Wethouder v. d. Kwaak gaf burgemeester surprise PeekgCloppenburg Blijdschap zal het tocli altijd weer winnen NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 29 NOVEMBER 1957 Zwarte Piet vervangt Helios De Hogewoerd had zich wat strak ge houden in zijn verlichtlngsdrang. Wij misten daar het speelse element, dat bijv. de Kraaierstraat zo aardig heeft verwerkt in haar bonte kleuren. Ook de Breestraat leek ons een beetje tradi Leidse lichtweek opende met bonte warreling van kleuren ZELFS HELIOS heeft zijn zonnewagen aan zwarte Piet .afgestaan om de Leidse lichtweek goed in het zonnetje te kunnen zetten en zijn bron van gekleurd licht, die vanuit het Van der Werfpark straalt, stroomt door de gehele stad, voortgedragen op lichtkronen, bogen en andere voortbreng selen van verlichte geesten. Precies elf minuten over half zes zette burge meester jhr. mr. F. H. van Kinschot door een simpele druk op een knopje zijn stad in een laaiende gloed. Maar hoe klassiek dit ook voor de zonne wagen van Helios geschiedde, niet zoals eertijds Nero, die ook eens zijn stad liet lichten in de nachtelijke duisternis, betekende dit licht de onder-- gang van de trouwe Sleutelstad. Integendeel, in de fonkelende schijn von»- den enkele uren later duizenden stemmige burgers hun weg naar honder den winkels om daar de goede Sint een bedrijvig handje te helpen. Het festijn begon gisteravond om vijf I uur al in de zaal van Het Gulden Vlies. Leiden was toen nog in een betrekke- lijke duisternis gehuld, maar deze werd doorbroken door de glans van verras- j sing, die van het burgemeesterlijk ge- i laat afstraalde, toen hij op de bestuurs tafel een vrouwelijke agent kreeg ge- presenteerd. Geen geheim Voor hen, die de Leidse begrotinj I debatten hebben gevolgd, is het geen geheim, dat de burgervader van Leiden graag het politiekorps verlucht had ge- zien met enkele vrouwelijke agentei I gemeenteraad heeft geglimlacht er 1 burgemeesters droom ging toen in rook I op. Tijdelijk slechts, want gisteravond kreeg hij door de voorzitter van het Lichtweek-eomité, wethouder D. v. d. Kwaak, een vrouwelijke agent aange boden; de juffrouw stond op een plateau van zachte chocolade en hield trouw de wacht bij de wit-marsepeinen auto, die het nummer van de auto van de burge- Bewogen Voordat wethouder Van dor Kwaak tot het aanbieden van dames overging, had hij het bijna voltallige college B. en W., mr. Bool, de gemeentesecreta- i ris, vele raadsleden, hoofden van dienst, en afgevaardigden van straatcomité's verwelkomd; de wethouder had herin nerd aan vijf jaar geleden, toen de eer ste Leidse lichtweek werd aangestoken en aan de medewerking, die er geduren de dit eerste lustrum is gegroeid. Bewogen dankte de burgemeester daarna voor de agente en hü ver telde, hoe als kleine jongen het licht hem altjjd al had geïnspireerd, zodat de lichtweek van Leiden wel zün buitengewone belangstelling heeft. De heer Van Kinschot zei, dat het Lichtwcek-comité één van zijn wen sen de vrouwelijke politie-agcnt I had vervuld, maar dat hü hoopte, dat Leiden nog eens 'n andere wens van hem zal vervullen: het veelvul dig aanbrengen van lichtreclames, hetgeen de stad een bedrpvlg en warm aanzien geeft. Nadat de heer Lambermont namens de Leidse Middenstandscentrale woorden van dank aan de stedelijke overheid en haar diensten had gesproken voor de medewerking, die de zakenwereld van deze zijde in de afgelopen vijf jaren heeft ontvangen, bood hij 't Lichtweek- eomité een buiten-model kist sigaren aan, gedrapeerd met sigaretten. Daarna begaf het gezelschap zich naar de lichtwagen van Zwarte Piet, waar de burgemeester de lichtbrengende stroom naar alle bolletjes bracht, die tezamen Leiden tot een lichtstad maken. Bedoeling Meer licht, zo heeft Goethe gezegd enkele seconden voor zijn dood, aldus vertelde de burgemeester, doch de bezorgde burgervader meende te we ten, dat dit niet de bedoeling van de Leidse zakenwereld is geweest. De Leidenaars hadden de bedoeling ken nelijk zeer goed begrepen, want vele duizenden waren naar het centrum getogen om zich daar te koesteren in het warme licht. De in drie delen gehakte Haarlemmer straat had de meeste belangstelling, die wel een hele overgang meemaakte, als men de Hooigracht opdraaide. Die wacht tot de gemeente een beter wegdek heeft gegeven, hebben we horen fluisteren. En hoewel de Hooigracht zelf de eerste lichtpuntjes al heeft aangebracht, ver wacht men daar kennelijk, dat het ver dere licht in dit duistere straten-pro bleem door B. en W. wordt verzorgd. De Haarlemmerstraat vooral het middengedeelte -heeft een Montmartre-sfeer: gezel lige drukte, flitsend licht en vrolijke mensen. Alleen de tram; dat tijdperk zijn ze in Parijs al voorbij. Toto N. van der Horst Leiden brandt t<?t vier december; een fontein spuit haar licht in het water van het Van der Werfpark, ge huld in een mysterieus waas; de win kels zijn 's avonds open en de stad zoemt van gezellige bedrijvigheid. ^Taar als schaduw op dit licht valt De Maarsmansteeg, die toch al nooit over lichtgebrek heeft te klagen, laat honderden lichtbolletjes meehelpen om van de Leidse lichtweek een feestweek te maken. Foto N. van der Horst Knus Hartverwarmend is het Gangetje met zijn knusse lichtbogen, die de gehaaste mensheid noden onder hun koesterende warmte te komen. De Nieuwe Rijn is wat tekort gedaan door alleen de eind punten te verlichten, maar de verlichte marktkraampjes zorgen voor knusse ge zelligheid. De Janvossensteeg vormt een geslaag de aansluiting aan het meest-geslaagde stuk Haarlemmerstraat. Aan het zuide lijke deel van Leiden hadden Heren straat en Doezastraat voor prettige lichteilanden gezorgd, al hebben we de idee, dat de Doezastraat meer effect van haar ongetwijfeld kostbare versiering heeft verwacht. Inmiddels heeft deze versiering toch al sterk de aandacht getrokken; enkele opgetogen studenten hebben, toen de Lichtweek nog. niet officieel brandde, vol verrukking over de bloemenpracht zich een deel van deze schoonheid toegeëigend tot ver- de afzijdigheid van vele straten, die Lichtend voorbeeld Toen de behangrol helemaal vol geschreven was, kwam de familie in Oegstgeest tot de ontdekking, dat het verlang lijstje voor Sinterklaas com pleet was en dies toog men gis teravond half zes naar de tram halte om een avond op te gaan in de jaarlijkse strijd, die da mes rond vijf december met zo veel geestdrift weten te voeren. Bij de tramhalte aangeland, maakten de Oestgeester- dames een kardinale fout: zij namen de verkeerde tram en in plaats van richting Leiden re den zij richting Den Haag. Het duurde nog even, voor dat zij hun misstap inzagen, want in Den Haag gingen de dames eerst een kopje koffie drinken en toen was het kwart over zes geworden. En terwijl Leiden straalde in een glans van steeds toenemend licht, liepen de dames met een toenemend gevoel van onbeha gen door de steeds stiller-wor- dende Haagse straten, waar zij ten slotte op de deur van een winkel zagen staan: Vanaf vrijdag a.s. tot negen uur ge opend. Diep ontgoocheld kwamen zij 's avonds om half tien met de tram weer terug in Oegstgeest, waar zij glunderende buur vrouwen tegenkwamen, die blijmoedig hun last van ontel bare avond-koopjes uit Leiden torsten. Leiden-Oxford Gezellige avond voor Engelandvaarders Voor de deelnemers aan de in de af gelopen zomer gehouden trip naar Ox ford heeft het- comité LeidenOxford gisteravond een bijeenkomst belegd in dt kantine van Roomburg. Ruim de helft van de honderd Engelandvaarders was aanwezig. De heer ,T. C. F. Coers meende, dat de laatste uitwisseling het meest is geslaagd. Van verscheidene kanten zijn compli mentjes gekomen voor de correcte wijze, rop de deelnemers- zich hebben ge dragen. Begin mei komt Oxford naar Leiden. In grote lijnen is reeds een pro gramma voor dit bezoek opgesteld. Het >mité heeft hiertoe contact opgenomen et de vereniging Koninginnedag en het mei-comité. De heer Droste draaide een ln Oxford ogenomen filmpje, waarop de aanwe- gen zichzelf konden terugvinden. Te rns werd een filmpje van Mario Pardon Voortaan... Breestraat 11 uitsluitend import in het betere genre. Gladde nappa Engelse Import, met zuiver q gg wollen tricot voering O» Dent zuiver wol, origin* Engels Stretch/wol Een vondst I Past elke hand. Italiaanse Import. '3.95 5.95 EB sportief entoch goedkope; Geruite shawls 3.95 Zuiver wol, warme kleuren, Patent shawls De moderne zuiver wollen sportshawl In j gg vele, moderne uni tinten. 4* St. Nicolaas-collectie. Cravatte Campione in originele Italiaanse verpak- n qc king. £.9Q «3.95 Philips Langspeelplaten als muzikale omlijsting slaagde surprise, waar' P C-zakdoek de toon e vervolg stadsnieuw» op pagina 9 Officieren over moderne oorlog het kader van de samenwerking tus- de Algemene Rooms-Katholleke Or menvereniging, de Algemene Verent- Nederlandse Reserve Officieren, de Nederlandse Chr. Officieren Vereniging, de Ned. Chr. Officieren Kring en de ing Officieren Koninklijke Land- werd gisteravond een bijeenkomst gehouden in Het Gulden Vlies. De ma joor van de Generale Staf J. van Eisen, leraar aan de Hogere Krügsschool sprak De atoombom en enige consequen- >or de moderne oorlogv oor Vam Eisen maakte eir zijn toe hoorders opmerkzaam op, dat men reeds malen im de geschiedenis heeft ge meend. dat er wapens waren uitgevon den, die de oorlog voorgoed onmogelijk zouden maken. Als voorbeelden noemd* hij het buskruit, de mdtraaiWeur en de on derzeeër. Ook de atoombom deed aanvan kelijk veronder®tellen, dat oorlogvoering :n onbegonnen zaak was geworden- Of schoon het bezit van een verschrik kelijk wapen als de atoombom aan beide lijden het uitbreken van een conflict gelijkerwijze zal uitstellen, heeft de ge schiedenis toch voldoende bewezen, dei le situatie de politici op een gegeven ■gen'bldk uit de hand kan lopen. Men is daarom ook overgegaan tot grondiige bestudering van de uitwerking de aibomische middelen en tot een assing van veohtwijze aan deze mid delen. Hierbij is vooral de uitwerking op de infasbructuur in het algemeen de de grond gebonden installaties een groot probleem. Ook de logistieke steun blijft voortdurend eon zorgenkind, zo zei spreker. In enkele films werden voorbeelden ge- in hei lichtpatroon van Leiden toch I w» "ocsliita tadMóud. be- 1 schermnng en de verschillende mande rei van tot ontploffing brengen van atoom bommen. eigenlijk moeilijk kunnen gemist. N.Z.H. ,,familie"-avond nnings- en ontwikkelingsver eniging van de NZHVM, afdeling Leiden, heeft gisteren een feestavond gehouden in grote zaal van Den Burcht. Hiervoor -en behalve de leden en donateurs ook aantal gepensioneerde personeels- :n uitgenodigd en vooral hierdoor is een uitermate gezellige avond ge- rden. Er werden vele handen geschud kennismakingen hernieuwd, a een kort openingswoord door de heer J. Beekman die hier na een rokertje en bonbons voor het be stuur in ontvangst kon nemen uit waar dering voor wat voor de gepensioneerden wordt gedaan, begon het eigenlijke feest- Dit werd op aantrekkelijke wijze ge opend door de uit het Leidse Politie Mu ziekgezelschap gevormde Beierse Kapel, die ook het feestprogramma heeft ge sloten. De avond werd verder gevuld door het cabaretgezelschap van Tonny van Zwol uit Amsterdam. Gemeente-avond Morskwartier TAE WIJKGEMEENTE van het Morskwartier kwam in de Maranatha- LJ kerk bijeen om te luisteren naar de eigen pastor, ds. H. J. van Ach terberg. naar de zang van de beide jeugdkoren Ex Animo, het dubbel- mannenkwartet Inter Nos, de declamatrice mevrouw De Vries, en het orgelspel van de cantor-organist J. Henzen. Eigenlijk had voor zo'n onder-ons-samenzijn het kerkgebouw overvol moeten zijn. De onderlinge band nietwaarMaar de lichtweek trok deze avond óók, met niet ge ringe kracht. Zó kwam het, dat de Maranat'hakerk tweemaal zo vol had kunnen zijn. Ds. Van Achterberg hield een toespraak et als motto: Vol verwachting klopt is hart. Volgende week donderdag doen e heel wat anders dan naar de kerk lan. Dan vieren we het Sinterklaasfeest; it moet mooi en verrassend zijn. We doen dat niet, omdat het Sinterklaas is, omdat we veel van elkaar houden. Daarom wil je elkaar blij maken. Er zijn in hef leven zóveel dingen, die Vol verrassing bekijkt burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot de zoete jongedame, die hem bij de opening van de Leidse lichtweek door wethouder D. v. d. Kwaak werd aangeboden. Foto N. van der Horst '.,.en hier is de beste oplossing: Golden Key 50 st. 2.50 Uitsluitend zuivere tabakken 7ótde tMk- ZacAjtf, Dodelijk ongeval te Leiden berecht De rechtbank te 's-Gravenhage heeft gisteren een 23-jarige Indonesische stu dent, wonende te Delft, overeenkomstig de vordering van de officier van justitie veroordeeld tot een geldboete van f 75 subs, vijftien dagen hechtenis, omdat deze jongeman schuldig wordt geacht aan de dood van een vriend, eveneens een Indonesisch student, bij een verkeerson geval op de dag voor Kerstmis 1956 te Led den. De student reed met vier vrienden in een kleine autobus in een smalle straat. Bij een kruispunt naderde van rechts een auto. Tengevolge van een botsing sloeg de autobus over de kop. De bovenrand van het busje viel daarbij gedeeltelijk op h«t hoofd van een der inzittenden. proberen de blijdschap van ons te nemen: ruzie, zorgen, narigheid op school, ziek te, dreiging in de wereldEr 16 zoveel spanning en haat. Maar God heeft be sloten, dat tóch de blijdschap het win nen zal. Niet door het Sinterklaasfeest, want dat hebben de mensen maar ver zonnen. Maar God zal zorgen voor een blijdschap, groter dan van honderd Sin- rklaasfeestcn bij elkaar. Die blijdschap zal het van het donker winnen. Ieder jaar herinnert God ons in de adventsweken eraan, dat Hü een einde zal maken aan alle ellende en nood. De Vorst komt, om de blüd- sehap voor eeuwig op de wereld te planten. Laat ons dan wakende zün, om op het moment, dat Jezus komt, achter Hem aan, In te gaan in Zün Ter inleiding van de avond had ds. Achterberg de verschillende medewer kers en alle aanwezigen welkom gehe ten. De heer Herman de Wolff zou eigen lijk zijn dertigjarig jubileum moeten vieren, maar zonder voorbehoud was hij toch op het voorstel, met zijn Jeugdkoren aan deze gemeente-avond mee te wer ken, akkoord gegaan. Ook Inter Nos, me vrouw De Vries en de organist hadden spontaan de uitnodiging aanvaard. Na het gemeenschappelijk zingen van Gez. 136 1: Lof zij den Heer, las de wijk- predikant de gelijkenis van de tien igden, die op de bruidegom wachtten. Zang De jeugd van Ex Animo zong in twee groepen: kinderen en jonge dames. Lie deren als Lof der kinderen. Wat nooit vergeten wordt (door de kleine meisjes), en In de; heilige ®tad en Ik wil zingen (door de groten) klonken ingetogen en zuiver. Inter Nos zong, met dirigent Van Wijn gaarden op de nrgelbank, Bless this House (wat ds. Van Achterberg op de Maranathakerk wilde toepassen) en The lost Ohord. Mevrouw De Vries declameerde ondermeer twee adventsgedichten en zij las een hoofdstuk uit het boek Peper en Zout. De organist speelde een fuga (in G) van Bach, drie cano- nische koraalbewerkingen van Wil lem Mudde en variaties op Psalm 127 van Pachelbel. Wij geloven wel, dat de aanwezigen deze avond op prijs hebben gesteld en e daarom anderen zullen opwekken, eigende keer óók te komen. Puzzel-Prominenten 1. W. F. van der Reek, Apothe- kersdijk 4, Leiden; 2. G van der Niet, Binnenweg 19, Noordwtjk aan Zee; 3. H, Bosman, Hoofdstraat 146, Leiderdorp.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3