door het leven in hun eigen wereld .ACHTER DE HORIZON DINSDAG 31 DECEMBER 1957 Mensen op weg Daartoe behoorde betaald, Vervolg van pag. 4.) Zivaard en schild ^/JENSEN op weg. Zy willen de vryheid, die duur werd niet kwyt. De vrij heid om te zeg gen wat men denkt te doen en te doen wat men wil, met inachtneming van de wetten. En daarom we ten wij, dat de Noordatlanti- sche Verdrags organisatie, zwaard en schild heide, noodzakelijk is. Het was voor de Navo geen gemakkelijk jaar. Telkens werden interne tegenstel lingen openbaar. Engeland, dat het toch al moeilijk heeft in zijn keu zebepaling tussen continent en im perium, zag meer dan eens zijn po sitie van grote mogendheid in cre- vaar gebracht door het machtige Amerika. maar lijkt erin geslaagd te zijn een eigen politiek te kunnen zit óók de H-bom! Toen beide lan den besloten wa pens aan Tunesië te leveren (omdat tinders de Russen dat zouden doen), waren in Frankrijk de poppen aan het dansen: men vreesde, dat die wapens doorgeleverd zouden worden aan de Algerijnse opstandelingen. Die stemmen om een nationale op lossing voor het randstadprobleem te zoeken komen niet in de laatste plaats uit Zeeland, de eilandenprovincie, die in het centrum der belangstelling kwam te staan (denk maar aan de vraagstukken der oester- en mossel cultuur bij de afsluiting der Ooster- schelde), toen de Tweede Kamer kortgeleden het ontwerp Deltawet behandelde. De aanvaarding daarvan was een historisch moment, niet alleen voor genoemde provincie (die er het allermeest mee te maken heeft), maar voor ons gehele volk. Reeds zijn de werken, die bedoelen ie veiligheid en de bescherming tegen de zee zo hoog mogelijk op te voeren en die tegelijk de landbouw moeten dienen, in uitvoering. En bij Capelle aan de IJssel is inmiddels een stevige deur, die het water uit het lage Hol land moet keren, neergezet. Naar de méns gesproken zal over minder dan een kwarteeuw Zuidwest Nederland een'totaal ander beeld te zien geven. Het betrekkelijke isolement, dat nu nog op vele eilanden bestaat, zal dan zijn opgeheven. En de Euro poort, dat gigantische project van de wereldhaven Rotterdam, zal de mensen, die voor de havens en de nieuwe indus trieën nodig zijn, op vrij gemakkelijke wijze uit het Zuiden kunnen aantrekken. Maar dat is nog toekomstmuziek. Op dit moment zitten de boeren van Rozenburg, dat als agrarisch gebied verloren zal gaan, voor grote zorgen: zullen zij elders nieuwe grond ontvan gen en zullen zij, als dat niet kan, in redelijke mate schadeloos worden ge steld? Hun offer mag niet zwaarder zijn dan beslist nodig la! ME; Deze maand, vooral als reactie op net lanceren der Spoetniks, kwam in Parijs de Navo-topconferentie bijeen. Eisenhower, juist hersteld, kon zelf ko men en Adenauer, de grijze kanselier van de Westduitse Bondsrepubliek, waar de hoogconjunctuur de adem niet inhield en dat nu èn politiek èn econo misch weer een beslissende rol in de wereld speelt, was er ook. Hij was het, die in eerste instantie voorstelde le po gen een gesprek met de Russen te ar rangeren. Maar al bleven er dan niet opgeloste kwesties zoals het stich ten van Amerikaanse raketbases in de andere Navolanden hierover bestond geen meningsverschil: de vrije wereld zal tot het uiterste waakzaam moeten zijn. Zo werd deze conferentie uitein delijk toch een demonstratie van eens gezindheid. Weggestuurd fyJENSEN op weg. Berooid en weg gestuurd uit het land dat hen lief was en waarmee zij waren ver groeid. Zij kwamen op Schiphol op een koude en mistige wintermorgen, in dunne tropenkleren met in hun hart de vrees voor het onbekende, verstoten uit de vertrouwde om geving op Java of elders in deze gordel van smaragd, die zich slingert rond de evenaar. Wat zal er van hen worden, van dit land, van de mil joenenbevolking in de dessa's, die stelselmatig wordt opgehitst tegen de Nederlanders, maar die straks honger moet lijden, omdat de prijs van de rijst niet meer te betalen is? Het Indonesische drama, ingezet, toen te onzaliger ure „ethische" politi ci de soevereiniteit overdroegen, schijnt nu in de laatste fase van zijn voltrek king te zijn. Omdat Nederland Nieuw- Guinea niet wenst uit te leveren, maar de bevolking daar wil brengen tot het punt, waarop het over haar toekomst zelf zal beslissen en nadat de Ver- Na ties een resolutie, die Indonesië in de kaart speelde, hadden verworpen, be gon de actie: alle Nederlanders moes ten zo snel mogelijk vertrekken. La ter werd enigszins teruggekrabbeld: de voor de landseconomie onmisbare Ne derlanders moesten blijven. Onderne mingen werden onder toezicht ge plaatst, w.o. de K.P.M., die nog kans zag heel wat schepen buiten „bedreigd gebied" te brengen. Zeker heeft de In donesische regering niet gedacht, dat zij door haar maatregelen de toch al gehavende economie in een chaos zou storten. Zolang Soekarno een dominerende rol blijft spelen in het ook door de tegenstelling Djakarta-buitengewesten verscheurde Indonesië en de rede lijk denkende staatslieden niet op de voorgrond kunnen treden, is er wei nig goeds te verwachten. Dan ligt Indonesië open voor de rode vloed, die nu het eilandenrijk nog niet vol ledig overspoelt. Wij hier in Nederland kunnen slechts huis onze landgenoten ontvangen. Met hen meeleven, hen 'voorlichten, hen in ons gebed gedenken. Zonder huis MENSEN op weg. Helaas velen zon der huis. zonder eigen dak boven het hoofd. Een zaak van de aUergrooL ste schande in Nederland: bijna der tien jaar na de bevrijding hebben wij geen kans gezien ervoor te zorgen, dat er genoeg woningen zijn en er moeten nog altijd tienduizenden veel te kleine of in mensonwaardige onderkomens leven. Alle mooie en triomfantelijke berichten over records in de wonmgprodüktie ten spijt is dat het zwarte teken aan de wand. Het is verleidelijk de oorzaken op te sommen van deze schande: een ont breken van de bereidheid om een rede lijk deel van het inkomen te besteden voor het woninggenot, een dirigistische politiek, die het particulier initiatief geen of te weinig kans wilde geven, een ontstellende bureaucratische romp slomp, een tekort aan geld enz Maar het heeft allemaal geen zin: wij hebben de slag om de huizen ver loren cn honderdduizenden zullen nog lange jaren in ellende moeten door brengen. Huwelijken zullen stuk gaan, verlovingen zullen afspringen, kinderen zullen voor galg en rad opgroeien en de psychiaters zullen het werk niet De kerken "ENSEN op weg. Langs die weg staan - ook de kerken en elke zondag gaan de deuren open, als een dringen de uitnodiging binnen te treden. Mid den in de wereld staan zij, als een te ken. dat God Zich neerbuigt tot de mens en hem wil troosten en verma nen, bemoedigen en waarschuwen. Het is niet beslissend, of het kerkgebouw van verre al opvalt of dat het schuil gaat tussen de flats, of dat het lijkt op een silo, een machinefabriek of een hangar: de zegen van het Woord is niet gebonden aan de plaats, waar het wordt ver kondigd! Maar toch kan het niet goed zijn, als de mens eraan voorbij loopt, omdat zijn functie en karakter van de kerk niet blijken uit de vorm geving. Een ondergeschikt Toch niet: het is veeleer een symptoom van een gees telijke nivellering, een ge brek aan stijl, een vergeten, dat de kerk ook een zicht baar teken dient te zijn. Uit de discussies en de polemie ken in tal van bladen en op vele conferenties in het af gelopen jaar is gebleken, dat voor het hier gesignaleerde de ogen steeds meer open- Dat laatste mag ongetwijfeld ook worden gezegd van een ander verschijnsel, een be dreiging van de kerk, n.l. het stijlverlies bij de wijze van Woordverkondiging, die tot uitdrukking komt in een ver nieuwende popularisering van de kanseltaal, een al te grote aanpassing aan het dagelijks spraakgebruik, een onvoldoen de besef van de eerbied, die de mens God verschuldigd is. Maar ook de andere kant kreeg de volle nadruk, n.l. de ze: hoe kan de kortsluiting tussen predikers en hoorders worden opgeheven? Concreet: hoe kan het Evangelie aan de moderne mens worden ge bracht in een zodanige vorm, dat het hem aanspreekt en grijpt in zijn ganse existentie? Een onderwerp waarover de discussie ook in 1958 wel zal Verschuiving De moderne mens en het Evangelie. Hij maakt zich minder druk over de dogmatiek dan over de ethiek. Hij vraagt meer naar wat het Evangelie hem aan normen en opgaven verstrekt voor zijn doen en laten dan naar leer stellige waarheden. Hij verlangt van de preek, dat zij van a tot z toepassing is. Hier het juiste midden te vinden is de zware opgave voor elke prediker. Randstad MENSEN op weg- In een land, waar iedereen praat over de randstad Holland, waar de één de ander op de tenen staat. Waar de leefruimte steeds kleiner wordt. Gedegen rapporten zijn er dit jaar aan gewijd. Er zal iets moe ten gebeuren, in nationaal verband, op dat wij in het Westen ons straks nog kunnen bewegen. Er is sprake van sa tellietsteden en de regering bestudeert de vraagstukken nauwgezet. Verwacht mag worden, dat zij volgend jaar met suggesties en voorstellen zal komen. Steeds sterker worden de stemmen uit de provincies buiten de randstad, waar van er enkele steeds meer bewoners zien vertrekken en die erop aandringen, dat bij hen de voorwaarden worden geschapen voor een harmonische ont wikkeling der bedrijvigheid en daarmee van de gehele bevolking. 1957 waren mensen a< eindpunt van hun leven. in wie de Chr. Geref. Kerken een dynamische figuur hebben verloren, die niet alleen deze kerken met zijn grote gaven heeft gediend, maar die ook door zijn woord, geput uit de Bijbel, duizenden tot zegen is ge weest. Was hij niet een voorbeeld van de prediker, die het geheim van een synthese tussen dogmatiek en ethiek kende? De verschuiving, waarvan hierboven sprake was, speelde in feite in alle kerkelijke gesprekken op de achtergrond. Zij resulteer de in nieuwe vormen en be paalde voor een belangrijk deel de kerkelijke activiteiten ten opzichte van de niet- gelovige mens. Zij gaf nieuwe impulsen in de aanpak der vraagstukken van onze mo derne tijd, die meer dan wel ke tijd tevoren een evange lische begeleiding van de mens eist. LJOE beziet de mens vanavond het leven in de grote wereld n en in die van zijn eigen omgeving, van zijn eigen gezin, van zijn eigen bestaan? Zeg niet te vlug, dat deze twee zaken niets met elkaar te maken hebben. Want dat is beslist niet waar! Wat elders op de wereld gebeurt, gaat op de een of andere manier ons allen aan. Wellicht vindt iemand dit alles voor een overzicht op Oude jaarsavond te somber en te zwaar geladen. Misschien is juist deze avond een gelegen heid om te trachten afstand van zichzelf te nemen, want in het bijna voorbije jaar heeft God vele tekenen opgericht, tekenen van Zijn heerschappij, van Zijn almacht, van Zijn liefde ook. NJ talenten te veel naar voren schuiven, maar hun eerst gelegenheid geven zich I verder te ontwikkelen. Weer ten einde. MENSEN op weg in het jaar 1957. Een klein stukje van de levens weg is vanavond, als de klok twaalf uur slaat, weer ten einde. En niemand j weet, of er een vervolg zal zijn. Het oude jaar ligt over enkele uren achter ons er kan niets meer aan veran- I derd worden. Wij kunnen niets meer i overdoen: het is onherroepelijk. Zou- f den wij het willen overdoen? Als wij het jaar 1957 nog eens moesten begin- I nen, zouden wij het anders doen. Wij zouden proberen het er beter af te brengen. Maar wij zouden het min stens even slecht doen. Dat is geen uiting van fatalisme, geen uitvloeisel van de overtuiging, dat wij door het lot worden geregeerd en gedirigeerd. geen gevolg van de gedachte, dat wij I in de wereld zijn geworpen en dat wij worden geleid door geheimzinnige I machten, die wij nooit zullen kennen, maar realiteit. Al die mensen die wij noemden en j al die ongenoemden, de miljoenen van alle volkeren in alle landen, zij zijn verantwoordelijk voor wat zij I dit jaar hebben gedaan of hebben i nagelaten. Chroesjtsjefs verantwoor delijkheid is duizenden malen groter dan die van de imbeciele jongen in de straat. En Eisenhower zal op de j jongste dag van veel meer reken- schap moeten geven dan de Chinese I landarbeider. Maar zij allen zijn op 1 weg naar het eeuwig huis. Wélk I huis dat zal zijn, daarover valt de j beslissing in dit leven, op deze wereld, en daarom heeft 1957 alles j met de eeuwigheid te maken. soms tegelijkertijd aaien en bijten. Verschillende malen rammelden mi nisters met hun portefeuille, het geen voor de Kamer het sein was in te binden, omdat de vorming van een nieuw kabinet gezien de po litieke verhoudingen schier onmoge lijk zou zijn. Tijdens het huurdebat stonden de partijen wel het felst te genover elkaar. Veel is dit jaar ge sproken over toenadering en samen gaan der protestants-christelijke par tijen. Gunstiger is het klimaat er he laas niet op geworden. Met en dat is weer wel verheugend de raads- en statenverkiezingen van volgend jaar in het zicht besloten in enkele grote steden (w.o. Den Haag) deze partijen met één lijst uit te ko men, terwijl in Noord-Brabant voor de statenverkiezingen een soortgelijk Vergeten De belijdenis besluit werd genomen. Voopal in de anti-revolutionaire kring ontstond enige beroering door de brochure van dr. N. J. Hommes, die o.m. meent, dat het zitting nemen in het kabinet door ministers uit de prot.-christelijke partijen volkomen onjuist is en dat zij zich op deze manier voor het socialistische kar retje laten spannen. Blijkens de dis cussie waren op dit punt de menin gen verdeeld. De cultuur MENSEN op weg. Zij ontmoeten al lerlei verschijnselen op het brede terrein der cultuur en voor zeer velen is het uiterst moei lijk uit te maken hoe zij er tegenover moeten staan. Heel wat ontbreekt FOTO BOVEN: Het zijn niet allen vrije mensen. De negers in Little Rock in de Amerikaanse staat Arkansas zijn niet vrij. Daar toonde zich een van de zwarte vlekken in de westerse democratie, daar openbaarde zich een onchristelijke onverdraagzaamheid. Mensen op weg. Berooid en weggestuurd uit FOTO ONDER: Indonesië, het land dat hen lief was en waarmee zij waren vergroeid. Zij kwamen op Schiphol, op een koude mistige wintermorgen, in j dunne tropenkleren Dit alles betekende ook in 1957 niet, dat de belijdenis uit het oog werd verloren en dat dt- vraag naar de grenzen der kerk niet meer werd gehoord. Die vraag laat zich zo formu- ho. moe. d. belijdenis i5S&lSSS3?'vS". der Reformatie in de kerk lichting, zeker op christelijk terrein, functioneren? En onlosmake- Verblijdend is de enorme belangstel- lijk daarmee verbonden is er ling, die er onder ons volk bestaat het probleem van de leertucht voor hetgeen de Stichting Openbaar (Buskes-De Wilde), in welk opzicht het Kunstbezit onderneemt tot het beter jaar 1961 voor de Ned. Herv. Kerk be- bekend worden van de kunstschat- slissend zal zijn. Veel aandacht heeft in ten. die Nederland bezit, deze kerk ook de kwestie van de vrouw De vraag is gerechtvaardigd, of de in het ambt gevraagd. Een diepgaand overheid, die de kunst steunt, niet te verschil van mening gevolg van een eenzijdig wordt geadviseerd. In de verschillende uitleg en waardering der kunst 'zijn vele richtingen, die het Bijbelse gegevens in dit opzicht bleek waard zijn naar v erover te bestaan. bracht en van vele kanten is de op- De verhouding der kerken onderling merking gemaakt, veranderde niet In het afgelopen Jaar. dat dit jaar wel wel wren er op vele pl.el.en diep,»»». Jeel rterk tot .c; de en op hoog peil itunde ee.prekken dc kunJ, hee(, tussen Hervormde en Gereformeerde legen. Dat als uit- kerkcraden, die voor beide partijen vloeisel der beste- ongetwijfeld verhelderend hebben ge. ^ngebeperkm^ook werkt. Er was daar steeds een worste- ^ies ^et snoeimes ling, rondom de geopende Bijbel, om moest worden ge- de waarheid en om de eenheid. zet. zal weinigen hebben verwon- Er was een constateren van eikaars derd. De beeldende tekortkomingen en een schuld belijden kunstenaars schre- tegenover elkaar, maar geen afstand ven al een brief aan doen van de eigen mening en opvat- de regering met de ting, over het wezen der kerk en in waarschuwing hen verband daarmee over de functie van niet het kind van ie belijdenis. Of dit alles dan tever- de rekening te geefs is? Nee, het bezig zijn met het laten worden ..dat zij allen één zijn", is nooit tever geefs. En de zegen van God komt loe somber wij mensen over een toe komstige eenheid ook mogen zijn De feiten, die hierboven zijn gerele veerd maar een greep uit de veel heid en subjectief belicht zullen spoedig zijn vergeten. Wie herinnert zich nu nog wat er in juni in Mongo lië of in de volgende straat is ge beurd? 's Mensen memorie is maar kort en misschien is dat ook maar goed Het liefst vergeet hij de onpret tige dingen, waarvan ook 1957 zo vol is geweest Maar God vergeet ze niet! Hij heeft alles nodig, niets uitgezon derd voor de voltooiing van Zijn plan de wereld voor de komst van Zijn Rijk. In het afgelopen jaar heeft God vele tekenen opgericht, tekenen van Zijn heerschappij, van Zijn almacht, van Zijn liefde ook. Hij heeft zich niet teruggetrokken, zoals de onwijze mens soms denkt Eenmaal zal Hij ons openbaren de zin van alle dingen, ook van die van 1957. Nu, op deze Oude jaarsavond en straks op Nieuw jaarsmorgen, is er deze bood schap: God bouwt Zijn Konink rijk. Die boodschap blijft het enige belangrijke nieuws tot de grote dag, waarop Hij zal zijn alles en in allen. In 1957 is dit ove rigens niet het ge val geweest. Maar In verband met dit alles mag de vraag toch wel worden «gesteld, of de over heid op de lange duur in staat zal misschien op een ongedachte wijze. De wereldkerk In het jaar 1957 zijn de vensters r.==. de wereldkerk verder opengestoten. Le- zUn °e vendiger is geworden het besef, dat de kunstenaars van vaderlandse kerken niet op zichzelf Z-K- sociale kunst- staan, maar deel zijn van de Una Sane- opdrachten te voor- ta, „vergaard uit alle streken", al zijn zien. Is het niet zij dan niet alle aangesloten bij de We- zaak, dat deze reldraad of bij de Internationale Raad kunstenaars zelf trachten tot een bron van Christelijke Kerken. Van groot be- v»n inkomsten te geraken, zelfs al zou lang was de principiële beslissing tot sa- deze buiten hun „roeping" vallen? mensmelting van de Wereldraad en de - - Ook op muzikaal en literair gebied zijn er tendenzen aan te wijzen, die in een bepaalde richting gaan. Het heeft er soms de schijn van, dat de colle ges, die de overheid moeten adviseren, niet de meest volstrekte objectiviteit betrachten en bij hun advies om ove rigens heel begrijpelijke, maar daarom niet goed te keuren redenen subjec- land tieve voorkeuawaardering laten gelden De moderne kunst in het algemeen bij het Internationale Zendingsraad. Deze be slissing zal in 1961 definitief worden en dit zal de Geref. Kerken in Nederland voor een zeer moeilijke keuze stellen, omdat zij wel bij de Nederlandse Zen dingsraad zijn aangesloten, maar niet bij de Wereldraad. De politiek lig voort, De algemene politieke bc- schouwingen in de Tweïde K.mer h"" «roll! P*ripectieven. i zal i Ergens in de Verenigde Staten werden pogingen gedaan een kleine aardsatelliet omhoog te schieten. De „Vanguard" be reikte het doel niet. De poging mislukte. En in de Verenigde Staten werden verwijten ge maakt en onder de bevolking werd de verwarring, de ver slagenheid met de dag groter en groeide tot een angst psychose, die plaats maakte voor de waan, dat de Westerse wetenschap voor was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 19