EN DE EGYPTENAAR KWAM Haatcampagne in Indonesië tegen Nederland Navo-topconferentie Zjoekof weggewerkt OPGEPAST: ALLEMAAL NONSENS... Broeschkoeken in Ye Olde Year <J3rOOcl ffiet jCLWl Een ballade voor de jeugd Gedenkboek van Ned. Bas Unie OUD EN NIEUW BIJ DE ZESKIMO'S DINSDAG 31 DECEMBER 1957 die mij J ardvuur fH/Jol nevelig. ken se- A WE hadden een wandeling van enige uren gemaakt over de uitgestrekte bezittingen van Sir John Hughes, maar toen de schemering de avond aan kondigde, stond hij er op, dat we naar het kasteel terug keerden, hoewel ik er de voorkeur aan had gegeven de oudejaarsavondviering van zijn pachters in die typisch Engelse herberg bij te wonen. Ik drong er echter niet verder v op aan, toen ik bemerkte dat dit Sir John onwelgevallig X'fiv- was en zo kwam het, dat we die oudejaarsavond, die mij J mijn leven zal bij blijven om zeven uur rond het haar zaten. Het was guur weer geweest die dag. Guur De bergen van Wales waren aan het oog onttrokken ge weest en het was misschien door het gemis aan uitzicht, dat ik mij opgesloten en gevangen voelde. Ik kende Sir John al jaren. Hij be- eens viel het mij op, dat hoorde tot de belangrijkste stafofficie- hij er zorgelijk uitzag, ren uit de Eerste Wereldoorlog en ik Ineens viel het mij op had hem voor het eerst ontmoet in 1917 dat hij oud was gewor- bij Verdun, waar ik als jong officier, den. Hij liep gebogen en kersvers van de militaire academie, on- zijn stap was niet zo der zijn leiding mijn loopbaan begon, veerkrachtig als ik had Hij was toen al een goede vijftiger en' gedacht. Zijn blik was had de rang van kolonel. Na de oorlog steeds op de grond ge- waren we elkaar uit het oog verloren, richt, ineens bemerkte Uit de kranten had ik vernomen, dat ik. dat hij niet op al Sir John met een speciale missie naar mijn vragen antwoordde. Egypte was gezonden, maar er waren Ik probeerde me wijs te zeker een twintig jaren verlopen eer maken, dat dit allemaal ik weer met hem in contact kwam. Dat verbeelding van me was, was in Londen, in september 1937. Ik maar het hielp niet. Sir had een lezing gehouden over de be- John was anders, dan ik tekenis van het tankwapen in een hem in het eerste ogen- moderne oorlog en een van de aanwezi- blik had gezien en door gen, die met mij in debat kwam was zijn opmerking waren Sir John. Na afloop van de vergadering mijn ogen daarvoor kwam hij naar mij toe en nodigde m{j opengegaan, uit hem te komen opzoeken op zijn We bezochten die kasteel in Malvern om nog eens te pra- middag al zijn pachters ten over de tijd, die we samen hadden doorgebracht. Zoals dat meer gebeurt, beloofde ik het hem, maar door allerlei omstandigheden werd uitstel afstel, tot ik half december van dat jaar een briefje van hem ontving met de invi tatie de oudejaarsavond zijn gast te zijn. Omdat ik toen nog vrijgezel was en niets zijn weigering, om handen had, schreef ik hem terug, dat ik gaarne van zijn uitnodiging ge bruik zou maken en zo reisde ik een dag voor oudejaar naar mijn oude leer meester. Toen hij het vertrek had verlate over. Hij was naar Londen gekomen zeSir John: om me af te halen en samen reisden »Ik ben blV, dat je gekomen bent, we naar Malvern. Ik wist, dat dat want het zou wel eens kunnen zijn, een grote eer was want Sir John dat er hier vanavond merkwaardige behoorde tot het type, dat zijn gasten dingen gebeuren en met z'n beiden liet afhalen en ze dan opwachtte op hen allen maakte hij een praatje. Hij schrok. „Neèm me niet kwalijk, Zij allen nodigden hem uit 's avonds bij ik was met mijn gedachten elders. Kom. hen te zijn als zij hun oudejaarsavond laat ik je het verhaal maar vertellen." vierden, maar hij bedankte. Ik probeer- Zijn pijp was uitgegaan en hij stak er de hem te overreden het toch te doen, de brand in voor hij begon. Hij zei: de hoop, dat een groot gezelschap „Toen ik te oud was geworden voor de opvrolijken, maar hij bleef bij militaire dienst, nam ik mijn ontslag en ik hoopte de jaren, die me nog gegeven zouden worden, rustig door te brengen En zo zaten we om zeven uur op het landgoed, dat al eeuwen lang in bij het haardvuur. We zouden eerst het bezit is van ons geslacht. Een jaar laat dineren en we hadden nog alle van, mijn rust mogen genieten. tijd voor een rustig gesprek, butler serveerde sherry en port. het bordes van zijn kasteel. Dat hij voor mij een uitzondering had ge maakt streelde mijn ijdelheid. Hij moet iets gemerkt hebben van mijn verbazing over de afwijking in dz gebruikelijke gang van zaken, want hij verontschuldigde zich. „Ik dacht", zei hij, „dat we de weinige uren, dat we bij elkaar zullen zijn, maar moesten uitbuiten. We kunnen alvast beginnen met het ophalen van herinneringen." Hij was als altijd charmant. In zijn officierstijd had hij al bekend gestaan als een uitstekend en onderhoudend handhaafde hij ten spreek. ben je sterker dan alleen". Ik keek hem niet-begrijpend aan. Hij lachte, niet' „Je denkt natuurlijk, dat ik wartaal qe Toen werd ik op een dag bij de president geroepen, die me vroeg of ik bereid was een opdracht te vervullen in Egypte. Het spijt me, dat ik hierover niet nader kan uitweiden, maar over die opdracht is mij voor altijd geheim houding opgelegd. Als je de geschiede nis van de laatste tien jaar nagaat, zal het voor jou als militair niet moeilijk vallen er achter te komen wat ik in Egypte moest doen, De opdracht was an gevaar ontbloot. Maar dat doet er nu niet toe. Ik heb hem tot een goed einde gebracht." Ik wilde hem wat vragen, maar hij beduidde mij, dat ik hem moest laten uitspreken. Hij ver volgde: „Tijdens mijn verblijf in Egypte leerde ik een van die mannen kennen, van wie de internationale diplomatieke wereld, als ik dat zo in het algemeen mag zeggen, zich bedient om bepaalde plannen te ver wezenlijken. Ik had hem nodig en hij deed wat ik van hem verlangde, vergis je niet, het is Hij werd voor zijn diensten betaald Een oudejaarsvertelling DOOR H. J. WAALWIJK „Heeft u de politie gewaarschuwd vroeg ik de kolonel. Hij haalde de schouders op. „Dat zou geen zin hebben gehad", zei hij. „Wat kan de. politie doen? Ik heb er lang over nagedacht welke weg ik had te volgen en tenslotte heb ik besloten mijn eigen boontjes te doppen. Maar vanavond gaat er wat gebeuren. Daar kan je op rekenen". Ik keek naar de klok. Het was op slag van negen. „Als die Egyptenaar zijn plan vanavond niet uitvoert, bent u buiten gevaar?" De kolonel knikte. „Ja", zei hij, „dat geloof ik wel. Maar hij heeft nog drie uur de tijd. Nog drie uur moet ik op mijn dood wachten." De kolonel lachte cynisch. „Ik heb nooit geweten, wat het betekende te wachten tot de dood komt. Zelfs in de slag om Verdun heb ik dat gevoel nooit gekend. Maar nu is het dan zo ver." Langzaam tikte de klok de tijd weg. De seconden regen zich aaneen tot mi nuten en de minuten tot uren. We had den beiden geen eetlust en de tafel bleef onaangeroerd. De kolonel staarde maar in het vuur. Toen het half twaalf was geworden zei hij: „Nog een half uur geef ik hem de tijd. Nog een half uur om te zien of ik te maken heb met een man of met een bluffer." Zwaar hing de stilte in het ver trek. We lieten onze glazen nog eens volschenken. Het werd kwart voor twaalf. Juist overwoog ik of ik de kolonel zou zeggen, dat hij met een bluffer te doen had gehad, toen we kort na elkaar het droge geluid van twee scholen hoorden De kolonel sprong op „Wat is dat?", vroeg hij gejaagd. Ik zag, dat hij lijkbleek was. In spanning wachtten we op nog een geluid, maar het bleef stil. Tot ineens haastige voetstappen tot ons doordiongen. We hoorden stem men, en een deur open en dicht gaan. We keken om. In de kamer stond een veldwachter. „Neem me niet kwalijk, Sir", zei hij, „maar we hebben een man doodgeschoten. We waren op ronde toen we hem tegen de ramen zagen opklimmen. Het was onze bedoeling hem met een schot schrik aan te jagen. Maar per onge luk trof de kogel hem. We kunnen de man niet thuisbrengen. Hij had een brief bij zich met vrr«mr»- 'of fers, als u mij vraagt zijn het Egyp tische letters". Achter me hoorde ik een gil. Ik keek om en zag nog hoe de kolonel naar zyn keel greep voor hy voorover stortte. Htf is dood, zei de dokter later, door een plotselinge Drie grote gebeurtenissen hebben het laatste kwartaal van het jaar 1957 beheerst- Daar waren de grote moeilijkheden waarin onze landgenoten in Indonesië kwamen te verkeren. Daar was de lancering van de Russische Spoetnik I en II en de Navo-topconferentie in Parijs. Óp 1 oktober gaf de Indonesische regering toestemming tot het houden van een West- Irian-week. Er laaide een felle haatcampagne op tegen alles wat Nederlands was. In massa demonstraties werd Nieuw Guinea als In donesisch gebied geëist. Er werden verbeten slagzinnen op muren gekladderd en voor de Nederlanders in Djakarta en andere plaatsen werd het leven moeilijk. ten Singapore. De Ne derlandse bedrijven werden officieel onder rege- Vooral toen op 2fl november maatrege len tegen de Neder landse economische Indonesische belangen werden aan gekondigd. Die be langen vertegenwoor digden een waard« van 5 miljard Neder landse guldens. Indo nesië ging hiertoe over, nadat de resolu tie over Nieuw Gui nea in de Verenigde Naties was verworpen. ringscontrole gesteld. Tijdens de besprekingen, die zij in Washington voerden, besloten president Eisen- hower, de Britse premier Macmillan en de Belg Spaak, secretaris-generaal van de Navo, de leden van de Navo uit te nodigen op 16 december te Parijs bijeen te komen om nieuwe vorm te geven aan de samenwerking tussen de bondgenoten. Kort daarna werd Eisenhower door een lichte beroerte getroffen en het leek, dat de conferentie niet aan haar doel zou beantwoorden. Ike herstelde snel en kwam zelf naar Parijs. Aanslag op Soekarno Door het optreden van enkele Europese landen, aangevoerd door de Westduitse kanselier Adenauer, werd werd het school bezocht. De tratie president bleef onge deerd. Er w slachtoffers. alles- KLM weg decembei kwam het verbod de K.L.M. overheersend verlan acht gen naar vrede. Premier Macmillan komt de eer toe, dat hij de uiteenlopend? standpunten va: Europa Spoetniks rondom de aarde Op 4 oktober lanceerden de Russen hun eerste kunstmaan. De aardsatelliet Spoetnik begon op 800 kilometer hoogte met een snel heid van 30.000 km per uur rondom de aarde te cirkelen. op elkaar heeft verzoend Kemajoran te landen. KPM weg Op 3 november deden de Sowjets de de wereld nog ver baasder staan, want toen ging Spoetnik Besloten werd, II de lucht in, een het ontwapeningsge- zwaardere satelliet dan de eerste en met een hondje (Laika) aan boord. In de Verenigde Staten werden hard- lancering van de Vanguard werd in Florida een volko men mislukking. te hervatten tegelijkertijd voort Daarna bezette de rode vakbond de ge- bouwen van de te gaan met het K.P.M. Ook andere sterken bedrijven werden be- uit tegenstrij- dediging van de vrije wereld. Helaas slaag- dige berichten bleek, de de Amerikaanse t,J" dat 50,000 Nederlan- delegatie er niet in, ders het land zouden de Sowjetunie het moeten verlaten. offensict uit handen Evacuatie een uitgewerkt vre- g Woiiingbouwlening m Marken eiland af desplan voor de dag Chroesjtsjefs macht werd volkomen, toen ook maarschalk Georgl Zjoekof als minister van defensie werd ontslagen en ook andere func- ln het partij-apparaat moest prijsgeven. De „val van Zjoekof" wera verdoezeld door de propaganda, die de Russen maakten met hun Spoet niks. y Er begon - cuatie naar Singapore te komen. Daardoor igj Dr. Drees kondigde een gj laatste gat in de dijk, die MHjT -~JJ r" woningbouwlening aan van Marken met het vasteland ver gig 100 miljoen gulden tegen w«rd op 17 oktober «eslo- §§j 6 pet., teneinde de woning- en velen keerden 0 werd Chroesjtsjef naar Nederland terug, staat gesteld, de bal Circa tachtig KPM- onmiddellijk terug te schepen wisten zich kaatsen en de weste- aan de Indonesische lijke mogendheden te maatregelen te beschuldigen van bij- onttrekken en bereik- zondere bedoelingen. de jaren, waarin we niets elkander hadden gehoord en toen ik in Malvern arriveerde was ik van alles, .op. de. hoogte. Toen. ik de; hal betrad, hield hij mij-een -ogenblik--staande en hij.; „Amice, anderhalve dag zijn 1 altijd geloof, dat je elkaar aangewezen. Er is geen gast- vrouw om je te verwelkomen went "ejëmief 9out." Heï'is me een UOOT-- door de drukte van de dienst ben ik *h. j„ j iv, «,„,-1.-1, vergeten te trouwen. Maar ik hoop, dat reclxt de'e avond m jouw gezelschap je je ondanks dat toch zult amuseren fe mogen verkeren en dat je altijd de prettigste herinne- „U draait de zaak om, kolonel", riijgen aan mij zult bewaren." protesteerde ik. Hij wuifde met de hand. „Laten we ons niet verliezen IN de middag van oudejaarsdag no- i„ een spei van W00rden. Het is goed. over6 zijn "bezHtingen wandelmg zoals ik het zeg". „Het is een gewoonte, die ik van mijn Hi-J, dronk met langzame teugen vader heb meegekregen, om op de 9'as 'ee9 en stopte toen een pijp. laatste dag van het jaar langs al mijn Hij zei: „Dat ik je heb uitgenodigd. pachters te gaan en hen de hand te is ook voor'een deel egoïsme, want drukken En dit jaar heeft die gewoonte ik heb vanavond je hulp nodig". omdat het wel eens de laatste kwestie van leven of Hij verlangde meer. Toen ik dat Hij hief het glas. Cheersweigerde, werd hij grof. Hij verweet zei hij'; „cheers, ik heb je me.datikgeld. dathem toebeho'oYdè eer gewaardeerd enr%I laatste in mijn eigen zak had gestoken. Toen in Londen heeft bewezen, dat werd ik razend. Ik sloeg hem links niet in jou heb vergist. Ik en rechts om zijn oren en zei hem, grote carrière dat hij uit mijn buurt moest blijven, wilde hij niet nogmaals een afram meling krijgen." „Het hele voorval was ik een paar dagen later vergeten. Ik reisde terug naar Engeland en installeerde me op mijn bezitting. Ik genoot van de vrij heid. van de jacht en van de gesprek ken met mijn pachters. Maar dat genot duurde kort. De eerste oudejaarsdag dat ik weer in Engeland was, kreeg ik een briefje. Het was verzonden uit Londen. Er stonden slechts een paar zinnen op, maar ze spraken boekdelen. Engelse hond, stond er, je hebt me vijf klappen gegeven, over vijf jaar, op oudejaarsdag, oudejaarsdag zou kunnen zijn, dat ik y-^EN ogenblik zweeg hij. Hij staarde kom ik je doden. Van het begin af wist 1*4 glimlachend naar de vlammen, die ik dat die woorden waarheid bevatten. bij hen ben." „Kom, kom, kolonel", lachte ik, „wat bent u somber. U ziet er uit als een. kronkelden. „Wat kan ik goede vijftiger, u bent nog goed ter doen, kolonel?" vroeg ik aarzelend, been en u kunt beter lopen dan ik, Hij gaf geen antwoord. Het was alsof merk ik. Waarom zou dit uw laatste hij niet meer wist dat ik bij hem zat. oudejaarsdag zijn?" Hij legde zijn hand Hij keek maar naar het vuur en af en op mijn arm. „Vanavond", zei hij, „zal toe zag ik zijn lippen bewegen. Ik her ik je vertellen waarom ik dat vermoed." haalde mijn vraag: „Kolonel, wat ver- Ik keek hem van terzijde aan en in- wacht u van mij?" zich grillig langs de houtblokken Ik kende de man te goed, om te weten, dat hij geen grapjes maakte. Na dat ene briefje kwamen er nog drie. Allemaal van dezelfde inhoud. Alleen het aantal jaren, dat me werd gegeven, vermin derde. Vorig jaar was dat geredu ceerd tot een. Dit jaar zal de Egypte naar zijn slag slaan. Ik heb niev de minste illusie dat hij dat niet zal doen." Even buiten Wieldrichem bij de zeventiende molen onder aan de dijk verscholen, eet men wittebrood met jam. In het huis met rieten dak wonen zeventien barbaren. Als die allen binnen waren was het dorp op zijn gemak. Trokken zij er dan op af om te stelen en te roven, nou, dan kan ik u beloven, dat dat stof tot beven gaf. Want die rovers, blij van zin, gapten wat ze gappen konden, guldens, mensen, katten, honden, alles was voor hen gewin. Op de dag voor oude jaar is een zoontje van Van Dalen, dat ontbijtkoek moest gaan halen, opgepakt door een barbaar. toen: ren duren eigen buren, niets aan doen 't Hele dorp dat kwam toen bij 't huisje aan de dijk verscholen bij de zeventiende molen, bij de rovers, zij aan zij. En ze riepen:» „Hé daar, zeg I Geef die jongen van Van Dalen I Komen onze spullen halen....I" De barbaren waren weg. En ze klommen door het raam en ze joelden en ze zongen, want daar zat de kleine jongen, blij bij 't noemen van zijn naam. Want wat bleek toen Wieldrichem 't Jog moest slechts voor de barbaren als die moe van 't stelen warén, brood klaarmaken, ja, met jam. Negentig directeuren van gemeente lijke musea in de Sibbekunde kwa men donderdag bijeen in de door de heer Nicolaas Broese gerestaureerde koekkelder Ye Olde Year, in het hart je van het oude Nigtevegt. En geen wonder is het niet de onvermoei bare Broese, die jaar na jaar, in pi- low gekleed, ijvert voor onze cultuur, is het niet Nicolaas, die met wappe rende haren spit wat hij spitten cn delft wat hij delven kan naar verlo ren gegane gebruiken? IDat bezorgde hem o.m. de medaille van verdienste van de stad Delft en het spit. In de met beddepannen en koperwerk, metselgewelfjes en wagenschotten zo reëel gerestaureerde koekkelder Ye Ol de Year te Nigtevegt ontving Broese donderdag zijn gasten om daar het al oude Broeschkoeken te doen herleven. Eregast was prof. dr. Oppentroodt, die in het voorwoord van zijn standaard werk „Sibbe en Sabbe" over Nigtevegt zo guitig opmerkte,, dat ook hij wel eens met zijn nicht had gevochten. De rest van dit 587 pagina's en 6783 voet noten tellende standaardwerk kwam niet ter sprake. Nijver toog men na een inleidend woord van de heer Broese zelf aan het Broeschkoeken, en met een volle mond werd weldra „Het Gilde der Broesch- koekers" opgericht. Van de 90 aanwezigen zwoeren er 89 trouw aan de doelstellingen van het gilde: „broeschkoekers waar het maar kan en van alle Nederlanders broeschkoekers maken"; één aanwezige kon zich met de doelstellingen niet enigen. Hij hield niet van koek en dan ook terneergeslagen terzijde, kreeg een symbolische klap met broeskoeker en werd gedwongen wenend heen te gaan. De kreet: „Lelijke broesch- koeker" klonk hem tot buiten Nigte vegt na hetgeen alweer de betrekke lijkheid van een en ander bewijst. i_.ater in de avond werd toen nog een negentigste lid geworven, namelijk de heer D, A. Vliegenbhert, rijksveldwach ter te Nigtevegt, Katschenhoek en Om melanden, die „De hoogste tijd" om de hoek van de deur kwam roepen. Daar ook dit een op traditie rustend gebruik is, werd hem in ruil voor een extra uurtje het buitengewoon lidmaatschap aangeboden. Straatjongens van Nigte vegt, Katschenhoek en Ommelanden mogen hem dan nu ook straffeloos „Broeschkoeker..'!' naroepen, een hele vooruitgang. Staande werd de vergadering gesloten en het besluit, ieder jaar tegen oudjaar in Ye Olde Year samen te komen broeskoeken werd in het bijzonder dooi de heer J. Vinkenoog, directeur der plaatselijke VW, hartelijk toegejuicht. Snelheidsgrens 50 km Op 1 november werd de snel heidsgrens van 50 km. per uur in bebouwde kommen van kracht. Gaillard nieuwe premier Frankrijk, geteisterd door sta kingen en de moeilijkheden in Algerije en economische zorgen kreeg in de 38-jarige Felix Gail lard een nieuwe kabinetsforma teur, die op 9 november een ka binet op brede basis vormde en een programma van nog grotere versobering doorvoerde. Deltawet en Europoort De Tweede Kamer keurde op 5 november met 106 stemmen voor en 8 tegen het ontwerp-Deltawet goed. Twee dagen later lanceerde het Rotterdamse gemeentebestuur de plannen voor Europoort, een groot havencomplex op het eiland Ro zenburg. Twee rampen Een Amerikaanse straaljager stortte op 14 november neer op de kolonel Palmkazerne te Bussum. Vijf soldaten werden daarbij ge dood. Een nog vreselijker ramp gebeurde in Lewisham bij Londen, waar een spoorwegongeluk bijna 100 slachtoffers eiste Op ons bureel drukt zwaar de juten prachtband, op ons hart de vele ware woorden: het gedenkboek van de Ned. Bas Unie is uit. Zeventig fraaie houtsneden, gravures en fotografieën, honderd grote pagina's kloeke tekst: de afdeling Gedenkboek van de Bas Unie heeft een gaaf stuk werk geleverd. Zij had dat niet kunnen doen zon der de onschatbare hulp van de be snorde kunstfotograaf K. I. van Eek NFG, PCJ, M.o.P., BluB. En ook niet zonder de hulp vanhoutsnijder Ba rend Brettschneider, en ook niet zon der de hulp van graveur Van Zwever- dingen, die in het voorwoord van de directeur van de Bas Unie, jhr. mr. Weldoorwrocht Het is een weldoorwrocht werk, dat begint bij de oude Batavieren. Niet dat de Bas Unie toen al bestond, maar het lijkt ons onder alle omstandigheden juist, lekker vroeg te beginnen. Het „Het sneeuwtriep ik blij, toen ik 's morgens na mijn avond lijk entree in de bigloo knorrend ontwaakte. „Zegt u dat nog eensvroeg mijn oude gast heer, Zoel de Zeskimo, me pein zend. „Het sneeuwthéérlijk!" herhaalde ik. „Bedoelt u die witte brokken?" sprak (Zoel toen zacht.... „Noemt u dat sneeuw? Hé, grappig Het bleek een woord te zijn, dat de Zeskimo's, dappere bewoners van de bigloo's op de Zuidpool, nog niet ken den maar het werd gelijk opgeno men in de nieuwste druk van hun VAIN ONZE SPECIALE VERSLAGGEVER woordenboek, de zgn. Dikke Sandalen. Wie schetst mijn verbazing toen ik pas die ochtend ontdekte, dat de Zeskimo's gewoon Nederlands spra ken? Zoel, mijn wijze gastheer, gaf er direct de verklaring voor. „Me neer", zei hij, „dat is tegenwoordig in boeken en films heel gewoon, dus waarom wij niet?" De man had gelijk. Naarstig begon ik hem uit te vragen naar de viering van oud en nieuw, het onderwerp toch, waarvoor ik de barre tocht in opdracht van de redactie had onder nomen. „Komt u maar mee", sprak hij. „Dan zal ik u ons oud en nieuw laten zien". We wandelden door de sneeuw, elkaar af en toe vrolijk „in zepend" en sneeuwballen gooiend. Ik was zeer benieuwd. Daar stonden twee bigloo's. Eén oud, nalf gesmol ten en in elkaar gezakt, één vierkant met vrolijke gordijntjes voor de raampjes, glinsterend in de zon ..Kijk", sprak Zoel trots, „dat is oud, dat is nieuw. Dèt is nu onze opvatting van oud en nieuw. Goe dendag". Wenend bond ik de schaatsen on der, sloeg de benen uit en koerste aan op Texel, vanwaar ik de boot kon nemen. Ik dacht aan mijn onkos- tenrekening en rilde. ragfijne schetsje Bas de Batavier" bewijst dat dan ook zonneklaar, al kunnen we het met de strekking niet helemaal eens zijn. Dan breekt in de historische loop van het gedenkboek het jaar 1920 aan. Fierbesnorde heren groepen samen op een verbleekte foto, allen met de rechterhand wijzend op een stuk mod derige grond. Daar zou het hoofdge bouw verrijzen. Wel, het is verrezen, dat ziet u op de volgende twintig fo to's, die alle fijne details van gevel versiering, ontvangsthall en toiletten laten zien Ferme taal Over het werk van de Bas Unie schrijft dan drs. Weivelaer in ferme taal stevige waarheden: Bas na bas werd de wereld ingeworpen, soms wel drie op een dag. In 1935 richt men naast de afdeling Contra Bas en Pro een nieuwe montage-lijn in voor de vervaardiging van baritons en bastertsuiker. Dan treedt in 1937 de vormgever Van Weerden in dienst en zijn eerste werk is, een betere krul- vor, geven aan de bas-staart en de gevel te versieren met het beroem de bas-reliëf, dat sedertdien alle vormgevers tot voorbeeld is gaan die nen. Het is een r ooi boek geworden, dat we graag in ieders hand zien. We wen de Bas Unie geluk met de uitgave van dit gave werk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 21