Jlicuuie £cifc$rl)c GTeurant Belastingverhoging ontmoet veel kritiek P.T.T.: geen verlies, maar winst door maatregelen Auto te water twee doden Economische situatie is nog niet gezond Gratis Koopuur Sjahrir waarschuwt voor een burgeroorlog Duitsers huiverig voor handel met Indonesië (Ju tót (jöAip! VRIJDAG 3 JANUARI 1958 BUREAUS. Stet afdeling: Tel 31441 ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936- Achtendertigste jaargang no. 11150 CHRISTELIJK.*41 lOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Ometreken H^kuuinislid) is ohfWeuctt myo Q®"1 in teafjcnapoct" Sombere klanken van Rijnland ZIE PAGINA 3 Nieuw jaar brengt nieuwe politieke spanning (Van onze parlementaire redacteur) DE BELASTINGVOORSTELLEN van de regering zijn gisteren in de Tweede Kamer beslist niet hartelijk ontvangen. Uitgezonderd de wcialistische fractie hebben alle andere fracties grote bezwaren tegen deze voorstellen ingebracht. Nadat alle sprekers het woord hadden ge voerd kon men de conclusie trekken, dat alleen de verhoging van de omzet belasting op televisietoestellen algemeen geaccepteerd werd. Tegen alle andere voorstellen werden dus bezwaren ingebracht. Deze bezwaren resulteerden in tien amendementen en een motie. En dat terwijl men wist, dat het kabinet eigenlijk geen wijziging van deze voorstellen kon aan vaarden. Het nieuwe jaar begon dus zoals het oude was geëindigd: met de nodige poli tieke spanning. Vrijwel alle sprekers be handelden deze wetsontwerpen in het ka an de bestedingsbeperking. Is het geoorloofd nog verder te gaan met de be perking van de industriële bedrijvigheid werkloosheid steeds meer toeneemt? as wel de centrale vraag in dit de bat. Alleen de socialist Vondeling wenste Iets goeds van deze ontwerpen te zeggen. Deze belastingverhoging brengt meer geld In het laatje om de werkloosheid te kun- bestrjjden. zo zeide hij. De socialisti- iche afgevaardigde vond het juist, dat de regering niet een te luchthartige politiek voert. Zij moet in haar beleid op tegenval lers rekenen. Een van die tegenvallers kan zijn: de budgettaire gevolgen van de ontwikkeling in Indonesië. AAle andere woordvoerders spraken dos >n andere taal. Daar was die heer Luoas (kath. v.), diiie ziioh er over beklaagde, dait gering net doet ailsof zij ten onder lat als er geraakt wordt aan die 107 min., dóe met die belastingverhoging zijn jemoejd. Deze afgevaardigde was het eens met de regering, dait onze naitóomaQe ziekte die overspanning van ons economisch leven bestreden moet worden. Voor s het echter slechts de vraag of de regering de juiste dosis geeft. Zijn de ge neesmiddelen (het bes tedings bep erkingbe- fctd) reeds uitgewerkt? Moet dus niet ge wacht worden met het geven van een nieuwe dosis geneesmiddelen? Anders laan we aan een andere kwaal lijden: de werkloosheid. Het is dus mogelijk, zo zei de cie heer Luoas, dat er gekozen moet worden tussen een regreimgsordsi6 en een nog groter kwaad. En daar was-de heer Van Leeuwen (to-b.) die deze wetsontwerpen even onjuist vond als „het remmen op een gladde weg in een bocht bij mistig weer". De heer Van Eysden (a.r.) kon niiet inzien waarom de regering zo vasthoudt aan een opbrengst 107 min. Dit bedrag kan niet abso luut zijn ails ons budget ongevi miljard bedraagt. De heer v. d. Wetering (ch.) klaagde bij voorbaat over aanvaardbaar" dat de regening zou gaan uitspreken. Op zo'n maniier kan de Kamer bkter langer op reces gaan, zo zeide hij, de democratie bedient zich meer van vreemde wapens. En ten slotte was daar de heer Van Dis (s.g.), die tegen elke be- Ustnngverhoging bleek te zijn en vóór eik amendement om de belastingen .gen Sigaretten Op z'n zachtst gesproken: er was du: niet veel enthousiasme voor dieze voor- I at allien. Een amendement van de heer Van Eys den (a.r.) om de verhoging van de omzet- Advertentie Extra voordelige aanbieding karpetten (AOH. SMYRNA 2 x 3 v IODERN BOUCLÉ 2x3 AARVEILOURS 2 x 3 v FFEN HOOGPOOL in diverse kleuren 2 SALONMAAT 140 x 200 v BULTHUIS Botermarkt 23 tel. 20854 Frankrijk zou het enige Europese lid van de N.A.V.O. zijn, dat onmiddellijk is ingegaan op het Amerikaanse aanbod, gedaan tijdens de topconferentie te Pa rijs tot levering van ontwerpen en brand stof voor atoomduikboten. De New York Times meldt echter dat meer aanvragen van Europese NAVO- landen binnenkort verwacht worden. He Amerikaanse Congres zal de leveranties moeten goedkeuren. Illlllllllll' Waar het om gaat Met de voorstellen tot belasting verhoging rekent de regering, op kasbasis, op een extra inkomsten van 107 min. Dit bedrag wordt verkregen door 1. Een tijdelijke verlening van de schorsing van de investerings aftrek. voor het jaar 1958 2. Een tijdelijke verlenging van de vervroegde afschrijving, voor het jaar 1958. 3. Verhoging van de omzetbelasting, tot 1 augustus 1959. a, op sigaretten van 5 tot 8% b. op televisietoestellen van 10 tot 18 Een verhoging van de vermo gensbelasting van 5 pro mille tot 6 pro mille dasting op sigaretten te beperken tot 1*1», zodat het percentage niet op 8 maar zou worden gebracht, heeft In het t zeer veel steun ontvangen. De hc- Van Leeuwen (lib.), Lucas (kath. v.) d. Wetering (c.h.) verklaarden zicb met de Inhoud van dit amendement t# kunnen verenigen. In het voorstel van de regering bedraagt de belasting op siga retten niet minder dan 70'/i van de pu- bliekprjjs. Dit is nu 67'/.. „Wordt nu de toelaatbare grens niet overschreden?" zo vroeg de heer Van Eysden, die vol be grip was vóór de vrees van handel en industrie, dat de omzet in sigaretten zou teruglopen. Het a.r. amendement zou de regering 20 min. kosten. Nu twijfelde de heer Van Eysden er aan of dit wel het geval zou zijn, omdat de schatkist door de geringere omzet van de steeds duurder wordende sigaretten minder bin nen krjjgt. Maar zou dit niet zo zün, dan Is het voor hem nog de vraag of een ader- lating van 20 min. wel een ramp la. Zelfs die soeieflisten wa-ren op dit pumit nog toegevend. Weliswaar gaan zij ak koord met de verhoging van de sigaret- tenprijs, maar zij wilden toch ook de re acties van de industrie en de consument nauwlettend voligen. Zou de omziet dellen, dian zal er gezocht moeten worden naaa- ZIE VERVOLG PAGINA 5 De prinsessen Irene en Margriet genieten van hun wintersportvakantie in Oostenrijk. De burgemeester van Lech, gekleed in plaatselijk kos tuum, ontving zijn hoge gasten op het terras van heUhotel waar de twee logeren (Telefoto) HET POSTVERKEER is voor het eerst gedurende 1957 niet geste gen. Het telefoonverkeer is het afge lopen jaar wel toegenomen, maar minder sterk dan de voorgaande ja ren. Deze mededelingen heeft de directeur- generaal van de P.T.T., ir. J. D. H. van der Toorn, gedaan in de nieuwjaarsrede, die hij voor vertegenwoordigers van zijn personeel hield. De financiële uitkomsten waren begin 1957 niet best. Vooral de posterijen baar den ernstige zorgen. Verhogingen van do tarieven waren noodzakelijk. Een personenauto, waarin driie personen waren geaeten, is vannacht in de haven van Burghsiluis te Haamstede gereden. Twee van de inzittenden, mevrouw Lam- degent- Hogenboom iriit Haamstede en haar broer, P. Hogenboom uit NoordwefliLe, zijn daarbij verdronken. Over de oorzaak is niets bekend. Minister Hofstraoppassen gebodeii In zjjn uitstekende redevoering kon minister Hofstra gelukkig toegeven, dat er de laatste maanden een duidelijke ont wikkeling ten goede valt waar te nemen. De invoercljfcrs stijgen en het is dan ook de verwachting dat het tekort op de be talingsbalans in 1957 iets lager zal zijn dan in 1956. Toch kan men niet zeggen dat er fundamenteel een gezonde toestand is bereikt. De toestand kan men normaal noemen ais er een overschot op de beta lingsbalans is van ongeveer 500 600 min, bij een normale voorraadvorming van ongeveer 800 min per Jaar. Momen teel dekt onze deviezenvoorraad slechts twee en een half i drie maanden invoer. Dat is, ook internationaal gezien, een on gunstig cijfer. Een verdere versterking van de deviezenvoorraad is dan ook nood zakelijk om een eventuele depressie doel- ■effend t rijder Terwille de prijzenslag?" van de werkgelegenheid in de toekomst kan de regering dan ook op dit moment haar politiek niet veranderen. Minister Hofstra zeide te streven naar waardevast geld. Daarom is het een essentiële stelling van het regeringsbeleid dat het tekort op de begroting niet groter mag zijn dam 405 min. Deze wetsontwer pen, aldus de bewindsman van financiën, moet men dan ook zien als een middel in de arnti-inflatiepoliitiek. De regering moet voorzichtig zijn Zo kan de ontwikkeling in Indonesië ons voor financiële cc quenties stellen van enige tientallen mil joenen. Bovendien staat vast dat de be lastingraming in 1957 de opbrengst niet zal overtreffen. Op de niet-kohierbelas ting is een tekort van 100 min te verwach ten. Dit alles noodzaakt tot een voor zichtige budgettaire politiek. Zeer ernstige bezwaren had de heer Hofstra dan ook tegen het amendement Van Eysden (a.r.) om de omzetbelasting op sigaretten maar met 1 te verhogen. Op welke wijze zal het ontbrekende be drag van f 20 min. dan gecompenseerd moeten worden? Minister Hofstra zeide dat het sigarettenverbruik van 1( 1956 is gestegen van 8221208 stuks hoofd van de bevolking. Deze geweldige stijging van de omzet bewijst dat de prij. riet onredelijk hoog is. Alleen in België rookt men goedkopere sigaretten nl. 90 cent voor een pakje van 25 stuks. Deze iretten zijn echter uit inlandse tabak ■vaardigd. Voor pakjes van 20 stuks betaalt men in W. Duitsland f 1.55. in Engeland f 1.90 en in Franrijk f 1.15. Bij ons is de gemiddelde prijs 90 cent. De amendementen op het ontwerp ter verlenging van de investeringsaftrek den door de bewindsman afgewezen. Er zijn bedrijfstakken, die het moeilijker hebben dan onze internationale scheep vaart. Wel was de minister bereid het ge hele probleem van de investeringsaftrek bij de komende imdustrialisatienota t< kijken. Hij liet het aan de Kamer ov> de gemeenten en de provincies van deze belastingverhoging moeten profiteren. Zo niet dan komt er 20 min vrij. In dat geval is minister Hofstra genegen te be palen, dat er aan de vervroegde afschrij ving niet getornd zal worden. Nog later op de avond verklaarde de minister financiën ook bereid te zijn dit bedrag te besteden voor een geringere verhoging van de omzetbelasting. Maar of dit zal ge schieden zal eerst heden blijken. over 1957 laten zien, het staatsbedrijf in zijn geheel door de genomen maatrege len een winstcijfer zal vertonen. En dat terwijl op de oorspronkelijke begroting voor 1957 een verlies van 36^2 miljoen was geraamd. Bij de telefoon verminderde in 1957 het aantal wachtenden van 55.000 tot 42.000. Door de tariefverhoging verminderde het aantal aansluitingen op de draad omroep met 20.000. Wegens overtreding van de wet op het kijkgeld moest in 1957 2.000 keer proces-verbaal worden op gemaakt. Tegen houders van radiotoe stellen, die hun toestel niet hadden op gegeven werd 17.000 keer proces-verbaal opgemaakt. In totaal zijn nu meer dan '00.000 processen-verbaal geschreven we gens dergelijke overnemingen. De ontsparlng bij de Rijkspostspaarbank bedraagt, over geheel 1957 genomen, vijf miljoen gulden. De grote opvragingen zijn Sn niet geringe mate het gevolg van over heveling van de spaargelden naar de nationale woningbouwlening. Maar afge zien hiervan blijkt toch dat er in 1957 minder gespaard is dan de voorafgaande DONDERDAG van 12.30—1 uur (stempel 8) en van 2—2.30 uur (stempel C) ELKE DAG 1 UUR GRATIS KOPEN KOOP U RIJK l.dc Leiden Noordwijk GOEMAAT Katwijk Rijnsburg Opnieuw in regering Rokossowsky naai* Moskou terug Maarschalk Konstantin Rokossowsky is ontheven van zijn functie van bevelhebber der Transkaukasische troepen en opnieuw benoemd tot plaatsvervangend minister van defensie van Rusland. Rokossowsky was ook plaatsvervangend minister van defensie voordat hij, in oktober, werd be last met het Transkaukasische commando. Deze benoeming in het aan Turkije gren zende gebied werd bekend toen de span ning tussen Syrië en Turkije op haar hoog tepunt was. De in Polen geboren Rokossowsky is zeven jaar minister van defensie van Po len geweest. Als gevolg van de „democra tisering" in Polen onder leiding van Go- moelka. werd hij van zijn functie ont heven. In november 1956 werd hij naaste me dewerker van de inmiddels afgezette maarschalk Zjoekof. Drie dagen voor het ontslag van Zjoekof kreeg Rokossowsky zün militaire functie. Orde hersteld in Venezuela De .opstand in Venezuela heeft slechts één dag geduurd. Volgens berichten uit de hoofdstad Caracas zijn de rebellerende militaire een heden overal op de vlucht gejaagd en worden thans in de binnenlanden achtervolgd door regeringstroepen. President Jiménez maakte gisteravond in een radio-rede hot einde van het ver zet bekend, nadat een opstandige groep militairen te Los Teques, 24 kilometer van de hoofdstad, zidh had overgegeven. Tevoren was in een communiqué van het leger gezegd dat het garnizoen van Mara- cay, het centrum van de opstand, de wapens had neergelegd. De leiders van de rebellen zijn met een vliegtuig naar Columbdë ge-vlucht, waar zij politiek asyl hebben gekregen. (Voor een beschouwing zie pagina 5) Sukarno en Subandrio samen op stap SUKARNO zal volgende week, naar de correspondent van het A.N.P. in Djakarta verneemt, bij zijn vertrek naar India worden vergezeld door de minister van buitenlandse zaken, Subandrio. Of deze de gehele rondreis ook naar Egypte, Pakistan, Birma, Ceylon en Japan zal meemaken, is niet bekend. Het kabinet zou hierover vanavond be slissen en zidh dan tevens beraden over de schaarste aan rijst, de „Irian-cam- pagne" en de maatregelen tegen de Ne derlanders. Een dag voor zijn vertrek zal Sukarno het dagelijks beleid overdragen aan Sartono. Sjahrir Sutan Sjahrir, de voormalige Indone sische premier, heeft gisteren naar hij zelf zegt ongewild politieke kringen ln opschudding gebracht door te verkla ren, dat „een communistische greep naar de macht tijdens de afwezigheid van Soe- Morgt en in ons ZONDAGSBLAD "VTorgen verschijnt het eerste Zondagsblad in het nieuwe Jaar en in dat nummer zijn al di rect enkele interessante artikelen verwerkt. Zo vindt u op pagina 1 een be schouwing over het nieuwste huisdier dat reeds op vele plaat sen een huisvriend is geworden, nl. de goudhamster, een knaag dier dat een trouw speelgenoot je van de kinderen blijkt te zijn. Op dezelfde pagina wordt ge schreven over oud-christelijke weefsels. 0 Het korte verhaal is ditmaal in het humoristische genre. G. H. van Maren sohreef over de Ap pels van de troonpretendent. De nazaten van de beroemde mui ters van de Bounty leven nog op het eiland Pitcairm. Ook daarover een artikel op pagina 2. Op Blad Zij wordt begonnen met een kort overzicht van d® nieuwjaarswensen der presi dentes van verschillende bon- De pagina Geestelijk Leven brengt een verhaal over de jon ge evangelist Anne van der Bijl, die het grootste deel van het jaar achter het IJzeren Gordijn In het Cultureel Venster wrordt geschreven over het belang van kleur in de woning. In Zweden en Noorwegen is het schaatsseizoen weer begonnen, en tal van ploegen bereiden zich voor op de Europese en wereld kampioenschappen. Op de foto een aantal Nederlanders in trai ning. Van voor naar achter Wim de Graaff, Kroon, Vogels en Jeen van den Berg. Evertsen op weg naar Nieuw-Guinea Hr. Ms. fregat Evertsen is volgens A.P gisteren van San Diego in Californië naar Honoloeloe en Nederlands Nieuw-Guinea vertrokken na een dag gelegen te heb ben om brandstof in te nemen. Het schip is op weg naar een bestemming in het zuidelijke deel van de Stille Oceaan- Premier Nehroe beledigde de heilige koe der hindoes PREMIER NEHROE van India heeft in een rede een koe met een paard vergeleken cn het gevolg daarvan is dat hü door een politieke tegenstander, Sitaram Khema, is aangeklaagd wegens „heiligschennis". Pandit Nehroe heeft verklaard, geen verschil te kunnen zien tussen een koe en een paard omdat beide dieren hem even dierbaar zijn cn even nuttig zijn voor het volk van India. Khema heeft hierop een klacht ingediend bij het gerecht. Nehrocs tegenstander is een geleerde orthodoxe hindoe-brahmaan. De premier is dat ook, maar wat minder orthodox. Khema noemt het heiligschennis om de koe het heiligste dier van de hindoes te vergelijken met een paard. Zijn godsdienstige gevoelens zijn erdoor gekwetst hij meent recht te hebben op 100.000 ropljen schadevergoeding. Hij zal echter met slechts één roplj tevreden zijn, omdat Nehroe beweert geen pie (cent) te bezitten. De rechter heeft de datum voor het proces nog niet bepaald. Nederlanders verstoten van effectenbeurs te Djakarta WEST-DUITSLAND zal niet geestdriftig Ingaan op het Indonesische verlangen, de handelscontacten met Nederland naar de Bondsrepubliek over te brengen, heeft een bestuurslid van de Hamburgse Kamer van Koophandel, dr. Keiter, gisteren ver klaard. Dr. Keiter zei dit naar aanleiding van een opmerking van de president van de Indonesische Kamer van Koophandel Sub' chan. Volgens persberichten nit Amster dam zou deze daar hebben gezegd, dat Wcstduitse zakenlieden geen rekening zullen houden met de politieke kant van deze zaak en gebruik zullen maken van de hun geboden kans op handel met In donesië. Hot komt volgens dr. Keiter niet bij de Duitsers op, de Nederlanders, met wie zij door de gemeenschappelijke markt zijn verbonden, „in de rug te steken Duitsland heeft wel grote deviezen reserves, maar niet het investeringskapi taal, dat nodig is om de economische be trekkingen met Indonesië uit te breiden. „In ieder geval," zo zei dr. Keiter, „zou dit slechts mogelijk zijn indien Indonesië meer rekening hield met en meer eerbied toonde voor buitenlands bezit." Op last van hot Indonesische ministe rie van financiën zullen alle Neder landse leden van de effectenbeurs van Djakarta nog deze maand worden ge royeerd. Het bieden ter beurze moet Door deze nieuwe maatregel zijn alle Nederlandse banken in Indonesië ge troffen en verder effectenmakelaars, als mede financiële instanties, die Neder landse vertegenwoordigers hebben op de effectenbeurs- De maatregel wordt volgens A.P. in Nederlandse zakenkringen beschouwd als een nieuwe stap om de Nederlandse in vloed op de Indonesische economie te breken. Op de effectenbeurs van Djakarta zijn de Nederlandse belangen tot dusverre toonaangevend geweest. De Wesbduiitse ambassadeur te Djakar ta heeft heden voiligens A.N.P. een ondier- houd gehad met de Indonesische min van buitenlandse zaken Subandrio, v. bij deze laatste volgens welingelichte kringen de hoop heeft uitgesproken, dat West-Duitsland zijn houding op econo misch gebied jegens Indonesië niet zal wijzigen na Indonesiës optreden tegen Ne derland. De Indonesische plannen om de Neder landse spoorwegmaatschappijen te natio naliseren zijn overgedragen aan de na tionale veiligheidsraad. Indonesië had enige jaren geleden plannen opgesteld om voor deze bedrijven 86 miljoen roepiah t« betalen, doch de bedrijven wezen dit ai karno een burgeroorlog tot gevolg zou hebben." De ex-premier zei later dat het een antwoord was geweest op een hypo thetische vraag en dat hij het niet gege ven zou hebben als hij geweten had. dat het werd gepubliceerd. De minister van voorlichting Sudibjo zeide: De verklaring van Sjahrir doet mij denken aan de bewering van Hitier, dat de communisten de Rij'ksdag hadden in brand gestoken, terwijl dit in werke lijkheid door zijn eigen mensen was ge daan. De communistische Bintang Timur merkt op, dat Sjahrir kennelijk een tweede communistische opstand wil uit lokken teneinde alle communisten uit de weg te ruimen. Wapens Majoor Harsono, de Indonesische leger- woordvoerder, heeft gezegd, dat Zweden op grond van politieke overwegingen het Indonesische verzoek om wapenleve ranties had afgewezen. Volgens hem i6 een dergelijk verzoek ook gericht aan de Verenigde Staten, Engeiond, Frankrijk, Italië, Australië, Zuidslavië, Tsjechoslo- wakije, Polen en Zweden. Harsono wilde niet zeggen, met welke landen al over eenstemming is verkregen. Het kopen van wapens heeft volgens hem niets te maken met het geschil over Nieuw-Guinea. Volgens een gewoonlijk betrouwbare bron in Londen heeft Indonesië sedert het begin van de orisis in de betrekkin gen met Nederland geen pogingen gedaan, wapens te kopen bij officiële Britse la» Volgens berichten van Borneo en Su matra wordt door deze eilanden op ruima schaal ruilhandel bedreven met Singa pore en Europese havens. In Bandjar- masdn was een derde zending van 500 ton rijst aangekomen, waarvoor Borneo rub ber levert. Het provinciaal bestuur van Midden- Sumatra heeft bepaald, dat voor alia verschepingen van goederen naar andera Indonesische gebieden vergunning moet worden aagevraagd. Op deze manier la de export uit Midden- naar Zuid-Suma- tra en naar het district Tapanoeld ln Noord-Sumatra gelegaliseerd. Het ver sohepen van goederen naar Java en het oostelijk deel van Noord-Sumatra is ver boden behoudens op grond van een ruil overeenkomst. A He exportprodukten van Tapanoeld zouden nu worden verhandeld via Padang op Midden-Sumatra in plaata van via Medan op Noord-Sumatra. VoLgens plaatselijke persberichten zou ook het bestuur van Midden-Sumatra tot ruilhandel overgaan en deze week dui zend tons ruibber, koffie, nootmuskaat en kinabast naar Europese havens versche pen. De exporteurs moeten zorgen, dat ten minste een kwart van de weder in te voeren goederen zal bestaan uit rijst, krantenpapier, textiel en gedroogde vis. De Indonesische luchtvaartmaatschap pij Garuda heeft ontkend, dat de speciale vluchten naar Singapore ter evacuering van Nederlanders zijn gestaakt. Sedert Nieuwjaarsdag zijn echter in Singapore geen Garuda-maohines met evacué's aan gekomen en ze worden niet meer ver wacht voor overmorgen. De Britse maatschappij Boac heeft haar speciale vluchten moeten staken omdat de Indonesische regering niet meer reageert op verzoeken om tea- stemming. Piraterij De Indonesische marine heeft een on der Panamese vlag varend vrachtschip, de 2777 ton metende Honesta van de Lina Sing Trading Company te Singapore drie dagen vastgehouden. Het schip werd ge dwongen koers te zetten naar het Indo nesische eiland Sarnboe bij Singapore. Het had een lading copra van Celebes aan boord. Vandaag zou het schip verder mogen varen, maar over de lading is niets bekend. van de dag LICHTE TOT MATIGE VORST De Brlit verwacht tot mor- genavond: I Droog weer en opklemln- m &3mi Sen. Vannacht hier en daar VjWA mist en lichte tot matige vorst. Morgen overdag tem- JPS— peratuiren tot om het vries - punt. Zwakke of matige zuidoostelijke wind. (Opge maakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 4 januari: zon op 08.48uur. on der 16.42 uur. Maan op 15.50 uur. onder 07.06 uur. Op 5 januari volile maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 1