Jlieuuie jTriitsriie (Courant Ike's ziekte „van lichte aard" Resolutie Nieuw-Guinea nu naar Assemblee Na aanvankelijk verontrustende berichten NAYO-topconferentie nu onzeker geworden Geen sprake van hartaanval Spreken levert moeite LONDEN EN PARIJS NIET GEHEEL VERZOEND Vrijspraak in moordzaak Nieuwland Algerijnse verkiezingen onder toezicht der V.N. Tweederden meerderheid werd weer niet gehaald I Gratis koopuur MLD-AVENGER KREEG MOTORPECH OP ZEE Prestatie maar ook de functie moet worden gewaardeerd Debat Drees-Scheps over lintjes WOENSDAG 27 NOVEMBER 1957 BUREAUS: Steenstraat 3"? Directie Redactie, Abonnemente: Advertentie-afdeling: Tel 31441 ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936- Achtendertigste jaargang no. 11121 W. J. ENSERINK CHR1STEL1JK-N ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken 05tfliihwstirl) is ghebleuett mya bart in tegljenspuet" Dwazen en fantasten ZIE PAGINA 9 HOEWEL DE ZIEKTE VAN EISENHOWER volgens het officiële medi sche bulletin, dat vannacht om twaalf uur op het Witte Huis werd uitgegeven, van lichte en voorbijgaande aard is, zal de Amerikaanse presi dent de N.A.V.O.-topconferentie, die 16 december in Parijs begint, niet kunnen bijwonen. De president, die aan een verstopping in een kleine tak van een hersenader lijdt, waardoor hij moeilijk kan spreken, moet voorlo pig rust houden. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft dan ook geïnformeerd of het mogelijk is de N.A.V.O.-conferentie uit te stellen. De permanente Raad van de N.A.V.O. zal morgen over deze kwestie beslissen. Een tweede mogelijkheid is, dat vice-president Nixon in plaats van Eisenhower zal gaan. De eerste berichten gisteravond over de ziekte van Eisenhower waren vrij verontrustend. Zij sloegen als een bom in financiële kringen in en de New Yorkse effectenbeurs reageerde dan ook scherp met koersdalingen. Vice-president Nixon, de minister van justitie en andere hooggeplaatste autoriteiten, die te maken hebben met wijzigingen in de regering, spoed den zich naar het Witte Huis. Pas te middernacht gaven de medici een ruststellender communiqué uit. De letterlijke tekst van dit communi- „De president lijdt aan een verstopping van een kleine tak van een hersenade: waardoor hij moeilijk spreekt. Er zij geen bewijzen van een bloeduitstorting i de hersenen of van een kleine storing va de hersenaderen. In de afgelopen 24 uu is de spreekmoeiljjkheid minder gewor den. De president aarzelt alleen nog maa wanneer bepaalde moeilijke woorden uil gesproken moeten worden. De lichamelijke kracht van de presi dent is normaal en hij mag wel lope Voor zjjn herstel is het beter, dat li thuis verzorgd wordt in plaats van een ziekenhuis. De president is heldi van geest en heeft met belangstelling r< ccnte gebeurtenissen besproken. De hui dige ziekte is van lichte en voorbijgaande aard. Wij zijn van mening, dat de oor spronkelijke aanbeveling, voor rust er vermindering van lichamelijke activitcil opgevolgd moet worden. Alle aanwezige doktoren en specialis ten met wie overleg is gepleegd, zijn h< erover eens, dat de president geen nieuw hartaanval gehad heeft en dat de huidige symptomen geen verband houden met zUn vroegere hartaanval." Hij zal zijn taak hervatten De eerste, die geruststellende medede lingen kon doen, was vice-president Nixon toen hij gisteravond laat het Witte Huis „Ik ben er volkomen zeker van, dat de president naar zijn bureau zal terug keren en zijn taak zal hervatten. Er wordt niet aan gedacht mij of iemand anders presidentiële bevoegdheden op te dragen. Eisenhower is in staat belang rijke regeringsbeslissingen te nemen." verzekerde Nixon. Wel was het mogelijk, dat Nixon ver gaderingen van het kabinet zou voor zitten, wanneer Eisenhower nog niet vol doende hersteld zou zijn. De vice-president roemde mevrouw Eisenhower, die gisteravond, terwijl zij wist hoe haar man eraan toe was. rustig heeft aangezeten aan het officiële diner, dat in het Witte Huis werd aangeboden aan koning Mohammed van Marokko. Geen hersenbloeding Het eerste medische bulletin, dat gisteravond om negen uur werd ge publiceerd, ging uitvoerig in op de ziekteverschijnselen, die zich bij de president voordeden. Maandag om een uur was hij na de koning van Marokko officieel ontvangen te hebben, naar bed ge gaan, omdat hij meende kou geval te hebben. Later op de dag ging hij weer naar zijn bureau, maar hield het niet lang vol. Verschillende doktoren werden ontbo den. Uit het onderzoek bleek, dat de temperatuur normaal was, de bloeddruk 130/80 en de pols 64 en regelmatig. Er waren geen abnormale symptomen Al leen was er een lichte moeilijkheid met het spreken. Een neurologisch onderzoek viel des avonds gunstig uit. De moeilijkheid met het spreken was minder geworden. „Dit bevestigt onze oorspronkelijke diagnose," aldus de medici, „dat zich een opstopping voordeed in een kleine tak van de middelste hersenslagader aan de linkerzijde. Op dit ogenblik kan nog niet worden vastgesteld of de huidige toestand ontstaan is door een prop of door een vaatkramp. Alles wijst erop, dat er niet van een hersenbloeding gespro ken kan worden." Reeds uit dit eerste bulletin, trok de perssecretaresse van het Witte Huis. me vrouw Wheaton, de conclusie, dat Eisen hower zijn functie als president kan blü- De staatssecretaris van buitenlandse zaken, drs. E. H. van der Beugel, heeft gisteravond de Amerikaanse ambassadeur in ons land, de heer Philip Young, de deel neming van de Nederlandse regering, in het bijzonder van minister-president dr. W. Drees, overgebracht met de znefcte president Eisenhower. De staatssecretaris heeft de ambassadeur verzocht, aai president de beste wensen voor een spoe dig herstel over te brengen. ZIE OOK PAGINA 11 Dr. Thomas Holenstein, chef het departement van sche zaken, is gekozen als honds president van Zwitserland. Dr. Holenstein is 61 jaar oud en ad vocaat van beroep. In 1954 werd hij in de Zwitserse regering ge kozen. De functie van honds president wordt ieder jaar door een ander lid van de regering uitgeoefend, terwijl de in functie zijnde president ook aan het hoofd van zijn departement blijft staan. Premier Macmillan van Engeland en premier Gaillard van Frankrijk zijn het na hun langdurige bespre kingen niet geheel eens geworden over de kwestie van de wapenleve ranties aan Tunesië. In het vrij vage gemeenschappelijk, communiqué dat na afloop van de confe rentie werd uitgegeven, staat slechts dat de regeringen regelingen zullen treffen om herhalingen van moeiiykhcder Het Haagse gerechtshof heeft van morgen vervroegd uitspraak gedaan in de geruchtmakende moordzaak uit Nieuw- en Sint Joosland. Het hof 'achtte het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd en sprak de ver dachte. de taxichauffeur Lou H.. des wege vrij. Niet bewezen werd ver klaard, dat hij de dertigjarige we duwe Sien Kodde-Roose door wur ging om het leven had gebracht. Hij werd onmiddellijk op vrijp voeten gesteld. De Middelburgse rechtbank had hem tot twintig jaar veroordeeld, nadat de officier van justitie twaalf jaar had geëist. De procureur-gene raal bij het gerechtshof had zater dagmiddag bevestiging van het rechtbankvonnis gevraagd. Dit is laten wij vurig hopen voorlopig de laatste foto waarop president Eisenhower tijdens een officiële plechtig heid staat afgebeeld. Die plech tigheid betrof de begroeting van koning Mohammed de Vijfde van Marokko, die voor een staatsbezoek aan de Ver. Staten maandag j.l. in Wa shington per vliegtuig arri veerde. Generaal Nathan Twi ning, voorzitter van het comité van stafchefs, was ook aan- R.A.F.-basis op Cyprus in brand Een felle brand in een hangar op de lieuwe basis van de RAF op Cyprus, Akrotiri, heeft een Canberra-straalbom- ienwerper totaal vernield en drie Venom- raaljagers zwaar beschadigd Men vermoedt, dat de brand het ge van sabotage door Griekse Cyprioten, daar het gisteren juist twee jaar geleden was, dat door de Britse gouverneur de noodtoestand voor het eiland werd af gekondigd. Koningin Juliana heeft gisteren in versum een bijeenkomst bijgewoond oud-ailummii van die Leidse uni versite Frankrijk wellicht akkoord Tweeënveertig stemmen voor I De Britse afgevaardigde, Allan Noble, steunde het Nederlandse sfandnnmt. Hii DE POLITIEKE COMMISSIE der Verenigde Naties heeft gisteravond laat de Aziatisch-Afrikaanse resolutie over het voortzetten van de onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië inzake Nederlands Nieuw Guinea met 42 tegen 28 stemmen bij 11 onthoudingen aangenomen. De re- Naar verluidt is Frankrijk bereid in te stemmen met verkiezingen on der internationaal toezicht voor een Algerijns parlement. Men verwacht, dat minister Pineau dit vandaag in de politieke commissie van de Ver enigde Naties zal meedelen, wan- hij daarin als eerste spreker optreedt in het debat over de kwes tie-Algerije. Pineau's plan zou inhouden, dat tijdens e verkiezingen de Franse troepen in Algerije gelegerd blijven. Frankrijk zou echter de toezegging willen doen, dat deze troepen „geïmmobiliseerd" zullen worden tijdens de aanwezigheid van 10 000 inter nationale waarnemer#. Er gingen gisteravond ook geruchten, at van Latijns-Amerikaanse zijde zal ■orden voorgesteld, het debat over Al gerije een jaar uit te stellen om het Franse plan te doen rijpen. dait Frankrijk geen bezwaar zal maken Jongen omgekomen bij gasvergiftiging In Haarlem is de twaalfjarige Doude Hamelimk diood op zijn bed aangetroffen Hij bleek te zijn overleden aan gasver giftiging. De jongen sliep in een kamer naast de keuken. Vermoedelijk is de gas slang door het verkeer lo&gertraltL tegen een officiële stap om ei stilstand in Algerije te bewerkstelligen Het Marokkaans-Tunesische bemidde linggaanbod wordt door de Franse rege ring echt" afgewezen, omdat zij het Al gerij nse onaJistische front niet presentatie, acht voor geheel Algerij. solutie zal nu worden voorgelegd ter een tweederde meerderheid nodig i Evenals beide vorige keri naar alle waarschijnlijkheid geen sprake van zijn, dat de assemblee zich uitspreekt voor een resolutie, die aan de Indoi slsche verlangens tegemoet komt. Voor de stemming verklaarde de Indo nesische afgevaardigde Ali Sastroamid jojo. dat „zijn volk niet werkeloos kaï toezien en dat geen macht ter wereld het kan weerhouden de Nederlandse Austalische uitdagingen met betrekking tot Iran te beantwoorden". Even daarna zei hij. dat mocht de i luie in de algemene vergadering tweederde meerderheid halen, dit licht de laatste poging van Indonesii jn om een vreedzame op lossing tot an dte brengen. De Nederlandse afgevaardigde, mr. C A. Schürmann, herhaalde nog eens dat Nederland altijd ook voordat Indo- zelfstandig werd Nieuw-Guinea -part bestaan heeft toegedacht Ne- I derland had met Indonesië onderhandeld totdat duidelijk was geworden, dat Indo nesië geen enkele oplossing wenste te aanvaarden, dan onvoorwaardelijke over gave van dit gebiedsdeel. Hij merkte op, dat als Indonesië aan spraak maakt op Nederlands Nieuw-Gui- de algemene vergadering, s voor aanvaarding. nea, omdat het deel is geweest van Ne- derlands-Indië, Indonesië evengoed Cey lon zou kunen opeisen. steunde het Nederlandse standpunt Hij zou willen, dat deze kwestie voorgoed uit de vergadering van de V.N. werd ge weerd. Dit zou de bevolking van weste- Vervolg zie pagina 11) voorkomen. Het overleg over deze kwestie wordt voortgezet. Macmillan heeft dus nog geen positieve garantie gegeven dat er geen wapens meer naar Tunesië zullen De Tunesiëre mogen wapens aanschaf fen. zo luidde heit commentaar op dtit ge deelte van he>t communiqué van de zijde van de Briitse gedelegeerde. om hun bin nenlandse veaügheiid te verzekeren. Dodh men is hot met Frankrijk eens, dat hier door nriet de Algerijnse opstandelingen :esteumid mogen worden. Macmilifan heeft GaiiMard op verscbÊQ- lende punten gerustgesteld. Zo staat in het communiqué te lezen: „De beide premiers hebben uiting gegeven aan hun overtuiging, dat Franikrijik zijn speciale verantwoorde lijkheden in Noord-Afriika zal blij ven dragen. Het heeft daar krachtens tradiitie een leidende positie en levert er een onmisbare bijdrage voor de ge meenschapen ij ke verdediging van de vrije wereld." Verwacht mag dus worden dat Enge land Franikrij'k rail steunen wanneer de kwestie-Algerije door de Verenigde Na ties wordt behandeld. Ook moet het Gaililard voldoening heb ben gegeven, dat Macmiillen hem heeft verzekerd, dat er geen sprake is van een Brit6-Amerikaanse suprematie in de N.A.V.O. De Britten en Amerikanen zul len in de Atlantische gemeenschap met de boventoon voeren op grond van hun voorsprong op kernfysisch gebied, be loofde Macmoililan. „De antwoorden, diie Harold Macmillan op de twee essentiële vragen over Noord - Afrika en de N.A.V.O. heeft gegeven," zo luidde het officiële Franse commentaar dan ook, „zijn van dlien aard, dat zij de Franse bezorgdheid wegnemen." Dinsdag voor Katwijk en Noord- wijk van 9.30—10.30 uur (Stempel 3) Voor Leiden en Rijnsburg van 10 10.30 uur (stempel 3) en van 3.30— 4 uur (stempel F). Elke dag 1 uur gratis kopen. KOOP U RIJK B. DE KONING LEIDEN NOORDWIJK GOEMAAT KATWIJK RIJNSBURG Een Avenger-verkenningsvlieg- tuig van de Marine Luchtvaartdienst van Valkenburg heeft gistermiddag boven de Noordzee motorstoring ge- (Van onze parlementaire redacteur) „Bij het verlenen van onderscheidingen moet geen rekening worden gehouden met de maatschappelijke welstand. Het doet niets ter zake of men twee hoog-voor of drie hoog-achter woont", zo zeide de heer Scheps(soc.) ongeveer bij de behandeling van de begroting van algemene zaken in de Tweede Kamer. Minister Drees ant woordde, dat er geen bevredigende oplos sing is te vinden voor het geven van onder scheidingen. Bij militaire onderscheidingen wordt geen verschil gemaakt in maat schappelijke standing. Maar bij andere onderscheidingen is het aldus de minister president niet onredelijk, dat men de func tie waardeert. Er is nu eenmaal schil in verantwoordelijkheid Minister Drees zeide voorts, jachtslot Hubertus niet vaak als oord voor ministers wordt gebruikt. In 1956 hebben acht ministers en één staats secretaris van de verblijven in dit jacht slot gebruik gemaakt. In totaal waren daarmee 124 verblijfdagen betrokken. Ook Nederlandse ambassadeurs en ge zanten kunnen zich tijdelijk op de Hoge Veluwe vestigen. Het totaal aantal logies- dagen bedroeg verleden jaar 598. In dat zelfde jaar heeft dit slot ruim 48.000 bezoekers getrokken. Het gebouw is in de eerste plaats voor de bezoekers bestemd. De leden van het kabinet, die zich ii jachtslot verpozen moeten 15 per betalen, exclusief de bedieningskosten De Tweede Kamer heeft gisteren de be groting van economische zaken z.h.s. aangenomen. Minister Zijlstra herhaalde nog eens, dat ondanks de omslag in de conjunctuur 't jaar 1958, 'n jaar van conso lidatie is, dat gebruikt moet worden voor hernieuwde economische opgang. Ook de begrotingen van de staatsmijnen en van het staatsgasbedrijf werden z.h.s. aan vaard. Naar aanleiding van een vraag van de heer Beerninkfc.h.), deelde minister Zijlstra mede, dat in ieder géval in de komende gasnota, en zo mogelijk eerder de Kamer zal worden ingelicht over de mogelijkheid van het gebruik van aard gas als brandstof voor personenauto's. De geredde bemanning van de marine Avanger die gisteren 30 mijl ten oosten van IJmuiden in zee stortte en door de Neeltje Jacoba behouden aan wal is ge bracht. Het waren luit.-ter-zee 2e klasse H. I.. Uurbanus, luit.- ter-zee 3e klasse R. J. J. A. van den Clooster Baron Sloet tot Everlo en korporaal C. P. J. van Kaam. Zij zagen kans het vlieg tuig in hun rubberboot te ver laten. Vuile melkfabriek veroordeeld De eeonomisohe politierechter in Mid delburg heeft de N.V. Fabriek van meük- produkten in Zierikzee veroordeeld tot f 1000 en de bedrijfsleider tot 100, waar van 60 voorwaardelijk. Deze enige melkfabriek van Sohouwen-Dusveland had vudüe machines gebruikt. Volgens het rap- kregen en is gezonken, nadat de be manning een noodlanding maakte op zee en zich in rubbervlotjes in veiligheid wist te stellen. Het toestel vloog in formartrie met twee andere Avengers en die gezagvoerd*-, lui- tenamt-ter-zee tweede klasse H. I. Uur banus. merkte op 30 mijil bewesten IJmui den, d'af het vermogen van de motor te rugliep. Hij maakte daarop een geslaagde buiklanding. De beide andere Avengers waarschuwden Valkenburg, waarop een Mariner, een Neptune en een helikopter opstegen. Via Scheveningen Radio werdén in de buurt varende schepen geailermeerd. De Nederlandse kustvaarder Ahoy uit Kampen was het eerste ter plaatse en nam de dirie bemanningsleden aan boord- Overgenomen door de reddingboot Neeltje Jacoba stapten zij enkele uren lateT in IJmuiden aan wal. Het was voor de 27- jariige gezagvoerder Uurbanus, de luite- nant-ter-zee tweede klasse R J. J. A van den Clooster baron Sloet tot Everlo en de 22-jarige korporaal-vliegituigmaker corLsbabel C. P. J. van Kaam „een bijzon der geslaagde redrifingstrainirig" geweest, zoals hun squadroneommandia.nt op Val kenburg dat later noemde. Taxichauffeur verdacht van overval in arrest De politie heeft een 38-jarige Amster damse taxichauffeur gearresteerd, die er van verdacht wordt in de nacht van vrij dag op zaterdag een Deense zeeman bij Rijswijk udt zijn auto te hebben gezet, na hem eerst van 500 te hebben beroofd. De Deen had naar Amsterdam gemoeten. DROOG WEER De Bilt verwacht tot mor genavond: Droog weer en over het al gemeen veel bewolking. Zwak ke tot matige westelijke wind. Weinig verandering in tempe ratuur. (Opgemaakt te 11.15 i zij besmeurd met „stinkende, 23 53 ZON EN MAAN Donderdag 28 november: zon op 8.23 u Maan op 12.45 i groen uitgeslagen melkresten". Vrijdag 29 november Eerste

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1