CHRISTELIJK Oókalaan de sigaar? Voortijdige amechtigheid Parties Ruim 15.000 bouwvakarbeiders zijn werkloos D' Een woord voor vandaag Kanttekening G. van Hoven neemt afscheid van de chr. vakbeweging De onbekende man ZWITSAPI Uniforme hogere kostprijs voor nieuw melkjaar 2 Kerstdagenhygiëne Uit een lang artikel van ds T. J. Hagen (Deventer) in he Gereformeerd Kerkblad voo Overijssel en Drenthe knippen we enkele stukken. dreven wordt geheiligd, -P waar God nergens op heiliging van die dag wijst. Daarenboven meldt de Bijbel de geboorte twee keer. heel kort. en komen de apostelen nagenoeg niet meer op kerst terug. Echter wel op pascha, het lijden en opstaan van Chris tus. De geboorte zien zij als mo mentopname met het grote, grote doel. dat de geboren kleine Jezus M?n van Smarten wordt en den dood gaat overwinnen. Nu lijkt het ons week en onge zond om eenzijdig bij de wieg stil te staan.» waarbij wij ook denken aan de psychologische factor, dat nl. vooral de kinderen der kerk almeer zullen gaan denken dat op zondag veel of alles maar mag. doch od kerstdag een veel grote re heiligheid nodig is, waardoor zelfs reizen od kerstdag of zo uit den boze schijnt te zijn. ondanks het feit dat God geen gebod voor kerstdag geeft. Doo- de ..heiligheid" van gezel ligheid en romantiek rondom kerst dreigt almeer uit het oog te raken de diepe ernst van de nood zaak van kerst en de oorzaak van kerst: onze zonden. God duidt dit sober aan door een stal! In plaats van het zinvol Rooms liturgisch symbool van kerst (een armelijke stal) krijgen we een soms protse rige kerstboom, die dan moet zijn een Christusboom. De kerstboom in onze klingen acht ik pen ar melijk liturgisch symbool, van merkwaardiee komaf, afgezien van psychologische bezwaren. Eerder is een grote Ster (uit Ja cob opgegaan) als symbool van den Opgang uit de hooete. of een enorm grote waskaars in de kerk zinvol in jie dagen van kerst. den. Iedere kerkelijk vereniging kan dan wel zijn eigen Kerstavond in eigen kring hebben door ge woon het onderwerp van de ge boorte uit Bijbel en belijdenis (ar tikel 17,18) te bestuderen. We heb ben behoefte aan studie omtrent kerst! Het geneesmiddel tegen on gezonde romantiek. En wil men persé gezelligheid en kaarsjes in publiek verband, laat men dan één groten avond van alle verenigingen na den kerkdienst op kerstdag hebben. Wij sluiten van dit voorstel uit alle evangelisatie kerstfeesten .Het doet me verdrietig aan, dat we voor de evangelisatie altijd weinig maar dat in de donkere dagen V ^erst talloze kerkmensen wél in de weer kunnen zijn en (soms) alle kerstwijdingen af te lopen, en hierin eigenlijk zelfzuch tig genieten, inplaats van met dat kerstevangelie naar buiten te tre den. En tenslotte: laat de kerstdag vooral gevierd worden in de ge wone kerkelijke samenkomsten op Kerstdag zelf en in de gezinnen. Onze overbezette tijd en jachterig- heid en vergaderzucht doen onze gezinnen toch al zo'n kwaad; laat de vele kerstwijdingen ons gezin niet ontwijden. Laai de taak van de ouders, die op kerstdag bij de haard hun kinderen van Jezus ver tellen, niet verschoven worden naar clubleiding en overdreven gezellige buitenhuiselijke vierin gen, die nog interessanter en ge zelliger zouden kunnen gaan wor den dan de eenvoudige en intie me kerstviering bij Vader en Moeder. hygiëne rondom kerst niet alleen met betrekking tot de sym bolen, doch ook met betrekking tot het aantal vieringen dringend gewenst is. Het allermerkwaar digst feit doet zich voor. dat de verjaardag van Jezus' geboorte niet beperkt blijft tot één ver- jaar-dag, doch dat almeer de na druk komt te liggen op dc dagen vóór kerst. Al meer kerstwijdin gen komen er in de dagen vóór kerst. Het gaat er op lijken dat er in één maand vele verjaarda gen van Jezus zijn. Men is de dagen vóór Kerst zo afgemat door wijdingen 'de een nog ontroerender en mooier dan de ander, daar soms ook concur rentie een woord gaat spreken), dat men amechtig op de eerste Ke-stdag ter kerke gaat. beu moe. Vooral als men no- n""" nachtdiensten gaat. Ook die nachtdiensten, hoe aardig ook cm eens bij te wonen, bevredigen op den duur niet. en "doén schade' aan de doodgewone, sobere ver jaardagsdiensten in de eigen kér ken zelf, met de ganse gemeentel Bovendien zouden we dan iederen zondag wel nachtdiensten mogen hebben, want Jezus is op zondag morgen vroeg in den morgenstond opeestaan, misschien nog eerder Daar is nog iets, wat op eersten Kerstdag zo onuitsprekelijk moe kan maken: schaarse Kerstkerk- liederen zijn al zo vaak voor Kerst dag gezongen dat men er tegen opziet ze voor de zoveelste maal op Kerstdag zelf te laten zingen. Tets van de frisheid van de vroe gere Kerstdienst is verdwenen Hoe? Omdat we allemaal zo ernst maken met Kerst, dat we ieder onze eigen Kerstavonden hebben Wat wij dan wél zouden wensen'' Een grote concentratie Kerstavon- B5-0HAMEA-C handen ruw of schraal HAMEA-GELEIEÜHU Zestig jaar predikant Ds. P. C. Usseling te Hilversum, emeritus predikant van de Nederlandse Hervormde Kerk, herdenkt vandaag dat hij zestig jaar geleden het predikambt aanvaardde. Ds. IJsseling werd in 1871 te Delft geboren, studeerde aan de Universiteit van Amsterdam en aan de Rijksuniversi teit te Leiden, en werd in 1897 kandidaat in Drenthe. In december van dat jaai werd hij te Brakel in het predikambt bevestigd. In 1901 vertrok hij naar Mak- kum en in 1911 naar Loenen aan de Vecht, zijn derde en laatste gemeente. Hier was hij werkzaam tot aan zijn emeritaat in 1939. Ds. IJsseling was ondei meer bestuurslid van de sanatoria „Zonnegloren" en „Zon en Schild" te Amersfoort en leraar in Hebreeuws en kerkgeschiedenis aan het christelijk gym nasium te Utrecht. De Philippijnen hebben de uitnodiging tot deeln nin- aan de Afrikaans-Aziati sche solidariteitsconfentie, die 26 de cember in u gint, niet aangenomen, omdat zij in V-ofdz -k de belangen van de Sowjetunie dient. Beroepingsiverk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Kockengen: G. van Estrik te Nieuwland. GEREF. KERKEN (ond. art. 31) Beroepen te Velp-Oosterbeek: kand. B. van Zuijlekomte Rotterdam. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Beroepen te Doornspijk: G. Blom te Meerkerk. Boek VAN DE DAG Aal ten. Een jaar of tien geleden schreef ds. Delleman een boekje „Kerken in-Nedeiv land", dat met name op catechisaties gereformeerde kerken in gebruik is. dezelfde kring Waarschijnlijk scheen nu dit werkje, en alles wat tussen hen en de kerk ligt, besproken worden. Het boekje helder geschreven en oriënterend. V schillende namen worden stelselmatig fout geschreven: Zaiss, Gasselternijveen, Mary Baker Eddy. Bij een citaat van prof. Ridderbos blijkt niet welke van deze theologenfamilie is bedoeld. De term „Grootoosten" wordt bij de behan deling van de vrijmetselarij verkeerd ge bruikt. Naar onze gedachte vormen de Baptistengemeenten een kerk en horen zij in dit boekje niet thuis. De gege vens over deze kerk zijn trouwens iet wat verouderd: er wordt hard aan de stichting van een Nederlands seminarie gewerkt. Niettemin een zeer bruikbaar boekje. Voorzitter van de N.C.A.B. Basisionen in huidige c.a.o. zijn onchristelijk laag I uitzondering van I Wegenbouwers te werken de Ned. Vereniging van zich bereid verklaard lan de instelling van één publiekrechtelijk orgaan voor het bouw bedrijf. Een .^rbereidingscommissie is nu aan het 1- waarin dr. G. J. Stapelkamp de N.C.A.B. ortegenwoordigt. (Van een onzer verslaggevers) B.S.B.-regeling Uitvoerig werd ook gesproken over de toekomst van de B.S.B.-regeling. Minister Zijlstra wil deze overeenkom sten tussen aannemers en handelaars tot bestrijding van de beunhazerij nl. op grond van het Kartelbesluit gedeel telijk onverbindend verklaren. Op drie E werkloosheidcijfers in het bouwbedrijf liggen vijf maal zo hoog als verleden jaar december. In de vorige week kregen ruim 15.000 bouwarbeiders een uitkering op grond van werk loosheidswet en daarmee is wekelijks 800.000 gemoeid. En dat terwijl de bestedingsbeperking nauwelijks begonnen is en nog veel projecten in uitvoering zijn. Deze mededeling deed de heer J. Apon woensdag in zijn openingsrede op de te Utrecht gehouden alg. verga- punten willen de organisaties toege- dering van de Ned. Chr. Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond. "en aan de wensen van de bewinds Hij memoreerde, dat we nu 1212 jaar na de bevrijding leven. In die jman- Zij willen echter niet toegeven tijd werd voor 28 miljard gulden aan bouwwerken opgeleverd, wat zeggen |?a" zijn eis, aat ook de bepalingen die wil dat 10 pet. van de nationale produktie uit de keuken van het bouw-jhet werken in eigen beheer beperken, bedrijf kwam. Er werden 570.000 woningen gebouwd voor ƒ8 miljard, veryallen moeten. Men acht deze be- Structureel zijn de vooruitzichten voor het bouwbedrijf goed te noemen, ""'o™ ,0° gezien het nog nijpende woningprobleem, de Deltawerken, het plan Euro poort e.d. Conjunctureel zijn de vooruitzichten echter onzeker, want deze worden door de internationale economische situatie bepaald. middel tegen zwarte jónen, maai- ook als basis voor reohtvaar'Jige witte tonen moet de C.A.O. er dus komen. i Op dit tnoment is er echter voor de tweede maal sedert 1945 een dreigen de werkloosheid in de bouwvakken. In 1952 moest men de bui gelaten over ons hoofd laten gaan, maar nu is dat gelukkig anders, aldus de heer Apon. Nu is er het Économisch Insti tuut voor de Bouwnijverheid, dat een wetenschappelijke studie over de ge volgen van de investeringsbeperkmg -voor de bouwindustrie heeft gemaakt. Daarbij is gebleken, dat de bouw nijverheid bijna de helft van de natio nale investeringen voor haar rekening neemt en dus voor de omvang der investeringsactiviteit zeer gevoelig is. Een groot deel van de opdrachten in de bouwwereld komt niet tot stand op .grond vanondernemersverwachtin gen ofntrènt de conjunctuur, maar op "grond.van de ogenblikkelijke situatie óp' dé kapitaalmarkt. Dat geldt met 'nanïe Voor "de water-, spoor- en wegen bouw., Voor het onderhoudswerk, de particuliere en utiliteitsbouw zijn voor al de. winstverwachtingen van belang. Actuele punten De medewerking van het onderwijs aan de spreiding van de bouwvak- vajtantie bleek nog niet overal even groot te zijn. Dit wordt echter steeds beter en over één of twee jaar zullen de moeilijkheden op. dit punt wel tot het verdeden-behoren. ïVan'bestuurszijde \frerd nog'eens een overzicht' gegeven van de gang van zaken met de concept-C.A.O. waarmee men een sanering van de loonsituatie eten in het bouwbedrijf beoogde. We schreven hierover reeds uityoerig. De afwijzende Het rapport van de, Staatscommissie Aanbestedingswezen we(d toegelicht en zal in de afdplingen nader bestudeerd worden. Als het in dit rapport bepleite systeem wordt ingevoerd, zullen-tal van p. ktijken, die het geweten, van veel leden bezwaren, rond .de aanbésteding verdwijnen. Inzake de P.B.O. warden vijf jaar ge leden door de N.C.A.B. en de Chr. werk nemersorganisatie gezamenlijke richt lijnen opgesteld. Daarna bleef deze zaak sluimerend, ook al omdat de zogenaam de neutrale bonden niet meewerkten aan de totstandkoming van een nieuw Publiekrechtelijk bedrijfsorgaan. Nu "is de zaak- weer actueel. - omdat men van regeringswege de bedrijfsrad.enwet wil intrekken, waarmee dan ook de Be- drijfsraad voor het Bouwbedrijf, het huidige publiekreeh >'ke orgaan, ver- Na overleg met tie S.E.R., die dè ré- gering over deze opheffing adviseren moet, hebben nu r11- organisaties met palingen essentieel voor de B.S.B. wil liever de regelingen geheel opge heven zien, dan dat ze behouden blij ven doch met „uitgesneden hart". De vergadering verenigde zich geheel met het 'standpunt der besturen en drong er op aan, dat men in de verdere be sprekingen met minister Zijlstra dui delijk de onmisbaarheid van dezeof dergelijke bepalingen zou aantonen. Advertentie Christus is gekomen in een wereld vol zorgen. In het Romeinse rijk leek het wel goed te ggan. Er was overal vrede, maar in wezen was er een geestelijke onvrede, een groeiende onzekerheid in de beschaving. Zwaar waren de zorgen voor de Joden: de heidenen beheersten het Heilige Land en via de tollenaars werden de bewoners uitgezogen. In die wereld is Christus gekomen, geboren in onze wereld, die wij door onze gemeenschappelijke schuld hebben gemaakt tot wat zij is. En dat is waarlijk niet veel moois. Maar God heejt de wereld liefgehad zo zelfs, dat Hij Zijn eniggeboren Zoon gezonden heeft. Ons leven is een wereldje in het Jclein. Alle haat en nijd, alle voosheid en alle zorg van de grote wereld liggen ook in ons hart verscholen. In dat leven wil Christus geboren worden. Christus heeft de wereld overwonnen. En al wie in Hem gelooft, zal niet verderven, maar eeuwig leven hebben Dat geloof verzet bergen van zorg, en met dat geloof spring ik over een muur vdn schuld. EEN NIEUWE POGING houding van minister Suurhoff werd zeer betreurd. Het antwoord van de werkgevers- en werknemersbonden op de bezwaren van de minister had aller instemming en de voorzitter sprak de hoop uit, dat de nieuwe C.A.O. alsnog per 1 maart a.s. van kracht zal kunnen worden. Vanuit de vergadering werden de n b&aia-uurlontn In d, huldl,, C.A.O. „on- Reeds op Jeugdige leeftijd bekleedde de christelijk lang" genoemd. Houdt men heer Van Hoven tal van bestuursfuncties - an de ve, met name buiten !n de christeljike vakbeweging Zo kwam „fel. gebeurt Alt meer dau het 1931 zd", '""'ff' e." grote publiek denkt - dan moet men le,dm8 het„ee/Sti" van cie Nederlandse Vereniging Christelijke Technici, de organisatie van hij het secretariaat verzorgde, o c Na de oorlog wist hij de N.V.C.T. tot een snelle groei te brengen en tevens werd hij toen betrokken bij de bespre kingen over de fusie tussen de beambten- organisaties, een fusie-die per 1 oktober 1952 tot stand kwam door de oprichting van de Nederlandse Christelijke Be- ambtenbond In de Nederlandse Christelijke Beamb- tenbond bekleedde hij de functie van tweede voorzitter en was hij tevens secretaris van de beroepsgroep technici. Daarmee was echter het werk binnen de organisaties voor Van Hoven niet afgelopen. Met alle energie wijdde hij zich vervolgens aan het verwerkelijken van de volgende faze, namelijk het samenbrengen van alle werknemers uit de metaalbedrijfstak in één organisatie. In 1955 werd dit streven bekroond en volgde de benoeming van Van Hoven tot bestuurder van de Christelijke Metaal- bedrijfsbond. Bijna 2800 beambten traden toe tot de C.M.B., waarbij de heer Van Hoven tevens optrad als voorzitter van de beambtengroep in de C.M.B Alvorens de heer Van Hoven een ge salarieerde functie in het organisatieleven aanvaardde (1 januari 1938) was hij calculator op de begrotingsafdeling werk- (Van onze sociaal-economische redactie) Morgen neemt met èen officiële receptie in het gebouw voor K. en W. te Utrecht, een man die bijzondere betekenis gehad heeft voor de christe lijke vakbeweging, afscheid van zijn organisatie wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. We bedoelen d^ heer G. van Hoven, gesalarieerd bestuurder van de Christelijke Metaalbedrijfsbond en voorzitter van de beambtengroep in deze organisatie. Een van zijn grote verdiensten is geweest de bevordering van de bedrijfs- takgewijze organisatie in de metaalsector. 45. Het jonge hondje was een geschenk geweest van Petra voor Liane, die dol was op het beestje. Hij mocht voor haar bed slapen en ze hield zich precies aan wat Petra hem had voor geschreven ten aanzien van voeding en verzor ging. Misschien waren de feestdagen hem te machtig geweest, want toen Liane passeerde zag Jess zijn ronde, gladde buikje dreigend op en neer gaan. „Ik hoop. dat ik nog op tijd ben," hijgde Liane. „Maak de voordeur voor ons open, Jess dan ben je een schat!" Jess haastte zich om aan het verzoek gehoor te geven, juist toen er gebeld werd. „De post!" Liane aarzelde even, maar toen een gejank van het hondje haar aan het drei gende gevaar herinnerde, snelde ze naar buiten zonder te zien, dat het niet de post was. maar een jongen, die op de stoep stond. Jess glimlachte tegen hem en hij tegen haar. Ze herkende hem als een van de jongens uit het dorp en begreep niet dadelijk de betekenis van de officiële band, die hij om zijn middel droeg. Toen zag ze zijn vuurrode fiets en het telegram, dat hij uit zijn tas haalde. „Het is voor mevrouw Seacombe. Zuster. Zal ik op antwoord wachten?" „Ik zou maar even wachten. Ernie." Jess nam het telegram van hem aan en toen ze zich om draaide, kwam mevrouw Seacombe juist de hal in. „Voor mij?" Ze kwam naar voren met haar ene hand aar haar keel en haar gezicht leek eensklaps heel erg oud. Jess zag. dat Muir uit de eetkamér ge komen was. waar het gerinkel van kopjes en bordjes het enige geluid was. dat de st.'.te ver- door Jane Arbor brak, nu ze allemaal naar mevrouw Seacombe keken, die de enveloppe had opengescheurd en het telegram las. Liane was er ook. Ze stond bij de open deur, met het hondje, dat zich blijkbaar weer in orde voelde en kwispelde van plezier, op haar arm. Het leek of de tijd stil stond, tot mevrouw Sea combe het telegram blindelings uitstrekte naar Muir en haar lippen bewoog, zonder dat er woor den kwamen. Hij nam het van haar aan en sloeg zijn arm beschermend om haar heen. Ze hoorden het dof fe gedreun van zijn stem. toen hij begon te le zen: „Luitenant P Seacombe niet teruggekeerd van nachtpatrouille. U dient rekening te houden met de mogelijkheidHij zweeg en stak het telegram in zijn buitenzak. Toeri nam hij Pe ter's moeder voorzichtig bij de schouders. „Mijn beste," zei hij met een oneindige teder heid in zijn stem, „er is nog niets zeker, niets definitief. Dit is het eerste bericht, dat ze ver plicht zijn u tp zenden, als er twijfel is. U moet blijven hopen!" „Ja, ik moet hopen. Ik kan alleen hopen." Ze had zijn woorden herhaald, ;alsof ze haar voorgezegd waren. Jaren van haar eigen gevoe lens wegcijferen, van „haar plaats" weten, ga ven Mary Seacombe nu kracht en de worsteling om zich beheerst te tonen voor haar werkgever kostte haar bijna zichtbare inspanning een inspanning, die de bewondering wekte van allen, die er getuige van waren. Er viel nog meer te bewonderen voor Jess: de waardige beheersing van een verdriet, dat geheim moest blijven Liane's verdriet. In een moment, dat Jess eindeloos toescheen, staarde ze Peter's moeder aan. Toen zette ze haar hond je neer en de speelse aanvallen, die het diertje op haar voeten deed ontwijkend, ging ze naar de oudere vrouw toe. Jess hield haar adem in. Wat zou Liane zeg gen? Hoeveel zou ze vertellen van wat Peter Sea combe voor haar betekend had? „We mogen niet verwachten, combe." zei Liane eenvoudig, „dat w begrijpen wat er in u omgaaÉ Maar geloven, dat we bijna van hem wéren j den. Dat is de reden, waarom u ons toestaan u te helpen zoveel als we kunnen." Was dit lafheid, vroeg Jess zich af. Ze wilde liever geloven, dat Liane zich 'een bijna boven menselijk offer getroostte. Het was, alsof ze mei haar vriendelijke woorden geert beslag op Peter legde: in plaats daarvan deed' ze afstand van haar liefste herinneringen ten fbehoeve van zijn moeder, hoeveel haar dit ook n?ocht kosten. „Dank je, kind", mompelde mevrouw Seacom be en nam de hand, die Liane haar toegestoken had, tussen haar handen. Zo bleven zé even staan en Jess vroeg zich af of ze in hun verdriet dich ter tot plkaar gekomen waren. Toen wendde me vrouw Seacombe zich om en d* anderen, begrij pend, dat ze behoefte voelde om alleen te zijr lieten haar gaan. (Wordt vervolgd) kunnen moet an hou- UEEDS hebben we er op gewezen, van het succes van de Sowjetunie in dat op de Navoconferentie te de afgelopen maanden. Toen de In- Parijs het zwaartepunt in de be- tercontinentale raket werd geian- sprekingen is verlegd van het mi- ceerd en de kunstmanen een eind litaire naar het politieke gedeelte maakten aan alle onzekerheid, voel. en dat dit vooral het gevolg is van de Amerikanen opeens, dat zij het optreden van de Westdnitse zich onrechte veilig hadden ge. bondskanselier Adenaner. »P hd Westelijke halfrond. Deze oude staatsman dreigt presi- In twee wereldoorlogen hebben de dent Eisenhower geheel t« over- Amerikanen buiten hun eigen grond- schaduwen en heeft de Amerikaan- gebied oorlog gevoerd. De Ver. Sta- se delegatie overigens niet ge- ten waren onbereikbaar voor vijan- heel onverwacht voor grote pro- delijke aanvallen. Daarin is nu ver- blemen geplaatst. andering gekomen. Men beseft De problemen, die thans de aan- thans in Washington niet alleen, dat dacht vragen, zijn niet uit de lucht *e Ver. Staten even kwetsbaar zijn komen vallen. Ze zijn langzamer- als de Europese bondgenoten, men hand uitgegroeid tot wat ze nu zijn is er ook tot de ontdekking geko- en kunnen niet meer met enkele men, dat voorlopig de enige moge- gloedvolle redevoeringen, zelfs niet jijkheid, om het land te verdedigen van president Eisenhower, worden 'ls gelegen in de gebieden, die de weggepraat. Dit is duidelijk gewor- Sowjetunie omringen, den op de eerste dag van de confe- Vandaar, dat de Amerikanen er bij rentie, toen er werkelijk sprake van hun Navobondgenoten op aandrin- verwarring schijnt te zijn geweest. gen, bases voor het afschieten van De tweede dag is gebruikt om orde raketten te laten bouwen. Noorwe- op zaken te stellen en de uitkomst gen en Denemarken voelen er niets is geweest, dat de Navolandpn het voor. De andere landen ook Ne- één zullen doen en het ander niet derland staan welwillend tegen- zuilen laten. Met andere woorden: over het Amerikaanse verzoek, zij zullen via de normale diploma- Maar niemand is enthousiast. Ëp tieke kanalen trachten, het gesprek bondskanselier Adenauer van West- over ontwapening met de Sowjet- Duitsland (dat een sleutelpositie in- unie te hervatten en tegelijkertijd neemt) heeft zich met succes tot voortgaan met het uitstippelen van tolk gemaakt van diegenen, die hun plannen, die uitgevoerd moeten medewerking afhankelijk willen worden, als geen overeenstemming ken van een laatste poging, met de met de Sowjetunie mogelijk blijkt. Sowjetunie tot een vergelijk te ko- Op de Navoconferentie is verschil van opvatting tussen de Ver. Staten enerzijds en de meeste Europese landen aan de andere kant agn het men. Aan deze voorwaarde wordt nu voldaan. De verwachtingen zijn niet hoogge stemd, maar men heeft de moed licht gekomen. Dit is het gevolg nog niet opgegeven. Nijmegen wil bouw herv. kerk subsidiëren De raad der gemeente Nijmegen heeft gisteren met op vier na algemene stem- het voorstel van B. en W. aange- an tot het verlenen van subsidie de kerkvoogdij van de hervormde gemeente Nijmegen „Stad en land" ten behoeve .van de stichting van een kerk met bijgebouwen in Nijmegen-West. De subsidie van de gemeente zal 52.000 bedragen (totale kosten naar schatting 260.000). B. en W. deelden mee, dat deze subsidie valt onder de kapitaals uitgaven en dat onder de huidige om standigheden uitgesloten moet worden geacht dat hiervoor een geldlening op lange termijn zal kunnen worden aange gaan. Het besluit zal dan ook zeer waar schijnlijk niet de goedkeuring verkrij gen van Gedeputeerde Staten, doch B. en 7wilsol produc^ betere pleister W. achten het gewenst dat een princi piële uitspraak inzake gemeentelijke sub sidietoekenning voor kerkenbouw werd gedaan. Tegen het voorstel stemden de raads leden van de V.V.D., van de P.v.d.A., van de C.P.N, en van de C.H.U. Zij had den enige maanden geleden ook hun stem uitgebracht tegen een voorstel tot subsidieverlening voor een rooms-katho- lieke kerk. Werkclassificatie met algemene stemmen goedgekeurd (Van onze sociaal-economische redactie) Het Landbouwschap heeft gisteren drie belangrijke beslissingen genomen. In de eerste plaats aanvaardde het het voorstel van de hoofdafdeling veehouderij, voor het volgende melkprijsjaar een algemene garantieprijs vast te stellen van 29,80 per 100 kg melk met leen vetgehalte van 3,7 pet. en een verrekenprijs van 32.45. In de tweede plaats werd een reeds zeven jaren door de hoofd- j afdeling sociale zaken voorbereid systeem van werkclassificatie voor Talrijke artikelen verschenen in de I de landarbeid met algemene stemmen goedgekeurd. nog1 een brochure üive/'de ^n'derntech! E" in ?e dc p!aats ?'"d besloten de regering te adviseren niek, in de serie Christendom en Maat- geen afzonderlijke teeltregeling voor de bewaarkool te aanvaarden. de beperkin« v,an de teeit geen oplossing voor de afzet- erkend door zijn benoeming tot ridder in1 moeilijkheden waarmee de kooltelers te kampen hebben, de orde van Oranje-Nassau. tuigbouw WHHL terdam en later bij Wilton Fijenoord Schiedam. Hij begon zijn loopbaan Haarlem als instrumentmaker. Wat betreft de melkprijs kwam Velen zullen ongetwijfeld morgenmid-1 gisteren een gewijzigd tweede voor- gelegenheid gebruik maken j stel van de hoofdafdeling veehouderij dag i bij het verlaten de actieve dienst hun erkentelijkheid te betuigen voor wat hij deed vooi christelijke vakbeweging. Zonder masker n een voor de Russ.sche leerkrachten bestemd blad dat door het ministerie van opvoeding wordt uitgegeven, wordt een s geb. _n voor 'e nood zakelijkheid van anti-religieuze op ding van v-s00]i.i.--• ren jr het ^lad wordt een uitr-^breider wetenschappe- lij! atheïstisch standDiint beDleit, „op dat de onverzoenbaarheid met religi euze levensopvattingen onderwezen kan worden". Het blad meent dat .r gebruik te miken van feiten en ontwikkelingswet ten in' natuur en gemeenschap, de kin deren tot overtuigde atheïsten ge- akt kunr>»n Het uit kritiek op sommige onderwijzers die menen lat de godsdienst vanzelf wel ver dwijnt en dat geen biizonder optreden iodig is. -'ervolgt: „De on- 'erwijzers r een ernsti«- "Mf door dit te men 1. "otpn niet ver- ?eten dat zij in de 1'--«-aven van het ideologische front staan en dat zij dien overeenkomstig moeten handelen." 1 de orde; het eerste voorstel behels de een kostprijsberekening hoger vetgehalte. Hiervan hoofdafdeling na bespreking ip het landbouwschap en met de minister van landbouw afgestapt. De minister had zich accoord verklaard met een alge mene garantieprijs van 29.80 bij een vetgehalte van 3,7 pet. en een ver rekenprijs van 32.45. Ook het bestuur van het landbouw schap verenigde zich gisteren hiermee, met uitzondering van de heren J. Ha verkamp (C.B.T.B.) en G. J. ter Heege (K.N.L.C.), die beiden de uniforme ga rantieregeling voor de in een ongum stige positie verkerende zandgebiedei ardbaar achtten. De thans vastgestelde garantie, verrekenprijs houdt de mogelijkheid in van een stijging van de consumptie melkprijs met enkele centen per liter, tenzij de overheid de subsidie ver hoogt, zodat de consumentenprijs de zelfde kan blijven. Het produktschap zuivel had een protest tegen verho ging van de verrekenprijs laten horen, omdat het hierdoor een omzetvermin- derinp vreest. de loonkosten voor de landarbeid mee brengen van tenminste 20 millioen. Het is zeer de vraag of de regering dit thans in haar prijs- en loonbeleid kan inpassen. Erkend moet echter worden, dat de regering indertijd bij de be- beroemde „ruk aan de bel" van de land bouw, de deur voor de werkclassifi catie van de landarbeid heeft openge- Naar aanleiding van het verzoek, dat de regering enige tijd geleden aan het produktschap voor groenten en fruit deed, een onderzoek in te stellen naar het eventuele effect van een beperking van de koolteelt teneinde in deze sec tor de afzetmoeilijkheden op te lossen, heeft het landbouwschap gisteren een nota aan de regering van dé betrok ken hoofdafdeling aanvaard, waarin een beperking van de koolteelt wordt afgewezen. Het afzetverloop is zo grillig, het bedrijf is zo speculatief en de buiten landse afzet doorkruist dermate een eventuele binnenlandse teeltregeling, een produktie-bepenking alleen, nadelig zal kunnen werken. Tegen gj^n -1- nm de Het landbouwschap sprak ook nor z(jn grote teleurstelling uit over de beslis sing van de regering inzake het var. kensfceleid. Verwacht wordt een aan- ienlijke daling van het prijsniveau. In ien volgende vergadering zal hieraan ruimere aandacht werden besteed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2