Jlieutue £cihsct)c (foumnl VERDERE PRIJSDALINGEN Stijging was voor lage inkomens zware druk Premier Gaillard misschien niet naar topconferentie „Eerst dienen problemen opgelost te worden" Indonesië wil bemiddeling inzake Nieuw-Guinea Vliegboot neergestort: 43 doden op Wight Tien jaar poging geëist wegens tot moord Scherpe kritiek uit Overijssel op „Den Haag" ZATERDAG 16 NOVEMBER 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie Redactie, Abonnementen- Advertentie-afdeling: Tel 31441. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936. Achtendertigste jaargang no. 11112 Directie; F. DIE MER Hoofdredacteur: Dr. E. DIE MER Chef-red.: H. W. J. ENSERENK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken is öbebkwn ptyo Qtf-i in tegïjct lljeitspoct" Leiden huppelt achteraan ZIE PAGINA 3 Minister Zijlstra verwacht binnenkort: Eeuwenlang hebben handen zich gevouwen in de Haagse Klooster kerk, bedehuis van grote schoonheid en hoge ouderdom. Mede door de krachtsinspanning van de Haagse Hervormde Duinoordgemeente is de kerk thans op een voorbeeldige wijze grondig gerestaureerd. Eind november gaan de deuren van het bedehuis weer open, nu ook het koor bij de kerkruimte is getrokken. Zeven boogramen wijzen gis gevouwen handen in dit koor omhoog. De drie centrale ramen worden nog voorzien van brandschilderingen. (Van onze parlementsredactie.) AAN DE HAND VAN HET VERLOOP van de wereldmarktprijzen wordt voortdurend nagegaan in hoeverre redelijkerwijs verlaging van de prijzen van eindprodukten kan worden verlangd. Op het ogenblik vraagt de dalende beweging van de prijzen van plantaardige vetten en oliën, koper, lood, zink, staalschroot, rubber, aardolie en wol de aandacht. Het zijn de branches die zich bezighouden met de handel in de be- en verwerking van deze grondstoffen, die voorwerp van onderzoek zijn naar de vraag of en in hoeverre prijsverlagingen daar mogelijk zijn. Overleg vindt thans in ver schillende branches plaats en minister Zijlstra heeft goede verwachtingen, dat op korte termijn verdere prijsdalingen zullen plaatsvinden. Hij deelt dit mee in de-memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de begroting van economische zaken. De minister, die erop wijst, dat het ogenblik van prijsverlaging zijns inziens mede bepaald dient te worden doo verloop der prijzen in de tijd van ging der grondstoffenprijzen, vestigt ndacht op, dat in de laatste maanden rscheidene prijsverlagingen tot sts t hij: i irga- mctselbak- zijn gekomen. Hierv rinc. thee. koffie, spijsolie, maiszctmeel. volkswitbrood, breiwol, benzine, petro leum, stookolie, bladzink, blikcmballage, borstelwaren, hotel-, huishoudelijk- en la boratoriumglaswerk, verpakkingsglas, waterglas, borax, populaire farmaceutl- sche specialité's, daklak, teer, -• «- steen en straatstenen. Prof. Zijlstra herinnert eraan, dat hij bij de stijging van de grondstoffenprijzen in het verleden zich slechts met zekere prijsverhogingen heeft kunnen verenigen onder de uitdrukkelijke voorwaarde prijsverlaging bij het weer teruglopen deze grondstoffenprijzen. Met de vaarding van deze voorwaarde hebben ln die gevallen de betrokken fabrikanten dus verplichting op zich genomen. Hoe- yrel de minister er dus op vertrouwt, dat de bedoelde prijsverlagingen tot stand kunnen komen zonder gebruikmaking var formele prijsmaatregelen of concurrentie- bevorderende maatregelen, zal hij niet aarzelen van dit wapen gebruik te maken die gevallen, waarin hij in zijn wachtingen zou worden teleurgesteld. Het ljjkt naar het oordeel van de be- STORM VAN PROTESTEN IN FRANKRIJK ALS VOOR DIE TIJD geen oplossing is gevonden voor de ernstige moei lijkheden, die zijn ontstaan met de Verenigde Staten en Engeland, zal Frankrijk zijn houding ten aanzien van de volgende maand te houden Parijse N.A.V.O.-topconferentie opnieuw moeten overwegen. Ernstig en be heerst sprekend over de Amerikaanse en Engelse wapenleveranties aan Tunesië, die een storm van verontwaardiging in Frankrijk hebben ont ketend, uitte premier Gaillard gisteren in de Nationale Vergadering deze dreiging aan het adres van de westelijke bondgenoten. De zitting van de Nationale Verga dering, waarin de eensgezindheid treffend was, werd gehouden enkele uren nadat de Franse delegatie de conferentie van de N.A.V.O.-parle- mentsleden in Parijs uit protest tegen het optreden van Engeland en Ame rika had verlaten Pogingen om hen weer te bewegen aan de conferentie deel te nemen, mislukten. De verontwaardigde Fransen verklaar den. dat het geen zin heeft naar de At lantische solidariteit te streven na het ongerechtvaardigd optreden van Enge land en de Ver. Staten. Het is deze Atlantisohe solidariteit, die gisteren steeds weer ter sprake is geko men. De reactie van de Franse minister De kloof tussen Frankrijk enerzijds en Engeland en Amerika anderzijds, die is ontstaan door de Tunesische kwestie zal 6teeds breder worden, tenzij op het hoog ste niveau iets gedaan wordt om in de toekomst tot een gezamenlijk beleid te Pijnlijk In ziin rede. gehouden in de Franse Nationale Vergadering, liet premier Gail lard zich gematigder uit. maar het kwam ongeveer od hetzelfde neer. Hij zei: ..Het Franse volk beschouwt de Britse en Amerikaanse wapenzendingen aan Tune sië als een onvriendelijke daad De over ijlde wijze, waarop zij werden uitgevoerd, verleenden er bovendien een pijnlijk en verontrustend karakter aan en zit drop- gen ertoe bij, dat wij in het geheel geen begrip voor een dergelijk ontreden kun nen opbrengen." Er moet vóór de N.A.V.O.-topconfereD- tde de volgende maand wordt gehouden een oplossing worden gevonden die in overeenstemming is met de Atlantische solidariteit en met de grote Franse be langen in Noord-Afrika. zei de premier Enige leden van de Franse Nationale Vergadering vroegen Gaillard zelfs in het geheel niet deel te nemen aan de con ferentie van regeringsleiders. Maar de president voelde hier niet voor. Van een werkelijke break in de N.A.V.O. kan Im mers niet gesproken worden. Dat de Atlantische solidariteit een pijn lijke zaak is geworden, bleek ook op de conferentie van de N.A.V.O.-parlements leden. De politieke commissie keurde «en ontwerp-resolU'tie goed, waarin wordt gezegd, dat de recente gebeurtenissen T unesië Aanvankelijk wilde men in deze reso lutie ook nog iets zeggen over de Tune sische kwestie. Maar dat was niet mo gelijk. Tijdens de discussie bleek, da' wanneer dë wapenzendingen werden ver oordeeld, de Engelse en Amerikaanse af gevaardigden de resolutie prompt zouden verwerpen. In. het N.A.V.O.-parlement zelf werd een belangrijke resolutie aangenomen, die het resultaat is van de aanvankelijk eensgezinde besprekingen van de laatste dagen, waarin wordt voorgesteld een ge coördineerde politiek in Atlantisch ver band te voeren. Hoe voortreffelijk deze resolutie ook 'was opgesteld, een getui genis op zichzelf van de Atlantische soli dariteit kon ze niet meer zijn. De Fransen immers, die de vergadering verlieten, hadden hun stem er niet meer aan kunnen Weer „goede" diensten INDONESIë heeft voor de maandag a.s. beginnende debatten'in de poli tieke commissie der Verenigde Naties over Nederlands Nieuw-Guinea al een ontwerp-resolutie klaar liggen. Hierin wordt een vreedzame oplossing van het vraagstuk nog mogelijk geacht en aangedrongen op hervatting van de onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië De Indonesische delegatie zoekt met deze resolutie steun ln kringen van de Verenigde Naties. Nederland en Aus tralië hebben al officieus te kennen gegeven, dat een resolutie van deze strekking volkomen onaanvaardbaar is. windsman, vooralsnog niet waarschijnlijk, dat de noodzaak van het prijsstabilisatic- beleid reeds op zeer korte termijn zou komen te vervallen. Indien echter dat ogenblik zal zijn aangebroken, zal het met name door middel van het mededingings beleid de verstarring van het kosten- en prijspeil moeten worden tegengegaan. De algemene economische toestand van ons land besprekend, wijst de minister er op, dat wanneer men een blik op de toe komst richt, bestedingsbeperking niet het laatste woord kan zijn, maar dat het stre ven uiteindelijk dient te worden gericht op verdere versterking van de grondslagen van onze economie. Het voornaamste eco nomische probleem, waarvoor ons land staat, is het vinden van een harmonische verhouding tussen de conjunctuur- en de structuurpolitiek. Duidelijke aanwijzingen voor een recessie acht de minister voor alsnog niet aanwezig. Zonder de mogelijk heid van een beperkte recessie uit te slui ten is hij van oordeel, dat men hier voor alsnog te doen heeft met het verdwijnen van conjucturele overspanningsverschijn selen. Een en ander moet toegeschreven worden aan de ook in de Verenigde Staten gevoerde politiek ter bestrijding van do sluipende inflatie. Zwaar offer In verband met de door de Kamer ge maakte opmerkingen over de resultaten het bestedingsbeperkingsprogramma deelt de minister mee, dat naar het zich laat aanzien zowel het gezinsverbruik als het totaal der reële overheidsuitgaven voor het gehele lopende jaar qua volume ongeveer op hetzelfde peil liggen als ln 1956. Weliswaar zijn beide bestedings componenten in geld gémeten nog geste gen, maar dit valt toe te schrijven aan de opgetreden prijsstijging. „Niet ontkend kan worden", aldus de minister, „dat deze prijsstijging voor de lagere inkomens-cate gorieën een zwaar offer betekent, maar te bedenken valt, dat voor zover deze prijs stijging de in de regeringsnota genotfmde stijging te boven gaat, dit vooral aan de hoge groente- en fruitprjjzen moet worden toegeschreven". De beperking der investeringen is tot dusverre betrekkelijk gering geweest, zo dat voor het gehele jaar 1957 nog een ze kere volumestijging wordt verwacht, zij het dat deze kleiner zal zijn dan in 1956. De stijging van het investeringsvolume is (Voor vervolg zie pag. 5) Op de Grote Markt in Nijmegen is gisteren een standbeeld ont huld van Mariken van Nimwegen, het meisje uit het beroemde mid- delnederlandse verhaal van die naam. Het is vervaardigd dgor de beeldhouwster Vera Tummers- van Hasselt. Haar dochtertje trok het doek weg, dat het beeld omhulde. Op weg naar vakantie op Madeira Velen in de vlammen omgekomen brokstukken komen. Drie uur lang zoch ten zij naar slachtoffers. De vijftien geredden zijn opgenomen ln het ziekenhuis te Newport. Nader wordt vernomen, dat de gehele bemanning, waaronder twee stewardessen, is omgekomen. Vermoedelijk alle passa giers, waaronder een kind, waren Engel- EEN VLIEGBOOT, met 58 personen aan boord, is gisteravond laat op het eiland Wight in een kalkgroeve neergestort. Er zijn slechts vijftien overlevenden, van wie velen ernstig gewond zijn. Slechts twee vrouwelijke passagiers, die geheel achteraan in het vliegtuig zaten, konden zo snel ont snappen, dat zij alleen met lichte brandwonden vrijkwamen. Het vliegtuig, 'n Solent, is een luxe toe stel met twee verdiepingen, dat een dienst onderhield tussen Southampton en het Portugese eiland Madeira. Het had voor namelijk vakantiegangers aan boord. Direct na het opstijgen ontdekte de be manning een motorstoring. De passagiers kregen geen verlof hun veiligheidsgordels los te maken. Nog geen kwartier na de start stortte het toestel als een brandende fakkel omlaag. Toevallig waren een aan tal militairen vlakbij en onmiddellijk deden de mannen alles om de ongelukki- gen uit de laaiende vuurzee te slepen. Ook de schrijver J. B. Priestley, aan wie het terrein behoorde, zag de ramp gebeuren. Met zijn vrouw trachtte hij hulp te ver lenen. Het toestel, dat brandend over de boom toppen van een bos scheerde, waardoor ook dit in brand vloog, viel neer in een kalkgroeve op een heuvelhelling. De mi litairen, die onmiddellijk op het terrein van de ramp aanwezig waren, lieten zich niet weerhouden door de verzengende gloed. Verscheidene passagiers renden als brandende fakkels weg van het wrak, sol daten grepen hen beet en trachtten, door hen over het gras te rollen, de vlammen te doven. Brandweer en ziekenwagens uit een na burige kazerne waren spoedig aanwezig. De brandweermannen konden door hun speciale kleding dichter bij de brandende Het eiland Wight ligt slechts enkele kilometers ten zuiden van Southamp ton, waar het verongelukte Solent- toestel met 58 inzittenden was opge stegen voor een tocht naar Madeira. GAILLARD VRAAGT VERTROUWEN Een vliegboot van het type Princess, dat veel gelijkt op de verongelukte Solentin de haven van Wight. AANSLAG IN IJZENDIJKE Ee en gevangenisstraf van tien jaar met aftrek heeft de officier justitie bij de rechtbank te Middel burg gisteren in een langdurige zit ting geëist tegen de 27-jarige Belg C., woonachtig te IJzendijke. die er van verdacht wordt op 12 januari een mislukte poging tot moord te hebben Indonesische waardering voor de Ko ninklijke Marine. Namens het korps adelborsten van de Indonesische zee macht is een aandenken aangeboden aan het Koninklijk Instituut voor de Marine in Den Helder als waardering voor de opleiding van Indonesische adelborsten. Hierboven ziet men hoe de Indonesische militaire attaché te 's-Gravenhage, kapitein Marah Joe- noes, een gouden ponjaard in een djatikist overhandigt aan de presi dent van de senaat, sergeant-adel borst Th. F Van Hees. President Sukarno heeft Intussen een poging gedaan om Amerika en Rusland tegen elkaar uit te spelen. Hij zei giste ren tegen het Amerikaanse congreslid Dalip Saund, dat Rusland de aanspraken van Indonesië op Nieuw-Guinea steunt, terwijl de Verenigde Staten geen partij kiezen. „Laat Amerika het spelletje tegen Moskou niet verliezen", zo voegde Su karno hieraan toe, er wel voor zorgend, dat deze uitspraak snel aan de pers bureaus werd doorgegeven. Suroso, voorzitter van de kleine partij Parindra, opperde gisteren de suggestie, dat Indonesië de algemene vergadering van de Verenigde Naties voorstelt, Nieuw- Guinea als Indonesisch grondgebied te erkennen. Als dan nog onderhandelingen nodig zouden zijn. moesten die dan maar gaan over de wijze, waarop de Neder landers dit gebied zouden verlaten. gepleegd op de wethouder C. Doens uit IJzendijke. Deze was door C. in zijn buik geschoten. In een worsteling herkende de heer Doens zijn aanvaller. Hij greep deze in zijn nek en verwondde hem daarbij, docb verloor het gevecht, doordat de aanval- Ier hem met een pistool neersloeg. Op aanwijzingen van het slachtoffer is men overgegaan tot de arrestatie van de Belg. die in een plaatselijk café werd aa troffen. Deze verklaarde die avond vriend te hebben willen ODzoeken. die even over de grens woonde. Bij diens woning had hij echter geen licht branden, zodat hij had aangenomen, dat zijn vriend niet thuis was. Bij zijn tatie droeg hij een zware zaklantaarn in zijn zak en er kleefde modder schoenen en kleding. De aanwezigheid van modder verklaarde hij zodanig, dat hij toen hij de grens gepasseerd was, e ln de berm beschutting had gezocht, zich te verschuilen voor douanebeamb ten. Eveneens vertoonde hij wonden ln zijn nek en hiervoor gaf hij de verklaring dat die tijdens het scheren wa Een buurvrouw van de aangevallen wethouder, mevrouw Van den Bossche, verklaarde, dat zij omstreeks 7 uur des •onds in de buurt van de boerderij van Doens een fiets had gezien met een fel brandend achterlicht. De fiets in het be- verdachte. beantwoordde aan de beschrijving. De officier van justitie ging langdurig od het ten laste gelegde en het alibi van verdachte ln. Hij stelde vast, dat er wei degelijk licht brandde in de woning van zijn vriend over de grens en dat deze de hele avond thuis is geweest Hij achtte de poging tot moord wettelijk bewezen en eiste een gevangenisstraf van tien Jaar aftrek. Het motief voor de moord aanslag was volgens de officier een ge schil over een pachtkweetie tussen C. en de wethouder. De verdediger van verdachte, mr. H. A. de Mul uit Oostburg. achtte het bewijs niet geleverd en vroeg vrijspraak. Uitspraak 28 november. CCHERPE KRITIEK heeft de commis- saris der Koningin in Overijssel, lr. J. B. G. M. Ridder de van der Schneren, ge leverd op het industrialisatiebeleid van „Den Haag", waarbij z.l. de aandacht voor de provincies buiten het Westen maar zeer gering is. „Als men nu kan kennis nemen, hoe men zich in het Westen reeds voorstel lingen maakt van het tot stand brengen van satellietstedendie toch heel waf financiering uit de openbare kas vereisen, willen zij aan redelijk te stellen eisen vol doen, dan mag men zich toch wel af vragen, of het niet evenzeer nationaal- economdsch noodzakelijk is om voor de onontbeerlijke industrialisatie mede uit te zien naar een aantal andere concentratie punten en deze door een volledige en af geronde planning een redelijke kans van slagen te geven", aidius de commissaris. „Wanneer dus de industrialisatiepolitiek en de industriespreiddng als een natio- naal-economisch probleem slechts uit één hand kan worden overzien en geleid, dan dient men ook de consequenties ervan als een nationaal probleem onder ogen te zien en alle landsdelen gelijke rechten en ge lijke kansen te geven. Ik geloof, dat men de lagere organen meer vertrouwen moet schenken. Allereerst de gemeenten, die de plannen voorbereiden en uitwerken. Daarnaast de provinciale besturen, die heus wel in het jongste verleden op velerlei financieel gebied getoond hebben aan de hand van uitgegeven richtlijnen de noodzakelijke, controlerende en stimu lerende taak te kunnen vervullen". Snark-pro j ectiel „enorm zuiver" De proeven van he>t Amerikaanse lege: met het geleide projectiel Snark schijnei eindelijk succes te hebben. Een woord voerder van de luchtmacht maakte giste ren bekend, dat op Cape Carnaveral ln Florida een Snark is gelanceerd, die met „weergaloze zekerheid" een doelwit op achtduizend kilometer afstand heeft be reikt. Het projectiel bereikte een hoogte in veertien kilometer. De Snark, die werd gelanceerd met be hulp van een straalmotor, was voorzien van een nagebootste kop met een water stoflading. Volgens de Amerikaanse woordvoerder heeft de raket bewezen elk doel ter wereld te kunnen treffen. Premier Felix Gaillard heeft gen vroeg de Franse Nationale Vergade ring om een vertrouwensvotum op zijn nieuwe belastingvoorstellen en zijn plan nen tot besnoeiing van de regeringsuit gaven gevraagd. Hij deed dit na een zit ting die de gehele nacht duurde en gro tendeels wa6 gewijd aan het tot stand brengen van compromissen inzake de be lastingvoorstellen. Dinsdag komt de Nationale Vergade ring bijeen, om over de kwestie te stem men. Men verwacht dat Gaillard zijn vo tum zonder moeite zal krijgen. Zijn po sitie is vooral vereterkt door de span ningen tussen Frankrijk en Amerika en Engeland, naar aanleiding van de wapen leveranties aan Tunesië. Men zal niet graag de verantwoordelijkheid op zich nemen, om tijdens de besprekingen over deze Jcweetie de regering weg te stemmen. PARTIJ AANBIEDING Gewatteerde Dekens iets beschadigd 2-pers12.95 DE KLEINE WINST Haarlemmerstraat 51 Telef. 24958 Stamppot-weer met overwegend worst Mmm... stel u voor: een dam pend bord met een échte zclf- gekookte Gelderse rookworst Een Anton Hunink worst Pittig en sappig, gegarandeerd vers! Kies een Gelderse kwaliteits-worst, die zijn prijs waard is, mét het vertrouwde Anton Hunink-lood je. Hoe verser - hoe lekkerder HOFLEVERANCIER - DEVENTER WEERBERICHT NEVELIG De Bilt verwacht tot mor genavond nevelig weer met veel bewolking en hier en daar enige regen. Overwe gend zwakke wind uit uit-» eenlopende richtingen. In het i het land hogere tempera- Opgemaakt om 11.15 uur. ZON EN MAAN Zon op 8.05; onder 16.49; Zondag 17 r naan op 2.32; onder 14.3.. Maandag 18 nov. Zon op 8.07; onder 16.47; nieuw» i op 3.52, onder 15.02. 21 NEEM neurotonic i ze nuw kal mere net I NIET VfTRDOVEND. MAAR GENEZEND I

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1