L CHRISTELIJK „Gewoon doen*' uit onzekerheid Groningen ontvangt Chr. Middenstand Eert woord voor vandaag Die ellendige schrapende hoest... Opmerkelijk staal van Russische atheïstische propaganda Kerkorde verlamt initiatief van vrouw in de kerk s De onbekende man Rondom het ambt Wa scha F.V J schrijft ds. J. J. van Ravens- waaij over de houding van pre dikanten ten opzichte van hun ambt. Hij spreekt niet over hen, die (in zekere zin voortijdig) hun memoires publiceren en dan hun best doen de grapjas uit te hangen. Soms ontsieren ze er hun gemeenteblad mee. Het gaat my om hen, die ook zo graag willen laten zien, dat ze maar gewone mensen zijn. Maar ze doen het zo onhandig! Bij herhaling verzekeren ze allemaal stumpers te zijn. die ook niets kunnen. Ze bemerken hélemaal niet. dat ze bezig zijn het ambt dat ze bekleden naar beneden te halen. En menige goegemeen te reageert hier precies ver keerd op Men lacht, omdat do minee zo gewoon is, helemaal niet groots. En de lachers bren gen de dominee ertoe te den ken dat hij populair is. Dat is een griezelig en vluchtig bezit, de populariteit. Omdat dominee dat beseft, doet hij voortdurend zijn best populair te blijven en dus haalf hij volgende keer het ambt weer wat naar beneden. misschien zichzelf?» Deze vraag zal hij wellicht vreemd vinden, want voor zichzelf heeft hij zijn houding een theoretische onder bouw gegeven. Hij meent stellig, dat hij door met een glimlach zichzelf een niet-passende kroon van het hoofd te nemen, bezig is aan een legitieme uitwerking van het algemeen priesterschap der gelovigen. Dat zégt hij ook met zoveel woorden tegen de gemeen te: Gij moet het doen, want ik kan niets. Eigenlijk trapt hij een open deur in, als hij beweert, dat do minee' s voor allerlei werk minder geschikt zijn dan sommige ge meenteleden. Toch meen ik. dat hij met zijn woorden tekort doet aan de waarde van de predikant en zijn ambtelijke arbeid. Mag men zomaar beweren, dat de pre dikant eigenlijk nergens voor Wat moet de gemeente van zo'n publiek getuigenis nu den ken? Denkt ze soms zich bij het beroepen vergist te hebben en een kat in de zak gekocht te hebben? Wordt ze gesterkt in haar over tuiging. dat het traktement van de predikant nog veel te hoog is. als hij toch niets kan in de weinige uren. die hij, naar de volksmond wil. werkt? Denkt de gemeente wel? Of lacht ze slechts om de vlotte do minee? Men weet dit nooit zeker, of ze soms lacht als een boer met kiespijn. Stel u echter voor. dat uw dokter zou verklaren niets van de medische wetenschap te weten, een sukkel, een prutser, een ventje van niks te zijn? Zoudt u hem nog consulteren? geestelijke hansworst te willen fungeren, symptomatisch te ach ten voor de houding van veie pre dikanten tegenover het door hen beklede ambt. Wat doen ze im mers met hun afbraak van hun bekwaamheden'' Als ik me niet vergis, dan trachten ze zich voort durend te bevrijden van een ambts opvatting die ze overal menen aan te treffen en die naar hun gevoel niet meer bij deze tijd past. Ze weten wel. wat men van het ambt. i.e. de predikant, niet n mag verwachten, maar positieve waardering zijn ze (nog) niet in staat. Ze tasten voortdurend de wanden van hun ambt af. omdat ze in verwarring zijn over wat hun positie en taak in. de gemeente is. Op de kansel voelen ze zich tamelijk veilig, om huld door de toga die schijnt heen te wijzen naar het gewicht van hun woord, dat voertuig van Gods Woord is. Maar zonder toog en de vaak letterlijke verheven heid van hun ..redenaarsplaats" in de kerk staan ze er haast, in hun gewone menselijkheid naakt naakt bij. Zij zijn naar het uiterlijk slechts gewoon als ieder ander mens. Het ambt is hen niet meer Rheumatlek Wrijf uw pijn weg maf Kloos- terbalsem. die dief) in de huid dringt en de pijn verjaagt. Kloosterbalsem "geen goud %o goed" aan te zien. althans wat de kle ding betreft. Op hun gezicht staat 't soms wel te lezen... De vroege re nastor loei droeg met hoge hoed en geklede jas zijn ambt zichtbaar mee. Onder dat „uni form" kon veel innerlijke leeg heid en onzekerheid verborgen blijven. Was dat bij alle nu be speurde nadeel ook niet een voor deel en een zegen zowel voor de man als voor de gemeente0 De huidige predikant moet bijna geheel innerlijk zozeer pastor en ambtsdrager zijn, dat de gemeen te daardoor de nabijheid van het ambt ondergaat. Naar het uiter lijk geldt immers van hem: ik ik r niets menselijks mij vreemd. Kan men het de predikanten euvel duiden, dat zij daarbij dik wijls onder de maat blijven? Hun opleiding wordt algemeen onvol doende voor hun werk genoemd Hun dagen worden vaak gevuld met wat ik zou willen noemen de details en randaangelegenheden van hun werk, zaken waarvoor ze niet geschoold en waartegen ze niet opgewassen zijn en die hun geen of te weinig ruimte laten voor hun eigenlijke werk van pre diking en individuele pastorale verzorging en catechese. Op dit. hun eigenlijke terrein krijgen ze te weinig kans tot diepgang te ko men en te groeien. Onbevredigde mensen, haast mislukten moeten ze zich wel voelen. Bovendien we ten ze zeker, niet de plechtsta tigheden en de monoloog te willen van een voorgeslacht in het ambt. i dat we hier de oorzaak moeten zoeken van de neiging vele predikanten om zich en hun ambt als niets voor te stel- IKm' len! Zelf zullen ze. misleid door de lachers in de gemeente, menen humor te bedrijven, maar ds. Van Ravenswaaij noemt het liever zelfironie, dat is zelfvernietiging. Het is een gevaarlijk middel voor wie het gebruikt. Ik schrijf deze dingen alleen maar op. omdat ik bang ben voor al die dominees. die met hun pseudo-leukigheid zichzelf en hun ambt te grabbel gooien. Ze bewer ken immers alleen maar dat men de predikant in het algemeen niet meer of nog minder ernstig neemt. Wie is daarmee gediend? Dreigt niet het gevaar dat men de pre dikant alleen nog maar gaat waar deren. als hij op een ander dan zijn vakierrein specialist is? Drie zaken zijn hierbij volgens ds Van Ravenswaaii van belang. De financiële waardering mag niet langer voor het besef van de pred .ant en van ..de mensen" aan het ambt alle waardigheid ontnemen. Vervolgens ligt er een taak voor de pastorale zorg aan de predikant. Ten derde is dringend nodig een uitspraak van de kerk. wat het ambt wel en niet is. De kerk mag haar dienaren niet in een ambt stellen, waarvan zij zelf formeel noch materieel veel verstandigs weet te zeggen. Tot nu toe wor den de predikanten door de kerk volkomen in het onzekere gelaten over grondslag en omvang van het ambt, dat zij bekleden. j Viering veertigjarig bestaan Sprekers: minister Zijlstra prof. I. A. Diepenhorst en (Van onze sociaal-economische redactie) DE Christelijke Middenstandsbond gaat dit jaar zijn veertigjarig bestaan vieren. Als jubileumstad is gekozen Groningen. De grote zaal van De Harmonie zal hier op 22 en 23 april a.s. gastvrijheid bieden aan de jubilerende christelijke middenstand. Naar het zich laat aanzien zal deze groots opgezette viering uitgroeien tot een demonstratief en propagandistisch congres. Het enthousiasme vooral in de noordelijke provincies is al bijzonder groot, maar ook de rest van het land zal niet achterblijven. Vele leden van christelijke midden-1 doende cijfermateriaal, aansprakelijk standsorganisaties, zullen er behoefte aan hebben door hun aanwezigheid in Gro ningen hun warme belangstelling te de monstreren voor het werk van de geor ganiseerde christelijke middenstand. Te- het programma van het congres ongetwijfeld getuigenis zal zijn •erk. dat de centrale onder leiding van ijn eminente voorzitter, de heer H. de Mooy, verricht. (overheid en p.b.-organen) zitting hebben het thema behandeld door prof. dr. J. H de raad van beheer van het E.I.M van den Berg (Leiden) wat de psycho- ar ook de vrije organisaties. prof. dr. J. II. Bavinck (Amsterdam VU) de eerste lezing gehouden, waarin hij de muuy uei van nei givuuie ucia.ig. uai. i bijbelse gegevens omtrent het onderwerp niet alleen de subsidiërende instanties onderzocht. Vandaag en morgen („..„„v,.»;,) v. v,ohKon I het thema behandeld van den Berg (Leide logische, door dr. E. Brongersma. wat de praktische sociologische aspecten betreft. Wat betreft het programma kunnen we Bovendien zal de overheid hier een prof. dr. K. H. Miskotte zal het thema reeds mededelen, dat behalve de heer Detaak moeten zien, wanneer zonder ruime-1 daarna dogmatisch belichten. Mooij als sprekers zullen optreden zijne i re' overheidssteun het E.I.M. niet bij excellentie minister Zijlstra en prof. dr. machte zal blijken de middenstand vol- I. A. Diepenhorst, lid van de Eerste j doende tegemoet te treden. Anders zal Kamer. men zich tot de publiekrechtelijke be- j drijfsorganen moeten wenden. Andere zaken wordt gesteld voor onjuiste dingen. Dit ten dele ontbrekend cijfermateriaal is dikwijls een grote handicap. Ook het Economisch Instituut voor de Midden stand heeft hierin, ondanks zijn velerlei voortreffelijk werk, nog onvoldoende kunnen voorzien. Om tot een goed begrip te komen van de behoeften, die bij de propagandistisch middenstand bestaan, achtte de heer De het verdienstelijk Mooy het van het grootste belang, dat BfcROEPINGSWF.RK EVANG. LUTHERSE KERK Benoemd tot hulpprediker te Kampen: K. van der Braak te Apeldoorn, die de ze gemeente in combinatie met Apel doorn dienen zal. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Sliedrecht: S. Meijers te Hoogblokland. Beroepbaarstelling: vie. J. G. Beerthuis, Kerkstraat 49, Zoelen. GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te Goes (vak.-R. A. Flinter man i- J van Dalen te Nieuw-Loosdrccht en G. Hengeveld te Woubruggé. „Wederom nam de duivel Hem mede naar een zeer hoge. berg en hij toonde Hem al de koninkrijken der wereld en hun heerlijkheid en zeide tot Hem: „Dit alles zal ïk U geven indien Gij U nederwerpt en mij aanbidt". Toen zeide Jezus tot hem: „Ga weg, satan! Er staat immers geschreven: Den Here uw God zult gij aanbidden en Hem alleen dienen!" Behoeven deze regels nog commentaar? Miljoenen mensen zijn neergeknield voor de satan voor heel wat minder dan „al de koninkrijken der wereld en hun heerlijkheid". Miljoenen mensen nemen het met het recht niet zo nauw als er een klein voordeeltje mee te behalen is. Want miljoenen mensen leven in de greep van de hebzucht. Zij vertoeven in de woes tijn en zij missen de kracht om het Jezus na te zeggen: „Ga weg, satan!" God dienen dat is het enige, dat doel en inhoud geeft aan het leven. Het is het enige waardoor u „rijk" wordt. Niet rijk naar aardse maatstaven misschien maar ge hebt een schat in de hemel die eeuwig is. Congres van theologische studenten in Groningen Amsterdam, de Leuvense (r.k.) uni versiteit en de protestantse faculteit te Brussel, zijn thans in Groningen bijeen voor het jaarlijkse congres van de stich ting verenigde studenten in theologische faculteiten. Het thema van het congres is De afwezigheid Gods. In de Filadelfiakerk is gistermiddag een openingsdienst gehouden, waarin de Groninger hervormde studentenpredikant ds. M. A. Krop voorging. Na een ont vangst door burgemeester Tuin heeft Prijsvraag orgelcompositie De commissie internationaal orgel- De heer De Mooy sprak er zijn ver- concours heeft ter gelegenheid van de achtste orgel-improvisatiewedstrijd. te heuging over uit, dat tengevolge van een houden in jujj 1953 een prijsvraag uit- Tijdens een persconferentie, waarop de beperktere belastingstyging ook de siga- geschreven voor een partita voor orgel op ht*r De Mooij mededeling deed van de a ,t(Jfen. h<,op„, - jubileumviering, vergat hij echter ook ditmaal niet nog even in te gaan op en- dat de winkelier hiervan zal profiteren, kele actuele vraagstukken waarmee op Naar de mening van de minister is de het ogenblik de middenstand te maken sigarettenhandcl in zijn marge reeds te- begrip kort gedaan. Nu de sigarettenprijs geen Kanttekening DRAMA AAN ZUIDPOOL T^AARMATE de dagen verstrijken We schreven het al: het hoofd- en het moment naderbij komt, doel van de Britse expeditie waarop de züidpoolwinter mens (waarvan Hillary deel uitmaakt) en machine in zijn ijzige greep is, het zuidpoolcontinent via de gevangen zal houden, neemt het pool over te steken. Dit is nog conflict tussen de Nieuwzeelander nooit eerder gedaan. Er is even- Sir Edmund Hillary en de lei- wel nooit sprake geweest van de Britse zuidpoolexpedi tie, dr. Vivian Fuchs, ernstiger vormen aan. Hel heb „i het algemeen de middenstand, omdat deze veelal tien cent omhoog gaat, is het misschien tengevolge van het ontbreken Chr. h.b.s. te Barneveld de oprich- christelijke h.b.s.. die bedoeld is als streekschool voor Benne- kom. Wageningen, Rhenen en een deel van de Veluwe. Barneveld heeft nog geen middelbare school. Het comité te Barne veld draagt een interkerkelijk karakter. De burgemeester, mr. C. E. E. Kuntze, heeft er zitting in genomen. alsof de keel scheurt, zo pijnlijk, en daarbij dood-vermoeiend Oe beroemde Canadese hoestsiroop mogelijk de styging op zeven cent i.p. op vijf cent te brengen, zodat ook de handel tegemoetgekomen wordt, aldus de heer De Mooij. het thema „Veni creator" (gezang 78 uit de hervormde bundel), met een speelduur van ongeveer 15 minuten. Uitgeloofd wordt één prijs Een jury gevormd door de heren H. Badings, Albert de Klerk ei Gerink Bakker zal de prijswinnaar 500. der Het bekroonde werk zal op concerten van het orgelconcours 1958 worden uitgevoerd en worden uitgezon den door de Ned. Chr. Radiovereniging en de Wereldomroep. „Er zit geen God in de wolken" Vrouwelijke vicarissen in open brief: „Net echt", maar onvolwaardig (Van een onzer verslaggevers) „Afgezien van enig persoonlijk belang, spreken wij uit, het schade te achten voor de kerk en voor de vrouw, als na het voorstel van de synode der Hervormde Kerk, de ambten voor de vrouw gesloten blijven. Reeds wordt in de neutrale pers het geluid vernomen, dat de kerk aan het volk iets ontnoudt." Aldus een door 35 vrouwelijke vicarissen ondertekende open brief van het Contact van vrouwelijke vicarissen in de Nederlandse Hervormde Kerk aan de classicale ver gaderingen. „Stel ambten open" wedloop, omdat op het eerste ge deelte van de expeditie (tussen het uitgangspunt aan de Weddellzee en de pool) wetenschappelijke 011- Het schijnt, dat Fuchs geen prijs derzoekingen verricht moesten meer stelt op de medewerking worden, o.a. naar de dikte van de van Hillary, niet alleen, omdat ijskap en de vorm van het daar- deze na het volbrengen van zijn onder gelegen land (als het er is), taak de geruchtmakende race Al voordat Hillary de pool bereik- naar de pool heeft gemaakt, maar te. had Fuchs met ernstige moei- ook en vooral, omdat de Nieuw- lijkheden te kampen, die hem zeelander daarna heeft verklaard, een belangrijke achterstand op dat dr. Fuchs er goed aan zou zijn schema hebben bezorgd, doen af te zien van het plan, het Niet zonder reden heeft Hillary zuidpoolcontinent in één ruk over zijn bezorgdheid uitgesproken te steken. over de plannen van Fuchs en hij Als men weet, dat juist dit laat- heeft de leider van de expeditie ste het hoofddoel van de expedi- aangeboden hem van Depot 700 tie is, zal men begrijpen, met wel- af te vergezellen. Fuchs, ke gevoelens de mannen van de schijnlijk zeer gedesillusioneerd, groep van dr. Fuchs zich op het heeft dit aanbod verbitterd ogenblik voortslepen in de barre de hand gewezen en schijnt vast- woestenij van sneeuw en ijs. besloten te zijn, zonder hulp van Hillary's voornaamste taak was, wie dan ook de expeditie voort te het zgn. Depot 700 aan te leggen, zetten. ongeveer halverwege tussen de Misschien verandert Fuchs nog pool en zijn uitgangspunt, Scott- van gedachten, als hij eenmaalfZ basis aan de Rosszec. Hierdoor de pool heeft bereikt, waar de zou dr. Fuchs in staat worden ge- Amerikanen een basis hebben, steld, zijn voorraden voedsel en Doet hij dit niet, dan kan zich een brandstof aan te vullen, vóórdat nieuw drama gaan afspelen, dal hij aan de laatste etappe over het herinneringen oproept aan de zo continent zou beginnen. tragisch geëindigde tocht van de Nadat hij zich van zijn taak had Engelsman Scott in januari 1912. gekweten, heeft Hillary besloten, Ook Scott was een zwaar be niet terug te keren naar Scottba- proefd man, nadat hij ontdekt sis, maar door te raan naar de had, dat Amundsen hem enkele pool. Hij beweert, dit met stemming van dr. Fuchs te heb ben gedaan. Later zal blijken, of dit waar is. Thans is in elk ge val reeds duidelijk, dat het sue- weken was vóór geweest. Als dr. Fuchs doorzet, loopt zijn groep een groot risico. Wanneer de vinnige koude haar intrede doet de snijdende poolwind zich van Ier. Hillary een deprimerende het gebied meester maakt, zulleoj uitwerking heeft gehad op de de technische hulpmiddelen falen,! groep van dr. Fuchs. met alle gevolgen van dien. HET VOLLE POND Aangezien anderen dit reeds deden geven de leden van het contakt in deze brief geen uiteenzetting van de theolo gische overwegingen op grond waarvan zU vóór de openstelling van de ambten voor de vrouw zijn. Z(j willen, nu de classicale vergaderingen moeten beslis sen in deze zaak. slechts trachten inzicht Het Russische volk heeft gisteravond via z(jn officiële radio de raad gekregen, te geven In de moeilijkheden, waarmee de niet meer te piekeren over ..een hemel, die niet bestaat" en zich liever te vrouwelijke vicaris In het huidige bestel concentreren op het lelden van een goed leven. Dit advies werd gegeven In te kampen heeft. een honende aanval van de sowjetschrijver Iwan Niklforowitsj op de opvatting Ook al zou men trachten door het van de onsterfelijke ziel van de mens en zijn leven na de dood. De causerie werd scheppen van nieuwe functies en bedie- uitgezonden In de binnenlandse dienst van de radio. ningen de dienst der vrouw voor de kerk j te behouden, in wezen zou de situatie Nikiforowitsj citeerde een Russische luchtheld. specialist in vluchten op zeer even onbevredigend blijven als thans >te hoogte, die zouhebben gezegd: ,Jk moet lachen overheen volgens de schrijfsters het geval is. 1 de wolken zit. Ik weet wat daarboven is. Goden heb ik De schrijver noemde het religieuze dogma de onsterfelijkheid van de mens een verzinsel, ..om de onderdrukten bang te maken 1 Hij vervolgde: „Het is de plicht van de mens. zijn leven niet te vergallen' met gedachten over de dood maar te pioberen. een gelukkig en doelbewust leven te leiden. Het geloof in een leven na de dood leidt de aandacht van het arbeidende volk af van de strijd ',m een beter leven op aarde, de strijd voor het communisme. 1 Wij zijn tegen dit geloof, want wij willen dat de mensen gelukkig zijn op aarde en wij weten, dat dit geluk kan worden verworven door de macht van het verstand en de kracht van bekwame handen en arbeid." „De vicaris staat tussen gemeente en ambtsdragers. Maar wat voor een jonge man. die deze periode kan zien als een voorbereiding tot de volle ambtsbediening, te aanvaarden is, wordt voor de theologisch gevormde vrouw met ervaring van het gemeente leven, steeds moeilijker te dragen. Zij blijft levenslang in deze onzekere po sitie verkeren- Hoe zij ook 59 ,,De dieren zullen doodsbenauwd zijn, maar ze moeten gevoerd en verzorgd worden endat kan ik doen. als ik maar terug mag gaan." Jess wist natuurlijk niet wanneer iemand te rug zou kunnen gaan naar de kust, hoewel ze evenzeer als Petra achtervolgd werd door de ge dachte aan al die hulpeloze achtergebleven die- ren. Om haar gedachten af te leiden, nam ze Petra mee naar de keuken, waar een paar vrouwen bezig waren boterhammen te smeren en choco lademelk te bereiden. Voor ze vertrok, zag ze Jane Bretton naar Petra toegaan; Edgar Bret- ton was met Muir meegegaan naar de kust Zij en Petra gingen samen boterhammen klaar ma ken. maar Jess zag. dat Petra al heel spoedig moeite had haar ongeduld te onderdrukken van wege het feit, dat Janc niet in staat was haar tempo van werken bij te houden. Toen Jess een uur later nog eens ging kijken, was Jane verdwenen ,,Ze zei," vertelde Petra met een spottende lach, „dat ze beslist een poos je moest gaan slapen, omdat ze er anders als een dweil zou uitzien en morgenochtend tot niets mee in staat zou zijn." ..Hoe zou het met de rest van ons gesteld zijn. denkt ze°" antwoordde Jess vermoeid. „Dat weet ik niet. Ik heb gezegd, goed. ga maar naar huis want ik had toch niet veel aan haar. Toen zei ze iets, waar ik me werke lijk kwaad over maakte." „Ik kan me niet voorstellen, dat dat mogelijk is, Petra." Toch wel. ik werd kwaad, verzekerde Pe tra haar nadrukkelijk. „Ze zei. dat het allemaal erg vervelend was omdat, toen mijnheer Fores ter opbelde en zei. dat Edgar mee moest naar de kust om te helpen, zij en Edgar net van plan door Jane Arbor waren aan te schikken aan een gezellig dinertje zij tweeën. Toen werd ik kwaad en zei, dat het jammer was. dat de watersnood haar ge zellige dinertje bedorven had. Dat het natuur lijk niet zo erg was van die verwoeste huizen, van de kinderen en de mensen en de dieren, die verongelukt waren. Ik weet niet. wat ik verder allemaal nog gezegd heb, maar ik ging nog een hele tijd zo door!" „Wat zei Jane, toen je uitgesproken was?" „Ze zei, dat ze een dergelijke onbeschaamd heid niet zou dulden van een bakvis als ik ben en toen ging ze er vandoor." „Je hebt je voor je leven een vijand gemaakt, Petra. Maar ik geloof niet. dat dat erg belang rijk is, aangezien je hier spoedig weggaat." „Het zou toch niet belangrijk geweest zijn, want zij gaan ook weg." „Gaan de Brettons weg?" vroeg Jess verwon derd. „Ja, Edgar heeft van een rijke oom een landgoed geërfd ergens in Worchester en hij heeft mijnheer Forester ontslag gevraagd. Dat was 'trouwens de reden van dat dinertje." Het nieuws maakte niet veel indruk op Jess. Onder andere omstandigheden zou ze blij ge weest zijn. bevrijd te worden van Jane Bretton's boosaardige tong. maar tegen de achtergrond van de ramp van die nacht leek dit nu volkomen on belangrijk. Aangezien er geen nieuwe daklozen meer ge arriveerd waren, verzocht ze Petra terug te gaan slapen. Zelf kon ze niet slapen. Ze ging een ken opzoeken en een stoel, want ze had me\ Seacombe beloofd, dat ze een paar uur rust zou nemen in ruil voor de belofte, dat de oude huis houdster zelf een paar uur zou gaan liggen. Naarmate het stiller werd in huis, scheen het geraas van de storm in kracht toe te nemen Jess had een gevoel, alsof haar Hele zenuwge stel een reusachtig oor geworden was. dat naar luisterde en er doorheen de vrede en rust probeerde te horen, die er onherroepelijk op zou moeten volgen De storm raasde voort daarginds, ergens buiten, was Muir en n schien Liane ook. Liane. Waar was Liane? Jess kreeg de vage overtuiging, dat er meer achter de geheimzin nige verdwijning van het meisje stak. dan zij en Muir vermoed hadden, toen ze tot de con clusie gekomen waren, dat ze haar belofte gebro ken had en weer naar de Warrens gegaan was. Het was mogelijk, dat ze dit gedaan had. Maar als ze dit gedaan had, hoe kon het dan, dat nie mand haar gezien had, niemand in haar eigen dorp en niemand van Cranemouth? Jess voelde, dat ze een verkeerde conclusie getrokken hadden. Maar hoe? En als Liane niet door de overstroming verrast was, waar was ze dan en waarom was ze niet naar huis gekomen? Een kind bewoog zich in zijn slaap, schrok wakker en begon te huilen. Iedereen, die kans gezien had in te sluimeren, werd er wakker van. Hier en daar klonk gemompel, maar niemand mopperde. De slachtoffers van de watersnood stonden op en maakten aanstalten de grimmige vooruitzichten van een nieuwe dag onder ogen te zien. (Wordt vervolgd) in praktische levenswijsheid en theo logische kennis, zij blijft een functie bekleden, die afgestemd is op de pas afgestudeerde theoloog. Zij verricht predikantswerkzaamheden, maar op haar staat het stempel: niet volwaar dig." De vrouwelijke vicarissen verlangen, blijkens de brief, klaarheid en een ar beidsveld, waar zU de wezenlijke een heid van al het werk In de gemeente beleven kunnen. Haar eigen werk is, laar zy zeggen, te zien als stukwerk. De rrouwelijke vicaris Is „net echt", maar zij staat officieel buiten de vergaderin- 1 van de ambtsdragers der kerk. .Ook als zij ten volle gewaardeerd wordt en haar maatschappelijke positie niet in gevaar is, dan blijft toch de schei ding van Woord en sacrament; telkens botst zij tegen een grens op. die niet uit het wezen van de zaak zelve voortkomt. Daarom staat de vrouwelijke vicaris in de huidige situatie bloot aan bijzondere geestelijke gevaren." In de brief wordt gesteld, dat de vrou welijke vicaris een opkomende bitterheid tegen deze orde slechts na veel inner lijke strijd en gebed kan overwinnen. Sommigen zijn gekomen tot een soort berusting die het initiatief verlamt. De kerkorde remt de ontplooiing van haar krachten. Niet alleen geestelijke onzekerheid, aar ook materiële zwakte kenmerkt de positie van de vrouwelijke vicaris. Zi;" begint als hulp van de predikant, dik wijls met een bijzondere opdracht. „Maar welke predikant verlangt levenslang een bijzondere opdracht te hebben, hetzij voor de jeugd, hetzij voor ouden van dagen, zieken of catechese? Normaal moet worden geacht, dat na een aantal jaren het verlangen ontstaat in het volle gemeentewerk betrokken te worden. De vrouwelijke vicaris heeft dan niet m de instelling van een jong meisje, m is door het werk gegroeid en gerijpt." Telkens wordt de vrouwelijke vicaris pijnlijk herinnerd aan haar nietvolv dig-zijn. Steeds moet zij, zo lezen wij, aan gemeenteleden uitleggen waaroi niet echt predikant is, want groot is het aantal van hen, die de achtergrond daar van niet kunnen vatten. De opbloei van de vrouwenorganisa ties achten de schrijfsters een duidelijk teken van de geestelijke krachten die in de vrouw schuilen. Sprekend de overige ambten lijkt het de vicaris sen derhalve onjuist, dat de vrouw deze niet mag bekleden, „hoewel velen goede ouderlingen en diakenen weest zouden zijn." De brief eindigt als volgt: „WU zijn van mening dat het juist is, dat het ge tuigenis der kerk gedragen wordt door mannen en vrouwen, die ook in ambtsbediening samenwerken. WU ho pen. dat de consideraties der kerkelijke Peter Thorneycroft als kanselier van uitgaven voor het volgende begro de Britse schatkist? tingsjaar hoger zullen zijn dan 1 Te oordelen naar de reactie van de van het huidige jaar. 'Een besnoeiing Londense effectenbeurs altijd een in deze sector zou volgens de pref nauwkeurige graadmeter worden mier tot gevolg hebben, dat de vaki' de wijzigingen in het Britse kabinet beweging geprikkeld wordt tot loon-) nogal rustig opgenomen. Het nieuws eisen, waarmede belangrijk grotere] veroorzaakte wel even een schok, bedragen gemoeid zullen zijn, diel maar de koersdalingen waren veel een bedreiging zouden vormen 1 kleiner dan men gevreesd heeft. de waardevastheid van het pondf1 Het vertrouwen in het pond sterling sterling, de stabilisering van de prij is blijkbaar bewaard gebleven en dit zen en het prestige van Engeland vindt de betrouwbare Manchester Ook het werkloosheidsvraagstuk zoi aa Guardian belangrijker dan het ver- een belangrijke rol hebben gespeeld e8 lies van Thorneycroft als minister Premier Macmillan wil blijven stre liei van financiën. Het (liberale) blad ven naar uitbreiding van de schrijft, dat de kwestie waarover het gelegenheid, ondanks alle moeilijk^* geschil gaat op het eerste gezicht heden, waarop deze zal stuiten, een dermate ingrijpende daad als Wij weten niet, wat de diepere oor :J het aftreden van de minister geens- zaak van Thorneycroft's aftreden ii J zins rechtvaardigt en het knoopt Hebben persoonlijke motieven hic hieraan de verondersteling vast, dat de overhand gehad, zoals wel word er nog veel bekend moet worden beweerd, of is hier sprake van e« over de werkelijke oorzaak van de prestige-kwestie? moeilijkheden in het Britse kabinet. Wat dit laatste betreft herinnerei Over hetgeen totnogtoe over het ge- we ons, dat enkele weken gelede! schil bekend is geworden, hangt vol- geruchten de ronde deden, dat - 1 gens het blad iets onwerkelijks. achter de schermen in het Britst In zijn ontslagbrief heeft Thorney- kabinet een felle strijd werd gel»'" croft slechts in grote trekken te verd tussen Thorneycroft en kennen gegeven, waarom hij niet nister van defensie, Duncan Sandj langer de verantwoordelijkheid wil (een vroegere schoonzoon vz dragen. Het enige punt, dat houvast Churchill). Thorneycroft verzetl if biedt is de opmerking, dat de Brit- zich tegen het voorstel van Sandyi 1 se regering weigert, zich voldoende dat Engeland zelf zou overgaan WRcn beperkingen op te leggen, die naar de vervaardiging van intercontineuj i lijn mening een eerste vereiste zijn talc ballistische projectielen, c voor de waardevastheid van het prestige-overwegingen. Blijkbai pond sterling, de stabilisering van moest Thorneycroft in het kabini 5 de prijzen en het prestige van Enge- het onderspit delven, maar heeft land. uit politieke of veiligheids-overffh Premier Macmillan doet het in gingen er de voorkeur aan gegevei u zijn antwoord aan Thorneycroft van dit conflict geen melding te r voorkomen, alsof talrijke onderwijs- ken bij zijn ontslag-aanvrage. 7itster; dr. C. Boer. rdthuis te Arnhem, irgersdijk, geestelijk directrice Arbeidsersgemeenschap Wood- brookers Bentveld; C. A Elink Schuurman. Den Haag; M. H. van Bverdlngen. vicaris hervormde gemeente Hillegersberg; J C. ten Have. vicaris Marthasfichtirvg Alphen aan den Rijn: G. A van den Hout. vicarij her- ■■■■■I Utrecht; H. E. de Lagh. se Protestantent rong. pastoraal 1 sente Amsterdai \edewerksfer hervormde Ds. G. Taverne geen lid meer van Herv. gemeente Ds. G. Taverne, voorheen predikant vi de hervormde gemeente te Hoogevr die als zodanig werd afgezet en tl voorganger is van het Presbyteriaal he vormd kerkgenootschap, is door kerkeraad van de hervormde gemeen van Hoogeveen van het lidmatenregist afgevoerd. De kerkeraad meent dat h'01 lidmaatschap van de gemeente niet samengaan met de prediking in andere kerkgemeenschap. VAN HER EN DER Blijkens een rapport van de Une* oefent Frankrijk na de Verenigde S# ten de meeste aantrekkingskracht 1i op studenten uit het buitenland. Inl Verenigde Stalen zijn volgens het raf port 36.494 studenten uit het buitej land ingeschreven, in Frankrijk 16.81 In Rusland 12.300. in Argentinië 10.11 en in Engeland 9.723.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 2