CHRISTELIJK Het euvel der kerstwijdingen Protestanten in Columbië halen ruimer adem Puzzel mee Herdenking doden Pamir S.E.R. lijkt te handelen naar willekeur met liet hoger personeel De onbekende man Een woord voor vandaag Kanttekening Ongepast voorbarig Nu wij de eerste kerstbomen alweer zien verschijnen en in de warenhuizen de Sinterklaas- versiering haastig wordt ver vangen door de kerstsfeer wil- Ien toy op deze plaats door geven wat iemand schrijft in De Oud-Katholiek, het week blad van de Oud-Katholieke Kerk uan Nederland (waarbij wel het verschil in accent op de liturgie in oud-katholieke en brede protestantse kring moet w orden verdisconteerd tpNKELE jaren geleden, om- J-4 streeks deze tijd van het jaar, schreef een vriend van mij, een pastoor, mij de volgende ont boezeming. ,,Ik zit er mee in! De jeugd vereniging wilde een kerstwij- dingsavond met attracties, zo tussen 10 en 20 december. In de Adventstijd dus. Ik zei: Kerst mis is pas 25 december. Wacht en wijdt jullie Kerstmis op 25 december en houdt daarna je avond. Jeugd boos! De vrouwenclub wil een kerst boom met cadeautjes. Ik zei: Een Weihnachtsbaum is Duits, cadeautjes zijn Engels, wij heb ben Sinterklaas, viert dat en doet het matig, want het is Ad vent- De vrouwen keken me aan of ik gek was. Was ik gek of zijn we mateloos verslaafd aan na- aperij van het buitenland? Is ons land dan zo erg afge dwaald van zijn vroegere stoe re eenvoud? Ofheeft de Kribbe geen plaats meer in het geloof, of het geloof geen plaats meer onder ons volk? En in on2e kerk? Ik weet het niet, maar ik overweeg alles maar wat te vervroegen en een paasboom te plaatsen en kersteieren in te voeren raakt, welke in bredere kring de aandacht hebben mag. En dan wijzen wij speciaal naar het verschijnsel der z.g. kerst- wijdingen, die hier en daar niet alleen bij jeugdverenigingen, maar ook in ander verband ge houden worden op een tijdstip, dat daartoe allerminst passend We geloven niet dat hier van enige opzet sorake is. maar veel eer dat het hier schort aan een bewust meeleven met de tijd van het kerkelijke jaar zodra men zich buiten de muren van het kerkgebouw bevindt. Dat is be denkelijk. te meer als het gaat om verenigingen, die on welke wijze dan ook kerkelijke doel einden nastreven en in hun n'-~i het bilvoeglijk naamwoord „oud- katholiek" dragen. Want wat is het geval? Iedere z.g. kerstwijding in de Advent is een vooruitgrijpen op hetgeen de Kerk straks in volle rijkdom zal vieren, maar waar zij zich in da tijd vooraf ernstig, nadenkend, in getogen en verlangend uitziende tot kerstavond toe op voorbe reidt. Hierop vooruit te lopen is het breken van c? !iir. die de Kerk door haar liturgisch le ven gètrokken heeft. Dit kunnen wij zonder aan onze christelijke, onze katholieke levensstijl te kort te doen, ons echter niet veroorlo- A LS WE er goed over nadenken, -(*. kunnen we als vereniging of in welk verband ook op een wijdingsavond niet zingen over de heerlijkheid van de blijde nacht, terwijl de Kerk in haar li turgie nog bidt. dat de hemelen zich mogen openen. Doen we dit toch. dan zijn we op zijn zachtst uitgedrukt behept met ongepaste voorbarigheid en staan we buiten Wil men een kerstwijdings- avond vieren, goed. maar dan na de viering van het Hoogfeest van Kerstmis. Wil men toch echter vooraf „iets doen", dan kan dit alleen passend zijn en ongetwij feld bij een goede verzorging van het programma ook opbouwend, indien de grenzen van de Advent niet worden overschreden. Nog vele beperkingen In de maanden juni tot oktober van dit jaar nam het aantal ge vallen van geweldpleging tegen en discriminatie van protestanten in Colombië sterk af. Men hoopt dat deze ontwikkeling in alle de len van het land zal doorzetten. Dit deelt de Evangelische confe deratie van Columbië mee. Intus sen is ook bericht ontvangen over gevallen van vervolging. Eind september arresteerde de politie _,ienst in de protestan- OPGAVE PUZZEL No. 81 KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1 Amaril, 7 aardappel. 8 rivier in Italië, 9 rekenkundige opgave, 10 bestaat, 11 moed, 13 streek, 14 stand der edelen. 16 kort ogenblik, 17 jaarge tijde. 19 maat, 21 vruchtbare plek, 22 lichtbron. 23 zacht. Verticaal: 1 Zangnoot, 2 snijgereed- schap, 3 heldendicht, 4 vertragingstoe stel. 5 gram. 6 zin, 7 hond, 8 soort aardewerk, 10 honingbij, 12 hevig. 18 cirkelvormig. 20 muts, 21 voorzetsel. OPLOSSING PUZZEL No. 80 Horizontaal: 1 Wolf, 5 peso, 6 bus. 7 ka, 8 loos, 8 eg, 10 ski, 12 perzik, 14 in, 15 vet, 16 hal, 19 te. 20 caramel, 23 sitar. Verticaal: 1 We, 2 os. 3 lollig. 4 mus kiet, 5 page. 6 bos. 7 kepi 11 inter, 13 raar, 16 hak. 17 las, 18 pet, 21. mi, 22 la. Kerkelijk besef Op bepaalde toestanden in de Neder landse Hervormde Kerk wijzen de vol gende twee knipsels uit bladen die de gereformeerde richting zijn toege daan. Het blad van de gereformeerden in de hervormde classis Bommel schrijft: Hier wordt in onze tijd gesold met de geestelijke belangen van het volk; de grote hoop loopt een tot voorgaan in de kerk onbevoegde na. die alleen maar ter kerke gaat als hij zichzelf kan horen, ervan uitgaande blijkbaar, dat hij 't al leen weet. En bij tot prediken bevoegde Ringpredikanten gaan de meesten niet Deze in-ziekelijke toestand is oorzaak, dat er van ziekenbezoek en catechisa ties, van jongelings- en meisjesvereni gingen vrijwel niets meer terechtkomt. En uit De Waarheidsvriend is het volgende: Er zijn enkele evangelisaties in ons land, waar geen predikanten meer'wor den uitgenodigd. Men laat enkel godsdienstonderwij zers optreden. Bleef men eerst nog in de kerkelijke lijn, langzamerhand zag men er geen bezwaar in om onbevoeg den te laten optreden. Zulke voorgangers hebben niet eens voor de akte van godsdienstonderwijzer gestudeerd. Ze missen alle kerkelijke bevoegdheid en hebben ook geen enkele aanstelling van enige bevoegde instantie. Daarbij komt dat sommigen van deze voorgangers reeds met de Hervormde Kerk gebro ken hebben. Geen wonder, 'dat dezulken openlijk of bedektelijk het trachten aan te stu ren op de vorming van een eigen oud gereformeerd kerkverband. Op deze wij ze hebben in weinige jaren een twaalf tal godsdienstonderwijzers onze kerk verlaten. De meer kerkelijke godsdienst onderwijzers hebben in zulke evangeli saties geen schijn van kans om een beurt te vervullen. Die kant moeten we niet uit! Studievoorlichting Tijdens de kerstvakantie zullen door geheel Nederland op volkshogescholen den gehouden, voor hen. die het voor- driedaagse voorlichtingscursussen wor- nemen hebben aan een universiteit of hogeschool te gaan studeren. De cursussen worden georganiseerd door het bureau volkshogescholen en voorlichting van de Nederlandse Stu dentenraad in overleg met het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschap pen en in samenwerking met de Ver eniging tot stichting van volkshogescho len en de Federatie van volkshoge scholen op katholieke grondslag. Voorlichting wordt gegeven over het studeren in het algemeen, de verschil lende studierichtingen, de toekomstmoge lijkheden en het studentenleven. Predikantenconferentie Y.U. De jaarlijkse studieconferentie van predikanten, die aan de Vrije Universiteit studeerden, wordt van 6 tot 10 januari gehouden. Maandag 6 januari om 3 uur opent prof. dr. G. C. Berkouwer in de Woest- enuuuen VÜUl duinkerk de conferHel.program ma j kerkdienst wordt geleid door de bisschop der Hamburgse Evangelische Kerk. wTGiSDen profBerkouwer Alle farm heieden van de tachtig omgekomenen zullen de dienst bijwonen. (JHet privatio-bègrip in de zondeleer") 'Behalve de senaat van Hamburg zullen ook vertegenwoordigers aanwezig zijn en prof dr J Waterink (..Parapsycholo-1 van de 41 rederijen, voor wier rekening de opleiding van zeelieden op zeü- eie") De heer C Riinsdorp geeft een I schepen wordt gegeven. algemene kunstbeschouwing en dr. A. L. De bemanning van het zusterschip van de Pamir. de Passat, die juist uit Congres theologische studenten De stichting ..Verenigde studenten in de theologische faculteiten in derland" zal van 810 januari a.: Groningen haar congres houden over het thema „afwezigheid Gods". Als referenten zullen optreden de heren prof. dr. J. H. Bavmck, hoog leraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, prof. dr. J. H. van den Berg, hoogleraar te Utrecht, dr. E. Brongersma te Heemstede en prof. dr. K. H. Miskotte, kerkelijk hoogleraar te Leiden, die achtereenvolgens aan- daoht zullen vragen voor de bijbelse, de psychologische, de praktisch-socio- logische en de systematische aspecten. Op de tweede zondag in Advent in Nederland de „oecumenische zondag" wordt in de Grote of St.-Catharinakerk te Hamburg een herdenkingsdienst gehouden voor de op zee gebleven bemanningsleden van het zeilschip Pamir. Janse de Jonge houdt een lezing. Lissabon Hamburg is binnengelopen, zal in haar geheel ter kerke gaan. werden in beslag genomen. Na hun vrij lating werden de vier mannen door de plaatselijke pastoor uitgescholden. Een week later kwam de politie n dezelfde mannen Slechts een van hen was in de kerk: hij werd meegenomen, maar later weer vrij gelaten. Opnieuw werden bijbels en ge zangboeken in beslag genomen. geen slachtoffers. Al zijn verder in de laatste tijd geen ernstige feiten aan het' licht gekomen, de niet-rooms-katholieken in grote delen Columbië leven nog steeds onder :nge beperkingen. In de zogenaamde missiegebieden tweederde van het land zijn geen protestantse scholen toegestaan. Vele protestantse scholen in- de rest van het land blijven gesloten. In de meeste gevallen is het bijzonder moeilijk regeringstoestemming te krijgen voor heropening. Het gevolg is, dat protes tantse kinderen zonder enig onderwijs blijven, tenzij ze openbare scholen wil len bezoeken, waar zij echter verplicht zijn rooms-katholieke godsdienstoefe ningen bij te wonen. Vele openbare scholen weigeren trouwens protestantse kinderen toe te laten.. Zeer veel protestantse kerken in het ge hele land blijven gesloten. In het grootste deel van het missie-gebied is geen enkele protestantse activiteit toegestaan. Vrije meningsuiting over, de radio of openbare samenkomsten is de protes tanten in Columbië verboden. Er dus geen mogelijkheid publiek van geloof te getuigen. Beroepingsiverk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Oosterwolde (Gld.): G. H. van Kooten te Genemuiden; door de provinciale kerkvergadering van Noord- Holland tot predikant voor buitengewone werkzaamheden (regionale kerkelijke commissie Amsterdam!: A. A. Wildschut te Amsterdam-Sloten; te Dussen (N.B.): H. van Amstel te Ter Aar. Bedankt voor Haaften: A. Vroeginde- weij te Veenendaal. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Middelburg (vak.-W. J. Meister): P. C. de Vries te IJsselmonde. Aangenomen naar Deventer (vak.-H. Heule): C. W. de Vries te Lollum c.a., die bedankte voor Leiden (vak.-G. F. Hajer). CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Tweetal te Maassluis (vak.-E. Venema): H. C. van der Ent te Werkendam en J. C. van Ravenswaaij te 's-Gravenhage- Scheveningen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Tweetal Moerkapelle: H. Rijksen te Vlaardingen en G. A. Zijderveld te Pat terson N.Y. (Ver. Staten). -Beroepen te Dordrecht: H. van Gilst te Dirksland: te Ridderkerk: W. C. Lamain te Grand Rapids Mich. (Ver. St.). DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Beroepen te Zuid-Limburg: J. Knot te Barsingerhorn. (Advertentie) De Slichting Hulp aan landgenoten in Indonesië le 's-Gravenhage deelt mede van prinses Wilhelmina een langrijko gift fe hebben ontvangen ter ondesteuning van de werkzaamheden der slchling. Rayonindustrie gaf te denken Op de weg van het hoger personeel naar de publiekrechtelijke bedrijfsorgaTi- satie liggen vele voetangels en klemmen. Overduidelijk Is dit gebleken, toen be slist moest worden over de samenstelling van het bedrijfschap voor de rayonin dustrie. Na een negatief advies van de Sociaal Economische Raad, wat betreft de vertegenwoordiging van het hoger personeel, heeft de regering tenslotte zelf de knoop doorgehakt en een zetel toegewezen aan de Vereniging van Hoger Per soneel In de Rayonindustrie. Dit in voorbijgaan van de landelijke vereniging van hoger personeel. Begrijpelijkerwijze heeft deze zaak nogal wat stof doen opwaaien in de grote kring van de werknemersorgani saties. En ook na de beslissing van d( regering in het geval van de rayonin dustrie zijn er nog vele vragen open gebleven, waarop toch een antwoord ge geven zal moeten worden, vooral in verband met de vele bedrijfschappen, die naar wij hopen in de toekomst nog ingesteld zullen worden en waarbij on getwijfeld in vele gevallen ook het ho ger personeel belangen zal hebben. In een van de laatst verschenen num mers van Mededelingen, het orgaan van de Nederlandse Christelijke Vereni ging van Hoger Personeel, is hieraan reeds op principiële wijze aandacht be- De discussies, die met betrekking tot de vertegenwoordiging van het hoger personeel in het bedrijfschap voor de rayondndustrie in 'de Sociaal Economi sche Raad zijn gevoerd en de standpun ten, die werden ingenomen met name door de organisatiecommissie van de S.E.R. en de commissie Ondernemings raden van dit lichaam, geven aanlei ding tot de volgende vraagstellingen: Wanneer is eèn organisatie groot ge noeg om recht te kunnen doen gelden op een vertegenwoordiging? Wanneer is een organisatie voldoende betrokken bij de werkzaamheden van een bedrijfs- Wanneer kan van een redelijke spreiding van de leden gesproken wor den en wat verstaat men onder vol doende financieel draagkrachtig? Waarom anderen wel? Het hoger personeel vertegenwoor digt In de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale, de Nederlandse Christelijke Vereniging van Hoger Personeel en de Katholieke Vereniging van Hoger Per soneel, elk resp. omvattend 1,6 pet., 4,5 34. „Doet er niet toe," zei Jess met een glim lach. „De meest geslaagde kleren worden vaak overhaast gekozen, heb ik ervaren." „Dat betekent, dat die jurk van mij een vol slagen mislukking is," zuchtte Petra. „Vier uur werk in twaalf verschillende winkels dat kan onmogelijk een succes zijn!" Jess lachte. „Onzin. Je ziet er allerliefst uit in die jurk en je bent vast de belle van het bal!" „O nee, dat zal Liane Hart zijn," zei Petra ernstig. „Vooral als haar verloving met mijn heer Forester die avond bekend gemaakt wordt, zoals Jane Bretton beweert. Ze zegt, dat alle meisjes van de streek jaloers zullen zijn op Liane, maar ik ken er een, die het niet zal zijn. Ik heb medelijden met iedereen, die vol gend jaar niet naar de universiteit gaat! O, kijk eens. Jess, dat is net een jurk voor jou!" Jess keek en schrok van het feit dat Petra's keus voor haar gevallen was op een fondant ro ze jurk met een strik. Tenslotte ze zag Muir als een kritische geest in iedere spiegel, waar in ze keek koos ze een eenvoudige grijze ja pon met een wijde rok. waar ze nog een paar schoenen en een tasje iï. de bijpassende kleur bij kocht, omdat de prijs van de jurk haar meege vallen was. Op de ochtend van het feest belde ze Liane vroeg op om haar geluk te wensen met haar verjaardag. Ze werd om half acht op Quintains verwacht voor het diner. Intussen had ze een overladen programma voor die dag; juffrouw Boss beloofde echter, vast haar kleren klaar te zullen leggen en onmiddellijk haar bad aan te zetten, als ze haar thuis hoorde komen. Toen ze om een uur of half zes terugkwam, door Jane Arbor vond ze een opgewonden en zenuwachtige juf frouw Boss. Ze stond al bij de voordeur op Jess te wachten, om haar op te vangen, zoals ze het uiitdrukte, voor ze de auto in de garage bracht. „Wat is er aan de hand?" vroeg Jess „Toch geen spoedgeval, hoop ik?" „O nee. Zuster, het is erger. Juist nu u naar dat feestje zou gaan ik heb nog geprobeerd u bij de Flemins te bereiken, maar daar was u net weggegaan." „Erger dan een spoedgeval? Wat is er dan?" vroeg Jess scherp. „Er is een ongeluk gebeurd in de suikerfabriek in Starmouth. Een stoomketel is uit elkaar ge sprongen. Dokter Gilder heeft gezegd dat u hem onmiddellijk moest bellen, als u terug was." Jess snelde naar de telefoon. Ze kreeg de se cretaresse van dokter Gilder aan de telefoon. Deze vertelde haar dat dokter Gilder met alle andere medici uit de omtrek naar de fabriek in Starmouth was om de gewonden te verzorgen. Jess moest zich gereed houden om die mannen verder te verzorgen, die na een eerste behan deling op de fabriek naar huis gestuurd konden worden. „Zijn er bij u in de buurt veel, die op de fa briek werken, Zuster? vroeg de secretaresse. „Nogal wat, hoewel ik dat niet uit mijn hoofd kan zeggen. Bellew en Stormant, hier uit het dorp, Garnet uit Crane en nog minstens een dozijn anderen. Weet u ook of er van een van hen goed of slecht nieuws is?" „Dat weet ik nog niet. Dokter Gilder heeft ge zegd, dat u iemand moest opzoeken, die de wacht kan houden bij uw telefoon, terwijl u de ronde gaat doen met de auto en controleert, welke mannen al terug zijn. Aan de vrouwen, die nog niets weten, moet u het nieuws voor zichtig meedelen. Dan moet u hier verslag uit brengen, wat u hebt kunnen doen. Begrepen, Zus ter?" „Begrepen." Jess legde de hoorn neer. Ze voelde zich teleurgesteld door al het werk, dat haar wachtte. Nadat ze juffrouw Boss had op gedragen op de telefoon te letten, ging ze een lijstje maken van de adressen, die ze moést bezoeken. Eén ding stond voor haar als een paal boven water ze zou onmogelijk op tijd voor het diner op Quintains kunnen zijn en zelfs als ze geen gevallen te behandelen kreeg, zou ze pas zeer laat op het dansfeest arriveren. Ze belde Quin tains op en vroeg naar Liane. Het was Muir, die aan de telefoon kwam en hij maakte een eind, aan haar excuus met een kort: „Ja, ik heb het al gehoord. Ik heb het ziekenhuis in Starmouth opgebeld om te vragen of ik iets kon doen, maar blijkbaar hebben ze daar voldoende hulp en vervoermiddelen. Wat kan ik nu voor jou doen?" „Voor mij?" „Ja, je moet de ronde doen langs de huizen van de arbeiders, zeg je. Ik kan je rondrijden. Mijn wagen is sneller dan de jouwe." „Maar uw gasten?" mompelde Jess. (Wordt vervolgd) Advent Christus komt. En Hij roept u op tot Zijn dienst. Daarbij gaat God soms vreemde wegen met ons vreemd althans naar onze menselijke inzichten. Zie naar Zacharias en Elizabeth: is het niet heel begrijpelijk dat hij tegensputtert als de engel hem Gods wegen bekend maakt? „Waaraan zal ik dit weten", zo zegt hij, „want ik ben een oude man en mijn vrouw is op hoge leeftijd gekomen?" De dienst van God hoe paak proberen wij er ons ook aan te onttrekken met soortgelijke tegenwerpingen! Zacharias vond zichzelf te oud u vindt uzelf misschien te jong. Of u vindt dat God u al genoeg werk op uw schouders heeft gelegd- bijna altijd is dat het werk waarmee u geld verdient! Of ge vindt een ander veel geschikter en dat is dan dikwijls meer het afschuifsysteem dan bescheidenheid! Och, ge kunt zo wel doorgaanmaar de dienst van God is toch geen last? Laat het vooral nu toch tot u doordringen: Christus is voor ons op de wereld gekomen zullen wij dan niet met graagte alles doen wat Hij ons te doen geeft? REALITEITS-POLITIEK "TR IS op hét ogenblik een interes- door een oplossing te zoeken voor de sant debat aan de gang over de voornaamste politieke problemen, vraag, wat de westelijke mogendhe- aie ae wereld nog steeds verdeeld den moeten doen om de ernstige houden. problemen, waarvoor zij zich zien Dit houdt dus in, dat opnieuw met geplaatst, het hoofd te kunnen bie- de Russen moet worden onderhan den- deld, niet op een topconferentie zo- Lang niet alle deskundigen op het als die in Genève in juli 1955, want terrein van de buitenlandse politiek daar is Kennan een tegenstander van: zijn het met elkaar eens. In officiële hij voelt meer voor de geheime di- kringen, zowel in de Verenigde Sta- plomatie, die in de afgelopen jaren ten als in het grootste deel van vooral door dr. Hammarskjoeld, de Europa, is men van oordeel, dat het secretaris-generaal van de Verenig- enige antwoord op de Russische uit- de Naties, opnieuw in praktijk wordt dagingen op militair en wetenschap pelijk gebied slechts kan zijn, nog indrukwekkender prestaties te leve ren dan de Russen reeds gedaan gebracht. Het enige alternatief is volgens Ken nan, dc strijdkrachten van de groté mogendheden geografisch van el- hebben of in de naaste toekomst nog kaar te scheiden en ze uit te scha- zuilen doen. kelen als rechtstreekse factoren in Hetreen betekent, dat gezocht de toekomstige ontwikkeling van de moet worden naar wapens met nog politieke betrekkingen op het Euro- groter vernietigingskracht en naar Pese continent. Hij is van mening, middelen die een succesvolle verde- da! f!f' permanente verdeling van diging tegen eventuele vijandelijke Duitsland oorzaak is van de dreigen- aanvallen mogelijk moeten maken. de situatie op het Europese conti- Dtt alles in de hoop, dat deze mas- nent- sale vernietigingswapens nooit ge- zUn uitgangspunt is als gevolg daar- bruikt behoeven te worden, omdat van' dat in de eerste k|aats «nstig Jij de Sowjets er wellicht van zul- S«!l"etd moet worden naar herent ten weerhouden tot de aanval over van Duitsland op voorwaarden, ce gaan. °°k voor de Sowjetunie aanvaard-- Terwijl 'alles gedaan wordt om de ba"' E? hj? d" "P1""8"1? fe" militaire paraatheid tot zo groot mo- vonden te hebben ln een neutraal herenigd Duitsland, dat deel zal uit-, nrair u„, maken van een neutrale zone, die rml!".::;! «K5Ï" **a» Europa loopt. Van deze gelijke hoogte op te voeren, worden zone zouden behalve Duitsland Oostenrijk ook de onder Russische invloed staande Oosteuropese landen Joegoslavië deel moeten uitma- een eind te maken aan de vertrou wenscrisis, die de eenheid in de wes telijke wereld dreigt te verscheuren. Daartoe is speciaal de Navo-confe- rentie bijeengeroepen. Maar ook op D deze topconferentie, die aanvanke ,nh0U<"' dat de R' lijk met zoveel vertrouwen is tege- moetgezien, zullen de militaire pro blemen een belangrijk deel van de aandacht opeisen. Zo zal ter sprake komen, op welke sche troepen uit deze gebieden te ruggetrokken moeten worden. Als tegenprestatie zouden de westelijke mogendheden hun strijdkrachten de gebieden van hun bondgenoten op het Europese continent moeten 4a- pct. en 8 pet. van het hoger personeel, werd ten aanzien van de rayonindustrie j van onvoldoende betekenis geacht. Maar daarnaast werden wel vijf an-| dere organisaties aanvaard (van ande-, re groepen van werknemers), die elk j beneden een percentage van 8 bleven,; één was er zelfs met 1,6 pet. Ter voor-, koming van misverstand is hier een duidelijker uitspraak van de S.E.R. ge-| Ten aanzien van de tweede vraag is de mening van de S.E.R., dat een or-i ganisatie voldoende betrokken is bij de bedrijfstak, wanneer zij zich als eenj volledige vakorganisatie gedraagt. In i het algemeen veronderstelt de S.E.R. i dit van organisaties, die aangesloten! zijn bij een erkende vakcentrale. Dit is met name het geval bij de Ohr. Ver eniging van Hoger Personeel, die als enige in haar soort is aangesloten bij een vakcentrale en wel bij het C.N.V. Ten aanzien van de rayonindustrie was de Chr. Vereniging volgens de S.E.R. echter te beperkt, omdat zij zich open stelt voor personeel uit het gehele be drijfsleven en niet alleen uit de rayon industrie. Maar wederom moet hier gevraagd worden hoe staat ihet dan met de andere werknemersorganisa ties, die ook werk- dan één bedrijfstak aantrekken? Hiervan zijn er niet minder dan zes toch in het bedrijfschap voor de rayonindustrie vertegenwoordigt. De Chr. Vereniging van Hoger Personeel werd echter geweerd, ondanks de er kenning, dat zij een volwaardige vak organisatie is. Een duidelijke uitspraak van de S.E.R. wanneer nu eigenlijk een organisatie voldoende bij een bedrijfs tak betrokken, lijkt nog wel erg no- wijze de Europese leden van de Na- ten ontruimen, vo de beschikking kunnen krijgen Deze „realiteitspolitiek" van Ken- over kernwapens voor hun verdedi- nan is onder de huidige omstan- ging. En juist op dit punt kunnen digheden althans in strijd mei de zich ernstige moeilijkheden voor- werkelijkheid. Het nlan van deze doen, omdat landen als Denemarken grote Amerikaan lijkt zo het al en Noorwegen cr niets voor voelen, aanvaardbaar zou zijn voor West hun grondgebied beschikbaar te stel- Duitsland en zijn bondgenoten len voor het inrichten van atoomba- moeilijk uitvoerbaar, ses en ook West-Duitsland voor een In de eerste plaats is het de vraag, belangrijke keus wordt geplaatst. of de Russen er voor zullen voelen, Een van de voornaamste deel- zelfs in ruil voor een neutrale zone nemers aan het debat is de Ameri- in Europa, Oost-Duitsland en de kaanse historicus, staatsman en di- Oosteuropese satellieten nrijs t* ge- plomaat George Frost Kennan. Hij ven. Dan is er het grote probleem V oLdlCerStC de beste- Van 1933 van de Du,tse hereniging: hoe moet tot 1946 bevond hij zich in Ameri- deze tot stand worden gebracht als kaanse diplomatieke dienst in Mos- de Sowjetunie blijft weigeren, in te kou. In die periode is hij een van stemmen met werkelijk vrije verkle de belangrijkste deskundigen in zingen. Vervolgens rijst de vraag, bowjet-aangeiegenheden geworden wie het gesprek op gang moet bren- en het behoefde dan ook niet te ver- gen. Als de Russen het niet doen, wonderen, dat hij in 1952, het don- zouden de westelijke mogendheden kere jaar voor de dood van Stalin, er mee moeten beginnen, maar die opnieuw naar Moskou werd gezon- kunnen er niet aan denken, zolang den nu als ambassadeur om West-Duitsland geen medewerking van deze belangrijke post uit leiding wil verlenen. te geven aan het verzet van de vrije Bovendien zou een regeling van het wereld tegen het agressieve com- Europese probleem niet automatisch munisme. Maar het heeft niet lang een eind maken aan de bewapenings- geduurd, want pottekljkers als Ken- wedloop tussen Oost en West, ook al nan kon men in Moskou niet heb- zou zij de oplossing van het ontwa- ben: Kennan werd tot persona non peningsprobfeem kunnen vergemak- grata verklaard en moest de Sow- kelijken. Het zal niet eenvoudig zijn, jetunie met bekwame spoed veria- een uitweg te vinden uit de huidige n' impasse- Kennan kan niet worden verdacht Toch moeten we niet wanhopen, van pro-eommunistische sympathie- maar mogen we ook onze toevlucht en, als hij er thans op aandringt een zoeken in het gebed tot God, Die uit eind te maken aan de bewapenings wedloop, niet door onmiddellijk alle kernwapens af te schaffen, maar komst kan brengen, zelfs waar wij al de neiging hebben, de hoop op te geven. Conferentie Liturgische vereniging De Liturgische vereniging van leden der Hervormde Kerk houdt haar één- daagse jaarlijkse conferentie op zaterdag dig. Wat betreft de spreiding van de le den over de bedrijfstak moet erkend worden, dat bij de Chr. Vereniging de ze spreiding beter kan zijn. Maar voor een juist inzicht zou het dienstig zijn, indien ook de spreiding van de andere lagere werknemersorganisaties vermeld werd. Niet de contributie I Deze achtste conferentie heeft, evenals haar voorgangsters ten doel de eenheid ue vraag, of de hoogte van de con- en de samenwerking te bevorderen van rrioutie inderdaad maatgevend mag degenen aan wie het liturgisch leven van zijn voor de al of niet volwaardigheidhun kerk ter harte gaat. Steeds minder van een vakorganisatie, een vraag, jzo heet het is voor velen de liturgie waarover langdurig is gesproken, lijkt een probleem, zij is opnieuw voor de nogal aanvechtbaar. De meerderheid kerk een levensbron bij uitstek gewor- van de S.E.R. heeft haar echter zwaar den, gelijk het ook vaststaat, dat de li laten wegen. Inderdaad betalen de j turgie een hoofdelement in de oecume- Chr. Vereniging (C.N.V.) en de Alge-'nische samenleving der kerken is. De li. mene Bedrijfsgroepen Centrale (N.V.V.) turgie verbindt in levend geloof hetgeen resp. 60 en 50 contributie en de j verstandelijk en dogmatisch veelal ge- Kath. Vereniging en de algemene ver- j scheiden lijkt, eniging resp. 25 en 12.50 per jaar. I De voorzitter van de liturgische vereni- Maar moet hierbij nu ook niet in'ging, prof. dr. J. N. Bakhuizen van den anmerking genomen worden, dat de' Brink, zal des morgens een inleiding hou- lagere werknemersorganisaties ook ho gere kosten hebben. Hier is immers de scholing en vorming van de leden in geding, hier is men al sterk ingewerkt in het werk voor de p.b.o., dat nogal kosten meebrengt en hier moet men afzonderlijk allerlei specialisten aan trekken, die het hoger personeel in eigen kring heeft. Zou men aan de hand van de begroting een vereniging niet beter kunnen beoordelen, zowel fi-| Ds. P. Honkoop, predikant van de ge- nancieel als wat betreft haar werk-1 reformeerde gemeente van Ierseke. is in het ziekenhuis te Vlissingen opgenomen. ■■ÉlÈ^ÊÈltM~ ds' Honkoop thuis „doopleer en dooppractijk middaggebed dat aan het eind van de ochtend plaats vindt, wordt geleid door ds. G. van Schuppen. 's Middags vertelt prof, dr. P. J, G, A. Hendrix over „Het liturgisch leven in de kerk van Rusland". Ds. P. Honkoop ziek kracht? De S.E.R. zal ten aanzien van al de-1 Al enkele weken ze vraagstellingen duidelijker richtlijnen I ziek. De artsen achtten e moeten volgen om zo een schijn van i in het ziekenhuis vooi willekeur in zijn beleid te vermijden. en behandeling beter. Boek VAN DE DAG Het valt niet mee als schrijver van detectiveromans in Nederland op te bok sen tegen de roem van een Havank en een Van Eemlandt en bovendien tegen de vele uitnemende vertalingen van in ternationale beroemdheden. Met begrip daarvoor hebben we het jongste boek van Van Gent gelezen. Desondanks viel het ons wat tegen. Het is weliswaar niet slecht geschreven, maar het mist de verrassende wendingen en de scherp zinnige vondsten, die een goede detec tiveroman (in dit geval meer een spio nageroman) behoren te kenmerken. Het voorspel van de 80-jarige oor log, door prof. dr. Robert Fruin. Uit gave Het Spectrum. Elke geschiedenisleraar doceert al met behulp van het werk van de Leid- se hoogleraar Fruin, die als geen ander zioh in het preludium van de 80-jarige vrijheidsstrijd van Nederland tegen Spanje heeft verdiept. Zijn grondig werk is genoegzaam bekend. Voor wié klare stijl over een moeilijk tijd/perk wenst, kan bij Fruin terecht. Dit be treft uiteraard de historische visie van de hooggeleerde schrijver. Zijn religieu- se gevoelens, gebed in het liberalisme van de vorige eeuw. geven hem een visie op de kerkelijke strijd, die de onze niet is. Al staan wij aan zijn kant, wan neer hij de tijd gelukkig prijst, die aan het bovenzinnelijke zo hoge waarde toe ent, dat men er zijn leven voor over heeft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2