CHRISTFLIJK Vorming en opleiding van bedrijfsjeugd Ook in Leiden: Geestelijke bijstand per telefoon Eert woord voor vandaag Kanttekening De onbekende man Voorlichting over beroepen taak van middelbare school 7/mrf/ Puzzel mee 2 C.N.V.-rapport over leerlingenstelsel (Van onze sociale redacteur) "TIJDENS de studieconferentie, die het C.N.V. gisteren wijd de aan het onderwerpt Vor ming en beroepsopleiding van de bedrijfsjeugd, heeft de se cretaris van het C.N.V-, de heer A. Borstlap aan de hand van cijfermateriaal een inzicht gegeven in de stand van zaken bij het vormingswerk. Bij het Nationaal Centrum Vorming Bedrijfsjeugd waren in mei 1957, 76 plaatselijke en re gionale stichtingen aangesloten. Er waren hiervan 63 uitsluitend cursussen voor meisjes, 17 al leen jongenswerk en 6, welke zich met beide groepen bezig houden. cursus. Ongeveer 3000 komen van fabrieken en ateliers en 2000 van kantoren, winkels e.d. Onge veer 60 pet. van het totaal volgt de cursussen in de bedrijfstijd en de overigen bezoeken de avond cursussen. Bij de afzonderlijke r.k.-organisaties ligt het accent sterk op de avondcursussen. Deze worden hier bezodht door onge veer 20.000 meisjes. De meisjescursussen omvatten koken, naaien, kinderverzorging, woninginrichting, besteding van het inkomen, medische verzorging, ziekenverzorging, zang. muziek etc. De jongens bepalen zich tot algemene handvaardigheid, sport, spel, lichamelijke opvoeding, le vensvragen. Eén van de grootste problemen bij het vormingswerk van de be drijfsjeugd is het gebrek aan lei ders en leidsters. Er zijn een kleine 10.000 mensen nodig. Het Nationaal Centrum geeft een op leiding voor leiders. Er zijn op het ogenblik nog maar vier chr. instituten: deze zijn aangesloten bij het Nationaal Centrum. Dit centrum stelt ook de programma's voor de cursus- De heer Borstlap was van me ning, dat dit vormingswerk onder gebracht zou moeten worden in de komende raamwet op het voortgezet onderwijs. Nog veel te veel ontmoet men de opvatting, dat men bij de on geschoolde bedrijfsjeugd te ma ken heeft met probleemkinderen De zorg voor de bedrijfsjeugd zal in de chr. sociale beweging nog sterk moeten toenemen. Er is ook nog te weinig zekerheid over wat er precies voor de bedrijfsjeugd gedaan zou moeten worden. Er moet meegewerkt worden aan het tot standkomen van in stituten op levensbeschouwelijke basis. Het vormingswerk dient christelijk georganiseerd te wor den, omdat hier dezelfde argu menten gelden ais voor het chr. onderwijs. Of men ook zal moe- trum. zoals de roomse stichtingen reeds verwezenlijkt hebben, acht te de heer Borstlap op het ogen blik minder actueel. Er zijn nog slechts vier prot. Chr. stichtingen »n het werk van het Nederlands Centrum onthoudt zich duidelijk aan het eigenlijke vormingswerk. Beroepsopleiding De tweede referent of) deze stu dieconferentie, de heer P'. Tjeerds- ma, eveneens secretaris van het C.N.V., besprak de beroepsoplei ding in school en bedrijf. Hij be pleitte de instelling van een chris telijk opleidingsinstituut voor lera ren bij het nijverheidsonderwijs. Voor leraressen bestaat reeds een zevental opleidingen. De leraren worden op het ogen blik nog opgeleid door middel van cursussen en aan een daginstituut te Rotterdam, alles uitgaande van het Nederlands Genootschap tot opleiding van leerkrachten bij het nijverheidsonderwijs. Van roomse en prot. ohr. zijde is voorgesteld van dit genoot schap een federatief'samengesteld opleidingsinstituut te maken. Maar van socialistische zijde wenst men geen federatie, maar één lichaam, onderverdeeld in drie min of meer autonome secties, alles onder één dak. Een oude gedachte in een nieuw kleed. Dit schijnt in som mige kringen het summum van samenwerking te zijn, maar., wij voelen er niets voor, aldus de heer Tjeerdsma. Het gesprek hier over is echter nog gaande. Ook besprak de heer Tjeerds ma de opleiding van 14- tot 19- jarlgen volgens titel II van de Nijverhcidsonderwijs-wet, het zo genaamde lecrlingenstelsel. De on derwijscommissie van het C.N.V. heeft hierover een uitvoerig rap port aan de verbondsraad aange boden, dat In de decemberverga- dering in behandeling komt. Elke beroepsopleiding is vorming van de mens en daarom heeft de christelijke vakbeweging hier een grote taak. Sinds 1945 is het aantal lagere technische scholen verdubbeld en het aantal leerlingen eveneens. De belangstelling groeit nog steeds en de scholen zijn overbevolkt. Was voor de oorlog het aantal leerlingen volgens het zogenaam de leerlingenstelsel (titel II van de N.O.-wet) een paar duizend, thans zijn het er 43.000. En daar bij moet dan nog bedacht worden, dat de westerse wereld wat het aantal technici betreft sterk ach ter ligt bij de Sowjet-Unle. Levensmoe? Bel of schrijf Proefneming slaagde in korte derstelling verkeerde, dat zij zó zwaar had gezondigd, dat voor haar geen ver geving meer mogelijk was. U had de dankbaarheid van het echtpaar moeten tijd ENT U LEVENSMOE? Zoekt u hulp? Lees Johannes 1 vers 12, bel K 1710-25.28.2, of schrijf postbus 171, Leiden. Ja, u leest de advertentie goed: bel 25.28.2, en dat betekent: geestelijke bijstand per telefoon, zoals die al geruime tijd» o.a. in Amerika bestaat en sedert kort ook in ons land (Rotterdam). De Leidse initiatiefnemer van deze moderne geestelijke hulp, de heer Th. Dikkes, heeft ons verteld over deze wonderlijke proefneming, een experiment, dat eigenlijk al geen experiment meer is. De heer Dikkes is een evangelist van het type Billy Graham: jong, sportief, opgewekt en met een benijdenswaardi ge openheid sprekend over de Here Je zus. De Heer is roepende en Hij heeft beloofd te antwoorden nog voordat wij roepen. Zou Hij daartoe de telefoon niét kunnen gebruiken? Hoe bent gekomen, n Och, dat durf ik niet eens goed te zeg gen. Want ik kwam op de gedachte door een droom en ik ben een mens, die met beide benen op de grond staat. Ik droom de vorige maand, dat ik iemand aan de telefoon had. die snikkend om hulp vroeg. Toen werd ik wakker en ik dacht: zie je wel: een drootn. Was het maar waar, dat de mensen zó om de verkondiging van het Evangelie vroe- Een paar dagen heb ik met het plan rondgelopen. Daarna heb ik verscheide ne kennissen gevraagd, wat zij ervan dachten. Niemand vond het gek en zo kon de centrale geestelijke bijstand per telefoon op brede leest worden ge schoeid. Mensen van verschillende ker ken verlenen medewerking en degenen, die wij opvangen, worden dan ook in de richting van hun eigen kerk gestuwd. Zo zij althans tot een kerk behoren. Erg druk Beroepingstverk NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Boven-Hardinxveld: J. Hovius te Dordrecht; te Goedereede: A. Wijnmalen te Maartensdijk. Aangenomen naar Woerden (vak.L. Kievit): C. Graafland te Ameide. Beroepbaarstelling: vik. ,H. H. van der Neut. Karmerallee 49, Eefde. GEREFORMEÉRDE KERKEN Examen. De classis Apeldoorn heeft preparatoor geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer W. Bos, thèol. kend. aan de Theologische Hogeschool. Kand. Bos, Langeweg 4, Apeldoorn, zal na 15 december een eventueel beroep gaarne GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Passaic N. J. (Ver. St.): H. Rijksen te Vlaardingen; te IJsselmonde: A. F Honkoop te Goes. Bedankt voor Slikkerveer: J. B. Bel te Krabbendijke; voor Veenendaal: Kieboom te Lisse; voor Zeist: H. Rijksen te Vlaardingen. Studentenpredikant te Leipzig veroordeeld tot 5 jaar Ds. Siegfried Schmutzler Is gisteren tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij 70 Oostduitsc theologische studenten naar Westdultse academies gestuurd zou hebben om opgeleid te worden voor „illegaal" werk achter het ijzeren gordijn. Bij dit bericht van A.D.N, uit Leipzig tekenen kerkelijke functionarissen in West-Berlijn aan. dat hun niets bekend is dat aan de communistische aantijgingen enige grond zou kunnen geven. Ds. Schmutzler was studentenpredikant te Leipzig, toen h(j zeven maanden geleden gearresteerd werd. Bisschop dr. Hans Lllje. het hoofd van de Verenigde Evangellsch-Lutherse Kerk in Duitsland, heeft een verklaring uit gegeven, waarin gezegd wordt, dat het „schijnproces" tegen ds. Schmutzler „de eerste ernstige stap van een geconcen treerde aanval op de Evangelische Kerk in de Duitse Democratische Republiek is. Advertentie Een staat, die zulke stappen doet, geeft toe, dat hij bereid is de kerk wreed te vervolgen. Het monopolie van de mate rialistische ideologie moet met wrede middelen opgelegd worden. Dit is niet langer godsdienstvrijheid", aldus de verklaring In opdracht van zijn Westduitse raad gevers had ds. Schmutzler volgens de tenlastelegging een netwerk van ille gale kringen georganiseerd, zoals .sociaal- ethische kringen", „studenten-huisge meenten". De vijandelijke activiteit van ds. Schmutzler tegen de orde van staat en maatschappij van Oost-Duitsland was „Navo-politiek in actie". De leiding van de Oostduitse kerken kreeg van de open bare aanklager de raad. beter na te gaan met wie zij samenwerkt. Ds. Schmutzler zou niet aangeklaagd zijn als predikant, maar als burger van Oost-Duitsland die de wetten overtreden heeft. Aanvankelijk was de verhouding twee serieuze aanvragen op de tien telefoon tjes. Dat was de sensatie van het nieu we. De eerste dagen zijn wij vooral erg geplaagd door de rijpere jeugd en kan toorpersoneel. Op tal van kantoren heeft men er kennelijk over gediscussieerd en het eind van het Jiedje was meestal, dat men tegen de jongste bediende zei: zeg Jan, draai jij eens even nummer 25.28.2. Je hoort de boodschap dan wel. Dat viel altijd tegen, want we draaien geen gramofoonplaat of iets dergelijks. Het is de bedoeling, dat mensen, die er gens mee zitten, ons yertellen, waar de schoen wringt en wij kunnen hun dan een ruggesteun geven door te wijzen op Jezus Christus, Die voor alle moeilijk heden een oplossing weet. De verhou ding nieuwsgierig-serieus is nu precies andersom: 28. En na het contact oor- in-oor volgt vaak een ontmoeting oog-in- En dan die moeder, die al enkele malen een poging had gedaan zich van het leven te beroven, aangezien haar enige zoon, aan wie zij bijzonder was gehecht, op trouwen stond en het huis zou verlaten. Wij hebben haar er flink van langs gegeven, haar haar egoïsme verweten en haar met de neus op de Bijbel gedrukt. Het is daarna alles goed verlopen en de moeder heeft gezongen, toen zij het geluk van de jonggehuwden zag. Verder zijn er zo'velen met huwelijks problemen, mensen, die overspannen zijn, die gekweld worden door angst en geïrriteerdheid. Ook 's nachts Wat denkt u van flinke zakenlieden, die 's avonds laat ons nummer draaien en dan zeggen: overdag heb ik nergens last van, dan kan het me allemaal niks schelen, maar 's nachts meneer, dan ben ik zo bang als een kind, dan moet het lichtje blijven branden. Hoe komt het toch, dat ik zo'n angst heb? Het is werkelijk een lust aan deze mensen de rijke Blijde Boodschap te verkondigen. In de stilte van de nacht wordt even eens vaak gebeld door ménsen, die dan werken. In tal van inrichtingen is de on derlinge verhouding onder het personeel niet al te best en de geestelijke verzor- Is dat werkelijk al eens het geval 6in8 laat alles te wensen over. Wij men- geweest? Kunt u voorbeelden geven 8en, berokkenen elkaar vaak zoveel leed. van mensen, die door de geestelijke Enkele achteloos uitgesproken woorden M.Vfnnr? r,»r f*Wn/vv. kunnen een ander innerlijk diep kwet- bystand per telefoon zijn geholpen. sen Overigens zijn bij de „nacht-bel lers" vogels van velerlei pluimage; ook studenten en zelfs dominees hebben wel eens behoefte aan een inspirerend ge- dat is een heel tere t de mede- Nou Een man belde deling: gaat u eens met die vrouw praten. Het is hard nodig. Later kwam uit, dat hij zijn eigen vrouw op het oog had gehad, die men in een psy chiatrische inrichting wilde opnemen, omdat zij helemaal in de war was. Bij een gesprek bleek, dat zij in de veron- Maar... onder z'n baard is Sint glad! (donkzij de nieuwe Braun Combi met tondeuse Ten slotte zijn.er de vaste klanten, die regelmatig willen worden bemoe digd. Zij vragen: u vindt het toch niet erg als ik nog eens terugbel? En dat is altijd goed, want de staf mede werkers blijft steeds paraat en de te lefoon is geduldig. „Zo brengt iedere goede boom goede vruchten voort, maar de slechte boom brengt slechte vruchten voort", zo zegt Jezus het als hij waarschuwt voor de valse profeten. En zijn con clusie luidt: „Zo zult gij hen dan aan hun vruchten kennen!" Combineert men deze uitspraak met het grootse visioen waarin Jezus zijn discipelen het laatste oordeel laat zien: de scheiding tussen hen die voor Jezus gewerkt hebben op aarde en hen die niets gedaan hebben dan komt men tot de opmerking die een briefschrijver ons toezond: de gedachte van de wetgeleerde, dat het mogelijk is door goede werken het eeuwige leven te beërven, is nog niet zo dwaas! Pas toch op, want een dergelijke conclusie kan rampzalig zijn. Er is maar één weg tot zaligheid: geloof in de Here Jezus. Die weg ging de moordenaar aan het kruis: hij betrad, zonder goede werken maar mét Jezus, het paradijs. Hoe rijmt dit dan met Jezus' woorden over de goede boom? Ge moet dit begrijpen: de boom is niet goed omdat er goede vruchten zijn, maar omdat de wortels en de sappen goed zijn! Een mens wordt niet zalig door zijn goede werken, maar door zijn „wortelen", zijn geloof in Jezus! Gelooft ge in Jezus? Dan zult ge ook goede werken doen NIXON NAAR VOREN TNE Amerikaanse vice-president De ene liep van huis weg en ging Richard M. Nixon gaat tenge- naar zee. De andere werd vice- belangrijker rol spelen in de Ame rikaanse en de internationale poli tiek. We hebben gisteren reeds kun- meer iets gehoord. Men noemde hem de „overbodige excellentie" en de „onnodige staatsdienaar, die bij nen lezen, dat hij volgende maand gebrek aan ander werk voorzitter president Eisenhower zal vertegen woordigen op de conferentie van regeringsleiders der Navolanden, men een afdoend ant- de Senaat werd gemaakt". Eisenhower komt de eer toe, hier in verandering te hebben gebracht. men.een «0W™!0 ai"- Ongetwijfeld heeft hij zich laten woord verwacht op de Russische N „.,.x i u mi leiden door de ervaringen, welke hij r.1'i^r.^Ï!PLeiU.^ UltdaPtaB al, „pp.rb.ve.h.bber in b. Tw.eÏÏ Wereldoorlog heeft opgedaan en volledig in te wijden in de gehei men van het Witte Huis. Dat is dus gebeurd bijna drie jaar, voor dat Eisenhower getroffen werd door Parijs. top.onJer.nti., di. op 16 ""'aanval, en b« die S.I.S.n- H.r.mh.r „1 Wlm,.. „1 lo .ro- he,d N""™ onmiddellijk han- delend optreden. te stellen of het karakter er van te wijzigen, in afwachting van betere Van het optreden van Nixon op de er in slaagt, de Amerikaanse pre- publikeinse partij, als daarbuiten, sident op waardige wijze te ver- Over het algemeen is men het i vangen, is niet alleen het welsla- evenwel de besprekingen kerd, maar staat het ook vast, dat hij zijn positie in de Verenigde Sta- eens, dat hij geen J"" intiem". H.t Is niet i.ts, dat ten belangrijk ral verstevigen. de daken af moet worden verkon digd. Wat oor-in-oor en oog-in-oog wordt gesproken, is niet voor de buitenwacht bestemd. Eén is er, Die elke keer weer toekijkt en meeluistert. Het is de Here Jezus, Die mensen aan de ene kant van de lijn wil gebruiken om mensen aan de andere kant bij te staan in hun j moeite en leed. politieke opportunist meer is, zoals in 1952, maar dat hij, dank zij de invloed van Eisenhower, tot poli tieke rijpheid is gekomen. Zelfs zijn president zoveel invloed kan uit oefenen op de binnen- en buiten landse politiek men vroeger o' gen wij gelegenheid, het optreden Nixon aan een nauwkeurig on- zijn land. Hoe derzoek te onderwerpen. Laten we hem dacht/ blijkt hopen, dat het inderdaad in zijn de twee broers: voordeel uitvalt. Eens had de Goedheiligman de zwaarste baard ter wereld. Maar dit jaar zag en probeerde hij de nieuwe Braun Combi met tondeuse. Sint verloor z'n baard en hart in enkele tellen. Uit traditie draagt hij nu alleen op z'n verjaardag 0 f59.75-f49.75-f44.75 scheert 3X snelleren maiM schoon 28. Jess wachtte wat Muir zou antwoorden, maar ze wist al, dat het er niet meer toe deed, wat hij zou zeggen. Michael, hij kon het ijiet helpen en hij bedoelde het goed, had haar van de laatste kostbare momenten, die ze met Muir had kun nen samen zijn beroofd en dat was wel het erg ste. wat hij haar had kunnen aandoen. Als Muir accepteerde, betekende dat, dat hij be reid was mevrouw Boss te steunen in haar plan, ..geliefden niet te storen" en ze rilde bij die ge dachte. Als hij weigerde zou dat zijn vanwege de vijandige blik, die de beide mannen gewis seld hadden, toen ze elkaar herkenden en niet, omdat Muir zich er op verheugd had, nog enke le ogenblikken in haar gezelschap te kunnen door brengen. Dat had niet belangrijk kunnen zijn voor Ze hoorde hem weigeren koel en beleefd en zonder haar er in te betrekken. Hij moest vroeg op Quintains terug zijn en kon onmogelijk blij ven, zei hij. Toen reed hij weg en juffrouw Boss gaf uitdrukking aan haar teleurstelling, terwijl Michael aandrong op een verklaring van Jess. „Jess hoe zit dat? Heb je ooit zoiets meege maakt? Dat was die kerel van die veiling! De vent, die dat kastje kocht! Nu vraag ik je: hoe is dat in vredesnaam mogelijk?" HOOFDSTUK V Toen Michael weg was, besefte Jess met een gevoel van dankbaarheid, dat ze kans gezien had voor hem verborgen te houden, dat hij op zulk een ongelukkig moment was komen binnen vallen. Omdat ze hem in haar hart de schuld gaf van iets, wat hij waarlijk niet helpen kon, was ze extra hartelijk en vriendelijk tegen hem en toen zijn vri nd hem kwam halen voor de door Jane Arbor terugreis naar Londen zoals van tevoren af gesproken was was het een uitgemaakte zaak, dat Michael in de Iood van de zomer een weekeinde zou komen logeren. Hij moest natuurlijk het hele verhaal horen over Muir Forester en het toeval, dat Jess naar Quintains gevoerd had zodiat ze elkaar weer ontmoetten. „En nu ga je heel vriendschappelijk met die knaap om," zei Michael jaloers. „Dat zei ik je toch ik heb mevrouw Sea- combe regelmatig behandeld en toevallig ont moetten we elkaar vandaag in Norwich." Jess aarzelde, alvorens ze vroeg: Michael, je hebt toch niet tegen juffrouw Boss gezegd, dat jij en ik „Goede hemel, nee! Ik merkte pas, dat ze haar eigen conclusies getrokken had en mij voor jouw „jongeman" aanzag, toen ze er mee voor de dag kwam bij jouw terugkomst. Ik heb wel laten merken, dat het een teleurstelling voor me was, dat ik je niet thuistrof, maar dat kun je me niet kwalijk nemen, want ik had er op gerekend, dat ik je zou kunnen je blij te „Ik was ook blij je te zién, Michael," zei Jess. Zolang ze hem geen kwaad deed met zijn vriend schap te accepteren, dacht ze, was die vriend schap iets waarvoor ze dankbaar mocht zijn. „Mag ik nog eens terugkomen?" „Ja, natuurlijk!" 'Zo kwam het, dat Michael in een tevreden stemming vertrok en met zijn vragen niet kwam op een terrein, dat Jess in ieder geval voor hem gesloten wilde houden. Het gesprek, dat Jess met Muir Forester over Petronella Tempton had géhad, was volkomen uit haar gedachten gegaan, maar ze werd er le vendig aan herinnerd, toen Petra haar, bij haar volgende bezoek aan mevrouw Tempton, met een stralend gezicht tegemoet kwam. „Mammie slaapt, maar u hebt zeker wel even tijd om mijn grote nieuws aan te horen?" smeek- „Ja, heerlijk nieuws bijna te mooi om waar te zijn. Ik krijg toch nog een kans om voor vee arts te gaan studeren!" „Petra, kind, wat vind ik dat fijn voor je!" „Ik wist wel, dat u dat zeggen zou, want mijn heer Forester heeft me verteld, dat ik het te danken had aan het feit, dat u hem verteld hebt, dat ik zo graag wilde gaan studeren. Ik moet volgend jaar toelatingsexamen doen voor de uni versiteit; dan heeft Mammie de hele herfst en lente nog om aan te sterken. O, ik kan u niet vertellen, hoe heerlijk ik het vind!" „Dat kan ik me voorstellen Het is een volko men verrassing voor je, maar precies wat je graag wilde, dat weet ik. En je moeder? Hoe vind zij het?" (Wordt vervolgd) Twee jaar contact onderwijs-bedrijhleven (Van een onzer redacteuren) Moeten de middelbare scholen in ons land aan beroepsvoorlich ting doen? En hoe moet dat dan? Dat waren de twee vragen waarop gisteren op Woudschoten bij Zeist ruim honderd leraren bij het voor bereidend hoger en middelbaar onderwijs (de meesten van hen rector of directeur) zich samen met mensen uit het bedrijfsleven hebben bezonnen. De conferentie was georganiseerd door de stichting Con tactcentrum Onderwijs-Bedrijfsleven, een stichting die twee jaar ge leden in de openbaarheid trad. Het contactcentrum is twee jaar ge leden in overleg met het onderwijs Vioor het bedrijfsleven in leven geroepen. In het bestuur is de helft der zetels inge nomen door vertegenwoordigers van het bedrijfsleven (werkgeversorganisaties, de Maatschappij voor nijverheid en han del), de andere helft door vertegenwoor digers van de Raad van leraren. (C.B.O.) wil was behoefte aan ontstaat, voorlichting ge instellingen van v.h.m.o. om trent het bedrijfsleven in de ruimste Want men weet bij het onderwijs r weinig van de omstandigheden waaronder in het bedrijfsleven gewerkt wordt af. En met de zich steeds meer differentiërende maatschappelijke struc tuur verschijnen al maar nieuwe func ties en beroepen, waar voor de buiten staander geen overzicht meer over te houden is. Voor twee dingen hoedt het C.B.O. zich angstvallig. Het mengt zich niet in de discussie over de juiste struc tuur van het onderwijs. Mochten tij dens de conferenties en studiedagen, onderwijsproblemen aan de orde ge komen zijn, dan werden zulke dis cussies begonnen door de onderwijs- waarbij de vertegenwoordigers of zo men wil: prop'aganda. Het trum wil nuchter zeggen: ,zo is het bedrijfsleven en niet: in het bedrijfs leven is het zó! Ongeveer zeventig procent van de .h.m.o.-scholen is bij het werk van het C.B.O. betrokken. 1015 procent van de docenten heeft conferenties en stu diedagen bezocht, zo 'deelde de voor zitter. mr. J Kroese mede in zijn over zicht over twee jaar C.B.O. In de praktijk vindt al heel lang op de middelbare school beroepsvoorlichting x_ tt_x js een van piezjerjge zy_ het rectoraat, zo zei men, dat de rector adviezen kan geven en mogelijkheden kan wijzen, waardoor men i afronding van kan meewerken de schoolarbeid. De vraag is wel, of de rector zich hieraan wel kan wijden. Heeft hij nog wel tijd om zich op de hoogte te stellen van de vakken .en richtingen in het maatschappelijke leven en bovendien nog van de eisen daarvoor? Daar komt dan nog bij, dat de documentatie, die men van het bedrijfsleven krijgt lang niet volledig is, zo zeiden de leraren. Algemeen wilde men geen specialist van bulten de school, die op gezette tijden zou komen voorlichten. De be roepsvoorlichting moet komen uit de kring van de docenten, op hun beurt voorgelicht door het bedrijfsleven. Deze mening had minister Cals eergisteren bij de opening van de conferentie al ge huldigd. Over de vraag welke docent zich hiermee zou moeten belasten, verschil den de meningen. Velen zeiden, dat het een specifieke taak van de rector is. En als zijn administratieve taak hem dat niet toelaat, dan moet er maar eer directie-assistent in ons schoolbestel ko men, die hem daarvan ontlast, zo zei eer stem uit het onderwijs. Anderen wezen op de „urenmentali- teit" bij leraren, wie het zwaar valt buiten de officiële betaalde lesuren zich met zaken betreffende de leer lingen bezig te houden Men kon zich er wel in vinden dat één of mee raren (minister Cals sprak van team) de rector bijstaan in zijn lichtende taak, als de verantwoorde lijkheid voor de beroepsvoorlichting maar bij de rector blijft berusten. Vanuit het onderwijs vroeg men C.B.O de algehele voorlichting en cumentatie op zich te nemen. Mr. Kroe se wilde dat wel, maar zei, dat dit buiten de oorspronkelijke grenzen het C.B.O. gaat Want dan zouden n het bedrijfsleven ook de voorlichting over de vrije beroepen en bijv. de uni versitaire studiemogelijkheden arbeids- in van het C.B.O. moeten worden, zaak heeft intussen de aandacht. Advertentie Bereczky komt terug op ontslagaanvrage Bisschop dr. Albert Bereczky, een van de leidende bisschoppen der Hongaarse Gereformeerde Kerk, die eergisteren zijn 'MitUubêy&.f Actifral-10 van PHILIPS -ROXANE Niet alleen A en D maar alle vitaminen die U nodig hebt. Een flacon van 100 dragees f2.88 OPGAVE PUZZEL NO. 76 KRUISWOORDRAADSEL HORIZONTAAL: 1 Langzamerhand, 7 Onwrikbaar, 8 Eenmaal, 10 Spil,-11 Jong dier, 15 Dier, 16 Doel van onderneming, 18 Pers. voornaamwoord, 19 Onmeetbaar, getal. 20 Modder, 22 Stad in de oudheid. 23 Telwoord, 24 Deel van de gevel, 25 Vervoermiddel, 26 Broeikas. VERTIKAAL: 1 Afgezonderd, 2 Tus senvoegsel, 3 Laatstleden, 4 Neon, 5 Dwaas, 6 Vinnig. 9 Bridgeterm, 12 Sprookjestoneel, 13 Vogel. 14 Tegelijk. 17 Oude heer, nn - voornaamwoord 24 Staatsman. aftreden bekendmaakte, is op dit besluit teruggekomen. Hij had nog zoveel blijken van ver trouwen ontvangen, dat hij meende de Hongaarse kerk te kunnen blijven die-

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2