ïlicuiue £riitsrt)e (üöuraitl TOESTEL TE SNEL VERLATEN? Straaljager zaait dood en verderf in kazerne Vraag rijst na vliegramp in Bussum 1 Woedende Fransen lopen uit NA V O-parlement 37.50 NOLET DE NIE BUNDESWEHR LEGT ZICH TOE OP RAKETTEN VRIJDAG 15 NOVEMBER 1957 BUREAUS Stee Advei t 37 leling- Tel 31441 ABONNEMENTEN 7.50 per kwarts f 2.55 per maand; 0.59 per we ADVERTENTIES: 0,20 per mllllme' Familieberichten f 0,18 per millime' (Bij contract belangrijke korting.) Postrekening 58936 CHRISTELIJK-1SATIONAAL DAGBLAD Vóór Leiden en Omstreken „^tonhttstirb U flbebbum jnyn in tecjjenspoct" Achtendertigste jaargang no. 11111 UITVINDERS dwazen en fantasten ZIE PAGINA 7 (Van een onzer redacteuren.) TTEEFT luitenant-vlieger Rezk M. AA Mohamed zijn sneller-dan-het- geluid-vliegend toestel te vroeg ver laten? Alleen hij zal op deze vraag antwoord kunnen geven. Hij alleen kan weten of het verantwoord was twee of drie seconden langer in de stuurstoel te verblijven en twee of drie seconden langer in de richting waarin het moest vliegen om buiten het bereik van woonwijken te ko men, te bepalen. Er werd vuur ont dekt in de stuurhut, zegt het com muniqué. Waren de hevigheid van het vuur en de snelheid, waarmee het om zich heen greep zo groot, dat het toestel onmiddellijk moest worden verlaten? Deze vragen rijzen nu de Ameri kaanse vlieger, die reeds drie maal tijdens oefenvluchten zijn toestellen heeft verlaten (de eerste twee keer kwam zijn toestel resp. terecht in het IJsselmeer en op een stuk bouwland in Brabant), gisteren weer van zijn schietstoel" gebruik heeft gemaakt. Thans werden vijf soldaten gedood en vijftien werden gewond. fjE AMERIKAANSE luitenant-vlieger heeft sinds vorig jaar oktober drie maal tijdens oefenvluchten een toestel in d« lucht moeten verlaten. Twee keer ver oorzaakten de neestortende straaljagers Iteen ongeluk. Het eerste toestel kwam In het IJsselmeer, het tweede viel op een ituk bouwland in Brabant, maar het der de vloog tegen een kazerne en vijf solda ten vonden de dood en vijftien werden gewond, van wie één zo ernstig, dat voor lijn leven wordt gevreesd. Heit Ameri'kanase sq-uadrori, dat op de Nederlandse vliegbasis Soesterbeng is -ge stationeerd, vliegt met North American F 100-C „Super Sabre-straalj a-gersdie sneller zijn dan het geluid en bij de lucht machten van meer Nawo-landien zijn in gedeeld, Het Amerikaanse squadron oefent druk Bijna dagelijks zijn Saibres in de lucht. Van vorig jaar oktober atf zijn echter met de Sbres vier ongelukken ge beurd. Bij drie ongelukken was de luite nant Mohammed betrokken. Drie keer heeft hij zich met zijn schietstoel kunnen redden. Eén Amerikaanse vlieger heeft dat niet kunnen doen en kwam om het /en. Dat was deze zomer, toen het toe- ieersbortite bij een inrichting dn Den Dolder. Vraag Er zijn drit Jaar ook Nederlandse vlieg tuigen verongelukt. Daarbij zijn eveneens doden te betreuren geweest. Maar ook waren er vliegers, die zich roeit de schiet stoel hebben kun-nen redden. Het meest spectaculaire ongeluk gebeurde kortgei- leden, toen een vlieger zijn toestel ver liet, dat een uur ongeveer onbemand ver der vloog en daarna uit zichzelf landde En toen heeft de vraag die al eerder gesteld-, zich voora-l opgedrongen: Verlaten de vliegers hun toestel niet te Volgens d>e eerste berichten heeft lui tenant Mohammed zijn Satore verlaten omdat in de stuurhut brand was uitge broken. Een oommissie van onderzoek zal :ich gaan bezigheoduen met de oorzaak daarvan. Dit onderzoek zal echter lange tijd in beslag nemen en intsussen zullen de Nederlandse en de Amerikaanse squa- i blijven vliegen en kunnen er vlieg tuigen neerstorten, want zolang er ge vlogen wordt, gebeuren er ongelukken. s niet bemoedigend, ma-ar ook niet ontmoedigend, want ongelukken als dit (VOOR VERVOLG ZIE PAG. 5) Morgen in ons UROF. DR. L. W. Kuilman heeft in ons Zondagsblad een artikel geschreven dat ieders aandacht verdient. HU schrUft daarin, naar aanleiding van een pas verschenen rapport, dat slechts 10 pet van de aardbodem bebouwbaar is en dat daarvan de voedselproduktic voor de groeiende wereldbevolking af- Op pagina 2 vindt men een kort verhaal, het vervolg van de serie spionnen in de schaduw cn bovendien een boeiende levensbe schrijving over de koning der olie tankers. de Griek Niarchos. De Volkswijk zal men daar niet vin den, want diie is verhuisd naar de pagina Geestelijk Leven De dames zullen met grote be langstelling Blad Zij lezen en be kijken, want daar is een grote prijs vraag met mooie prijzen opgeno men. Wij vertellen u daarover nog niet alles. Morgen kunt u aan de hand van tekst en tekeningen zien wat u doen moet. De Christian Reformed Chur ches van Amerika hebben onlangs honderd jaar beslaan. Over deze kerk wordt op de bladzij Geestelijk Leven uitvoerig geschreven. In het Cultureel Venster eist een aantal tekeningen van de kun stenares Jenny Dalenoord aller eerst de aandacht op. Evenals onze tekenaar Otrto Dioke maakte zij een reis voor de K.L.M. Zij heeft het Zuidamerikaanse Peru gekozen. Vijf doden en 14 gewonden in. Bussum (Van een onzer verslaggevers.) DE KLOK BOVEN DE INGANG van paviljoen B van de Kolonel van Palmkazerne in Bussum stond op tien minuten over één. Op de ver laten appèlplaats marcherde de korporaal van de aflossing met drie sol daten. Op dat ogenblik stortte de Super Sabre F 100c brandend neer op het kazerneterrein en spatte uiteen tussen de paviljoens B en E. VERKLARING mannen van de wacht vAnden de dood onder de brokstukken van de Amc- kaanse straaljager. De jonge wacht- leestcr G. J. Ecnkhoorn uit Kampen, die a het eten was gaan rusten in zijn ka ter, werd dodelUk getroffen door een ingedrukte muur. Vijftien andere mili tairen werden gewond, van wie een zeer Terwijl zijn onbemande toestel gister middag deze verschrikkelijke ramp te- legbracht, daalde op dat moment de Amerikaanse luitenant-vlieger Rezk M. Mohammed (25) aan zijn parachute boven Hilversum omlaag. Hij had de straaljager van het Ame rikaanse squadron op Soesterberg met de sohietstoel moeten verlaten omdat het toestel in brand stond en volgens offi- Amerikaanse mededelingen on bestuurbaar geworden was door grote rookontwikkeling. Het was voor de derde keer dat hij sprong en ook deze keer »napte hij met zijn schietstoel aan de Luitenant Mohamed, op Soesterberg Sunny genoemd en afkomstig uit Long Island. New York, steeg om één uur van Soesterberg op. Hij vloog laag over de basis tot plotseling een storing optrad en er brand ontstond in de cabine. „Ik ga springen," seinde hij naar de verkeerstoren, maar voor hij dat deed, trok hij zij-n toestel op en koerste richting IJsselmeer. Hij haalde het water niet. Boven Bussum haalde Sunny de handle van zijn schietstoel over en sprong. De straaljager dook naar beneden en viel op de Van der Palmkazerne, dood en verderf zaaiend onder soldaten van de 117e Luwa, onderdeel van de Kon. Landmacht. EXPLOSIE Het was juist lunchuur geweest in de kazerne en vele dienstplichtigen hielden zich in deze middagpauze in hun kamers op. De straaljager stortte juist tussen de volle paviljoens B. en E. neer. De rech tervleugel vaagde een hoek van het ge bouw E. weg, daarbij de rustende wacht- iter Eenkhoorn de dood in sleurend. Het een klap sprong de Super Sabre daar- lit elkaar. Honderden brandende brokstukken sloegen in het paviljoen B. in dat mede door de rondspattende ke rosine onmiddellijk in brand vloog. Hier vielen de meeste van de 15 gewonden on der de honderd dienstplichtige jongens, die in hun kamers waren. En de klok bleef staan cp tien minuten over een De eerste reactie in de kazerne wa panische schrik. Alles holde de brat de gebouwen uit op de vlucht voor de schrikking van het moment. Maar dra kwam men tot bezinning en vanaf dat ogenblik was het reddingswerk in volle De officieren, die in de mess var kamp Krailo lunchten, werden gealar meerd. evenals de Bussumse brandweer. Binnen het uur was men het vuur mees ter en konden de slachtoffers worden ge borgen. Vijf dienstplichtige militairen waren het slachtoffer van de neerstorten de straaljager geworden. Voor het leven van een zesde werd vandaag nog ge vreesd. De doden en gewonden we in ziekenauto's uit Bussum en Naarden en wagens van de mobiele kolonne afge voerd naar ziekenhuizen en militaire hos pitalen. De ontstane schade was groot, er heerste een grote chaos op het kazerne- Met angstige spanning infor meert deze vrouw bij de ingang van de kazerne naar het lot van haar man. Gelukkig kon men hdar gerust stellen. De familie leden van vijf anderen kregen echter een ontstellend bericht.... Luitenant Mohamed was intussen be houden neergekomen in de Boslaan U Hilversum op het dak van een rusthuis- Hii blesseerde slechts zijn enkel er gaf zich onmiddellijk naar de vliegbasis Soesterberg. Z5n schietstoel belandde op het dak van een huis aan de Menno van Coe- hoornlaan te Hilversum, boorde zich di het dak en bleef hangen aan de dakgoot, tot grote schrik van de bewoonster, die juist in de keuken bezig was. Op Soesterberg hoorde Mohamed korte tijd later de gevolgen van het ongeluk. Voor hij naar huis, naar zijn negentien- iarige Nederlandse vrouw Willy Schouten in Nieuw-Loosdrecht mocht gaan, werd de vlieger gehoord over de gebeurtenis sen boven Hilversum. Sunny Mohamed en Willy Schouten traden enkele weken ge leden in het huwelük. MEDELEVEN Op het terrein van de ramp arriveer den al spoedig minister Staf en de Ame rikaanse ambassadeur mi. Philip Young. De ambassadeur gaf in de loop va. middag een boodschap uit, waarir namens president Eisenhower zijn diep leedwezen over het ongeluk uitsprak. Hij betuigde zijn innig medeleven met di bestaanden van de omgekomenen e: familieden van de gewonden. ONDERZOEK Als eerste Amerikaanse officier kwam de squadron-commandant van Soester berg, de kolonel West zioh ter plaatse op de hoogte stellen. Nog dezelfde middag vloog ook de Amerikaanse brigadegc raai J. L. Robert van het hoofdkwartier van de 12e luchtmach taf deling te Ram- stein uit Duitsland naar Soesterberg. Hij verklaarde dat de Amerikaanse lucht macht diep onder de indruk is en sprak eveneens zijn medeleven uit. In kraaminrichting Laatste maand 75 baby's gestorven In minder dan een maand t(jd zijn in en kraaminrichting in de Zuldslavische hoofdstad Belgrado 75 pasgeboren baby's n een besmettelijke ziekte overleden. De inrichting, waar elke maand ge middeld 400 baby's ter wereld komen, is sinds enkele dagen gesloten. Een onder zoek heeft namelijk uitgewezen dat een gedeelte van het personeel lijdt aan een besmettelijke virusziekte, die de oor zaak is van de stcrgevallen. De verant woordelijke personen zullen volgens ra- dio-Boedapest streng worden gestraft. Twee maal ravage. Groot was ook de materiële schade, ont staan door de vliegramp van gis termiddag. Twee paviljoens van de Kolonel van der Palmkazerne te Bussum werden ernstig be schadigd. Ondanks de fel woe dende brand ging met direct aan het werk om gewonden te red den. De foto onder laat zien. wat er over bleef van de motor van het neergestorte vliegtuig. Hon derden meters buiten het kazer neterrein vond men de resten Eerste Britse wapens in Tunesië TWEE Britse transportvliegtuigen zijn vanmorgen in Tunis aange komen met de eerste wapenzending, die op grond van de Brits-Ameri kaanse toezegging aan Tunesië wordt geleverd. Ook de eerste wapens uit de Verenigde Staten zijn reeds on derweg en zullen volgens een Ameri kaans woordvoerder nog vandaag arriveren. Overal in Frankrijk laat men mer verontwaardiging horen over het Brits- Amerikaanse optreden. Terwijl de Parijs* oladen vanmorgen vooral van leer trok ken tegen de houding van Amerika, uitte de Franse delegatie op de parlemerrtain N.A.V.O.-conferentie in Parijs haar wre vel door demonstratief de vergadering t« verlaten. Pierre Sohneitzer, voorzitter van de Franse delegatie, deelde mee, dat niet langer aan de conferentie kan worden deelgenomen als gevolg van „de grove er ontveranrhvoordelijke beslissing van Frank- rijks bondgenoten." Wit van woede sprak de Fransman de wens uit, dat de N.A.V.O.-lenders zo spoe dig mogelijk „deze inbreuk op de Atlan tische solidariteit" zullen bestuderen. Tevoren had de Franse senator Debre een rede gehouden, waarin hij wee de verontrusting die onder de Franse be volking bestaat naar aanleiding va wapentoveranbies. Wij kunnen onmogelijk accepteren, aldus de senator, dat Franse soldaten iin Algerije worden gedood wapens die door onze bondgenoten geleverd. Zoals bekend vreest men in Frankrijk, dat de wapens uit Tunesië over de Alge rijnse grens zullen worden gesmokkeld, oim te worden gebruikt door de Alge rijnse opstandelingen. „W(J zien deze leveringen van wapens als een inbreuk op de Atlantische solida riteit", zei de Franse minister van buiten landse zaken gisteren. Na twee spoedbjj- eenkomsten heeft het Franse kabinet gis teren dan ook besloten officiële protesten NEEM BLIKGROENTEN klqor op tafel bjj de regeringen in Londen en Washing ton in te dienen. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken gaf een officiële ver klaring uit, waarin gezegd wordt: „De Amerikaanse regering betreurt het, dat Frankrijk geen wapens aan Tunesië heeft geleverd, ondanks het feit, dat over dit onderwerp herhaaldelijk overleg Is ge pleegd. Het zenden van wapens door de Ver. Staten moet beschouwd worden als de erkenning van het recht en de plicht van Tunesië om voor zijn eigen verdedi ging en binnenlandse veiligheid te zorgen. De wapens worden gezonden aan een zeer vriendschappelijke regering, van wie wij het erewoord respecteren". De Britse wapenzending bestaat uit 350 machinepistolen en 70 brenguns De Ame rikanen sturen 50.000 geweren en 50.000 patronen. Om de ontstane controverse te bespre ken zal de Britse premier, Macmillan, volgende week een bezoek aan Parijs brengen. Premier Gaillard van Frankrijk zou vandaag een verklaring over het Amerikaans-Britse besluit in de Nationale Vergadering afleggen. Nederlandse zeiler in Monaco verongelukt De 55-jariige Nederlander R. Muller uit Groningen is woensdagavond toen hij aan boord van zijn jacht Vrije Veste, dat in de haven van Monaco lag, wilde gaan, te water geraakt. Hij werd onmiddellijk ge red, maar gisteren overleed hij aan da gevolgen. (Advertentie) ZUIVER WOLLEN LEIDSE DEKENS EXTRA ZWAAR REEDS VANAF Het Leidsche Wollendekenhuis .de' LEIDEN-^?NOORDWIjK WOLLEN VESTEN en HANDSCHOENEN Voor de juiste verwarming VOOR KOLEN EN OLIESTOOK Projectielen voor korte afstand WEST-DUITSLAND zal op de komende W Parijse topconferentie van de N.A. niet vragen om opheffing van het verbod voor de vervaardiging van atoom-, bacteriologische- cn chemische wapens. Hetzelfde geldt voor de vrtywilUg door de bondsrepubliek afgelegde verklaring, dat zU geen lange-afstandsraketten, groti oorlogsschepen en strategische bommen werpers zal produceren. Wel, zo deelde de Westduitse minister van defensie iss gisteren mee, zal de Bundcswehi zich gaan toeleggen op raketten en pro jectielen voor de korte afstand. Hij beloofde, dat West-Duitsland in N.A.V.O.-verband zo veel mogelijk zal samenwerken op het gebied van de luchtverdediging, standaardisatie van veel gebruikte wapens en bevoorrading. Ten slotte ontvouwde de minister van defensie het volgende Westduitse plan or ontwikkeling van raketten: Een tactische infanterie-raket. Een luchtafweerraket, die gebaseerd is op de Amerikaanse Nike, maar aangepast aan de Europese behoefte. Een geleid projectiel voor landstrijd krachten in de geest van de Ameri kaanse Matador. Al deze wapens kunnen van een atoomlading. Op de conferentie van N.A.V.O.- parlementsleden is gisteren gesproken over de militaire mogelijkheden van de Atlantische gemeenschap. Zo deel de de leider van de afdeling aeronaau- tisch onderzoek van de N A V O., dr Theodor Von Karman, mee, dat er plannen worden bestudeerd voor de bouw van luchtstations voor het lan ceren van kernprojeotielen. Vaste grondinstallaties zijn nu eenmaal mooie doelwitten, „die men zelfs in de spoetniks" kan zien en daarom wordt hard gewerkt aan de ontwik keling van deze plannen. Een andere belangrijke mededeling wa6, dat Amerika bezig is aan de ontwikkeling van door kernenergie aangedreven Intercontinentale ballis tische projectielen. Congres De Amerikaanse senator Kefauver heeft istermdddag ln zijn rede voor de N.A V.O.-parlementsleden een Atlantisch con gres voorgesteld, zoals de bijeenkomst die ln 1948 in Den Haag is gehouden. Dit Atlantisch Congres moet in 1959 bijeen komen, omdat dan de N.A.V.O. tien jaar bestaat. De knapste koppen en de meest voor- WEERBERICHT RUSTIG WEER De Bilt verwacht tot morgen- l Overwegend droog weer met vrij veel bewolking en Vx ^4plaatselijk mist. Weinig wind en weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt om 11.15 uur.) ZON EN MAAN Zaterdag 16 nov.: zon op 8.03 uur, onder 16.50 uur; maan op 1.13 uur, onder 14.09 u. Op 21 november nieuwe maan. enenemberenen aanstaande burgers, zo meende Kefauver moeten aan dit congres meedoen om de Europese problemen te bespreken. Ver der stelt hij nog een conferentie voor, ou moeten bestuderen op welke wijze de N.A.V.O.-landen tot een inniger poli tieke samenwerking kunnen komen. Frans plan De Franse minister van buitenlandse zaken, Pineau, zal, wanneer hij de Ver enigde Staten bezoekt, de Amerikaanse regering een plan voorleggen. Pineau zal voorstellen overleggen voor een N.A.V.O.- gemeenschap voor wetenschappelijk on derzoek. De rijksvoorlichtingsdienst heeft meegedeeld, dat dr. W. Drees, de minister-president, leider zal zijn van de Nederlandse delegatie op de Pa rijse N.A.V.O.-topconferentie. De de legatie zal verder bestaan uit minis ter Luns, minister Staf en staatsse cretaris Van der Beugel,

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1