|licuioc geihsctfe (üimrant Politiek accent van N.A.V.O. is versterkt KERSTFEEST Na geslaagd gesprek in Parijs Evacué's hun bezittingen ontnomen in Soerabaja Officieel Brits protest in Djakarta verwacht Navo is solidair met Nederland Nog 2 weken rijst PRIJZENPOLITIEK SOEPELER? Prof Zijlstra ziet 1958 hoopvol in Indonesië naast huizen van alle buitenlanders Oralis Koopuur Ver. Staten zakken af tot tweederangsmogendheid GELUKKIG VRIJDAG 20 DECEMBER 1957 Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN. 7.50 pet Kwartaal, 2.55 oer maand; 0.59 per week ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter Familieberichten 0,18 per millimeter (BIJ contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang no. 11141 Hoofdredacteur: Dr. E. DIE MER C.ÜRISTELIJK-ISA 'I ION AAL DAKBLAD Foor Leiden en Omstreken „$totihwsüfb is dbeblfwn mya in tecthenipoct" in Australië ZIE PAGINA 7 Felle kritiek uit Sow jetunie WIJ BEWAPENEN ONS OM TE KUNNEN ONDERHANDELEN". Al dus citeerde premier Harold Macmillan gisteravond voor de Britse lelevisie Sir Winston Churchill, in een uiteenzetting over de naar de regeringsleiders unaniem verklaarden zeer geslaagde besprekingen in Parijs. Paul-Henri Spaak, de secretaris-generaal van de N.A.V.O. noemde de conferentie om twee redenen van groot belang: Het werkterrein van de alliantie is uitgebreid tot een gebied, a zienlijk groter dan door het a drag van 1949 werd bestreken, tot politieke, economische, sociale en wetenschappelijke ken. 2. Zij heeft_een evenwicht tot stand gebracht tussen de defensie-i: spanning, die nodig is om agressie af te schrikken en de wil wereld te overtuigen van de wil der N.A.V.O., iedere gelegenheid tot onderhandelen aan te grijpen. Nadat de onderhandelingen gistermid- _ig op voorstel van president Eisenhower net het inachtnemen van dertig seconden gelegenheid te geven tot ons werk niet vergeefs zal waren besloten, zy"n d< regeringsleiders en hun staven de ie ander uit de Franse hoofdstad ver trokken. Uit het slotcommuniqué blijkt dat men et over alle punten was eens geworden. )ok dus over het vestigen van atoom- rtegen aanvankelijk vooral ioorwegen, Denemarken en West-Duits and zich kantten. Deze landen konden it het Amerikaanse aanbod echter ak koord gaan, omdat zij goede redenen heb- 1, aan te nemen dat het N.A.V.O.-opper- 'el toch geen aanleg van startbanen er voorraden kernwapens op hun gebied zal aanbevelen. Van Belgische zijde blijft men net nadruk verklaren, dat de lage landen ook Nederland) niet in aanmerking in voor de nieuwe wapens, die men lilitaire overwegingen vqel beter in lergachtig, niet te dicht bevolkt gebied 'an opslaan. Ook de Westduitse bondskanselier Aden- jer liet zich op een dergelijke wijze over st vestigen van raketbases uit. Hij ver wierp echter elk plan voor een zone vrij >»h kernwapens in Centraal-Europa. Juist het begin van de Parijse conferentie leeft Polen dit idee opnieuw onder de andacht gebracht. Over de conferentie zelf zei de kanse er in een gesprek met journalisten: „Het Atlantische bondgenootschap is thans op tnoderne leest geschoeid. De N A.V.O is politieke organisatie geworden, terwijl zij bij haar oprichting grotendeels militair karakter droeg. In Frankrijk De Franse regering heeft door de be- iprekingen tussen Gaillard en Eisenhower de overtuiging gekregen, dat speciaal de "1. groter aandacht zullen schenken aan iet Franse standpunt ten aanzien van foord-Afrika. Reuter meldt uit Parijs; weliswaar wordt Algerije in het slotcom- nünlqué niet met zoveel woorden ge noemd. maar volgens een Franse rege ringswoordvoerder toonde president Eisenhower veel begrip voor de Frans# i politiek. Ook Britse regeringskringen tonen zich optimistisch. Men verwacht zelfs dat een gesprek tussen de ministers van buiten landse zaken, zoals in het communiqué wordt voorgesteld, spoedig zal plaatsvin den, omdat Rusland er waarschijnlijk niets voor zal voelen opnieuw ontwapenings besprekingen te beginnen in een subcom missie van de V.N ZIE VERVOLG PAGINA 5 Met twee koffers aan boord gegaan DE EVACUATIE van Nederlan ders uit Indonesië is in volle gang gekomen. Vandaag arriveercte het Britse m.s. Captain Cook, ge charterd door de Nederlandse rege ring, in Djakarta en morgen zal het schip met duizend landgenoten aan boord naar Nederland vertrekken. De plagerijen schijnen imtc van de baan te zijn. De correspondsnl van A.P. iin Djakarta vernam boe in Soe- raibaja de inscheping van de 906 Neder landers op die Waterman geschiedde on der toezicht vm communistische vak bondsleden. De communisten stonden ach- de douane en emiilgraitie-ambtenairen zekerheid te hebben, dait de controle grondig zou geschieden. Elke mocht slechts twee handkoffers en werd gedwongen bail v soomlijike beziiibbingen achter te laten. Wor- n aantal Indonesische studenten, die studeren aan de Technische hogeschool Delft, is niet van plan te vertrekken, ar wij vernemen zullen zij, die al vijf jaar of langer in Nederland studeren of verblijven, proberen zich tot Nederlander te laten naturaliseren. De studenten, die korter in Delft verblijven en meestal met beurs van de regering in Djakarta studeren, zullen aan het verzoek van de lesisohe vertegenwoordiging in Den Haag moeten voldoen en terugkeren. Over uitbreiding territoriale wateren UNGELAND zal in Djakarta offi- cieel protesteren tegen de een- ;e maatregel van de Indonesi sche regering, waarbij de zeeën bin nen de Archipel tot Indonesische territoriale wateren werden ver klaard. Zo verneemt het Franse persagentschap A.F.P. te Londen in welingelichte kring. Een zodanige uitbreiding van de Kostbaar oud servies onder de hamer territoriale wateren is volgens de Britse regering1 in strijd met het be ginsel van de vrijheid op zee en tast de Britse belangen ernstig aan. Uit Parys verneemt A.P. dat de zeeva rende mogendheden van de NAVO op dezelfde wyze by de Indonesische rege ring zullen protesteren. Mocht dit niets uitrichten, dan zouden andere vreedza me middelen worden overwogen Hieruit concluderen volgens A.P. welin gelichte diplomatieke zegslieden dat ach ter de summiere verklaring over de „be zorgdheid" van de vijftien NAVO-landen met betrekking tot de ontwikkelingen in Indonesië bepaalde toezeggingen schuil- BEZORGDHEID De NAVO-landen zouden zich speciaal bezorgd tonen over de mogelijkheid, dat de Javazee wordt afgesloten. Hierdoor leidt immers de internationale scheep vaartroute van Singopre en Hongkong naar Australië. Indonesië zou op deze wyze toezicht kunnen uitoefenen op oorlogsschepen en koopvaarders tot vlak onder de kust van Nieuw-Guinea. Met name Amerikaanse, Britse en Franse diplomaten zouden zich bezorgd hebben getoond over de Indone sische maatregel. De secretaris-generaal van de NAVO, Spaak, heeft op de laatste persconferen tie verklaard, dat er op de topconferentie van regeringsleiders niet is gediscus sieerd over Indonesië, aangezien er geen verschil van opvatting bestond over de verklaring, door dr. Drees afgelegd op de eerste bijeenkomst. Spaak vestigde de aandacht op het gesprek, dat minister Luns over deze kwestie heeft gehad met zijn Ameri kaanse ambtgenoot Dulles. Nederland heeft geen bepaalde maatregelen tegen Indonesië voorgesteld, voegde de secre taris-generaal hieraan toe Indonesië heeft by monde van minister Subandrio tegenover de Britse ambas sadeur te Djakarta zyn bezorgdheid uit gesproken over het gebruik van de rinebasis Singapore door Nederlandse oorlogsschepen! den normaal 200 pasaigiiere per uur gecon troleerd bij een inscheping, nu wa 1 aantal slechts 23. De correspondent vernam van reli uit Soerabaja byzonderheden ovei anti-Nederlandse campagne in het gebied rond de havenstad. De hulzen van de Ne derlanders waren afgesloten van gas-, wa ter- en lichttoevoer, hun bedienden wer den mishandeld, moestuinen vernield ei het was hun niet mogeiyk levensmiddelei te kopen. Naar de correspondent van A.N.P. ver neemt, zal ongeveer de helft van de pas sagn/ers van de morgen vertrekkende Oap- -toiin Cook de overtocht zelf befallen. De andere helft bestaat voornamelijk uit Na der landers zonder werk. die door de Ni dierfiendse regerdmig werden gesteund. U'iit Makkasear op Celebes vertrokke gisteren 35 Nederlanders op weg nae Nederland. Uat Bsndoor-g vertrekt zoc dag de eerste groep evacués. De Willem Ruys, c-p uitreis naar Indo nesië. zal ditmaal Belawan op Sumatra niet aandoen, daar er aan boord slecht* vier passagiers voor deze haven zijn Deze wondien voor rekening van de Kon Rottendamsche Lloyd van Singapore naar Sumatra vervoerd. De „kerstcruise" van de Willem Ruys naar .Ball gaat niet door Ontvangstcentra Het Nederlandse consulaat-generaal ir Singapore heeft niets dan lof over d* wijze, waarop daar de ontvangstcentr» zijn ingericht voor de uit Indonesië ko mende Nederlanders. In kamp Ohamgi zijn goede, moderne barakken met veldbedden voor de vrou- 3n en kinderen. De mannen worden on- rgetoracht in tenten met houten vloe- n en veldbedden. Er zijn ruime keukens n kantine, eetzalen en voldoende dou- es in bakstenen gebouwen Het kamp fraai gelogen in een gezonde landelijk* vgeving aan het strand Medrsche ver- ngimig is aanwezig en het Rode Kruis zorgt speciaal voor de kinderen. Het ■eede kamp is een nieuwe kazene van de marine In totaal zijn nu al 700 Nederlanders ondergebracht in hotels, pensions en par ticuliere woningen Sommigen van her ;ijn al doorgereisd Men kan op de gebruikeiyke wyze luchtpost verzenden naar de passagiers op de Captain Cook. Deze post wordt uit- eikt in de aanloophavens Colombo, en en Suez. De verzending naar deze rens geschiedt vanuit Amsterdam, resp. 24 december, 30 december en 3 janua- Dc adressering kan als volgt geschie den: Naam passagier, p.a. postagent a.b. aptain Cook. Colombo. Aden of Suez. INPAKKEN Vele Ne. derlandse gezinneji in Indonesië zijn aan het pakken, zoals de familie P J. Hulscher uit Arnhem, die zeven jaar in Djakarta woonde. De heer Hulscher was employé van de KLM. Minister Luns: TI/TINISTER LUNS heeft zich tevreden iT-L getoond over de verklaring betref fende de toestand in Indonesië. Hy zei dat gisteren op een persconferentie, die hy gaf in Parys. Nederland heeft ver dere verzekeringen van westerse solida riteit gekregen tydens de formele Navo- conferentie en de onderlinge gesprekken daarbuiten. De solidariteit van het westen Nederland blijkt uit het feit, dat geen van de bondgenoten inspringt in de door Nederlanders opengelaten plaatsen in In. done&ië, in het bijzonder wat betreft d< scheepvaart, vond minister Luns. Ooi had hij een grotere belangstelling var de V.S. voor de kwestie ondervonden. A.P. verneemt van welingelichte zijde in Parijs, dat de bondgenoten Nederland beloofd hebben zich te verzetten tegen de Indonesische pogingen om alle zeeëi van de archipel als territoriale waterer te beschouwen. Men zal langs diploma tieke weg protesteren en eventueel an dere vreedzame middelen overwegen. Wat de Navo-landen de meeste zorg baart ii de poging om de Javazee te sluiten, wan daardoor zou Indonesië de macht krijgen toezicht te houden op westerse oorlogs schepen en .koopvaardijboten, die varen e route Singapore-Hongkong-Austra- lië. Indonesië heeft laten weten, dat het al proberen de maatregel te rechtvaar- ligen op een conferentie over het zee recht in februari in Genève. reland zal officieel protesteren tegen de uitbreiding van de Indonesische suo- ■ereiniteit over de wateren tussen de Handen van de archipel, omdat die laatrcgel in stryd is met de vryheid dér ec en de Britse belangen ernstig aantast. Nood dreigt' in Indonesië De Indonesische regering heeft vanda; by monde van een lid van het parlement de waarschuwing te horen gekregen dat de voedselvoorraden in het land „hun laagste niveau" hebben bereikt en dat ersnood kan uitbreken indien niet tot handelend optreden wordt over gegaan. et nationalistische parlementslid, •r. Sumari, uitte haar waarschuwing in motie waarin zij om „dringende maat regelen" verzocht om de hachelijke toe- land der rijstvoorziening te boven te Zij verklaarde dat tegen januari de voedselvoorraden der dorpsbewoners uitgeput zouden zijn en dat de stij gende voedselprijzen het onmogelijk maakten te voorspellen hoe de toe stand zich nadien zou ontwikkelen. De rijstprijzen in het gehele land zijn •eds gestegen tot boven de koopkracht an de gewone man, verklaarde zij. Voorts wordt vernomen, dat onder toe- cht van de militaire gezaghebbers van Sumatra, een ruilhandel zal worden in gesteld tussen Sumatra en Singapore. Er zal rubber tegen rijst worden geruild, Een communistisch lid van het parle ment heeft een motie ingediend, waarin wordt gevraagd om alle winsten van de Nederlandse ondernemingen te gebruiken dekking van het tekort op de lopende itsbegroting, dat 4 miljard rupiah be draagt. Tevens om de winsten van de Ne derlandse bedrijven, die onder regerings- toezicht zijn gesteld, te benutten voor de ideropbouw. gezakt wachten de evacués veel kleine kinderen onder ge duldig op het vliegveld Kemajoran op het toestel dat hen naar Singai- vore zal brengen. ILTinister Zijlstra meent, dat Nederland de grootste economische moei- -"-"A lijkheden te boven is en de ontwikkeling voor 1958 lijkt hem niet ongunstig. Op het ogenblik wordt bedrijfstaksgewijze bekeken, zo heeft de minister gisteravond in een in Eindhoven gehouden rede voor de r.k. mid denstandsbond meegedeeld, of de prijsstabilisatiepolitiek soepeler kan worden toegepast. Prof. Zijlstra stelde vast, dat de overspanning van de arbeidsmarkt is verdwenen en dat de spanning qp de kapitaalmarkt over haar hoogte punt heen is. Ook op de handelsba lans is sedert september een herstel te constateren. Over september, ok tober en november werd de invoel voor 88 pet gedekt door de uitvoer, in de overeenkomstige maanden van 1956 was dat voor 79 pet het geval. De bewindsman betrok die jongste ge- oeurteniissen in Indonesië ook in zijn rede. De Nederlandse economische en finan» belangen in Indonesië omvatten bedrag van circa 1 miljard gulden en v Uitvinder stalinon nu in gevangenis Georges Feuillet, Wiens stalinon-pil- len 102 mensen doodden en 187 m> invalide maakten, is gisteren in ParUs ter terechtziting gevangengenomen, toen na een proces dat jaren geduurd heeft, de uitspraak: twee jaar gevangenisstraf, kwam. Hij was steeds op vrije voeten gebleven. Bovendien moet Feuillet tienduizend gulden boete betalen. Henri Genet, d# fabrikant der pillen, werd een boete van duizend gulden opgelegd. Beiden wacht nu nog de civiele pro cedure over de schadeloosstelling aan de sla oh to ff er*. SYRISCHE NOTA'S AAN NAVO-LANDEN Syrië heeft gisteren nota's overhandigd lan de vertegenwoordigers van alle NAVO-landen in Damascus, met uitzon dering van Turkije, waarin de aandacht wordt gevestigd op „de duidelijke agres sieve bedoelingen" van de Turkse poli tiek tegenover Syrië. De nota's bevatten le waaschuwing om piet in deze po litiek betrokken tè raken. i woordvoerder van het Syrische ministerie van buitenlandse zaken heeft gezegd, dat een aparte protestnota aan Turkye waarschijnlijk binnenkort worden verzonden. 2 3 pet. vam ons nationale inkomen. Wanneer Nederland gedwongen zaïl wor den ook op economisch en financieel ge bied de banden met Indonesië te verbre ken, dan zaïl dnit voor ons een ernstige tegenvaller zyn. Voor Indonesië zullen do gevolgen echter een ramp betekenen, zo meende hij. Vissersscheepje op plaat gelopen Een vliegtuig van het marinevliegkamp Valkenburg heeft om ongeveer half elf een scheepje waargenomen, de Ierseke 156, die op een afstand van vyf myi ten zuiden van Hoek van Holland op een zandplaat voor het strand is gelopen. Men seinde s.o.s. met een lamp. Op de melding van Valkenburg Is de grote reddingboot van Hoek van Holland uitgevaren. Het scheepje loopt geen on- middeliyk gevaar, maar er bleek brand aan boord te zyn, vennoedeiyk in de machinekamer. (Advertentie) MODERN of KLASSIEK KARPETTEN BOUCLÉ-TAPIJT TRAPLOPERS VELOUR GORDIJNEN Woninginrichting BULTHUIS Botermarkt 23—— Djakarta is gisteren door de Indonesische militaire autoriteiten meegedeeld, dat zij 25 procent van de huizen, die zij in de stad bezitten, op korte termijn en zonder vergoe ding zullen moeten overdragen. Deze opdracht werd gegeven op een bijeenkomst, die door de minister van handel Sunardjo was uitgeschreven in de voormalige Nederlandse club De Har monie. Bijna 300 Amerikaanse, Britse. Franse, Belgische en andere westerse za kenlieden woonden de conferentie, die tweeëneenhalf uur duurde, bij. De be sprekingen werden geheel in de Indo nesische taal gehouden en het was de zakenlieden niet mogelijk alles in exten- so te volgen. 0 Minister Subandrio heeft bij de Britse ambassadeur in Djakarta uiting gegeven van de bezorgdheid van zijn regering over het gebruik van Singapore als ba sis van Nederlandse oorlogsschepen. De minister van arbeid Samjono heeft in het parlement gezegd, dat er in In donesië twee miljoen werklozen zijn, mede ten gevolge van de anti-Neder landse campagne Minister Subandrio zal morgen een be langrijke rede houden in het parlement over de Nederlands-Indonesische betrek kingen in de afgelopen zeven Jaar en spreken over de oorzaak van de hui dige moeilijkheden. De voorzitter van het Indonesische parlement Sartono is gisteren in een zwaar bewaakt parlementsgebouw be ëdigd als plaatsvervangend president Sukarno woonde de plechtigheid bij. 0 Generaal Nasution heeft op een massa vergadering in Medan gezegd, dat Neder land militaire strijdkrachten concentreert in West-Irian en in de gebieden rond Noord-Sumatra. Hij vroeg het Indone sische volk „vastbesloten en verenigd te blijven in de huidige nationale worste ling". 0 Het Indonesische ministerie voor In dustrie heeft ontkend, dat Indonesië zijn tinerts inplaats van in Nederland, in het vervolg in Singapore zou doen smelten. 0 „Op de meest passende wijze" zal In donesië een eventuele stap van de Ne derlandse regering, om de moeilijkheden hi Indonesië aan de Veiligheidsraad voor ta leggen, oftder ogen zien, heeft gisteren een regeringsfunctionaris in Djakarta verklaard. 0 Volgens in Djakarta ontvangen be richten zijn in de laatste dagen bij ge vechten In de Molukken en op Celebes veertig personen gesneuveld De toestand zou nog steeds niet rustig zijn. VEILIGVrouwen en kin- dere i van Philipspersoneel zijn uit Indonesië in Singapore aangekomen. Ze wandelen over het natgeregende vliegveld van deze stad. Op de ach tergrond het vliegtuig van de Ga- ruda, waarmee de overtocht werd gemaakt. llillllllllllllllllllllllllllllllllllliliiiiiiiiiliiilillillllllllllllllllllllllllllllllllilli Prinses Irene denkt aan gerepatrieerden Dank zij de bemiddeling van prinses Irene is de stichting Bavo in Baam. die en opvangcentrum voor gerepatrieerden eeffc, "n elektrische schrijfmachine rijtker geworden De particuliere secretaresse •r oudste Prinsessen, mej. mr. M. Meurs erhandiigde de machine aan -het bestuur. DONDERDAG van 2—3 uur stempel 6 ELKE DAG 1 UUR GRATIS KOPEN KOOP U RIJK Leiden Noordwijk GOEMAAT Katwijk Rijnsburg Geheim rapport verklaart: TN ANGSTAANJAGENDE vaart z* de Verenigde Staten bezig een twecdi rangs mogendheid te worden, schryft de Washington Post, terwyi het blad „hoogst geheim" rapport ten behoeve de Amerikaanse Nationale Veiligheids raad en het Amerikaanse bureau voor mobilisatie van de landsverdediging, publiceert. Het rapport is uitgebracht onder leiding van de vroegere president van de Ford- foundation, H. Rowan Gaither. Het rap port, waarop het Witte Huis geen enkel commentaar wil leveren, rekent af met de zelfgenoegzaamheid cn geeft een open hartig overzicht van de stand van zaken in de Verenigde Staten met de vrije we reld en de Sowjetunie met haar commu nistische invloedssfeer. Het adviseert een geweldige verhoging van de militaire uitgaven tot 1970, met als topjaren 1960 en 1961, wanneer acht mil-, jard dollar per jaar meer nodig zal zijn dan thans voor de defensie-uitgaven. Voor de bescherming burgerbevolking zou vijf miljard per jaar moeten worden uitge trokken als maatregel van tweede orde voorrang. In de derde plaats moeten de voorbereidende maatregelen voor het sn van oorlog op kleine schaal wor den uitgebreid. Het rapport van de commissie, waaraan :s maanden is gewerkt en dat ongeveer ten tijde van het lanceren van de eerste Spoetnik gereed was. was eenstemmig. De President is als resultaat van het apport Gaither van denkwijze veran derd, maar hij heeft op de bijeenkomst, n de Nationale Veiligheidsraad en latc- gesprekken blijk gegeven van een kna gende vrees, dat het Amerikaanse volk er bezwaar tegen zal maken, de rekening te betalen, ofschoon Eisenhower te kennen gaf, dat hij persoonlijk gaarne zou doen wat het rapport adviseert", aldus de Was hington Post. ik heb eancOyk. dekens! VRIJ ZACHT De Bilt verwacht tot mor genavond: Over het algemeen veel be wolking met in de noordwes telijke helft van het land tijdelijk wat regen, maar el ders overwegend droog weer. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Dezelfde tempe ruren als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt om 11.15 uur.) ZON EN MAAN W

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1