Jlicutuc £riitscl)c GTouranl Topconferentie slechts na gesprek van ministers FRANKRIJK STELT VOORWAARDEN Verbod atoomproeven zou geen zin hebben )nclerzoek ramp Pamir gesloten Gaillard vraagt opnieuw een vertrouwensvotum Indonesisch zeegebied wordt niet erkend Moeizaam gesprek over vrijhandelsgebied Britse ex-minister tegen te hoge uitgaven Belgen kwaad: drieluik gaat naar Amerika WOENSDAG 15 JANUARI 1958 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- t Advertentie-afdeling Tel. 31441. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang no. 11160 Directie: F. DIE MEK Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „5tanhwstirij U aMfattt myo gfltl in tetjijenspocl" begint een nieuwe serie reisreportages: VLIEGEND OVER AMERIKA ZIE PAGINA 4 Amerikaans wantrouwen ondgenoten houden achterdeur open voorzitter van de Amerikaanse com- ie voor toewijzingen van het Huis Afgevaardigden, Clarence Cannon, «ft zijn wantrouwen uitgesproken in Amerikaanse bondgenoten in geval een oorlog met de Sowjetume. ij meent, dat de beperkende clausule» de verdragen inzake de Amerikaanse «htbases voor Amerika een bedreiging gmen. „Behalve een enkele uitzonde- af", aldus Cannon, „hebben de bondge- jten in hun verdragen een achterdeur pen gehouden om bij het eerste het beste i zo snel te vluchten, dat zowel de als de deurposten uitgerukt zouden De Westduitse raad voor de scheepvaart uit gisteren in Liibeck het onderzoek de ramp van de Pamir beëindigd. spifem A. D. Wesemann, wiens rol bö behandeling kan worden vergeleken t die van openbare aanklager, meen- in zijn samenvatting dat verschillende nlortuintyke omstandigheden" oorzaak het vergaan van de Pamir zijn nceest. Hij somde de volgende oor- Het volgen van de eeuwenoude mari- regel door de gezagvoerder, dat door het voorste deel van een orkaan moet worden gekoerst omdat de kern rich achterin bevindt. In dit geval lag de kern echter in het orkaanfront. De lading losse gerst is gaan schuiven. Via het bovendek is teveel water het schip binnengekomen. Kapitein Wesemann is bovendien van fdeel dat gezagvoerder Diebitscb te énig voorzorgsmaatregelen heeft ge- n te traag heeft gereageerd. De uitspraak van de raad wordt maan- i( verwacht. Franse regering wankelt... DE FRANSE PREMIER, Felix Gaillard, heeft premier Boelganin van de Sowjetunie op zijn brief van 10 december geantwoord, dat z.i. een topconferentie slechts gehouden kan worden onder bepaalde voorwaarden en voorafgegaan dient te worden door een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken. Een topconferentie zonder deze voorbereiding zou slechts valse hoop wekken, aldus Gaillard. Verdere voorwaarden zijn, dat de Sowjetregering zonder voorbehoud het beginsel erkent, dat een aanvalsoorlog, wat ook het ideologische doel moge zün- nooit gerechtvaardigd is. Bovendien moet niet teruggekomen worden op besluiten, welke te Genè' in 1955 genomen zijn; met name de ove eenkomst betreffende de hereniging vi Duitsland door het houden van vrl verkiezingen. Voorts wordt ln Galllards' brief ve klaard, dat de hereniging van Duitsland nauw verbonden is aan een besprekli over een atoomvrge zone ln Europa. Gaillard kan de noodzakelijkheid vi een nieuw niet-aanvalsverdrag niet in zie» „Ik weet niet," aldus schrijft Gaillard, hoe Frankrijk en de overige leden de N-A.V.O. zouden kunnen menen, vrede en veiligheid geconsolideerd den kunnen worden door nieuwe mot aanvalsverdragen." Meer nut, zo meent Gaillard, zou het hebben, indien de Sowjetunie zich zou houden aan de beslissingen van de Ver Naties inzake agressie Atoomproeven Gaillard verzet zich tegen het Russl sohe voorstel tot stopzetting van d< atoomproeven. Dit is volgens hem geen ontwapening, daar de grote mogendheden net zoveel atoom- en waterstofbommen kunnen blüven vervaardigen als ze maoj Het ontwapeningsvraagstuk is vaetgc lopen, zo meent Gaillard, omdat Rusland concrete vooretellen voor controle heeft afgewezen. Frankrijk ls echter bereid de geschilpunten weer in behandeling Het Poolse voorstel inzake een z zonder atoomwapens in Midden-Europa negeert het politieke aspect der Europese 'OG GEEN UUR na het eindigen van het kerstreces der Nationale 'ergadering is in Frankrijk het ge in een kabinetscrisis weer tuut geworden. Oorzaak was de Jst van de pensioenen der oudstrij- krs, veertig miljoen gulden, een hippel op de gloeiende plaat der szuinigingen voor 1958. Verscheidene afgevaardigden wensten debat over deze pensioenen, waar- Spoetnik brak in acht stukken De eerste Russische kunstmaan is aan einde van haar loopbaan ln acht akken gebroken, die de vorige week op aarde terecht gekomen zijn, aldus heeft John Krais van de universiteit van de torikaanse staat Ohio gisteren bekend- maakt. Met de radiotelescoop van de unlversi- it heeft men geconstateerd dat de Spoet- i I eind december in drie stukken was tongevallen. Begin januari brokkelden e delen verder af, tot het er acht waren, kt laatste stuk moet volgens dr. Krais Sjdag 0 januari op de aarde terecht h gekomen. de opruiming" tegen G-adllaird ernstig bezwaar maakte. Hij waarschuwde, dat verhoging van deze pensioenen de begrotdngsbesluiten, door de Nationale Vergadering genomen, in gevaar brengt. Echter zijn de pensioenen der oud strijders een tere kwestie in Frankrijk en Gaillard kon de afgevaardigden niet over. tuigen. De vergadering werd geschorst om de premier gelegenheid te geven met het kabinet te overleggen. Gaillard wenste de vertrouwenskwestie aan deze zaak te ver binden. Terwijl de oudstrijders bij de Are de Triomphe een betoging hielden, verga derde het kabinet onder leiding van pre sident Coty en gaf het Gaillard de ge vraagde volmacht Morgenmiddag zal Gaillard weer In de Nationale Vergadering verschijnen er zal beslist worden over het leven var nog jonge kabinet. de afgevaardigden van de rege ringspartijen, raddoaal-sooialisten, onaf hankelijke boerenpartij en de volksrepu blikeinen, achter de eisen van de oud strijders staan en bovendien de afgevaar digden van alle partijen overstroomd den met 'telegrammen en telefoons tegen de regering te stemmen, ls de toe stand uiterst precair. Het is de negende maal in twee en eer halve maand, dat Gaillard het vertrou- vraagstukken en beperkt zich tot mili taire voorstellen, die de ongezonde toe stand in Midden-Europa slechts zouden bevestigen Afrika De Franse premier heeft niet nagelaten zijn verwondering uit te spreken over de officiële medewerking van de Sowjetunie aan de Afni-Aziatieche conferentie, on langs te Kairo gehouden. Wat daar door officiële personen uit Rusland is gezegd, is moeilijk te verenigen met de Russische verzekeringen van goede wil ten opzichte van Frankrijk. De Sowjetvertegenwoor- digers hebben hun volle steun gegeven aan de resoluties waarin onmiddellijke onafhankelijtoheidvoor Algerije wordt ge- eist en waarin de Afrikaanse gebieden worden uitgenodigd zioh uit de unie met Frankrijk los te maken. Deze aanhef van premier Gaillards brief werd bekend op hetzelfde ogenblik, dat het Russische persbureau Ta6s mede deling deed van een brief van premier Boelganin aan president Nasser, waarin Boelganin zijn „oprechte voldoening" uit spreekt over de resultaten van de ferentie te Kairo. Het heeft iets van een bepaald soort moderne schilderijendit winterse plaatje uit Denemarken, maar het is eenvoudig een kwestie van een camera onder een berijp te boomen een beetje talent. Hieronder nóg een winters beeld: onze prinses Irene toont zich tij dens haar vakantie in Lech (Oos tenrijk) een vaardig ski-ster. Ook voor H.K.H. zijn de schooldagen in Lausanne inmiddels weer be gonnen Amerika en Frankrijk verwerpen nu ook de aanspraken Naar Reuter van gewoonlijk welingelichte zjjde te Washington verneemt, erkennen de Verenigde Staten Indoneslës aanspraken op de soevereiniteit over alle zeeën tussen de Archipel niet. In gezaghebbende kringen te ParUs wordt volgens A.F.P. medegedeeld, dat de Franse regering deze aanspraken evenmin erkent. Zij zou de Indonenische regering daarvan op de hoogte hebben gesteld door de Franse ambassa deur te Djakarta. Geljjk gemeld was, heeft Japan te Djakarta een dergelijke verklaring afgelegd. Nederland en Engeland erkennen deze aanspraken evenmin. De Indonesische minister van scheep vaart Nazir heeft voor de derde maal be weerd van de K.P.M. te Amsterdam het voorstel te hebben ontvangen besprekin gen te openen over een hervatting van de KP.M.-diensten in Indonesië. Nazir meen de echter, dat hiervoor de tijd nog niet gekomen was. (Nazirs bewering is reeds door de K.P.M. tegengesproken. Red.) Nazir gaf toe, dat de scheepvaartbespre kingen met Japan niet vlot verlopen, doch hij zeide zich geen zorgen te maken, daar West-Duitsland, Polen, Zuid-Slavië. Denemarken, Noorwegen, de Sowjetunie Italië en India schepen hadden aangebo den. Hij zou reeds vijf schepen van samen 16.000 ton hebben gecharterd. Hiervan a er twee. Hij zeide niet uit welk» De Houtman van de K-P.M., die 4000 ton Frankrijk contra Engeland ■y"ANDAAG EN MORGEN komt de com missie uit de O.E.E.S. voor het vrij handelsgebied weer in Parijs bijeen om te spreken over de wflze waarop een Europees vrijhandelsgebied gekoppeld kan worden aan de gemeenschappelijke markt van de zes Europese landen. Gemakkelijk zal dit gesprek onder leiding van de En gelse paymaster-general, Maudllng, niet zijn, daar vooral de Engelse en Frans* standpunten nog al verschillen. Wanneer Frankrijk tegenover het En gelse standpunt, dat landbouwproducten buiten het vrijhandelsgebied moeten blij ven, stelt, dat niet alle Industrieprodukten onder de vrijhandelsregelingen mogen val len, moet gevreesd worden dat de onder handelingen in een impasse geraken. De Franse regering heeft nu een plan aangekondigd, dait bedoeld is ter ver vanging van het door Engeland voorge stelde plan voor een Europees vrijhan delsgebied. Dit Franse plan zal het stand punt van de zes landen van de gemeen schappelijke markt weergeven. Het zal dus nog wel enige tijd duren alvorens dit plan kan worden ingediend. Aangenomen Ongevalsuitkeringen 10 pet omhoog (Van onze parlementsredactie) De regering heeft de Tweede Kamer voorgesteld de verschillende ongevallen wetten zo te wijzigen, dat het uitkerings percentage gedurende het eerste jaar na het ongeval met 10 pot wordt verhoogd. Op het ogenblik bedraagt het uitkerings percentage per werkdag 70 pet van het dagloon van volslagen ongeschiktheid tot werken en een evenredig deel van dit percentage in geval van gedeeltelijke ongeschiktheid. De Sociale Verzekeringsraad heeft de regering indertijd geadviseerd het per centage van de ongevalsuitkeringen krachtens de Ongevallenwet 1921 en de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922 gedurende het eerste jaar tot 80 te ver hogen. De regering heeft gemeend dit advies te moeten opvolgen en in een thans bij de Kamer ingediend wetsont werp tevens een ongevalsuitkering krach tens de Zeeongevallenwet 1919 voorge steld. De Zeeongevallenwet bepaalt op het ogenblik, dat de uitkering gedurende de eerste zes maanden maximaal 80 pet bedraag en vervolgens ten hoogste 70 pet. Dit percentage zal nu ook gesteld worden op 80 voor het eerste jaar na het ongeval. Ruim vier ton heeft de nationale re- classeringscolleete opgebracht, wat f 25.000 meer is dan in 1956. Dit Jaar loopt de aetieperiode van 15 tot 28 september. Het ging niet om 50 pond alleen THORNEYCROFT, de onlangs af getreden Engelse minister van financiën, heeft gisteren ontkend dat zijn geschil met het kabinet ging om 50 miljoen pond op de begroting van volgend jaar. Dit bedrag, vertelde hij de kiezers van zijn district New port, had nog wel op de begroting gevonden kunnen worden. Neen, het ging hierom, dat h(j eraan vast wilde houden, dat de vastheid van het pond sterling en de prUzcn In de eer ste plaats nagestreefd moest worden. Een andere belangrijke mededeling van Thor- neycroft was, dat hjj besloten had de re gering te blijven steunen. Dit betekent, dat geen onenigheid in de conservatieve partU zal worden ontstaan, een onenig heid, die niet zonder gevaar zou zijn ge weest voor de regcring-Macmiilan. De voormalige minister vertelde, dat hij er bij zijn collega's op had aangedron gen. dat zij het volgend jaar in geen ge val meer zouden besteden dan het totaal bedrag van 1957-'58. In het lopende jaar was men tekort geschoten. Thorneycroft geloofde, dat hij eerder te laks dan te streng was geweest. Hij was er zeer op tegen geweest dat de regering de uitgaven nogmaals zou hogen. Voorkomen moest worden, dat het pond sterling helemaal onder aan de lijst terecht zou komen. IN BELGISCHE culturele kringen is men zeer verontwaardigd over de „ontsnapping" van een beroemd drieluik, „De boodschap van de engel", van de meester van Flemalle. één van de 15e eeuwse Vlaamse pri mitieven, naar de Verenigde Staten. De triptiek, die in het bezit was van de familie De Grunne, zou reeds ver scheidene jaren geleden voor de som van een miljoen dollar verkocht zijn aan het Metropolitan Musea of Arts in New York. De deining, die dit bericht in cultureli kringen heeft veroorzaakt, is enorm Vertegenwoordigers van koninklijke Geen werklozen meer uitgesloten van A.W. (Van onze parlementsredactie) Minister Suurhoff heeft ln antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Vredellng (soc.) meegedeeld, dat er geen werklozen van bepaalde leef tijden meer uitgesloten zijn van plaatsing op aanvullende werken. In de eerste twee weken van december 1957 golden in een aantal rayons nog bijzondere leeftijds grenzen voor toelating tot de aanvullende werkgelegenheid, maar op 16 december waren in alle rayons de bijzondere leef tijdsgrenzen opgeheven. Uit een overzicht, dat de minister aan zijn antwoord heeft toegevoegd, blijkt dat in zeer veel rayons, waar bijzondere leeftijdsgrenzen gegolden hebben, in het geheel geen arbeiders ten gevolge van deze maatregel werkloos gebleven zijn, terwijl de totale aantallen niet-loegelaten. werkloos gebleven arbeiders slechts frac ties vormen van de aantallen arbeiders die wel ln aanmerking kwamen voor of reeds werkzaam waren bij de aanvullende Twee Jaar met aftrek heeft de officier van justitie in Den Bosch geëist tegen de PTT-beambte C. de B.. die ƒ37.000 had verduisterd. De zaak werd echter voor onbepaalde tijd geschorst. Straalvliegtuigen. De Britse luchtvaart maatschappij BOAC heeft bij de Engelse vliegtuigfabriek Vickers-Arm strong een order geplaatst voor 35 straalvliegtuigen van het type VC-10. academies, musea, universiteiten e monumentencommissie hebben motie aangenomen, waarin de regering wordt gevraagd te proberen de drieluik weer naar België terug te krijgen. Zelfs is de Koning een petitie aangeboden, waarin wordt verzocht de regering ln deze richting aan te moedigen. De berichten over de verkoop van de triptiek zijn nog al verward.. Mej. Jeanne-Marie de Grunne heeft ver klaard, dat zij zich beroept op het recht als eigenaresse en dus mag verkopen. Zij beweert nooit afstand gedaan te hebben van dit recht tot verkoop. Ook het Belgische ministerie van onder wijs heeft zich met de zaak bemoeid en meegedeeld, dat het in 1947 met de familie De Grunne contact had opge nomen, toen er geruchten gingen, dat over de verkoop van het schilderij werd onderhandeld met een Amerikaan. Toen verklaarde graaf De Grunne nadruk kelijk, dat het kunstwerk niet te koop Maar alles wijst erop, aldus het ministerie, dat op datzelfde ogenblik de onderhan delingen met het Metropolitan Museum of Arts in New York reeds vergevorderd Het is zelfs mogelijk, dat de onderhande lingen toen al beëindigd waren en het altaarstuk reeds naar Amerika was ver zonden. Tussen 1920 en 1940 zijn aan de toenmalige eigenaresse van het kunstwerk, wijlen prinses Jeanne de Mérode aanbiedingen gedaan om het altaarstuk als nationaal bezit aan te kopen. De prinses had echter geweigerd, maar wel de verzeke ring gegeven, dat het schilderij België niet zou verlaten. Na haar overlijden ls het kunstwerk echter in handen van de familie De Grunne gekomen. Deel van liet Loo voor evacués bestemd Een deel van het Loo zal worden in gericht voor de huisvesting van evacué» uit Indonesië. Daarmee geeft de Konin gin haar volk het goede voorbeeld, zulk» in reactie op het desbetreffende verzoek van de minister van maatschappelijk werk. mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé. De paleisvleugel werd indertijd door konin gin Wilhelmlna afgestaan voor het on derbrengen van verzetsstrijders, die na delige gevolgen van hun handelingen hadden geleden. mag worden, dat in afwachting van dit plan de onderhandelingen-niet erg zullen Europese voorzitters De voorzitter van de Hoge Autoriteit. Paul Finet, de voorzitter van de commis sie van de Europese economische gemeen schap, prof. Walter Hallsteln en de voor zitter van de Euratomcommissie, Louis Arm and, hebben gisteren besloten zoveel mogelijk met elkaar samen te werken. In hun vergadering van gisteren hebben zij afgesproken in ieder geval twee keer per maand samen te vergaderen. Zodra de president van de Europese investerings bank zijn ambt aanvaard heeft, zal ook hij voor deze vergaderingen worden uitge- Souvenirs uan Nederland dat is Delfts blauw en dat zijn poppen in Volendams of Marker of Zeeuws kostuum. Op de Nederlandse Souve nir Vakbeurs, die gisteren in het RA1- gebouw te Amsterdam geopend is, waren ze in overvloed aanwezig GESLAAGDE PROEF MET REDSTONE Het Amerikaanse leger heeft gisteren een ballistisch projectiel van het type Redstone gelanceerd. De ongeveer twin tig meter lange raket is het zwaarste ballistische projectiel van het Ameri kaanse leger Reeds eerder is bekend gemaakt dat het zal dienen als eerste traD van de Jupiter-C, de raket waar mee het leger zijn eerste kunstmaan wil lanceren. Een militaire woordvoerder rerklaarde na de proef, dat deze geheel volgens plan ls verlopen De Redstone heeft een reikwijdte van zeven- h acht honderd kilometer en gebruikt een brand stof, samengesteld uit vloeibare zuurstof alcohol. De proef werd genomen od de basis in Cape Canaveral. De Amerikaanse luchtmacht heeft gis- •ren een Bomarc gelanceerd. Het pro jectiel ls bedoeld voor korte afstand (400 en wordt vanaf de grond tegen 'uchtdoelen afgeschoten. Kroesjtsjef rust uit Kroesjtsjef, de Russische partijleider, ls mor een korte vakantie naar de provincie gereisd. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken zal hij enige tijd rust moeten houden na de drukke werkzaamheden van de laatste tijd. Hij verwachtte echter dat de partij leider, die de laatste tien dagen niet op diplomatieke recepties verscheen, weer vrij spoedig naar Moskou zal terugkeren. meet, is volgens het Zuidafrikaanse pers bureau Sapa te Durban aangekomen na ontsnapt te zijn uit Indonesië, voordat d® moeilijkheden begonnen- Geef de sleutels maar De militaire commandant te Medan heeft de vertrekkende Nederlandse onder danen gelast hun huissleutels bij hem la te leveren. Overdracht van woningen aan anderen zal niet worden erkend, aldus meldt A.N.P Het militaire bestuur van Besoeki zal volgens A.P. de Belgische ondernemingen Soeber Dawoeng en Malansarl, de Franse Kalimanten en de Britse Soekikoelen te ruggeven. Deze waren „bij vergissing overgenomen" K.P.Montkent niet Naar aanleiding van de verklaring van de Indonesische minister van scheep vaart heeft A.N.P. zich gewend tot de K.P.M.-directle te Amsterdam. Deze heeft zich van elk commentaar onthou den en achtte de t(Jd niet rijp om zich op dit ogenblik in enigerlei opzicht uit te spreken. Zij kon dus de berichten noch bevestigen noch ontkennen en evenmin zich er over uitlaten of thans In Djakar ta hierover onderhandelingen worden ge voerd. Wel werd van de zijde van het hoofdkantoor medegedeeld, dat de presi dent-directeur te Djakarta, de heer J. F. P. de Geus, uit Amsterdam naar Indo nesië is teruggekeerd en 7 januari In Djakarta aangekomen. Het Is mogelijk, dat naar aanleiding van diens terugkeer berichten in omloop zijn gekomen. Voors hands komt hU volgens het hoofdkan toor de toestand slechts verkennen. Australisch verzet De Australische minister van buiten landse zaken heeft volgens Reuter te Canberra verklaard, dat Australië geen enkele handeling van Indonesië om zijn soevereiniteit over de zeeën tussen.de In donesische eilanden en de lucht daar boven te vestigen, zal erkennen. Dit ts bevestigd door overhandiging van een nota te Djakarta. Nieuwe .overnemingen' te Djakarta Het Nederlandse museum Oud Batavia te Djakarta is volgens A.N.P. gisteren formeel overgedragen aan de militair® autoriteiten. De gelijknamige stichting is ontbonden. Het bevat 'n monument voor Jan Pieterszoon Coen, historische pren ten en meubilair. Het is gebouwd op d® plek, waar zich 300 jaar geleden een der oudste Nederlandse kerken bevond. J. P. Coen en enige tijdgenoten zijn daar be graven. De Kebajoran-drukkerij, een gemengd Nederlands-Indonesisch bedrijf, waar da bankbiljetten gedrukt worden, is overge dragen aan de Indonesische minister van financiën. Brits marinevaartuig bij Schotland gestrand Zeventien uur heeft men gezocht naar het Britse marinevaartuig Barcombe (750 ton), dat in de buurt van de Schotse west kust was verdwenen. Men vond het giste ren aan de grond gelopen bij de ingang van de Firtb of Lome. Een deel van da dertig bemanningsleden had zijn toe vlucht gezocht op 'n onbewoond eilandje, de anderen bevonden zich, geheel door de kou bevangen, aan boord. Alle opvarenden zijn door de redding boot van Islay in veiligheid gebracht. Het schip wordt echter als verloren be schouwd. IAdvf iel CRATIS KOOPUUR DINSDAG VOOR LEIDEN EN RIJNSBURG van 9—9.30 uur (stempel 1) cn van 9 3010 uur (stempel 2) VOOR KATWIJK EN NOORDWIJK van 9—9.30 uur (stempel 1) Gratis koopbonnen kunnen worden ingeleverd van 20 Jan. af tot 1 febr. GOEMAAT NEVELIG De Bilt verwacht tot mor genavond: Zwaar bewolkt met plaat selijk mist en hier en daar enige lichte regen. Weinig wind en iets hogere tem peraturen dan vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uurj Donderdag 16 Januari: zon op 08.41 uur. onder 16-59 uur. Maan op 05.27 uur, Onder 14.09 uur. Op 19 januari nieuwe maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1