Gemeentelijke werkplaats is vanmiddag officieel geopend DAT IS HET! Buurthuiswerk nog sterk in ontwikkeling TIP van BOOTZ Jan Vonk Vijf jubilarissen werden het zonnetje gezet F. J. Libot, na bijna 40 jaar in Leidse dienst, met pensioen BRIJNEN WAARHEEN...! Overdracht Geref. kerk Herengracht Naar wij vernemen, zal de over dracht van de Geref. kerk aan de Herengracht aan de Geref. Kerk art. 31 te Leiden plaats hebben op maan dag 30 december a.s. [Advertentie) sigaren, sigaretten, Tabakken en Rokersartikelen natuurlijk: Sigarenhandel C. WALENKAMP v.h. H. Walenkamp Zonen, Prlncesse- kadc 1, Leiden Telefoon 21126 GESCHENK-VERPAKKINGEN'. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Paulus Siimon, zn van T. J. van Sohie en T. M. W. van Nieuwkerk; Comelis Nicolaas, zn van H. Heemskerk i W. Stouten; Kasnah Ingrid Elisabeth, dr van H. P. C. van Itereon en H. Flan- derhijn; Teuntje, dr van A. J. P. Ver- en G. va'n Gaaien; Margarebha Eli sabeth, dr van P. H. J. van Es en J. Koet; ist Casimir, zn van E. Brederveld en W. H. Kraaij. GEHUWD: W. J. Dicke en J. Springer; P. Spde6 en A. van der Bent; J. B. van Hove en S. C. J. Koevoet; C. Bodrij en M. C. Schouten; H. J. A. Siep en E. M. De- vilee; C. P. B. Akkerman6 en M. J. Zand vliet; J A. M. Bokern en M. M. Nleuwe- steeg; H. P. van der Vos en J. van der Linden; P. W. van der Valk en G. Noort; L. Braxhoven en A. M. J. Swanenberg. OVERLEDEN: N. H. den Hollander, 67 jr. weduwe van C van den Hoek Besturen Volkshuizen in Leiden GISTEREN heeft in het Leidse Volkshuis een bijeenkomst plaats gehad van besturen en directies van de Volkshuizen uit Amsterdam, Rot terdam en Leiden over de vraag of volkshuiswerk maatschappelijk werk is. Daarbij werd vooropgesteld, dat in het landelijk overleg de naam volks huiswerk meer en meer is vervangen door de naam buurthuiswerk. De naam van de landelijke bond: Nederlandse Bond voor Sociaal-Cultureel Vormingswerk, draagt dan ook als toevoeging: landelijke organisatie voor het buurthuiswerk. Br. Bout, sociaal-pedagoog uit Amsterdam leidde het onderwerp in. Het maatschappelijk werk is gericht op de persoonlijke nood; daarbij maken de vele specialisaties het zien van het ver band met het algemeen maatschappelijk werk moeilijk. De sociale pedagogiek houdt zich bezig met technieken, die er op gericht zijn het individu beter in de gemeenschap te doen passen. Ook maat schappelijk werk richt zich erop de mens ln de maatschappij goed te doen functio neren. zowel materieel als geestelijk. Er kon derhalve wel worden geconstateerd, dat buurthuiswerk maatschappelijk werk is, waarbij echter niet vergeten mag wor den, dat het buurthuiswerk nog sterk in ontwikkeling is. W erkprincipes Aangenomen kan worden, dat er in de komende vijftien jaren een verzameling van werkprincipes komt. waarbij reke ning wordt gehouden met de levensbe schouwing. Evenals in het technisch derwijs een basis wordt gegeven, w mee de bedrijven de algemeen geve de leerlingen opleiden tot hun speciali satie. zo zal ook een basisopleiding algemeen maatschappelijk werk worden gevolgd door opleiding tot de specialisa ties, waaronder het buurthuiswerk. Vervolgens noemde spreker de metho dieken. die dienstbaar zijn aan het buurt huiswerk. Uit dc rapportering der groepen bleek, dat men zich ten aanzien van het ontwikkelingswerk dc vragen had gesteld: is de activiteit hoofdzaak, of gaat het om een vricndschaps- groep? Wat te doen met mensen, die slechts een eenzijdige activiteit willen bedrijven? De professionele leiding kan toch niet individueel gaan wer ken. Hoe doorbreekt men passieve ontspanning? Groep twee concludeerde: door het ontwikkelingswerk in kleinere groeps verbanden wordt de mens met zijn mc demens in relatie gebracht. Daarom is deze methode goed te gebruiken in buurthuiswerk. Het leervermogen heeft betrekking op het verstandelijke én het emotionele. Omdat in het buurthuis met groepen wordt gewerkt, moet de leider niet alleen instructie geven, maar ook groepswerker zijn. De deelnemers aan groep drie stelden, December? Daar hoort Bootz van Dat is een oude, gezellige traditiemet de feestdagen Tip van Bootz. Het apéritief dat bet hart verwarmt en allee dubbel feeste lijk maakt! dat „case-work" is het onderkennen en opheffen van de nood door een ver broken relatie; ook het opheffen van de nood van de enkeling. Het spreken met de mens kan al bevrijdend werken. De groep, die zich op het „soclal-group- work" beraadde, rapporteerde, dat het allereerst gaat om het methodisch han teren van de groep, om de deelnemers een groepsbelevenis te geven, opdat er een groepsresultaat komt. Dat is echt buurthuiswerk. Iets anders is het han teren van de groep met therapeutische bedoeling. Dan is het groepsresultaat on belangrijk; wel belangrijk is dan, dat het Individu een groepsbelevenis krijgt. Tenslotte stelde de laatste groep, dat „Community organisation" als techniek de begeleiding is van een proces, waarin groepen mensen hun activiteiten moeten kunnen vinden. Er moet een gezamen lijk belang zijn. De oude stijl in buurt huizen bedreven, bedoelde opheffing der mensen; de moderne vorm neemt de men- Bij de samenvatting zei dr. Bout, dat blijkt, dat de verschillende methodieken in het buurthuiswerk worden toegepast en dat deze sterk in elkaar grijpen. Het inpassen van de methodieken is een kwestie van opleiding van de praktijk- werkers en hun „in-service-training". Aan het eind van de vergadering dankte mejuffrouw Fokke, directrice van Ons Huis te Amsterdam, alle aanwezigen voor hun actieve deelneming en ln het bijzonder Leiden voor de ontvangst. LEIDERDORP Gebruik gymnasticktoestellen B. en W. hebben met de gymnastiek vereniging „Sparta" een regeling getrof fen. waarvoor zij het akkoord van de raad vragen. Met het gereedkomen van de nieuwe bergruimte in het Dorpshuis en de aankomst van nieuwe materialen achten B. en W. het gewenst een regeling te treffen, waardoor de nieuwe materia len binnen het bereik van alle gymnasten komen en tevens orde op zaken wordt gesteld. „Sparta" zal in de toekomst haar eigen toestellen uit het Dorpshuls halen be houdens enkele kleine materialen, die on der het toneel kunnen worden opgetoor- ~en en zij zal de beschikking krijgen ver de nieuwe materialen voor een huur- >m van hooderdvijfbig gulden per Jaar oor één avond per week. Gemeente In rechtsproces De gemeenteraad zal vanavond toe stemming worden gevraagd tot het voe- een rechtsgeding; B en W 6tel- mr L. Spreij uit Lelden de be langen der gemeente voor de Haagse ar rondissementsrechtbank te lalen verdedi gen Het betreft hier de weigering vutx de gemeente Leiderdorp om aan de heer J. W. van Doorn de tweede termijn voor geleverd inventaris voor het zwembad ie betalen, daar deze levering vele gebreken vertoont Voor MEUBELREPARATIE cn MATRASREPARATIE altijd weer Goedkoper Beter en vlug terug StoffeerderU cn Matrassenmakertf Complete woninginrichting Haarlemmerstraat 81 Leiden. Tel. 01710-22580 NTEUWE LETDSCHE COURANT q VRIJDAG 29 NOVEMBER 1957 rarley-ivolspinnerijen Leiden Na uitbreiding en restauratie Dit fraaie BOLS-glas wordt U gratis toegezonden na inzending van 2 onbeschadigde Lucas Bols-merkjes die afgebeeld staan op de zwarte hals-capsules van BOLS Z.O. Genever //rtrkruiken. Adresseer aan Erven Lucas Bols, afd. Rc Amsterdam" en schrijf in linkerbovenhoek van enveloppe: „Eiken dag een glaasje!". Vermeld Uw naam en adres in blokletters. Deze aanbieding is geldig tot 1 januari 1958. Alleen inzendingen van het capsule-ge- deelce mee de volledige afbeelding van het Lucas Bols- merkje komen in aanmerking. Thans plaats voor 170 personen, die lichamelijk gehandicapt zijn VANMIDDAG had de officiële ingebruikneming plaats van de uit gebreide en gerestaureerde gemeentelijke Werkplaats, Groenesteeg 97. Dat was voor velen een groot moment. Niet vanwege de drie ton, die er in de afgelopen jaren aan zijn gespendeerd 220.000 voor de nieuwbouw en 80.000 voor de restauratie). De waarde van de thans voltooide ver nieuwing is eigenlijk niet in geld uit te drukken. Een in 1927 door parti culier initiatief in een schoolgebouw aan de Pieterskerkgracht gestichte blindenwerkinrichting is gegroeid tot een voor Leiden en omgeving belang rijke werkplaats, waar dank zij de uitbreiding nu 170 perso.nén werkzaam kunnen zijn. Niet in de laatste plaats voor-de directeur, de heer H. Bassie, is het vandaag dus een bijzonder feestelijke dag! Ontstaan uit blinden werkinrichting De nieuwbouw omvat een directieka mer, een administraticlokaal, een kantine, flric grote werklokalen van 11 x 11 meter, een grote garderobe, waslokalen, toilet ten, een grondstoffen- en goederenmaga- rjjn, een garage, een kamer voor de be- flrijfsarts en een kleine timmermanswerk plaats. De restauratie behelsde een aan passing van het oude gebouw aan de pieuwbouw aangezien het contrast te groot was. Onder meer werden de ramen veranderd en verlaagde men de plafonds. Reeds in 1954 hield de raad zich bezig- met de nieuwbouw, die in 1955 begon en b het voorjaar van 1956 werd opgeleverd. t)e restauratie werd dit jaar voltooid. Het resultaat mag er in alle opzichten zijn; men heeft nu de beschikking over een buitengewoon doelmatig en prettig Ingericht gebouw. Een belangrijk jaar Zoals werd opgemerkt begint de voor geschiedenis van de thans in gebruik ge nomen gemeentelijke werkplaats in '1927. beven jaar later was het geld voor de toen gestichte blindenwerkinrichting op en eerst in 1937 kon men dank zij de medewerking van de gemeente Leiden (weer iets voor de blinden! gaan doen in )iet oude schoolgebouw aan de Groene steeg. Na de oorlog waren er nog slechts 14 blinden werkzaam. Op deze foto is duidelijk te zien, dat de gemeentelijke werkplaats aan de Groenesteeg belangrijke veranderingen heeft ondergaan. Het voormalige schoolgebouw, waarin de werk plaats vroeger was gevestigd, is zodanig verbouwd, dat het een meer harmonisch geheel is gaan vormen met de begin vorig jaar voltooide nieuwbouw Foto N. van der Horst ln 1947 kwam dezelfde particu- i liere commissie, die ook de stoot tot het stichten van de blinden werkinrichting gaf, met het voor stel of de gemeente niet geheel alleen de exploitatie van de werkinrich ting kon gaan verzorgen. De ge meente ging hiermee akkoord en in 1948 werd een commissie van beheer ingesteld onder leiding van wethou der S. Menken. Het jaar 1948 werd zodoende een belangrijk jaar voor de werkinrich ting, die toen gelijk met de benoe ming van de directeur, de heer Bas sie, haar huidige naam kreeg: ge meentelijke werkplaats. Men ging er zich op bezinnen of in de werkplaats behalve blinden en half-blinden ook andere lichamelijk gehandicapten arbeid konden gaan verrichten. Dit gebeurde en men stelde zich daarbij als norm, dat het werk moest wor den aangepast aan het prestatiever mogen een zekere vorm \^n reva lidatie dus. Ruimtetekort Het gevolg was echter begrijpelijk: spoedig kreeg men te kampen met ruim tetekort en ln 1952 was het gebouw met zeventig personen aan zijn topcapaciteit. Omstreeks die tijd werd de Gemeentelijke Sociale Werkvoorzièningsregeling Inge voerd, waardoor ook rijkssubsidie kon worden verkregen. In 1954 nam men een dépendance in gebruik, het oude gebouw van sociale zaken aan de Mare, dat met 70 personen ook weldra was volgeboekt. Bovendien bleek deze „gespletenheid" in de praktijk verre van ideaal en bijzonder onecono misch. Er rezen daardoor al spoedig plan nen tot uitbreiding van het gebouw aan de Groenesteeg met het gentelde gevolg. bedrijfsleven terecht. De overigen i den voornamelijk afgevoerd doordal de 65-jarige leeftijd bereikten. De werkzaamheden zijn in de laatste jaren uiteraard belangrijk uitgebreid. Zo verricht men nu ook werk voor derden; men monteert radio-onderdelen en tactdozen, er worden netten gevlochten voor de Katwijkse visserij, men verv digt pannelappen en er worden parafflne- blokjes gesmolten voor de textielindustrif In het thans in gebruik genomen vei nieuwde gebouw is voldoende .plaats .en gelegenheid voor al die verschillende hsh-~ delingen en men behoeft zich nu niet n op alle mogelijke en onmogelijke ma ren te behelpen. Ook de outillage is zonder praktisch. Op de openingsplechtigheid zelf hopen we morgen nader terug te komen. PIANO'S RADIO TELEVISIE Vakkundigen betrouwbaar is TURFMARKT 7 LEIDEN Op 1 december gaat de heer F. J. Libot, technisch hoofdambtenaar bij de dienst van gemeentewerken, met pensioen. De heer Libot, die 22 augustus 1919 in gemeentedienst trad. ^#as eerst vele jaren als inspecteur werkzaam bij bouw- en woningtoezicht. Toen deze dienst in 1936 onder gemeentewer ken kwam te ressorteren, werd de heer Libot benoemd tot technisch ambtenaar lste klasse, met de .4*91 van inspecteur. Na pp 1 januari 1941 tot hoofdopzichter te zijn bevorderd en op 1 januari 1950 tot technisch hoofdambtenaar A. volgde ten slotte in 1953 zijn benoeming tot technisch hoofdambtenaar eerste klasse De heer Libot. die in deze functie wordt opgevolgd door de heer C. Bromst, is reeds spoedig na de bevrijding begonnen met de voorbereiding en uit voering van de woningnouw. Het eerste bouwplan 82 woningen* in in de Tomatenstraat kwam in 1946 gereed. In de loop der jaren heeft de heer Libot een groot aandeel gehad bij de bouw van in totaal 2800 woningwet woningen. circa 400 gemeentewoningen, ruim 700 premiebouwwoningen en van 80 woningen, gebouwd in de vrije sector. Bovendien strekte zijn toezicht zich uit over het onderhoud van de woningwet woningen en de na 1946 gebouwde wo ningen, die onder het beheer van de gemeente vallen. Voorts heeft de schei dende functionaris indertijd een groot aandeel gehad in het saneringsplan Bouwelouwensteeg. In verband met dit vertrek uit de ge meentedienst is er zaterdagochtend van 11 tot 12 uur voor besturen van woning bouwverenigingen, architecten, aan- Alle vijf waren vijfentwintig jaar in dienst. Nadat de jubilarissen cn hun echtgenoten naar het podium waren geleid, sprak als eerste de oudste directeur van de Parley wolfabrieken, de heer J. A. Parmentier. Hij releveerde de bewogen jaren in het drijf en accentueerde de trouw cn de nauwkeurigheid, waarmee de jubilarissen hun werk hebben verricht. Ook prees de directeur hun verantwoor delijkheid die hen niet bij het minste of geringste hun geluk elders deed zoeken. De echtgenoten werden eveneens in de hulde betrokken. De heer Parmentier wenste de jubilarissen mede namens de andere directieleden en de commissaris sen van de N.V., geluk met hun jubileum en bood leder een gouden polshorloge aan T rouw Verbolgens werd het woord gevoerd door de direoteur van het aanverwante bedrijf, de Bonzo-kousenfabrieken. De heer J. Roorda richtte zich in het bijzon- dej tot de heer A. Boom. in wie hij een voor het bedrijf zeer belangrijk man ziet die het klappen van de zweep kent. Hij zei veel waardering te hebben voor de wijze waarop de jubilarissen zich met trouw en ijver voor het bedrijf hebben Vervolgens spraken de chef van de ververij de heer R. Schoonderbeek. de chef van de brelerij, de heer G. Boom, de voorzitter van de personeelsvereniging, de heer N. Weyers en de voorzi'-ler van het jubileumfonds, de heer D. Woliers. Tenslotte dankte de heer A. Boom, mede namens zijn collega's, de directie en de overige sprekers voor de waarderende woorden en de vele fraaie geschenken. Contributie-verhoging Sociale taak Dc gemeentelijke werkplaats heeft in dc eerste plaats een sociale taak: dc men sen indien mogelijk (weer) een plaats geven in het bedrijfsleven. Beziet men de cijfers van de afgelopen .vijf jaren, dan constateert men direct, dat die taak geen holle frase is. Niet minder dan 225 van de 400 in die tijd „afgevoerde" personen, dus meer dan vijftig procent, kwamen In het Oranje-Groene Kruis I De kruisvereniging Het Oranje-Groene iKruis heeft gisteravond in Rehoboth een (algemene ledenvergadering gehouden, waarop het enige agendapunt een voor- jstel was over contributieverhoging. De (kwestie is namelijk, dat- de gemeente jheeft vastgesteld, dat voor 1958 het sub sidie zeker met zal worden verhoogd in (verband met de bestedingsbeperking. De jkosten van de kruisvereniging zijn steeds fetijgende en om het tekort te dekken, zal imen dus tot verhoging van de contribu tie moeten overgaan. j Ook de andere kruisverenigingen in [Leiden zijn bij deze maatregel van ge meentewege betrokken. Daarom hebben ihet Wit-Gele, het Groene en het Oranje- |Groene Kruis In een vergadering van be- .stuursdelegaties overleg gepleegd over het bedrag van de verhoging. Het bestuur van het Oranje-Groene [Kruis stelde de op de vergadering aan wezige leden voor de jaarlijkse contribu tie te stellen op acht i/iplaats van zes gulden. Voor die leden, die een uitkering van Sociale Zaken volgens de armenwet (krijgen zal de verhoging geen bezwaar pijn, daar zij in aanmerking komen voor een vergoeding. Het voorstel werd door jatle leden aangenomen, zodat men zich nu ln verbinding zal stellen met de an dere kruisverenigingen in Leiden. Een kijkje in een der afdelingen van de vanmiddag, na een vernieu wing en restauratie, officieel in gebruik genomen gemeentelijke werk plaats aan de Groenesteeg. Men is hier bezig met het knopen van net ten, die bestemd zijri voor de Katwijkse visserij. De derde man (in het witte overhemd) is trouwens een oud-Katwijker! Foto N. van der Horst Verhoging van de contributie bij Het Groene Kruis JAN M. PIERROT Maarsmanssfeeg 21 Chr. besturenbond Leiden Sparen belangrijk in nationaal opzicht In het gebouw voor Chr. Sociale Be langen vergaderde gisteravond de Leidse christelijke besturenbond. De groep van de rijkspolitic had voor deze bijeenkomst de vraag ingestuurd: Heeft het wel zin in een tijd van dreigende devaluatie tot spa ren aan te zetten? Drs. J. Boersma. waar nemend hoofd van de sociaal-economi sche dienst van het C.N.V.. was naar Lei den gekomen om de betrokken vraag te bespreken. De vergadering stond onder leiding van de heer A. L. Verhoog. Drs. Boerma omschreef heit begrip in flatie ails een toenemende voortgang in de prijsstijging met ais gevolg verlaging van de geldwaarde. Ais oorzaak van de hui dige toestand noemde hij de sluimerende inflatie van na de oorlog. Er was teveel geld voor een beperkte hoeveelheid goe deren. Een andere oorzaak is de geld- aanmakung door de overheid. Drs. Boensma onderscheidde sparen in de gezimshunshouding en in de volkshuis houding. De infiiatie veroorzaakt dat het 9pairen in gezinsverband langzaam min der wordit. Het is begrijpelijk, dat men zijn geld gaat besteden, gezien de onze kere waarde ervan. Toch heeft het nul tot sparen aan te zetten. Omdat wij van het buitenland afhankelijk zijn, moet er immers een evenwichtige betalingsbalans De begroting werd na een toelichting van dokter Van Wingerden vastgesteld. Omdat de vereniging door het stijgen van het ledental het aantal wijkverpleegsters moet uitbreiden, meende het bestuur, con tributieverhoging te moeten voorstellen. Na overleg met de twee andere kruisver enigingen werd voorgesteld, de contributie te bepalen op 70 cent per maand, 2 per kwartaal, 4 per halfjaar en 8 per jaar. Het voorstel werd aangenomen. De bestuursleden de heren C. Vroege en H. Fiiippo werden herkozen. Tot afge vaardigde voor de vergadering van de Zuidhollandse vereniging werden be noemd mevrouw N. H. Brou-werte Velde en de heer H. Fiiippo. HAZERSWOUDE Arjos vergaderde Gisteravond heeft de heer W. H. Wind- horst voor de Arjos gesproken over de woelingen in het Midden-Oosten. Hij schetste op duidelijke wijze de grote moei lijkheden, waarmee de volken daar :e kampen hebben. De heer Windhorst nam de verschillende landen stuk voor stuk onder de loep, waarna hij tot de conclusie kwam, dat het Midden-Oosten nog steeds een gevaar is voor de wereldvrede. I Advertentie I voor een speciaal GESCHENK naar: Sigarenhamdel C. WALENKAMP v.h. H. Walenkamp Zonen. Princesse- kade 1 Leiden. Tel. 21126. Zeer grote keuze in Eng. import ptfpen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 9