Bewondering en waardering voor wat tot stand kwam Personeel bood een volière en een duiventil aan Sf Vrouw moet zich harden futloosheid tegen Huis der geheimen MENS TOT MENS NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 30 NOVEMBER 1957 Opening gemeentelijke werkplaats ZOALS WE gisteren al uitvoerig meldden, had gistermiddag de officiële ingebruikneming plaats van de uitgebreide en gerestaureerde gemeentelijke werkplaats aan de Groenesteeg. In de mooie, nieuwe kan tine was hiertoe een bijeenkomst belegd, die werd gepresideerd door de wethouder van sociale zaken, de heer S. Menken. Deze releveerde enige punten uit de voorgeschiedenis van de thans vernieuwde werkplaats en voorts uitte de heer Menken zijn blijdschap over het tot stand gekomene. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kin schot verrichtte hierna de officiële ope ning door de feestelijk aangeklede sleutel van het gebouw te overhandigen aan de directeur van de werkplaats, de heer H. Bassie. De heer Van Kinschot bracht daar bij zijn erkentelijkheid onder woorden voor het werk, verricht door de directeur gemeentewerken en de aannemer en on deraannemers. Spr. hoopte, dat het ver nieuwde gebouw zal mogen meewerken tot vergroting van de levensvreugde van degenen, die hier werken. Vervolgens ging de heer Bassie nader in op de oorzaken, die tot de vernieuwing van het gebouw heb ben geleid. Het is een lust om te mogen werken in deze ideale samen voeging van oud en nieuw, zo was zijn oordeel over de huidige werk plaats. De heer Bassie sprak zijn dank uit jegens het gemeente bestuur, de verschillende gemeente lijke diensten en de aannemer, de heer J. H. van der Blij.\ Het werk werd bemoeilijkt door de omstandig heid, dat de gewone werkzaamheden in de werkplaats niet konden wor den onderbroken. Aan het eind van zijn betoog wees de Werkgelegenheid in Leiden Reserve stijgt De arbeidsreserve in het rayon Leiden onderging over het tijdvak van 18 t/m 23 november een stijging van 75 en omvatte 560 ingeschrevenen. Deze stijging is zowel een gevolg van najaarsinvloeden als van een verminderde bedrijvigheid en als zo danig van conjuncturele aard. In enkele bedrijven is tot verkorting van werktijd Vorig jaar was 't aantal ingeschrevenen lager en bedroeg het 200; op het overeen komstige tijdstip in 1953 daarentegen 1440. De geregistreerde vraag naar mannelijk personeel beliep 140 openstaande aanvra gen, waaronder 65 betrekking hebbend op jeugdig personeel. Het aanbod van vrouwelijk personeel onderging geen wijziging van betekenis; op 23 nov. stonden 130 vrouwelijke ar beidskrachten ingeschreven. Het aantal openstaande aanvragen voor vrouwelijk personeel daalde van 200 tot 175. Leidse Vogelvrienden houden sliow Vandaag houdt de vereniging De Leidse Vogelvrienden in het clublokaal van Oos terkwartier (einde Borneostraat) haar jaarlijkse vogelshow. Niet minder dan driehonderd vogels zijn door negenen twintig inzenders bijeengebracht. De keurmeesters Van Geel uit Roozen- daal (zangvogels), Hiemstra uit Rotter dam (kleurkanaries), Zandvliet uit Den Haag (gepigmenteerden) en Dilg uit Am sterdam (tropische vogels) hebben heel wat tijd nodig gehad om de beestjes op kleur en zang te sorteren. De voornaamste uitslagen luiden: Tropische vogels: A. Jansen. Ie kampi oen; J. van Rossum, 2e kampioen; J. v. Dort. Ie prijs; W. W. Slingerland, le en 2e I prijs; G. de Graaf, 2e prijs; mevr. v. d. Klauw. 2e prijs; mevr. De Jong, 2e prijs; A v. Seggelen, 3e prijs; W. N. Slinger land, 3e prijs. Kleurkanaries (vetkleurstof): J. v. Ros sum le; A. v. Mook 2e kampioen; A. v. Mook le pr.; C. Roosen le pr.; H. Later- veer le pr.; mevr. Van Mook 2e pr.; A. v. Mook 2e pr.; J. Nievelstein 2e pr. Idem gepigmenteerden: Th. Olyerhoek le; J. v. Rossum 2e; J. Kriek 3e kamp. Bastaarden: H. Bavelaar. le prijs. Zangkanaries (Hazerzang): J. N de Groot meesterzanger van klasse 1, 2, 3; E. de Koning le prijs; A. L. Degenaars le prijs. Vluchten kanariepoppen: J. Nievelestein le prijs; mevr. Van Mook 2e prijs. Parkieten: P. v. d. Velde le en 2e prijs. GEMEENTE LEIDEN Officiële publikalie» BESTRIJDING AARDAPPELMOEHEID De Burgemeester van Lelden brengt ter openbare kennis, dat ten Stadhuize (ka mer 125) voor een ieder ter inzage ligt de beschikking van de Minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening van 29 oktober 1955, no L/PA 670. zoals deze is gewijzigd bij de beschikking 24 november 1956. no L/PA 3001, alsmede de bij eerstgenoemde beschikking b. horende en op deze gemeente betrekking hebbende kaart en lijsten, zoals deze op l november 1957 opnieüw zijn vastgesteld en waarop zijn aangegeven de thans aan gewezen gebieden, waarop is verboden 1. aardappelen en tomaten; 2. bloemhollen en knollen, boomkwe- kerijprodukten. koolraapplanten, kool- planten, stekbieten en andere planten, die met ondergrondse delen worden gerooid, een en ander voorzover zij kennelijk bestemd zijn om te worden uitgeplant. heer Bassie op de grote sociale taak, die voor deze werkplaats is weggelegd. Het gaat hier om een sociale revalidatie, waarbij de arbeid niet kan worden gemist, aldus spreker. Vogels en duiven Tot slot van de bijeenkomst werden ge lukwensen uitgesproken door de heer W J. Zoet, rijksconsulent voor de arbeids voorziening, dr. Riem Vis namens de stichting Ned. Blindenwezen, mr. Dros- saert Bentfort namens de invalidenbon- den, de heer R. Bakker, plaatsvervan gend directeur van de werkplaats, de heer F. Verstegen namens de hoofden de gemeentelijke diensten, en de heer J. Abspoel namens de bedrijfskern m de werkplaats. De heer Zoet sprak zijn grote waarde ring uit voor de tot stand gekomen ver nieuwing van de werkplaats, die hy een machtig instrument in handen van di meente noemde. Spr. zou graag een r lidatiecentrum in Leiden zien, waarbij de gemeentelijke werkplaats dan een grote Namens het leidinggevende perspneel onthulde de heer Bakker na het uitspre ken van zijn gelukwensen een prachtige, in het gebouw gemaakte volière, vol le venslustige vogeltjes. Het tweede ge schenk kwam van de heer Verstegen, die namens de hoofden van dienst een origi nele thermometer aanbood voor de di recteurskamer. De heer Abspoel deelde in zijn toespraak mede, dat alle werkers van de werkplaats trots zijn op het ver nieuwde gebouw, dat de sfeer en de arbeidsvreugde zeer ten goede zal komen. Bij het gereedkomen van de kantine had het personeel reeds een elektrische klok aangeboden. Nu kwam men weer met een cadeau, dat voorlopig om technische rede nen symbolisch in miniatuur werd aangeboden: een fraaie duiventil. Deze zal een plaatsje krijgen in de tuin en worden bevolkt met sier- düiven. Nadat de genodigden een rondgang door het gebouw hadden gemaakt, werd nog een receptie gehouden, waarop meer d?n honderd personen hun gelukwensen kwamen aanbieden. Meisjes van de huis houdschool aan het Rapenburg zorgden op vlotte wijze voor de verversingen. De directeur van de gemeentelijke werkplaats bekijkt met burgemeester Van Kinschot de vogelkooi, die door het personeel is aangeboden ter verfraaiing van de kantine!" Foto N. van der Horst. Viro besprak vierde Unesco-project Gisteravond besprak de afdeling Leiden van de Vereniging voor Internationale Rechtsorde het vierde project van de Unesco. Prof. dr. C. C. Berg vertelde om te beginnen iets over de algemene confe renties. Op deze bijeenkomsten brengen de verschillende landen plannen naar voren, die zjj graag zouden zien verwezenlijkt. Zo werden in 1956 vier voorstellen ge daan, waarvan één door India, te weten de wederzijdse waardering van Oosterse en Westerse cultuurwaarden Dit plan werd op de regionale conferenties in To kio en Aix en Provence hartelijk ont vangen en het staat nu bekend als het vierde project van de Unesco. De bedoe ling is, dat de projecten minstens tien jaar In het middelpunt van de belang stelling staan. Prof. Berg weidde uit over de achter gronden van het Indische voorstel en toonde aan. dat het niet verwonderlijk is, dat juist India met dit plan is gekomen. Wedstrijd herenkappen Deze week zijn te Leiden onderlinge wedstrijden gehouden In het herenkap pen, georganiseerd door de afdeling Lel den van de VT.C.K. De uitslag is: 1 J. P. Spruyt, 2 B. Plu. 3 S. P. Verwer. of ZZIILWIER voor een goed geschenk Vraag deskundig advies aan de juwelier-horlogi „De oprechte Amateur" ook in Leiden Preoies drie jaar na het oprichten vi de stichting „De oprechte Amateur" z nu ook Leiden een afdeling krijgen. Op 13 december om 8 uur zal de oprichters- vergadering plaats hebben in „De Doe len", Rapenburg 2. De bijeenkomst is be doeld voor alle amateurs in Leiden er omgeving. Mr. Harm Smedes, ondervoor zitter van de vereniging, zal de werkwij ze van de stichting toelachten. Er wordt ook een afdelingsbestuur geinstalleerd. lortstichting Leidse TN HET GULDEN VLIES heeft de Leid se Sportstichting gisteren een tactavond gehouden. Mej. dra. W. J. Bla dergroen, lector in de kinderpsychologie aan de rijksuniversiteit te Gronii sprak over: De vrouw in de sport. Voor zitter J. C. F. Cocrs reikte aan het be gin van de avond enkele prijzen uit. L.F.C. ontving de prestatiebeker: de ver enigingen K.N.S., de Danaïden en A.S.C. kregen medailles voor de behaalde kam pioenschappen. Mej. Bladergroen wees erop, diat die laatste veertig jaar die vrouw heeft streefd naar vrijfaei'd in gedirag, kleding en bewegimg De gezondlheiidisfactor was hoofdzaak bij het streven naar beweging. Een belangrijk gevolig is geweest, dat het ontwik kelim® temipo van die vrouw is ver sneld. De puberteit valt vroeger dan vijf tig jaar geleden. Het is duidelijk, dat hier problemen rijzen. Nadat mej. Bladergroen had opgemerkt dat lichamelijke en geestelijke ontwikke ling nauw santentaamgen, ging zij dlieper in op de Lichamelijke opvoeding. De la gere school schiet hier tekort, dus hebben rijke 1 ak. Een goede houding en apierversterkimg zijn van groot belang. De vrouw moet zijn getaand tegen futloosheid, die vooral naar voren treedt in de puberteit en in de overgangsjaren. Bovendien spelen esthe tische overwegingen een rol. Het is een bekend fed.it, dat de Nederlandse vrouw lelijk ioopt. Taak Mej. Bladergroen sprak vervolgens over de taak van de sportvereniging Het wed strijdelement moet niet primair worden gesteld. Het komt maar al te vaak 1 dart verenigingen bepaalde personen niet pl-aatsen, omdat hun prestaties te gering zijn. Goede leiding is ook in dit op noodzakelijk. Eenmaal volwassen geworden, zij: drie motieven, waarom een bepaalde groep van vrouwen doorgaat met de spartbeoefenimgfiit blijven; zioh kunnen uitleven; het bereiken van een doel. Voor de volwassen vrouw in het algemeen stel de mej. Bladergroen de regel: minstens één uur per week lichamelijke oefening. Ten slotte behandelde zij de verschillen de typen en de sport, due dezen kiezen. Van nature kiest de vrouw geen sporten, waarin grote krachtinspanning wordt ge- Leef verstandig! MAAR.... dat is vaak gemakkelijker gezegd dan gedaan. GEEN NOOD Tussen de bladzijden O CASINO. Storm over Paris, een novelle van Sterling Noël, is geba seerd op een niet-origineel gegeven. Hij laat een zeeman, Lary Ellis, als twee druppels water lijken op een boodschappenjongen van een bende valse munters, SteveChancellor. De gelijkenis is zo frappant, dat Lary ongewild in het complot verzeild raakt, door de Interpol wordt ingerekend en daarna als politiespion het spelletje verder speelt. Naar deze novelle is onder regie van man met de wassen beelden en voordat Guy Green door het J. Arthur Bankcon cern een film gemaakt, in kleuren nog wel en in Vista Vision. Green heeft er dus nogal wat in gezien, getuige de kost bare opzet van het geval Ontegenzeggelijk hebben wij hier te doen met een zeer knappe politiefilm, met goed volgehouden spanning en een ont knoping die net iets te veel in Hollywood- sfeer ligt. Michael Graig als de dubbel spel spelen de zeeman heeft zijn figuur mee Zijn tegenspelers en -speelsters zijn zorgvuldig uitgezocht, zodat het resultaat zeker niet beneden de maart blijft. Maar waarom die kleuren en dat wijde scherm er moesten worden bijgebracht, is ons niet duidelijk geworden. Misschien heeft men gedacht: de Pinewoodstudio's zijn ook maar een gewone filmfabriek, laten wij dan Parijs en Marseille er eens gekleurd opzetten. 't Kan geen kwaad, maar een functioneel gebruik van kleuren en scherm, nu, dart zit er niet in (Te gekleurde spanning Bernardine LUXOR Wanneer de Amerikaanse jeugd werkelijk is, zoals de film Bernar dine suggereert, dan deed Amerika beter aan de vuile was maar binnenshuis te houden en er niet mee te koop te gaan lopen. Deze jeugd is dan niet ali< velend, maar schrikbarend hol en inspi ratieloos. Een bedenkelijk teken is voorts, dat volgens de film en bepaald niet deze alleen een jongen in Amerika, die wat tegenslag ondervindt, onmiddellijk zijn bed! in het leger zoekt; nog beden kelijker is het, dat alweer volgens de lm hij, dit heil daar vindt ook. De gemiddelde Nederlander, die leger hooguit als een noodzakelijk kv zal weinig waardering kunnen brengen voor het stoere knaapje, dat het leger uit de slungel van deze film heef" gemaakt (Vervelend). Wassen beelden LIDO In 1953 draaide in Lldo D< Marionetten weging worden gebracht. Men laat ze voorstellingen geven op een klein toneel, zelfs worden er met marionet ten opera's vertoond- Onzichtbaar laten de vertoners, die de touwtjes in handen hebben, de poppen alle mogelijke bewegingen uitvoeren. Dat is moeilijker dan je zo op het eerste gezicht zou denken, maar twee kunstzinnige Voorschotense meiskes, Jopie Blote en Gerda Odijk, hebben daar de smaak toch maar aardig van te pakken. Toen zij van de academie voor beel dende kunsten kwam, is Jopie vorig jaar begonnen met het geven van lessen in handenarbeid. Op de duur bevredigde dit haar echter niet. Ik wilde iets gaan doen, waar wat meer in zit. En zo ben ik me samen met Gerda gaan toeleggen op het mario nettenspel. Eens in de week is het een drukte van belang in het huis Veurseweg 192. Dan komen namelijk de leer- lingetjes van Jopie en Gerda bijeen om zich op hun beurt in het mario nettenspel te bekwamen. Dat zijn nut tige middagen daar. De jongens en meisjes spelen niet alleen met de poppen-aan-touwtjes, maar zij zetten tezamen ook de speelstukjes in el kaar en bovendien leren zij zelf mario netten maken. Zo worden dus én de kunstzin, èn de fantasie èn de hand vaardigheid geoefend. Het is werkelijk een lieve lust de kinderen bezig te zien. Geweldig zo als zij in hun spel opgaan, vindt Gerda. Of er nog meer plannen zijn? Nou en of. Maar die zijn nog niet hele maal rond. Het blijft in ieder geval in de sfeer van het marionettenspel. Want daaraan hebben deze meisjes hun hart verpand. Echt Voor de hele kleintjes begint het Sinterklaasfeest al heel vroeg en de goede Sint pleegt daar reke ning mee te houden, want reeds half november trekt hij Leiden binnen. Maar dit jaar was hij toch nog te laat, want een klein meisje, dat aan de hand van haar moeder vol verwachting langs de stoep stond te wachten, moest van een passerend vriendje vernemen, dat deze de Sint al had gezien. „Hoe kan dat nou?" informeerde ze ongelovig, „hij komt toch nu pas?", maar het vriendje bleek de Horige week al het genoegen van het aanschouwen te hebben gesmaakt. Toen bleek, dat het kleine meisje al met 's werelds listen en lagen had kennis gemaakt, want na enig nadenken vond ze de op lossing: „Dat zal de echte niet zijn geweest." Deze veronderstelling trof haar vriendje diep en vol verontwaar diging begon hij zijn Sinterklaas te verdedigen: „Het was wèl de echte; ik heb het zelf gezien; ik stond er vlak bij!" „Hoe kun jij nou zien of het de echte is?" zette het meisje haar verhoor voort en haar stemmetje verried, dat ze het onderschei dingsvermogen van het jongetje niet bijster hoog schatte. „Natuurlijk kon ik dat zien," antwoordde het knaapje met vuur, „hij bewoog." Dit bewijs was doorslaggevend en met een zweem van wantrou wen sloeg het meisje even later de glorieuze intocht van Sinter klaas gade. Erg Doch het kleine meisje was mei een gulle hand pepernoten spoedig weer helemaal op het juiste spoor gebracht en ging verlangend de dagen tellen, die haar nog van vijf december scheidden. Hoe geheel anders was dit echter ste moment wacht, komt hij ieder jaar in ecu gevaarlijke razernij te recht van wringende, dringende vrou wen, die al hun lieftalligheid voor enkele uurtjes afleggen om vol ge nietende overgave de winkels tot een kruispunt in spertijd te maken. En daarin kwam de meneer woens dagmiddag tegen sluitingstijd terecht. Twijfel dc die woordelijke positie bekleedt en van wie we dus niets meer kunnen ver tellen dan dat hij reeds dc eerste dag van zijn verloving weigerde om met zijn toekomstige vrouw te gaan win kelen. Die dagen vol romantiek zijn reeds ver in de geschiedenis terug gevallen: soms denkt hij er nog wel zijn weerzin In winkelen is in de loop van die lange jarenreeks eerder toe- dan afgenomen. taal per jaar ontkomt hjj er Zijn opgave was niet eenvoudig. Die vrouw, die hij nog steeds als zijn levensideaal ziet, had een gedeelte van het pad voor hem geëffend: „De tas ligt direct vooraan links, als je binnenkomt. Hij kost f 14.75 en laat je nu eens niet wat in je vingers stoppen. Enfin, je ziet maar; het moet een verrassing blijven". De tas lèg er en deze koop leverde dus geen onoverkomelijke moeilijk heden op. Zijn dochter had het hem ook gemakkelijk wallen maken: „Pa, u vraagt gewoon naar poudre de riz, naturel-oker in deze tint". Diep rampzalig had Pa een heel klein schijfje papier in zijn porte feuille gestopt en in de winkel hield hij dit verstollen in zijn handpalm, terwijl hij wanhopig poogde uit de stapel poederdozen de juiste kleur te kiezen- Op dat moment kwam hij tot de ontdekking hoeveel kleuren vrouwen er zijn en dit stemde hem bitter: „Vrouwengrillen", mompelde hij minachtend, en toen ontdekte de juffrouw hem. „Geeft u dat papiertje maar even hier, meneer" sprak ze gedienstig, „dan zal ik wel even zoeken voor u". Pa voelde zich betrapt en overhan digde blozend het kleurrijke schijfje papier. Even later kreeg hij een zakje, waar het doosje al in zat en verlicht zuch tend betaalde hij het kassabonnetje, dat vergeten tussen de mensenmassa omlaag dwarrelde. De Bond van Oud-strijders zou Pa onmiddellijk tot erelid hebben be noemd, als hij had gezien hoe Pa zich een weg baande naar de uitgang, maar halverwege het slachtveld staak te hij plotseling de strijd en verstarde. Hoe wist hij nu of hij de juiste kleur had gekregen? Straks zouden de vrou wen thuis elkaar weer begrijpend aan zien: Mannen laten zich altijd wat in de handen stoppen zouden zij woordeloos elkaar mededelen. Jammer Terwijl Paps zich verbeten staande poogde te houden in de draaikolk van stuwende lichamengrabbelde hij het pakje uit zijn zak en wriemelde het papiertje er af: „Al dat plakband ook!'.', foeterde hij onredelijk en from melde kwaad het papiertje vol kleine Sinterklaasjes op kleine paardjes tot een propje. Na enkele minuten draaien en wrikken had hij het doosje al open en ev enlater vond hij ook het kleu- renpapiertje terug ih zijn jaszak. Een nauwkeurige studie bewees dat de juffrouw achter de toonbank niet kleurenblind was geweest en toen hij deze verlichtende ontdekking had ge daan. kwam Pa plotseling tot de wer kelijkheid terug. Hij zag zichzelf levensgroot in de winkel staan met een poederdoos in de hand en de ge dachte, dat een collega hem zou kun nen betrappen, bezorgde Pa op slag een minderwaardigheidscomplex. Hij keek schichtig om zich heen en liet de doos voorzichtig in zijn zak glijden. Bijna had hij vervolgens de uitgang bereikt, toen hij op de schouder werd getikt: Pardonmeneer, mag ik uw kassa bon i ziei De s-detect betrapt, toen deze verstolen het doosje in zijn zak had laten glijden en de trouwe wachter had de conclusie ge trokken, die logisch is voor een waren huis-detective. „Kassa-bon?'!, stotterde Paps uit het veld geslagen, „die eh, die eh, die heb ik niet gekregen": het klonk opge lucht en Paps meende het ook. „Dat begrijp ik meneer", sprak de man tegenover hem minzaam, „loopt dan be hoeft niei 'oon met i ind iets te irken' Gerda en Jopie met hun leer- lingetjes. echter niet de rklaas. Ieder jaar stelt hij het tot het laatste ogenblik uit en hoopt fel, dat op hel allerlaatste nippertje het Sinterklaas feest van overheidswege .verboden zal worden, of zoiets. Dit jaar had hij al zijn vergeefse hoop op de bestedings beperking gevestigd. „Ik zou het re delijk vinden", sprak hij overredend tijd allemaal een offertje weten te brengen". Doch dit offer heeft de overheid niet willen vragen, dus moest dr meneer zijn jaarlijks offer brengen En omdat hij altijd tot het allerlaat- betekenis van de woorden tot hem Zijn lichaam strekte zich en zijn ogen begonnen te fonkelen: „Meneer", zo sprak hij met stemverheffing, „weet u wel tot wie u spreekt?" Warenhuis-detectives krijgen de op dracht om ieder opzien zoveel moge lijk te vermijden, doch eer Pa in het kantoortje was, wist het gehele wa renhuis tot op de bovenste verdie ping, dat er een dief was gegrepen. „Hij had zijn zakken vol", vertelde een dame op de trap, en toen Pa tegen stribbelend en hevig protesterend naar het kantoortje werd geloodst, hoorde hij duidelijk, hoe een oud moedertje zei: „Jammer, hé, 't lij kt zo'n keurige Nooit meer Natuurlijk kwam alles terecht. De juffrouw herinnerde zich nog heel goed, dat Pa de poederdoos had ge kocht waarop de detective zich be scheiden terugtrok. Vervolgens kwam er een andere meneer uitgebreide ver ontschuldigingen aanbieden: na mens de direotiie, meneer, ik vind het verschrikkeüijk. Zoiets is nog nooit eerder gebeurd". Uitgeput door vernedering en bitter zelfbeklag kwam Pa ten slotte thuis en tijdens het avondmaal kreeg hij de kans om zich volledig af te rea geren. Zijn dochtertje deelde tijdens het toetje opgewekt mede, dat zij die middag had gewinkeld en met een gezicht, waarop sensatielust en mede dogen om voorrang streden, vertelde ze, toen Pa zuchtend zijn pijp had opgestoken: „Er werd ook nog een vent gearresteerd, die de toonbanken leegroofde, als de juffrouw even een andere kant heenkeek. Iedereen sprak er schande van en op het eerste ge zicht was het nog wel een keurige man," diepte ze vol welbehagen het verhaal uit: „Hij had net zo'n jas aan als Pa, maar zijn loop beviel me niet Ik kon hem alleen van achteren zien, maar hij liep als een glijdende slang". Op dat moment verloor Pa z'n ge duld en met donderende stem ver klaarde hij, dat het absoluut de laat ste keer was geweest, dat hij Sinter klaas-inkopen was gaan doen. Het volgende jaar konden ze geld krijgen en dan gingen ze zelf maar kopen, waar ze zin in hadden. „Jullie hebt 't gehoord, hè", besloot hij buiten adem, terwijl hij dreigend rondkeek of Iemand hem wilde tegen spreken. Iedereen knikte een beetje bedremmeld; de kans, dat iemand het niet gehoord zou hebben, had Pa dan ook we] heel erg klein gemaakt. En na het eten zei z'n zorgzame vrouw, die de tederheid van voorbije jaren ongeschonden heeft bewaard, tegen haar kroost: „Vooruit, gaan jullie nu zachtjes naar boven. Pa heeft het van daag op kantoor heel erg druk gehad man met de wassen beelden men toen de zaal binnenging, kreeg men een gekleurd brilletje, waardoor de film „drie-dimensionaal" werd. Als op het witte doek met een balletje werd gegooid, bukten de bioscoopbezoekers een beetje, omdat ze dachten, dat het balletje de zaal in vloog. En als er met een stoel werd ge gooid, gin® men zioh vlug afvragen, of de laatste ziekenhuis-premie was bepaald. Van de week krijgt men géén brilletje bij de ingang van de zaal en dus is men van deze sensatie verstoken. Hetgeen niet wil zeggen, dat men daarom sensatieloos in het Lido-theater zit. De man met de wassen beelden is een geestelijk gestoor de boetseerder, die mensen uit zijn omge ving vermoordt, om ze met was te bespui ten en in deze geglaceerde toestand plaats te laten nemen in zijn wassen beelden theater. Het gegeven is uitgewerkt op een wijze, die Edgar Allan Poe niet onwaardig zou zijn en vele filmische effecten, die met grime en close-up te bereiken zijn. wor den in de film verwerkt. Treffend contrasterend is de Parijse efeer van de eeuwwisseling, die de gru- welgeschiedenis tot achtergrond dient. (Niet voor zwakke zenuwen) Rovers van Sierras REX Nu krijgt de Amerikaanse goud kust weer de schuld van de eindeloze veoht- en schietpartijen, die deze week de bezoekers van het Haarlemmerstraat theater in opwinding brengen. De rovers van de Sierras vormen een boze, inkt-zwarte bende, die niets en niemand ontziet en brandend van goud dorst duistere misdaden pleegt. Gelukkig wonen er in de buurt ook een paar ver blindend-blanke lieden, die vol nobele offervaardigheid goed en bloed inzetten om aan het rumoer een einde te maken. Als ze zover zijn, is ook de film afgelopen. (Niets nieuws onder de camera-zon). Familie Trapp TRIANON De familie Trapp heeft het in Leiden wederom tot een prolongatie gebracht, zodat nog een volle week kan worden genoten van het romantische, ietwat zoete verhaaltje van een nonnetje, een stoere Oostenrijker en Duitse liedjes. De zoetheid past wel in deze Sinterklaas- week. Morgen in Luxor Mens en dagelijks werk In de zondagmorgenprogramma's in het Luxortheater, verzorgd door de commissie bijzonder Kerkewerk van de Hervormde Gemeente te Leiden, wordt een aantal onderwerpen besproken, die onmiddellijk de praktijk verband houden. Werd de vorige keer de aandacht gevraagd voor de zieke mens en de methoden en voorwaar- tot genezing te kunnen komen, aanstaande zondagmorgen zullen vele kanten van de mens met betrekking tot beroep en dagelijks werk worden belicht. korte inleiding van Dr. P. L. Schoonheim naar aanleiding van ge- die door middel van enkele vra- mensen van verschillende beroe pen worden gesteld, zal een gesprek met de bezoekers volgen. De commissie bij zonder Kerkewerk heeft zich de mede- rking verzekerd van een team, dat de vragen uit de zaal voor de vuist weg zal beantwoorden. Hierin treden op: een medewerkster van het Arbeidsbureau, directie-secretaris en een expeditie chef. hoofde van hun dagelijks werk ko- deze mensen met werkende en werkzoekende mensen in aanraking. Ge tracht zal worden, de zin en de achter grond van het dagelijks werk duidelijk te ken. Uiteenlopende levensbeschouwin gen en geloofsovertuigingen zullen daarbij niet verwaarloosd kunnen worden. Dit ligt uiteraard in de lijn van het werk, dat de commissie voor bijzonder Kerkewerk zich ten doel stelt. De bijeenkomst begint om half elf. iyemmeniz Bijzondere Engelse dienst in Leiden In de Engelse dienst, die zondagmiddag, zoals gebruikelijk op de eerste zondag van de maand, om half drie, in de oud katho lieke kerk wordt gehouden, zal in het bij zonder het feit herdacht worden van de intercommunie tussen de oud-katholieke Kerk en die der anglicaanse kerkgemeen schap. Het is dit jaar n.l. vijf-en-twintig jaar geleden, dat de beide Kerkgemeen schappen toestemden in de overeenkomst die in 1931 te Bonn was gesloten. In de hoogmis van de oud-katholieke parochie op 8 december (oecumenische zondag) zal eveneens aan ddt feit aandacht worden geschonken. Zie vervolg fadsnieuten op pagina 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3