ïlieuiuo £cièsri)c (tfouraiil Kloof is te overbruggen V.S. meenden dat Fransen wapens zouden leveren Royale meerderheid akkoord met beleid van Gaillard Inbrekersbende veroordeeld Prof. G. Wisse (84 jr.) nog onverwachts overleden HOGERE PREMIE (f800) BIJ WONINGSPLITSING K.L.M.-vliegers hebben hoop 42 ontslagen bij textielfabriek Gemeentebesturen mogen huurprijzen vergelijken Debat over Nieuw-Guinea tot heden uitgesteld WOENSDAG 20 NOVEMBER 1957 BUREAUS. Steenstraat 37 Directie Redactie, Abonnemente: Advertentie-afdeling: Tel 31441 ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang no. 11115 CHRISTELIJK-NATWNAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken myn nar! in ifil is aHeblfljfli leaJjenspoct" Hallo, moeder.... hier hen ik.... ZIE PAGINA 7 I PINEAU EN DULLES ZIEN EEN OPLOSSING Onverstandig NA HET VRUCHTBARE GESPREK, dat de Franse minister van buiten landse zaken, Pineau, met zijn Amerikaanse ambtgenoot, Foster Dulles, heeft gehad, bestaat in Washington een goede hoop dat de breuk tussen Amerika en Frankrijk geheeld kan worden. Men gelooft zelfs, dat de kloof, die tussen Frankrijk enerzijds en Amerika en Engeland ander zijds is ontstaan, vóór de komende topconferentie in Parijs grotendeels overbrugd zal zijn. Hoewel Pineau en Dulles geen definitieve oplossing hebben gevon den voor de Tunesische kwestie, zijn zij het wel eens geworden over de manier, waarop het probleem kan worden opgelost. Zo zijn de ministers overeengekomen, dat Amerika tezamen met Engeland, Tu nesië en Frankrijk zal trachten maatre gelen te vinden, die voorkomen, dart de geleverde wapens in handen van de Al gerijnse opstandelingen zullen vallen. Er wordlt dus ernstig geprobeerd Frankrijk de waarborgen te geven, waarom het i vraagd heeft. .Inmiddels leek het gisteren nog r veel op een toenadering tussen Parijs Londen. Het Franse ministerie van b tenlandse zaken beschuldiige Selwyn Lloyd dat hij in zijn rede voor het Engelse La gerhuis bepaalde feiten betreffende de waipenzendingen naar Tunesië 1 zwegen, „Wat Selwyn Lloyd zei juist," ziei men op het Franse ministerie, „maar hij aei niet alles. Et zijn altijd verschillende manieren om de waarheid te Interpreteren." Lloyd had namelijk verzwegen. Frankrijk twaalf cn dertien novembei beroep op Engeland en de Ver. Staten had gedaan, tot een gezamenlijk standpunt Zo zag het er gisteren in Parijs uit tijdens de 24-uursstaking van het overheidspersoneel. Achter de hallen lag alle vuil dat een dergelijke markt nu eenmaal veroorzaakt, in grote hopen opgetast, maar niemand deed er iets aan. Tunesië te komen volle zekerheid te hebben, dat Tunesië wapens zou aanvaarden van Egyp te of communistische staten. „Maai Engelse en Amerikaanse vrienden zijn hier niet op ingegaan," aldus het mentaar van het Franse minister! Eensgezind door kwestie-Tunesië TAE FRANSE PREMIER Felix U Gaillard heeft gisteravond in de Nationale Vergadering het gevraagde vertrouwensvotum gekregen en daardoor de volmachten om krach tige financiële maatregelen te ne men. "Gaillard wist bij de afgevaar digden de juiste snaar te treffen, door niet over de toestand te spre ken, maar over de Brits-Ameri kaanse wapenleveranties aan Tune sië en dus over het gekwetste eer gevoel van de Fransen. Met 256 tegen 182 stemmen won Gaillard de stemming: slechts communisten en poujadisten hadden zich tegen hem ver klaard. Wel waren er vrij veel onthou dingen. De premier kreeg applaus van bijna alle politieke groeperingen, toen hij melding maakte van de Franse gebelgdheid over de jongste wapenleveranties aan Tunesië. Hij vroeg de Nationale Vergadering, het hem eensgezind mogelijk te maken, Frank- rijk's stem op het terrein van de interna tionale politiek „krachtig en zo nodig scherp" te laten horen. De Bossche rechtbank heeft gisteren de leden van een groep inbrekers die door heel Nederland hun „werkterrein" had den, veroordeeld. De leider van de groep, de buffetbediende F. H. uit Amsterdam, tegen wie vijf jaar met aftrek was geëi6t, werd veroordeeld tot drie jaar, de ser veerster M. van der K. uit Eindhoven kreeg wegens heling een jaar (ei6 drie Jaar), de metaalbewerker I. de K. uit Amsterdam een jaar, waarvan zes maan den voorw. (eis 1% jaar) en de kleer maker F. van de K. vier maanden (ei6 12 mnd., 6 voorw.). Ongeluk in Schotse mijn: 17 doden Zeventien mijnwerkers zijn om het leven gekomen bij een ontploffing in een mijn te Muirkirk in Schotland. Drie mannen moesten gewond in een ziekenhuis worden opgenomen. Door de explosie brak brand uit. die het de zeventien mannen onmogelijk maakte bijtijds de mijn te verlaten. Gaillard zei verder, dat het noodzake lijk is, de banden tussen de N.A.V.O.-le- den „die niet gehandhaafd kunnen blij ven indien er ernstige meningsverschillen zouden blijven bestaan" te versterken. „Wij wensen erkent te zien, dat Frankrijk het recht bezit, het Algerijnse vraagstuk op te lossen op de volgens haar meest ge schikte wijze". Terwijl Gaillard sprak, trokken duizen den stakende ambtenaren door de straten van Parijs. Onder hen waren veel onder wijzers. Inwilliging van de looneiser overheidsdienaren zou echter meer kosten dan de 101 miljard frank, die de regering uit nieuwe belastingen wil putten oi lege schatkist te vullen Verbeterde weekstaat van Ned. Bank De netto-deviezenreserve der Neder- landsche Bank is blijkens de weekstaal van 18 november met f 105 milioen ge stegen tot f 1072 min., dus boven de miljard. Voor een belangrijk deel is dit te danken aan de verdwijning vai post Nederlands schatkistpapier, w. guldenssaldi uit betalingsakkoorden ren belegd. Deze is van f 90.8 min. tot nihil verminderd mede door verrekeninj van het oversChot in de Europese Beta lingsunie over oktober ad f 85 min. De goudvoorraad bleef f 2649 min., zodat goud en deviezen van f616.7 min. tot f 3721 min. opgelopen is. Wissels, enz In disconto verminderden met f 11 min tot f 29,8 min. en komen langzamerhand weer op normaal peil. Voorschotten ln rekening courant stegen f 6 min. tot f 62,5 min., voornamelijk door vermeer dering bij de agentschappen. De meeste andere veranderingen zijn gunstig. De geldomloop daalde beneden de 4 miljard, namelijk met f 52 min. tot f 3952.8 min., het tegoed van het Rijk verbeterde van f 202,8 min. tot f 256,3 min., he saldo de handelsbanken met f 11 min. tot f 166,6 min., tijdens de betaling van dc woningbouwlening, waarop reeds was vooruitgelopen. Geldmarkt rustig, dag- :ld nog steeds 3''« Concertibele va luta daalden f 4 min. tot f 390,9 min. Per centage goud en deviezen tegenover di rect opeisbare verplichtingen steeg van 56.98 tot 67,28. Vakbeurs groenten en fruit open in R'dam In gebouw Emporium aan de Kipstraat te Rotterdam is gistermiddag de vakbeurs Groenten en Fruit 1957 geopend. Deze beurs, de eerste die wordt gehouden ten behoeve van de detailhandel in aardap pelen, groenten en fruit in de randstad Holland, is tot stand gekomen op Initiatief een drietal Rotterdamse handelaren. Zij is tot en met donderdagavond geopend. Naar de heer J D. Mol, voorzitter van federatie van detailhandelaren in zijn openingstoespraak meedeelde, ligt het in de bedoeling dat de vakbeurs een Jaar lijks terugkerend evenement zal worden. Indonesië gereed tot de aanval De waarnemend chef-staf van het Indo nesische leger, brigade-generaal Gatot Subroto heeft heden verklaard, dat het leger op „alle mogelijkheden" voorbereid is en slechts wacht op dc bevelen van het opperbevel (Sukarno) in verband met .le kwestie-Nieuw-Guinea. Dit uitsluitsel is giisteren gekomen, prompt na deze Franse onthulling. In verklaring van het Engelse ministerie van buitenlandse zaken werd gezegd, dat d«e eis van Frankrijk aan Tunesië, on alleen wapens uit het Westen te betrek ken, onverstandig was. Immers, aldus de Engelse reactie, een dergelijke voor\ de is onverenigbaar met de soeverei' van Tunesië. Foster Dulles verklaarde gisteren op zijn wekelijkse persconferentie, Amerika tot op het laatste ogenblik ge loofde, dat de Fransen zelf wapens Tunesië zouden leveren. Deze overtuiging was zo sterk geweest, vertelde Dulles, dat de Amerikaanse vliegtuigen, die op de basis Wheelus in Libië met wapens had geladen, waren gelost en naar dere bestemming waren gedirigeerd. Toen de wapens geleverd moesten worden, ren er geen vliegtuigen. Prinses Beatrix een maand lang naar de West Officieel wordt medegedeeld: Het be zoek dait prinses Beatrix volgend jaar op uitnodiging van de regeringen van Suri name en de Nederlandse Antillen deze rijksdelen zal brengen, teneinde met de verschillende aspecten van de sa« leving kennis te matteen, zal de gehele maand februari in beslag nemen. De Prinses zal als een der passagiers in een gewoon lijntoesfel der K.L.M, op 1 februari uit Nederland naar de Neder- >ndse Antillen vertrekken en op de 3e i Willemstad aankomen. Het verblijf op de Ned. Antillen zal tot 17 februari du- Op die datum begint het bezoek aan Suriname. Op 3 maart wordt de terugreis naar Nederland eveneens per K.L.M.- vliegtuig aanvaard. De Prinses zal op haar reis vergezeld worden door jonkvrouwe C. E B. Röell, hofdame van de Koningin, die eveneens tot het gevolg van de Koningin en de Prins der Nederlanden bij hun officiële bezoek aan deze rijksdelen behoorde, de ;ecretaresse van H.K.H., mej. mr. M. Meurs en de adjudant van de Koningin, kapitein-luitenant ter zee P. J. S. de pROF. Een kraan van een overslagbedrijf in Amsterdam maakte gisteren een verkeerde manoeuvre botste tegen een mast van het Costari- caanse schip Balmita, dat met erts geladen lag de mast brak af kwam op een der aanwezige arbeiders terecht en veroorzaakte een grote ravage. De man werd zwaar gewond naar een ziekenhuis overgebracht. 1I/TINISTER Klompé heeft de mo-woongelegenheid wier verhuizing r schikking komt. 1V-L gelijkheden tot het verlenen van bijdragen in de kosten, verbon den aan het vrijwillig beschikbaar stellen van woonruimte, aanzienlijk uitgebreid. Dit is vervat in schikking, die inmiddels ter kennis is gebracht van de gemeentebestu ren. Op 1 december treedt de beschikking in werking. De nieuwe beschikking voorziet rijksbijdrage van 75 pet, indien de go- meenten besluiten de kosten te vergoe den van degenen, die voorzieningen laten aanbrengen om voor meer gezinnen G. WISSE, oud-hoogleraar de theologische school der Christelijke Gereformeerde Kerken, is gistermiddag in de ouderdom van 84 jaar ten gevolge van een hart verlamming in het rusthuis te Doorn waar hij de laatste jaren woonde, overleden. Met hem is een markant figuur in het kerkelijk leven heen- Prof. Wisse werd 24 maart 1873 in Mid delburg geboren. Hij studteerde aan d< theologische hogeschool te Kampen er aanvaardde op 25-jariige leeftijd het pre dikambt bij de Gereformeerde kerk var Gouda. Vervolgens diende hij de Gere formeerde kierken van Amsterdam-Over toom, Leiden, Driebergen, Kampen, Bo degraven en voor de tweede maal Drie bergen. Als predikant van deze laatste gemeen te ging prof. Wisse in 1921 over tot de Christelijke Gereformeerde Kerken. Hij werd predikant te Arnhem en in 1926 te Utrecht. In dat jaar benoemde de Generale Synode hem tof lector aan de theologische school te Apeldoorn. In 1928 werd hij hoogleraar in de ambtelijke vakken der theologie, in de apologetiek en later ook in de geschiedenis der wijSbe- Na acht jaar nam hij ontslag als hoog leraar en vestigde zich opnieuw in Drie bergen. Wonende in deze plaats diende hij de Christelijke Gereformeerde kerk van Amsterdam-Oost. In 1941 vertrok prof Wisse naar zijn geboorteplaats Middel burg, waar hij predikant is geweest tot in zijn emiritaat op 1 mei 1946. Prof Wisse is vooral bekend geworden door zijn vele tjjdredes, die hij overal In land hield. Ongeveer 10.000 spreek beurten heeft prof. Wisse in zijn leven vervuld. Op politiek gebied was hij aanvankelijk de A.R.P. toegedaan. Laiter ging hij tot de S.G.P. over. Hij was op politieke bij eenkomsten een slagvaardig debater. RHODESIA WERFT BOUWARBEIDERS (Van een onzer redacteuren) Volgens een zegsman van het ministerie 'an binnenlandse zaken in Rhedesia heeft nen het plan in Nederland een wervings- :otie te beginnen onder de bouwvakar beiders. Hij verklaarde, dat dr. H. Hoo- genberk, hoofd van het bureau van de Nederlandse emigratiedienst in Salisbury, vandaag in Nederland zou arriveren, daar zijn verlof door te brengen, een advertentiecampagne zou voeren en ver der keuze en transport der emigranten >u organiseren. Op het bureau van de Emigratiedienst bleek men verbaasd over deze medede lingen. Voordat dr. Hoogenberk een actie beginnen, zou hij toch eerst overleg moeten plegen. Het is namelijk hoogst ongebruikelijk, dat een dergelijke functionaris op eigen houtje een wer- ingsactde voert Hatta wil kabinet leiden Hatta heeft volgens het socialistische dagblad Pedoman verklaard bereid te zijn de leiding op zich te nemen van een ka binet. vooropgesteld, dat de Pantja Sila (de vijf grondbeginselen van Sukarno) als grondslag van de staat wordt aanvaard. Hij zou dit hebben gedaan tegenover een delegatie van Zuid-Sumatra, welke 32 partijen en massa-organisaties vertegen woordigt. Deze overhandigde hem een re solutie. welke aandringt op een presiden tieel kabinet onder leiding van Sukarno, met Hatta als vice-premier of een zaken kabinet onder leiding van Hatta. Dit hangt samen met een felle strijd in de constituante over de vraag of de Islam of de Pantja Sila de grondslag moet wor den. De Islamitische partijen kozen voor de Islam, doch de Partai Nasional In donesia, de kleine Christelijke partijen en isten verzetten zich hiertegen. J. Spaans, hoofd vam het bureau huis vesting in Alkmaar, is benoemd tot bur gemeester van Rockanje. De benoeming gaat 1 december in. De heer Spaans is 9 juli 1912 geboren. Hij is Md van de Par tij van de Arbeid. Een en ander houdt in, dat men op grond van deze regeling voor de vol gende vergoedingen in aanmerking kan komen: ten hoogste 800 (voorheen 400) bij het vrijwellig treffen van voorzienin gen, waardoor samenwoning mogelijk wordt, of kan worden voortgezet, bijv. door het inrichten van een noodkeuken en het aanbrengen van een eigen toilet. Onder bepaalde voorwaarden kan dit, be halve voor gezinnen, ook gelden voor alleenstaanden, die een eigen huishou ding moeten voeren. 100 pet van de kosten van het in boedeltransport, volgens plaatselijke men. indien men zijn grotere vrijwillig ter beschikking stelt, alsmede een bedrag voor inrichtingskosten (hier onder niet begrepen de aanschaf van meubilaire goederen), gelijk aan ten laag ste 2/3 van de huurwaarde volgens de personele belasting van de in gebruik genomen kleinere woning of het kleinere woninggedeelte, en ten slotte een een malige tegemoetkoming van 100, indien opslag van meubilair noodzakelijk is. (Volgens de oude regeling werd bij ver huizing in totaal niet meer vergoed dan de huurwaarde van de verlaten woning). Minister Klompé heeft er de aandacht van de gemeentebesturen op gevestigd, dat vergoeding van kosten voor voor zieningen slechts kan worden gegeven, wanneer het vrijwillig gekozen oog merk voorzit om meer gezinnen woon gelegenheid te verschaffen. In de gevallen van verhuizing moet het in de eerste I plaats in de bedoeling liggen eraan mee Uit de kringen der beide vliegerorgani saties vernemen wij, dat vrijdag in Am sterdam een nieuwe algemene vergade ring wordt gehouden, uitgeschreven voor de leden van de Vereniging van KLM- vMegers en de KLM International Pilots Association, waarop de situatie, ontstaan na de besprekingen tussen minister Suur- hoff en de delegatie^ van de beide vlieger- organisaties, nader zal worden bekeken. Na de conferentie op het departement van sociale zaken blijkt de situatie min der „explosief" te zijn geworden. De vliegerorganisaties hebben goede hoop, dat zo snel mogelijk een-toestand zal ont staan, waarin plaats is voor construc tieve mogelijkheden om het ©alariscon- flict op te lossen. KLM vervoerde vracht van 20 min. gulden Een woordvoerder van de KLM heeft vanmorgen to Montreal bekend gemaakt .n het geheim een Jading van 6 ton verhandelbare effecten voor een totale waarde van bijna 20 miljoen gul den maandagnacht door een KLM-lijntoe- itel van Canada naar Amsterdam is •ervoerd. Een woordvoerder zei dat niemand van de passagiers aan boord van het vlieg tuig had geweten dat het tosteel een fortuin vervoerde, dat bestemd was voor de Banque de la Soclete Generale de Belgique te Brussel. Bij de N.V. Nico ter Kuile en zoon, textielfabrieken te Enschede, is aan 42 arbeiders ontslag aangezegd. Bij deze N.V. is een gebrek aan orders ontstaan, waardoor de produktie moet worden ingekrompen. De ontslagenen zijn werknemers van verschillende afdelin gen. Met het arbeidsbureau wordt onder handeld om de betrokken arbeiders bij andere bedrijven te werk te stellen. Onschuldig vijf jaar gevangen Australisch Nieuw- Gutoea heeft vijf Jaar onschuldig gevan gen gezeten voor een moord, en machtigs groep inboorlingen uit zijn afgelegen dorp had namelijk met medewerking van de echte moordenaar besloten, dat de man de 6ohuld van de moord od zich moest hij had dit niet durven wei geren. Toen hij echter vijf jaar gevangen was. vertelde hij de gehele zaak aan een hoog ambtenaar, die de gevangenis be zocht, daar er afgesproken was, dat hij aar vijf jaar zou zitten. Hij is nu vrijgelaten en zal waarschijn lijk schadevergoeding ontvangen. De echte Bepaling opslag van na-oorlogse woning we tbouw "TJE GEMEENTEBESTUREN mo- U gen zelf bepalen, op welke wijze zij de huurprijzen van na-oorlogse woningwetwoningen willen verge lijken met de gemiddelde huurprijs -an soortgelijke woningen, die op 1 augustus met 25 pet werd verhoogd. Men dient bij deze vergelijking uit te gaan van de woonwaarde, die Tot het laatst vam zijn leven ging hij uit preken. Enkele weken geleden hield prof. Wisse in de Koninginnekerk te Rotter dam zijn laatste tijdirede. Deze handelde over dc kunstmaan. Deze tijdrede ver scheen in druk en zal ook in het Engels worden uitgegeven. Van zijn hand zijn ruim honderd gro tere en kleinere werken vam apologeti sche aard verschenen Enkele jaren gele den verschenen zijn memoires. Veel heeft prof. Wisse gewerkt voor de Protestanten De verdiensten van prof. Wisse vonden erkenning in zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau en tot lid het Zeeuws Genootschap der Weten schappen. Ook was hij drager van het mo- bilisatiekruds. Het ligt In het voornemen de teraarde bestelling van prof. Wisse te doen plaats hebben op a.s. zaterdagmiddag te Doorn. De plechtigheid zal worden geleid door prof. J. J. v. d. Schuit, em. hoogleraar te Utrecht en vriend van de overledene. Amerika zal misschien stemmen over een resolutie TTET DEBAT over Nederlands Nieuw- Guimea to de politieke commissie van de algemene vergadering der Ver enigde Naties i6 gisteravond niet doorge gaan. maar uitgesteld tot hedenmiddag half vijf. Dit geschiedde om de afgevaar digden in de gelegenheid te stellen de ontwapeningsbesprekingen im de - vergadering bij te wonen, daar deze langer hadden geduurd dan men ve wacht had. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Dulles heeft laten doorschemeren, dat de mogelijkheid niet geheel uitgesloten Is van Ameri kaanse deelneming aan de stemming over een resolutie. H(J zeide namelijk gisteren dat de Verenigde Staten zich In deze aangelegenheid zouden af zijdig houden en dat de argumenten voor en tegen vrijwel met elkaar In evenwicht waren. In standpunten was er v< de Staten voldoende een positief standpur (cn behoeve van een dus zouden, naar h|| Verenigde State onthouden, maa afhangen van d< i zich een van beide >r de Verenig- ■anlciding zelf in te nemen der partijen, 'erwachtte, dc in stemming enigermate :r resolutie. West-Irian Het Indonesische kabinet heeft de be noeming goedgekeurd van zes leden in de constituante, die de provincie „West- Irian" moeten vertegenwoordigen, o.a. de gouverneur dier provincie Zainal Abidin Sjah, die tegen de wil van de bevolking benoemd werd. De provincie bestaat thans uit een klein gebied nabij Nederlands Nieuw-Guinea. doch dit laatste wordt door Indonesië ook tot de provinaie „West Irian" gerekend. o.m. tot uiting komt in woongerief en ligging. De minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid heeft deze richtlijnen uit gegeven om evenwichtige huurverhoudin- gen tussen na-oorlogse woningwetwonin gen en oudere woningen te bevorderen. De gemeentebesturen kunnen complexen nieuwe woningen vergelijken met com plexen vooroorlogse woningen. Men kan deze ook toetsen aan een complex ver gelijkbare woningen, waarvoor steun ia verleend op voet van de beschikking wo- nlngwetlbouw 1948. In de aldus vast te stellen normen die nen dan kwalitatieve verschillen tussen dc voor- en na-oorlogse woningen tot uit drukking te worden gebracht. B(j een emende grootte van dc woningen zal zekere vermindering in de nonnen noodzakelijk zijn. Huurprijsverhogingen van minder dan 25 per week mogen achterwege worden gelaten en men mag de na vergelijking ontstane huurprijzen cp 25 ct. per week aar beneden afronden. Indien gemeenten al hogere huurprijzen hebben opgelegd aan hun huurders, mo gen zij op grond van deze richtlijnen als zou blijken, dat de prijs teveel is ver hoogd nu reeds voorlopig overgaan tot terugbetaling van het verschil. A. J. A. Baltussen, burgemeester van Appelterm, is benoemd bot burgemeester van Papenburg. Zllverprijs volgens H. Drijfhout en Zoon verlaagd tot f 109,40-114.90 per kg fijn (oude notering f 110,40-115,90). WEERBERICHT DROOG WEER De Bilt verwacht tot morgen- avond: Droog weer met hier en daar enkele opklaringen. Vannacht plaatselijk lichte vorst Morgen overdag dezelfde tem peraturen als vandaag of iets igere. Meest zwakke zuidoostelijke wind. Donderdag 21 november. Zon op 8.13 ur. onder 16 44 uur; maan op 7.45 uur, nder 16-48 uur. Nieuwe maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1