DE LOZE U.N.C.I. KAN NIET REDDEN Johannastichting tobt met interne moeilijkheden WTwSÊBÈtr ZWAARDEMAKER Twee Duitsers omgekomen DEEL VAN PERSONEEL GAAT HEEN Nieuw bestuur zoekt de juiste oplossing Laat het rijk helpen bij houw nieuwe schepen C. Verolme ridder Leeuw van Finland ZATERDAG 28 DECEMBER 1957 De moeilijkheden in Indonesië TAE UITNEMENDE commentator A-A prof. C. Gerretson heeft te recht beweerd dat het onwaar schijnlijk is, dat men het Neder landse been uit de Indonesische bek zou los krijgen. De revolutie duurt voort, met of zonder Sukar no, maar blijft Sukarniaans van karakter, zich weinig bekomme rend om de heersende verwarring: Heerszucht en ij delheid spelen te veel een rol. De „sruwende" revolutie-ideeën van voor de oorlog hebben de geesten voorbereid; de Japanse overheersing heeft de Indonesiërs de vreemden leren haten; het Amerikaanse anti kolonialisme heeft de eerste revolu tie-vlammen aangewakkerd. Het Ne derlandse volk vond in de figuren van die dagen slechte brandmeesters Na zovele jaren van eindeloze re volutie is de chaotische toestand van onze dag ontstaan. Het Nederland van vandaag mag peinzen over de liquidatie van eigen en van Indone sische belangen. Die laatste vorderen een worstelen naar een nieuwe toe komst, dwars door een nijpende hon gersnood heen. Ons deert het leed der inlanders stellig evenzeer als de gedwongen thuisvaart der eigen men- De revolutie is een veelkoppig mon ster met bekken als een krokodil: ze laten niet gemakkelijk los: slaan wonden en laten straks littekens na. Begerig gaan daarbij ogen gluren lar Nederlanders die als „gijzelaars" begeerde buit veilig zouden moe ten stellen! tieve grondslaggenaamd de Verenigde Staten van Indonesië." De regering van de Republiek heeft van den beginne die federatieve grondslag niet begeerd. Van hun standpunt is dit te begrijpen, omdat het de vrijheid van de revolutie aan banden zou leggen. Onzerzijds is het een dwaasheid daarin geloofd te heb ben, omdat £en vrije Republiek eigen wegen zou gaan, naar de na tuur der dingen en niet naar de af gelegde beloften. Een revolutie blijft niet staan bij welke lijn ener overeenkomst ook! Renville De beginselen van 17 januari 1948 totaal een dozijn stellen, dat de Commissie van Goede Diensten haar bijstand zal blijven verlenen ten behoeve van het uitwerken en onder tekenen van een overeenkomst tot regeling van het politiek verschil met betrekking tot de eilanden Java, Su matra en Madoera. zich baserend op linggadjatti. Artikel 9 luidt: „Onafhankelijkheid voor da wolkeren van Indonesië". Maar over dit Indonesië ontbreekt iedere omschrijving. Dit is kenmer kend voor een revolutionaire situatie. De additionele beginselen spreken dan over een plebisciet, te houden een jaar na de ondertekening van de overeenkomst, desgewenst ..onder waarneming door de Commissie van Goede Dieneten." Dit alles lijkt grenzeloos naïef en achteraf een psychologisch tekort bij de betrokken staatslieden van nlet- Indonesische zijde. telijke poging tot het komen aan een zekere autonomie, tot het rustig uit werken van het federatieve plan. Bovendien bleef het begrip „de Grote Oost" in de revolutionaire mist. In die mist blijft de misthoorn het „Irian moet vrij" nu al jaar na jaar toeteren. In de soevereine Republiek Indo nesië is dus onderdrukking ontstaan. Ambon is daardoor in zijn verzet en Indonesische aangelegenheid ge worden en gebleven. Er is hier een tragiek, die moeilijk Is te verwer ken. Geen U.N.C.I. grijpt in, geen Verenigde Naties staan erbij stil Nederland beriep zich noch op d» U.N.C.I., noch op de Verenigde Na ties. Veelkoppige U.N.C.I. De eigen revolutie verslindt haar kinderen. In blinde haat tege blanda moeten de Nederlanders hel st worden verdreven. Dit is slechts preludium vol klinkende leuzen. Gelijk in een oorlog valt er in d«- ivolutie iets te verdienen, iets te winnen voor de donkere hartstochten De dul6terlingen nemen hun kansen Corruptie is een markante eigenschap in de rangorden der re volutie, sterker, vele malen sterker dan in rustige perioden. Feitelijk school bij de Indonesische revolutie de< fout der corrupte hou ding in de leiding. De grote „bevrlj- •r" is bij de onderhandeling, er voor er na, steeds corrupt geweest 3zeg Hitler. In deze revolutie gaan belangen n economische en culturele aard ror ons verloren. Dit is te boven komen. De Javanen en Maleiers in het algemeen worden geschaad Jammer, maar dit zal zich wel her stellen. De situatie van het Christen dom, in missie en zending, wordt ge remd en bedreigd. Dit is erger! Maar het ergst is de bedreiging van De United Nations Commission for Indonesia ((U.N.C.I.) ontving haar mandaat van de Veiligheidsraad der Verenigde Naties. Haar goede dien sten strekken zich ook uit over de naleving, de praktijk der gesloten overeenkomst. Maar wat baat een titel met recht op beroep als men van tevoren over tuigd is. dat geen recht zal worden verkregen? Niets is dwazer dan zich te paaien met een loze, lege titel, die slechts de grijns van de tegen partij kan opwekken. Zo zegt artikel I, lid- I van de Voorlopige Constitutie van de Repu bliek der Verenigde Staten van In donesië: „De onafhankelijke en souve- reine Republiek der Verenigde Staten van Indonesië is een democratische rechtsstaat van federatieve structuur." De korte spanne 'tijds van nauwe lijks luttele jaren heeft hiervan de leugen reeds aangetoond. Het werd een demagogische willekeurstaat, an ders niet. En de U.N.C.I. kwam er wedei pas! Linggadjatti Reeds de overeenkomst van Ling gadjatti. 25 maart 1947, gaf aanlei ding tot corruptie voor weinig góed- willenden. Daar was artikel I: „De Nederlandse regering er kent de regering van de Repu bliek Indonesië als de facto uitoefenende t gezag over Java, Madura en Sumatra." Het artikel was in werkelijkheid een- soort leugen, want de geallieer de troepen of de Nederlandse zouden de „bezette gebieden" door weder zijdse samenwerking in het republi keinse gebied invoegen. Nadrukkelijk bepaalde artikel 2: „De Nederlandse regering en de regering van de Republiek werken samen tot de spoedige vestiging van een souvereine democratische staat op federa- Waarom niet? Omdat de Verenig de Naties slechts een loze rechtstitel hebben, waarachter geen enkele uit voerende macht staat. En wat hier geldt voor die Ver enigde Naties geldt in het kwadraat voor de U.N.C.I. Vandaar dat een beroep op de U.N.C.I. uitbleef. Een eenvoudig be leid zonder nutteloze stoerheid kon alleen komen tot zelfbeheersing. Deelstaten Artikel 4 van Linggadjatti sprak Van de Samenstellende Staten van de Verenigde Staten van Indonesië, zijnde: de Republiek, Borneo en de Grote Oost, onverminderd het recht van de bevolking van enig gebieds deel om langs democratische weg te kennen te geven, dat zij haar plaats in de Verenigde Staten van Indone sië op andere voet geregeld wenst te Nu, die deelstaten hebben de de mocratische weg niet kunnen be wandelen. De centrale macht van Djakarta ringeloorde iedere deelsta- Over gangsovereenkomst In de overgangsovcrcenkomst art. 2.2 wordt gezegd: „Elke deelstaat zal in de gelegenheid worden gesteld de definitieve constitutie te aanvaarden. Ingeval een deelstaat deze niet aan vaardt, zal hij de bevoegdheid heb ben te onderhandelen omtrent een speciale verhouding tot de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië en het Koninkrijk der Nederlanden." De revolutie met vertraging leeft wee-r op, stoort zich aan geen arti kelen. Nederland heeft geen rechten bij weggevaagde titels op rechtt „De U.N.C.I. kan zelfs geen contact onderhouden met de reeds gewurgde of nog aan agressie onderworpen volken, waarvoor zij krachtens het eer ste lid verantwoordelijkheid heeft." (Bedoeld is art. 2, I van de Overgangsovereenkomst.) Zo stonden de zaken reeds in 1950. volgens P. W. Lckollo: „Ambon's strijd tegen de leugens van Djokja". (Blz. 26). Wij stellen hier niet de schuld vraag. Stoerheid en wijsheid in het beleid verdragen elkaar slecht. Dat zit in de nauwe verwantschap waar de laatste haar fiere stoerheid kent en de eerste haar stellige wijsheid Ze vormen het kruis en munt van de cent die omhoog gaat om dit ge schil voor intellect en gevoelens t® beslissen. Beroep op U.N.C.I. De U.N.C.I.? Leeft deze ^og? Zn is een officieel orgaan der Verenig de Naties op het papier, met zijn rechtstitels. Voor Nederland treedt op: België. Voor Indonesië is dit: Australië. De derde is Amerika, de United States. Wat zou Australië thans voor macht ten goede in deze zaak kun nen opbrengen? Hoe zou Amerika thans zich wel of niet moeten doen gelden, naar het wezen der wereld situatie en zijn constante houding? Maar stel de optimist die droomt van een handelende, een actieve U.N.C.I. Bewogen over al die ram pen, die willekeur, zou de U.N.C.I. zich daarna moeten wenden tot de Veiligheidsraad? Daar liggen de ve to's reeds klaar. Rusland spreekt zijn veto uit. als Indonesië moet toe geven. Frankrijk doet zijn veto klin ken, als Indonesië het zegevierend Zo kan Soekarno kalm uitrusten en blijven tarten, niet alleen Nederland, maar heel het Westen, Amerika in- Nolens volens, zullen wij genoegen moeten nemen met een dralende Drees en een vlot sputterende Luns. De U.N.C.I is een waardeloos meubel, een steel waarop niemand durft en kan gaan zitten, omdat re volutionaire termieten het in niets hebben ontzien. Schoon Indonesië, ons rest slechts weemoed bij het verscheuren der banden. U dreigt het wee van de chaos. L. Krol. voor de feestdagen Bisschopwijn van Bordeauxwijn) Een met kerosine geladen tankauto van het bedrijf Tlbo te Duisburg (Did.) j is gisteren op de rijksweg nabij Well In Limburg aan het slingeren geraakt en legen een boom gereden. De boom, die een middellijn had van 1.20 meter, knap te af en drong de kaïbine binnen. De auto schoof van de weg in het talud, dat een meter lager ligt. Uit de wrakstukken kon men met grote moeite de twee inzitten den van de kabine bevrijden. Een hen, een jeugdige bijrijder, was reeds overleden. De chauffeur, die zi stag gewond was. is naar het ziekenhuis te Venlo vervoerd, waar hij omstreeks vier uur vanmiddag is overleden. Ontslagen bij Borsumij. Bij de Borneo-Sumatra Baedelmij afl- htiier is aan 85 personeelsleden ontslag aan gezegd iin verband met die huidige om standigheden dm Indonesië. Van de zijdie, dier directie deelde men ons mede. dat' geruchten over 200 ontslagen overdreven waren. Tevens zag men zich genoodzaakt dte duurtetoeslagen met een percentage to Hel personeel op het hoofdkantoor bo- draagt ongeveer 300 man. Hoewel het de Borsumij niet gemakke lijk wordt gemaakt, zal men vechten ons de stagen te boven te komen. Er wordt aan herinnerd dat de Borsu mij vestigingen heeft dn alle werelddelen Volgens het jaarverslag zijn er thans 10 vestigingen dn Azië buiten Indonesië waarbij Singapore een zeer voorname plaats inneemit, 2 dn die Verenigde Staten 1 in Canada, 1 in Peru, 3 in Australië. 4 in de Belgische Kongo, voorts in Zuid- Af niika, 1 te Brussel en 1 te Hamburg. Br is een belangrijke deelneming in de Twentsche Overzee Handelmij en een 50 pet. belang in de N.V. Reese en Beimtema/ Interphaim. Anderhalf miljoen ton olie De N.V. Nederlandse Aardoiiemaat- schappij deelt mede, dat op 27 december haar produktie van 1957 de anderhalfmiJ- joen ton heeft bereikt. Hierdoor wordt een kwart van het Nederlandse verbruik ad 5.8 miljoen ton gedekt. De jaarpro- duktie van 1956 was 1.1 miljoen ton. De raming van het verbruik voor 1958 ia 6.3 miljoen. Syrië wil schrapping van oliecontracten Syrië heeft volgens A.F.P. de Aziatisch- Afrikaanse conferentie te Kairo voorge steld alle oliecontracten met Frankrijk, Engeland en Amerika te schrappen. De lande nzouden daartoe het recht hebben, aldus Syrië, omdat de overeenkomsten niet op voet van gelijkheid waren geslo ten en dus onwettig zouden zijn. Tevens seblt Syrië voor alle buitenlandse belan gen te nationaliseren. Door dit middel zou men het nodige kapitaal kunnen verkrijgen. Egypte zou volgens Syrië groot voordeel hebben getrokken van de nationalisatie van het Suezkanaal. Norma Talmadge, een der bekendste filmsterren uit de dagen van de zwij gende film is dinsdag, op de leeftijd van 60 jaar te Las Vegas, in de Amerikaanse staat Nevada, tengevolge van een hersen bloeding overleden. h (Van een onzer verslaggeefsters.) FTET zijn geen problemen van gisteren of vandaag, welke grote spanning AA hebben teweeggebracht in de Johannastichting tc Arnhem men kent deze inrichting van de actie-Loesje en de Goed Zo-actie, voor de NCRV-microfoon gevoerd zo zelfs, dat het vertrek van de helft der ver pleegkrachten, onder wie de diaconessen, voor de deur schijnt te staan. Een vertrouwenscrisis in het bestuur was meer dan een jaar geleden aanleiding tot een ontwikkeling, die niemand had verwacht en die nu een minder aan gename nasleep heeft. We zouden, in de goede hoop dat het werk dreigde te stagneren, kortom- de kwestie alsnog wordt opgelost, er J over kunnen blijven zwijgen, maar aangezien er op het ogenblik minder juiste en zelfp bepaald onjuiste ge ruchten de ronde doen, achten wij het beter, de feiten voor te leggen. De Johannastichting is, van een kleine Inrichting voor verzorging van gebrek kige kinderen, sinds anderhalf jaar i groeiende. U herinnert het zich van acties: er komen twaalf nieuwe pavil joens, waarvan er reeds enkele klaar zijn en er is een grote school in aanbouw, terwijl het uitbreidingsplan voorts nog de bouw van een nijverheidsschool ei beschutte werkplaats omvat. Het bleek destijds, dat het uit zes sonen bestaande bestuur zich niet zi lens met de gang van zaken inliet als wel wenselijk was, zeker wat vier de leden betrof. In feite liet men vrijwel alles over aan de reeds bejaarde direc teur, tevens hoofd der school, de heer Tuinder, de geneesheer-directeur Schaap, die zieh uitsluitend op medisch terrein bewoog en de jongere adjunct- directeur de heer Van den Berg, die, te zamen met de heer Tuinder, zich uitne mend heeft ingespannen voor het welzijn en de uitbouw van de stichting. Meermalen heeft de heer Van den Berg ook op verdienstelijke wijze directeur Tuinder tijdens diens ziekte vervangen. In het bestuur ontstond destijds een vertrouwenscrisis en een en ander werd op de spits gedreven, toen in maart i dit jaar dr. Schaap het bestuur adviseer- iranneer de heer Tuinder 1 vijf jaar met pensioen zal gaan, vooi dan sterk vergrote stichting een acade- miseh-gevormde directeur te bertoe: i voor de heer Van den aanleiding om het bestuur te vragen, hem tc willen toezeggen dat hjj de opvolger in de heer Tuinder zou worden. Het bestuur wilde dit op zo lange termen niet beloven. Dertig zusters verpleeghulpen, onder wie de vier dia conessen, berichtten het bestuur da( wanneer de gevraagde toezegging uit bleef, per 1 mei de stichting zouden 1 laten. Dertig krachten, dat is de helft het verplegend personeel Tuinder en Van den Berg gingen gelijk tijdig met ziekteverlof, de zusters trok ken voorlopig haar ontslagaanvrage in. De commissie, met als voorzitter jhr. Quarles van Ufford, oud-commissaris der Koningin in de provincie en als leden o.m. prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst en mr. A. B. Roosjen, bracht op i november rapport uit. Zij betreurde het heengaan van het bestuur, evenals het gelijktijdig met ziekteverlof gaan van de heren Tuin der en Van den Berg (deze laatste was inmiddels alweer teruggekeerd als waar nemend leider van de school) en advi seerde de benoeming van een nieuw be stuur en een nieuwe directeur van bui tenaf, als alzijdig ieidor Niet content Op 18 november trad het nieuwe bestuur met als voorzitter de heer A. H. van der Maas uit Arnhem in functie. Het verzocht de heer Tuinder zo spoedig als zijn ziekt® het zal toelaten, zijn plaats als hoofd van de school weer in te nemen; de heer Van Narigheid Het is wel duidelijk, dat bij zulk een situatie, ook al door de verdeeldheid in huls, allerlei wrijvingen en narigheden ontstonden. De mogelijkheden lekten uit. HET LEVEN RAPPORT OVER DE BINNENVAART (Van een onzer redacteuren! TN OPDRACHT van de Verkeers-coördl natic-commissie heeft de Studiegroep Capaciteit Binnenvloot een uitvoerig rap port over de toekomst van onze binnen vaart aan de minister van Verkeer en Waterstaat aangeboden. Voornaamste con clusie van dit rapport aan het slot ala een voorstel vervat is, dat het rijk ge vraagd moet worden, voorlopig voor 100.000 ton nieuwbouw garant te staan waar het de financiering en het risico be treft, omdat de studiegroep van mening ls dat de nu al verouderde binnenvloot fi- stijgende vervoersbehoefte in 1975 bij lange na niet meer zal kunnen volgen. De prognose voor de vervoers-vraag in de toekomst heeft de groep met reële cijfers geïllustreerd. Zo ziet men het steenkool-vervoer Rijnopwaarts van 5.8 in 1955 tot 11.3 in 1970 en 9 milioen ton in 1975 stijgen, het erts- en schrootver- voer van 10,2 miljoen ton in 1955 tot 22.3 miljoen ton in 1975. van overige Dro- dukten (uitgezonderd het constant blü- vande graanvervoer) van 9.4 milioen ton in 1955 tot 25 miljoen ton in 1975! Totaal zal het vervoer van 26.9 miljoen ton in 1955 tot 57.6 miljoen ton in 1975 stijgen. Vragen over schrootfraude j in EGKS-parlement j Twee Nederlandse leden van de ge- i meenschappelijke vergadering van de i Europese gemeenschap voor kolen en j staal (E.G.K.S.), de heren Van der Goes van Naters, en Nederhorst, hebben de Hoge Autoriteit vragen gesteld over de I fraude, die in Nederland heeft plaats ge had met het afgeven van licenties voor schroot. en het Nederlandse aandeel daarin, zal, als het zijn „portie" van 48 procent wil handhaven, van 12.9 miljoen ton in 195s tot 27.6 miljoen ton in 1975 moeten mee-stijgen. Dat dit alleen mogelijk is nu praten we nog slechts over de Rijnvaart als de Nederlandse vloot wordt vernieuwd en uitgebreid, spreekt welhaast vanzelf. De ciifers voor de binnenlandse vaart fdus met uitsluiting van de Rijnvaart) zijn: 36.5 miljoen ton in 1955. 58.5 milioen ton in 1975. BRUG BIJ BRIENENOORD IN 1962 GEREED De werkgroep oververbindingen Rot terdam heeft in een interimrapport haar voorkeur uitgesproken voor een brug- verbinding met een doorvaart van 24 m N.A.P. bij het eiland Brienenoord. Zoals bekend zal deze brug over de Nieuwe Maas in de toekomst de noord zuid-verbinding tot stand brengen tussen de rijkswegen Rotterdam-Utrecht en Rotterdam-Dordrecht Indien aan het advies van de werk groep gevolg wordt gegeven, dan kaD de brug, die ongeveer 52.000.000 zal vergen, in 1962 in gebruik worden Bezwaren tegen raketbases Het hoofdbestuur van het sociaal-de mocratisch centrum van leden der Partij van de Arbeid heeft in een resolutie zijn grote verontrusting uitgesproken over voornemen der Nederlandse regering Nederlands grondgebied beschikbaar stellen voor het vestigen van bases v raketten met atoomladingen. Vanmorgen is in een zeer dtmbieme plech tigheid in d"e anubtswoming van de Finse gezant te Den Haag, de heer Aaime Wuo- rdmaa, zijn aan de heer C. Verolme, de bekende scheepsbouwer, de versierselen uitgereikt van de orde van de Finse I/eeuw, ridder eerste klasse. Dc gezant moest deze plechtigheid wel i kleine kring houden, daar hij eigenlijk ek is en slechts even op mocht zijn. De consul honorair van Finland, dr. J. J. R. Scfamal, was bij de uitreiking tegenwoor dig. Exp cport geneesmiddelen loopt gevaar (Van parlementsredactie) De vertraging van de behandeling van het wetsontwerp op de geneesmiddelen voorziening kan ernstige gevolgen heb- n voor de export van geneesmiddelen voor de volksgezondheid. Dit hebben nister Suurhoff en staatssecretaris Veldkamp medegedeeld tijdens h^t twee de mondeling overleg met de commissie voorbereiding uit de Tweede Kamer. bonoli^ WE HEBBEN GELEZEN, dat de Liberty-schcpen gedoemd zijn op korte termijn te verdwijnen, en daar hebben we een ogenblik bij stilgestaan, want de „Liberties" zijn beroemde schepen, die de vrije wereld belangrijke diensten hebben bewezen. Van de „Liberties" is terecht gezegd, dat zij ii Wereldoorlog II de slag om de Atlantische Oceaan hebben gewonnen. Toen de duikbootoorlog op zijn hoogtepunt was en bij de geallieerden de tonnage vernietiging opliep tot ontzagwekkende cijfers, brachten de Liberty- schepen uitkomst. Twee weken nadat de kiel was gelegd liep zo'n stalen vrachtschip al van de helling. Het ene schip na het andere werd gebouwd om dc verliezen van de geallieerde koopvaardijvloot aan te vullen. SLOPERS In tótaal hebben een 2580 Libertysche- pen de zeven wereldzeeën bevaren. En nu wordt een feit wat al lange tijd een gerucht was. Zij gaan naar de sloper. Tegen het einde van het volgende jaar zal er geen Liberty meer zijn. Zij bren gen hun geld niet meer op. De vrachtprijs is teveel gedaald. Ze zijn voor de eisen van vandaag niet snel genoeg meer. De na-oorlogse schepen zijn sneller en effi ciënter in gebruik. ERESALUUT We hebben na de oorlog de eerste Libertyschepen de Rotterdamse haven zien binnenkomen. Ze trokken veel be kijks omdat een grote roep hun was vooraf gegaan. Het waren schepen van iets meer dan 10.000 bruto register ton, en snelheid bedroeg (en bedraagt) ee zeemijlen. Ze waren kenbaar aar zgn. gladde deklijn, aan de korte dunne schoorsteen vlak achter de commando brug op het gedrongen dekhuis-klompje met twee sloepen aan weerszij In de midscheeps, twee masten op het voor schip en een mast op het achterschip. Nu gaan ze naar de sloper. Ze zijn niet meer rendabel. Ze hebben hun plloht gedaan. Ze verdienen een eresaluut. STILTE Het zijn rustige dagen, zo tussen Kerstfeest en Nieuwjaar, peinsden we tegen een hoge landsdienaar, met wie we op 't Haagse Buitenhof een kopje koffie dronken. Ja, antwoordde hij, hert leven verstilt. Het ls net, zo zei JjA hw W/ 3».. L kvyB orji el Zó boeiend is nu PANORAMA hij, of de polsslag van het leven is vertraagd. Dat komt omdat op vele kantoren en in vele bedrijven in lang zamer tempo wordt gewerkt door de vele vakantiegangers. Bewust of on bewust wachten we allen op het einde van het jaar om daarna weer met frisse moed te beginnen. DRUKTE Toen we op het Plein, vlak voor ht ministerie van oorlog, onze auto par keerden, stonden we van aangezicht tol aangezicht met het W.W.B.B.. dat bete kent: het Wagen Was Bedrijf Bloemen. Ik heb het af en toe druk, vertelde de heer Bloemen ons. Ik sta hier op* het Plein en heb mijn vaste klanten bij Oorlog, Zaken Overzee, Buitenlandse Zaken en verder nog bij Tsjechoslowakije en zo, en verder heb ik wat losse klanten, mensen, die me zien staan en zeggen: geef mijn wagen maar eens een goede beurt. Ik doe aan shampooën, aan spoelen en als het gevraagd wordt, zet ik de a ook in de was. De prijs is afhankelijk van het werk dat ik doe en van de grootte van de wagens. Maar het minste is wel een rijksdaalder. BOTSING We reden op de rijksweg tussen Rotter dam cn Den Haag, juist toen er eer ongeluk was gebeurd. In weerwil van hel luid signaal, dat een achter hem komende automobilist gaf zo is ons verteld draaide een chauffeur zijn wagen, o tegenovergestelde richting zijn weg te vervolgen. Dc klap was enorm. Met een vaart van 90 kilometer botste dc tweede auto op dc eerste, schoot dwars de r(jks- over, sloeg driemaal over de kop en bleef in de heg op een zijkant liggen. Gevolgen: beschadigde auto's en een lichtgewonde. We hadden de chauffeur de eerste auto vooral willen geluk- en met de goede afloop. We zj in het gelijk gesteld: autorfjdi blijft gevaarlijk. Ons land kent tal van aardige, oude gebruiken. Een daarvan is het z.g. Sint Thomas-luiden, dat vooral in het oosten van het land voorkomt. In de laatste dagen van het aflopende jaar gaan de lui- ders aan de slag om het oude jaar als het ware uit te luiden. De foto laat er een en ander van zien. ZWERVCR den Berg had echter al een andere func tie aanvaard en zal dus over een of twee maanden heengaan. Het nieuwe bestuur heeft hem echter verzocht, toch voorlopig nog van raad en advies te blijven dienen. Moeilijker echter gaat hert met de zusters, die na gesprek en briefwisseling met het nieuwe bestuur toch voet bij stuk houden. Zij willen de heren Tuinder en Van den Berg in hun oude funoties gehandhaafd zien en twee voormalige bestuursleden zien terugkeren, anders vertrekken zil per 1 januari, de stichting in ontredde ring achterlatende. Het nieuwe bestuur had verzocht, voor lopig alles bij het oude te laten, opdat het drie maanden de tijd zou hebben, de gehele kwestie te onderzoeken, maar de zusters willen vóór 1 januari een be slissing afdwingen. Onder haar is ook zuster Jans. Toch heeft het huidige bestuur goede hoop, alles in kalme banen e <"en leiden,, temeer, omdat er geen enkele be schuldiging jegens wie dan ook bestaat. Duidelijk is echter, dat de Johannastich- nieuw begin moet maken en de taken, bij deze snelle uitgroei, opnieuw moeten worden verdeeld. Gaat alles volgens plan, dan zal de stichting uitgroeien tot een tehuis voor vijf, zeshonderd kinderen en dat eist zo breed mogelijk beleid. Men gelooft, dat de functie van al gemeen leider tezamen met het hoofdschap van de uitgroeiende school voor de heer Tuinder, die geen sterke gezondheid heeft, te zwaar zal zijn, vooral, nu de heer Van den Berg heengaat, en dat het ook daar door iuist is. een nieuwe directeur te bepoemen. -derijbrand. Vanmorgen omstreeks «•ven uur is brand uitgerboken in een boerderij te Sellingen, die bewoond wordt door de familie J Wilts. Het woonhuis en de opstallen gingen verloren, alsmede de landbouwwerktuigen, eigendom van een in de nabijheid wonende boer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5