Rolf was tevens de jongste deelnemer, maar dat verhinderde hem niet op zijn 18-jarige model Edda Feldmann. aan het eind van het vorige jaar op nieuw tot president laten benoc nadat hij de oppositie gehf* Toch kroop Jimenez door het oog van een naald. Want op hetzelfde had uitgeschakeld. De nieo*' ogenblik, dat de rebellerende lucht- ambtstermijn begint op 19 april machtofficieren besloten, naar het het ziet er naar uit, dat er voor buitenland uit te wijken, kozen de tijd nog wel het een en ander legergroepen, die naar de luchtbasis gebeuren, omdat de belangrijkst' Maracay waren gezonden om de op stand te onderdrukken, de zijde var 1e opstandelingen. Toen deze leger- groeperingen in Venezuela zich nitf bij de huidige stand van zaken wrt sen neer te leggen. fantastisch kap kunstkapmanifestatie, de heer G. M. Belle-amie Overdevest uit Den Haag, die hij be- lijn. dankte voor het vele dat door hem voor Er bestond reeds 's middags een gro-lde C-B T C K- was gedaan, te belangstelling voor het coiffure-evene- Eerst laat op de avond werden de uit- ment. maar 's avonds was de drukte slagen bekend gemaakt door een jury, overweldigend. Het waren overigens niet I die in totaal uit ongeveer twintig perso- alleen insiders, die een kijkje kwamen nen bestond. ■nen. Ook degenen, die alleen maar Afd Herenkappen, 1 de heer F Sam- ar de kapper gaan omdat het nu per pion, Amsterdam. 2 de heer L. Bal, moet. waren bij honderden vertegen-Brussel, woordigd. Afd. Kinderkappen. meisjes 1. mej. A. Het openingswoord werd gistermiddag Panjer. Paterswolde, 2. de heer B. van omstreeks twee uur gesproken door de Schoonhoven. Eerbeek. Jongens: 1. de landelijk voorzitter van de organiseren- heer H. Schaap, Nicuw-Buinen, 2. dc de bond. de heer W Jongsma uit Ulrum heer J Dubbebacke, Haren, die sprak van „een hoogtijdag voor ons. Afd opmaken kapsel met föhn of Mart kappers" Hij zette in het kort uiteen veil, 1 de heer H. Thuman, Brussel. 2 waarom de christelijke kappers tot eer Ie heer J. Panblon, Brussel bond van technische clubs zijn gekomen Afd. Dameskappen: 1. de heer L. H Een speciaal woord van welkom richtte Mobron, Delft. 2. -<c neer W. Peels de hc*r Jongsma tot de promotor van de-1 Eindhoven. W. M. H. Hummelen cum laude gepromoveerd Aan de Groningse universiteit is cus laudeg epromoveerd tot doctor letteren en wijsbegeerte de heer H. Hummelen. lector in het NederlM<* aan de universiteit in Kopenhagen. proefschrift droeg de titel „De sinnekfl* in het rederijkersdrama". De heer Hummelen werd geboren de gereformeerde pastorie te Zutph® Hij bezocht het Willem Lodewijkgy®1 nasium te Groningen en studeerde de rijksuniversiteit aldaar Nadat W zijn doctoraal examen Nederlands afgelegd, werd hij in Kopenhagen i* noemd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2