SCHANDE AMY GROSKAMP 31 MARINEMANNEN ALS RATTEN IN DE VAL l0l,en- vitaal en actief schrijfster L957 7 ZATERDAG 28 DECEMBER 1957 king V! Het was geen oefening. Dat begrip groeide langzaam in Pearl Har bour. De tweede torpedo sloeg het licht uit; de volgende drie scheur den de rest van bakboordzijde open. Zo was het aan boord van de Oklahoma en ook op de andere schepen speelde zich een drama af: het grote drama van de „Dag der schande", toen Japan een on verhoedse aanval deed op de vloot der Amerikanen en daardoor de oorlog tot de Pacific uitbreidde. soepe CHIP NA SCHIP begon eindelijk vertrekken. In het geflikker va.i de paa: noodlampjes duwden en schuifelden d< manschappen naar voren en trachten ove: en om elkaar heen omhoog te klauteren op de weinige, bruikbare ladders. Het was een vreselijke zwarte nachtmerr: waaruit de mensen, zwetend van angst een uitweg zochten. te begrijpen, dat wat op deze zon- De vei nige zondagmorgen gebeurde niets te achrte, maken had met een nauwkeurig na- tot ee gebootste oorlogsoefening, die om ■luiten. een andere reden op een krank- inse b zinnige wijze uit de hand was ge-In het donker va Op de torpedo- bootjager Castor schreeuwde de of- drijj ficier van dienst: „De Jappen bom- sernatic barderen ons". Op langrijj de onderzeeboot "derS T'U'og schreeuw- ding vs de de dekwacht Neen naar beneden door ïetmaa het torpedoluik: ,Het is oorlog, i. well «een het is laatst oorlog", olideer ^an de kreet „te wapen" behoefde op can 19! de Oklahoma geen extra kracht te wor- betei den bijgezet. Eerst werd er luchtalarm gegeven, toen een minuut later groot ter vei alarm. Ditmaal voegde de stem door de luidspreker er een paar welgekozen woor- i9f den aan toe en uit de taal, die hiervoor werd gebezigd, begrepen de manschap pen, dat het menens was. WALTER LORD 148.50 ente Nieuwe schoenen A AN BOORD van andere schepen wil den enkele sceptici het nog niet geloven.. Toen een matroos op het slag schip Pennsylvania zei, dat de Jappen aanvielen, antwoordde de tweede matroos William Felsing ironisch: „De Duitsers ook". Maar ten slotte moesten allen het wel aannemen sommigen met een werelds begrip van de stand van zaken, anderen met ongekunstelde onschuld. Een matroos op de torpedobootjager Mo- heef nagham vertelde aan bootsmansmaa aanga Thomas Donaihue: „Lieve help, ik wist diirec niet eens, dat ze een hekel aan op 3H hadden". In de gangen, op de ladders, door de luiken draafden, klommen en wrongen zich de mannen op weg naar hun ge- £0 vechtsposities. En het was de hoogste tijd. Hoe beroerd de zaken er ook vooi ■tonden, toch dachten de mannen om de meest dwaze dingen. Zo liet marconist Robert Gamble van de Tennessee oude schoenen naast de kooi staan trok een splinternieuw paar aan, alsof hij de oorlog netjes'wilde beginnen. De zikanten van de Nevada zetten plichts- eer getrouw hun instrumenten weg alvorens naar het dek te rennen (uitgezonderd die zijn piston opgewonden in de lift n con< gooide, die de granaten voor het lucht afweergeschut naar boven bracht), Het zwaarst getroffen werden de slag- proef- schepen Oklahoma, West Virginia er eer Arizona. De Oklahoma kreeg vijf torpe- gera- do's, de West Virginia zes en de Arizona H( twee. En er vielen ook bommen. Een, die de Arizona trof, was de meest dodelijke ails d< van allemaal. aapje Dit gebeurde op de i±zl Oklahoma enags- tweede torpedo sloeg de lichten uit; n uit» de volSende drie scheurden de rest van de bakboordzijde open. De zee stroomde naar binnen en dreef matroos George Murphy, die juist de drukkerij was bin- nengegaan met dezelfde vaart weer naar buiten. Zijn groepje mensen trok zich e terug naar de midscheeps en sloeg een waterdicht schot achter zich dicht, De slagzij werd steeds groter en binnen mei enkele seconden spoot het water tussen 16 de naden door en vulde ook de andere overhelde, steeg het water onder de dek ken. De noodverlich ting ginig uit., slagzij nam toe. Alles begon nu los te ken. Zware granaten rolden door de ge- sohutkamens en dre ven de manschappen voor zich uit. Ge weldige jollen staal kabel gleden over het tweede dek en blokkeerden de lad ders die naar boven leidden. De deur van de drogisterij zwaai de open en matroos George Murphy zag hoe honderden flessen ails een niet te stutten waterval door het gangboord rol den, waar ze een groepje vluchtende zee lui tot de wonderlijkste capriolen dwon gen om maar op de been te kunnen blijven. De mannen vonden zichzelf bulten adem, zwemmende en proberende zich te oriënteren in de luchtzakken, die zich in de op hun kop staande vertrekken hadden gevormd. Murphy plaste door de operatiekamer naast de apotheek en vroeg zich ver baasd af waar men in het schip in vredesnaam 'n tegelplafond had. HfJ dacht er geen moment aan, dat hu naar de vloer keek. Door het gehele schip heen wachtten de mannen, gevangen in de diverse com partimenten, op hun onafwendbare De marinemensen op het dek hadden het gemakkelijker. Toen het schip lang zaam begon over te hellen klommen ze over de stuurboordreling en wandelden met de beweging van heit schip ze de kiel bereikten. Wanneer ei vandpar ontsnapten was meer een zaak van persoonlijke keuze. Sommigen ge bruikten de touwen waarmee de Oklaho ma aan de Maryland lag gemeerd. Han gende aan hun handen probeerden ze he andere schip te bereiken, maar onderweg knapten de touwen toen de Oklahoma te ver zakte en de mannen stortten water tussen beide schepen. Sergeant Norman Currier wandelde koelbloedig over de flank van het schip naar de boeg, riep een passerende boot aan en stapte over, zonder zelfs maar eer paar natte voeten te halen. Luitenant tei zee derde klasse Bill Ingram klom ovei stuurboord toen de ra van de Oklahom; te water raakte. Hij deed zijn broek uit 1 liet zich van de kiel glijden. Kapitein Alfred Molter zag bungalow op Ford Island hoe het schip langzamerhand op zij rolde, langzaam tig alsof het vermoeid was en wilde 'ten. Ze bleef overhellen tot de masten de bovenbouw vastliepen in de mod der. Zo lag ze daar met de bodem boven. Er waren slechts acht minuten oorbijgegaan sinds de eerste torpedo doel trof. Dit gebeurde op de West-Virginia Eerst werd het schip getroffen door en torpedo en toen door bommen, die •r in het heldere zonlicht als sneeuw- •lokken uitzagen. Een indruk overigens welke maar een onderdeel van een secon de duurde. Op het derde dek trachtte magazijnmeester Donald Brown van de munitiekamer uit telefonisch contact t.e krijgen. Maar de verbindingen waren dood. Meer torpedo's misselijk maken- meer slagzijgeen lichten. begonnen te schreeuwen in het donker. Iemand riep: „Verlaat het rhlp" en de massa stormde naar de trap, ie naar boven leidde. opening te dringen. De slagzij nam toe: plottafels, kasten, ta fels, stoelen, kortom alles gleed door het vertrek en klapte te gen het dwarsschot aan bakboord. In de aangrenzende tele fooncentrale vonkten de weerstanden en begonnen elektrische stoppen door te slaan. De mannen waren bleek maar Weldra stroomde er olie-aohtig water door de uitlaat- schachten van het ventilatie-systeem. De gele rook werd A-vt.V dikker. Er kon ver- den gedaan; daarom leidde Delano zijn mannen naar de cen trale post, het controlecentrum in geval van averij. Voor hij het waterdichte schot sloot, riep hij in de met rook en water ge vulde ruimte om er zeker van te zijn, dat er niemand was achtergebleven. „Wacht op me" ETHERGOLVEN Oiidejaarsavondprogramma s: erg veel luchtigheid TI/TOCHT OP OUDEJAARSAVOND uw klok van slag zijn: geen nood -L'-A U zet uw radiotoestel maar aan en u kunt kiezen, of u via de Neder landse zenders de klokken van de kathedraal te Straatsburg (Hilv. I) of dit van de Domtoren te Utrecht (Hilv. II) in uw huiskamer wilt laten luiden en de 12-uurslag verkondigen. Hebt u televisie, dan kunt u de studioklok van de NTS er ook nog bij nemen door een explosie door het bovenluik in de ploitkamer waren geworpen. Een an dere elektricien Duvall smeekte op hem te wachten. Aan zijn stem te horen ver keerde hij in moeilijkheden en luitenant Delano stapte terug in de piotkamer om hem de helpende hand te bieden. Maar hij gleed uit over de olie en zwierde over de linoleumvloer er, dwars over Duvall naar de lagerliggende wand van het ver trek, waar beide mannen terechtkwamen in de verwarde hoop tafels en stoelen. Ze konden niet meer overeind krabbelen: overal lag olie. Zelfs kr.uipen hielp niet. Ten slotte wisten ze een rij knoppen te grijpen van het hoofdschakelbord en zich gzaam en pijnlijk omhoog te trekken en de hellende vloer. Het was alsof bezig waren een steile klip te be klimmen. Beslissing Geen uitweg DROWN besefte, dat hij geen kans zou hebben in de klauwende kluit man- Hij tastte zich een weg naar het andere compartiment en vond een ladder, die hij geheel voor zichzelf kon benut- Hij kwam op het tweede dek, maar kon toen niet verder. Er was geen andere plek waar hij en zijn vriend, die dezelfde kans had gewaagd naar toe konden gaan. Er viel niets meer te doen. Ze schoven •n stapel smerige borden van een bank 1 gingen zitten wachten op het eind. Beneden in de piotkamer het zenuw centrum van de afweerbatterijen, dat on- ie waterlijn lag leken de omstan digheden al even hopeloos. Ergens boven in het schip sloegen torpedo's in en door luik In de zoldering kon luitenant see der derde klasse Victor Delano dat het derde dek begon over te stromen. Gele, zware rook begon door de slecht. De lichten doofden, gingen uit, gloeiden weer een ogenblikje aan, ïen hulpgenerator weer wat stroom leverde. Buiten, aan de andere kant van het waterdichte schot, kwam het water 1 hoger en hoger te staanhet spoot door de scheuren in de hoeken. Delano kon de smeekbeden en de kreten horen an de mannen, die aan de andere kant 1 de val zaten en hij dacht met afschuw an de beslissing, die kapitein^luitenant :r zee J. S. Harper zou moeten nemen. Zou h(j de mannen laten verdrinken of de deur openen en het schip zowel als de mannen in de centrale post ris keren? De deur bleef gesloten. Harper probeerde wanhopig met de est van het schip in contact te komen 1 de onderwaterzètting te leiden, die het schip weer in normale positie kon brengen. Maar alle lijnen zwegen. Weer recht '"TOCH WERD er water binnengelaten. Luitenant ter zee der tweede klasse, Claude V. Rickette, had er vaak niet jongere officieren over gesproken, wat er te doen 6tond als het schip in een der gelijke situatie kwam., Ze hadden zelfs een plan uitgewerkt en dat kon nu in praktijk worden gebracht. De West Vir ginia zwaaide langzaam naar stuurboord terug en zette zich met haar kiel vast in de modder. Maar daarmee waren de moeilijkheden nog niet achter de rug. Bommen vielen op de naastgelegen Tennessee en geweil- Zij gleden over de met olie be dekte dekken dige brokken metaal vlogen naar richtingen. Een van die brokken sneed over de brug van de West Vinginii velde de commandant Mervyn Bennion, .die trachtte de verdediging van zijn schip te leiden. Hij zakte ineen op de drempel van de 6einbrug aan stuurboordzijde van het platform, waarop een van de machi negeweren stond opgesteld. Juist toen hij viel kwam luitenant Delano op de brug, die eindelijk van de centrale post uit naar de brug was gestuurd. Toen hij op het platform stapte, snelde luitenant ter zee der tweede klasse F. H. White, voor bij, vertelde gehaast wat er gebeurd was en vroeg hem alles te doen wat in zijn vermogen lag. Delano zag meteen, dat het hopeloos was. Commandant Bennion was in de maag getroffen en men behoefde geen arts te zijn om te weten, dat de verwon ding fataal was. Toch was hij bij be- geschut gedeelte achter de commi toren. Hij was nog steeds volledig bij zijn positieven en zich bewust van het fe dat de vlammen steeds dichterbij kropen. Maar hij bleef de mannen rond hem tellen, dat ze hem alleen moesten laten en zichzelf in veiligheid dienden brengen. Dit gebeurde op de Arizona Het schip lag tussen de wal en Vestal, maar dat kleine reparatieschip bood niet bijzonder veel bescherming een torpedo trof evengoed doel niets kon de regen van staal verhinderen, die uit de bommenwerpers neerdaalde. Een zware bom versplinterde het sloe- pendek tussen de kanonnen 4 en 6 - kwam als een grote vuurbal aanvliegen en matroos Russel Lott, die bij de lucht afweer stond, voelde, dat hij het ding zo kon grijpen. Een andere bom trof ka non nr. 4 en wierp koksmaat James For- bls verschroeid en wel twee dekken laag. HET LAATSTE BEVEL VAN EEN STERVENDE COMMANDANT: „Stel je in veiligheid wustzijn en kon het hem tenminste wat gemakkelijker gemaakt worden. Delano opende een verbandkist en zocht naar morfine Hij had geen geluk. Hij vond een fles met ether, waarmee hl) probeerde de gewonde man te bed-wel- nen. Hij ondersteunde het hoofd van d< itervende met de ene hand en hield cm ither in de andere. Het maakte de com mandant soezerig, maar niet bewuste loos. Van tijd tot tijd verlegde Delano de benen van de gewonde, maar dat was ook vrijwel het enige wat hij kon doen. Terwijl zij daar zo samen zaten, over stelpte Bennion hem met vragen. Hij vroeg hoe de slag zich voltrok, wat de West Virginia deed en of het schip t mannen ernstig waren getroffen. Delano deed zijn best om te antwoorden en telde af en toe een leugentje om bestwil. Ja, verzekerde hij de commandant, de kanonnen vuurden nog steeds. Ook de steward T U1TENANT RICKETTS verscheen nu op de brug en hij bleek een krachtige steun te zijn. Ook andere mannen kwa men naar boven klauteren de assis tent van de boordapotheker Leak, luite nant ter zee der derde klasse Jacoby van de radiokamer, kapitein-luitenant ter zee Doir Johnson, die van de bak kwam en op weg naar de brug meteen maar de sterke steward Miller had meegenomen. Tezamen tilden ze hun commandant voor zichtig op en brachten hem naar een af- Brand TNE LUIDSPREKERS bulkten: Brand op het achterdek en verdwenen toen voorgoed uit de lucht. Marconist Glenn Lane en drie van zijn kameraden grepen een brandslang en trachtten het vuur te bestrijden. Er was geen druk op het wa ter. Ze grepen naar de telefoon en pro beerden water te krijgen. Er was geen stroom. Al die tijd wierpen zware ex-pb sles ergens vooraan hen geregeld van c Toen vloog de Arizona in de lucht. Sommigen zeiden, dat de bom precies door de pijp was gevallen, maar 'n later onderzoek wees uit, dat het roetscherm 1: het rookkanaal nog steeds intact Het scheen dat dé bom door de bak was geslagen en de voorste kruitmagazijnen tot ontploffing had gebracht.. De gevol gen waren ontzettend. Een enorme ba! van vuur schoot de lucht in en een pad destoel van zware rookwolken stond meer dan een kilometer hoog boven de plaats .waar eens de Arizona was ge weest. Br was niet eens zoveel lawaai, maar de luchtdruk was ver3chrikkeli|K Honderden mannen werden neergemaaid door een enkele verschroeiende vlam. In de commandopost van het luchtafweer geschut werd een man volkomen wegge vaagd. De enige plaats waar hij doorheen kon was de gleuf van de afstandsmeter Op dc brug werden schout-bty-nacht Isaac C. Kidd en commandant Frank- Intussen worden de Oudcjaarsa programma's, die van buitenaf uw 1 kunnen binnenkomen, nogal sterk in dc luchtige toon gehouden. Alleen zendt de V.P.R.O. tussen half acht en half negen een kerkdienst i Ned. Hei-vormde kerk te Alphen a a Rijm, uirt (voorganger ds. G. J. Cadée); geeft de A.V.R.O. van 11.35 tot 11.59 i toespraken te horen van prominenten, drie zuilen en de Joodse gemeente v tegen woo rdtgende en besluit de K.R.O. kwart voor twaalf het jaar met gebed Oudejaarsgedachten voor de Hongaren, waarna het Te Deum wordt uitgezonden Om 11.55 hoort u dan nog, eer de klokken te Straatsburg gaan luiden en 15 slaan, een kont woord, gesproken door de voorzitter van de Raadgevende Vergade- lin van Valkcnburgh onmiddellijk ge dood .Op het tweede dek werd de ge hele schecpskapcl weggevaagd. Meer dan 1000 manen kwamen om. Een scherm Bij de vuurleiding van de luchtafweer aan bakboord wikkelde Russel Lott zich in een deken en strompelde door de wrongen deur. De deken verhinderde dat hij verschroeid werd door de vlammen, het dek was zo heet, dat hij ie been op het andere moest sprin gen. Vijf matrozen wankelden naar vi door de rook. Hij hield de deken als schild voor hen allen omhoog en schuifelden ze naar het gangboord. Toen zag hen de Vestal, die nog steeds langszij lag. De explosie had van haar dek bloedbad gemaakt, maar hij vond toch no-g iemand, die in staat was een ver te gooien. Een voor een gleden de ïs mannen naar het reparatieschip. Het kostte admiraal Kimmel, opper bevelhebber van de Pacificvloot, minuten om van 7.(jn huis naar hoofdkwartier te rijden. Maar bli paar minuten na z(jn komst de zün vloot Oklaho- ken of lamgelegd ma en West Virginia gezonken... Ca lifornia in zinkende toestand. Ma ryland en Tennessee ingesloten door de vernielde slagschepen, die langs zij hadden gelegende Pennsyl vania beschadigd in het droogdok. Al leen de Nevada was overgebleven, maar zy scheen een hopeloos geval met reeds een torpedo en twee bommen in haar casco. In de haven en op de vliegvelden maakten vrees en paniek langzamerhand i voor woede. Kanonnen begonnen hun lopen omhoog te steken. Op Hickam liet sergeant Stanley Macleod zijn machi negeweer hamerenSergeant Wilbur Hunt zette niet minder dan tiwaalf zware machinegeweren in stelling, in evenzo- vele bomkraters bij de kazerne. Zijn schutters kwamen uit een zeer merk waardige hoek aandraven. Een bom had een hoek van het arrestantengebouw weggeslagen en meteen alle gevangenen bevrijd. Ze vlogen naar Hunt en zelden, dat ze gereed waren om aan de slag te gaan. Het was precies zoals hy altijd ge dacht had. Dc mensen, die altQd In moeiiykhcden zitten, zyn juist dc degenen, die je graag om je heen hebt als het begint te knypen. Hy zette ze meteen aan het werk. (COPYRIGHT HET ROTTERDAMMER KWARTET—ABC-PRESS). Volgende artikel: EEN SCHIP WEET TE ONTSNAPPEN ring en van het Comité der Ministers van de Raad van Europa. Maar voor de rest zijn die avond de Nederlandse radioprogramma's (verzorgd door K.R.O. en A.V.R.O.) samengesteld uit allerlei vrolijke onderdelen. Na twaalven komt de K.R.Ó. nog een half uur terug met een toespraak door zijn voorzitter prof. J. B. Kora O.P. en een uitzending in verband met een lief dadigheids» otie en tussen half één en twee uur komt de N.C.R.V. aan de beurt Ook hder een Nieuwjaarswens van de voorzatter, mr. A. B. Roosjen, daarna goede muziek en ten slotte een half uurtje groeten van overzee. Op de zender Hilversum II verdwUnt de A.V.R.O. om half 1 en komt de V.A.R.A. daarna tot 2 uur in de ether met een gezelllgheidsprogramma. We krijgen die avond een televisiepro gramma van 9 tot 12 uur. Eerst, der tra ditie getrouw, een jaarjournaal van de N.T.S. met de belangrijkste gebeurtends- is in beeld, dan wat succes- het luchtige genre van enkele artlsten en van 10.30 tot 11.45 uur het grote Eurovisie-programma waaraan al maanden is gedokterd: „Rond Europa in waarin 10 landen om de beurt zeven minuten aobe dc présence De Nederlandse bijdrage schijnt weer ,dofl" te moeten worden; Conny Stuart ;n Albert Mol vertonen een parodie op de stomme film in 1912. Tot slot zien we dan in Engeland televisie-omroepsters uit alle deelnemende landen op het scherm. land zal Karin Kraaijkamp van de V.A.R.A. (die ai eens twee jaar in Londen woonde) de gelukkige zijn. Ze mocht voor deze gelegenheid op kosten van de N.T.S. :n zeer mooie avondjapon laten maken ze koos een witte. We hebben u al veel meer verteld over enorme constructie en technische expe- menten welke dit schakclprogrammn zal eebrengen. Dc kosten ervan zullen ge- imeniyk worden gedragen en ruim veer tigduizend gulden bedragen. Maar, zoals cn handigerd heeft uitgerekend, dat be ekent nog geen tien cent op elke kyker lit de tien landen tezamen. Er zal ongelooflijk veel spanning heer- en op talloze plaatsen in Europa, want het ganse net van zenders en tussensta tions zal Intens moeten worden bediend het losraken van het kleinste moertje kan de hele zaak verstoren. Ook in dit programma dus amusement. Wilt u liever ernst op de laatste avond van het jaar? Draait u dan aan geen enkele knop COMMENTAAR Knap werk Al goochelt hij nu misschien wat min- •r met platen en horen we meer com plete liedjes, toch is en blijft het merk- dig knap werk, dat Jules de Corte :ijn nu veertiendaagse programma „Roulette" brengt en dat we gisteravond weer in de KRO-ultzending hoorden. Zonder ooit gewrongen te zijn, rijen de doodeenvoudige teksten zich schijn baar zomaar aaneen, maar juist die ogen schijnlijke eenvoud getuigt van ware liedkunst. Met haast onmerkbare modu laties glijdt hij over van de ene melodie in de andere, vangt dan weer op de piano de muziek van een grammofoonplaat op en zingt er hier en daar een dwaas stuk je tussenin. Natuurlijk, het ene liedje bevalt beter dan het andere, maar wat Jules de Corte voor zo'n half uur in elkaar weet te zet ten, om het dan non stop voor te dragen, is niet gering. U weet misschien, hoe hij het doetl Hi) maakt eerst de muziek me' zijn eigen pianospel kant en klaar, laat de band, waarop dit is opgenomen, weer aflopen en zingt er dan de woorden bt). En feil- (Voor programma zie pag. 6) (Van een onzer redactrices.) TTET BOEK, waardoor ze bekend is geworden, heet „Hoe hoort het eigen- lijk?" en dan weet iedereen wel wie de schrijfster is. Het verscheen in 1939 en beleefde onlangs de elfde druk waaruit men zou kunnen af leiden dat Nederlanders dolgraag willen weten hoe 't moet, als het in de puntjes moet. Men zou er eveneens uit kunnen afleiden, dat Amy Groskamp-Ten Have wel zeer ingenomen zou zijn met dit succes, maar dat is ze maar ten dele. „Hè, nee, praat nou niet over dat boek. Alsof dat het enige is dat ik ge schreven zou hebben Ze t in Haarlem: Westerhoutstraat I deze byna overstelpende hoeveelheid werk Ze werd vandaag en dat is behalve een feit om even bij stil te staan ook wel iets om in verbaasd ongeloof de wenkbrauwen op te trekken. Want de plechtige uitdrukking over die „leeftijd der sterken" pa9t zo weinig bij deze vitale en levenslustige vrouw, die pas g ziek is geweest door de A-grlep, die nog een werktempo bezit waarom me nig jongere haar zou kunnen benijden, en daarbij met een stralende zelfverzekerd heid staat in het leven van thans, dat haar nog zoveel mogelijkheden biedt om daad werkelijk actief te blijven. Ze Is nog steeds medewerkster aan in van de grote Nederlandse vrouwen bladen, ze schrijft regelmatig artikelen of verhalen over de meest uiteenlopende on derwerpen. Eerstgenoemde taak bestaat onder meer uit het beantwoorden van zeker honderdvijftig brieven per maand, niet alleen vragen bevatten op het ter- 1 van de etiquette, maar ook problemen maatschappelijk en geestelijk gebieo raken. Haar liefste bezigheid is het schrij- artikelen over pedagogische on derwerpen. Ze heeft circa twintig boeken vertaald 1 twaalf romans en meisjesboeken op haar naam staan; ze heeft puntdichten en lyrische poëzie geschreven. En dat alles, beschouwt ze met lichte zelfspot als resultaat van haar vroegere idealen: „ik mag alles doen wat ik vroeger zo graag wou alleen een paar trapjes lager." VECHTEN Wót ze zo graag wou stond al voor haar vast toen ze amper twaalf jaar was: rechten studeren, kinderrechter worden en later in de Tweede Kamer gaan, „vechten voor de rechten van vrouwen en kinderen". Dat vechten doet ze nu door middel van haar artikelen, want een klassieke opleiding volgen was voor de jonge Amy ten Have niet weg gelegd. Ze moest integendeel, naar de „gouwe school", die deftige middelbare school voor meisjes in de bocht van de Herengracht in Amsterdam, om later haar keurige jongedamesopvoeding te voltooi en op een Franse kostschool in Brussel. En bij haar terugkomst in Amsterdam ging ze naar de huishoudschool Ze moest een naai- en knipcursus volgen inpla-ats van een cursus Italiaans. Iets van haar koppig doorzettingsvermogen kwam toen al om de hoek kijken: ze leerde zich zelf Italiaans en slaagde erin na drie jaar hard blokken een stuk van de Divlna Com media te vertalen! Ze had ook graag schil- „Alles wat je doet is waard goed gedaan te worden...." deres willen worden en had een opleiding willen volgen aan de Academie voor Beel dende Kunsten, maar het enige waarvoor ze toestemming kreeg van haar ouders was dat ze één keer naar het Rijksmuseum mocht gaan om een schildery te copiëren... Ze vertaalde een Engels boek, toen ze negentien Jaar was, maar ze mocht geen contact zoeken met een uitgever. Toch zou ze Juist met uitgevers veel te doen krygen ln haar latere leven, en de eerste stoot daartoe gaf de lerares Nederlands aan die deftige Jongedamesschool, dr. Jo hanna Snellen. Die had haar talent al be speurd toen haar leerlinge nog maai twaalf jaar oud was. LEVEN Er moest nameiyk een opstel gemaakt worden en één van dc (geijkte!) ondervver pen was: „Myn liefste bezigheid". Nu, ni zoveel jaren, constateert Amy Groskamp ten Have met enige verbazing dat ze toci toch eigeniyk al een klein eigenwysje was, want ze koos als onderwerp: „Leven' Gewoon maar „leven". „En vandaag", zegt ze peinzend, „is het nóg zo, dat levei met myn ogen en myn hart wyd open mjjr liefste bezigheid Is Ze schreef er tien blaadjes over vol er haar lerares liet haar nablijven na het in leveren van het opstel. „Kind," vroeg ze „heb je dat alleen gemaakt?" Allicht dacht het kleine meisje Ten Have wit zou me daarbij hebben moeten helpen „Ik heb je een tien gegeven", zei die lera res toen. „want er is niet hoger..." - „Eigenlijk was lk mijn leeftijd toen al ve vooruit, eigenlijk was het wel een heel on kinderlijk onderwerp. Ik zou geloof lk schrikken als lk hoorde dat mijn kleinzoon van tien Jaar zoiets zou doen over Amy ten Have trouwde op haar 23st< jaar en toen begon ze, op aanraden van dr Snellen, te schrijven. Haar eerste vier no- vellen werden direct geplaatst door het maandblad Nederland en successievelijk volgde al het andere werk. In 1931 begon ze met haar radiocauserieën voor de AVRO, ze hield podiumlezingen ln 't hele land, ze vertaalde boeken uit het Frans, Duits en Engels. Ze publiceerde als origi neel werk: Van kleine levensdingen. Met lege handen, Het licht aan de kim, Zon in de vensters. Moeder, en na de oorlog: On der vier ogen, Daar wordt gebeld, Nee Lydla, zo niet, Achter het masker, Loes op eigen benen, De wrede wet. cn In 1955: Tot ln het derde en vierde geslacht. In 1939 kwam „Hoe hoort het eigenlijk?" in boek dat min of meer haars ondanks ;n succes werd. Want mevr. Groskamp zegt met een lichte geïrriteerdheid ln haar ,ach, dat boek heb lk geschreven zoals ik een artikel zou schrijven. Ik heb nooit vermoed dat het zo'n opgang zou Niettemin ze maakte zichzelf er wel haast spreekwoordelijk mee. Want dit, handboek voor de etiquette, voor behoor lijke omgangsvormen, voor tafelmanieren, voor het regelen van officiële en plechtige gebeurtenissen Is een houvast geworden voor menigeen. „Lees dan wat Amy ervan zegt," heet het in twijfelgevallen, en het boek in de fleurige geel- en blauwe om slag brengt vrijwel onmiddellijk de op lossing. Maar Amy Groskamp-ten Have wil niet beschouwd worden als de betwete rige mevrouw, die het wel eens even zal zeggen hoe het moet met deze op zichzelf uiterlijke dingen van het leven. De vrouw, die een boek vol schreef over conventies vindt het heerlijk er de draak mee te steken door een malle opmerking te maken of met ondeugende pretllchten In haar ogen één van haar vele anec dotes te vertellen zodat de bezoeker allengs het gespannen gevoel van „doe lk het wel zoals het hoort?" kwijtraakt en bepaald onconventioneel schatert om haar droge humor. uw Groskamp wil zeker steun en toeverlaat zijn omgangsvormen betreft. Daarom blijft ze schrijven aa« de mensen, die haar om raad vragen en ze maakt zich niet gemakkelijk van af Voor de be antwoording van één vraag belt zij des noods ministeries af! Daarom kost dit werk tijd. zoveel, dat zij aan veel andere mt het NIET KNOEIEN „Het komt omdat lk datgene, wat lk doe, moeite waard vind goed te doen. Ik wil' niet knoeien! Ik wil alles precies weten, daarom lees lk de kranten van A tot Z, tot de sport- en beursberichten toe. Ik wil niet met open mond zitten luisteren, als het gesprek gaat over een onderwerp dat lk niet beheers. Ik wil er alles i af hoor," praat beeld. Ik kan uitstekend koken' "G weet u van wie ik het geleerd heb? Van de keukenmeid van mijn schoonmoeder e kon het. Van haar heb Ik geleerd hoe het werkelijk moet. Puree bijvoor beeld kunt u dat maken? Echte puree moet zuchten, weet u dat? Dan gaat de telefoon: een mevrouw wil weten of op een visitekaartje van haar man en haar samen ook het huisadres ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7