Dr.DeVos van Steen wijk veertig jaar doctor Foto Ciné JAN WOLFSLAG Invalide kan beter niet worden vertroeteld Onderwijs voor slechthorende en spraakgebrekkige kinderen Opvoering met kwaliteiten in de individuele sector Gesprekstof voor raad van Leiden Agenda voor Leiden jBEUWE LFIDSCHE COURANT WOENSDAG 15 JANUARI 1958 Bij de president-curator thuis Toegewijd dienaar van de Leidse universiteit DE DAG VóóR DE DIES NATALIS der Leidse universiteit, op 7 februari, is het veertig jaar geleden, dat dr. J. E. baron De Vos van ieenwijk promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proef- thrift over „L'équinoxe pour 1865". Het is niet alleen omdat de heer De fros van Steenwijk aan de Leidse hogeschool studeerde en er zijn doctors- •jl verwierf, dat wij aan dit feit bijzondere aandacht wijden. Ook in de lirna volgende jaren, speciaal de naoorlogse, was en is de naam van deze id-alumnus nauw verbonden aan de universiteit, waaraan hij zijn weten- happelijke vorming te danken heeft. Van 1945 tot nu toe bekleedt hij imelijk de functie van president-curator. J ja druk b «volle HEER DE VOS VAN STEENWIJK vriendelijk ons een bezette tijd af be staan, en in de werkkamer van zijn prachtig i sgen woning aan de Aerdenhoutsduin- Aerdenhout vertelde hij lijn leven en werken, van de goede r. je kwade dagen, die ook zijn loopbaan Ken kan zich niet gemakkelijk inden- j a tegenover een bijna zeventigjarige t« an, die een buitengemeen arbeidzaam 1 ra met zeer verantwoordelijke functies iter zich heeft liggen. Zijn spreken gekenmerkt door de helderheid 1 lüstheid van iemand, die zich bewust niddenin het leven te staan, en door de in de geleerde, die het menselijk heeft leren kennen, en in zijn I wmheid en betrekkelijkheid op de i M waarde heeft leren schatten. Student-observator 1C0B EVERT baron de Vos van Steen- wijk werd op 30 april 1889 te Zwolle ir hij de lagere school doorliep. In 1907 begon hij relatie met Leiden, toen hij zich liet als student in de wis- er rekimde. Reeds gedurende zijn stu- I sentijd, nl. van 1912, was hij ob3erva- de Leddse sterrewacht, welke j tot 1919 vervulde. Hierna werd leraar wiskunde, kosmografie Ïca aan het Nederlands lyceum te Haag. rijn leraarschap, dat tot 1925 duurde, hij naar Parijs, waar hij aan het itut international de cooperation Ktuelle" de functie met de langade- m van „chef de la section des scientifiques" kreeg. In 1931 In i Ierland teruggekeerd, werd hij sec het Nationaal Crisis-Comité, shalve astronoom en deskundige op gebied van organisatie en administra- van deze laatste gaven gaf hij blijk laatstgenoemde functie bleek de De Vos van Steenwijk voortreffe- kwaliteiten als regent te bezitten, de hierna komende jaren zou het op juist dit terrein geen vergeefs p op hem doen. Vier jaar lang in geëerd en bekwaam burgemeester rijn geboortestad (1933-'37), nog jaar hetzelfde van Haarlem (1937-'41) tien jaar commissaris der Konin- in Noordholland (1945—1 juli 1954). Talrijke functies lijn ambt als burgemeester van Haar- werd afgebroken op bevel van de Sers. Tegelijk met de burgemeesters Amsterdam en Zaandam werd ik op 7 maart. Een m, die je niet gauw vergeet." tnoijl de regen druppelde van de n en struiken in de winterse slaan wij bladzij voor bladzij levensboek van deze eminente inlander om. Het valt niet zo ge melijk oor de interviewer, van veelzijdige leven een geordend aj te geven. Talrijk zijn de bij- rties, die stuk voor stuk zijn tijd talenten opeisen. de Hollandse Maatschap en Wetenschappen, lid van de Raad bet Zuiver Wetenschappelijk Onder voorzitter van regenten van het *nse weeshuis, lid van de coramis- "»r territoriale decentralisatie (een Bn, waarin burgemeesters «eerden zitting hebben en dat ten beeft, de medezeggenschap van lage- Wganen, zoals gemeente- en water- Wbesturen, te bevorderen), lid var Wnmissie voor Internationale Cultu- Samenwerking (vroeger de Sticusa. tóng Culturele Samenwerking), die Wen legt met landen, waar ad geen culturele akkoorden heeft, bet Nabije en Verre Oosten, Austra- B Canada, voorzitter van de Stichting se sterrewacht, in welke functie hij jaar het zuidelijk waarnemingssta- bi] Hartebeestpoortdam (Z.-Afrika) 'At, en voorts lid van de talrijke waaraan hij als president-curator leidse universiteit niet kan ontko- 'BUte vraa Je bezoeker zich af, hoe De Vos van Steenwijk daarbij -°ns heeft gezien, behalve zijn proef- nog andere wetenschappelijke ge in het licht te doen zien. voor dijk handelend over de eigen be- zuidelijke sterren. Ook hoort *K>eker van een verhandeling over U>-line defelections and geoid in Indonesia", dat in oorlogstijd op Me van prof. dr. F. A. Vening geschreven werd. der, die al van 1900 af in ons land woont, mijn portret geschilderd". De bezoeker krijgt een foto van het schil derij, lat hij voor zijn artikel mag gebruiken. De beeltenis van een aristocraat en regent. „Dat heeft hij ook eschilderd'.' Aan de muur hangt een zeegezicht. Groenblauwe golven, die schuimend breken op het strand. Even dwaalt het gesprek af naa kunst. „Ik ben een groot bewonderaar van de klassieken en heb verschillende reizen naar Griekenland en Italië ge maakt. O ja, ik ben ook nog Jarenlang voorzitter geweest van het Nederlands Klassiek Verbond". Hierna is het uitsluitend de president- curator van de rijksuniversiteit te Leiden, die het woord voert. Om de twee jaar moet één der leden aftreden en zo is het in april a.s. de beurt aan de voorzitter van dit college. Maar elk lid is herkies baar en de bezoeker bedenkt, dat het curatorium moeilijk denkbaar is zonder de heer De Vos van Steenwijk. V eranderingen „Dc heb het gevoel, dat wij voor grote veranderingen staan, als de nieuwe Ho- geronderwljswet in werking treedt. Ik denk aan de grotere zelfstandigheid der universiteit, vooral wat het financiële beheer en het onderwijsplan aangaat. Het oude keurslijf van faciliteiten, dat op knappen staat, zal moeten verdwijnen In plaats van een faculteitsbestuur dient er een aantal vakgroepen te komen. Want zoals de toestand thans is. is het dwaas. Neem bijvoorbeeld het bestuur van de filosofische faculteit Daarin zit, om maar wat te noemen, een bioloog, die beslissin gen moet nemen omtrent een wiskunde- aangelegenheid, waarvan hij uiteraard niet voldoende of helemaal niet op de hoogte is. En andersom: wat weet een wiskundeman van de belangen der biolo gen af?" Nuchter, deskundig en wél gedocumen teerd brengt de president-curator zijn aanmerkingen en desiderata naar voren. En als de bezoeker na het afscheid door de winterse tuin hoe mooi en rustig moet het hier in de zomer zijn, denkt hij naar het tuinhek loopt, weet hij. dat de Leidse hogeschool zich moeilijk een toe- gewijder dienaar kan wensen dan haar huidige president In Leiden komt geen voetgangerstunnel In de plaats van een voetgangerstunnel is thans een plan in voorbereiding tot het maken van een verbindingsweg tus- sen de Telderskade en de Rijn- en Schie- kade met een kruising gelijkvloers van de spoorbaan Leiden—Woerden, waardoor het aanvankelijk ontworpen rijwiel- en voetpad langs de spoorsloot mede zal kunnen vervallen. Het in 1955 toegestane krediet van f 57.500 voor de aanleg van een rijwiel- en voetpad langs de spoor baan LeidenWoerden naar het Delftse Jaagpad kan in verband hiermee worden ingetrokken. Met de H.C.W. zijn onderhandelingen gevoerd over een grondruiling, waar door aan het industrieterrein van de H.C.W. een definitieve vorm kan worden gegeven. Deze grondruiling heeft plaats met betaling door de H.C.W. aan de ge meente met een toegift van f 2610. De grond van het voormalige Delftse Jaag pad, welk pad inmiddels aan het open baar verkeer is onttrokken, kan thans eens aan de H.C.W. worden geleverd tegen betaling van f 10.920. Spreekbeurt Da H. Ligtenberg te Rotterdam zal vrij dagavond half acht in het gebouw Hoge Rijndijk 24 voor de Geref. Gemeente in Nederland een spreekbeurt vervullen. Elke dag nieuwe fotokoopjes Breestraat 123 Haarlemmerstraat 102 Liturgisch centrum bij de hansel Belangrijke voorziening in de Oosterkerk Vereniging voor Pedagogieh TN SAMENWERKING met de Mytylstichting heeft de Vereniging voor Pedagogiek gisteravond een bijeenkomst gehouden in het Volkshuis, waar als spreker optrad dr. J. J. Miedema, geneesheer-directeur van De Hoogstraat te Leersum. Aan het begin van de avond deed voorzitter H. de Vriend een beroep op de leden tijdens het grote pedagogische congres, dat in Leiden zal worden gehouden op 16 en 17 mei, logiesruimte af te staan, aangezien het aantal deelnemers groot is en de kans bestaat, dat niet allen in hotels kunnen worden ondergebracht. Dr. Miedema sprak over de houding die men over het algemeen over de houding diie men moet men tegenover de gehandicapte Spreker zei, dat invaliden buitengewoon gevoelig zijn voor de toon waarop zij worden aangesproken. Neerbuigende vriendelijkheid kan hun alleen m kwaad doen. Het 16 het beste, dat de validiteit van een patiënt in zekere ir wordt genegeerd. Dan pas kan hii zich ontwikkelen. Milieu Een gehandicapte, die door zijn om' geving wordt vertroeteld, zal niet meer ii de maatschappij kunnen worden opge- Portret was geen burgemeester meer, a°est toch iets doen. In diezelfde Werd door mijn vriend Oscar flik, een bekend Hongaars schil- Aankoop grond da gemeente Leiden is t< *°den de strook grond en „awcl. ft nabij de Jacob Catslaan in het Bwartier. groot vijftien vierkante voor de som van 15 in totaal. van dezt strook grond en water de gemeente van belang in ver bet afronding van het ter plaatse w gemeentelijke bezit Dr. J. E. baron De Vos van Steenwijk. Het portret, dat zijn vriend, de Hqngaarse schilder Oscar Mendlik, in de oorlog maakte. Nieutie chr. school in Leiden tet bestuur i i de Stichting chris telijk orthopedagogisch instituut Leiden en omgeving heeft medewerking verzocht voor de stichting van een prot chr. school voor buitengewoon lager on derwijs aan slechthorende en spraak gebrekkige kinderen. Dr. P. J. Kostelijk cn twee andere in Leiden praktiserende oorartscn hebben de raad een brief ge schreven, waarin z(j meedelen hun vol ledige steun aan dit plan te ge' B. en W. hebben adviezen ingewonnen van deskundigen op dit terrein wenselijkheid van de stichting school als hier wordt bedoeld. De advie zen zijn positief en de staatssecretaris onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft zich bereid verklaard een rijksbij drage voor de te stichten schooi te B. en W. menen dan ook, dat mede werking behoort te worden verleend wel in de vorm van een jaarlijkse ver goeding en voor de tijd, dat de stichtings- kosten niet ingevolge wettelijk schrift op andere wijze door de overheid zullen worden vergoed. De vergoeding kan worden bepaald op twee-derde deel van de jaarlijks voor de bouw en de inrichting verschuldigde annuïteit. Naar verwach ting zal de provincie het resterende ge deelte van de annuïteit voor haar reke ning nemen. De financiële consequentie# zullen nader worden geregeld. Over de plaats van de school. de bouw mede in verband r t de huidige financieringsmoeilijkheden, voorlopig wel niet zal kunnen worden verwezenlijkt, zal het college zich nader beraden. Voor lopig kan zij worden gehuisvest in drie lokalen van de school voor gewoon lager onderwijs aan de Hoge Morsweg 12. Centrale verwarming van het stadliui9 In oktober heeft de raad van Leiden verzocht het voorstel van B. en W. in zake de centrale verwarming van het stadhuis voor te leggen aan het centraal technisch instituut T.N.O. Blijkens het advies van dit instituut is het plan van het adviesbureau P. W. Deerns N V het meest geschikt om uit te voeren. Het college handhaaft derhalve het vroegere voorstel. Aangezien dc twee voor olie- stook geschikte ketels, tengevolge van de langdurige behandeling van deze aange legenheid, nog niet konden worden be steld, zullen thans echter inplaats van twee, drie ketels moeten worden hersteld, waarvoor een krediet van f28.500 no dig Is. B. en W. geven de raad nu in over weging een bedrag van f28.500 beschik baar te stellen voor het repareren van drie ketels en een bedrag van f 103.500 inkopen en plaatsen van twee ketels en het maken van een ollestook- installatie met bijkomende werken. nomen omdat hij teveel beschermd ie. Wel pleitte spreker voor het scheppen van een milieu waarin de gehandicapte mens zich zoveel als ln zijn vermogen '■•igt. kan ontwikkelen. De vreugde over een gedeeltelijke revalidatie ie dikwijls groot. Spreker vertelde een aantal gevalleD uil zijn praktijk, waarbij de patiënt ver keerd was aangepakt, waardoor deze veel meer invalide was geworden, dan het ge val zou zijn geweest, wanneer men hem tot activiteit had aangespoord. Tenslotte vroeg dr. Miedema begrip voor de positie waarin de door inva liditeit getroffen mensen geraken, door de onzekerheid en door de angst voor de toekomst die hen bestormt, door de eenzaamheid die het gevolg is van een opsluiting in de eigen ge voelens. HU noemde het een ieders plicht open te staan voor hun moei lijkheden en te trachten iets te be grijpen van het kruis, dat zü moeten dragen. Alleen wie doordrongen is van de broosheid van zijn eigen ge zondheid, zal geschikt zijn om deze mensen tegemoet te komen. Voorts zei spreker, dat iedere gehandi capte een zodanige plaats in de maat schappij moet krijgen, dat hij niet tegen de maatschappij aanleunt, maar dat hij deze kan helpen dragen. TN DE OOSTERKERK Herengrdacht weerspiegelt zich, hoe „geliefd" dit gebouw bij de ge trouwe bezoekers mogelijk ook mag zijn, de geest van een tijd, waarin de produkten op het gebied van kerk bouw en kerkinrichting meer „doel matig" dan schoon waren; en dat „doelmatige" was dan vóór alles ge richt 5p het aantal zitplaatsen. Over het aantal zitplaatsen in de Oos terkerk hoeft men niet te klagen. Met haar schoonheid is het echter an< steld. Zonder aan de kwaliteiten kerk te kort te doen, kan gezegd dat die er niet is. Voor de mens v t(jd zegt een kerk als de Maranathakerk ongetwijfeld veel meer. Maar zo'n kerk blijft toch jaren staan en daarom is hel zaak, naar de eisen van de tijd zoveel mo gelijk veranderingen aan te brengen. De kerkvoogdij van de Hervormde Ge meente heeft daarvoor een open oog. Eni ge jaren geleden zijn de ramen Oosterkerk ai vernieuwd, waarbij onder de betonnen stijlen werden ver' gen door gemetselde. Er is ook een n-ie verlichting gekomen, die met behoud de oude ornamenten een grote verbetering Een aantal banken in het midden de kerk werd vervangen door stoelen, rmee ook al aan een streven van deze is tegemoetgekomen. i nu is men begonnen met het aan brengen van een podium vóór de preek stoel. Daar stond het doophek, dat geen waarde had en erg ongemakkelijk moe zijn geweest voor hen, die binnen de om heining mochten zitten; een twijfelach tig voorrecht, gezien de nekpijn, die velen er in hebben opgelopen. Dit hek is weg gehaald en het podium, vier meter breea jf en een halve meter lang, is al ge legd. Het heeft een verhoging Centrum. Op het podium zullen een tafel vast doopvont worden geplaatst. In het nog te voeren overleg tussen centna-le ker- keraad en kerkvoogdij zal ter sprake wor den gebracht om op deze tafel de beker de broodschaal voor de viering het heilig Avondmaal en eventueel ook de Bijbel een plaats te geven. Ook eal wor den nagegaan, of het mogelijk i6, de vie ring van het Avondmaal niet meer zo ver n de kansel, in het midden van de kerk, doen plaats hebben, maar bij het litur gische centrum, van welks tafel de grote tafel da-n zou kunnen worden bediend met brood en wijn. De bovenkant van de muren wordt op het ogenblik gewit. Het is de bedoeling, de lelijke, groene onderkant van een andere tint te voorzien en ook de ltunbn- zering van kleur te veranderen. De oude elektrische leidingen gaan er uit; de ve leiding loopt voor een belangrijk deel boven het plafond van de kerk. D.O.S. speelde Mijn zoons OJNDS ARTHUR MILLERS STUK Mijn zoons, in de bibliotheek voor V) het amateurtoneel verscheen, is het door verscheidene verenigingen opgevoerd. De geschiedenis van Joe Keller, de eigenaar van een fabriek die in de oorlog ondeugdelijke onderdelen voor vliegtuigen afleverde en daardoor de dood van vele jonge mannen*op zijn geweten heeft, hebben we nog niet zo lang geleden besproken toen het stuk door amateurs werd opgevoerd en langer geleden bij de ojjvoering door het beroepstoneel. We zullen er daarom nu niet verder op ingaan. Mijn zoons, behoort niet tot Millers best geslaagde stukken. Het is altijd moeilijk de goede sfeer te treffen bij deze schrij- omdat het vaak een mengeling is var droom en werkelijkheid. Van deze twee werelden krijgt men dan meestal nog wonderlijke vertegenwoordigers(sters) te zien, zodat het lastig is tot een eenheid t« komen. Contrast Hoewel D.O.S. onder regie van de heer A. C. v. d. Woerd hier ook niet volkomen in is geslaagd, kwam men toch vaak tot goede persoonlijke prestaties. We denken hierbij in de eerste plaats aan Jo de Cler. wier zuivere, natuurlijke en gevoelige soms scherp afstak tegen dat van Henk Verver als haar man Joe Keller Deze speelt te zwaar en zijn stem is te 'on natuurlijk. Zijn mimiek en houding zijn vaak goed. waardoor zijn stille spel te waarderen was Het geheel was te zwaar geregisseerd; het ging te nadrukkelijk, waardoor alle natuurlijkheid soms zoek was. Bij t(jden kon Sam Fuchs zich eraan ont worstelen. Hij gaf dan samen met Truus Duk. die als gast de rol van Ann speelde, behoorlijk spel te zien. Transactie Zaalberg In een voorstel betreffende het aangaan van een transactie met de n.v. Konink lijke Nederlandsche Fabriek van wollen dekens Zaalberg deelden B. en W. In november 1957 mee. dat een perceel grond uitmakende een gedeelte van het Delftse Jaagpad, welk gedeelte grond is begrepen in de verkoop aan genoemde n.v., eerst door de gemeente kan worden geleverd, nadat het in eigendom van de gemeente is overgegaan, waarover onderhandelingen met de provincie Zuid-Holland werden ge- Deze onderhandelingen hebben ertoe ge leid. dat de provincie bereid Is een gedeel te grond, in hoofdzaak behorende tot het Delftse Jaagpad, gelegen ten noorden van de Voorschoterweg, groot ongeveer 540 vierkante meter, aan de gemeente te ver kopen tegen f 0.75 per vierkante meter. Een bermstrook ter breedte van drie me ter blijft eigendom van de provincie. Van de thans aan te kopen grond ls hel deel. dat grenst aan het industrieterrein j begrepen in de transactie met Zaalberg. I Aan het spreken zal de regisseur de nodige aandacht moeten besteden; dat was bij sommige spelers ontstellend slecht Als geheel kunnen we zeggen, dat het een opvoering was, waarbij de zwakke plekken van het stuk niet werden wegge speeld. maar die toch in de individuele sector goede kwaliteiten had. A. C. Bouwman Er staat voor de Oosterkerk nog wel meer op het programma, maar het is nie mogelijk, dat alles ineens uit te voeren Door de voorzieningen van nu weet Her vormd Leiden echter, dat de kerkvoogdij het gebouw ndet alleen in stand wil hou den, maar in samenwerking met de ker- keraad ook van binnen een meer verant woord aanzien wil geven. Ontruiming woningen De termijn van ontruiming van de wo ningen Baatstraat 1 en 3. welke woningen in juli 1957 onbewoonbaar zijn verklaard, eindigt op 15 februari. Aangezien nog niet bekend is. of vóór deze datum de woningen zullen zijn ontruimd, stellen (3. en W voor de ontruimingstermijn te verlengen. Zilveren jubileum van F. W. Wijnberg Morgen la het 25 jaar geleden, dat de heer F. W. Wijnberg in dienst trad van de N.V. Van Gend Loos. De jubi-laris, die 1 maairt 1956 werd aangesteld als bedrijfs leider van het Leidse kantoor, begon zijn loopbaan bij deze N.V. als hoofdbesteller te Amsterdam. In 1949 werd hij overge plaatst naar Alkmaar. Na hier geruime tijd als rayonchef werkzaam te zijn ge weest, volgde zijn benoeming tot bedrijfs leider van het Alkmaarse kantoor, een functie, welke hij tot aan zijn vertrek naar Leiden heeft bekleed. Ter gelegenheid van dit Jubileum vindt morgenochtend in de woning van de jubi laris, Borneostraat 39 te Oegstgeest, een huldiging plaats. Verordeningen De gasverordening en de elektriciteits verordening van de gemeente Leiden dateren uit 1914. Sedertdien zijn deze verordeningen herhaaldelijk gewijzigd, waardoor de overzichtelijkheid verloren is gegaan. B. en W. stellen de raad voor geheel nieuwe verordeningen vast te itellen. "Voorstr 9 M 5 (ockkrzijiJt) U Jtoodvjjlc/.B. ]yjAANDAGMIDDAG om twee uur komt de gemeenteraad van Leiden In open bare vergadering bijeen. De agenda vermeldt onder meei volgende onderwerpen: benoeming derwljzer aan de openbare school gewoon lager onderwijs aan de Storm Buijsingstraat; benoeming hoofdleidster aan de openbare kleuterschool aai Haverstraat en van een hoofdleidster de openbare kleuterschool aan Da Costastraat; ontslagverlening aan tijdelijk leraar aan het gymnasium sen tijdelijk leraar aan de h.b.s. meisjes met zesjarige cursus en afdeling middelbare meisjesschool; vaststelling het bedrag dat per leerling voo openbare scholen, onderscheidenlijk gewoon, voortgezet gewoon en uitgebreid lager onderwijs voor 1958 beschikbaar wordt gesteld; voorstel Inzake het vast stellen van het getal wekelijkse lesuren, gedurende hetwelk in 1958 aan de open bare scholen voor gewoon, voortgezet gewoon en uitgebreid lager onderwijs vakonderwijs zal worden gegeven; pre advies op het verzoek van het bestuur het Liefdewerk van de H. Cunera medewerking voor het inrichten van negende klasselokaal ten behoeve van de r.k. school voor ulo aan het Levendaal; pre-advies op het verzoek van het be stuur van de Stichting rooms katholieke scholen om medewerking voor de i schaffing van meubilair ten behoeve Woensdag Schouwburg, 8 uur: K. en O., „Grot< Hanzen en kale halzen" door toneelgroep Theater. Het Gulden Vlies, 8 uur: Jaarvergade ring afd Leiden Tuinbouw en Plant- Rijksmuseum voor geologie en minera logie. 8 uur: mej. G- E. de Groot ovei ..De geschiedenis van het leven oj aarde" Den Burcht, 8 uur: Leidse bond var Volkstuindersverenigingen. propaganda filmavond. ZOETERWOUDE: 's avonds, gemeenta- 'aadsvergadering. structuurplan Leidse agglomeratie. Donderdag Volkshuis. 2.15 uur: ..Reis naar Mexico" LEIDERDORP: 's avonds, gemeente- -aadsvergadering. structuurplan Leidse igglomeratie WARMOND 's avonds, gemeenteraads- 'ergadering. structuurplan Leidse agglo- Stadsgehoorzaal, 10 tot 10 uur: tentoon- iteliing Renault-automobielen. Geref. kerk Oude Vest. 8 uur: bijeen komst contactcommissie evangelisatie- 'erk, ds. A. J. Kret, Herv. pred. Krim- en a.d. Lek, over „Albert Camus kribbe". Vrijdag Geref jeugdhuis. 8 uur: ledenvergade ring Arjos Lelden. De Doelen, 8 uur: afdeling Leiden Ge nootschap Nederland-Engeland. Eric Gil- tt over „Those angry young men". Herv. wljkgebouw „Rehoboth", 8 uur- 'd Leiden Christen-vrouwenbond, dr R J van der Meuten te Den Haag over Is bidden onzin?" Foyer gehoorzaal, 8 uur: K. en O., le zing met kleurenfilm „Met kapmes kompas naar de vergeten aarde Nieuw-Guinea". door dhr Jan Eechoud. Jeugdhuis Breestraat 19, 8 uur: kring Rijnland Broederschap van oud-Padvla- ders, jaarvergadering Stadsgehoorzaal. 10 tot 10 uur: tentoon stelling Renault-automobielen. Oegstgeest: Irene. 8 uur, dr. J. van der Grient over opvoedkundige proble men, film The quiet One. Zaterdag Station, 1.50 uur: afdeling Leiden Na- tuurhist. Vereniging, vertrek met trein voor excursie langs Verversingskanaal eventueel strand- en pierexcursie te Scheveningen. Stadsgehoorzaal, 8 uur: feestavond toneelvereniging „Tot ieders Genoegen" Universiteitsgebouw: voorlichtingsdag. Den Burcht, 8 uur: ..Ons Grunneger- laand". Nijjoarsveziede Tentoonstellingen De Lakenhal. 14 uur: tentoonstellim. -verken van Coba Ritsema. tot 27 januari fonderdag bovendien vaD 7.30—9.30 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Volk van Suriname. Prentenkabinet, Kloksteeg 25: tentooD «telling van foto's van dr Erich Salomon tot 18 Januari Dienst der apotheken Tot en met vrijdag 17 Januari wordt de dienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest waargenomen door de Docza- apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313, de Haven-apotheek, Haven 18, tel 20085, en de apotheek Oegstgeest, Wilhelminapark 8, teL 26274. de school voor voortgezet gewoon lager onderwijs aan de Boommarkt; pre-advies op de verzoeken van het bestuur van de vereniging voor christelijk onderwijs om medewerking voor het aanschaffen van leermiddelen ten behoeve van de zesde klasse der 6cholen voor gewoon lager onderwijs aan de Van Vollenhovenkado en de Oosterstraat; voorstel inzake het vaststellen van het bedrag, dat per leer ling voor de openbare school voor bui tengewoon lager onderwijs aan zwak zinnige kinderen voor 1958 beschikbaar wordt gesteld; voorstel inzake het vast stellen van het getal wekelijkse lesuren, eedurende hetwelk in 1958 aan de open bare school voor buitengewoon lager onderwijs aan zwakzinnige kinderen vakonderwijs zal worden gegeven; pre advies op het verzoek van het bestuur van de stichting christelijk orthopaeda- gogisch Instituut voor Leiden en omge ving om medewerking voor de stichting van een school voor slechthorende en spraakgebrekkige kinderen; voorstel In zake het vaststellen van de bedragen der vergoedingen in de exploitatiekosten, waarop de besturen van de bijzondere kleuterscholen over 1956 aanspraak heb ben; voorstel inzake het beschikbaar stel len van gelden ten behoeve van het treffen van enige voorzieningen aan de centrale verwarming van het stadhuis; voorstel inzake verhoging van de bij raadsbesluit van 24 mei 1954 verleende bijdrage in de kosten van restauratie van de voorgevel van het pand Rapen burg 48; voorstel inzake ruiling van grond, gelegen nabij de Trekvliet ln het uitbreidingsplan Lelden-zuidwest met de N.V. Hollandsche Constructlewcrkplaat- sen; voorstel Inzake het aankopen van een perceel grond gelegen ten noorden van de Voorschoterweg; voorstel inzake het aankopen van een strook grond en water, gelegen nabij de Jacob Catslaan; voorstel tot het verlengen van de termijn van ontruiming van de onbewoonbaar verklaarde woningen Baatstraat 1 en 3; voorstel Inzake het aangaan van kasgeld- leningen gedurende het eerste kwartaal van 1958; voorstel tot het wijzigen van de begroting der gemeente voor het dienstjaar 1057 cn dc begroting voor dat dienstjaar van de gemeentelijke reini gingsdienst; rekening van de ontvangsten uitgaven der gemeente en de reke ningen van de takken van dienst over 1955; voorstel inzake het oninbaar ver klaren van een aantal bedragen, welker ontvangst in de gemeenterekening '56 zou moeten zijn verantwoord en van enkele vorderingen van takken van dienst; aan- eaan van overeenkomsten tot levering elektrische energie aan een aantal eemeenten; vaststellen van een verorde ning betreffende de levering van gas cn verordening betreffende de leve- i elektrische energie door de ste delijke fabrieken van gas en elektriciteit; voorstel inzake het beschikbaar stellen gelden ten behoeve van de vernieu wing en modernisering van de slacht- technische inrichting van de slachthal groot vee van het openbaar slacht huis; voorstel tot het goedkeuren van de begroting voor 1958 van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis; voorstel inzake het structuurplan voor Lelden en omgeving. Zie vervolg stadsnieuw» op pagina 6

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 3