CHRISTELIJK Het ene offer in de kerkdienst Boek - '- Onderwijzers en leraren uit vrijgemaakte kring bijeen De onbekende man Een woord voor vandaag Kanttekening Ontbreekt de moed? Ds. F. C. Zwaai, geref. predi kant te Winterswijk, schrijft in het Centraal Weekblad (met kerken worden de plaatselijke gereformeerde kerken bedoeld): ONDANKS het feit dat het slechts één maal in een eredienst offe ren in de kerk van Winterswijk tot uitstekende resultaten heeft geleid, hebben tot nu toe weinig kerken dit voorbeeld gevolgd. Het ligt voor de hand dat men zich af vraagt, wat de oorzaak hiervan is. Heeft men grondige bezwaren? Ik krijg de indruk dat de bezwaren hoofdzakelijk hierop neerkomen dat door de combinatie van ver schillende doeleinden het offer voor de gemeente niet voldoende ge richt kan zijn. Inderdaad, daar is wel iets van waar. Maar toch ook weer niet in die mate als men zich soms schijnt voor te stellen. Het spreekt wel van zelf, dat getracht wordt de combinatie van verschillende doeleinden zo te nemen dat er in het geheel toch wel degelijk een bepaalde richting wordt aangege ven Collectes voor evangelisatie in de classis kunnen zonder bezwaar worden gecombineerd met collec tes voor evangelisatie in de pro vincie. Ook is een combinatie met evangelisatie onder studerenden verantwoord. Anderzijds ligt een collecte voor hulpbehoevende kerken in één lijn met een collecte voor hulpbehoe vende studenten, daar het in het laatste geval naar onze kerkorde niet gaat om de studenten, maar om de nood der kerken. En zo valt er waarlijk wel meer te richten. Maar ik geef toe, dat dit niet naar alle kanten mogelijk zal blijken. Laten we daarbij dan niet ver geten, dat dit uitsluitend komt door het feit, dat het éne offer, dat slechts in een enkele kerk voor komt. ingepast moet worden in een kerkelijk systeem van vele collec tes. De moeilijkheid zit dus niet zozeer in dat éne offer in de ere dienst als wel in dat hinderend systeem van vele collectes. Zodra alle kerken de weg van het éne offer zijn opgegaan, ver valt automatisch deze moeilijk heid. Reden temeer voor de ker ken om zich er ernstig op te be zinnen, of het niet meer dan tijd wordt tot een besluit te komen, waarin het éne offer in de ere dienst wordt ingevoerd. We mogen niet vergeten, dat het voor een buitenstaander die eens een enke le maal onze eredienst bijwoont, toch wel een zeer ellendige indruk moet maken, wanneer het ene zak je na het andere wordt voorgehou den. Het leidt de aandacht af van de dienst zelf. Het maakt de indruk dat het toch wel heel erg in de kerk om het geld gaat. Ik kan het me best voorstellen, dat dezulken een rare smaak in de mond krij gen bij al dat kerkelijk gebedel. Want zo zullen ze het toch echt over het algemeen aanvoelen. Waarmee ik maar zeggen wil. dat de waardigheid van de eredienst ook om het éne offer vraagt! ONLANGS hoorde ik nog, dat men eigenlijk geen bezwaren had tegen het éne offer, maar dat men het domweg niet aandurfde, omdat het wel eens kon zijn, dat er te weinig geld binnenkwam. Ja. dat meerdere jonge predikanten om deze oorzaak hun kerkeraad niet konden meekrijgen. Dat geluid hoorde ik ook uit de hervormde kerk, waar de gedach te van het éne offer in de ere dienst ook zo hier en daar de aandacht blijkt getrokken te heb ben. Iets waar ik me slechts ten zeerste over verheugen kan! Maar het wil me toch voorko men, dat men in deze toch niet te gering moet denken van het verantwoordelijkheidsbesef der ge meente! Dacht men nu werkelijk, wanneer de gemeente goed geïn formeerd is over deze zaak, dat ze dan misbruik zou maken van de geboden gelegenheid om in één offer de Here te dienen van haar goedererf? Ik geloof daar niets van. Als men alleen maar wat aan durft wanneer de uitslag klaar ligt, och, dan kan er toch moeilijk van geloofsmoed gesproken worden. Wat moet men van een ge meente gaan verwachten, wanneer de leiding zo kleingelovig is? Als men erkent, dat het éne offer in derdaad geestelijk en ook om de stijl van de eredienst als dienst van God! veel voordelen heeft, laat men dan ook in het geloof in deze weg gaan. We zullen stel lig niet beschaamd uitkomen. Net zo min als de kerkeraad van Win terswijk in deze beschaamd Is uit gekomen. Integendeel! bekend, dat de jeugd, die geluk kig sterk idealistisch is, heel sterk voor het éne offer geporteerd is. Dat zegt toch wel wat! We behoe ven misschien niet alles te doen om de jeugd, maar juist waar de jeugd de hoop der toekomst is. mogen we toch zeker op dit punt wel heel erg met haar rekenen. We klagen wel eens over stijl loosheid, we willen onze jeugd ook gaarne een voorbeeld van goede stijl geven Welnu, hier is een gele genheid en de jeugd wacht erop! De jeugd, die blijkbaar vertrou wen heeft, dat het vast en zeker goed komt en die daar ook zeker aan mee zal werken. Laten we dan als ouderen daarin niet ten achter staan. En vooral niet als kerkeraden, die tenslotte van Godswege leiding hebben te ge- VAN DE DAG Wat heb je gedaan Lucille, door Eli zabeth Cadell. Vertaling blus. N.V. Uitgeversmaatschappij De Bron, Amstelveen. De zes kinderen Wayne komen, na een jaar lang van elkaar gescheiden te zijn geweest, bijeen in hun oude huis te Greenhurst, omdat Lucille, de oudste van het ouderloze gezin, heeft gedreigd dit laatste toevluchtsoord te zullen ver kopen. Dankzij de welwillende medewer king van een Italiaanse kok, een gepen sioneerde lerares en een verliefde ac teur. worden alle problemen opgelost en krijgt de strijd om de eenheid van het gezin een gelukkig einde. Een pretentie loos, maar fris en soms zelfs ontroerend verhaal, dat meisjes van om en nabij de twintig zeker zal bekoren. Ds. A. Hoving overleden In de ouderdom van 79 jaar is te Hilversum overleden ds. A. Hoving, emeritus predikant der Nederlandse Hervormde Kerk. Ds. Hoving werd geboren te Zwol lerkerspel, studeerde te Leiden en deed in 1902 zijn intrede in de her vormde gemeente van Briels Nieuw- land. Daarna diende hij de gemeente van Huizum bij Leeuwarden van 1905 tot aan zijn emeritaat in 1939, dat hem om gezondheidsredenen verleend Bisschop van Roermond titulair aartsbisschop Vanaf morgen heeft. Nederland twee r.k. aartsbisschoppen binnen zijn grenzen. Mgr. dr. J. H. G. Lemmens, de bis schop van Roermond, is benoemd tot ti tulair aartsbisschop van Samosate in Sy rië. Morgen valt het bestuur van het Roermondse bisdom ook formeel toe aan de coadjutor, mgr. dr. J. M. J. A. Hans- sen, die destijds benoemd is met recht van opvolging. Mgr. Lemmens zal voorlopig in het bisschoppelijk paleis blijven wonen. De ontheffing uit het bestuur van het bis dom geschiedde op verzoek om gezond heidsredenen. Met de verheffing tot aarts bisschop heeft de paus zijn voldoening willen uitdrukken over de „waarlijk apostolische activiteit, die mgr. Lemmens heeft ontplooid gedurende de 25 jaren van zijn episcopaat". Mgr. Lemmens staat bekend als een devoot Maria-vereerder. Geen kans gemist (Van eeh onzer redacteuren), In de gisteren te Amersfoort ge houden jaarvergadering der Vereni ging van gereformeerde onderwijzer, en leraren, die haar leden voorname lijk trektuit de Gereformeerde Ker ken (vrijgemaakt), heeft secretaris P Klein uit Rozenburg meegedeeld, dat van enig contact met de Vereniging van christelijke onderwijzers geen sprake is geweest. De indruk is'gewekt, dat deze laat ste vereniging, die is ontstaan uit ver zet tegen de grote protestants-chris telijke onderwijzersverenigingbij toe naderingspogingen voor een gesloten deur kwam te staan. Dit heeft in dt vrijgemaakte kerken aanleiding gege ven tot enige beweging; er is zelfs gesproken over „een gemiste kans''. Maar noch officieel, noch officieus hebben de verenigingen contact gehad. Slechts in een privé-correspondentie z\jn inlichtingen gevraagd en gegeven. Voor een gesprek zo zei de voor zitter D Roorda uit Rozenburg zijn vooralsnog mogelijkheden. Tot dusver Nederlandse hoogleraar in Basutoland Tot hoogleraar aan de r.k. universiteit in Basutoland, de Britse enclave in het zuidwesten van Afrika, tussen Oranje Vrijstaat en Natal is benoemd óm onder wijs te geven in de politieke wetenschap pen dr. Jac. van Loenen, directeur van de r.k. h.b.s. te Gouda. Dr. Van Loenen werd te Haarlem geboren en studeerde aan de Universiteit van Amsterdam ge schiedenis en staatsrecht Directeur Het Hoogeland nam afseheid Gisteren heeft de heer G. Veenstra wv. we8ens. het bereiken van de pensioén- Rl. gerechtigde leeftijd afscheid genomen als v. kid- directeur van de christelijke vereniging Het Hoogeland te Beekbergen. De heer Veenstra heeft meer dan der tig jaar Het Hoogeland gediend en heeft in die tijd meer dan 4.000 verpleegden zien komen en gaan. Bij zijn installatie als directeur telde Het Hoogeland dertig leegden, thans zijn het Mevrouw Veenstra heeft al deze jaren de voeding en kleding van de verpleeg den verzorgd en ondanks haar drukke werkzaamheden heeft zij tijdens de oor logsjaren nog verscheidene onderduikers schuilplaats kunnen bieden. Radio-Bloemendaal krij gt nieuw gebouw Het kerkgebouw van de gereformeerde kerk van Bloemendaal zal in januari worden afgebroken. Op dezelfde plaats komt een nieifw bedehuis, dat plaats zal bieden aan 546 kerkgangers tegen i het bestaande gebouw. Als de nieuwe kerk gereed is zal beschikken over drie zendcabines met vensters, die op de kerkruimte uitzien. Deze cabines worden voorzien van op- 1- en afspeel-apparaten. De verbete ring van de zendmast moet wegens de hoge kosten voorlopig achterwege blij ven. Gelijk bekend, heeft de gereformeer de kerk van Bloemendaal een eigen zend station voor radio-kerkdiensten. Hongaarse geestelijken gedecoreerd De Hongaarse communistische regering heeft gisteren onderscheidingen toe gekend aan 23 kerkelijke leiders. De Banier-orde van de Hongaarse volksrepubliek (tweede klasse) werd leend aan de leidende bisschoppen de Gereformeerde en de Lutherse K de bisschoppen dr. A. Berecky en I Vetös. .Dezelfde orde (derde klasse), werd verle'énd aan Endfe Sos, geestelijk leider der Hongaarse Joden. Begin van deze maand was reeds een decoratie toege kend aan aartsbisschop Jozsef Groesz, fungerend hoofd van de rooms-katho- lieke kerkprovincie. De aanvaarding deze decoratie heeft toen grote verbazing gewekt, daar dit de eerste maal was een belangrijk r.-katholiek prelaat e communistisch eerbetoon aanvaardde. Ook de leiders van de Grieks-katho lieke kerk en van de baptistenkerken ontvingen decoraties. Het blad Esti Her lap lichtte toe dat de toekenning ge schiedde „voor de heldhaftige houding der kerkelijke leiders tijdens de contra revolutie en wegens zelfopofferend werk in het afgelopen jaar. Nieuwe chr. h.b.s.'en s-GRAVENHAGE. 30 Dec. Een Ver eniging voor christelijk middelbaar- en voorbereidend hoger onderwijs is ge vormd voor de Noord-oosthoek van Over ijssel. Deze vereniging heeft het voorne men, 1 september 1958 te Hardenberg een christelijke h.b.s. te openen. Ook te Wageningen bestaan plannen n in 1958 te komen tot de opening van :n christelijke h.b.s. I.K.O.S.-examens ingesteld door de hervormde Raad de zaken van kerk en school, in samen werking met de federatie van het Inter kerkelijke overleg in schoolzaken en de Nederlandse Protestantenbond (in de Hervormde Kerk testimonium 11 gehe ten), is behaald door mevrouw J. A. AderAppels te Drieborg, mejuffrouw A. van der Brug te Hilversum en de heer T. Plugge te 's-Gravenhage. Beroepingswerk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Bedankt voor Katwijk aan Zee (wijk- gemeente Noordoost»: A. den Hartogh'te Amersfoort; voor Uithuizen; A. W. Kra nenburg te Tange-Alteveer. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Murmerwoude en te Noor den-Zevenhoven: kand. N. H. Heiner te Ter Aar; te Groningen-West (vak. L van der Zanden): H. D Bakker te Tho- len; te Appingedam (vak.-A. J. Jans- De vereniging staat volgens de u d,„,-K statuten - Siet alleen open vei leden I s™s'H' te Jïtllaara. der vrijgemaakte kerken, al zal het uitzondering zijn wanneer niet- vrijgemaakten lid willen worden. Het ledental is thr - 386; meer dan de helft der leden heeft zich nader georgani seerd in een zestal afdelingen. Het orgaan De Gereformeérde School erd tot op heden door de vereniging samen met het Landelijk Verband vrijgemaak'.e schoolbesturen u ven. De vergadering besloot gisteren een eigen orgaan het licht te doen zien. Het landelijk verband richtte zich meer tot de ouders, terwijl de leer krachten meer behoefte hebben aan een vakblad. Daarnaast was er verschil van mening over het te voeren beleid van de redactie, waaraan het verband richtlijnen, de vereniging daarentegen vrjje armslag wilde geven. Geschiedenis In de middagvergadering heeft ds. R. H. Bremmer gerefereerd over het ge- refo-—-c e onderwijs in de vader landse geschiede mede in verband met de socialistische beschouwing van de geschiedenis. In een boeiend betoog, dat zich echter moeilijk kort laat samenvatten, zette ds. Bremmer uit een, dat gereformeerd geschiedenison derwijs zal moeten uitgaan van Groen van Pcinsterers christelijk-nationale ge dachte: de Nederlandse republiek is gesticht ir de Gereformeerde Kerk. Dit karakter van het Nederlandse ge- m.nebest, aangevochten door bjjv. Ol- denbarneveld en De Witt, is verdedigd door Maurits (en Willem Lodewijk) en Willem III. Deze aanvechting en ver dediging vinr i ook een plaats in de geschiedschrijving: Van socialistische zijde trekken Geijl en Romein de lijn van de beide raadpensionarissen door. Om ons land als erfgoed der reforma tie gaat het ook thans bij het onderwijs in de vaH- -"""«Medenis in ge reformeerd-nationale zin, aldus ds. Bremmer. Aangenomen naar Rotterdam-Kralin gen (vierde predikantsplaats): H. Vol lenhoven te Maassluis; naar Uithuizer- meeden: H. Alting te Wijckel. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Beroepen te Meppel: J. H. Carlier te Zutphen. Tweetal te Steenwijk: J. M. Visser te Dokkum en S. Wijnsma te Broek op Lan- gendijk. Bedankt voor Opperdoes: M. Drayer te Drachten. BAPTISTENGEMEENTEN Beroepen te Rotterdam (evangelisatie predikant): R. Reilingh te Rotterdam-Z. Aangenomen naar Zandbulten: H. Th. Plevier te Vriescheloo. Bedankt voor Groningen: F. E. Huizin. ga te Hengelo. HERVORMDE KERK Beroepen te Ridderkerk (wijkgemeen- te Slikkerveer) en te Ederveen (toez.): J. Noltes te Ernst. Ook leraren aan de r.k. kweekscholen ontevreden In de maandag te Utrecht gehouden vergadering van de Bond van katholie ke kweekscholen heeft voorzitter, Hanselman, gepleit voor een uitbreiding van het departement van onderwijs. Hij wilde daar gaarne epn aparte afdeling opgericht zien voor dé onderwijzersop leiding en voor de opleiding tot kleuter onderwijzers, niet alleen wegens de be langrijkheid van deze materié, ook om de spreekwoordelijke traagheid in de gang van zaken op het ministerie van onderwijs uit de weg te rui die een gebrek aan coördinatie De voorzitter had ook klachten het feit, dat de salarissen van leraren bij het kweekschoolonderwijs nog altijd niet het niveau bereikt hebben, dat de Raad van leraren reeds sinds jaren be- De vrouw en de kerkelijke ambten Niet in het regeerambt, maar wel in de woorddienst Ds. H. van Vliet schreef aan hervormde synode Enige tijd voor èe behandeling de voorstellen betreffende de toelating van het vrouwelijke gémeentelid tot de kerkelijke ambten heeft ds. H. van Vliet, hervormd predikant te Kerkrade-Chè- vremont, zich met een schrijven tot de generale synode der Nederlandse Her vormde Kerk gewend. Deze brief deed hy na de synodale behandeling van de zaak toekomen aan de classicale verga deringen, die thans advies over de kwes tie hebben uit te brengen. In 1958 komen de voorstellen opnieuw in de generale synode. Ds. Van Vliet, die van zyn ge voelens ook rekenschap heeft gegeven in het hervormde weekblad De Gere formeerde Kerk (confessioneel), vraagt de synode In geen geval over tot openstelling van de ambten vrouw in het algemeen. Na een uitvoerige argumentatie besluit hij zijn schrijven: Dit alles betekent niet, dat gadering zich zal mogen neerleggen bij de huidige situatie, waarin de Vrouwe lijke bijdrage tot de opbouw der gemeen te weinig tot haar recht kan komen. Het lijkt mij op de weg der kerk te liggen de mogelijkheid te openen voor volwaardig apostolaat en pastoraat der vrouwen en meisjes en aan d; toe geroepen vrouwen de bevoegdheid tot bediening van Woord en s ment toe te kennen. Deze vro zouden in de bredere kerkelijke gaderingen met een adviserende stem kunnen worden toegelaten, b. Weduwen te roepen tot een soort „oudsten"-ambt, uit te oefenen herderlijke zorg voor vrouw meisjes en tot een diakonaat onder vrouwen en meisjes. In de vergaderin gen der kerkeraden zouden zij kun- 86 T IMMER ING EN - VERBOUWINGEN ENZ. - VOORHAVEN 101 TEL 34971 ROTTERDAM 53. Ze was dan ook niet bedacht op de ontvangst, die haar ten deel viel. Mevrouw Castle opende de deur wijd, zoals gewoonlijk, maar toen ze Jess zag maakte ze aanstalten, de deur weer te sluiten. ..O.bent u het, Zuster," zei ze nors. „Arthur is niet hier, maar in het ziekenhuis." „Dat heb ik gehoord. Ik dacht; ik zal eens gaan kijken of ik misschien iets voor u kan doen." Mevrouw Castle aarzelde; ze voelde zich ken nelijk niet opgewassen tegen een situatie, die haar niet beviel, maar die ze niet goed begreep. Jess had al lang gevoeld, dat er iets niet in de haak was. „Is er iets, mevrouw Castle?" vroeg ze zacht. Mevrouw Castle sloot de deur en keek haar bezoekster in de kleine woonkamer aan. ..Wel, wat moet ik daar van zeggen, Zuster." zei ze aarzelend. „Als u het mij vraagt, u komt wel een beetje laat." „Juffrouw Boss h-eft me vanmorgen pas van het ongeluk verteld, nadat ze het van Andy, de melkboer gehoord had." Mevrouw Castle schudde haaj hoofd. ..Juf frouw Boss wist het gisteravond al, zoals de meeste mensen hier in het dorp," liet ze er veel zeggend op volgen. „Maar ik niet, mevrouw Castle!" „U niet. Zuster?" ..Natuurlijk niet. anders zou ik toch zijn ko men kijken, wat ik voor u kon doen." „Wel, ik heb anders gehoord, dat ze u wel zijn gaan waarschuwen. Arthur heeft zelf gehoord, dat ze iemand naar u toe stuurden." Toen dacht Jess, dat ze het begreep. „Dat is wel mogelijk," zei ze, „maar het ia toch tegen door Jane Arb or donker gebeurd, nietwaar? Ik ben omstreeks die tijd van het ijs wegggegaan. De boodschap kon me niet meer bereiken, aangezien ik de rest van de avond in Starmouth heb doorgebracht." „Wel, de boodschap werd gestuurd. Dat weet ik zeker. Ik geloof u, als u zegt, dat u hem niet ontvangen hebt. Ik waarschuw u echter, Zuster, dat er zullen zijn. die zeggen, dat u niet wilde blijven voor Arthur, omdat u uw genoegens in Starmouth niet wilde opgeven." „Dat is niet waar! protesteerde Jess hef tig en zweeg, toen er geklopt werd. Mevrouw Castle ging opendoen en Muir kwam binnen. Hij glimlachte geruststellend tegen de vrouw. „Ik heb het ziekenhuis opgebeld, zoals ik be loofd had," zei hij. „Arthur heeft een goede nacht gehad en u mag hem vanmiddag gaan bezoeken. „Dank u wel. mijnheer Forester, dat vind ik prettig." „Dan zal ik op de kinderen letten, terwijl u weg bent", zei Jess kalm. Nu keek Muir voor het eerst naar haar. „On geveer half drie, als u dat schikt?" vroeg hij. „Heel goed." Er volgde een onaangename stilte. Toen zei me vrouw Castle, met een blik van de een naar de ander; „De zuster heeft uw boodschap over Ar thur niet gekregen, mijnheer Forester. Ze was al naar Starmouth gegaan, toen het ongeluk ge beurde". „Niet gekregen?" Muir trok ongelovig de wenk brauwen op. Hij wendde zich nu rechtstreeks tot Jess. „Ik heb die boodschap zelf verstuurd en u was toen nog steeds op het ijs. U werd gezien." Jess kreeg een gevoel alsof ze zou stikken, door wat die woorden suggereerden. Pas toen ze kinderstemmen hoorde in de keuken, besefte ze, dat mevrouw Castle haar met Muir alleen gela ten had. Ze schaamde zich, dat ze haar stem nauwelijks kon beheersen, toen ze vroeg: „U denkt dus, dat ik die boodschap wel kreeg en opzettelijk ge negeerd heb?" „Ik heb hem verstuurd en ik heb reden om aan te nemen, dat u hem kreeg. Verder wil ik niet oordelen". ne!" Ze voelde zijn onuit- ,Wie heeft de boodschap ge- op de schaats naar u toe it uw vriend dokter i Arthur had u ook „U veroordeelt gesproken kritiek bracht?" vroeg z< „Jane Bretton gegaan. Ik herinnerde was en had kunnen helpen nodig." Jess hield haar adem in. „Denkt u, dat me vrouw Bretton me die boodschap gaf?" Muir fronste zijn voor hoofd. „Toen ze terug kwam, was ik druk bezig met Castle. Het was Ed gar, die me vertelde, dat ze u gezien had, voor hij haar naar huis bracht. Later kwam hij zelf terug. Intussen was het duidelijk, dat u niet zou komen helpen en het was een geluk, dat een van mijn vrienden met een stationcar gekomen was, zodat we Castle regelrecht naar het zieken huis konden brengen." (wordt vervolgd) nen worden toegelaten met adviseren de stem. Het uitoefenen van ambt of charisma behoeft immers niet verbon den te zijn aan de uitoefening van hel regeerambt.- c, Aan bepaalde uitzonderlijk begaafde vróuwen ter erkenning van de vrij heid der profetie het recht te ge ven als niet aan gemeente verbonden evangelisten de kerk in haar geheel te dienen. (Een en ander zó te rege len, dat 1 Cor. 14 34-38 niet in gedrang komt.) Het kan u bekend zijn, dat naar mijn mening de gehoorzaamheid aan de Hei lige Schrift een vergaande wijziging vraagt van de structuur van de gemeen tesamenkomst in het algemeen. Niet al leen de vrouwelijke bijdrage moet tot haar recht komen, maar al de charismata moeten in de gemeente kunnen functio neren. Maar, hangende deze noodzakelij ke wijzigingen, zouden maatregelen als hierboven aangegeven ruimte scheppen voor het functioneren der vrouwelijke bijdrage in het algemeen en voor het aan vrouwen geschonken of te schenken charisma in het bijzonder, zonder dat de gehoorzaamheid aan het apostolisch ver maan en de verbondenheid met de vlees-geworden Heer in het gedrang komt of het gevaar ontstaat van beïnvloeding door verkeerde geesten. Onderhoudsnormen van woningwetwoningen zijn verhoogd De minister van volkshuisvesting e_ bouwnyverheid heeft de bedragen, die jaarlijks voor het onderhoud van wo ningwetwoningen op de exploitatiereke ning kunnen worden opgevoerd, hoogd. Voor woningen in gemeenten, inge deeld in de eerjste groep, zijn bedoelde bijdragen verhoogd van 89 op 115 per woning, voor die in de tweede groep van 81 op 105 en voor die in de derde klasse van 73 op 95. De bedragen die voor algemene onkosten kunnen worden opgevoerd zijn per woning ge steld op resp. 16.50, 15.50 en 14.50. Voorheen waren deze bedragen resp. 13,75. 12.75 en 11.75. Woningbouwcoöperaties. die zijn aan gesloten bij een of meer landelijke fede raties, kunnen deze bedragen per wo ning met 35 cent -verhogen. Met be trekking tot de complexen woningwet-' woningen die na 1 januari 1958 gereed sn, zullen vorengenoemde verho- ;n in de huurprijs der woningen en verdisconteerd. Ten aanzien van de complexen welke voor 1 januari 1958 gereed zijn gekomen zal met de verho ging van de bedragen voor onderhoud en algemene onkosten van 1 augustus 1957 af rekening worden gehouden, in- en voor zover de huurverhoging iie datum dit mogelijk maakt. Het Jaar onzes Heren 1957 is nu bijna voorbij. Het was een jaar van onze Heer. Dat betekent dat zonder Christus dit jaar geen zin zou hebben gehad. Het betekent ook dat God in Christus met ons is geweest. Hebt u het zo niet ervaren dit jaar: God is nabij, in uw vreugde, in uw verdriet, in uw welA vaart, in uw ziekte? God was met ons dat is in al haar eenvoud een verbazingwekkende conclusie, want wie zal aan. het eind van dit jaar durven beweren dat hij dit verdiend had?f En straks: 1958. Wat zal het brengen? Het belangrijkste\ staat al in de bijbel: God met ons. Wie dat gelooft, kan sterk, en moedig zijn. Zoals de Here tot Jozua zei, toen deze op het punt stond met het volk Israel de Jordaan over te steken, een nieuwe toekomst tegemoet: „Zoals ik met Mozes geweest ben, zal Ik met u zijn. Ik zal u niet begeven en u niet ver-j laten." Tegenover deze majesteit zwijgen onze ja-maars. Want God) zei tot Jozua: Heb Ik u niet geboden: wees sterk en 1 moedig?" Dat geldt ook straks, Anno Domini 1958. WAARDEVOLLE VERKLARING JN een vrij groot aantal onder- naar ons gevoelen van grote bete nemingen is men de laatste tijd kenis kunnen zijn. Het Convent heeft overgegaan tot het ontslaan van per- in ernstige overweging gegeven, di soneel of tot het invoeren van kor- investeringsaftrek en andere in teringsfaciliteiten, die begin van jaar zijn ingetrokken, opnieuw in t< i zodanig, dat hier en daar een geluid minder bedrijven, minder werkge- vkn ongerustheid is vernomen. Met iegenheid, wat vooral te denket name in de kring van de christelijke geeft met betrekking tot het op organisaties heeft men zich bezon- vangen van de jaarlijkse aanwas vai j nen op deze ontwikkeling en het de beroepsbevolking. Daar komt no( Convent van Christelijk-Sociale Or- bij, dat de gevolgen ganisaties heeft gemeend, met een ringsbeperking zich pas doen ge officiële verklaring in de publiciteit voelen op lange termijn en te moeten treden. werkloosheidssituatie, die hiervan he Om twee redenen willen we over Sevo1.? is' zal dan ook niet op kort< I deze verklaring, die gisteren is 'uit- term'Jn "'t de wereld geholpen kun gegeven, onze voldoening uitspreken. "en worden- In de eerste plaats achten we het Een ponder belangrijk aspect, dz gr verheugend, dat de conventsorgani- 'n verband met de investeringen ii saties, zowel de werkgevers- als de de verklaring wel niet genoemi werknemersgroeperingen, een be- wordt' maar waaraan toch stellig ge te roep gedaan hebben op de onder- dacht zal zii"> de Europese Eco nemers, bij hun beslissingen over het nomische Gemeenschap. Wil Neder G met de uiter- land een waardige plaats binnen di re werk te gaan, E-E-G- kunnen veroveren, dan za teneinde dit leed voor de medemens het zich *rote investeringen moetei zoveel mogelijk te voorkomen of getroosten. te verzachten. De tweede praktische suggestie, di in de verklaring wordt gedaan, i hop,f"' dat ""d"- het heropenen van het beraad va, nemerskring; weerklank aal vmden het georganiseerde bedrijfsleven (dn in de Sociaal-Economische Raad s| over de sociaal-economische situatie rijn geweest, via een collectieve wij achte„ ook gedachte col o ontslagvergunning dwingt een be- struclld. De sitaatie to ons ,„d K drijf te verlaten, roals enkele malen v00ral „ok daarbniten is lmmet, is gebeurd. Dit is wat naar voelen, de verklaring van het Con vent juist afkeurt. sinds de Sociaal-Economische Raai vera zijn rapport over de bestedingsbt perking heeft uitgebracht, aanziet lijk gewijzigd. Mr Een nieuw beraad, waarbij de niet offioi klaring is, dat zij het, wat betreft we omstandigheden betrokken kun z de toekomst, niet gelaten heeft hïi nfen worden en bovendien- de ere het uitspreken van enige ongerust- heid, maar dat er ook enige con crete suggesties zijn gedaan, die alleszins aan te bevelen. JAAR VOL ZORGEN de Russen tot een vergelijk te ko, ae e< men over de ontwapeningskwestii landse zaken, John Foster Dulles, in en dat hij zonodig ook met Chroesj politiek opzicht geenszins gelukkig tsjef aan de conferentietafel wil gaai geweest. -zitten, zoals in juli 1955. Volgeiu Zijn grootste teleurstelling heeft hij insiders zou hij er zich al gehee beleefd op de Navoconferentie, die op hebben voorbereid. De presiden enkele weken geleden te Parijs is zou zich bij het bepalen van zijl gehouden. De Europese bondgenoten standpunt hebben laten leiden doo' Bu Sowjetunie. Dulles is er evenwel met een nieuw gesprek met Moskou ei de hulp van de Britse premier Mac- dat talrijke leden van het Congres millan in geslaagd, dit verlangen vooral de Democraten, maar ooi Republikeinen, dit verlangen ond»^11^ schrijven. En zoals men weet, h»Wilhej het eindverslag te doen omschrijven, heersen de Democraten het Congreipeter Om kracht bij te zetten aan zijn Een belangrijke factor is ook Eisen)Zweer bewering, dat hij zich zal verzetten hower's speciale ontwapeningsadvii« A tegen besprekingen op het hoogste seur Harold Stassen. Hij heeft éjjjoort niveau, heeft hij voor zijn vertrek besprekingen van de VN-commisslide Lee uit Parijs duidelijk laten blijken, te zullen aftreden, als president Eisen hower mocht besluiten met Chroesj- Londen geleid en toen reeds vefL de J tegenwerking van de zijde van DulF Kan les ondervonden. Nu staan zij i de conferentietafel te gaan tegenover elkaar, zitten. Stassen maakt van de gewijzigi De Navoconferentie was echter nog omstandigheden gebruik om er maar enkele dagen achter toen de Rus Chroesjtsjef voor de Opperste Sowjet bevestigde, dat de Sowjetunie slechts genoegen Eisenhoker op aan te dringen, geiand ei heel nieuwe ontwapeningsvoorstel^ M len te doen om de onderhandeling E R gen te kunnen hervatten en Dullftl"® z met een conferentie op het tracht de president er van te ovelen y hoogste niveau of met een speciale tuigen, dat het geen zin heeft, op GBH nieuw met de Russen te gaan prpStaffel IJ M J zitting van de Assemblee Verenigde Naties, ter bespreking van het ontwapeningsvraagstuk. En gisteren heeft Gaillard, de Franse Eisenhower moet het verlossen! premier, voorgesteld, dat de minis- ters van buitenlandse zaken van de Grote Vier bijeen zullen komen om een topconferentie voor te bereiden. Ook dit voorstel gaat dus veel ver der dan op de Navoconferentie is overeengekomen. woord spreken. Het zal niet voudig zijn. Totdusver heeft hij Di les gesteund, ook wanneer hij h« niet in alle opzichten met hem eei was. Het is de vraag, of de pre! dent dit kan blijven doen, zelfs is hij van de zuivere en eerlij] n G P Padber OVE lake 7! Van president Eisenhower is bekend, bedoelingen van zijn minister va) dat hij alles wil proberen om met buitenlandse zaken overtuigd. Onderhandelingen met Makarios? Groot Brittannic overweegt binnen kort besprekingen te voeren met aartsbisschop Makarios als een nieuwe stap om tot oplossing te komen van de kwestie Cyprus. Het zal waarschijnlijk de volgende voorstellen doen: 1. een proeftermijn van zelfbestuur voor - de 500.000 Cypri oten. 2. zelfbeschikkingsrecht voor de 400.000 Grieks sprekende en 100.000 Turks sprekende gemeenschappen binnen een bepaald aantal jaren. Britse autoriteiten zouder. op het ■"i?enbHk van mening zijn dat alle bij het geschil betrokker. partijen tevoren ONTVANGEN BOEKEN Het kind en de natuur thuis en op school. Nieuwe wegen voor het biologie- onderwijs op kweekschool en lagere school, door Verhoeven. Uitgavi B. W.olters, Groningen/Djakarta. Industriële vormgeving, door ir. N Luning Prak. In serie „Wonen in di Lage Landen". Uitgave Scheltema Holkema N.V Amsterdam, Brusse N.V., Rotterdam. De praktijk van het bouwen, door J. J. Vriend. In serie „Wonen in de Lage Landen". Uitgave Scheltema Holkema N.V., Amsterdam, Brusse N.V., Rotterdam. Architectuur. Algemene beschouwln- zouden streven Griekenland gedurende tenminste de proef-termijn van zelfbestuur. Deze politieke vraagstukken zullen deze en de volgende week besproken gen, door F. J. van Gooi. In „Wonen in de Lage Landen". Uitga' Scheltema Holkema N V., Amstej dam, Brusse N.V., Rotterdam. GEI Hilaire Belloc. Nederlands van Florj van der Merwe. Tweede druk. Uitgail Het Spectrum, Utrecht/Antwerpen. Petersburgse vertellingen, door Gogolj Nederlands van Aleida ,CIi Schot. Tweede, herziene druk. Uitg; ,n Het Spectrum. Utrecht/Antwerpen. Het leven der mieren, door prof. Alb. Raignier. Tweede herziene druj Uitgave Het Spectrum. Utrecht/Ad erp n. pen be Idonden Wind In de zeilen, door W. namjd Leclercq. Vierde, herziene druk. 1 -r«v« gave Het Spectrum. Utrecht/, werpen. Er zit een luchtje aan, door P Wodehousc. Nederlands Belinfante Uitgave He Utrecht 'Antwerpen. Het dagelijks leven in de renaissancj door Abel Lefrane. Nederlands van di Alberts. Uitgave Het SpectruqlTOI^ta Utrecht/Antwerpen. j

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2