H l/jiivihkers ^jwAien cn Jasten WEVEN IT in dat dinv zitten „Voor geen goud ga ik O Rond Europa, experiment dat redelijk slaagde Programma voor morgen Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws 7.10 iym 7.20 Gram 8.18 De ontbijtclub 9 00 V d rouw 935 Waters! 9.40 Kamericoor. VPRO: O.OO Avonturen met kinderen, ca-us 10.05 Mor- cnwijding. VARA: 10.20 Kamermuz 10.35 V d reken 11.05 V d kleuters 11.20 Plantaardig en line raai. AVRO: 12.00 Lichte muz 12.30 Land- n tuiobouwmeded 12.3-3 Sport eo prognose 12.50 'ianorecitai 13.00 Nws 13.15 Meded en gram 3.25 Orgelspel 13.40 Lichte muz 13.55 Bcureber REDELIJK GESLAAGD is de hoogste lof, welke het experiment van het op Oudejaarsavond uitgezonden televisie-schakelprogramma waaraan tien landen meededen, toekomt. Wanneer we weten, dat er aan dit 75 nuten durende programma twee maanden voorbereidend werk en zo'n slordige 40-000 gulden is gespendeerd, verbaast het ons eigenlijk, dat de totale produktie niet belangrijker was, ook al waren er enkele heel mooie dingen te zien en te horen. Juist omdat dit experiment zo uitzonderlijk veel vergde van de technische mogelijkheden en -arbeid, had het gehalte van de uitzending over het geheel beter moeten zijn en zeker meer gevarieerd. duw werking veel goed bij het ijsdansen, Luxemburg vertoonde een éénaotertje dat niiet om aan te zien was. België gat shownummer met muziek en dans. Duits land moest hert accent laten vallen pianoduet en het ballet van de opera, omdat de zangeres Ria Urban zich ineens had teruggetrokken. Toen diie balletten hadden gezien kreeg Dene- marken, ook ad met het s taatsopera baddert met drukke figuren in nog drukkere de cors door kijkmoeheid niiert meer de vodiLe belarogatedddmig, zoals we zelf ondervonden en van vele kanden hoorden. Nederland maakte niet zo'n slechte beurt met het ons al bekende, maar voor deze gelegenheid nog eens extra opgepoetste parodlctje op de stomme film, ten tonele gebracht door Conny Stuart en Albert Mol. WU voor ons hadden liever Iets waardigers gezien als Nederlandse repre sentatie, maar het was ontegenzeglijk goed werk In zijn soort. Engeland heeft rioh niet ad te zeer uit gesloofd voor die grootsaanigeikondiiigdle fi nale. Met een beertje ballet op de achter grond ztaigen we eerst de camera even tjes gericht op eddc van de tien onnroep- stens. diie udt haar land naar Londen wa ren geinedsd. Daarna boden die omroepstera ieder haar landgenoten een korde gel uk- wens aan, nadait zij, door knappe came- radrucs. even een antmoetdmg hadden met die voornaamste deelnemers aan elke lan delijke urirtzen-driina, wier bewegende beel den op het doek naast haar werden ge projecteerd. De VARA-omroepsrter Kaïrin Kraaij- kamp, in een uiitzondierlijk fraaie japon voor ons Hand aanwezig, deed wiet voor haar collegae onder. Vrij abrupt brak hert programma daar na af. Zo was het geheel wiet onaardd®, maar ook niiet éclatant. Br was teveel ballet, zodat de aandacht, in de cvude- jaarssfeer, te vlug verslapte en het pro gramma was eigenlijk te laat gepland voor ons land: om kwart voor twaalf was het pas afgelopen, wat het echte vieren van de jaarwisseling toch eigenlijk wed in het gedrang bracht Heel goed was het, dat we af en toe beelden te zien kregen van de ingespan nen arbeid in een van de vele stations, waar men geen tjjd had om aan de nade rende jaarwisseling te denken. Dat gaf wel enig idee van wat er zoal kwam kU- ken om ons in onze gerieflijke huiskamers excluslef-opgezette verstrooiing te bie- COMMENTAAR Televisierust RADIO VANAVOND DONDERDAG 2 JANUARI 1958 IJ ZIET ERUIT of hij honderd rijdt, al slaat hij stil tivinlig jaar De eerste geheel tijd Achthonderd onderdelen minder Drieduizend autohandelaren uit vier werelddelen stonden in opperste verbazing rond een geweldig podium, waar knappe meisjes in korte broekjes met enorm hoge berenmutsen rond een auto stonden. Tuckernooit van de kerel gehoord"'\ zei een robuuste autodealer uit Santa Monica. Wordt de beroemdste man uit de hele autowereld over een paar jaar, een tweede Ford als je het mij vraagtzei een collega uit Cleveland. De meeste van de aanwezigen, mensen, die al jarenlang in het auto vak meeliepen stonden perplex over wal zij daar zagen. Hel was ook de moeite waard: een donker paarse automobiel, die eruit zag of hij zo van de renbaan kwam, met een enkel cyclo'penoog in het midden, met vleugels, als men de voorspatborden die naam zou willen geven en dat alles voor een prijs, die miljoenen mensen zouden kunnen betalen. „Ik ga elk jaar een miljoen van deze wagens maken F1, verklaarde Preston Tucker trots. Is het wonder, dal er duizenden mensen waren die geld in die fabriek wilden steken Ze hadden allemaal gehoord, hoe Henry Ford de mensen, die hem eens twintigduizend dollar hadden geleend later voor negentien miljoen afkocht. WACHTLIJST Duizenden mensen wilden hun naam op de wachtlijst voor die nieuwe «uto doen plaatsen. Zakenlieden, voornamelijk autohandelaren uit wegenendBrttg ver schillende landen ter wereld, stortten te zamen zesenitwunrtr.g miljoen dollar om de «Ueenverkoop voor een bepaald gebied te verwerven. Mensen iin zeventien ver schillende staten kochten aandeden kn de nieuwe fabriek, waarvan een jaaT laiter onthuld werd dat er geen tekenkamer was en geen machines, dart er zelfs geen personeel was. Men onthulde nog meer: de hele wondlerauito van Preston Tucker was zwendel. Het ding kon niet rijden en nauwelijks alleen staan Drie uur voor de bom- bariieshow In Chicago hadden veertien monteurs hard gewerkt om te zorgen, dat de auto niet uit elkaar viel. Niemand mocht bU de auto komen, zogenaamd om- derwillc van geheimhouding, maar In feite om te voorkomen, dat iemand zou zien, dat onder de motorkap een Oldsmo- bllcmotor van 1942 zat, dat er geen ach terruit in zat, dat de instrumenten op het dashboard niets met de auto zelf te ma ken hadden en dat de motor alleen ge start kon worden met behulp van een stel losse batterijen. „Dat is nu een auto, waar ik wel in zou willen zitten," veklaardie mevrouw Mil ler, wijer grootmoeder een halve eeuw ge leden hsd verklaard, dart ze voor geen goud ia zo'n dring wittde zitten. Maar tus sen de harde werkelijkheid vam het rook en stof verspreidende onding, dat men toen een wagen zonder paard noemde, en de grote Tuckenzwendel loggen d«n ook vijftig jaren, waarin van alles verander de, behalve dat men in de autowereld een heleboel geld kon kwijt raken ALS EEN ZEEPBEL De wereld van de uitvinder was bij uit stek vroeger al de wereld van de uitvin ders, dwazen en fantasten en zij is dart nog altijd gertuige het geval van Preston Tuc ker en zijn zeepbelplannen. Tucker had maar twee jaar ambachtschool achter zich en was van huis uit telegrambestel ler. maar ten slotte waren de eerste auto bouwers destijds ook miert allemaal inge- AIs men dat als maatstaf zou moeten nemen zou men de duim moeten draaien over vele autofabrikanten, die van huis uit wagensmid. hoefsmid, ketel- maker, etektrtolën of zelfs schoenmaker waren geweest en drie toch succesvolle automobiel fabrikanten werden. Hoeveel vertrouwen zoudt u gehad hebben in die man, drie in de tijd, waarin de auto duur. onbetrouwbaar en door gebrek aan wogen een vrij onbruikbaar voertuig was, voorspelde, dat hij miljoenen auto's zou gaan maken tegen een belachelijk loge prijs? Hij werd prompt voor gek ver klaard. Deze man was geen ingenieur en zijn enige winstpunt was, dart hij bijzonder vaardig met zijn handen was Henry Ford wiet te houden, wat hij beloofde. Maar er is nog een verschil tussen PortJ Tucker, behalve dat tussen succes en mis lukking: Ford had betrekkelijk kleine be dragen nodcg, financierde zijn bedrijf de lopende inkomsten en Mot eerst zien voor hij begon Tucker wilde eerst geld hebben hield voor zichzelf hondkaddui zanden achter, wat beloond werd met een gevan genisstraf van twee jaar en twee maanden 1 50/160 cm. extra breed, een superieure, soepel vallende zuiver wollen topkwaliteit in diverse 'grijze en andere modetinten, normaal 22.50 io olrie en zelfs op schietkatoen moesten lopen. Dat laatste werd nooit gebouwd tot geluk van de mensen, die ermee haddien moe ten experimenteren. De auto is een kind van Europa. De Duiitser Otto ontwikkelde de ben zinemotor, mannen als M arcus, May bach, Daimler en Benz maakten er een auto omheen en de rest was de zaak van dui zenden mannen, die in schuren en lood sen elk op hun enigen meinier aan die rare wagens zondier paard wenkten. Een van hen was Henry Ford, een ander Louds Renault, de gebroeders Chevrolet, De nieuwste vinding is de gas- turbineauto. zoals de Firebird uan General Motors. Voorlopig verkeert deze vinding nog in experimenteel stadium. Overigens overleed Tucker in 1957 met zijn avontuur als grafschrift. Het Tucdoer- a vontuur was nriet het eerste vein drie aard en zal nriet het laatste zijn. Hert voornaamste kaïpvtaal, waarmee de mensen in de autowereld beginnen als uitvinder, is hun fantasie. IEDEREEN LACHTE Een twintig jaar geleden lachte leder een om een Fransman, die een auto ging maken, waarvan niet de achterwielen, maar de voorwielen werden aangedreven. Het was een auto zonder chasslsbalkcn met een automatische gangwissel. André Citroen verloor de wedloop met de tijd en met de bankiers: een half uur voor zijn dood ondertekende hU nog de do cumenten. die de Michelinfabriek tot eigenaar van zijn bedrijf maakte. En toch kwam drie merkwaardige aurto er als Critmoen C-«erie, minus de automa tische ganigwrissSl, die pas kortgeleden in <fe D-serie werd aangebracht. Citroen was een fantast en een dromer, maar te vens een prodiuktrief genie, drie voor die auto in Europa wilde doen, wat Ford iin Amerika had gedaan. Het ging alleen ndet zo vlug, als hij gehoopt had dat het gaan Hert Is moeilijk mensen, die met iets niieuws komen dm het juiste vakje onder te brengen. Slaagt de uitvinder dan is hij een genre, slaagt hij niet dan is hij een beklagenswaardrig fantast, zolang hij zijn ei-gen geld alleen verspeelt en een misda diger. als hij dat van anderen doet ver dwijnen. Maar in het begin is er altijd alleen die fantasie. Het waren zulke fan tasten, drie beseften, dat de mensen Liever rijden dan lopen Men kon rijden op een fr.ets voor een of twee personen, met twee De komst van de automobiel ging gepaard met veel op schudding, onrust en kritiek. ■De „wagen zonder paard" gaf het aanschijn aan geheel nieu we mogelijkheden van be staan: wegenbouw, garages, benzinestations. tekenri», omdat „het den-g" ten slotte toch ritten, zich voortaan beperkend tot nen als „Rij nriet zo hard" en „Denk die bocht daar...," Voor iedereen Het is DE overwinnd-ng van die auto ge weest. dart hij de vrouwenwereld voor zich heeft weten te winnen. De wegen werden beter en langer. De dokter ging per auto naar zijn patiënten. De auto braohit de boer en zijn vrouw naar de mankt en die stadsmensen naa-r de vrije n-aituur. Vooi miljoenen mensen wij kunnen het de Laatste ja-ren haier ook duidelijk merken werd de wereld rijker, vrijer en groter. Wie zelf geen auto had kon in autobus naar zijn werk rijden, beschermd tegen weer en wind enmet vakantie In een toerwagen vreemde streken zien. Dart alles deed de auto voor de mensen. Maar de d-room van de auto voor iedereen nog lang niet. in vervulling gegaan. Het nog altijd een droom van vele uitvin ders drie auto be kunnen maken. Maar zul-len de sociologen en geschiedschrijvers constateren dat de automobiel de gro uitvinding van de twintigste eeuw Het aantal automobielen groedrt elk met circa trien miljoen stuks over de hele wereld. Maar is er in Amerika één auto per drie inwoners, in Azië vindt me één op de achthonderd mensen. Het ontbreekt heus niet aan pogingen om goedkoper automobielen te maken, maar behalve de aanschaffing is ook hert houden van een benzinevoertuig, hoe be scheiden ook, vrij kostbaar. Engeland, Duitsland, Italië en Frankrijk hebben zich grote verdiensten verworven met een goedkope automobiel en mei goedkope benzine voertuigen op twee en dirie wielen. Er is echter een plan in de schoot van de Verenigde Naties geboren om Europa meer autowijs te maken. EUROMARKT Dart plan houdt in, dat de Europese automobiel produktie meer georganiseerd en gestandariseerd wordt, zodat men tien duizenden stuks kan maken, waar men nu duizenden maakt. De Euromarkt is een belangrijke factor in dat alles, omdat men duidelijk inziet dart de auto een belang rijke bron van welvaart vormt, die mil joenen mensen werk geeft voor produktie en onderhoud, via benzinestations en we genbouw. Hoe de auto er in de toekomst uit zal gaan zien is een open vraag; in Amerika heeft men zelfs al een auto zonder wielen, die op elektrische stroom zweeft. Als model functioneert het perfect, al leen is de vraag of het in de praktijk wat waard is. Voorlopig is in Europa de auto voor iedereen nog lang geen praktische werkelijkheid, ook al zijn we er de laatste jaren heel wat dichterbij gekomen. Maar belangrijker dan de kloof, die werd overbrugd tussen de wagens zonder paard van omtrent de eeuw wisseling en de wagens van de naaste toekomst, is het verschil In apprecia tie van de kant van de vrouw. Eens was het „Voor geen goud ga ik in dat ding zittennu zegt zij „ik wil best eens een ritje maken!" en dat is misschien wel de grootste overwinning die de auto kon behalen! In zeventien seconden veranderde de wereld Het begon met een doodsbericht Een wonder van luttele seconden Het was nog waar jok! Wereld in drie dimen- NIEUW STATION VOOR BEVERWIJK Ach-ter het parkachtige landschap, dart de entree tot Beverwijk vormt, wordt in mei begonnen met de bouw van een nieuw spoorwegstartri on De Nederlandse Spoorwegen hopen het nieuwe moderne gebouw, dat een front- breedte zal krijgen van 120 meter en de hoogte van de gevel varieert van 6 tort 8 meter, medio 1959 te hebben voltooid. Dr. J. A. van Dongen, gynaecoloog te Amsterdam, is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Benoemd is tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau M. Berck, directeur van de ijkkring Utrecht. SPECIALE VERKOOP STOFFEN Tips uit liet buitenland

Nieuwe Leidsche Courant | 1958 | | pagina 4