CHRISTELIJK Het bêta-diploma en de theologische studie Socialisten overstemd in bestuur Landbouwschap Uitstel belastingbetaling voor de veehouders Positie akkerbouw in Europese gemeenschap Een woord voor vandaag Kanttekening De onbekende man 2 Enige tijd geleden heeft het breed moderamen van de gene rale synode der Nederlandse Hervormde Kerk zich uitge sproken tegen de openstelling van de faculteit der godgeleerd heid voor hen die in het bezit gekomen zijn ran het gymna siumdiploma-bèta In Woord en dienst schrijft ds. S. P. de Roos echter (vermoedelijk voordat het standpunt van het moderamen bekend was): om de studie der theologie ook open te stellen voor diegenen, die het b-diploma van het gymnasium hebben gehaald, en daartegen is heel wat oppositie gekomen, van de zijde der classici vooral, maar ook van anderen. De theoloog moet, zo zegt men, de Bijbel in de grondtaal kunnen lezen, en daarom moet hij het a-diploma hebben. Het is onwerkelijk als hier enkel de stem van de universiteit ge hoord zou worden, en zeker als de stem van de litteraire facul teit hier enige doorslag zou ge ven. Het meest gezaghebbende advies zou hier van de kant van de kerk gegeven moeten "Worden, en de Raad voor kerk en theologie is het orgaan, op wiens weg het allereerst ligt om de synode hier- Maar daarnaast zou het toch wel eens van belang kunnen zijn dat er stemmen uit de eenvoudige praktijk klonken. Vandaar dit ar tikeltje De gewone, dienstdoende predikanten moeten toch ook in de gelegenheid zijn om te zeggen of zij werkelijk het a-diploma on misbaar nodig hebben of dat zij het ontbreken van de b-vakken als een gemis merken. DAN STAAT voorop, dat ook het a-diploma nog niet in staat stelt, om de Bijbel in de grondtaal te lezen. Het fakultatieve Hebreeuws zou ook op de b-afdeling gegeven kunnen worden, dus dit behoeft niet in de discussie te worden be trokken. Het Grieks van Plato en de Griekse dichters brengt de taal van het Nieuwe Testament nog niet zoveel dichterbij, om maar te zwijgen van die der Septua gint (de Griekse vertaling van het O.T.). Overigens vormt het Grieks van Homerus, wat dan wel op de b- afdeling aan de orde blijft, ook zo'n goede voorbereiding niet In de praktijk doet de predikant met het Grieks van Homerus, Plato en de andere schrijvers van het gymnasium niets anders dan dat hij, als hij in een kleine ge meente wat tijd over heeft, een» een enkele leerling bijwerken kan. het de grond tal wordt gevormd doordat men de algemene structuur van het Grieks leert, de grammatica en- zoveel mogelijk woorden. Maar om wat de woordenschat betreft wat op het N.T. ingesteld te ra ken. zou de lectuur van andere schrijvers dan op het gymnasium gewoonlijk gelezen worden, ge wenst zijn. De lectuur van Pla to en de tragici is vooral van waarde door zijn inhoud, maar die kan men uit een goede vertaling evenzeer Ieren kennen als door het moeizaam doorworstelen wat op het gymnasium-a gebeurt, waarbij de vele bomen het uitzicht op het bos wegnemen. kunnen lezen, dient te worden gehandhaafd, maar deze staat of valt niet met het bezit van het a-diploma In de praktijk zou geen enkele student in de theologie die enkel maar het Griek* van het b-diploma zou hebben gehad, ook maar iets bij zijn collega's achtergeraakt zijn. Met het Latijn is dit alles nog stringenter. Het Latijn van het b-diploma geeft een algemeen fi lologische en culturele achter grond, die ook voor de student in de theologie voldoende zou zijn. Het is alleen maar een eis van nuchterheid om te erkennen dat er onder het predikantencorps een grote differentiatie kan en moet zijn, waarbij zowel a- als fa- mensen elkaar dringend nodig hebben. De b-opleiding zal ook wel niet verder gaan dan een alge mene inleiding tot de moderne fysica en chemie, maar wat kunnen predikanten met enige no tie hiervan daarmee niet gebaat Het zou toch alleen maar winst zijn voor de kerk. als er niet al leen ruimte was voor predikan ten met kennis van de kerkge schiedenis en de patristiek (waar bij zij het Latijn van a niet kun nen missen), van de filosofie en de studie der handschriften, maar ook ruimte voor b-mensen, die van hun kant zowel de systematische als de praktische theologie bijzon der kunnen verrijken. Hoe graag men van alles wat zou willen weten, men moet zich beperken, maar juist het samen werken van de verschillende be- perkingen zou het geheel vrucht baarder maken. Laat de kerk. -"'e immers ook 1 Cor. 12 in de Bij bel weet. in deze zaak eens spre ken! (1 Cor. 12 handelt over de ver scheidenheid der gaven: patristiek is de studie van de oudste chris telijke schrijvers. Red.) Regeling arbeids- en rusttijden MET de vier stemmen van de Algemene Nederlandse Landarbei- dersbond tegen heeft het bestuur van het Landbouwschap gis teren de regeling voor arbeids- en rusttijden in de landbouw aan vaard. In de februarivergadering kan deze verordening worden vast gesteld, waarna zij op 1 mei a.s. in werking kan treden. BEROEPINGSWERK GEREFORMEERDE KERKEN Niet meer. Kand. W. Bos te Apel doorn deelt ons mede. dat hij geen ver der beroep in overweging kan nemen. GEREF. KERKEN (OND. ART. 31) Tweetal te Zwolle (vak.-R. H. Brem- men: M. J. C. Blok te Utrecht-Noord west en Z. G. van Oene te Sliedrecht. GEREFORMEERDE GEMEENTEN De verordening zal vijf jaar van kracht blijven, doch kan tussentijds gewijzigd worden Indien hiervoor een tweederde meerderheid is te vinden. De vertegenwoordigers van de A.N. A.fi. dienden een reeks amendementen, in. waarvoor zij geen steun vonden bij de overige bestuursleden. Zij hadden o m. wensen t a v. de arbeidsbescher-i ming en wilden de jaarlijkse voor werktijden teruggebracht 3100 tot 3000 uur voor veeverzorgers, van 2800 tot 2750 van paarden en z De vertegenwoordigers van de christelijke en r.k. landarbeiders gingen daar wel mee akkoord om dat zij deze verplichting wilden zien als onderdeel van een verordening, die de rechten en plichten van bei de partijen vastlegt. Het stakings recht wordt hierdoor naar hun me ning niet aangetast. In deze vergadering werd de nieuwe minister van landbouw, visserij en voed- selvoorziening, dr. ir. A. Vondeling. verzorgers I welkom geheten door de voorzitter, de andere landbouwwerkzaamheden. vendien wilde men de verordening geldigheidsduur met het oog op de e landbouwmachi- heer H. D. Louwes. ,,De landbouw heeft tot 2550 uur voor al bij mij aan de bel getrokken", zei Bo- minister Vondeling, doelend op het be- een zoek, dat voorzitter en secretaris 's mor- ven gens aan zijn departement hadden ge bracht. Hierbij had men naar goed oud- spoedig ■urige werkweek te ko- hollands gebruik volk" geroepen toen al .binnen stond De minister zei nog, dat t de 1 Rechten en plichten Ook over het strafbaar stellen van werkgevers en werknemers bij niet na komen van de voorschriften met bijbe horende tuchtsancties konden de ande re bestuursleden het niet met hun so cialistische collega's eens worden. De vier A.N.A.B.-leden wilden 1 baar stellen van werknemers geval aanvaarden. mende weken enkele moeilijke be slissingen genomen moeten worden, o.m. die over de melkprijs. Hij zei te hopen, ook op dit punt in over eenstemming met de wensen van het landbouwschap te kunnen han- Melkgeld In de middagvergadering kwam de Conferentie C.B.T.B. leden wilden het si™*- uitgestelde nabetaling op de melkprij: on u,.rUnomer« m geen 1956_.57 ter Sprakes waarover grote onrust heerst onder de veehouders Inr Friesland is gedreigd met het staken van de belastingbetaling. Advertentie (Van een onzer verslaggevers) IN EEN „uitverkocht huis" hield de Ned. Chr. Boeren- en Tuin- dersbond op „Woudschoten" zijn akkerbouwconferentie. De Bel gische landbouwattaché, de heer G. W. Kelner, woonde de conferentie bij. Dit stond ongetwijfeld in ver band met het feit, dat drs. C. P. Driesprong van het Landbouw schap de moeilijke taak op zich ge nomen had om hier te spreken over „De akkerbouw in de toekomstige Europese gemeenschap". Drs. Driesprong gaf het gebruikelijke overzicht van het Euromarkt-verdrag en constateerde daarna, dat voor de land- bouwprodukten dus geen vrije handel tussen de deelnemende landen is voor zien. maar goederenruil onder de be schermende paraplu van een gemeen schappelijk landbouwbeleid. Dit beleid moet uiterlijk aan het eind van d- maxi maal 15 jaar durende overgangspe riode tot stand zijn gekomen. Hoe komt dit beleid tot stand? Er zal binnenkort een landbouwconferentie van de zes deelnemende regeringen worden gehouden Hier zal om te beginnen een overzicht worden opgesteld van de agra rische behoeften en produktie der zes landen. Binnen twee jaar moet de Euro pese Commissie het uitvoerend or gaan van de E E G. dan het toekom stige gemeenschappelijke landbouwbe leid in grote lijnen opstellen Spr waar schuwde de agrariërs om dit overleg vooral niet alleen als een regeringszaak te zien, maar zelf in georganiseerd ver band een belangrijke bijdrage te leve ren tot dit gesprek. Vervolgens besprak drs. Drie sprong enkele specifieke akker- bouwproblemen. Zo lang er nog geen gemeenschappelijk beleid moef een'Aand mét importbehoefte deze behoefte met contracten jp lange termijn dekken bij een part- nerland met een overschot. Het zal vooral het Franse graan zijn, dat wij krachtens deze bepalingen zullen moeten kopen. Dat heeft natuurlijk nadelen. Deze handel zal wel een overheidshandel moeten worden Als we door deze gedwon gen import oude leveranciers in de steek moeten laten, kan dat onze export naar deze landen benadelen. Dan zijn daar de minimum-prijzen, die door een importerend land gehanteerd mogen worden als ..overstroming" door een bepaald produkt dreigt. Van de hoogte en van de hantering van deze bepaling zal de toekomst van de Neder landse akkerbouw en vooral ook van de tuinbouw afhangen. Het streven moet zijn om vooral voor de ..grote" akkerbouwprodukten als gra- hchhcn rich nen en suiker zo spoedig mogelijk tot nenD^n z|cn één kostprijsniveau voor de verschillen- ook de gisteren de landen te komen. Dat uiteraard hoger liggen dan ons huidige peil. maar mag ook weer niet te hoog liggen met het oog op onze export naar derde landen. Nederland ligt goed*wat zijn kostenpeil betreft en het is aan de Nederlandse .boer toevertrouwd om ook in een nieuwe situatie door efficiënte en kwalitatief hoge produktie een goede plaats in te nemen, zo besloot drs. Drie sprong. Bij de discussie bleek wel ongerustheid te bestaan over onze concurrentiepositie tegenover de ..buitenlanden" in de toe komst, Ook vroeg men zich af of het reëel mogelijk is om binnen een tiental jaren in de zes landen tot dezelfde kost prijzen te komen. De principiële zijde van de overdracht van souvereiniteit aan een supra-nationaal orgaan kwam hier bij eveneens ter tafel. Het programma werd verder gevuld met filmvertoning en de beantwoording van vragen over akkerbouwzaken door een forum onder leiding van de conferentie-voorzitter, de heer J H. Colenbrander uit De Krim. vragen soepelheid te betrachten in gevallen van uitstel door geldgebrek, dat is ontstaan door het uitblijven van dit melkgeld. Ook zal worden ge vraagd, geen rentebetaling over aldus uitgestelde belastingtermijnen te vor- Uit de vergadering kwam aandrang, de minister van landbouw te verzoeken, rentebetaling te willen bevorderen over; het bedrag van het melkgeld, dat als eigenaarslasten" wordt geblokkeerd. I Besloten werd, de minister te advise-1 en. de uitkeringen uit het zuivelfonds n het L.E.F. per 100 kg melk (de zgn. plas) te doen, omdat voor het lopende jaar de melkprijs op deze basis is be-i rekend. Vastgesteld werden voorts de globale grenzen van de gebieden met' een lagere melkprijstoeslag, behalve van enkele omstreden gebieden in Noord- en Zuid-Holland. Opgravingen in Israël (Van een medewerker) Nabij de Gazastrook in Israël is een volkomen gaaf beeld opgegraven van de Griekse godin der wrake. Nemesis. Het beeld is ongeveer 1750 jaar oud. De godin is afgebeeld in de vorm van een vrouwe lijke griffioen: hoofd en vleugels van een adelaar, lichaam van een leeuwin en staart van een reptiel. Eén poot is stevig geplaatst op een wiel, het symbool van het noodlot. Blijkens een inscriptie is het beeld in 210 vervaardigd. Het beeld geeft een in druk van de gemengde oosterse en Grieks-Romeinse cultuur in Palestina. Het is de eerste maal dat in Israël iets van de Nemesis-cultus is opgegraven. De geleerden achten het echter uitgesloten, dat het beeld in Kanaan is vervaardigd Vermoedelijk werd het gemaakt in Syrië of Egypte. Uniecollecte lijst 15 Op lijst 15 komen de volgende namen en bedragen voor: Ee: ƒ306,— (300,25): Harkema-Opeinde: ƒ266,20 (236,25); Li- oessens: 219,75 (219,50); Munnekezijl: ƒ214,— (205,—); Ooster-Nijkerk: ƒ253.45 (250,—); Parrega: ƒ225.02 (265.80); Zwartsluis: ƒ242,87 Aalten (herv. school): ƒ400,04 (368,27); Heilo: ƒ306,50 (278,75); Hoofddorp: 739,25 (767,15); Oosterend op Texel: 131,(132,45); Umuiden: ƒ665,40 Barendrecht: f 1.744,— (1.709,50); Delft: ƒ204.50 (165,20); Katwijk a.d. Rijn: ƒ96,99 (109,50); Leid- schendanv 932.50 (748.27); Lisse: f 522.89 (460,05); Ouderkerk a.d. IJssel: ƒ213.76 (302,73); Rotterdam (Feyenoord): 327,35 (361,45); Sassenheim: ƒ714,35 (633,70); Schipluiden (Den Hoorn): ƒ185. Strijen: ƒ692.— (541.—); Oude Wetering: ƒ329,20 (300,Zoetermeer: ƒ970.— (962.20); Axel: ƒ555,55 (653,50). Jezus, een mens onder de mensen, op wiens schouders een bovenmenselijke taak rust. „En vroeg, nog diep in de nacht zo schrijft Marcus stond, Hij op en ging naar buiten en Hij ging heen naar een eenzame plaats en bad aldaar." Is het nodig hier iets aan toe te voegen? Wij, de modem mensen van 1958, hebben ook dikwijls het gevoel alsof wij ee-, last moeten meetorsen die haast te zwaar voor ons is. En allej moet gebeuren in een tempo dat geen rust gunt. Bijbellezen! we komen er nauwelijks aan toe. Bidden? het haastigi geprevel tijdens de maaltijden verdient die naam nauwelijk], Geen tijd en daardoor geen rust. Waarom volgt ge Jezus' voorbeeld niet? Hij kon nauwe- lijks al het werk aan. Van die eenzame plaats werd Hij door Zijn discipelen weggehaald omdat iedereen op Hem wachtte Maar dat vroege uur in de stilte dat kon niemand Herr, meer afnemen. Het bidden, het contact met God, de Vader was even noodzakelijk als het werk. En dat geldt voor ieder van onsmaar wie van ons is bereid er een uur nachtrust aan op te offeren? HET ENIG JUISTE ANTWOORD JN antwoord op de vragen van het Nederlandse kant zal i RANDSTAD EN DELTA Geref. kerken hebben taak in vernieuwde gebieden DE enorme ontwikkeling, welke zich in het westen des lands bezig is te voltrekken, brengt op allerlei manieren zorg mee Reeds verscheidene op de samenleving gerichte organisaties Ie veelzijdigheid van dit probleem verdiept. Zo deed n Rotterdam vergaderende geref. stichting voor maat- ?»i schappelijk werk in Zuid-Holland. Onder het motto „Nieuwe tijden nieuwe taken", bezon de verga dering zich, onder leiding van ds. A. S. Timmer, op de taak van de kerk in de zozeer veranderende maatschappij en dat bijzonder in Rand stad Holland en het Deltagebied. De juiste weg Daartoe luisterde men des ochtends naar een opgewekte rede van ir. G. C. Lange. adj.-directeur van de provinciale planologische dienst, die nog eens bij allerlei kaarten ter verduidelijking, het stedelijk „dichtgroeien" van het westen des lands aantoonde. Nederland toont angst gelijkheid van het ontsti enorme stad, welke dreigt te ontstaan, als de steden Rotterdam, Den Haag, Leiden. Delft en Dordrecht nog meer uitbouwen en het groen teniet doen, vooral, omdat men naast de huidige 2.5 miljoen inwoners in de komende kwarteeuw, naar wordt verwacht, nog een miljoen erbij zal moeten huis- 65 „Ik geloof van wel." „Dat betekent, dat ze gedacht moet hebben, dat ik wist, dat haar vader op een huwelijk tus sen ons hoopte. Jess, je moet me geloven, als ik je verzeker, dat hij me alleen gevraagd heeft om, als hij kwam te sterven. Liane mee te ne men naar Engeland en haar bij me op te ne men, tot ze met de man van haar keus ging trouwen. Dat deed ik graag en ik rekende het me tot een eer. Ze is een allerliefst meisje, maar dat andere nee, nooit! Ik heb alleen maar een verlangen gekoesterd haar te geven terwille van haar vader. Nooit heb ik willen geven en nemen in de heerlijke afhankelijkheid van de ware liefde het soort liefde, waarvan ik hoopte, dat jij en ik die zouden kunnen delen, totdat ik begreep, dat ik tevergeefs hierop hoop te." „Tevergeefs hoopte?" vroeg Jess verwonderd. Muir's gezicht verstrakte, hoewel er in zijn ogen een blik van liefde lag ,,Je weet toch wel, wanneer ik de hoop opgaf, nietwaar? Ik kuste je in dc kleine zitkamer van mevrouw Castle „Toen hield u niet van me! dingen tegen elkaar gezegd trots gewond." „Nee. Toen ik nog in Jane's verhaal geloofde, was ik bijna zover, dat ik geloofde, dat je je plicht verzaakt had, want mijn wanhoop zocht een uitweg in woede op jou Toen ik dc waarheid vernomen had, kwam ik in alle nederigheid naar je toe en ik was vast van plan hoe gering mijn kansen ook waren om een laatste, he roïsche poging te wagen, je liefde te veroveren. Je gaf me geen kans. Je was hooghartig, je verachtte me, omdat ik Jane geloofd had in door Jane Arb or plaats van jou. Ik had een gevoel, alsof ik je zocht in een mist en ieder woord, dat we spra ken. bracht je verder buiten mijn bereik. Toen ik je kuste, had ik de hoop opgegeven met woor den nog iets te kunnen bereiken." Jess keek hem van onder haar oogwimpers snel even aan. „U hebt het niet met vriendelijke woorden geprobeerd!" Muir spreidde haar vingers uit, tot ze waaiers- gewijs op zijn handpalm lagen. „Liefste", zei hij langzaam. ..ik ben blij, dat je niet ervaren ge noeg bent om te weten, dat er een paar topmo- menten in het leven van een man zijn, waarbij zelfs de tederste woorden tekort schieten. Ik ge loof, dat een van die momenten is, als hij voor het eerst zijn eigen kind ziet. Ik weet. dat ook een van die momenten is. als hij zijn alles aan biedt aan de vrouw van wie hij houdt. Daarbij vertrouwt hij op de hem door God gegeven sterk te van zijn armen en dat zijn kus woorden over bodig zal maken Ik dacht dat en ik vergiste me." „Je vergiste je niet." „Jess, zeg dat nog eens!" „Je vergiste jt niet Ik hield op dat moment evenveel van je. als ik steeds van je gehouden heb. Ik begreep niet. dat je zo boos en onrecht vaardig kon zijn en me toch wilde kussen. Ik dacht, dat je me er mee wilde vernederen. Als je geweten had, hoe zeer ik er naar verlangd heb, dat je het weer zou doen, dan zou je me nooit dat briefje gestuurd hebben waarin je me ver zocht het te vergeten en waarin je me beloofde, dat jij het ook zou doen. Toen wist ik, dat je me niet uit liefde gekust had en aangezien ik meen de, dat je van Liane hield, kon ik immers niet hopen, dat je het wel gedaan had?" Muir glimlachte teder. „Ik heb nooit van Lia ne gehouden. Dat hebben we samen opgehelderd, hoewel zij het misschien nog niet weet. Wat moest ik van jou denken? Dat je je verloving met één man verbrak, toen een andere man Peter Seacombe je het hof ging maken. Dat telefoongesprek op Kerstmis was voor mij een bewijs, dat je nog steeds contact had met Ley- den. nadat Peter weggegaan was. Toen Peter vermist werd. kwam Levden weer opdagen. Ik begreep er niets van. Wil je me nu vertellen. Jess, dat ik het recht heb je om een uitleg te vragen?" „Je vertelde me, dat je je verloving verbro ken had." „Nee. alleen dat ik niet verloofd was. Mi chael is nooit meer voor me geweest dan een vriend, hoewel hij op de eerste dag, dat we el kaar ontmoetten Er kwam een spottend lachje om Jess' mond zich voorstelde als mijn verloofde om me tegen jou te bescher men. Hij noemde je een lomperd." ..Ik gedroeg me ook als zodanig, dat moet ik erkennen. Maar als Leyden dan niets voor je betekende, Peter Seacombe wel?" (Wordt vervolgd) Het was ds. J. D. Koers, directeur van de stichting, die de opdracht, welke de Gereformeerde Kerken in deze hebben, in de middagbijeenkomst belichtte. Hij schetste eerst, hoe de bijzondere ambten in de kerk er zijn om de andere gemeenteleden te stimuleren en active ren in hun opdracht jegens de naaste. De structuur van het land moge veran deren, maar het grote gebod der liefde blijft richtsnoer voor de kerk Wij moe ten dus proberen, de problematiek waar mee de enkeling heeft te kampen, te voorvoelen en te voorkomen. Warm prees ds Koers in dit verband publikafies betreffende Randstand en Delta, uitgevoerd door het geref. so ciologisch instituut geref. sociale arbeid. Waar ligt nu de taak van de kerk bij de geweldige stuwing in het Westen? Waar massificatie optreedt, komt het gemeenschapsleven en dus ook gezin en individu, in de knel. Het eerste werk in de zich nieuwe ontwikkelde gebieden zal dus moeten zijn het stichten van wijkcentra, het bouwen van kerken, liefst bespoedigd door serieuze planning tezamen met des kundigen. Dan dient het jeugdwerk en het massa-jeugdwerk ter hand te wor den genomen, evenals de gezinszorg, de voorlichting op cultureel en sexueel ge bied en de hulp aan migratie-gezinnen die opnieuw moeten wortelen. Veel zal, aldus ds. Koers geruisloos terechtkomen. Maar, al zal God het werk Zijner handen niet laten varen, toch zal de kerk moeten aanpakken. Spr. ziet hiertoe mogelijkheden in regionale en grootstedelijke conferenties en doel matige taakverdeling. Er zou commissie als gesprekscentrum kun nen worden opgericht voor het gehele gebied, welke commissie tevens als plan ningsorgaan en als toezichthoudster op de uitvoering van dc arbeid kan fun ge- Tijdens de discussie gaf ds. Koers nog als zijn mening, dat het niet voldoen de is als één algemene organisatie de ze grote maatschappelijke arbeid ter hand neemt, omdat de kerk wel dege lijk een uit eigen principe voortkomen de taak heeft. Samenwerking met oude instanties blijft echter altijd moge lijk. zij een initiatief om, öf met Indo nesië öf via de Verenigde Naties, tot een gesprek te komen, niet oppor tuun acht. Na de duidelijke wijze waarop de regering in deze kwestie positie heeft Over de koersvastheid gekozen, was een ander antwoord gering verbazen we ook niet te verwachten. Er is voor gesprek geen basis. gesprek te incasseren. Het gesprek zou er trouwens op hetzelfde ogen blik mee in eenzelfde slop zijn ge raakt als waarin Indonesië zelf volop is beland. i onze re- niet. Wel verheugen we ei temeer, nu hier en daar van socia- In Indonesië zelf wordt de chaos listische zijde getracht wordt aan het met de dag groter. De revolutionaire vasthouden van dit standpunt te gezindheid, door staatshoofd Soe- tornen. De socialistische minister- karno tot op de dag van zijn president en de socialistische min» trek aangemoedigd, viert er hoogtij, ter van sociale zaken hebben, ook Alles gist er en is in beweging, tegenover deze pogingen, aan dc Onder zulke omstandigheden een beslistheid van hun standpunt ove- gesprek openen is doelloos. Maar er is in wezen ook geen onder werp van gesprek. De Indonesische rigens geen twijfel laten bestaan. Intussen blijft het jammer, dit vanuit hun partijkring gisteravond regering wil alleen praten over de bijvoorbeeld weer in een uitzendiiif manier waarop Nieuw-Guinea het van de Vara tegen dit standpunt snelst bij Indonesië kan komen. Van zo kritisch wordt aangelopen. HONDERDDUIZEND LEDEN UET karakter van een christelijke ook nodig is voor de verkrijginj 1 krant brengt mee, dat niet zo van de financiën? Op deze wereld dikwijls het cijfer 100.000 kan wor- gebeurt niet zo heel veel meer voot den vermeld. We treuren daarover niets en ook een politieke organisatie niet. Niettemin doet het ons deugd, kan het zonder financiën niet stel- dat de mogelijkheid ons thans eens len. Wij hebben soms de indruk, is geschonken, en wel ter vermei- dat men dit bulten de christelijke ding van het feit, dat de A.R. Partij kring beter beseft, het cijfer van honderdduizend leden Niettemin, een politieke organisaü» heeft bereikt. dient toch in de eerste plaats tot het uitdragen van een politielij Een heuglijk bericht. Niet dat een overtuiging. Daarvoor is een hoo|^ christelijke organisatie, niet ook dat cijfer nuttig, mits er echter binnen een christelijke politieke partij het de organisatie zelve een opgewekt in de eerste plaats zal zoeken in meeleven en meedoen wordt aange- hei getal. Het getal is voor zulk troffen, een partij niet het hoogste. Maar Met het cijfer van de honderddui- een organisatie is, ook voor het uit- zend is de A.R. Partij geluk te wen- ook? De gang zit er in en^ op „de kap" kan er zeker nog eenw Waarom te verheimelijken, dat het „meiboom" geplant worden. GEEN WENSDROMEN TV/TET één slag heeft de Westduitse Duitsland hier het beslissende woori bondskanselier in zijn radiorede moest spreken. Zonder de medewer van gisteravond een eind gemaakt king van het land zou er nool aan de speculaties betreffende een sprake kunnen zijn van een atoom belangrijke wijziging in de buiten- vrije zone van de Duitse westgre«3et landse politiek Van zijn land. Er zal tot aan de Poolse oostgrens. Ander B geen sprake zijn van afzonderlijke zijds zou de regering te Bonn zonder M Westduitse besprekingen met de de steun van de westelijke bondge- Sowjetunie, waarvan in de afgelopen noten in staat zijn geweest, bei Poolse en blijkbaar door de Sow-»» jetunie gesteunde voorstel te aan- vaarden, als basis van een gesprti* over hereniging van (een wellidf neutraal) Duitsland. weken door vele bladen melding was gemaakt. De gedachte aan een Duits- Russische toenadering is met na me in de Westduitse pers ont staan, nadat dr. Adenauer zich op 51ÜÜI1, uauai ui. nuciiaucr «uu "F de Navo-conferentie te Parijs tot tolk Gelukkig heeft dr Adenauer rich rid had gemaakt van de Europese rege- •aten 'mponeren door een groot M ringsloiiers, die het acceptereu van ™n de Westduitse pers, die hem ri I»K-«iraii«r ware wilde dwingen, het Pool» raketbases in hup landen afhankelijk yaonU, „„gangspunt voor 1» K sprekingen met de Sowjetunie tt wensten te maken i i gezamen- lijk. poging der Navoianden met de Een dergïïjk. ronc nl Sowjetunie tot een vergelijk te ko- - - - i" men over de ontwapening en andere kwesties. Veel aandacht werd besteed aan naar zijn mening het einde betel» nen van de Navo en tevens van di vrijheid in Europa. Zij zou boven- t dien de hereniging van Duitslani het Poolse voorstel voor een zgn. gMn s(ap naderbij brengen, omit waarschijnlijk op aandringen vai de Sowjetunie ook in het Pool» plan wordt gesproken over de „beldl atoomvrije zone in Midden-Europa, een plan, dat zich in de steun mag verheugen van de Amerikaanse di plomaat George Kennan, die gerui- Duitse "staten", die hun medewef me tijd ambassadeur in Moskou is king zouden moeten verlenen. Q geweest en bekend staat als een van voor een federatie van beide statea de beste kenners van de Sowjetunie. ajs door Moskou is gesuggereerd Het Poolse voorstel werd gedaan tij- voeit dr. Adenauer helemaal niets, dens de zitting van de Assemblee Ook nu weigert Adenauer zich ovB van de Ver. Naties. De minister van fe geven aan wensdromen. NU buitenlandse zaken, Adam Rapacki, steeds ziet hij voor de Duitsers dl bood aan, dat Polen de produktie en enige mogelijkheid om in vrijheid opslag van kernwapens op zijn grond- te blijven leven in een nauw same®' het eigen territorium zouden willen uitvaardigen. Het lag voor de hand, dat West- krachtig Europa is volgens de oude staatsman van het grootste bela®I ook voor Duitsland. alsof de keel scheurt, zo pijnlijk, en daarbij dood-vermoeiend m ii ii i ii ii in 11 im De beroemde Canadese hoestsiroop Europese wereldraad kerken B hielden conferentie Onder voorzitterschap van bisscW dr Dibelius zijn verteenwoordigers n? de Europese kerken, die bij de Werd® raad zijn aangesloten, bijeen gewet* in Berlijn. Uit ons land was dr. E. E®" men, secretaris generaal van de Nedr landse Hervormde Kerk aanwezig. Men heeft daar gesproken over wijze waarop de kerken mee kunn® werken aan de integratie van Europ* die ook hun aangaat. Er waren vertegenwoordigers van <Je Engel® Er waren verder afgevaardigden Noorwegen. Denemarken. Zwitserli' en Duitsland. Ook van de zijde f Geneefse centrale van de Wereldrï* was belangstelling. Uit de Oosteurope* kerken was niemand aanwezig. Gesteriliseerde melk 44 cent In ons artikel over de melkprU»^ een fout geslopen. Abusievelijk sM* vermeld, dat dc prijs voor gesterw seerde melk in ongesaneerde gebied# 37 cent per liter 1». Dit moet siJn *4 w»

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2