Gaillard pleit vooreen gesprek Grote Vier Mits goed voorbereid acmillan heeft antwoord voor Boelganin klaar =Radiocentrum Het jaar was niet slecht Ben Goerion heeft zijn ontslag aangeboden Mysterie om de missie naar W.-Dnitslaiid Minister en middenstand over spelregels van het prijsstabilisatiebeleid Haagse pensionhoudster met mes vermoord Surinamer in arrest gesteld EE HELP DE UNESCO EN GA PLAATJES VERZAMELEN DE Termieten hebben feilloze organisatie I 195 WEU WE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 31 DECEMBER 1957 "AE FRANSE PREMIER, Felix Gaillard, heeft aangedrongen op een J nieuwe topconferentie tussen Oost en West om oinHo einde te maken an de koude oorlog. Een voorwaarde is, zei Gaillard in een interview met et Amerikaanse tijdschrift News and World Report, dat ze goed wordt joorbereid. Daarom zou eerst een conferentie van de ministers van buiten- indse zaken van de Grote Vier moeten worden gehouden. Het liefst zou laillard zien, dat de westelijke ministers op deze conferentie een stand punt zouden innemen dat bepaald moet worden op een nog eerder te hou- en bijeenkomst van de westelijke Grote Drie. len ing. In Londen is reeds het antwoord p de brief van de Russische premie) oelganin opgesteld, waarin wordt ge- egd, dat het Westen bereid is binnen- een conferentie van de ministers buitenlandse zaken te houden. De van deze conferentie zou z(jn het esprek over de ontwapening weer brengen en de grondslag te t een latere topconferentie. Gaillard legde er de nadruk op, dat de vestelijke landen nooit de indruk mogen re6tigen, dat zij minder dan de Russen laar ontwapening verlangen. Tegen elke prijs wilde de Franse pre- nier vermijden dat een eventuele topcon. !eren tie met Rusland een propaganda- ij eenkomst voor Moskou zou worden daarom ook moest deze conferentie goed Dorden voorbereid. In de eerste plaats zou over de ont- vapening gesproken moeten worden daar ook het Midden-Ooeten zou een be- gngrijk onderwerp kunnen zijn. De Franse premier deelde verder nog ee dat Frankrkijk niet op eigen houtje I besluiten een atoombom te maken. De beslissing hangt voor een deel af van ie verdeling van de militaire talken bln- de N.A.V.O., voegde Gaillard eraan Immers, als Frankrijk het gevoel rrijgt als een tweederangs natie te wor- ien behandeld zal het er eerder toe over gaan zelf atoomhommen te maken. Tussen Frankrijk, West-Dultsland en Zwit Kerker heeft e Raad van sproken, maar door de technische en financiële moeilijkheden meende hij, dat de opdracht niet op zijn weg lao. Inmiddels is in Zwitserland reeds een fonds gevormd om daar te komen tot een christelijk radiostation, dat het Evangelie zal uitzenden in alle talen "an de omliggende landen. Het kon wel eens zijn, dat Zwitserland wat voorbarig is met zijn fonds, omdat ook in andere Westeuropese landen een poging wordt ondernomen om tot een internationale christelijke zender te komen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de heer Van Broekhoven nog deze win ter zich zal richten tot de Nederlandse regering en andere regeringen met een verzöek, dat door christenen uit vele landen en kerkelijke richtingen zal wor den gesteund om deze zender te mogen plaatsen. De zender zal worden gesticht door de combinatie van samenwerkende evan gelische radiosations, waartoe o.a. het atation in Manilla, Elwa in Nigerië en de Stem van Tanger in Marokko beho ren. Het wil evangeliserende program ma's uitzenden in de verschillende talen, die in Europa gesproken worden. In verschillende Westeuropese landen wor den reeds handtekeningen Ingezameld van kerkelijke leiders, die dit plan steu nt Ook de Nederlandse Antillen zullen wel dra binnen het bereik van een protes- J700 tante radiostation komen te liggen. Het zendingsgenootschap The Evangelical Alliance Mission heeft zojuist een ver gunning gekregen om een zender op Aruba te bouwen, die de Nederlandse Antillen, de A.B.C.-eilanden (Aruba, Bo naire en Curacao) zal bereiken en bo vendien tot ver in Venezue'-1 en Colum bia gehoord zal kunnen worden. Het 1000 watt station hoopt met 1 augustus tn de lucht te komen. Voor politieambtenaren verboden verenigingen In de Staatscourant is gepubliceerd de beschikking verboden verenigingen voor politieambtenaren. De volgende vereni gingen komen hierin voor: Communisti- I sche partij Nederland. Algemeen Neder- lands jeugdverbond, Nederlandse vrou- j wenbeweging en de Eenheidsvakcentrale met de daarbij aangesloten bedrijfsbonden. De beschikking treedt tegelijk in werking 1 met het ambtenarenreglement gemeente- i politie 1958 en het ambtenarenreglement rijkspolitie 1958. >S 58 onthulde Gaillard nog. Dit akkoord voor ziet niet in de produktie van atoombom men, atoomkoppen en lanceerlnrlchtlu- Antwoord aan Boelganin Het 16 de bedoeling, dat de Russische premier van alle westelijke landen on geveer een gelijkluidend antwoord zal krijgen op de brieven, die hij onlangs iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii verzond. Daarom zal het ontwerp-ant woord van de Britse premier voorgelegd worden aan de permanente raad van de N.A.V.O., die 8 januari in Parij6 bijeen- In Londen Is men overigens nog vrij gereserveerd tegenover een topconfe rentie met de Russen. Maar wel zijn de diplomaten het erover eens. dat deze conferentie moet worden gehou den, al was het alleen maar om de openbare mening tevreden te stellen en de Russen aan hun grote woorden te houden. Macmitlan zelf is van mening, dat er in deze tijd weinig kans bestaat op een akkoord met de Russen Het zal moeilijk zijn positieve resultaten te bereiken. Maar in ieder geval moet het geprobeerd worden. Uitsluiting journalist H. C. Faas opgeheven De minister-president heeft de parle mentaire redacteur van de Volkskrant, dé heer H. C. Faas, weer toegestaan de departementen te bezoeken. Tevens zal hij alle faciliteiten, die parlementaire journalisten hebben, weer genieten. De heer Faas was uitgesloten wegens een publicatie, die vooruit liep op Troonrede en Miljoenennota. De regering heeft tevens besloten, dat de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen vragen inzake de verhou ding overheid-pers in het algemeen en met name de vraag of en zo ja onder welke voorwaarden de overheid in de toekomst de tuchtraad van de Federatie van Nederlandse journalisten zou kunnen adviseren, om advies zal voorleggen aan de Persraad. Amsterdamse avond- beurs De Amsterdamse effectenkoersen in het telefonische verkeer van gisteravond tui den (tussen haakjes staan de officiële «lotkoersen van maandag): Kon. Oliie 144.50GB—146 (146,45), Philips 222%— 323% (223%). Unilever 303% (306) Na de wonderbaarlijke ontwikkeling izer economie en de ongeëvenaarde top- ren wekt de aarzeling in 1957 en zekere achteruitgang In het laatste deel enig onbehagen en ontevredenheid, ook al wai het jaar voor het Nederlands be drijfsleven In het algemeen helemaal niet slecht, aldus mr. U. J. N. de Graaf, di recteur van de Vereeniging voor dei» Effectenhandel, in een radiorede- Een jaar van grote zorgen over de mate waarin de schatkist werd geleegd snel dalende deviezenreserves. zware druk op de gulden, waarna verbetering kwam. begin van bestedingsbeperking, kapitaalschaarete en stijgende rentevoet tragische climax van de spanning In Indonesië, onzekerheid in de Amerikaan- economie, internationale onenigheden Alle factoren te over die de Amsterdam- e effectenbeurs ongunstig beïnvloedden Het algemene koersindexcijfer steeg van 198,65 eind 1956 tot 234,55 op 28 juni en daalde tot 166,18 op de laat ste beursdag van 1957, doch zonder grote omzetten en paniek. Veel beleg gers waren blijkbaar zo verstandig hun stukken vast te houden tot beter» tiiden. De obligatie-omzetten daalden 5, die in aandelen 11 procent. De emissiebedrij vigheid bleef gelijk. Notering wend ge vraagd voor nominaal 1300 miljoen te gen 990 min in 1956. De voornaamste n 200 min 5 pet converteerbare obligaties Philips, 394 min 6 pet wo ningbouwlening en ƒ148 min aandelen K.L.M. De introducties van buitenlandse fondsen waren gering. Hopelijk kan eer lang de mogelijkheid daarvan worden hersteld. Het jaar 1958 begint interessant met de buitengewone grote emissie van Konink lijke, die sommigen met enige zorg tege moet zien, doch in het verleden bleek de beurs steeds een ongedacht groot op- nemrtngsvermogen te hebben. Het beurs- apparaat staat klaar voor deze kracht proef en bij te dragen tot een nieuwe op bloei van ons economisoh leven. pogingen had gedaan, de schade aan z(Ji coalitieregering te herstellen. Deze wai zoals men weet veroorzaakt door de link- Achdoeth Haavoda-partjj die bijzonder heden bekend had gemaakt over een ge heime Israëlische missie naar Bonn. Deza ;t daar onderhandelen over de leve ring van wapens door West-Dultsland. Zowel door de Israëlische missie In Keulen als door de Westdultse regering Is officieel ontkend, dat Sjimon Perez, de directeur-generaal van het Israëlische mi- NAAR AANLEIDING van het verzoek van minister Zijlstra aan het bedrijfsleven voorlopig ook voor 1958 medewerking te verlenen aan het prijsstabilisatiebeleid, heeft de bewindsman gistermiddag een onderhoud gehad met de midden standsvertegenwoordigers afzon derlijk. Enige tijd geleden had reeds een gesprek plaats met de indu- itriële vertegenwoordigers Gisteren namen behalve de midden standscentrales ook vertegenwoordigers van de Raad voor midden- en kleinbedrijf en van werknemersgroeperingen betrok ken bij de middenstand aan het gesprek deel. Het gesprek had een bijzonder prettig karakter. Met name had de minister aan dacht voor de spelregels die met betrek king tot de prijsstabilisatie ontwikkeld zijn in het rapport van de Raad voor mid den-en kleinbedrijf over de sociaal-eco nomische politiek Noch de middenstands organisaties noch de minister wilden ech ter aan deze spelregels normatieve be tekenis toekennen. Bovendien hebben d» middenstandscentrales zich nog niet uit gesproken over dit rapport. Ook ditmaal liet de minister weer duidelijk uitkomen, dat hoe eerder de prijsstabilisatie opgeheven zal kunnen worden, hoe liever het hem is. Er zal in de kruideniersbranche, die onlangs door de kruideniersorganisaties aan de minister zijn voorgelegd met het ver zoek de prijsstabilisatie voor deze branche op te heffen Officieel heeft de middenstand de mi nister nog geen toezegging gedaan voor medewerking aan een voortzetting van de prijsstabilisatie, maar ook gisteren was de ondertoon van het gesprek wel. dat men bereid is akkoord te gaan. in de hoop, dat te minister de stabilisatie geen dag langer ial voortzetten dan strikt nodig is. Ten slotte bestaat er bij de middenstand waar dering voor het feit, dat minister Zijlstra het nooit tot een prijsbeheersing heeft gesproken of in West-Duitsland Het mysterie wordt nog groter, zo re deneerde de Westdultse regerings woordvoerder, als men bedenkt, dat wij vrijwel geen wapens te koop heb ben en zeker geen zware militaire uitrusting fabriceren. West-Duitsland wil geen wapens leveren aan een der partijen, die betrokken zijp bij de ge schillen in het Midden-Oosten. Een op 24 december genomen Israëlisch rege ringsbesluit. dat gisteren werd gepu bliceerd, bevat de uitspraak, dat de aankoop van wapens, ongeacht uit welk land afkomstig, essentieel is voor de veiligheid van Israël Het uitlekken van een geheime beslis- ng is volgens een regeringscommuniqué ;n ernstige inbreuk op het principe van de collectieve verantwoordelijkheid van de vijf in dit kabinet samenwerkende Dar in verwacht, dat Ben Goerion zal wor den aangezocht, een nieuw kabinet té N BLOEDIG DRAMA heeft zich gisteravond afgespeeld in het Haagse Laakkwartier, waarbij de 52-jarige weduwe mevrouw B. Brussel-de Kriegt uit de Johan Gramstraat 6a het leven heeft ver loren. Het slachtoffer werd door haar buren bloedend in de portiek voor de voordeur van haar woning gevonden. De levensgeesten bleken, toen de politie op het eerste alarm naar boven kwam, rteds geweken te zijn. Een drie centimeter diepe messteek in haar rechter borst had de vrouw doen doodbloeden. Enige ogenblikken later arresteerde de recherche de 28-jarige Surinamer P. R. D., die rustig een boek zat te lezen ln het kamertje, dat hij enige maanden ge leden bij mevrouw Brussel had gehuurd. Ongeveer tien uur hoorden de buren enig gestommel en gegil, waarna de heer Van Assendelft uit de Johan Gramstraat 6 eens ging kijken. Hij zag het slachtoffer bloedend liggen, waarna hij zijn beneden buurman, de heer C. P. J. de Joode vroeg de politie en de G.G.D. te waarschuwen. Zonderling De Surinamer, die zeilf beweert uit Ber lijn te zijn gekomen, doch volgens het Haagse bevolkingsregister uit Parama- Is er verhaal op de wanbetaler? Het Tweede-Kamerlid prof. mr. P. S Gerbrandy (a.r.) heeft gevraagd hoeveel er nog van de door Nederland gegaran deerde Nederlands-Indische leningen en de 3 pet belening bij de Nederlandsche en de voormalige Javasche Bank openstaat, hoeveel er voor rekening van Indonesië reeds betaald is en of er maatregelen zijn genomen voor verhaal van deze vorde ringen. Tevens wil hij weten of de dienst der volgende buitenlandse leningen door Nederland gegarandeerd: 100 miljoen dol- aan de Verenigde Staten, 7,5 miljoen pond aan Australië. 15 miljoen dollars Canada, door Indonesië wordt na gekomen. Hij vraagt of er maatregelen tot verhaal zijn genomen en of er zeker heden zijn ter dekking van Nederlandse ribo afkomstig moet zijn, heeft tegen de politie verklaard, dat hij bij de weduwe enige weken huurschuld had en dat er wel eens moeilijkheden zijn geweest, maar dat hij van de moordaanslag niets weet. De man maakt een zeer zonderlinge indruk. Hij heeft verteld, dat hij sinds zijn komst in Den Haag werkloos Is en ondersteuning geniet Bij een door de politie ingesteld onder zoek in de woning van het slachtoffer vond men papieren, waaruit bleek, dat mevrouw Brussel weduwe is. maar bij het bevolkingsregister der gemeente stond zij als gescheiden echtgenote vaD een zekere Bouwman Ingeschreven. In de woning vond men een scherp huls- houdmes, dat echter geheel schoon was gemaakt. Omtrent de motieven en achtergronden van deze moord tast men nog volkomen ln het duister. De Surinamer, die Inge sloten is geeft op de vragen, die de politie hem stelt of geen antwoord of een ant woord, waarvan men met een aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid kan dat het niet goed is. Nieuwe regeling voor maatschappelijk werk onder zwakzinnigen In de Staatscourant is een nieuwe sub sidieregeling voor het maatschappelijk werk voor zwakzinnigen gepubliceerd, op grond waarvan de minister van maat schappelijk werk het van het particulier» initiatief uitgaand» maatschappelijk werk kan steunen. Het subsidie voor de uit voerende instellingen bedraagt onder ba- paalde voorwaarden veertig procent van salarissen, sociale lasten en apparaatskos ten van beroepskrachten. In sommige ge vallen kan ook in de kosten van een ad ministratieve kracht worden bijgedragen. Het subsidie voor een landelijke instel ling bedraagt tachtig procent van de sa larissen en sociale lasten van de directeur en een administratieve kracht, alsmede van de apparaatskosten. Aan de nieuw» regeling ls terugwerkende kracht ver leend tot 1 januari 1957. Dr. H. A. Bakels, thans waarnemend secretaris der T H. te Delft is benoemd tot secretaris dezer hogeschool als opvol ger van ir. H. Th. Bakker, aan wie op zijn verzoek m.l.v. 1 januari 1958 eervol ontslag is verleend. In januari de eerste series (Van e verslaggevers) E HEER P. E. A. LINDEMAN uit Amsterdam is een idealistisch man. Hij heeft in zijn leven al heel wat plannen gemaakt en ze ten uit voer gebracht (hij is de initiatief nemer geweest en thans secretaris van het Amsterdams Schriftmuseum) en zijn nieuwste plan heeft te maken met de Unesco, met het beter begrip tussen de volkeren onderling en met de lust tot verzamelen, sparen en ruilen van plaatjes. Het nuttige met het aangename ver enigen, zou men dit kunnen noemen. Het UNESCO-centrum Nederland heeft daar om het voorstel van de heer Lindeman met veel enthousiasme begroet en heeft besloten, in de loop van januari 1958 een serie Unesco-beeldzegels uit te geven. Het is een verzameling foto's van 55 bij 60 mm, in geperforeerde stroken. Van de drie grote steden zijn er acht foto's van de hoofdsteden van de provincies ieder ze». Later zal, als er voldoende belangstel ling voor bestaat, deze serie worden uit gebreid tot 504 zegels van stedelijke ba- zienswaardigheden in 177 gemeenten Deze fotozegels of zegelfoto's kunnen in een album verzameld worden, en z» kannen dienst doen als Illustratie-ma teriaal bij de aardrijkskundeles. Maar d» eigenlijke bedoeling van Unesco en van mijnheer Lindeman Is, dat deze zegels ruilobjecten worden tussen de jongeren van verschillende landen. Het ls nog niet zover, dat de andere b|j de UNESCO aangesloten landen dit Initiatief hebben overgenomen, (ofschoon er al veel be langstelling voor bestaat) maar als bet eenmaal zover ls, kan men vla z|Jn cor respondentievrienden een mooie verza meling aanleggen van fotootjes van be zienswaardigheden alt vele landen. Het nuttige van deze zegel-actie ls ge legen in het feit, dat van de netto-op brengst 65 pet vam de verkoop ten goed» zal komen aan UNESCO-projecten in binnen- en buitenland, 25 pet aan een In ternationaal fonds voor het vluchtelin genwerk en 10 pot aan het Amsterdams Schriftmuseum. Vooral van de UNESCO- sohoolclubs (die voornamelijk te vinden zijn op middelbare scholen) verwacht men veel aanvragen. De zegels kosten f 0.10 per stuk en zijn per serie verkrijg baar. Bestellingen kunnen gedaan wor den bij het UNESCO-centrum Nederland, Oranje Nassaulaan 5, Amsterdam, giro rekening 5005 van de Nederlandse Han- delmij. Wie van verzamelen houdt, heeft hier weer een nieuw object en het is weer eens iets anders dan lucifersmerken of suikerzakjes. HET LEVEN WïfhowM WTE HEBBEN alle afspraken voor vanavond afgezegd, we zullen niet in de vriendenkring aanwezig zijn als de klok twaalf uren slaat, want we hebben op Schiphol drie toestellen met uit Indonesië verdreven Nederlanders zien aankomen, vropwen en kinderen, en de tragiek Van deze terugkeer en intocht in het Vaderland heeft ons dieper aangegrepen dan we hadden vermoed. Hoe houdt u dit werk vol? hebben we gevraagd aan mevrouw L. van Overeem, die het hoofd is van de sociale dienst van het Nederlandsche Roode Kruis en op Schiphol de gerepatrieerden met raad, daad en warme kleding helpt. Hpe kunt u deze ellende aanzien en verwerken? Ze zei: „Het Nederlandsche Roode Kruis vraagt niet wat kan, het vraagt alleen wat moet". ONVERMOEID We kennen mevrouw Van Overeem aii jaren. We ontmoetten haar voor heit eerst io 1943 im Amersfoort, toen zij voor de gevangenen in de kampen en in de gevan genissen de „lady with the lamp" was. ouw, diie onvermoeid werkte om ge vangen gezette Nederlanders te halpen. materieel! en geestelijk We zaten toert ïuiize van mevrouw Van Reede-van der Goes aan de Heiligenberger weg 13. elke vrijdag kwam zij daar een twe»- dtsiizend grote pakken goed belegde bo terhammen ophalen, driie zij voor het Ne derlandsche Roode Kruis in de kampen bracht, mét ailUe gevaren, dde daaraan oor haar warren verbonden DOORTASTEND Na de oorlog zijn we haar uilt hel oog verloren. Zijdelings vernamen we. dat zij ook na 1945 zich voor»! bezig- 1119) Evenals de mieren kei lieten een aoldatenkasK ing van de hele kolonie bei Op dal moment treedt de Haat van oor log en beleg in. De soldaten, die een bepaald gemis kunnen voortbrengen, dat door de arbeiders wordt opgevangen, •nellen in grote aantallen toe en organi seren de verdediging van de bres door «leb cirkelvormig rond het gat op te •tellen. Met geopende kaken bieden i|j het hoofd aan elke vjjand die wil trach ten binnen te dringen. De inmiddels ge waarschuwde arbeiders late» evenmin i|jd verloren gaan en slept inwendige van de vesting aar zij met speeksel bevochtigen de bres tot een metselwerk omtoveren Tussen de buitenmuur van de vesting en het nieuwe metselwerk blijft aanvanke lijk een nauwe groef van enkele milli meters open, waarin de soldaten zich ah in een loopgraaf kunnen bewegen, zoda' hun cirkelvormige opstelling moch' verbroken worden door de overmachi der mieren direct door bet aanrukken van nieuwe troepen kan worden hrr steld. Ten slotte wordl ook de gehele bnitenmunr en dé loopgraaf gedicht, stetds onder toelicht van de soldaten in Ceylnn z|jn volkomen blind en moe ten dfts over andere scherpe waarne mingsorganen beschikken waarschijn- lijk een heel fijn orgaan voor het waar zaakte, trillingen om hun taak naar behoren te kunnen nitvoeren. Vooral wanneer de arbeiders zich eens in de open lucht wagen wat uiterst zelden en dan alleen onder dwingende omstan digheden voorkomt dienen de hun al» begeleiding meegegeven soldaten van alle. kanten op hun hoeda te sijn. Hun blindheid eehijnt in dit opzicht echter geen enkel nadeel met zich te brengen, want steeds volvoeren de soldaten hun plicht op voorbeeldige wijze. Het enige tijdstip waarop de termieten bij massa's worden afgeelacht, valt tijdens het uit- ewermen van mannetjes en wijfjes, die na het verlaten van het neet plotseling zonder bescherming ijjn en dan zonder enige mogelijkheid van verdediging ten prooi vallen aan hun vijanden. Na dit biologische praatje kunnen we met een gerust geweten «vergaan op de scheepskamelen, ook al hebben die met biologie niets te maken. Daarover ee» volgende keer. (Nadruk veibode»)' n genepa- haar don teruggezien op Schiphol. Even char mant als alitijd, im weeirwnil vam het fieait, dat zij een zeventien jemen ach tereen tegen heit menselijk verdriet heeft aanigefleumd. Nog even doortas tend als im de zwarrte jaren vam de bezetting, toen het vooral aankwam op persoonlijke moed en op persoon lijk imdtlaitrief. Em nog even onver moeid ails het gaat om am dieren te hel pen. Zestien urnen werken per dag ls op het ogenblik normaal. Ze zegt: „Hz ben langzamerhand wel zo een en an der gewèndi, maar ik geloof toch niet. dat Ik, zoals im het begin vam de oor- lost, zes weken achtereen zou kunnen werken, met alleen af en toe wat leu nen tegen een muur om een ogenblik te sla,oen." ■k 777 Mevrouw Vam Overeem vamigt de gere patrieerden op en helpt hen aan w kleding, die het Nederlamdsche Roode Kruis im grote hoeveelheden op Schiphol heeft opgeslagen. Ate u wilt weten, zij voor de terugkerenden betekent moet u het verslag leizen, dat een onzer toga's efldws im dit blad heeft gepubli ceerd. Als u het leed wil pellen, dat zij enigszins tracht te verzachten, moet i. keer naar Schiphol gaan en daar wachten tot er een toestel aankomt met landge noten. Een toestel uit Singapore, maar ook unt Londen, uit Milaan, uit Mumchen. uit Frankfort en uit Parijs. Wamt bijna im elk toestel, dat op Schiphol landt, be vinden zioh vrouwen en kinderen uit In donesië. O Als u wat wilt doen stort dan een be drag op giro 777 ten name van het Ne derlandsche Roode Kruis te Den Haag. Noemt u dat nummer een paar keer. vroeg mevrouw Van Overeem ons, en da doen we graag, omdat we drie toeetellci met uit Indonesië verdreven Nederlander* op Schiphol hebben zien aankomen. Giro nummer 777. Onthoudt u het goed, schrijft u het op In uw notitieboekje of op uw ka- VROUWEN Drie vrouwen hebben we ontmoet op Schipholdie zioh, als vertegenwoordig sters van organisaties, het lot vam <4e ver drevene aantrekken. Mevrouw Vam Over eem was de eerste, mejuffrouw L. M. J Evereen. ais ambtenareese verbonden aam de afdeling bijzondere maatschappelijk» zorg van het ministerie van maatschap pelijk werk de tweede. Meer dan 10 jaar lost zij de huisvestingsproblemen van ge- repatrieerden op. Ze vertelde: „Op 7 ja nuari 1946 kwam ik voor hert eerst met hun moeilijkheden in aanraking. Sinds dien was ik aanwezig bij de aankomst van 586 officiële schepen, en van hert aantal Vliegtuigen ben ik de tel kwijt." Onge veer 260.000 mannen, vrouwen en kinde ren beeft zij dn bijna twaa&f jaren voet op vaderlandse bodem zien zetten. Dui zenden heeft zij antwoord gegeven op d» vraag: „waar loan ik in Holland wonen7" WONEN Waar kan ik dn Holland wonen? is voor de verdrevenen de belangrijkst» vraag. Mejuffrouw mr. G. Wirtt, de der de vrouw, dito, zoals zij zeade, is uitge leend aan het Centrale comité kerkelijk en particulier indAiaibief en op Schiphoé mejuffrouw E venteen assisteert, is hoop val. Ze zoide: „Op het ogenblik krijgen we dagelijks aanbiedingen uit aflile delen van het land. We kunnen hen onderbren gen in hotels en pensions Vellen gaan eerst naar famuibeleden en daarna trach ten ze op zjichzeM te gaan wonen. Ik geef iedereen die naad: ga eeret naar een pen sion of een hotel en ga van daaruit logo- ren bij familie, wamt u weert niet of «r over een mftamd, ails er meer mensen udi Indonesië zijn teruggekeerd nog plaats dm." HOED Drie vrouwen werken, ails dart nodig mocht zijn. dag en nacht op Schiphol, on vermoeid, doortastend, raad gevend, hooo gevend, rust gevend. Misschien dart u zo nog eens tegenkom! Neemt dan uw hoed voor haar af en spreekt wat woorden van dank. Want zij doen voor landgenoten wat u en wij zouden willen doen, maar na et kunnen omdat ons daarvoor de gedegen heid en, ja, ook de moed en de tact ont breekt. De moed om alle persoonlijke moeilijkheden opzij te zotten en te zeg gen: voor hen, die uit Indonesië komen ia allies veel erger. En de tact om hen od de juiste wijze tegemoet te treden. Mevrouw Van Overeem dringt er hfl een moeder op aan voor haar schaar* ge klede kinderen een vestje of handschoe nen of ondergoed mee te nemen. Mejuf frouw Evergen en mejuffrouw Wltt ge ven adressen aan mensen, op wie In Hol land niemand wacht. Een moeder, op weg naar de K.L.M.-bus, die haar naar Am sterdam zal brengen, vergeet een baby, en zegt als z(J daar opmerkzaam op wordt gemaakt: „Neem me maar niet kwalUk, als je acht dagen met vier kinderen moet optrekken, vergeet Je er wel eens eentje." TRAGIEK We hebben op Schiphol drie toe stellen met uit Indonesië verdreven Nederlanders zien aankomen, vrou wen en kinderen, en de tragiek van de terugkeer heeft ons meer ont roerd, dan we kunnen zeggen. En daarom hebben we alle afspraken voor vanavond afgezegd en zullen we niet in de vriendenkring aan wezig zijn als de klok twaalf uren slaat zwgrvgr

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 11