Jiieuiue GTouranl Ik ben nog niet weg, zeide Sukarno vanmorgen I Voorzitter van parlement officiële vervanger ONENIGHEID OVER BEVEL IN TIJD VAN VREDE D BULTHUIS Indonesische wind uit iets andere hoek Buitenlandse luchtbrug in Djakarta verboden Nederlanders gijzelaars in Indonesië 195| VRIJDAG 13 DECEMBER 1957 1.91 1.11 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie Redactie, Abonnementen- eD Advertentie-afdeling: Tel 31441 ABONNEMENTEN7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0.59 per week. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 5893a Achtendertigste jaargang no. 11135 Directie; F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. D1EMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAI U41.HLAU Voor eLeiden en Omstreken „Stdiihttstirti is abebleum myn in tegfjenspoet" Ged. Staten „PLAN-WILSVEEN onuitvoerbaar" ZIE PAGINA 5 2.9 Allerlei gissingen over rust in liet buitenland ALLERLEI GISSINGEN werden gisteren en vandaag in ons land maar ook in Djakarta gemaakt over het bericht, dat president Sukarno enige tijd rust zal moeten nemen in het buitenland. Gesproken wordt van een diplomatieke ziekte, een vlucht om zijn figuur te redden nu de anti- Nederlandse campagne op een economische ontwrichting is uitgelopen en het bestaan van de staat in-gevaar-is-gehracht. Inmiddels is het niet onbe kend, dat Sukarno's gezondheid inderdaad niet geheel in orde is, en dat hij door verschillende oorzaken in een staat van afmatting verkeert. In elk ge val is er aan Sukarno's tijdelijk heengaan een medische verklaring vooraf gegaan. In Djakarta werd gesproken over een terugkeer van Hatta als tijdelijk I leider van het land en van een meer op de voorgrond komen van de sultan van Djokja. In elk geval is Sartono, de voorzitter van het parlement en lleider van de Partai Nasional Indonesia. Sukarno's officiële plaatsvervan- 'ger. En deze is zeker niet te beschouwen als een voorstander van een milde HOI politiek jegens Nederland. Hij wordt op 20 december beëdigd. uf. nsterdai „de ronde. Het heette zelfs, dat Sukarno gearresteerd zou zijn en vervangen door een driemanschap. Er zouden straatge vechten gaande zyn te Djakarta en ook [heette het dat Sukarno reeds naar hel ^buitenland gevlucht was. Dit veroorzaak- op de Amsterdamse nabeurs een le vendige belangstelling voor Indonesische Jondsen en de slolkoersen liepen met verschillende punten op. Potloodkrabbel Djakarta heeft zich echter gehaast, dit illes tegen te spreken. Sukarno gaf met potlood op èen bloc- het Engels een getekend© terklaring af, luidende: „Ik Ben nog teeds hier. Op het ogenblik ben ik of- Java op het vliegveld Kemajoran bij Djakarta aan. Twintig gewapende mili tairen op motorfietsen, acht jeeps mei stoottroepen en twee pantserauto's be geleidden de president, die in een kogel vrije wagen naar het anderhalf kilometer •an het vliegveld verwijderde paleis /erd gebracht. De nieuwe man Sartono. die de president vervangt, s een 57-jarige politicus, die in Leiden :estudeerd heeft. Hy was een der op richters van de Perhimpoean Indonesia. iniyk vriend van Sukarno en diens verdediger in het tegen Sukarno, in 1930 gevoerde strafproces. Ook wist h\j te be iverken, dat Sukarno's party na diens rrrestatie onder aan ietwat gewyzigdc naam herleefde. Hy was een veelbete kenende figuur op de achtergrond en hac ïvloed als leider van het parle- parlementsvoorzitter heeft hij de Verenigde Staten, Nederland, de Sow- jetunie en andere landen beerisd. Hij i voorstander van de nationalisa- het Suezkanaal en heeft zich in dertijd uitgesproken voor nationalisatie ilale bedrijven in Indonesië 't'c ClE iciële stukken aan het tekenen van de nationale adviesraad. Amsterdam moei *1 /l (vol zijn van wensdromen: Sukarno O ^(uur, 13 december 1957". De Aide de Camp en woordvoerder Tiran de president, majoar Sa bur, sprak morgen de geruchten tegen, dat do iident zich in arrest zou bevinden en de premier Djuanda, de chef-staf het leger Nasution en Hatta de re- jering in handen hadden. Hij reide: „Di1 s het goedkoopste verzinsel, dat de Ne lerlandse radio tot nu toe heeft uitge- ronden. Terwijl ik spreek ontvangt de ■resident de geloofsbrieven van de ise-ambassadeur en daarna zal nü 8He voltallige zitting van .de nationale adviesraad leiden." 1 Officieel deelde premier Djuanda gis Jeren in het parlement mede dat Sukar nu Sbo enige rust zal moeten nemen om „te .verhinderen, dat hij door dagelijkse be- 1 ilommerineen van streek gebracht jivordt". De premier zal waarschijnlijk begin J nuari vertrekken, waarschijnlijk naar idia. In Nieuw-Delhi zou men echte» ifficieel nog niets weten. Gisteravond kwam Sukarno uit Oost- Draadomroep blijft Premier Djuanda heeft in verband met het tijdelijk op non-actief gaan Sukarno besprekingen gevoerd met de drie vice-premiers, onder wie dr. Lei- mena, leider van de protestants christe lijke partij en met de chefs der staven. „Pcrsgesprck" President Sukarno heeft'-heden, toen hij op weg was naar de nationale raad, kort ogenblik gesproken met dertig bui tenlandse journalisten. Hij noemde de Amsterdamse geruchten opnieuw wensdro men en zeide weder: „Ik ben er steeds", maar hij weigerde glimlachend op de vragen te antwoorden. Vergezeld van de vice-voorzitter Ruslan Abdulgani en vele leden van de nationale raad liep hij door de paleistuin naar het vergadergebouw om zijn voorzitterszetel Pools beroep op NAVO-landen FRANSE MINISTERRAAD heeft besloten, een afwachtende houding aan ie nemen ten aanzien van de verschillende kwesties, die op de topconferentie van de NAVO de orde zullen komen. De mi nister van defensie heeft de verzeke ring gegeven, dat er nog geen onder handelingen zijn geweest over het bouwen van lanceerplaatsen voor raketten op' Frans grondgebied. De Franse regering wil eerst ziien, hoe zioh de debatten over dfi-t onderwerp ont- wiikkeien. Kort voor zijn vertrek uit Bonn ia«r Parijs heeft de Amerikaanse miinis- er van defensie McEtaoy, nog eens het landpunt van de Verenigde Staten over deze kwestie weergegeven: de raketwa pens van de Na-vo moeten daar worden opgeslagen, vanwaar zij met de meeste kans op succes gelanceerd kunnen wor- von Brentano, de Westduitse minis- in buitenlandse zaken, heeft bij aan komst in Parijs verklaard niet te ver wachten, dat op de N.A.V.O.-conferentie besluiten zuilen worden genomen ten aam- de vestiging van Amerikaanse in Duitsland. Opperbevel In de vergadering van de militaire N.A.V.O.commissie te Parys zyn naar A.F.P. uit goede bron verneemt, moeiiyk- heden gerezen. Generaal Norstad zou er op staan, ook in vredestyd daadwerkciyk het opperbevel te voeren over de ..V.O.-strüdkrachten in Europa, ook r de Amerikaanse strategische lucht- :ht, die thans onder uitsluitend Ameri kaans bevel ressorteert. Op dit punt zou den verscheidene regering het niet met Norstad eens zijn. President Eisenhower, die zaterdag in Parijs denkt te arriveren, will in de Fran se hoofdstad zijn vrije ochtenden gebrui ken om aJile daar aanwezige regerings leiders te ontmoeten. Hij heeft gisteren (Advertentie) „BESHIR" DE BEROEMDE SMYRNA KARPETTEN BOTERMARKT 23 zijn laatste bespreking gehad met de Amerikaanse nationale veiligheidsraad Bij die bespreking is natuurlijk pok Boelganiins brief met het voorstel van eer topconferentie tussen leiders van Oost er West >.er sprake gekomen. Men ziet er niet veel meer in dan een poging om de Parijse N.A.V.O.conferentie te doen mis lukken Boel-gandn is niet karig geween met zijn correspondentie: volgens radn«- Moskou hebben alile landen der V.N. zo'd brief ontvangen. Polen probeert op diplomatiek niveau de landen van de N.A.V.O. ervan te weer houden. West-Duits tand direct of indirect van atoomwapens te voorzien. Daartoe heeft de Poolse minister van buitenlandse zaken, Rapackii, gesproken met diploma ten van de verschillende N.A.V.O.-landen Daarna heeft hij van deze besprekingen verslag uitgebracht aan de ambassadeur van de Sowjetunde, Tsjechoslowakije en Oost-Duitsland. Het Poolse standpunt is, dat er tussen Oost en West een brede zone moet komen, waarin zich zeen kern wapens 'bevinden. H-bommen Amerika heeft Engeland de verzeke ring gegeven, dat de vliegtuigen van de Amerikaanse strategische luchtmacht op hun patrouillevluchten boven Groot- Brittannië geen scherp gestelde water- stofbommen meevoeren. De ontstekings- apparatuur bevindt zich wel aan boord, maar deze mag niet eerder in de bom men worden aangebracht dan wanneer dat nodig is voor daadwerkelijke actie. Daarvoor is overeenstemming nodig tus sen de regeringen van Engeland en de Verenigde Staten, zo verzekerde premier Macmillan tn het Lagerhuis. Indonesië krijgt berisping De Australische minister van buiten landse zaken, de heer Casey, heeft aan de pers medegedeeld, dat Indonesiës op treden tegen de Nederlanders de buiten landse beleggers kan ontmoedigen. Hij zeide, dat elke gekozen regering de ver antwoordelijkheid moet aanvaarden voor inbeslagnemingen door groepen of delen van het volk. Zij kan niet werkeloos toe zien, dat een minderheid onderdrukt wordt en dan haar handen in onschuld Casey verzekerde nogmaals dat Austra lië bereid is de gevluchte Nederlanders te ontvangen. Het Brr iiliaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft zijn consulaten in Indonesië opdracht gegeven visa te ver trekken aan Nederlandse onderdanen, die naar Brazilië willen uitwijken. Het Indonesische ministerie van bui tenlandse zaken deelde mede dat Sukarno vandaag een persconferentie zou houden over zijn op medisch advies genomen besluit om in het buitenland rust te nemep. Een woordvoerder van het Indone sische leger te Djakarta verklaard, dat niet alle militaire verloven zijn inge trokken, maar alleen die voor militairen bij het algemeen hoofdkwartier. De New York Times acht het duide lijk, dat er veranderingen zullen komen in Indonesië en acht het duidelijk dat de in Indonesië en dat de Ind. regering haar verbod van inbeslagnemingen geen kracht kon bijzetten. De anti-Ned. campagne is op het verkeerde ogenblik doorgezet. In- dbnesië zal er geen profijt van hebben aldus het blad. Toch driemanschap? De woordvoerder van de Indonesische regering te Djakarta, majoor Ganid Har- sono, heeft 3 olgens een nader A.P.-be- richt, heden verklaard dat Hatta nog steeds aan het overwegen is, of hy al dan niet in de regering zal terugkomen. Overigens zullen Djuanda en Nasution belast zön met het regeren, als Sukarno in het buitenland is, voegde Harsono (Dit zou er dus op wijzen, dat Sartono. de officiële plaatsvervanger, uitgescha keld zal zijn en dat er toch een kans is op een driemanschap). Een der naaste medewerkers van de president zeide, dat Sukarno sinds jaren niet zo gelachen heeft, toen hij het Né- derlandse radiobericht hoorde. De Indonesische delegatie bij de Ver enigde Naties te New York heeft volgens A.P. bescherming van de politie ingeroe pen omdat zij een achttal telefonische dreigementen ontvangen heeft. Een woordvoerder zeide, dat gedreigd was het gebouw in de lucht te laten vliegen als de Indonesiërs hun maatregelen te gen de Nederlanders ni''. staken. Politie-agenten in uniform betrokken de wacht op de benedénverdieping en in de kelder, waar zich het schakelbord van de telefoon bevindt, 't Is allemaal niet waar geweest, zo wordt er nu beweerd PiE woordvoerder van de Indonesische diplomatieke vertegenwoordiging in Den Haag heeft gisteravond verklaard, dat de Indonesische rege ring ten zeerste betreurt de overhaaste stap van het hoofdkantoor van de KPM om schepen naar Singapore of elders buiten Indonesië te dirigeren. „Het is nooit de bedoeling van de regering van de republiek Indonesië ge weest om KPM-schepen in beslag te nemen." Indien op verscheidene schepen gewa- derland en vele andere. De gevolgen pende militaire dan is dit slecht: vloeiende uit dc cilandei boord zyn gcplaal :ekeren. In dit verband, zo vervolgt de ver klaring, kan worden gewezen op de nor male diensten van de andere scheep vaartmaatschappijen op rndóneslë, zoals de Intèr Ocean Lines, de K.J.C.P.L., de Rotterdamse Lloyd, de maatschappij Ne- De plagerijen gaan voort Nederlanders mogen eigendommen niet verkopen |"NE INDONESISCHE REGERING zal geen toestemming meer verlenen voor het landen van speciale vliegtuigen in Djakarta, omdat zij van oordeel is, dat daaraan geen behoefte bestaat. Het Indonesische ministerie van verkeer heeft dit besluit medegedeeld aan de Britse ambassade te Dja karta, naar de bedrijfsleider van de Qantas-Boac voor Azië, de heer James Alexander, aan het A.N.P. vertelde. Kort tevoren had d'e Indonesische nieter van buitenlandse zaken Subamdrió belooft, dat de Indonesische regering helpen bij de evacuatie. De Britse Ambassade had landiingsver- gunnóngen gevraagd voor extra vluchten van de Boac, Qamta$ en Malayan -Aiirv doch deze werden geweigerd omdat de Indonesische regering van oordeel is. dat het vervoer kan geschieden door de lucht lijnen. die Djakarta aandoen en de Ga- ruda Indonesian Airways. De Garuda is van plan dagelijks drie tot vier vluchten te-maken om de Nederlanders over te brengen, dooh dit is nog slechts Plan. Valse dagtekening Voorts heeft de militaire commandant in Djakarta, Dachjar, by een op 7 de cember geantedateerde order gisteren de Nederlanders te Djakarta verboden hun december voordeel verkoop De belangrijke voorde len van deze speciale aanbieding zijn aan onze vaste klanten welbe kend. Onze nieuwe dienten eigendommen aan nietrNederlandse inge zetenen te verkopen. Dit kan voortaan al leen geschieden met goedkeuring van de controleraad voor verkoop van eigendom men. Alle sinds 18 november reeds tot stand gekomen verkopen worden vernie tigd en de verkochte eigendommen zullen worden verbeurd verklaard. Het Intwmattonale Rode Kruis te Genè- ve heeft de Indonesische regering ver zocht deze organisatie te laten helpen bij het weghalen van Nederlanders. De vicepresident van de K.L.M., de heer E. van Konijnenburg, die op weg is naar Djakarta, heeft volgens A.P. gisteren te Singapore de leiding genomen bij de over brenging van K.L.M.-personeel met ge zinnen per K.L.M.-vliegtuig naar Neder land. Hij hoopt te Djakarta besprekingen te voeren met de Garuda. Op het door Indonesische i beiders overgenomen gebouw van Radio Holland te Djakarta zijn verscheidene leuzen ge kalkt, die getuigen van opge zweepte haat tegen de „Be- 'anda". De kreet „Usir Be- landa" werd eerder gehoord en wekt de Indonesiërs op de Ne derlanders te verjagen. Even min mis te verstaan is „Aja belanda segara angkat kaki", vooruit Hollanders, neem nu de benen! Op Schiphol Dertien vrouwen en vijftien kinderen van XJnïlever-personeel in Indonesië kwa men vannacht doodmoe via Londen uit Indonesië op Schiphol aan. Het hele ge zelschap was 43 personen sterk, doch ve len waren in Londen achtergebleven om wat rust te nemen. Te Londen hadden allen warme kleding ontvangen. De kleintjes waren in dekens gewikkeld. Dc thuisvlucht had lang geduurd omdat de Britannia te Karatsji motorstoring had gehad. Felle lampen schenen op de sla perige blonde kinderkopjes. Alleen een jongetje van vijf jaar was klaar wakker en greep onmiddellijk naar een plaatjes boek. Onder het gezelschap was een echt- Mevrouw M. Koning, echtgenote van de commerciële directeur van Unilever te Djakarta, vertelde, dat die Nederlanders het in verscheidene delen van Indonesië heeil moeilijk heb- ben. In Djakarta viell het wel mee. De bevolking was zeker niet vijandig. De bedienden hielpen uitstekend en huilden toen zij weggingen. Boycot was er te Djakarta niet geweest Tele foons waren niet afgesloten, water was tc krijgen, boodschappen waren mog'-lijk. Het was heel wat minder moeillijk dan in Soerabaja of Ban doeng, zeide zij. Te Londen vertelden de vrouwen, dat hun mannen nog steeds het beheer hebben over de Unllever-f abri/eken Mej. W. Brooks, directie-secretares se te Djakarta, verklaarde dat de Und- leverdirecbie uitsluitend als voorzorg alle vrouwelijke employé's, echtgeno ten en kinderen van personeel terug zendt totaal 150. Drie vliegtuigen zijn gecharterd. De 60 mannen blijven aan het werk. Ben Nederlands zakenman verklaarde, dat er in de Oosthoek geen voedsel Is voor de Nederlanders. Bezoek fnogen zij niet ontvangen en hun huizen mogen zij niet verlaten. Rubberhandel verlamrl Volgens waarnemers Le Djakarta staat de rubberhandel stil door de anti-Ncder- landse campagne. Oe omzet is van 400 tot 10 15 ton per dag teruggelopen. Dc directeur van de Indonesische redc- ry Pelni, Kosasih. heeft er by de 27 man Zie vervolg pag. 11 Het hoge woord is eruit Angst voor oorlogsbodems nesië verklaart het onafhankeiyke dag blad Indonesia Raya te Djakarta en het dreigt Nederland om geen oorlogsschepen te gebruiken met het doel schepen, die van Indonesië naar andere landen va ren, te hinderen. „Is het brutaal, waar Indonesië noch het verlangen koestert noch in staat Is een inval in West-Irian te doen, om te vragen, wat er schuilt achter de concentratie van Nederlandse oorlogsschepen jn de wateren rondom de Archipel?" aldus het blad. „Ne derland zal ervaren dat schending van Indonesië's soevereiniteit beantwoprd zal worden met een volkomen boycot van alle Nederlandse schepen en vliegtuigen in alle belangrijke landen van Azië en Afrika". „Laat de Nederlandse regering er ook aan denken, dat zij in Indonesië 50.000 gij zelaars op het spel heeft staan, en dat elke stap harerzijds, die uitgelegd kan worden als een aanval op de Indonesische soevereiniteit, wanordelijkheden tegen de Nederlandse onderdanen zal uitlokken, die de Indonesische regering inmogelijk zal kunnen verhinderen", aldus Indonesia Raya. deze „overhaaste" stap van de di rectie der K.P.M. blijken uit de stagna ties in het vervoer van goederen en pas sagiers. TTET IS NOOIT DE BEDOELING ge- wccst en het is ook niet de bedoeling van de Indonesische regering om Neder landse bedryven te confiskeren of te na tionaliseren. Deze bedrUven zyn nu over al in Indonesië onder regeringstoezicht gesteld om acties van derden te voorko men. De Indoncssche regering beheerst de situatie volkomen. TTET IS ook nooit de bedoeling van de Indonesische regering geweest om dc ongeveer 50.000 Nederlanders uit te wyzen. Wel Is aan de Nederlandse rege ring gevraagd, de werkloze Nederlanders In Indonesië te doen repatriëren. Aldus de verklaring. Ontkenningen niet ten einde Ook de Indonesische ambassadeur te Bonn heeft tegenspraken doen horen, toen hij sprak voor de Westduitse televisie. Gelijk men weet, werd te Djakarta aan gekondigd, dat de handel op West-Europa zou worden overgebracht van Nederland op West-Duitsland, en dat de ambassa deur tezamen met de voorzitter van de Indonesische kamer van koophandel te Hamburg daarover zou spreken. Voor de televisie ontkende de ambassadeur deze plannen. Hij was slechts gekomen om de mogelijkheden in die richting te on derzoeken, zede hij, en op een vraag antwoordde hy dat dit niet door een Indonesisch minister was verklaard, doch slechts door de Indonesische kamer van koophandel. Hij klaagde dat de uiteenzetting van de programmaleider te eenzüdig gekleurd was tengevolge van het ontbreken van een Duitse correspondent in Djakarta, zodat men moest afgaan op de „eenzijdige berichtgeving uit Den Haag", waarop de programmaleider onderbrak met de op merking: „Het is inderdaad jammer, dat door de in Indonesië bestaande cen suur de berichten niet zeer volledig zyn. De Nederlandse correspondent, de heer J. Wintraecken, vroeg of de communisten niet de overhand hadden gekregen bij de gevoerde acties, waarbij hij Indone sische persstemmen aanhaalde. De am bassadeur antwoordde: „Dit zijn allemaal uw eigen conclusies". Hij voegde eraan toe, dat geen enkele Nederlander was ge molesteerd en dat er geen sprake zou zijn van nationalisatie of confiskatie. De ambassadeur maakte ook aanmer kingen op de film over Indonesië, die aan de uitzending was voorafgegaan. De programmaleider brak later het pere- gesprek tajnelijk abrupt af. Zending heeft rust Bij het zendingscentrum te Baarn zijn uit allerlei bronnen berichten binnenge komen, dat de zendingsarbeidere op Mid- den-Java het goed maken. De toestand is daar rustig. Het werk gaat gewoon door. Hetzelfde geldt voor Makassar. De Ogem, waarvan opnieuw de „over neming" werd gemeld, deelt mede dat de gezinnen van het personeel desgewenst naar Nederland zullen worden overge- Regen of sneeuw Zwaar bewolkt met tijdelijk regen of sneeuw. Overwe gend matige, langs de kust chtige of harde wind tus- noordoost en noord. Do- zelfde temperaturen als van daag of iets lagere. Zaterdag 14 december: zon op 8.43 uur. onder 16.30 uur. Maan op 0.20, onder 12.40 uur. Laatste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1