IffiÊbOKCU/ö Door automatisering Giro uit impasse GIROFOON Vonclelingversterking P.v.d.A.-ministersploeg DB lan DEBUUT IN DE MODE Heerlijk gek, maar toch wel roerend serieus IN DE TEXTIELINDUSTRIE GEEN REDEN TOT ONRUST Bloemen eigenlijk vervormde bladeren 5 DINSDAG 14 JANUARI 1958 IDf Formulieren met J merkroosters Minister J. Algera proefkonijn 50 pet. besparing op personeel VEERTIGJARIGE GAAT BEDRIJF 1 IN ZEVEN JAAR HERVORMEN (Van een onzer verslaggevers) - EN GIRi opgezette automatisering van het bedrijf, trachten uit de impasse te geraken, die ontstaan is door de sterke staging van het giroverkeer, het tekort aan arbeidskrachten en door de kostenstijging, welke laatste weer >paguj wcr(j veroorzaakt door de diverse loonronden. Het eerste naar buiten :emee» tredende verschijnsel van deze automatisering vormen de postchèque- o U, boekjes, die gisteren als experiment naar 500 rekeninghouders zijn ge- stuurd. De girobiljetten in deze boekjes bevatten op het middengedeelte twee rechthoeken met cijfers, die door de rekeninghouders moeten worden Met^ ingevuld, gemeo Deze ingevulde rechthoeken kunnen door een machine worden gelezen, waardoor, wanneer de proefneming lukt en de automatisering kan worden doorgezet, een groot deel van de handwerkzaamheden in het girobedrijf door een elektronische admi nistratiemachine kan worden overgenomen. Het nieuwe proces intern rekent men er bij de girodienst op dat met de voorbereidingen en uitwerkingen zeven Iaren gemoeid zullen zijn zal uiteindelijk een personeelsbesparing van 50 geven. De girodienst, die donderdag zijn veer- ed^Ki! tigste verjaardag viert, heeft drie jaar geleden overwogen een groot aantal van de bestaande rekeningen te blokkeren, daar er geen personeel genoeg was om de zaak draaiende te houden. Deze moei lijkheid heeft men gedeeltelijk kunnen oplossen en men stelde alleen maar een „stop" in voor nieuwe rekeningen Echter, een service-maatschappij als de giro wil uiteraard haar diensten zo goed mogelijk aanbieden en daarom zocht men naar mogelijkheden, waardoor deze ser vice goedkoop zou kunnen blijven. Met de dagelijks toenemende aanvraag voor rekeningen voor ogen, zag men de moge lijkheid in automatisering. Een ingewik keld probleem voor dit bedrijf, waar dagelijks miljoenen boekingen van ge middeld 300.000 rekeninghouders (van de 650.000) geschieden. d-P;: imir; iekjl ROOSTERSYSTEEM Het r :uwe systeem dat nu ontworpen worden uitgevoerd door drie machines, die uit Amerika zullen worden elden geïmporteerd. De machines voor de be rekeningen en voor de uitkomstenweer- igskï gave leverden weinig moeilijkheden op, maar de problemen rezen onmiddellijk toen men ging uitdokteren, hoe een co dering op de formulieren aan te brengen die door de eerste machii tingsd| machine, zouden kunnen worden gelezen Het „merk roostersyteem", zoals dal voorkomt op de formulieren die nu aan de 500 „proefkonijnen" zijn gestuurd bleek de beste oplossing Wanneer dc rekeninghouders aan dit mteem niet zouden kunnen meewerken en de codering door personeel zou moeten worden aangebracht, zou het hele systeem nutteloos worden, want zo heeft men ten! berekend niet minder dan 600 employés Salo touden dan dagelijks vier uren lang aan het aanbrengen van de codering moeten werken. Als het experiment slaagt, zal de apparatuur vervaardigd kunnen worden, die deze 600 arbeidskrachten vervangt. In de loop van het jaar hoopt men d» proefapparatuur uit Amerika te ontvan gen. terwijl het ongeveer twee tot drie Jaar zal duren voor de i ratuur in gebruik zal worden genm De overgang op het nieuwe systeem zal dan rond 1964 geleidelijk geschied zijn VERDUBBELING Het giroverkeer verdubbelt vrij snel en men hoopt dit met het huidige per- toneel. dat jaarlijks met ruim 300 man toeneemt, te kunnen opvangen. De auto matisering zal voor het personeel, wat eventuele afvloeiing betreft, geen gevol gen hebben. Indien afstoting van werk krachten toch op de duur noodzakelijk blijkt te zijn, dan zal dit altijd naar andere afdelingen van het PTT-bedrIJf, waarin 58.000 mensen werkzaam zijn. kunnen geschieden. Wanneer de apparatuur gekocht zou moeten worden, zou deze de investeringen meegerekend onge veer 20 miljoen gulden kosten. Men ls echter van plan de apparaten te huren, hetgeen neerkomt op jaarlijks vier miljoen gulden. Het onderhoud ls hierbij inbegrepen Het risico dat de apparatuur ver oudert, en dat gebeurt snel met elektronische apparaten houdt men hierdoor dus grotendeels buiten de eigen deur BUITENLAND De leiding van de girodienst in Zweden en die in Zwitserland volgen het Neder landse experiment met belangstelling en zullen aan de hand van de Nederlandse ervaringen hun eigen koers bepalen Frankrijk en België hebben van een der gelijk automatisch systeem al bij voor- afgezien. De accuratesse en de net heid van schrift van de rekeninghouder :rs zijn bij dit systeem van essentieel belang. En daarvan waren de technici i België en Frankrijk niet zo zeker In PTT-kringen acht men het niet uit gesloten dat ook andere onderdelen van staatsbedrijf, zoals bijvoorbeeld de st luister- en kijkgelden, de telefoon- ■ten en de spaarbank, zullen overgaaD OfJ DE GIRODIENST heeft men er al jaren over nagedacht of het niet mogelijk zou zijn de tele foon en de giro te combineren. Men stelde zich vóór dat een abonnee een bepaald nummer zou moeten draaien, daarna z\jn eigen gironummer op de telefoonschijf aanslaan, gevolgd door het bedrao en ten slotte het nummer van de rekeninghouder, waarvoor het be drag bestemd zou zijn. Enkele Amerikaanse technische relaties van de directie van de giro, zetten een aannemelijk systeem in elkaar. Alles was mogelijk, zelfs met de komma's in een bedrag had men Allee onmogelijk controle uitoefenen. Want voor een telefonische hand tekening kon men zelfs in Amerika niet zorgen. En ja, dan wordt het te makkelijk de rekening van een ander zachtkens te doen leeg- vloeien in de dito eigen. Hoe men dit droombeeld in de girowereld noemt? Simpel toch GIRO FOON! Een van de 500 rekeninghouders, die aan het formulieren-experiment meewerken, is de minister van Verkeer en Waterstaat (waaronder de PTT ressorteert) mr. J. Algera. De minister verwacht veel van de automatisering van de girodienst en volgt de ontwikkelingen van de proeven met grote belangstelling. Nauwelijks was het boekje met de nieuwe formulieren in huis, of mr. Algera nam zijn dochter, mej. Tj. Algera even apart en vertelde haar hoe in de toekomst een girobiljet moet worden ingevuld. Zo ziet het nieuwe giro-formulier er uit. In het midden twee blauw- gekleurde rechthoeken, waarin de honderdtallen, tientallen en eenheden kunnen worden gecodeerd. Met blauw en zwart, desnoods met groen kunnen de formulieren ingevuld worden. Rood en geel zijn voor de elektronische apparatuur echter totaal verboden kleuren. Men stelt zich voor, wanneer het systeem doorgang vindt, dat op de strookjes links en rechts de bedragen en het eigen gironummer op een dergelijke code manier zullen worden ingevuld. Op het retour-strookje zal het getypte bedrag echter voorkomen. Achterkleinzoon van vondeling (Van onze parlementsredactie) ,E BENOEMING van dr. ir. Anne Vondeling tot minister van landbouw, visserij en voedselvoor ziening is niet als een verrassing gekomen. Het zou eerder een rassing zijn geweest, wanneer deze 41-jarige landbouwexpert het mi nistersschap nog zou zijn ontgaan. Want terecht schreef één der toon aangevende socialistische dagbladen gisteravond, dat Vondeling „voor deze functie de knapste en politiek meest geschoolde man is. die de P.v.d.A. bezit" Steeds wanneer zich een kans voordeed, dat minister Mansholt zijn post zou ruilen één of andere be.angrijke internatio nale functie, dook vrijwel onmiddellijk de a van kroonprins Vondeling op. Het dan ook vanzelfsprekend, dat toen er eindelijk zekerheid bestond over minister Mansholt's benoeming tot lid van de Euro pese Commissie, de lieer Vondeling alge meen werd beschouwu als opvolger van de „koperen" bewindsman van de Bezui- denhoutseweg. Anne Vondeling is op 2 maart 1916 te Melkprijs krtf In een drietal plaatsen in het westen itt lands z(jn de melkslijters overge- toffinp ran de prijs van de melk met één c*nt. Elders in het westen des lands "ai die prijsverhoging wel toegestaan Toen de regering van plan was aan het «eonomisch :o bedenkelijke verschijnsel tan subsidies om bepaalde prijzen lager houden dan zij in redelijkheid moeten •tfn. een einde te maken, zagen de vak- Urenigingen van werknemprs kans dit alleszins lofwaardig voornemen voor een Btoot deel juist ten aanzien van de prijs tan melk teniet te doen. Het schtjnt dot de hoge heren in de zuivel onder handelen. maar daar trokken de melk- •'bter» in de drie plaatsen zich niets van Mn, uiant die hoge heren beschouwen 'li immers niet als hun vertrouwens- "tannen De melkslijters zijn waarlijk 9«en lieden, die met hun arbeid schatten "trdienen. Menig melkslijter zal zich met *«n geringer inkomen tevreden moeten •tellen dan vele arbeiders, die profijt hebben van de regeringssubsidie op melk Za' minister Zijlstra, die behoort tot de Party, welke er eens fier op ging. dat •b de partjj der „kleine luiden" was. hst •«rkelijfc de kleine melkslijters verbis ten die ene cent meer te blijven vragen Ibie zou ooit hebben bevroed, dat dank de ordening de melkslijterij bron zou "orden ran economische en politieks '•Benstellinpen? Wij zijn toch wel een homieke natie geworden met onze zucht om over één cent in drie plaatsen zoveel •«Wichtipdoenerii ten beste te peuenl (Aio Dagblad1 Appelscha (Fr.) geboren; dat is dus bijna achtennegentig jaar na de vierentwintig ste augustus van het jaar 1818: een het geslacht Vondeling gedenkwaardige datum. Want op die dag werd namelijk de stamvader van de nieuwbenoemde minis ter door een Wijnjeterpse boer als naakte zuigeling in het aardappelloof gevonden De officier van de burgerlijke stand gaf het kind (blijkens een zich te Beetster- zwaag bevindend proces-verbaal), de meer tekenende dan van vindingrijkheid getui gende naam van Adam Vondeling. Deze Adam Vondeling stichtte later te Appel scha een boerenbedrijf, waarvan de lei ding thans berust bij zijn kleinzoon, de vader van dr, ir. Anne Vondeling. Tijdens zijn bijna twaalfjarig Kamerlid maatschap heeft de heer Vondeling zich doen kennen als een scherpzinnig debater en een harde werker, wiens grote deskun digheid op agrarisch en financieel ter rein door niemand ooit in twijfel is ge trokken. Een briljant spreker kon men hem niet noemen. Zijn met enigszins kra kende stem voorgedragen redevoeringen, die altijd een sterk improvisatorisch ka rakter droegen, blonken niet uit door kleurige eloquentie of emotionele geladen heid. Ze kenmerkten zich veeleer door een heldere argumentatie en een bewonderens waardig vermogen tot analyseren, rang schikken en samenvatten. Het politieke spel in de Kamer heeft deze ras-socialist op vaak virtuoze wijze meegespeeld. Men moet dan ook vaststellen, dat de benoe ming van de heer Vondeling naar alle waarschijnlijkheid een versterking van de socialistische ministersploeg betekent en een verzwakking van de socialistische ge lederen in de Tweede Kamer. Voor een gemakkelijke taak staat de nieuwe be windsman bepaald niet. Hij zal het op tal van punten vastgelopen landbouwbeleid van zijn voorganger moeten zien te ver vangen door een nieuwe, internationaal georiënteerde landbouwpolitiek, waarbij de aanpassing van de agrarische produk- tie aan de algemene vraag en de struc tuurverbetering in de landbouw voorop (Van onze moderadactrice) OVER HET PLANKIER unegelde een stengeltje in een kokernnuw hoesje ze liep heel voorzichtig, want de strakke band om haar knieën gedoogde niet dat ze flinke stappen nam. Na haar deinde een theemutsje, als een omgekeerde bloemkelk, ov hetzelfde plankiervoorzicJitig en heel zoetjes, teneinde niet met het kunstig bouwwerk van tulle, gaas en kant de kopjes en glazen van de be lendende tafeltjes te zwieren. Dan kwam er een harlekijntje een lief harlekijntje met een gestreepte pantalon, die (of het al geen moeite genoeg kost juist dóór slank te blijven!) een beetje btousend was rond de heu pen Een soort overkleedje, hocg opge knipt, maar nog boven de knieën hoorde er bij En dan was er „Kafka" een intrigerend en somber en defaitistisch gewaad als de naam van de schrijver zélf: eer zwarte ballon met een vierkant recht standige kraag als een dreigende schut ting achter het zwart afgeschermde hoofd; een ballon waaruit als (jseltffce staketsels de armen staken, gehuld in lila-satijnige handschoen-mouwen Een loshangend, V-vormig en zéér puntig voorschoot, afgebiesd, hing als venijnige spies over een onwezenlijk kort gedrapeerd rokje. „Hearlfjk gek," zei iemand naast ons. ..Maar zoiets dróóg je toch niet!" zei iemand andei min of meer ontdaan. Och - dragen ~3ch dragen Dat zal misschien ook niet direct de bedoeling geweest z(jn wan de jeugdige ontwerpers en ont werpsters. die meededen aan een prijs vraag, uitgeschreven door Menko in Enschede onder het motto „Jong Ne derland modelleert". De deelname stond uitsluitend open voor leerlingen van elf Kunstnijverheidsscholen in ons land. Gevraagd werd om van stoffen door genoemde firma verstrekt, modellen te ontwerpen, voor strand (of sport en televisie), voor de ochtend, middag en avond. Het moest te dragen zijn voor jonge vrouwen van 18 tot 23 jaar. Vel nu als we speciaal dit laatste nu even voor ogen houden: juist op die leeftijd kan een meisje zich veroor loven de dolste gewaden te dragen en er dan nog lief uitzien. En ook al waren veel wan de 45 (uit een totaal van 500!) geselecteerde „bekleedsels" dan ook wel „goed gek" er waren ar toch ook die het predicaat „roerend serieus" verdienden. Hemdjurkjes komen te staan. In hoeverre dr. Vondeling hierin zal slagen („slagen" hier o.m. in de betekenis van: politieke tegenstanders meekrijgen), moet uiteraard worden afge wacht. Maar dat het toekomstige land bouwbeleid in handen van deze betrekke lijk nog Jonge minister een interessant» zaak belooft te worden, behoeft geen be toog. ontworpen door to us Geerlings in En schede, kreeg dan ook de eerste prijs, omdat het voldeed aan de drie voor waarden: modieus en origineel, geschikt voor het materiaal en van goede coupe en uitvoerbaar. Ze gaat zeven dagen uaar Florence om de Italiaanse mode shows te zien! De heer H J. M. Basart. directeur van de Academie van beeldende kunsten in Rotterdam, was voorzitter van de Selectie-commissie. Van zijn school was één leerlingetje, Ilse Volkert, tot de uitverkoren 45 maar ze kreeg dan ook een warm applaus voor haar beel dig en uiterst beschaafd avondtoilet met mantel. De grootste bewondering hebben toe evenwel voor mejuffrouw C. A Kante- man. Ze kende alle namen en mate rialen van de getoonde modellen uil het hoofd, ze wist precies wie de ont werper of ontwerpster was en wie het model toonde. En ze zei dat vooral die grijs-wit bedrukte raffia, in aflo pende strepen favoriet wax bij de ont werpers, die op deze manier goede contacten hebben kunnen leggen met mensen uit het bedrijfsleven. Want kunst en industrie moeten meer en Ook Bep de Vries alt Arnhem had haar hart verpand aan die grtjs-wltte streep. Ze maakte er een soort modern moeder-dochter combinatie van Strenge straffen voor bemanning Amsteldiep De Amsterdamse politierechter heeft Uf oproerige nchepelingen van het se. Ameteldiec veroordeeld tot twee maan den hechtenis. drie anderen tot drie we ken. Zij hadden zich in Vancouver mis dragen door zich niet aan het gezag der officieren te onderwerpen, nadat zij zich aan de drankvoorraad hadden ver- MINDER DAN 1000 WERKLOZEN (Van onze sociaal- *70ALS wij gisteren reeds schreven blijkt de werkloosheidssituatie in de bouwvakken mee te vallen, wanneer men de ogenschijnlijk wat verontrustende cijfers kritischer be ziet. Hoewel in de metaalindustrie het grote aantal vergunningen voor werktijdverkorting naast een werk- lozencijfer van 6500 wel te denken geeft, is ér toch ook hier geen reden tot groot pessimisme wanneer mei bedenkt dat in december in Zuid Holland nog 5000 metaalarbeiders werden gevraagd tegen een aanbod van 1500 werklozen. En leggen ons oor in een derde werkloosheids- gevoelige bedrijfstak als de textiel te luisteren dan kan alweer geconsta teerd worden, dat voor een alarm- stemming in het geheel geen reden bestaat. De werkloosheidscijfers blijven hier be neden de duizend Voor de textielindus- ie bedraagt het aantal namelijk 800 per nd december en voor de kledingbedrij- en 690. Dit is het dubbele van de cij fers per eind november, want toen be droeg het aantal werklozen resp. 420 cr> 19. Hieraan moet toegevoegd worden dat het aantal vergunningen tot verkorting de werktijd in de textiel vrij groot is. In de confectie-industrie werden in de periode van 1 juli tot 15 december 248 -rgunningen afgegeven voor kortere werktijd, in totaal bijna 10.000 werkne- omvattend- Voor de textielbedrijven bedroeg het aantal vergunningen 90. In lang niet alle gevallen is echter van deze ergunning volledig gebruik gemaakt. Geconstateerd moet worden, dat de laatste maanden van 1957 in de textiel minder orders zijn binnengekomen en de kgelegenheid daardoor moeilijker Ie ische redactie) I we' dat de werkgelegenheidsmoeilUkhe- den geheel een gevolg 7.(Jn van de bin nenlandse bestedingsbeperking en niet van een internationale conjunctuurbewe- Orderpositie De exportordera hebben sich vrtjwcl gehandhaafd, maar de binnenlandse op- rachten namen nogal af. B(j een index- jfer van 164 in december 1956, gold In 'Ptember 1957 een indexcijfer van 136. >or de binnenlandae orders. Dit bewtjat Op hot ogenblik doen de werkgelegen- heidsmoeilijkheden zich vooral voelen in de confectiebedrijven, omdat men hier ook het meest last heeft van seizoeninvloe den. In december staat immers praktisch de verkoop stil. Half Januari komt deze meestal pas weer op gang. Op het ogen blik gaat dit nog bijzonder traag, omdat men over het algemeen hoopt op lagere Deze seizoeninvloed is normaal, i omdat de arbeidsmarkt over het alge meen wat minder overspannen is vallei gemakkelijker ontslagen. De werknemers nemen op het ogenblik minder gauw zelf ontslag, er zijn dus minder mutaties en in het bedrijf is geen arbeidsreserve meer nodig- Arbeiders die over zijn worden niet meer aangehouden, omdat de direc ties toch weer vrij gemakkelijk nieuwe krachten kunnen krijgen. Dit is dus dui delijk een weakloosheidsvorm die het ge volg is van een overspanning van de arbeidsbezetting in het verleden. Dat het werkloosheidsvraagstuk in de textiel overigens niet zo groot is blijkt ook wei uit het feit, dat er in Twente nog altijd een tekort aan meisjes bestaat voor d* fabrieken. Voorts zijn er nog wel enkele honderden werknemers waarvoor over- werkvergunningen lopen. Wat men in de textiel nog wel met on gerustheid tegemoet ziet is de ontwik keling in Indonesië. Dit land is voor onze textiel altijd nog een belangrijk afzet gebied. vooral voor katoen. HET LEVEN VETE HEBBEN GELEZEN dat de 42 bewoners van een modern bejaarden centrum in Joure, naar het huurcontract voorschrijft, voor de gevel- ramen alleen maar rechte gordijnen mogen neerhangen en dat een van hen, de heer De Boer, een gepensioneerd agent var politie, daartegen nu bezwaar heeft aangetekend, omdat hij die bepaling een aantasting vindt van zijn persoonlijke vrijheid. We kunnen voor zijn standpunt begrip hebben. Eerlijk gezegd zouden wij er evenmin genoegen mee nemen als we verplicht waren de ramen van ons flatje te sieren met net zulke gor dijnen als die van de buren. nu niet ontsierd worden door allerlei gordijncombinaties We willen de mense lijke vrijheid helemaal niet beknotten, maar terwille van de esthetica vragen we eenheid van gordijnen. Als het gemeentebestuur nu maar niet terwille van de eenheid kledingvoor schriften gaat uitgeven, want dan wordt het bejaardencentrum een bejaardenge- sticht, vinden w* ESTHETISCH De heer De Boer zegt: Ik hang die gor dijnen op die ik mooi vind en die naai mijn mening bij de inrichting van mijn huis passen. Ik bepaal ten slotte de sfeer iet een ander. En het college 1 W. rechtvaardigt zijn houding als volgt: We hebben alles in het werk ge- om dit complex zo aantrekkelijk mogelijk te maken en daarom moet het 1130) In het Noorditaliaanse stadji ?adua, veertig km ran Venetië gelegen ptreeg de Duitse dichter von Goethe oj !7 september 1787 botani stad. i cht I >nd zich in een stemming die de jt spiegelingen levere denkbeeld by her enkele vorm zoude len. Zijn gedachten i«Op dat pur nisrhe filosofie ie nog njet got palm van de i he- omgevi hoe ik hieruit ook haast niet ■nd van de boto die dagen was .nethe veel te >t verschillend. van de plant Wanneer zy in haar prilste stadium is. als zaad in de vrucht inge sloten, is het blad reeds aanwezig, met de twee knopjes waaruit stengel en wor tel zullen ontgaan. Hebben haar eerste worteltjes houvast in de aarde gevonden, dan brengt de plant blad na hlad voort of het nu een tere varen of het overwel digende loofdak van ren reusachtige mdslag ligt hl(jft het als zodanig herkrnhaa kunnen ontwikkelen, noemde hy ■onder er dns zelf erg veel begrip van te hebben „metamorphose der plan ten". Hij werkte «ijn denkbeelden .hier over met de breedsprakigheid, die hem en ayn tijd eigen waren, in een kwasi geleerd hoek uit en zond dat aan zijn uitgever, die het echter niet wild» afdrukken. Desondanks versrheen hel enige tijd later toeh, maar niemand nam veel notitie van de ideeën van deze blad ia het ware en eigenlijke wezen dilettant. Begrijpelijk overigens, want dit nieuwe denkbeeld was nog steeds te groot voor die tijd, an verder stond er in het boek niet veel, waar een vakman iets aan zou kunnen hebben. De geweldige betekenis van hel intuïtief door Goethe ontdekte feit dal de plant, ondanks de uiteenlopende ver schillen in vorm en gestalte, hoogst eenvoudig van bouw is en uit slechtr enkele grondvormen kan worden afge leid, is door latere onderzoekingen be •tigd. De plant ontwikkelt bovi We kui i loofhladere telfde wij ontwikkeld vooral ook hy bloemen die als we het zo eens mogen uitdrukken - niet hele- maal gelukt zijn en deels uit loof-, deels uit bloembladeren bestaan. .aller i de srde slee Eelfde stigde blad. 'Uk worden was Kost het niet zoveel moeite, aan nemen dat de geurige bloembladen in wezen vervormde loofbladeren «ij minder gemakkelijk valt het ons te f loven dat ook de gele meeldraden en h vruchtbeginsel tot het loofwerk hehore Toch is het zo! Daarover een volgende keer. Nadruk verboden. takke- APELDOORN We hadden hem aan de telefoon, ma u-e zijn nog vergeten de heer J Hei penius te vragen hoe hü over dat gor- dijnenvraagstuk denkt. Hij krijgt daar binnenkort misschien ook mee te maken, want de heer Hempenius is seeretaris- penndngmeeeter van de stichting Her vormd bejaardencentrum te Apeldoorn Kortgeleden heeft deze stichting van de Koningin een terrein van een anderhalve hectare ter beschikking gekregen, prach tig gelegen op het Loo. nabij de gedenk naald. En nu gaat ze een centrum bou wen. Dat zal bestaan uit een pension tehuis en wat zelfstandige woningen, met allee bij alles een 125 bedden WACHTLIJST Hoeveel gaat dat kosten?, vroegen we de heer Hempenius en ook: Komen al leen de bewoners van Apeldoorn in aan merking voor een plaats in het centrum? Hij zei: De koeten zijn geraamd op meer dan een miljoen. Binnenkort zullen we terwillu van de financiering een obliga tielening uitschrijven. Apeldoorn heeft :ettend veel bejaarden. Er zijn alleen neer dan 4000 hervormden boven de 65 jaar. Nemen we aan dat 10 pet van hen bij ons geplaatst zou willen worden dan komen we al ruimte le kort. De heer Hempenius vertelde nog dat hij tientallen aanvragen voor een plaats in het centrum heeft ontvangen, maar het zal nog wel een paar jaar duren het gebouwencomplex ia verrezen aarom. vindt hij, heeft het geen zin op dit ogenblik al een wachtlijst aan te leggen WEESP We reizen vandaag wel kris kras door het land, merken we. Na Joure en Apeldoorn komt nu Weesp aas de beurt- Daar werd op 5 augustus 1956 in het gezin Eytjee een meisje ge boren. dat de mooie namen Albertina Margaretha kreeg en het aantal in woners van Weesp op 10.000 bracht Zo ziet u hoe Weesp gestadig groeit Om dat aan heel Nederland te laten weten, heet het gemee<ntebe9tuur een aardig en met knappe foto's geïllu streerd boekje laten samenstellen, dat we ons beslist hadden aangeschaft als we het niet gratis hadden ont vangen. Hulde brengend aan de 10 000ste inwoonster, opent het boekje met een foto van Albertina Marga retha. Met dit boekje willen we op drie dingen de aandacht vestigen, vertel de ons een ambtenaar ter secretarie. In de eerste pleats dat Weesp rijk ia aan cultuurgoederen. In de tweede plaats dat Weeep alle mogelijkheden biedt voor industriële vestigingen en in de derde plaats dat ons stadJe recreatiemogelijkheden heeft AMSTERDAM We gaan verder naar Amsterdam. Daar heeft, als we de Amsterdamee kranten mogen geldVen, de politierechter twee Amerikaanse meisjes uit Parijs, die vier pocketboekjes trachtten te stelen, ver oordeeld tot de hoge boete van 100 om dat Amerika het financiert zo veel beter heeft dan wij. En dat vinden we nou met aardig gezegd van de politierechter. In de eerste plaats, omdat Nederland al Ja- profiteert van het feit dat Amerika zoveel beter heeft dan wij. maar daarnaast omdat die meisjes persoonlijk daar echt niets aan kunnen doen. Het gedrag van die meisjes is te laken, maar gestraft moeten worden, mag. vin- we als leek, de welstand van hun vaderland bij de strafmaat geen rol spe- want een meisje uit een land dat het financieel zoveel slechter heeft dan wij, krijgt aIa ze probeert een pocketboek ■telen toch geen geld toe? 777 EN 308 We hebben u vorige week verteld dat het Nederlandsche Roode Kruis een be drag van 250.000 denkt nodig te hebben de hulpverlening aan uil Indoneilë terugkerende Nederlanders. Dit ie we- s wel aardig, maar de wetenschap la maar half als u hetglronummer van het Rode Kruis (te Den Haag) bent ver geten. hier la het: 777. Dat van de Stichting Hulp aan land genoten In Indonesië, eveneens In Den Haag gevestigd, en die al grote bedragen hoeft besteed, Is 308. zweuveR

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 5