Diepe schoonheid van Van Goghs werken m Leidse Lakenhal Prof. dr. Van Est over „200 jaar topologie" ZWAARDEMAKER «Jam Leiden opgelucht: kobalt in pakhuis gevonden Schadelijke gevolgen voor de mensen moeten afgewacht Agenda voor Leiden Directeur „Leidsch Dagblad" vierde veertigjarig jubileum NIEUWE LEÏDSCHE COITUNT 4 Grote belangstelling vernacht Onze reproducties kunnen nu in werkelijkheid gezien worden '\7~AN 9 NOVEMBER tot 16 december wordt in de Lakenhal een tentoon- stelling gehouden van schilderijen en tekeningen van Vincent van Gogh Het behoeft nauwelijks betoog, dat alleen de naam Van Gogh al in staat is velen naar ons stedelijk museum te trekkendie thuis één of meer repro ducties hebben hangen en graag het origineel willen zien, en evenzovelen die zonder meer willen genieten van de fabelachtige zeggingskracht van deze wonderlijk gevoelige kunstenaar. Tenminstezo was het steeds met Van Gogh-tentoonstellingen en de directie van de Lakenhal hoopt, dat het ook in Leiden zo zal gaan. Het ia vooral wanneer men de zaal met de schilderijen betreedt een eigen aardige gewaarwording daar veel doeken direct te herkennen. We hebben ze. vaak tot vervelens toe. in alle mogelijke soorten van schilderijenwinkels en lijstenzaken gezien, lo het groot en in het klein, als plaatje en al6 .bijna echt" schilderij. En we ondergaan het al« een ontroering, die verveling te voelen wegsmelten en oei6 hart te voelen opengaan voor de ware echoonhecd van het werk van Van Gogh. Hoe kinderachtig wordt nu het prentje, dat wij thuis boven ons opklapbed heb ben hangen! Toch mag dat prentje boven het op klapbed in zekere zin verheugend worden genoemd. Zoals ook de „Nachtwacht" van Rembrandt op koektrommeltjes een In zekere zin verheugend verschijnsel is. Rembrandt en Van Gogh zijn nationale figuren en we konden slechtere hebben. De jeugd wordt met deze namen opge voed en zij kon met minder gevoed wor den. Het is alleen maar zo Jammer, dat het in de meeste gevallen niet verder komt dan de reproduktie. De oudere generaties hadden het t.o.v. Van Gogh moeilijker. Zij moesten op latere leeftijd kennis nemen van zijn werk, maar de burgemeester zei het zo treffend in zijn openingswoord deze verovering van Van Gogh bracht meteen een dieper inleven mee en een groter geluk. Bekende doeken Om de bekendste doeken hier maar met een te noemen: daar hangen de beroem de „Aardappeleters" uit de Nuenense tijd, „De pastorie te Nuenen", „Schoenen met vetere" uit de Parijse tijd, de „Ophaal brug" uit Arles. het huis van Vincent te Arles. de zaaier, de zonnebloem, de slaapkamer van Vincent te Saint Remy, de maaier (naar Millet), de „Opwekking van Lazarus" naar een fragment uit een ets van Rembrandt, en de „Cypressen" uit de tijd van Saint Remy. Wie ervoor staat, kan zich bijna niet begrijpen, dat Van Gogh zó met zijn materie heeft moe ten worstelen, en vaak óók niet, dat hij daarbij een zo door onrust gekweld men senkind wa6. Deze schilderijen zijn hecht van compositie en kleur en er gaat van verreweg de meeste een grote rust uit. Het worstelen om bet métier, om de technische kennis, die de uitdruk king mogelijk moet maken, wordt de besehouwer duidelijk bU de tekenin gen. Neem de „Korenmaaier" uit de zomer van 1885 in zwart kr(jt. Inder daad, u hebt gelUk. Van Gogh had geen Idee van de anatomie van zo'n gestalte.' HU zocht er nog naar. Maar toch is er een kunstwerk ontstaan en onbewust heeft Van Gogh hier ge daan. wat vele „modernen" bewust deden en doen: hU heeft het essen tiële weergegeven, een beetje ten kos te van de zichtbare werkelijkheid. En hU heeft het reëler gedaan dan velen van hen. want bU hem was het géén maniertje, maar InnerlUke noodzaak. De tentoonstelling, zo zegt het voor woord van de catalogus, geeft een chro nologisch overzicht van het werk van Vincent van Gogh, geen volledig over zicht, maar een keuze en wel zodanig, dat een zuiver beeld kan worden verkre gen van de verschillende perioden in het oeuvre. En het ie te hopen, dat vooral diegenen, die er niet toe komen Van Goghs werk ofwel in Amsterdam, of wel in Otterlo te gaan bekijken, er deze Nieuwe chr.-nationale school in zuid-west De Chr.-nationale schoolvereniging in Leiden hoopt op 1 april volgend Jaar een nieuwe school te openen in het zuidweste lijke fUdadeel. het Haagwegkwartier. Deze school is in aanbouw aan de Obrecht- straat, een zijstraat van het verlengde van de Vijf-Meilaan. Tot hoofd van deze school is benoemd de heer L. Noorduin, thans hoofd van de christelijk-nationale school aan de Hooglandse Kerkgracht. Ambtsaanvaarding aan Leidse universiteit Op 25 november hoopt dr. A. C. Zaanen. the is benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit dor wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit ie Lelden, zijn ambt te aanvaarden met het uitspreken een rede. Genie zonder talent De opening van de tentoonstelling had gistermiddag plaats. De directeur van de Lakenhal, de heer J. N van We6sem heette de vele gasten welkom met een korte rede. waarin hij een kleine ver antwoording gaf van de tentoonstelling Eigenlijk is de expositie van Van Gogh een completering van die van de afge lopen zomer, toen de tijdgenoten van Verster aan het woord waren. Daar had Van Gogh natuurlijk bij gehoord, maar op de eerste plaats is het werk van Van Gogh in de zomer niet los te branden van de plaatsen, waar de vreemdelingen industrie er een dankbaar gebruik van maakt. En vervolgens zou alles in het niet gevallen zijn naast de glans en de gloed van Van Goghs werk. De heer Van Wessem noemde Vin cent van Gogh een genie zonder ta lent, deze uitspraak motiverende door te wijzen op zijn harde werken èn op zijn bezieling, die zó groot was, dat hij omwille daarvan alles van zich afwierp, tot vriendschap en fa milieleven toe. Zijn doorschokte men. selijkheid, aldus de heer Van Wes sem, is een symbool geworden voor velen van onze tijd. Ten slotte wee6 de heer Van Wessem nog op de schaduwzijden van Van Goghs po pulariteit, die vele slechte navolgingen er zogenaamde wetenschappelijke publikaties heeft veroorzaakt. Inleiding De inleiding werd gehouden door ir. V. W. van Gogh te Laren. Deze spreker vroeg zich af. wat bezoekers van een tentoonstelling daar zoeken, welke emo ties de mens ondergaat bij het beschou wen van het geëxposeerde? Daar is, zo zei hij. allereerst de ontdekking. Ver volgens komt de associatie van de ge voelens en ten 6lotte wordt men de per soon van de kunstenaar gewaar. Bij Van Gogh ontdekken wij. dat hij zich in zijn werk van zichzelf bevrijdde, eri daarmee kunnen wij, moderne mensen, ons gemak kelijk identificeren. Wij ontdekken ook, dat Van Gogh een scherp waarnemer was. door wie wij weer kunnen leren zien. Het menselijk element in dit werk maakt ze acceptabel voor iedereen Het openingswoord van burgemeester Van Kinschot sprak van een heel per soonlijke ervaring t.o.v. het werk van Van Gogh, terwijl de burgemeester er tevens op wees, dat in Leiden al in 1893 een Van Gogh-tentoonstellin-g werd ge houden! Deze Vincent van Gogh-tentoonslelling met name (in het voorwoord van de catalogus!) ook bedoeld voor de scholen, die een zeldzame gelegenheid krijgen zon der veel soesah en kosten hun leerlingen in kennis te brengen met de originele werken van de grote kunstenaar. Het is te hopen, dat vele leerkrachten met de hun toevertrouwde jeugd de tentoon stelling bezoeken, uiteraard nadat In één of mécr lessen dit bezoek terdege is voorbereid. De kinderen nemen een schat mee voor hun hele leven! C. Th. Wilbert-Reisberman. Inauguratie in Leiden TN HET GROOT-AUDITORIUM der rijksuniversiteit te Leiden heeft gis termiddag onder grote belangstelling prof. dr. W. T. van Est zijn ambt aanvaard van gewoon hoogleraar in de meetkunde met een oratie over „200 jaar topologie". Prof. Van Est volgde hiermee prof. dr. J. Haantjes op, die vorig jaar is overleden. De topologie is dat onderdeel van de meetkunde, dat zich bezighoudt met bepaalde eigenschappen van meetkundige vlakken en lichamen. Prof. Van Est begon zijn rede met erop wijzen, dat de wiskunde veelal aas een dode wetenschap wordt beschouwd, en wel sedert enkele eeuwen. Een opvatting, die hij niet deelt en wilde verdedigen in deze eerste openbare les. Hiertoe wenste de hoogleraar de ont wikkelingsgeschiedenis van de topologie te schetsen en hij belandde hierbij in de eerste plaats bij de verhandelingen van Buler voor de Petersburger Akademie uit 1736. waarin deze bezig is met het zg. bruggenprobieem. In de samenstroming van t\Vee takken van de Pregel in Königsberg ligt een eilandje. De oever* van de stromen zijn onderling en met het eiland verbonden door een aantal bruggen, en nu is de vraag, of het mogelijk is in één wande ling alle bruggen één keer te passeren. Ontwikkeling Hierna, en wel in 1752-'53 heeft Euler in zijn verhandelingen een artikel de veelvlakken en lichamen in de ru laten verschijnen, dat o.a. het volgende merkwaardige resultaat bevait: bij veelvla-k is de som van het aantal be grenzende veelhoeken en hoekpunten te --wnen altijd twee groter dan het aantal ribben. Dit is de z.g Eulerse polyeder stelling. Na Euler dient Gauu te worden ge noemd, die twee bijdragen tot de to pologie leverde. Na hem begint de ontwikkeling iets sneller te verlopen, want In 1847 laat Listing, door Gauss geïnspireerd, zijn „Vorstudlën zyr To pologie" •chU». combinatorisch meetkundige kwesties aangaande ruimtekrommen beiighoudt. HU Introduceerde ook de naam topologie, en omschreef deze wetenschap als de studie van het mo dale In de meetkunde; men zou dus kunnen zeggen: dc studie van de vorm- De volgende stap In de ontwikkeling van de topologie wordt gedaan door het verschUnen van de dissertatie van Riemann in 1851. Nadat prof. Vaat Est deze dissertatie vluchtig had besproken, stond hij langer stil bU de tijd né Riemann tot die alt oogst de generalisering van de reedt gevonden resultaten tot ruimten van hogere dimensies bracht. In en bulten de wl9kunde, met i o.a. in de fysica, is het begrip van rui met hogere dimensie—dan drie, gen- goed geworden. Zelfs worden ruimte? oneindig vele dimensie* vaak binnen de kring van beschouwing getrokken. Een goede honderd jaar geleden was hiervan oog geen sprake P.c-halve de extensieve ontwikkeling va de topologie in de vorm van homologi en homotopietheorie heeft zich in d laatste zestig jaren ook een belangrijke intensieve ontwikkeling in de vorm een begrtppenkritiek voltrokken, waarbij de in de topologie zo veelvuldig voorko mende begrippen ais kromme, oppervlak ruimte etc.. bij allerlei gevarieerde defi nities op hun feitelijke inhoud werden derzocht. Ten slotte Wanneer men ten slotte de ongeveer tweehonderdjarige ontwikkeling van di tpopologie overziet, is één van de opval lendste aspecten, dat men hier te maken heeft met een uit zuiver mathematische bespiegeling voorgekomen wetenschap Dit heeft zij gemeen met de getallentheo rie en deels ook met de algebra. Bij een wetenschap als de wiskunde, die zoveel innerlijke reserve heeft getoond, lijkt het dan ook op zijn minst genomen prema tuur een natuurlijk einde binnen kortere of langere tijd te verwachten. Op deze met belangstelling gevolgde inaugurele oratie volgde een receptie zuiver zon en vruchten 1J 4 Leidse koe baarde veel opzien /~\MDAT EEN KOE ook wel. eens wil opvallen en de kans, dat zij een haas vangt in de koeienwereld erg gering wordt geacht, besloot een koe op de Leidse veemarkt gisteren de weg naar roem via het water te zoeken. Toen zij naar de vrachtauto werd gejaagd, die haar van de veemarkt weg zou voeren, wist zij zich aan de macht van haar bewakers te ontworstelen en ter hoogte van De Lakenhal dook zij de Oude Singel in. Op dit punt leek het of de eerzuchtige koe de roem eerst na haar dood zou verkrij genwant de tientallen gepar keerde auto's langs de kant maakten het de ijlings toege schoten brandweer onmogelijk de koe een reddende hand toe te steken. Een vakkundige vee houder langs de kant echter wist de koe in zo'n staat van opwinding te brengen, dat zij, geleid aan een touw, door de Oude Rijn ging zwemmen, de Turfmarktbrug onderdoor zwom, waar op het walletje een takel en vele mensen stonden te dringen om haar op het droge te brengen. In de dieren wereld is de roem van het Spoetnik-hondje thans een wei nig verbleekt, want een Leidse koe heeft thans de faam na een benarde reis behouden op haar basis te zijn teruggekeerd. t>emmeni£. Reserve-officieren Het bestuur van de afdeling Leiden van de Algemene vereniging van Ned. reserve-officieren is voor het seizoen 1957 —1958 als volgt samengesteld: A. J. Mane, Oegstgeest voorzatter; A. J. J. van der Zanden. Leiden vice-voorzitter; J. W. Elskamp. Johannes Poststraat 7, Leiden secretaris; W. P. Th. Groote, Sassen- heim penningmeester; W. Peereboom en L. Hamming, beiden te Leiden com missarissen. EEN POLITIE-AUTO, die stapvoets door de Leidse binnenstad rijdt, is een merkwaardig gezicht. Het zijn doorgaans de ziekenauto's, die uiterst langzaam door de straten rijden, terwijl de voertuigen, die het opschrift „Politie" dragen, meestentijds met sneltreinvaart en gillende sirene de straat onveilig maken. Doch gistermiddag reed een politie-auto met een snelheid, die een voetganger gemakkelijk had kunnen bijhouden, van de Caeciliastraat naar het Kamerlingh Onneslaboratorium. Als vracht vervoerde hij slechts een kleine cilinder van 20 bij 15 cm groot. Een cilin der evenwel, die talloze pennen van dagbladschrijvers gisteren in beweging had gebracht, want hij bevatte de 93 staafjes radioactief kobalt, die één dezer dagen uit het Kamerlingh Onneslaboratorium waren gestolen en waarover wij gisteren uitvoerig schreven. Dit lompenpakhuis van de firma Voorzaat aan de Ceciliastraat heeft ruim vijf dagen de loden pot met radio-actief kobalt gehuisvest, die uit het Kamerlingh Onneslaboratorium was verdwenen. Gistermiddag om zeven minuten over half twee werd dit „koopje" voorzichtig door een politieauto naar het laboratorium teruggereden. De cilinder was enkele ogenblikken te voren in vier delen aangetroffen in het pakhuis van de firma Voorzaat en Stouten, handelaars in lompen en oude metalen. Eén der knechts van deze firma had via pers en radio van de diefstal uit Zaterdag Lakenhal, 8 uur: afdeling Kon. Ned roonkun9tenaarsveremging, concert Schouwburg, 8 uur: toneelopvoering Litteris Sacrum Maandag De kleine Burcht, 8 uur: afdeling Ledden Veteraneniegioen Nederland, D. F. der Mei, lid van de tweede kamer, de Euromarkt. De Doelen, 8 uur: Leidse amateurfoto grafen. vrije bespreking van eigen werk van de leden en bespreking van de bonds- collectie. Rooseveltstraat: 's middags opening nieuwe rijks werkplaats voor vakontwik keling. Dinsdag Schouwburg, 8 uur: K. en O., „De Tuin- schuur" door Haagse Comedie. Woensdag Schouwburg, 8 uur: K. en O., „De Tuin- schuur" door Haagse Comedie. ISTEREN WAS HET veertig jaar geleden, dat de heer J. W. Henny de functie van directeur bij het Leidsch Dagblad aanvaardde en de gehele dag heeft deze Leidse krant in een sfeer van feestvreugde geleefd, 's Morgens half elf werd het altijd drukke krantenbedrijf onderbroken voor een bedrijfshuldiging, die door praktisch alle medewerkers aan de krant werd bijgewoond. De president-commissaris, de heer A. D. Koster, voerde als eerste het woord en prees de jubilaris om zijn grote werk lust en goede initiatieven; hij gaf i schets van de ontwikkeling van het drijf en de rol, die de heer Henny dit proces heeft vervuld. Namens het departement Leiden van de Ned. Mij. voor Handel en Nijverheid sprak de heer J. G. J. Verheij van Wijk prijzende woorden en bood de heer Henny het vererende getuigschrift en de zilveren legpenning der vereniging aan. De heer J. Brouwer, hoofdredakleur, maakte zich de tolk van het gehele per soneel en belichtte vooral de goede ver standhouding, die er tussen personeel en directie bestaat. Namens het perso neel bood de heer Brouwer een projec tor voor diapositieven aan, benevens een aantal cassettes en een kleinbeeldcame- De heer J. J. Heemskerk sprak na mens de personeelsvereniging, de heer G. J. A. Runsink uit Benthuizen na mens de correspondenten en de heer P. Buiterman uit Alphen namens de agenten van het Leidsch Dagblad. Drukke receptie de talrijke geschenken; hij stelde het personeel eind november een feestavond in het vooruitzicht. In de middaguren werd in de taverne van „De Beukenhof" te Oegstgeest een zeer druk bezochte receptie gehouden. Onder de vele autoriteiten uit het dag bladwezen, bestuurs- en verenigingsle ven, bevonden zich onder meer, de bur gemeester van Leiden, Jhr. mr. F. H. van Kinschot en de wethouders J. C. van Schaik en D. v. d. Kwaak, verge zeld van hun dames; de burgemeester van Oegstgeest, de heer L. H. du Boeuff, namens de „Nederlandse Dagblad Pers' ie heren Van Morden, Veenhóven en Baas; de commandant van de Leidse orandweer, de heer S. W. Hagedoorn, de commissaris van de Leidse politie, de heer J. Dreeuws; dr. E. Dlemer, de neer F. Dlemer en de heer J. Groene- wegen, namens het „Rotterdammer kwar tet", waarvan de Nieuwe Leidsche Cou rant een onderdeel vormt; prof. dr. T. Milo namens de Kweekschool voor de zee vaart, die eén biografie van De Ruijter aanbood; mr. Branderhorst namens Kamei van Koophandel Rijnland. Voorts zeer vele vertegenwoordigers uit het Leidse openbare leven en verscheidene colle ga's van andere kranten. Prytaneum. 8 uur: K. en O., ci bloemenschikken voor gevorderden. Foyer gehoorzaal, 8 uur: arts-fotograaf Nico Jesse over „Vrouwen van Parijs' Stadhuis, 8 uur: gemeenteraad, begro ting. Den Burcht, 7.45 uur: Friese toneel avond. Geref. jeugdhuis Breestraat, 8 uur: Ar- Jos Leiden, spreker: dr. E. Diemer. Gehoorzaal, 8 uur: feestavond vooi deelnemers 3-oktoberoptocht 1957. Zoölogisch lab., Kaiserstraat, 8 uur: afd Leiden Kon. Ned. Natuurhistorische Ver eniging, J. A. W. Lucas over haaien- er roggeneieren. Donderdag gemeenteraad, be- Residentie-Or- Stad-huis, 2 en 8 uu groting. Stadsgehoorzaal. 8 kest. Turk. 12.30 uur. departement Leiden Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, dr. Ir. H. A. Stheeman, directeur Ned. Aard olie-Maatschappij, over „Opsporing en winning van aardolie m Nederland". Afdeling Leiden Ned. Vereniging van Huisvrouwen: excursie naar overhemden- fabriek aan Trekvlietweg te Leiden. Tentoonstellingen Prentenkabinet Kloksteeg, 2 tot 5 uur: tentoonstelling van afbeeldingen van Paul Schuitema, tot 7 december. het laboratorium gehoord en bij zichzelf gedacht dat een bepaalde cilinder, die tussen een hoop oud metaal in het pak huis lag, en enkele dagen -tevoren tt goeder trouw door .de firma was ge kocht. wel enigszins leek op de be wuste kobaltpot. Onmiddellijk stelde hij zijn chefs van z'n vermoeden od hoogte, die op hun beurt direct de lltie opbelden. Deze, in gezelschap een deskundige van het K.O.-laborato- rium, dr. M. J. Steenland, begaf zich dadelijk naar de Caecilliastraat, waar zich het bewuste pakhuis bevindt. Zii troffen er de kobaltpot, uiteen gehaald in vier delen deksel en bodem Dr. Steenland herkende onmiddellijk de pot, en nadat de nodige veiligheids maatregelen waren genomen, werd het gevonden voorwerp met een schop voor zichtig in de politie-auto gebracht en vandaar naar het K.O.-laboratorium vervoerd. Thans is nog de vraag of de gede monteerde kobaltpot schadelUke in vloed heeft gehad op degenen, die In de directe nabUheid ervan geweest zUn. Naar dr. Steenland ons mede deelde, was de uitstraling der staaf jes, die weliswaar in de messlngrlng gelaten waren, schadelijk voor het mensclUk weefsel, voor zover het de onbedekte zUde betreft. De kobaltpot is thans veilig weggebor gen in de nieuwe kluis, die speciaal voor dit doel op de binnenplaats van het K.O - laboratorium was gebouwd en juist eer gisteren was gereedgekomen. De commissaris van politie te Leiden, de heer J. Dreeuws, deelde ons gister avond nog mede, dat het op het ogen blik nog niet mogelijk is de hand te leggen op de pleger van de diefstal. De fa. Voorzaat en Stouten herinnert zich wie de kobaltpot aan haar verkocht heeft en al zou dit zo zijn, dan zou het nog de vraag zijn of deze verkoper ook de dader is. (Vervolg zie pagina 11) ba-1" A.r.-kiesverenigiijg over komende verkiezingen De wUkkiesvcrcniging I van de antlj' revolutionaire centrale In Leiden hiel(TI gisteravond de jaarvergadering in Het" Gulden Vlies. Behalve enkele inlerntj huishoudelijke zaken in verband met di komende verkiezingen, werden de jaar"11 verslagen behandeld. Er werd een b( stuurslid gekozen en vóór de pauze spratM het bestuurslid J. Francke over de dub** bele verkiezing in 1958. Het jaarverslag van secretaris W. Bon-ai da meldde, nadat voorzitter J. Verdyui e een welkomstwoord gesproken had, eet stijgend ledental dat nu 210 bedraagt. He voorbije jaar is een tijd van consolidate 1 geweest. Met vertrouwen kunnen de ver a kiezingen tegemoet worden gezien. 3 De penningmeester liet optimistischi J klanken horen: de kiesvereniging staat e: a financieel 9terk voor. e In plaats van de heer F. G. van Zwde- e. ten, die naar een and-er deel van de stal a is verhuisd, werd bij enkele kandidaat- ui stelling de heer P J. Datema, hoofd van n de Geref. lagere school in het Morskwar- es tier tot bestuurslid gekozen. e Nadat de heer Francke gewezen had op ei de betrekkelijkheid van de verkiezings- n propaganda, gezien het feit, dat een vo- to rlge maal in enkele streken van ons landp op de verkiezingsdag ondergelopen pol- a ders waren te zien met de stoffelijke res- e ten van wethouders, gemeenteraadsleden 0 en kierzers temidden van aanplakborden a en brochures wees hij ook op de verant-s woordelijkheid van de komende keuze voor provincie en gemeente. Spreker toonde zich een voorstander van een protestantse partij op brede sis, waar ook de s.g.p. een volwaardige plaats vindt Tevens attendeerde hij op het grote gebrek aan begrip in vele gezin-'11 nen, waar over alles en nog wat voorlich-e ting wordt gegeven, maar de politiek «.«e deel van 't gesprek uitmaakt. Dan is 't niet" te verwonderen, dat de jeugd zich afkeert'®' van de christelijke politiek en zo voor staat en kerk verloren gaat. Met groot! vertrouwen kan de toekomst echter te-! gemoet worden gezien, omdat God zelf wel zorgen zal, dat de oogst, die nog op het veld staat, wordt binnengehaald. Bij de bespreking werd het meeleven in en met de Arjos aange grote belang onderstreept v. met samenwerking tussen christelijke partijen te begin: Vola weet nu alles van gasleidingen In de kleine stadszaal heeft de Volal gisteravond weer een maandelijkse bij-L eenkomst gehouden. Bij afwezigheid de voorzitter werd het openingswoord C gesproken door de heer K. van Vliet. Hetf aannemings- en handelsbedrijf E. Smit te Nijmegen, had enkele me naar Leiden gestuurd om de oud-4eerldn-fcj gen van de ambachtsschool iets te tellen over de fabricage en aanleg gaszinkers. De heer C. Peereboom hield een praatje over drie grote projecten, die de Nijmeeg se maatschappij de laatste jaren onder handen heeft gehad. Allereerst waren daar enorme zinkers in de IJssel met een lengte van 200 meter en een gewicht van 32 ton. Uitgaande vai de gasvoorziening der staatsmijnen is ook In de Maas een pijpleiding getrokken. Onder de titell „operaitie aardworm" werd een rolprent vertoond over de leg van het aardga-snet in Noord-Neder land. Enige jaren geQeden zijn in de Westenschelde de grootste gaszinkers t wereld gelegd. De heer Peereboom ve telde uitgebreid hoe dit uitgevoerd Voordat men met het werk kon begin- moest veel twijfel overwonnen wo Vam Baarland naar De Griete lopen 1 drie leidingen, die elk ruim 4500 met lang zijm. Na een omzwerving van zes dagen, waarvan de route thans .door de politie wordt nagegaan, belandde de loden pot van het Kamerlingh Onneslaboratorium gistermiddag enkele minuten voor twee weer in veilige ha ven. Op een schop wordt de gevaarlijke pot in de kluis ge schoven, die speciaal ter af scherming van het radio-actie ve kobalt op de binnenplaats van het laboratorium is ge bouwd. Foto N. van der Horst

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 4