Jlieuwe £eiitsrl)c (Courant AMERIKA IS ALLEMANSVRIEND Nieuw-Guinea heden in politieke commissie der Verenigde Naties Sukarno dreigde met ppiHMM,'. swimt «IWBHHH||M| met kracht geweld?) Frankrijk was op de hoogte van wapenleveranties Russisch materiaal zal niet worden aanvaard Franse ambtenaren staken 24 uur NEDERLANDSE DELEGATIE WACHTTE TEVERGEEFS D Prof. Zijlstra: Samengaan A.R. en C.H. nodig DINSDAG 19 NOVEMBER 1957 BUREAUS. Steenstraat 37 Directie Redactie, Abonnementei Advertentie-afdeling: Tel 31441 ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter Familieberichten f 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening SR936. Achtendertigste jaargang no. 11114 CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Foor Leiden en Omstreken is Qheblfuett myo in tefjljenspoer Raad hield het midden ZIE PAGINA 3) ,5, 1 "TfANDAAG ZULLEN DE INDONESISCHE EISEN inzake Nederlands Nieuw-Guinea door de politieke commissie van de algemene ver gadering der Verenigde Naties behandeld worden. De groep Aziatische en Afrikaanse landen heeft reeds een resolutie opgesteld, aan Nederland en Indonesië wordt gevraagd het overleg over de status van dat gebied te hervatten. Verder wordt aan de voorzitter der vergadering verzocht de gang van zaken te volgen en te zijner tijd aan de vergadering rapport uit te brengen. Australië heeft tegengesproken, dat Australische troepen gelegerd zijn te Merauke. Wanneer de politieke commissie de resolutie bij meerderheid van stemmen mocht aannemen, komt deze in de algemene vergadering zelve, doch daar heeft zij een meer derheid van twee derden der stem men nodig. Nader wordt gemeld, dat zestien landen de resolutie hebben opgesteld, namelijk Afghanistan, Birma, Ceylon, Egypte, Ms rokko, Nepal, India, Indonesië, Perzi Irak, Jordanië, Saoedi-Arabië, Soedai Syrië, Tunis en Jemen. De behandclin van Nederlands Nieuw-Guinea zal var avond 9 uur Nederlandse tijd beginnen. Volgens westelijke diplomaten zou c voorgestelde resolutie niet de vereiste meerderheid van twee derden der stem- Subandrio en Dulles De Indonesische minister van buite landse zaken Subandrio heeft gisteren drie kwartier lang een gesprek gehad met zijr Amerikaanse ambtgenoot Foster Dulles ei hem steun gevraagd voor Indonesiës eis inzake de soevereiniteit over Nederland: Nlcuw-Guinca. Naar aanleiding van di' gesprek zeide Subandrio in een onder houd met de pers: „Naar mijn mening is het in het algemeen moeilijk Verenigde Staten in dit probleem partij te kiezen, daar alle drie de landei donesië, Nederland en Australië, van groot belang zijn voor de Verenigde Staten. Ik kan dat standpunt goed begrijpen". Subandrio beweerde bezorgd t< voor mogelijke militaire verwikkelingen tengevolge van de jongste Australisch-Ne- derlandse verklaring inzake Nederlands Nieuw-Guinea. „Ik betreur deze verkla ring ten zeerste. Ik ben niet zeker dat zij geen militaire betekenis heeft. Als dat zo is, zou dat heel erg zijn", zeide hij. „Kracht." Vervolgens vroeg men Subandrio naar de gisteren door Sukarno voor een massa bijeenkomst afgelegde verklaring, dat men de Nederlanders met „kracht" uit Neder lands Nieuw-Guinea moet verdrijven, wanneer de V.N. geen resultaat zouden brengen. Het was namelijk niet duide lijk of het door Sukarno gebruikte woord „geweld" of „energie" betekende. Su bandrio beweerde, dat „geweld" geen mi litair geweld behoeft te zijn en wees op middelen als verbreking van diplomatieke betrekkingen met Nederland of economi sche sancties tegen het Nederlands bezit in Indonesië. Tevens spiegelde hij voor, dat mogelijke onderhandelingen met Ne derland behalve over Nieuw-Guinea ook over economische kwesties zouden kunnen gaan. Massa-bijeenkomst De massasamenkomst te Djakarta, waar Sukarno sprak, werd bezocht door wel honderdduizend opgetogen en juichende jongelieden die spandoeken droegen met opschriften als: „Hollanders maakt, dat je weg komt uit West-Irian". Geen en kele Europeaan waagde zich gisteren op straat en weer waren alle buitenlandse gebouwen beklad. Winkels, regeringsge bouwen, zaken en garages waren gesloten. Sterke afdelingen soldaten en militaire politie waren op de been. De bijeenkomst nam een motiie aan, die aandrong op nationalisatie van belang rijke Nederlandse ondernemingen, beëin diging van de toelating van Nederlanders, verwijdering van werkloze Nederlanders, niet-toelating van Nederlanders ais advo- tiiet-vi zing i Hatta bleef weg Hatta heeft zich niet op de bijeen komst laten zien. Tevoren had Su karno hem nog opgebeld, doch op het laatste ogenblik verontschuldig de Hatta zich. daar hij verhinderd was. Hij liet een boodschap voor lezen waarin hij aandrong op een staking van vijf minuten om de ge dachten bij Nieuw-Guinea te be palen, en kritiek leverde op het be kladden van gebouwen. Zie ook pagina 5 zouden wij dit aanbod van de hand wijzen." Aldus citeert een Italiaans blad de zoon van president Habib Bourguiba, Tunesisch ambassadeur Rome. Het is de Russische politiek, zo zei Bourguiba, bij een land te in filtreren door een aanbod van wap'enleveranties of economische hulp. Vervolgens dringt Rusland zich bij dat land binnen. Wij zijn niet van plan goed te vinden, das Rusland dat ook bij Tunesië doet. Van een dergelijk aanbod is overigens zulks in strijd met wat eerder bericht werd geen sprake. Bourguiba Jr. vertelde verder, dat Tu- zal worden vervangen door een Brits nesië Frankrijk op de hoogte heeft ge houden van elke stap die werd gedaan by de onderhandelingen over de Engels- Amerikaanse wapens. De plotselinge ont steltenis van FrankrUk over de leveran ties van vorige week is dan ook volsla gen onbegrOpeiyk, zei hij. Onderscheid Inmiddels is gebleken, dat Frankrijk, ondanks het csherpe meningsverschil met Engeland en Amerika, niet van plan is de banden met de N.A.V.O.-bondgenoten te verbreken. Maar wel, zo verneemt Reuter in Parijs zal de Franse regering o-ndersoheid maken in haar betrekkingen met Engeland en de Verenigde Staten. Men is in Pa-rijs ge neigd de Amerikaanse .autoriteiten mei al te hard te vallen over de wapenzendin gen naar Tunesië. Ten slotte heeft Ame rika tijdens de Suezcrisis ook in deze geest gehandeld. Maar wat Engeland be treft Ligt de zaak anders. Waar men voor al tegen gekant is en dat is de achter grond van vee! kritiek op Engeland is dat de Amerikaanse leiding in de N.A V O Massamoordenaar een kannibaal Edward Gein, een 51-jarige zonderling te Pladnfield in de Amerikaanse staat Wisconsin, heeft de politie bekend „wel licht" tien vrouwen te hebben vermoord. Men heeft stoffelijke resten in zijn afge legen boerderij gevonden. In de slaap kamer en de keuken trof de politie een lugubere verzameling mensenbeenderen aan. De man wordt verdacht van kanni balisme. De politie kwam op het spoor van de moordenaar, toen zij zocht naar de ver dwenen weduwe Bernice. Het lijk van de rage vrouw werd verminkt aange troffen op Geins boerderij De man heeft toegegeven, „verscheidene jaren achter in" te hebben gemoord In zijn huis zijn ik kiinderkleertjes gevonden. Nieuwe Amerikaanse krachtbrandstof Amerikaanse geleerden in Texas hebben ïn nieuwe brandstof van grote energie ontwikkeld, die straalvliegtuigen en raket ten in staat zal stellen verder, hoger en doeltreffender te vliegen. De naam van de brandstof is „Hioal". Het is een vloeibare verbinding van bo rium, koolstof en waterstof. Pineau in V.S. De Franse minister van buitenland* zaken, Pincau, Ss gistermiddag in de Ver. Staten aangekomen om daar met minist van buitenlandse zaken Dulles te spreki over de Franse bezwaren tegen de Bril Britse gewonde nog in gevaar de heer Mould, de die bij het vliegongeluk nabij Merauke zwaar gewond werd. was heden bevredi gend hoewel het levensgevaar nog niet volkomen is geweken. De directeur-ge neesheer van het ziekenhuis te Hollandia, dr. J. J. S. de Vries, is heden naar Me rauke vertrokken teneinde de heer Mould morgen te begeleiden bij het vervoer per vliegtuig naar Hollandia. De eerste ge neeskundige hulp is zondag aan de heer Mould verleend door de chirurg dr. Wes ter, die indertijd ook de slachtoffers de Neutron en de Martin Marmer heeft behandeld. Nederlands-Britse defensiecommissie Minister Staf en zijn Britse ambtsgenoot van defensie, Duncan Sandys, hebben gis teren te Londen besloten, een commissie te stellen van burgerlijke en militaire Brtegenwoordigers der beide landen. De commissie krijgt tot taak, binnen ;t kader van de Westeuropese Unie en de N.A.V.O. te werken voor nauwere sa cking op defensiegebied. Engeland heeft met Frankrijk en Duitsland al eer- dergelijke regeling getroffen. Er jveneens een Frans-Duitse com missie. De Nederlandse ambassadeur in Londen, r. D. U. Stikker, woonde de besprekin gen bij. Loonstaten vervalst f 30.000 verduisterd De rechtbank te Arnhem heeft heden morgen de 38-jarige personeelschef J. G. uit Tiel conform de eis veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf met af trek. De man stond terecht terzake van vervalsing van loonstaten in dienst van een Tielse mctaalwarenfabrlek. Hij zou zich in de loop van drie en een half jaar tienduizenden guldens (volgens verdachte f 30 000, volgens de directie bet dubbeh bedrag) hebben toegeëigend door mindei uit te betalen dan op de looniysten wai geboekt. 'apenzendingen Pineau deelde mee, dat hp zal probe ren van Dulles een garantie te krygei dat de wapenzendingen beperkt zullen blpven. Ook zal Pineau waarborgen gen, dat de wapens niet in handen komen van de Algerpnse opstandelingen. Toen men de Franse minister vroeg waarom zijn '.and niet tevreden was ode belofte van president Bourguiba, dat de wapens alleen door het Tunesische leger gebruikt zouden wonden, zei Pi neau: „Indien u de toestand in Tunesi kent, zult u inzien, dat Bourguiba mie verantwoordelijk kan worden gesteld, in dien de Algerijnse opstandelingen deze wapens in handen krijgen," Selwyn Lloyd Selwyn Lloyd, de Britse minister buitenlandse zaken, heeft gisteren in Lagerhuis betoogd, dat het leveren wapens aan Tunesië niet in strijd is met de Atlantische solidariteit. Immers, wij proberen de belangen van het Westen te beschermen door Tunesië er van te weer houden Russische wapens te aanvaarden. De Britse minister van buitenlandse za ken heeft het afgelopen weekeinde infor meel aangeboden deel te nemen aan het gesprek, dat Pineau vandaag met de Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken, Dulles, zou hebben. Maar Pineau voelde er niet veel voor, dat Selwyn Lloyd bij het gesprek zou zijn. Ook uit het feit dat de Franse premier Gadllard geweigerd heeft in te gaan op de sug gestie van de Britse premier Macmiilan een bespreking in Parijs te hebben, blijkt hoe gespannen de verhouding tussen En geland en Frankrijk nog is. Twee uur lang heeft het Deense vliegveld Kastrup in ernstige ongerustheid verkeerd over het lot van een lijnvrachttofi stel van de British European Air ways. Het vliegtuig had reeds con- I met de verkeerstoren en wilde landen Plotseling echter hoorde men niets meerTwee uur later vernam men dat het een noodlan ding had gemaakt in de buurt van Kopenhagen. Hoewel het toestel vrijwel vernield werdkwamen alle inzittenden met de schrik vrij. FRANKRIJK wordt vandaag op nieuw getroffen door een st; king. Ditmaal hebben de ambtenaren 24 uur het werk neergelegd in ver band met hun eisen tot loonsver hoging. De spoorwegen doen nu niet mee, de gas- en elektriciteitsbedrij ven ook niet, maar met de water voorziening zou het vandaag droevig gesteld zijn. De vier vakbonden, waarin het niet administratieve personeel van Air Franc» is georganiseerd, hebben hun leden op geroepen eveneens 24 uur te staken Op de Parijse vliegvelden Orly en Le Bour- get begint de actie woensdagmorgen Op andere vliegvelden wordt vandaag staakt. Als proef slaagt Vervroegde start V.S.-kunstmaan De eerste volledig met instrumenter uitgeruste Amerikaanse kunstmaan, za misschien al in januari worden gelan ceerd in plaats van in maart, zoals het plan was. Het hangt af van het si van de proeflancering in december. Dan gaat een „proefmaantje" van derhalve kg en met een doorsnee 15 cm de ruimte in. De echte satelliet zal een middellijn hebben van 50 ci Kauffman belde plotseling af ONDERHANDELINGEN tus- n Nederland en West-Duits- land zijn gistermiddag plotseling niet doorgegaan. Het uitstel, op ver zoek van de Duitsers, was voor de Nederlandse delegatie een grote ver rassing. De Nederlandse delegatieleden zaten namelijk al aan de conferentietafel in de Trèveszaal in Den Haag, toen professor Kauffman uit het Kurhaus in Schevenin- gen opbelde en vroeg de conferentie tot orgen half tien uit te stellen. Als reden gaf hij op: technische moeilijk- heden. Vanmorgen zijn de besprekingen :hter begonnen. De Duitse onderhandelaars waren gis teren in de loop van de voormiddag in Girard. Een Japanse rechtbank heeft gisteren de Amerikaanse sergeant Girard, isohuldigd van doodslag op een Japanse ouw, voorwaardelijk veroordeeld tot :n gevangenisstraf van drie jaar met een proeftijd van vier jaar. Den Haag bijeengekomen. Gistermi hebben zij onder leiding van prof Kauffman vergaderd. In Bonn was gisteravond het nli over het uitstel van het overleg nog niet ontvangen. Men verklaarde dan ook niet te weten waarom de besprekingen een waren uitgesteld. Engeland stelt Egypte niet schadeloos Engeland heeft gisteren officieel iedere verplichting van de hand gewezen, om Egypte schadeloos te stellen voor de ver liezen geleden tijdens het Brits-Franse militaire optieden van het vorige jaar in het gebied van Suez. Een woordvoerder van de Britse rege ring verklaarde dat men tijdens de En gels-Egyptische besprekingen in Rome dit punt dan ook zaïl laten rusten, omdat de standpunten van beide landen te zeer uit eenlopen. onder de ongeveer een miljoen regerings ambtenaren over hun salarispeil. Hun koopkracht zou ver zijn achtergebleven bij de 6nel gestegen kosten van levens onderhoud. De staking verliep vanmorgen rustig. Er patrouilleerden door Par(Js wat meer politiemannen dan normaal en de vuilnis emmers bleven vol langs de weg staan, omdat de gemeentereiniging, hoewel zy niet tot het overheidspersoneel behoort, toeh aan de staking deelneemt. Ook de schoolkinderen konden door de staking thuisbiyven, omdat de scholen zün gesloten. Russen verwerpen nieuw plan De westelijke Grote Drie hebben gis teren ingestemd met een voorstel van India en enkele andere neutrale landen, om de huidige ontwapeningscommissie niet met tien maar met veertien leden uit te breiden. Men beschouwde dit als een tegemoetkoming aan de verlangen» van de Sowjetunie, die heeft gedreigd d» toekomstige ontwapeningsbesprekingen ta boycotten, wanneer de commissie niet wordt uitgebreid. Toch blijkt ook deze tegemoetkoming voor de Russen onaanvaardbaar. Koez- netsof, de plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken van de Sowjetunie, noemde het vo-.stel, waardoor de com missie dus zou worden uitgebreid tot 25 leden, onvoldoende, omdat zestien van de 25 landen tot het westelijk blok zou den behoren. Volgens de Russen dienen van de ont wapeningscommissie alle 82 V.N.-landen lid te zijn. Mocht dit niet mogelijk zijn, dan moet tenminste de helft van het aan tal leden tot de communistische of neu trale landen behoren, aldus verklaarde d» Russische minister Vandaag zou de Algemene Vergadering van de V.N. zich met de uitbreiding van de ontwapeningscommissie bezighouden. In Parijs hotel zes Algerijnen gedood Een groep gewapende Algerijnen is de afgelopen nacht een Noord afrikaans hotel in de Parijse voor stad Bondy binnengedrongen en heeft het vuur geopend op een aan tal landgenoten. Zes van hen kwa men om het leven. De .aanslag maakt deel uit van de strijd tussen twee Algerijnse nationalistische organi saties. MENU VAN DE DAG NEEM BLIKGROENTEN tn 4 minuten klaar op tafel f Nederland dringt aan op meer hulp achtergebleven gebieden Nederland heeft gisteren in de economische commissie van de Algemene Ver gadering der V.N. aangedrongen op de Instelling van een speciaal fonds voor leningen en schenkingen aan minderontwikkclde gebieden. De Nederlandse afgevaardigde, de heer G. J. M. N. Ruygers noemde een dergeiyk fonds niet voldoende om geheel aan de behoefte van deze gebieden te voldoen. Maar In ieder geval Is het naar zyn mening een stap in de goede richting. Nederland is een van de elf landen die een resolutie hebben ingediend, waarin de instelling van een byzonder fonds wordt gevraagd. Het fonds zou moeten worden gevoed met vrywillige bydragen van regeringen en particuliere instellingen en zou in januari 1960 moeten functioneren. Prof. dr. J. Zijlstra, minister van eco nomische zaken, heeft gisteravond in Utrecht op een vergadering van de cen trale antirevolutionaire kiesvereniging Nederland en Oranje verklaard, dat hij behoort tot diegenen, die het samengaan van A.R. en C.H. nodig achten. De theo logische verschillen in de vorige eeuw kunnen ons niet meer inspireren. De jon geren kennen deze verschillen niet meer en willen ze ook niet kennen, zei prof. Zijlstra. Samenwerking tussen Gereformeerde politieke partyen, graag, maar deze mag niet staan in het «eken dat geformeerd tykt, hetgeen in wezen het aanvaarden van de liberale beginselen is, aldus spreker. Hij zeide voorts een uitlating van dr Hommes op de onlangs gehouden verga dering van de stichting „Johannes Al- thusius", nl. als zou men meer hebben aan enkele teksten uit de bijbel, dan de ingewikkeldheden van de SER. ei Stichting van de Arbeid, niet onw sproken te willen laten. „Wij mo geen bijbelteksten gebruiken als vlucht; uit de werkelijkheid, want hoe Ingewik keld de samenleving ook is, we hebben ermee te maken, omdat wc er middenin staan", aldus prof. Zijlstra. Hij was van mening, dat we moeten bouwen aan de samenleving en hij zou zich verheugen als we dat souden kunnen gaan doen in reformatorische eendracht. In het Hollandse landschap, ar zomers de duizenden stedelingen ontspanning zoe ken van de jacht van het leven, is de rust weergekeerd. Kaal zijn de bomen en grauw is de hemel, maar weldadig is de rust waarin vier smetteloos witte zwanen door het water glijden Achttien negers door blikseminslag gedood Achttien Afrikaanse negers zijn ln de nachit van zondag op maandag omgeko- tijdens een hevige storm In de buurt Durban (Zuid-Afrika). Alle achttien kwamen om door het inslaan van de bliksem. Een groot aantal hutten ging in vlammen op. Gestapo-leider Rudolf Diels verongelukt Hitler's eerste Gestapo-chef, de nu 57- jarige Rudolf Diels, heeft zichzelf zon dag per ongeluk doodgeschoten. Zijn jachtgeweer ging af toen hij uit een auto stapte. Diels werd in 1933 door de toenmalige premier van Pruisen, Hermann Goring, benoemd tot hoofd van de geheime politie der -nazi's. Een jaar later gaf hij zijn functie op omdat hij weigerde, dossiers aan te leggen van mensen, die uit de weg moesten worden geruimd. Na hem bouwden Himmler en Heydrich de Ge stapo op tot de gevreesde organisatie, zoals wij die hebben gekend. Diels werd tegen het einde van de oorlog na onenigheid met Hitier en Göring gearresteerd. Tijdens de proces sen te Neurenberg trad hij op als getuige a charge. Politiemacht. Japan, India, Pakistan en Zweden hebben met zestien andere leden der V.N. een resolutie Ingediend, die be oogt de internationale politiemacht na het einde van dit jaar in stand te houden. De resolutie zal deze week ln de Algemene Vergadering worden besproken. De Lampongs. Produktie 10 mmd. 348 (343) to<n droge rubber. Oost-Borneomy. Produktie 10 mnd. 57.074 (v.j. 64.784) kgrt. steenkool en 67.700 (73.700) olie. WEERBERICHT Afnemende mistkansen De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met f, in het algemeen veel bewol- king en hier en daar mist. Matige tot zwakke wind tus- I-■ sen oost en zuidoost. Dezelf- de temperaturen als vandaag of Iets lagere. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Woensdag 20 november: zon op 8.10 uur, onder 16.45 uur. Maan op 6.30 uur, onder jur. Op 21 nov. nieuwe maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1