Jlicuiue £ciiisri)c (Courant Krijgt Nederland nn raketbases of toch niet? 1 Wetenschappelijke raad voor nieuwe wapens Gesprek met Rusland in Zwitserland? Evacuatie naar Singapore vlot Indonesië zal K.P.M. niet nationaliseren Reiskostenregeliiig wekt bittere teleurstelling TIP van BOOTZ Gratis Koopuur DONDERDAG 19 DECEMBER 1957 31 •-afdeling Tel 31441 ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter Familieberichten f 0,18 per millimeter- (BIJ contract belangrijke korting.) Postrekening 5893ft Achtendertigste jaargang no. 11140 LHRISTELIJK-NATIUNAAL DA('ltLAl) Poor Leiden en Omstreken Gescheiden door prikkeldraad ZIE PAGINA 7 MINISTER STAF: NIEUWE WAPENS STAAN VOOR DE DEUR De kleine totemkring „De Ka- boutergroep"waarvan ook prinses Marijke lid is, bezocht gisteren patiëntjes in de kin derafdeling van het nieuwe Amersfoortse ziekenhuis De Lichtenberg. Onze jongste prinses legde een zelfversierde kersttak neer op het bed van Bennie van de Wetering, een jongetje van vijf jaar die van alle patiëntjes het langst in het ziekenhuis verblijft. Minister houdt vol GEEN KORTERE DIENSTTIJD (Van onze parlement6redactie) Minister Staf betreurt het zeer, dat de kracht van het „schild" van parate land en luchtstrijdkrachten in de centrale sector van West-Europa mede is aange tast als gevolg van het besluit van de Belgische regering tot verkorting van de duur van de eerste oefening. Volgens de hem ter beschikking staande gegevens is de Belgische regering er niet in ge slaagd en zal er naar verwachting voor- f lopig ook niet in slagen, het verlies aan parate dienstplichtige mankracht te com penseren door werving van voldoende vrijwilligers, zoals zij haar bondgenoten in het vooruitzicht had gesteld. Aan de door vele kamerleden geuite wensen om ook in ons land te komen tot verkorting van de duur der eerste oefe ning komt de minister niet tegemoet, al erkent ook hij dat de dienstplicht een e last is, die haar repercussies heeft het persoonlijk belang der betrok kenen en voor het gehele economische bestel. De minister geeft dan ook gaarne de verzekering, dat wanneer de omstan digheden een verkorting van de duur der eerste oefening mogelijk maken hij daartoe met de meest mogelijke spoed de nodige maatregelen zal treffen. Evenzeer als het besluit van de Bel gische regering betreurt de minister de Engelse plannen tot vermindering van de Engelse troepensterkte en tactische lucht strijdkrachten op het vasteland. Alarm op Duitse marineschepen In Rotterdam werd gisteren alarm ge geven nadat een onbekende telefonisch had gewaarschuwd voor een tijdbom op van de Duitse marine-opleidings- sohepen, die voor een kort bezoek in Nederland zijn. Naarstig zoeken leverde echter niets op. NAVO-leidêrs voor 't laatst hijeen WANNEER de conferentie van re geringsleiders in Parijs achter d e rug is, zullen in de Europese N.A.V.O.-landen de besprekingen beginnen over het aanleggen van lanceerbases voor geleide projectie len, Zoals gisteren reeds in een deel van onze edities is gemeld hèeft men in principe het Amerikaanse aanbod om raketten en kernladingen te le veren aanvaard, doch zullen de plaatsen waar deze moeten worden gestationeerd eerst later in overleg met de N.A.V.O.-opperbevelhebber. generaal Norstad. worden vastge legd. België heeft al bekend gemaakt, dat het om verschillende redenen niet voor een dergelijke bases in aanmerking meent te komen en het is ook zeer de vraag of men Nederland zal verzoeken raketbases te accepteren. Volgens militaire deskundi gen ligt ons land te ver naar voren. Meer geschikt acht men het noorden van Enge land, Noord-Itaüë en Zuid-Frankrijk. Volgens de deskundigen zouden ook Bel gië en West-Duitsland voor het statio neren van raketten vrij ongunstig liggen. De overeenkomst in Parijs houdt echter in, dat Nederland een verzoek van Ameri kaanse zijde, om wèl bases te laten aan leggen, niet kan afwijzen. Vooral in West-Duitsland zal het be richt over de weinig gunstige ligging van de bondsrepubliek gunstig worden ont vangen. Minister van defensie Strauss zei gisteren in Parijs dat de militaire leiders in zijn land zich blijven verzetten tegen uitrusting van de Bundeswehr met geleide projectielen. Bovendien hebben 84 Westduitse geleerden en de federatie van Westduitse vakverenigingen een be roep op de regering gedaan, het Ameri kaanse aanbod niet te aanvaarden. Indonesië Tijdens de bijeenkomst van gisteren is besloten, dat voor de ontwikkeling van nieuwe wapens een „Atlantische weten schappelijke raad" zal worden opgericht. Een geleerde van internationaal formaat zal d leiding op zich nemen. Voor Nederland kan het slotcommuni qué van de conferentie nog van betekenis zijn, omdat daarin zal worden gezinspeeld op de moeilijkheden in Indonesië. Verder verwacht m enin het qué de volgende verklaringen: TTet is niet onmogelijk, dat het vol- gende jaar een nieuwe confe rentie tussen Oost en West in Ge- nève gehouden zal worden. De Zwitserse regering zou graag uit nodigingen voor een dergelijke conferentie versturen, maar wil eerst zeker zijn dat deze invitaties aanvaard worden. Het wachten is nu nog op het definitieve resultaat van de NAVO-conferentie in Parijs. Zeker is al, dart Moskou een uitnodiging van de Zwitserse regering zal aan\ den. Vorige week is in Bern een brief van Boelganin ontvangen, waarin werd geschreven, dat Rusland graag zou dat Zwitserland het initiatief to' een der gelijke conferentie zou nemen. Bovendien heeft Kroesjrtsjef gisteren in het Britse linkse weekblad New Statesman geschi ven, dat de Russische regering een vo< •tander is van een ontmoeting tussen de Amerikaanse en Russische leiders, om vermindering van de internationale spanning te bereiken. Er bestaan tussen Amerika en Rusland, schreef Kroesjtsjef als antwoord op een open brief van de Britse filosoof Bertrand Russell in het Britse blad, meer punten van overeenstemming dan geschilpunten. Van Amerikaanse zijde is inmiddels al gereageerd op het artikel van Kroesjtsjef. Andrew Berding van het ministerie van buitenlandse zaken zei, dat Amerika hele maal geen bezwaar heeft tegen onderhan delingen met Rusland, als er maar kans bestaat op overeenstemming. De besprekingen over de ontwapening, zei Berding, moeten onder auspiciën de Verenigde Naties worden gevoerd. Iljj wilde echter geen commentaar geven op het Brits-Franse voorstel op de Parjj: conferentie voor besprekingen over c ontwapening tussen de ministers van bui tenlandse zaken van de v(jf grote mogend 1. Het politiek overleg zal worden ver sterkt. Dit zal vooral in de permanente NAVO-raad moeten gebeuren. 2. Duitsland moet na vrije verkiezinge'n worden verenigd. 3. Er zal hechter contact komen met andere defensie-organisaties in de vrije werqld (Pact van Bagdad, Z.O.A.V.O. en Pact van Rio). De beginselverklaring, die na het slui ten van de conferentie zal worden gepu bliceerd, zal volgens secretaris-generaal Spaak in feite een nieuwe lezing zijn van de inleiding tot het Noordatlantische ver drag, zoals het in 1949 werd opgesteld Nederigheid De New York Herald Tribune schreef gisteren dat Amerika op de Parijse bijeen komst een lesje heeft gekregen in nederig heid. Hel heeft geleerd meer te doen en minder té praten. Hel blad schrijft de grote mate van overeenstemming toe aan hel werk van premier Macmillan van Enge land cn de Westduitse bondskanselier Adenauer. Het gouvernement van Singapore heeft meegedeeld, dat Singapore direct vijfdui zend evacuees kan herbergen zonder de toegezegde bijstand van Britse militairen. Men verwacht in de komende dagen vier schepen met 3300 evacuees aan boord Vandaag is de laatste hand gelegd aan de inrichting van acht barakkenkampen en 30 legertenten. Woensdag zijn weer 228 Nederlanders in Singapore aangekomen, tot dusver bet grootste aantal op een dag. Gisteren is de Waterman uit Surabaja vertrokken met 700 passagiers aan boord. De Waterman vaart ook naar Singapore en keert dan terug om nieuwe evacuees op te halen. Volgens de Nederlandse di plomatieke missie in Djakarta „verloopt alles vlot" Officieel is in Den Haag be kend gemaakt, dat de Nederlandse rege ring de kosten, die zijn verbonden aan de onderbrenging en verzorging in de op vangcentra te Singapore zal dragen. De evacuees hebben er voeding en medische hulp gratis en krijgen zakgeld, alsmedë verdere benodigdheden. Jupiter faalde door technische storing Groot enthousiasme heerste gisteravond onder de vele autoriteiten, die op de proefbasis te Cape Canaveral Amerika's machtige Jupiter-raket, enorme vlammen uitstotend, in het donker zagen verdwii- Het ministerie van defensie liet onmid dellijk bekendmaken dat de lancering goed was ve. lopen. Later moest daar ech ter aan toe worden gevoegd dat de raket haar vlucht door technische moeilijkheden niet volledig had voltooid. Over dit laatste wilde men zich niet verder uitla- JVan een onzer redacteurèn) KOMEN ER NU RAKETBASES in Nederland of niet? Uit de gisteren verschenen memorie van antwoord van minister Staf aan de Tweede Kamer zou men opmaken van wèl. Daarin staat namelijk te lezen: ^Uit rusting van de Nederlandse strijdkrachten met nieuwe ballistische en ge leide wapens staat voor de deur door het aanbod van de Amerikaanse re gering om Nederland Honest John-raketten, geleide grond-luchtprojectie- len en voorzieningen voor het eventueel gebruik van atoomwapens door taktische luchtstrijdkrachten ter beschikking te stellen". Deze passage schijnt echter achterhaald te zijn door een verklaring van N.A.V.O.- teohnici, die Nederland ongeschikt achten om er raketbases te vestigen. Ons land zou n.I. te veel naar voren liggen. Mogelijk heeft minister Staf deze omstandigheid niet kunnen voor zien. Trouwens, al eerder werd ge meld dat Nederland Honest John- raketten zou krijgen. Thans schrijft de bewindsman bovendien dat de opleiding van Nederlands personeel in de> Verenigde Staten voor het ge bruik van grond-lucht geleide pro jectielen begin volgend jaar zal be ginnen. Ook dit wordt door de ver klaring dat Nederland eigenlijk n der geschikt is. wat onzeker. De bewindsman van defensie wijst er op, dart hoewel de Amerikaanse wet het onmogelijk maakt, dat in vredestijd atoomladingen aan andere dan de Ame rikaanse strijdkrachten beschikbaar wor den gesteld, er gezien het Atlantisch verdrag geen reden is om er niet op te vertrouwen, dat op het kritieke mo ment atoomladingen ook ter beschikking de geallieerde strijdkrachten zullen Over de tweede fase van de aanpas- ntg van de strijdmacht aan de atoom- oorlogvoering kan de minister nog wei nig zeggen. Er bestaat nog geen zeker heid wanneer het voor deze fase meest wenselijke materieel kan worden tege- moetgezien. Ten dele kan hiervan thans nog geen type be paling plaats vinden, ten Is het wenselijk geachte materieel iet verkrijgba ir ook moeilljkhe< dak. De opleiding van Nederlands personeel n de V.S. voor het gebruik van grond luchtprojectielen, die in het begin nvangen, betekent nog dat Nederland alle ge leide wapens in Amerika zal aanschaf fen. Wel betekent die opleiding, dat de minister het principiële aanbod van de Nederland een aantal Ameri kaanse grond-luchtprojectielen ter be- hikking te stellen met erkentelijkheid heeft aanvaard. Minister Staf gelooft niet, dat de in gebruikneming van operationele inter continentale geleide wapens principiële wijzigingen teweeg zal brnegen in de ;gemeen geldende strategische opvat tingen. De minister merkt op, dat de nauwkeurigheid, waarmee deze inter continentale wapens op het doel kunnen worden gebracht nog slechts zeer be trekkelijk is. Ongetwijfeld zal dan ook precisie-aanvallen nog lange tijd gebruik worden gemaakt van bemande bommenwerpers. Het tjjdstip, waarop Nederlandse ma rineschepen met atoomvoortstuwing zul- worden gebouwd, is nog onzeker, ligt zeker nog in een verder ver schiet dan de uitrusting van de Neder landse strijdkrachten met Honest-John- aketten e.d. Luchtmacht In verband met de invoering van neuwe wapens zal het aantal tactische in luchtverdedigingssquadrons in West- Europa geleidelijk worden verminderd. Aan Nederland is aanbevolen in 1958 het aantal tactische squadrons met één te verminderen en in 1959 het aantal dag- jagersquadrons terug te brengen van zes op vijf. Mede gezien de noodzaak per soneel vrij te maken voor de opleiding geleide wapens heeft de minister besloten de twee bedoelde squadrons be gin 1958 op te heffen. Ondanks deze vermindering van het aantal vliegtuigen zal, naar het oordeel van de minister, de slagkracht van de tactische luchtstrijdkrachten in belang rijke mate toenemen, omdat thans de ipparatuur beschikbaar is voor het ge bruik van nieuwe wapens. Het laat zich aanzien, aldus de bewindsman, dat in het algemeen de omschakeling naar de nieu we wapens zeker geen financiële cn per sonele besparingen tot gevolg zal hebben. Zodra in Nederland over voldoende operationele grond-lucht geleide wapen eenheden beschikt, zal de zware lucht doelartillerie overbodig zijn geworden. De toekomstige taak van de luchtdoel- artillerie zal zich dan uitsluitend rich ten op de bestrijding van zeer laagvlie- gende vijandelijke vliegtuigen. De kwetsbaarheid van de vliegtuigen tegen atoomaanvallen kan oun. worden verminderd door de squadrons over een zo groot mogelijk aantal vliegvelden te spreiden. In dit opzicht wordt gestreefd naar een bezetting van een squadron per basis. Waar dit mogelijk is zullen de vliegtuigen buiten het vliegveld worden opgesteld. Hoewel het in de bedoeling ligt op den duur de vliegeropleiding volledig op straalvliegtuigen te doen plaatsvinden, kan de juisrte aanvangsdatum nog niet wor den genoemd. DE INDONESISCHE minister voor scheepvaart, Nazir, heeft gisteren in het parlement verklaard, dat de regering niet van plan is de K.P.M. te nationaliseren. De schepen van deze maatschappij zijn reeds te oud en de prijs is te hoog, zei Nazir. De minister zei dat het tekort aan scheepstechnici mogelijk een n lijkheid. kan opleveren, nu de Ne derlanders uit Indonesië wegtrek ken. Maar een probleem is het niet. vond hij, want „de Verenigde Na ties zullen wel in staat zijn Indone sië scheepstechnici te verschaffen" De minister weidde niet verder uit ove deze aangeduide hulp van de Verenigde Naties. Wel deelde hij mede, dat Indone sië aanbiedingen heeft ontvangen van In dia en Japan om schepen beschikbaar te stellen voor het interinsulaire verkeer. Ook zei Nazir dat hulp van buitenlandse scheepvaartlijnen aanvaard zal wordi Russische hulp? Indonesië zal zich tot de Sowjetunie wenden voor kredieten en zal een van de Japanse herstelbetalingen gebrui ken om de tonnage van zijn interinsulairi scheepvaart te vergroten. Nazir maakte voorts melding van de Indonesische po gingen om schepen van buitenlandse maatschappijen ,,op commerciële" basis" te charteren, teneinde de binnenlandse economie, die door het uitwijken K.P.M.-schepen „een weinig was wricht", weer in het gelid te brengen. Zo oolst Indonesië thans landen als Japan, Polen, India en Griekenland. Ook wordt getracht de. K.P.M.-schepen die in Indo nesische havens worden vastgehouden, weer in de normale vaart te brengen Nog grote nood De verklaringen, die premier Djuanda en minister Subandrio gisteren .op speciale persconferentie aflegden, hebben nrust in Indonesië niet kunnen weg- ;n. De nood is nog steeds hoog door het voedselgebrek. Vandaag is het kabinet in Djakarta bijeengeweest om de riist- ituatie te bespreken. Mr. Subandrio zeide ter persconferentie, dat tot dusver nog niet alle onderdelen zijn uitgevoerd van de resolutie, die op 18 november op een massabijeenkomst Djakarta is aangenomen. Volgens waarr mers doelde de minister van buitenlandse zaken hiermee op het verbreken va diplomatieke betrekkingen met Nederland, zoals in de resolutie was geëist. Voor het geval Nieuw-Guinea wèl zou worden overgedragen, zouden volgens de premier Bij landgenoten in Indonesië Telegram aan dr. Drees TJET BESLUIT van de Nederlandse rc- gering, Nederlandse evacué's uit In donesië de reis van Singapore naar ons land zonodig voor te schieten, maar deze niet voor haar rekening te nemen, heeft bittere teleurstelling gewekt b(j de Ne derlandse gemeenschap In Indonesië, zo deelt een aantal vooraanstaande Neder landers in Djakarta telegrafisch mee aan dr. Drees. Men dringt er bij de Nederlandse rege ring op aan, terug te komen van haar be sluit.. opdat het bestaan van de econo misch zwakken onder de repatriërende Nederlanders niet „op onmenselijke wijze zal worden belast vanaf het begin van het nieuwe leven, dat zij zullen moeten aanvangen". Het telegrarp was ondertekend door G. J. W. Koolemans, Beyenen, directeur van Tiedeman en Van Kerchem, P. van Moe teren, voorzitter van de Nederlandse Ka mer van Koophandel, jhr. F. van Lennep, algemeen vertegenwoordiger van de scheepvaartmij „Nederland", dr. W. H. Meyer, voorzitter van het Algemeen Land- bouwsyndicaat, H. J. de Vries, directeur van de EscomDtobank. dr. W. K. Wiellnaa. Imposant is het vooraanzicht van de boeg van het nieuwe schip Rotterdam, dat bij de Rott. Droogdok Mij in de Maasstad voor de Holland-Amerikalijn in aanbouw is. Elfjarige jongen door ijs gezakt In Zoertermeer is gisteren de elfjarige jongen J. L. C. van der Helm door het ijs van de Grote Dobbe achter de Dorps straat gezakt en verdronken. Met een vriendje van de r.k. Jongensschool had hij zich, ondanks de waarschuwingen van zijn onderwijzer B. W. Schaarman in de klas, toch op het ijs gewaagd. De ge waarschuwde onderwijzer bedacht zich geen moment en begaf zich eveneens op het ijs. Ook hij raakte te water, maar wist de jongen te grijpen. Omdart niet da delijk hulp ter plaatse was, moesrt hij de elfjarige jongen loslaten. De eveneens elfjarige J. M. Bierman wiBt hij op de kant te trekken. Atoomonderzeeër. In Amerika zal maan dag de derde atoomonderzeeër van de Verenigde Staten ln dienst worden ge steld. de betrekkingen met Nederland dezelfde kunnen zijn, als die met andere vriend schappelijk gezinde landen. Volgens de Indonesische premier Dju anda is de regering na de acties van In donesisch personeel, dat de Nederlandse bedrijven overnam, de toestand volko men meester. Dat bepaalde ondernemin gen, zoals gas- en elektriciteitsmaatschap pijen zullen worden genationaliseerd, noemde Djuanda „politiek op lange ter mijn". De initiële regelingen voor terug betaling van de uitrustingen zijn in het verleden reeds gemaakt, toen een derge lijk bedrijf werd genationaliseerd, zei hij. Voorts betoogde de premier dat de cul tuurmaatschappijen hun rechten na het eerste stadium terug zullen krijgen, als de bedrijfsleiding tenminste voldoende wil samenwerken met het Indonesisch per- Niemand gedwongen Djuanda zei voorts, dat later zal worden beslist wat aan de eigenaren van de Ne derlandse bedrijven moet worden terug gegeven en welke bedrijven zullen wor den genationaliseerd. Voorts betoogde hU dat Indonesië niemand wil dwingen in het land te blijven of het te verlaten. Tedere Nederlander, die weggaat, zal zijn persoonlijke bezittingen mogen meenomen. De Indonesische ambassadeur in Londen heeft op een persconferentie gezegd, dat de toekomst van de Nederlandse onder nemingen en investeringen ervan afhangt, of de Nederlanders „hun gevoelens weten te kalmeren" en of zij de aanspraken van Indonesië op Nieuw-Guinea willen be- Advocaten uitgewezen De Indonesische minister van justitie, IVIaengkom, heeft gisteren alle Nederland se rechtsgeleerden opdracht gegeven bin nen een half jaar hun werkzaamheden ln Indonesië te beëindigen. Maengkom ver klaarde dat de regering afwijzend heeft beschikt op aanvragen van vele Neder landse rechtsgeleerden, die functies aan de Indonesische universiteiten zouden willen bekleden. Zakenlieden bijeen Volgens A.P. is aan alle buitenlandse zakenlieden in Djakarta verzocht vandaag een speciale bijeenkomst bij te wonen ln de voormalige Nederlandse club De Har monie. Het verzoek zou afkomstig zijn van de minister van handel Sunardjo, die vermoedelijk een uiteenzetting zou willen geven over de economische maatregelen van de regering. A.P. meldt ook, dal In donesië van plan ls het smelten van tin niet meer in Nederland te doen plaats vinden, maar in Singapore. Ook zou Dja karta pogingen doen een nieuwe tabaks- markt te vinden. Volgens het dagblad Sin Po zal de regering haar toezicht op de Nederlandse banken uitbreiden en de Ne derlandse industriële en mijnbouwbelan- gen onder haar beheer stellen. Brief aan V.N.-leden In een memorandum aan de overige 81 leden van de Ver. Naties heeft Indonesië uiteengezet, dat de huidige anti-Neder landse campagne gerechtvaardigd wordt door de' „in-activiteit van de V.N. inzake de Indonesische aanspraken op Nieuw- Guinea". De campagne wordt aangeduid als „volkomen in overeenstemming met het volkenrecht en de essentiële grond slagen van de rechten van de mens". Voorts wordt gesproken over „een spon taan volksoptreden". Syrische steun Een vertegenwoordiging van Syrische studenten heeft dinsdag een bezoek ge bracht aan de Indonesische zaakgelastig de in Damascus „om de volledige steun van de ongeveer zesduizend studenten toe te zeggen aan Indonesië in de strijd tegen het Nederlandse kolonialisme". De studen ten verklaarden bereid te zijn al het mo gelijke te doen „om Indonesië daadwer kelijk te helpen ln de strijd om West- Irian". (Advertentie) WOENSDAG van ft-ft uur Stempel A ELKE DAG 1 UUR GRATIS KOPEN KOOP U RIJK Leiden Noordwijk GOEMAAT Katwijk Rijnsburg Veranderlijke bewolking De Bilt verwacht tot mor- genavond: Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog Overwegend matige wind tussen zuidwest en zuid. IA Dezelfde temperaturen als vandaag of Iets lagere. (Opge- ikt om 11.15 uur). ZON EN MAAN december:: zon op 8.47, onder 16.32;

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1