Ilicuiue £dltsriK GTauraitl Sukarno internationale vredesduif Intussen zoekt hij naar oorlogsmateriaal... MINIATUUR-WATERSNOOD IN GROTE IJPOLDER CNVWaarom extra houw niet voor woningen? Geen topgesprek zonder eoede vooruitzichten Personenauto's 6 pet. duurder GELUKKIG Gaillard haalde het. met hakken over de sloot De minister zeiGeslaagd VRIJDAG 17 JANUARI 1958 BUREAUS. Steensiraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- t Advertentie-afdeling Tel. 33441. ADVERTENTIES: 020 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang no. 11162 Directie; F. DLEMEB Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRIST ELI JK-N AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden er Omstreken „$tenhwstirb is abeblwn myo o«rt in Ugljen-spoel" Meningen over structuurplan ZIE PAG. 3 EN 4 ACTIE VAN „NEUTRALE" LANDEN ZAL PRESIDENT SUKARNO vandaag en morgen in Belgrado trachten, Zuid-Slavië en daarmee een aantal andere „neutrale" landen voor zich te winnen door met president Tito te spreken over een nieuw initiatief tot vermindering van de politieke spanning in de wereld? Het Zuidslavische regeringsblad Borba doelde hierop in een commentaar aan de vooravond van Sukarno's komst. Het blad schreef o.m.: „De besprekingen zullen gericht zijn op ontspanning van de interna tionale toestand met actieve deelne ming van de landen, die niet tot een der bestaande blokken behoren" Volgens Borba zal het bezoek van karno de gelegenheid scheppen „een reeks van diplomatieke initiatieven te bespre ken en gedachten uit te wisselen omtrenl de beste methode voor het bereiken van voorlopige overeenstemming inzake ont wapening en de internationale pro blemen". Naar A.P. meldt zouden buitenlandse diplomaten in Belgrado van mening zyn, dat t(jdens deze ontmoeting Tito een plan op tafel zal leggen voor een conferentie op hoog niveau tussen de grote ei kleine mogendheden, een idee, dat door premier Nehroe van India al gunstig zou xijn ontvangen. Sukarno zou dan als bood schapper kunnen fungeren om dit plan uit te dragen ln de landen die hy nog zal bezoeken. Op die manier zou uit Sukar no's reis een gezameniyke actie vai „neutrale" mogendheden kunnen voort* „Morele steun" Men verwacht, dat Sukarno in Zuid- slavië kan rekenen op „morele steun' voor zijn land en verder op beperkte economische hulp die de Indonesiërs van secundair belang achten. Het land van Tito zou Indonesië voor tien miljoen dol lar aan kleine wapens en munitie hebben aangeboden. De Indonesische militaire missie wil echter eerst inzage hebben van hetgeen Tsjeehoslowakije en Polen op dit gebied te bieden hebben. Zuidslavië zou 3000 tot 4000 ton scheeps- ruimte kunnen aanbieden en gezagvoer ders. Welingelichte kringen te Bel grado menen, volgens Reuter, dat Tito waarschijnlijk bij Sukarno erop zal aan dringen te streven naar een oplossing door middel van onderhandelingen met Nederland De Indonesische minister van openbare werken. Noor. voert thans te Praag han delsbesprekingen. In Kairo heeft de In donesische minister van buitenlandse za ken Subandrio toegegeven, dat met de Egyptische regering de kwestie van de wapenleveranties eveneens is besproken. Op de vraag of Indonesië wapens in com munistische landen zou willen kopen om dat het die in westerse landen niet kan krijgen, antwoordde Subandrio volgens Reuter: „Met alleen om die reden, maar ook omdat ze beter zijn". Hij voegde hieraan toe: „We hebben de Verenigde Staten een jaar geleden om kleine wapens verzocht en ik neem aan, dat zij dit ver zoek nog bestuderen". Subandrio zeide nog dat het politieke klimaat in Nederland niet gunstig is voor ipoedige onderhandelingen Van zyn kant, voegde hij eraan toe, heeft Indonesië geen haast om onderhandelingen te ope nen. Het transportprobleem betreffende voedselvoorziening in Indonesië was vol gens Subandrio opgelost. Hoewel er nog Troepen te Bandoeng geconsigneerd Alle militairen te Bandoeng zijn in d» kazernes geconsigneerd, aldus vernam A.N.P. Een woordvoerder zeide op de vraag of dit verband houdt met de be weging van de voormalige waarnemend chef-staf van het leger, kolonel Zulkifli Lubis, dat de consignatie niet gericht Is tegen een of andere beweging, noch ver band houdt met de huidige toestand, doch ten doel heeft handhaving van de- strijdvaardigheid van het leger In geval van gebeurlijkheden. Binnen een maand epn Amerikaanse kunstmaan steeds moeilijkheden zijn. zyn deze toch niet onoverkomciyk. Hy ontkende, d: West-Duitsland bemiddeling had aangi boden, cn zeide, dat Indonesië het geschil over Nederlands Nieuw-Guinea niet voor de Verenigde Naties wil brengen. Sukarno heeft de laatste dag van zijn bezoek aan Kairo gebruikt voor een be zichtiging van stad en omgeving en van eerste klas zaken waar hij dassen en an dere artikelen kocht. In een boodschap aan het Egyptische volk verklaarde hij, dat naar de ervaringen van Egypte met het Suezkanaal bewezen, het imperia lisme nog niet dood is. Verdreven door het water uit de IJpolder, zochten vader en zoon Dekker (40 en 14 jaar) hun toe vlucht bij de warme kachel op het politiebureau Spaarndammer- straat in Amsterdam, waar zij hun kleren konden drogen en wat op verhaal komen. Nieuwe Jungsclilager- affaire op komst Het blad Suama Merdeka te Semanaing komt met een sensationeel verhaal ovei de brand in het gouverneurskamtoor ai- daar op 29 november 1954. De Indische Nederlander Simon AaTts, drie nog steeds »e DiakaTta gevangen zit. zou bekend hebben dat hij de brand gesticht heeft Hü zou dit volgens zijn zeggen alleen heb ben gedaan, doch dat acht men onmoge lijk Volgens Suara Merdeka zou Aarts geen gewoon iemand zijn maar lid vair een door Nederlanders gesteunde inilrioh- tingendienst. de zogenaamde Vrije opera- 'ie Inlichtingendienst of VOID. Het blad legt verband tussen deze zaak en het in de lucht vliegen van het nitriedepot Kali Banteng bewesten Sema- rang enkele jaren geleden. De dader ®en zekere The Giok San uit Singapore zjj>n. Deze zou tussen 1950 en 1951 bij Pati door een onderzeeër aan land zijn gezet en een spion zijn van groot internatio naal kaliber in dienst van de VOID, die naar Indonesië was gezonden om de lei ding op zich te nemen van de NIGO (Ne derlands-Indische Guerrilla-Organisatie). Hij zou vloeiend Indonesisch. Neder lands. Frans en Engels spreken. Voorts zou een mooie jonge vrouw Min- tairsih op 4 december 1957 als koerierster van de VOID gearresteerd zijn. Dit leid de tot de arrestatie van een zekere Su- k-idat, drie chefstaf van de VOID te Sema- ratng werd genoemd maar analfabeet bleek. Diens bekentenissen leidden tc arrestatie van een zekere Eykhout. Tus sen 11 en 22 december zouden nog negen arrestaties zyn verricht, o.a. van de Ne derlandse ondierdane mevrouw Wagenaar gewezen typiste op het gouverneurskan- toor. Enkele verdachten zijn weer ir vrijheid gesteld. Water steeg tot 1,75 meter DE BEWONERS van een boerderij en twee huisjes in de grote IJ polder ten westen van Amsterdam werden gisteren geconfronteerd met een miniatuur-watersnood, die hen plotseling van huis en haard verdreef. Dit was het gevolg van een grondverschuiving in de dijk Alleen raketbases in Frankrijk, Italië en Engeland Generaal La-u ris Norstad zou vain me ning zijn, dat het voldoende is. dat alleen :n Engeland, Frankrijk en Italië bases voor raketten worden aangelegd, zo meld' Paris Prosse Men zou afgezien hebber het aanleggen van bases voor geleid* projectielen in West-Duitsland Onveranderd dividend Emissie Koninklijke bepaald op f114 Dc N.V. Koninklijke Petroleummaat- schappij bericht, dat zy voor aandeelhou ders de Inschryving zal openen od 7.602.285 aandelen, elk nominaal f 20, in de verhouding van een nieuw aan op acht oude tegen een uitgifteprys f 114 of 30 Amerikaanse dollars elk, het van kracht worden van dc by de Securities and Exchange Commission te Washington ingediende registration sta tement. naar verwachting hedenavond. Commissarissen en directeuren zijn, be houdens onvoorziene omstandigheden, voornemens eind mei aan de aandeelhou ders voor te stellen het totale dividend te bepalen op hetzelfde bedrag als over 1956, waardoor het over 1957 nog betaal baar te stellen dividend ook op de nieuwe aandelen f 3.50 wordt. De inschryving ii 10 februari. rondom een stuk opgespoten land. dat bouwrijp wordt gemaakt. Het water stroomde de polder in en be reikte eerst de boerderij van de familie P. Barendrecht, 50 meter van de dijk. De zoon en de dochter, die alleen thuis ren, namen op hun fietsen ijlings de vlucht. Tot hun enkels reden zij in het stijgende water De heer C. Dekker, die zoon in een van de twee arbeidershuisjes woont, zag het water onder de voordeur door binnen komen. Hij deed die deur haastig dricht en nam via de achterdeur de wijk, zijn vrouw en zoon voor zich uitduwend. Zij konden wadend de dijk bereiken. Zondag 19 januari wordt prinses Margriet vijftien jaar. De hof- fotograaf Meyboom maakte deze recente opname van Hare Ko ninklijke Hoogheid. Snel optreden, anders loopt de werkloosheid ons uit de hand HET BESTUUR van het Christeiyk Nationaal Vakverbond heeft met klem by di regering aangedrongen op het nemen van krachtige en doeltreffende maatre gelen ter besteding van de snel stygende werkloosheid. Natuurlijk erkent het be stuur van het vakverbond de noodzaak van het streven naar evenwicht in de be talingsbalans. Maar, zo wordt gezegd in een verklaring, de maatregelen mogen niet leiden tot het berokkenen van een zodanig ernstig leed aan duizenden werknei en hun gezinnen als thans het geval is. Gelet de verontrustende snelheid, het werkloosheidscijfer zijn huidige omvang bereikt heeft, aldus be gint de verklaring, acht het bestuur van het C.N.V. reeds thans de tijd rijp voor het nemen van doeltreffende maat regelen Indien niet op een snelle en gerichte wijze wordt ingegrepen, dreigt de ont wikkeling in bepaalde bedrijfstakken en in een aantal gebieden van ons land de regering uit de hand te lopen MACMILLAN EN FOSTER DULLES o Mislukking zou fatale ramp zijn PREMIER MACMILLAN van En- voorstel, geland heeft er bij Boelganin op aangedrongen zo spoedig mogelijk besprekingen te laten beginnen op ministerieel niveau, over een schema voor de luchtinspectie en een verbod op proeven met atoomwapens. In antwoord op de eerste brief van pre mier Boelganin stelde Macmillan voor, dat deskundigen onmiddellijk beginnen met het bestuderen van de technische bijzonderheden betreffen de een ontwapeningsovereenkomst. Dit zou, aldus de Britse premier, ten minste een begirin betekenen van een wereldverdrag ber beëlnddgdng van de be- wapenigswedloopEen begin dat nood zakelijk is om werkelijk vertrouwen te scheppen tussen O os1 en West. Macmillan wenste nog niet in te gaan op Boelganins Grondslapte Twee politiemannen bevrydden het echtpaar Kooistra uit de tweede arbei derswoning, die ook al blank stond. Ar beiders brachten een bejaarde dame in veiligheid, die in een tuinhuisje verbleef. De overstroming begon even voor acht uur, kort voordat het werk aan het on geveer 12 ha grote stuk opgespoten land klaar was. Vanaf de zandzuiger Bra zil in de Jan van Riebeeckhaven aan de Noordzee-kanaalzijde van de spoorlijn Zaandam werd water en zand door de buisleriding naar het terrein gevoerd. Per mobilofoon kwam toen van de tnrtplaats liet bericht over de dykver- akking. Men vermoedt, dat deze is ver- lorzaakt door slapte van de grond onder dc dyk. Op het ondergelopen stuk land itond het water vannacht 1.75 meter hoog. Geen verband tussen moord en auto De En'geilse politie neemt aan, dat de auto .drie woensdag in Harnipstead is ge vonden, niet is gebruikt door de motor denaar van Maria Kriek. De Duitse vrien din van het Nederlandse meisje heeft in middels een lijst met namen van vriendten en kennissen van Maria aan de politie overhandigd. Er bleken geen Amerikanen onder te zijn, ai dus deelde de politie mede, die echter wel sohijnt te ver den dat de moordenaar een Amerikaan Morgen in ons ZONDAGSBLAD T^EN VAN ONZE verslagge- Ej vers heeft in Bergen een repetitie meegemaakt van het Nederlands studentenorkest en daarover heeft hij op pag. 1 van ons Zondagsblad een ver haal geschreven. In Den Haag wordt op een aparte manier gewerkt aan de nazorg van poliopatiënten. Ook daarover wordt op de voor pagina uitvoerig geschreven. HET KORT VERHAAL is dit maal van de hand van W. Nanninga, die schreef over „De oorlog was begonnen". BLAD ZIJ beschrijft nog eens uitvoerig hoe de Nederlandse dames graag hun keukenuitzet zouden zien. HET CULTUREEL VENSTER opent met een beschouwing van C. Rijnsdorp over de noodzaak om ook in de kunst niet te generaliseren. OP DE PAGINA GEESTELIJK LEVEN wordt een interessante be schouwing gewijd aan de uit het Aramees in het Engels vertaalde Bijbel, welke vertaling door dr. Lamsa werd verzorgd. topconferentie RAF-straal j agers in botsing Twee Vamplre-straaljagers van de RAF zyn gisteren 2700 meter boven de Britse ndustriestad Nottingham in botsing ge komen, waarbij de vier inzittenden en een w die in een fabriekskantine beneden aan het inschenken was. het leven verloren. Beide vliegtuigen explodeerden. Da tukken kwamen vele kilometers buiten de stad terechit. Een groot stuk viel door bet dak van de kantine. leaders uit Oost en West te houden. „Ik bestudeer deze voorstellen. Wij moeten niet vergeten dat door de wereld veel zou worden verwacht -'an een dergel yke bijeenkomst en dat mislukking of teleur stelling daairom bijzonder ernstig zou zijn. Het Poolse voorstel voor een atoom vrije zone in Midden-Europa wordt in Enge land bestudeerd. Er zijn, schrijft Mac millan, bezwaren tegen, maar wij willen zien of er elementen zijn op bases waar van een tegenvoorstel kan worden ge- Foster Dulles De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Foster Dulles, verklaarde gisteravond over een eventueel gesprek tussen de staatsleiders van Oost en West, dat hy daarvan wel degeiyk voorstander ls. doch dat het een „fatale ramp" zou zUn wanneer de vrye landen door een derre- ïyke conferentie afwijken van de noodza- keiyke veiligheidsmaatregelen. Tijdens een luinch met de nationale pers ei ub verklaarde Dulles dat er goede voor uitzichten moeten zijn, wat betreft het bereiken van resultaten, aangezien het vroegtijdig beëindigen van een topconfe rentie in een sfeer van vijandigheid de koude oorlog in hevigheid zou doen nemen en het waarschijnlijk zou maken dat hij uitgroeit tot een werkelijke oorlog. Nederlandse laat fortuin na voor bestrijding van t.b.c. in Noorwegen De Noorse regering zal binnenkort aan het parlement een voorstel doen aangaan de de bestemming van een bedrag van drie miljoen kronen (ruim anderhalf mil joen gulden), dat de Noorse staat geërfd heeft van de in 1946 overleden Neder landse mevrouw Laurine Maarschalk. Mevrouw Maarschalk, die in het voor malige Nederlandsch-Indië een groot ver mogen heeft verdiend, Het het grootste deel daarvan na aan Noorwegen, ten be hoeve van de tuberculosebestrijding ln dat land. Vooral in de noordelijke provincies de nood reeds zeer hoog gestegen. Ook de snelle stijging van de werklooshei ln de bouwnijverheid is een reden tot grote bezorgdheid. Het bestuur van het C.N.V. dringt dan aan op het treffen van voorzieningen, die de werkgelegenheid bevorderen in die gebieden en in die bedrijfstakken, waar de werkloosheid een ernstige om vang heeft aangenomen. Meer woningen Het bestuur heeft met instemming ken nis genomen van de reeds getroffen maatregelen tot behoud van de werk gelegenheid, maar het C.N.V betreurt het, dat In de aangekondigde maatre gelen niet de subsidiëring van de bouw van een groter aantal woningwetwo ningen is begrepen. immers, een uitbreiding van het aantal met subsidie te bouwen woningwetwo ningen boven de grens van 40.000 be hoeft niet op onoverkomelijke bezwaren te stuiten. Uitbreiding van de mogeiykheid tot de bouw van woningwetwoningen zou. al dus het C.N.V., zeer gunstig zün voor het behoud van de werkgelegenheid in de bouwnyverheid en verder het ont stellende probleem van de woningnood verminderen. In de verklaring wordt verder gewézen op de noodzakelijkheid, dat voor de be vordering van de werkgelegenheid een goed en verantwoord overleg tussen alle daarbij betrokken partijen wordt ge voerd. Vooral moet gesproken worden over de toekomstige werkgelegenheid voor onze snel groeiende bevolking. In gemeenschappelijke verantwoordelijk heid moet beraadslaagd worden over de maatregelen, die in bedrijfstak en in onderneming nodig kunnen zijn om een zo volledig mogelijke werkgelegen heid te behouden. Budel wacht de repatrianten In de legerplaats Budel staan 2000 bed den, honderd klnderledikantjes en dertig wiegen gereed voor de ontvangst van duizenden repatrianten. Het legerkamp la uiterlijk tot april beschikbaar. De eva cués biyvcn er maximaal zes dagen, maar in die tyd tracht men het hen zoveel mo- gciyk naar de zin te maken. Het gezins verband wordt gehandhaafd en de eerst» dagen krygen zy Indische maaltyden. Daarna mogen zy kiezen Uit legervoor- raden is aanvullend materieel beschikbaar gesteld. De PTT zorgt voor een hulppost- kantoor. Genoten kan worden van film programma's, bestaande uit ontspannings-, kinder- en voorlichtingsfilms over Neder land. Ook radio en televisie staan ter be schikking. evenals lectuur en spelen. Maandag komt de eerste groep repatri anten (1000 man van de Captain Cook) in Budel aan. Verivachting K.TS.A.C.: De KNAC verwacht, dat dc prijzen van nieuwe personenauto's, motorrijwielen, scooters en de banden hiervoor met in gang von 1 februari of 1 maart over de gehele linie met 6 pet. zullen stijgen. Dit is het gevolg van het aanhangige wetsvoorstel tot verhoging van de omzet belasting met 5 pet Hierdoor komt op personenauto'6 23 pet. omzetbelasting, op motorrijwielen 20 pet. evenals op de ban den. Hierbij is nog buiten beschouwing ge laten. dat iedere schakel in het verkoop proces aan deze percentages pet. toe voegt. Doordat omzetbelasting wordt ge heven over de invoerwaarde, het invoer recht, alsmede over de omzetbelasting zelf, zal het effect zo meent de KNAC nog ernstiger zijn dan de percentages doen blijken. ik heb TvnlOy/t. dekens! Meerderheid van twintig stemmen DE FRANSE REGERING is giste ren met de hakken over de sloot gekomen, toen de Nationale Verga dering zich moest uitspreken over de weigering van premier Gaillard. om geblokkeerde gelden te aebruiken voor de pensioenen van oud-strijders. De regering kreeg een meerderheid van twintig stemmen: 253 vóór en 233 tegen. Tijdens het debat, dat aan de stemming voorafging, leek de positie van Gaillard bijzonder wankel. De premier verklaarde eohter beslist niet toe te geven en zijn standvastigheid is dus door het parle ment zy het met een geringe n derheid beloond. Het ging om een bedrag van slechts vijf miljard frarnk (ruim vijftig miljoen gulden) dat nu eerst op 1 januari 1959 zal worden uitbetaald aan oud-strijders, in plaats van driemaandelijks in 1958. De overwinning van Gaillard werd pas zeker, toen het grote socialistische blok besloot hem te steunen. Het grootste deel van de rechtervleugel en de gematigde linkse volksrepublikeinen stonden reeds achter de regering. De radicaal-socialis tische partij, waartoe de premier behoort was in twee kampen verdeeld. De voor naamste oppositie kwam van de commu nisten en bepaalde rechtse groeperingen. Na de stemming van gisteravond is de kwestie van de uitbetaling aan oud-strij ders nog niet definitief geregeld. Het onderwerp zal wellicht weer ter sprake worden gebracht bij de aanstaande be grotingsdebatten. Versmelting Raad van Europa en O.E.E.S. De Raadgevende Vergadering van d» Raad van Europa heeft een resolutie aan genomen, waarin In principe de wense lijkheid van samensmelting van de Raad van Europa en de OEES wordt uitgespro ken. Daar zit een luchtje aan Een SS-jairge inwoner van de dessa Djoelok in Oost-Atjeh heeft volgen» A.N.P. de gelofte afgelegd niet eerder een bad te zullen nemen dan nadat Neder' lands Nieuw-Guinea aan Indonesië zal zijn overgedragen. JN EEN WAT vreemde om- geving de met helle televisieschijnworpers ver lichte Beatrixzaal van het Rotterdam» Groothandelsge bouw en témidden van de kritische ogen van tientallen officiële genodigden, hebben de leerlingen van de eerste dagschool voor beroepsver voer gisteren vragen van mi nister J. Algera beantwoord op een wijze, die de aanwe zigen spontaan applaus ont lokte en die de bewindsman glimlachend deed opmerken: „Geslaagd/" minister Algera de leerlingen onderwierp; hij opende door het stellen van de vragen deze eerste dagschool in Europa. Mevrouw P. Baars- Zeilstra uit Rotterdam was de enige vrouwelijke leerUng en haar stelde de minister de eerste, nogal lasitige vraag. Zij wist het antwoord fout loos te produceren. Wat zij in dit milieu „deed", wist ze t uit de doeken te doen: „Mijn man heeft een vrachtwagen, die hij gedeel telijk gebruikt in ons bedrijf van carrier- en ladderver- huur. Ik ga die vrachtwagen rendabel maken in het ver- daarom haal ik hier mijn diploma". In maart a.s. moet de eer ste lichting examen doen en dan zal het vervoerswezen weer verrijkt zijn met dege lijk voorbereide leidingge vende figuren, in deze school geen leerboeken voorhanden zijn gevormd. Minister Algera sprak er in zyn openingswoord verbazing over uit, dat de directeur van deze school zo'n dagschool heeft aangedurfd. „Het is namelijk moeilijk, de ver voerders aan de 9tudie te krijgen, maar het is noodza kelijk. Geen onderneming zonder diploma's is het parool van deze tijd. U heeft vertrouwen in het animo voor deze rchool en ik ver heug mc in dat vertrouwen", aldus de IETS KOUDER J( De Bulit verwacht tot motr- ll genavond: In het zuiden van I" -f{ het land aanvankelijk neve- lriig en plaatselijk motregen, k H Overigens opklaringen en K morgen enkele verspreid voorkomende buien. Over wegend matige, langs de Waddenkust later krachtige of harde wind tussen west en noordwest. Iets La gere temperaturen dan vandaag. (Opge maakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN a. zon op 8.40, onder 17.02, maan op onder 16.01 19 jan. n.euwe maan

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1