LUTHER CALVIJN De Statenvertaling GEESTELIJK LEYEN korte nabetrachting over de Hervorming LEVENDIGE DISCUSSIE IN FINLAND mmmm Gemeenteleden conservatiever dan de predikanten ZONDAGSBLAD ZATERDAG 9 NOVEMBER 1957 QTl ^^-uther heeft gezorgd voor het „dat" van de hervorming, maar Calvijn heeft het „hoe" bepaald. Luther zorgde voor de kerkgangers, maar Calvijn i voor het gebouw, waarin de hervormden in later eeuwen zouden wonen. Wie kan instemmen met deze beschrijving over de verhouding van Luther en Calvijn in het werk der reformatie, zoals we deze ergens lazen, wil, nadat het op en om hervormingsdag „gelutherd" heeft, ook nog wel eens even over Calvijn praten. Ja, dat kerkgebouw! De grote kerk van Sint- Pierre te Genève is hiermee natuurlijk niet bedoeld. Wel is die kerk belangrijk genoeg geweest, want Calvijn heeft in zijn beide Geneefse i perioden in deze kerk vele malen het Woord bediend. 1 Toen hij na zijn terugkeer voor het eerst weer in die kerk optrad, ging hij eenvoudig verder met de verklaring en toepassing van dat Schriftgedeelte, waarbij hij voor zijn verbanning door de Raad was gebleven. Dat had de tal rijke schare, die voor het spectaculair gebeuren naar de kerk was gekomen, niet verwacht. De hertog van Rohan, vaandeldrager der hervormden, wilde zelfs in deze kerk begraven worden. En hij is er begraven. Een prachtige tom be wijst dit graf aan. Daar, in die kerk, klopte volgens de hertog het ware hart der Reformatie. Het kerkgebouw der hervormden is voor ons het gebouw van Calvijns leer, waarin de wezenlijke trekken van het christelijk geloof weer gingen spreken. Van die leer heeft Calvijn herhaaldelijk en vooral tegenover Frans de Eerste, vervolger der hervormden, betoogd dat deze leer zo oud is als de Bijbel. Merk waardig is de overeenkomst tussen dit gebouw en het gelaat van Calvijn, waar van we een portret voor ons hebben. Sterk en strak zijn de lijnen van dit profiel, sterk en strak zijn ook de lij nen van het gebouw van Calvijns leer. Volgens de eisen dus van de moderne vormgeving. Inderdaad hebben we in onze tijd nog alles met Calvijn te ma ken. Daar komen we op terug. Wat dat portret van Calvijn betreft, de ogen zijn omhooggericht naar het Licht van Boven, dat zijn verstand moet verlichten. Er zijn echter nog andere beeltenissen van Calvijn. We denken aan door ds. HYLKE DIJKSTRA is nog geen museumstuk wereldontvliedende godsvrucht is in elk geval niet calvinistisch. Kan dan de christen zich maar vermetel storten in de wereld? Moeten we allerlei tradities doorbreken met een beroep op Calvijn? Een christen mag toch genieten van het mooie in de wereld. Waarom zal hij altijd thuis zitten, laat hij vrije tijd ook JOHANNES CALVIJN CARICATUUR Veel stof voor een vruchtbare be- schouwing schijnt ons deze prent niet te geven. Onze bewondering kan hij ook niet hebben. Caricaturen kunnen gees tig zijn, maar deze is eerder weerzin wekkend. Althans volgens onze tegen- woordige begrippen. De neus en de wangen zijn gevormd door stukken van een geplukte kip, de mond is een open I vissebek, de baard is een gedeelte van een snoekestaart. De halskraag is in elkaar gezet met menukaarten, waarop bijzonderheden van de tekenaar zijn vermeld. De „kunstenaar", die blijkbaar geen vereerder van Calvijn was, heeft zijn j afkeer tot uitdrukking willen brengen van Calvijns sobere levenshouding. Die levensstijl van de hervormer vormde i ook wel een heel schril contrast met de steeds op een pretje zinnende Geneven- i zen. Calvijn bestrafte die lichtzinnigheid en losbandigheid met zijn woorden en Hij waarschuwde steeds zich toch niet te vergapen aan de bedrieglijke i schijn van geld en gemak, genot en verstrooiing. Hij wilde Genève versie ren met een zuiver en getrouw belijden van God en met een christelijke levens wandel. De afbeelding van Arcimboldo, die de spot drijft met Calvijns sobere j levenswijze, die door dit scherpe wa- I pen van schimp Calvijns vermaningen wil krachteloos maken, bereikt dus nau welijks een hoger peil dan HOROSCOOP Bij het verhaal van een groot man trok men in die tijden graag diens ho roscoop, om uit de stand der sterren bij zijn geboorte allerlei gegevens te ver- krijgen over zijn deugden en ondeug den. De horoscoop verheugde zich zelfs in pauselijke belangstelling en velen vonden sterrewichelarij belangrijker dan het Woord Gods. Die horoscoop Calvijn zou het volgende vertellen: t Maan i*n Saturnus in het teken Mercurius elkander beschouwende op een afstand van zestig graden, geven de grootheid van zijn geest aan. De Maan met het oog van de Stier duidt wel zijn zeer slechte natuur aan. Mars, ii negende plaats, niet in het teken de Dierenriem zijnde, ofschoon hij toch de meester was van het rijzende punt aan de sterrenhemel, toont aan dat hij een heiligschenner zou zijn." Onze waar dering van deze geheimtaal is al niet bijster groot, maar nog veel dieper zakt het peil in LEGENDE Op de afbeelding, die we vóór hebben, zien we de jonge Calvijn vast gebonden aan de schandpaal, terwijl de beul bezig is hem de franse lelie in de rug te schroeien. Heeft dit dan ooit plaats gevonden? Weineen, maar der tien jaren na Calvijns dood, heeft Bol- sec, een felle tegenstander, dit verhaal verzonnen en velen, hebben het na hem weer doorverteld. Zuiver uit lust om in neerhalend en afbrekend roddelen Cal vijns reputatie te breken. Die lelie zou tot een levenslange straf en schande Calvijn in de rug zijn gebrand, omdat hij in zijn jongelingsjaren de zonde van Sodom zou hebben bedreven. In plaats van hierover langer te den ken keren we nog liever weer terug naar de caricatuur van Arcimboldo. Deze brengt ons althans nog in een uitermate actueel probleem, het vraag stuk immers van de houding Van de christen tegenover de wereld. VLUCHT Met het Middeleeuwse armoede-ideaal heeft Calvijn reeds op jeugdige leeftijd duchtig kennis gemaakt. Zijn vader stuurde hem naar het collége de Mon- taignu, dat terécht in een roep stond van grote geleerdheid.- Daar was de hondenzweep het gewone tuchtmiddel, heel weinig én slecht eten werd er ver strekt en er mocht ook niet veel gesla pen worden. Verder was het ongedierte er talrijk. Kon de leiding van deze school, waaraan ook Erasmus heeft ge- gezellig calé doorbrengen: schouwburg en bioscoop zijn voor de calvinist toch niet taboe? Laat hij zich in de wereld van handel nijverheid werpen met al de ver- ...etelheid die in hem is, laat hij een koning trachten te worden in de wereld van de wetenschap en de techniek en de kunst. Laten we eindelijk ook eens doen aan cultuur en goed amusement. Dit zijn geen onbekende kreten, rees soms, dat het inderdaad alleen laar kreten zijn. Er mocht wel wat ieer nagedacht worden over de vraag -, te zien. Er de wereld, een moeras ook. In het gevaarlijkste moeras kunnen prachtigste orchideeën bloeien, langs de Die orchideeën mogen bewonderd en plukt worden. De heerlijke zon bracht ze te schijn, de zon van Gods goedheid er duld met de wereld. Toch is enige zichtigheid wel nodig. U zou kunnen wegzakken in het moeras. Gewapend met een enkele slagzin van Calvijnof Kuyper kunnen we het leven haaglijk en gezellig maken, dat we geen roeping doe de stroom weer golven. Dan worden versierd met een goed en trouw be lijden van Zijn Naam, met een christe lijke levenswandel. Dan wordt ook het uitwendige gelaat van ons leven ver sierd. Bij een christen past geen op smuk, maar wél sieraad, en goede smaak en bloemen ln de tuin. gezellig maken, dat er kennen. Zij het^moeras weggezakt vai gelijkvormigheid, die boer de wereld die Spreekt de kerk ivel voldoende? VRJö SIONI, eén bekend Fins schrijver en voorzitter van de Auteurs Federatie van zijn land, heeft door een onlangs gehouden radiopraatje een levendige godsdienstige discussie ontketend in Finland. Hij moest spreken over: „Waarom lijden we?" en zei onder meer: Vanonze kinderjaren af werd ons geleerd, dat de wet en de kerk het fundament vormen waarop een veilige gemeenschap gebouwd wordt. In deze moeilijke jaren heeft de mens zijn oren gespitst om de sterke stem van de kerk te vernemen tegen de morele afval die zich zo sterk in ons sociaal en politiek leven openbaart. Kom haastig, Jezus, bidt de predikant Ja Amen, zegt de boer, wil spoedig komen Maar na de oogst, want nieuw stuk land Heb ik nog nooit de opbrengst waargenomen, Ja Amen, zegt Mevrouw, maar mag ik voor De bontjas die ik gisteren zag hangen Eerst sparen en hem aandoen als het koor Een avond geeft in „Christlijke Belangen"? OVERWINNING Er mag door Gods gratie nog zo veel goeds zijn in de wereld, toch blijft die wereld een wingewest van de satan, een provincie van de hel. Zolang als die wereld niet verlost is. Christus heeft reeds de overwinning behaald. In Chris tus heeft Calvijn een vroomheid gevon den en ontvangen, die we een wereld- overwinnende vroomheid willen noemen. Calvijn had alles met de wereld te ma- studeerd, hierin geen verandering bren-jken. Daarom droeg hij zijn beroemde gen? Dat kon men wel, maar men wilde het niet, want zulk een levenswijze Maar we hebben geen stem gehoord. De kerk heeft geen herderlijke brieven gericht tot het volk, noch hebben kerke lijke vergaderingen resoluties aangeno men in dit verband. We hebben geen donderende proclamatie, gericht aan ons volk gehoord. Er waren slechts wat slappe woorden, zoals we ze te horen kregen in de vrolijke dertiger ja renWaar klinkt de alarmklok van de Evangelische Lutherse Kerk van Fin land? We hebben geen duister-diepzin- nige uitspraken van theologische ge leerdheid nodig, maar een krachtig, hel der woord dat ieder kan begrijpen." vond men gepast en nuttig staande monniken. Velen werden krom- benig, blind, melaats. Zelfs stierven er niet weinig. Heeft Calvijn dan zijn so bere levenswijze overgehouden als een roomse zuurdesem uit deze Montaignu- periode? Dat zeker niet. We behoeven alleen iaar te luisteren, om van deze gedach te te worden genezen, naar zijn ant woord aan Farel en Bucer, die hem in zijn Straatsburgse periode aanraden te trouwen: De schoonheid die mij boeit, kuise, lieftallige vrouw, spaar- geduldig, een vrouw die voor mijn gezondheid wil zorgen." In Idelette van Buren heeft Calvijn zulk vrouw ontvangen. Slechts negen ja- mocht zij voor hem zorgen, maar waren jaren van groot geluk. Hoe komt het dan dat Calvijn zulk een' zwaar en oversober leven heeft geleid, dat hij zich de tering op het lijf haalde, waaraan hij al zo jong is gestorven? Wel, Calvijn wilde de kruisbanier tot in Gods Handen dragen, door droeve en blijde dagen. Elke moeite wilde hij op deze kruis tocht verdragen, tot twee keren toe heeft hij zich, zeer tegen zijn zin, laten overhalen om in Genève te werken. Al les in hem kwam er tegen op. Hij be geerde niet de woeligheid van de ker kelijke practijk, die vooral in Genève verslindend was, maar rust voor diep gaande studie. Toch gehoorzaamde hij, zodra als hij de roepstem Gods ver nam. Hij vluchtte dus juist niet, hij zocht geen geestelijk bastion buiten de „wereld", maar hij ging staan midden in de storm, met Gods Woord. GELIJKVORMIG boek op aan de koning Frans de Eer ste, daarom bood hij zijn belijdenis aan de Raad van Genève aan, daarom sticht te hij het collége de Calvin, later Uni versiteit geworden. In het eerste paradijs was een rivier, die zich vertakte naar alle windstreken. In het tweede paradijs van Openb. 22 is er weer die stromende rivier van vóór de troon van God en het Lam. Welnu, diezelfde stroom golfde in Jo hannes Calvijn, vanuit zijn binnenste vloeide die stroom uit in de kerk, in raad en volk en wereld. God verlosse ons van de doodsheid en de saaiheid Weer een Reformed Church in Australië De twintig Reformed Churches of Aus tralia hebben er een zusje bij gekregen: kerk van South Gippsland. J>e institue- ring had de vorige maand plaats in de Pu blic Hall te Koonwarra, onder leiding vanf<Js. J. Bouwmeester (tot 3 januari 1956 te Heer- jansdam), de herder van Moe die ook predikant South Gippsland zal zijn tot dat laatstge noemde gemeente er in is geslaagd een eigen do minee te beroepen. Namens de classis Victoria voerde ds. P. H.. Pellicaan in de institueringsdienst het woord. Na mens de moedergemeente Moe sprak de heer A. Kleefsman efi namens de nieuwe kerk de heer Lodewijk. De dienst erd voorts bijgewoond door ds. w. B. den Brave uit Dandenong, met zijn echtgenote. Ds. Pellicaan voerde be halve namens de classis ook het woord voor de zusterkerken Melbourne (eigen lijk de grootmoeder van South Gipps land), Box Hill en Dandenong. terwijl uit Geelong, Ferntree Gully en Mount Evelyn schriftelijke felicitaties waren binnengekomen. Overdreven De volgende dagen stonden de kran ten vol met ingezonden stukken, er tikelen. Een groot aantal predikanten gaven Soini gelijk en zij waren mening, dat de kerk inderdaad zich i moet bewegen in het openbaar leven. Een aantal kranten wees er'op dat schillende bisschoppen zich heus wel be moeid hebben met de vragen var dag. De Informatie Dienst van de Finse Kerk stuurde de pers vellen vol uittrek sels" uit episcopale uitspraken en pre ken. De aartsbisschop van Finland, ds. Ilmari Salomies, zei in een persconfe rentie, dat hij de woorden van Soini kon waarderen, maar dat zij sterk wa ren overdreven. Hij zei onder meer: „Onze kerk moet inderdaad.verantwoor delijkheid hiervan dragen in het open baar leven. Maar als de kerk zich in haar boodschap bepaalt bij de levens vernieuwing van de enkeling, dient zit haar land op een heel wat vruchtbaar der wijzè dan door de beste actuele uit- sinds 1619 op haar titelblad de zinsnede voerde: Óp last van de Hoog Mogende Heeren Staten Generaal der Vereenigde Nederlanden en vol gens het besluit van de synode natio naal, gehouden te Dordrecht in de jaren M1DCXVIII en MDCXIX uit. de oorspronkelijke talen in onze Neder- landsche getrouwelijk overgezet, is nog lang niet het weeskind van onze kerken geworden. Terwijl de Nieuwe Vertaling van het Nederlands Bijbel genootschap (een „nationale synode" bestaat niet meer,) grif verkocht wordt blijven een groot aantal men sen de Oude Vertaling nog altijd ge bruiken. Verschillende kerkgenoot schappen aanvaarden de Nieuwe Vertaling niet eens en anderen zijn slechts schoorvoetend tot een spora disch gebruik er van overgegaan. Dc aloude Statenvertaling is nog altijd favoriet bij velen. In vrijwel iedere winkel is een gewo ne kleine Bijbel in de andere vertaling dan ook nog altijd wel te krijgen, al is de keuze beperkter geworden. Moei lijker wordt het als het gaat om een groter formaat met de kanttekeningen. Steeds weer kwamen bij verschillende boekwinkels aanvragen naar een der gelijke uitgave binnen en vaak moest „neen" verkocht worden. De blijvende vraag heeft de uitgever W. M. den Her tog in Utrecht ertoe gebracht om on der de naam „Statenbijbel" de Bijbel met de kanttekeningen, zoals zij oor spronkelijk werd uitgegeven door Jacob en Pieter Keur te Dordrecht laten, drukken. In een „ten geleide", we kunnen het moeilijk een „voorwoord" noeme schrijft de oude. maar nog altijd i tieve professor G. Wis$e: TEN GELEIDE Nu weten we-wel, dat meermalen geprobeerd een nóg betere vertaling uit den grondtekst te leveren. Maar wat dienaangaande van de pers is gekomen, bijv. in- de- zgn. Nieuwe Vertaling, altijd nog van dien aard, dat we v moedig durven zeggen: Zet er de Sta- ten-Bijbel niet voor opzij. J de kanttekeningen zo bijzonder dwijnen. Hij heeft dit wel gemeen met de oude schrijvers: „Veel geprezen, wei- g gelezen" Dat deze Bijbel echter, nog wel veel gelezen wordt blijkt toch wel uit deze 'gave, die volgens de uitgever, de stvolgende vijfentwintig jaar zeker in de handel zal blijven. Plicht en liefde Ik heb genoeg van het woord plicht; er genoeg van dat woord steeds en steeds weer te moeten horen. De mensen gaan naar de kerk, omdat het hun plicht is. U kunt nooit het hart van een mens raken, als u al leen maar met hem over godsdienst spreekt omdat het uw plicht is. Ver onderstel dat ik u zou vertellen, dat ik van mijn vrouw hou, omdat het mijn plicht is wat zou zij dan zeg- gen? Ieder jaar ga ik een keer naar Con necticut om mijn oude moeder te be zoeken. Veronderstel dat ik tegen moeder zou zeggen, dat ze oud wordt en haar einde nadert, dat ik begrijp dat ze veel voor mij gedaan heeft en dat ik haar nu ieder jaar maar een bezoekje kwam brengen omdat het mijn plicht is. -• ou ze dan niet tegen me zeggen: „Als het alleen maar een kwestie van plicht is. blijf dan volgend jaar maar liever weg." Het gaaf om ie leen, het gaat de aloude, gereformeerde belijdenis met haar beleving naar voren komt. De Staten-Vertaling heeft, met hl zeer gewijde taal en zuivere weergave van de reformatorische belijdenisin- houd, een nog altijd geldende autoriteit. We moeten helaas toestemmen, .dat ir de Nieuwe Vertaling de zuivere, refor matorische opvatting is verdonkerd, niet te zeggen -soms verminkt! Dit. is zelfs zó- waar, en zó ernstig van aard, dat in de kring der „Nieuwe-Verta- lingsmannen" al gevraagd wordt herziening. We yerstaan,, dat waarlijk niet het slechtste deel van ons volk vragen blijft naar de aloude Sta ten-Vertaling, Evenals professor Wis se kan ook de uitgevei zelf nog maar de taal Kerkelijke bladen onafhani Bloed verbonden Op dc Bijbeldag voor Gelderland heeft de hervormde predikant voor de zending onder Israël, ds. J. Grolle, ver haald hoe hy „door bloed i verbonden is aan het bijbelgenootschap." Op een vergadering van het Ned. Bijbelgenootschap in de Doopsgezinde kerk te Amsterdam sukkelde een gla zenwasser door een glazen dakgedeelte En ds. Grolle kreeg de stukken op zyr hoofd, wat bloedvergieting tengevolge had. Het liep verder goed af. Allee! kon hy dit voorval goed ter verklaring gebruiken, wanneer zijn geheugen in de steek liet. En dat wa6 wel gemakkelijk. Tijdens de onlangs voorlopig gesloten synode 1957 van de Gereformeerde Ker ken werd gesproken over de mogelijk heid en wenselijkheid van één officieel kerkblad in plaats van de verschillende bladen als „Gereformeerd Weekblad," Belijden en Beleven", „Centraal Week blad". „De Strijdende Kerk". De syno de besloot na een langdurige discussie de zaken bij het oude te laten en de plannen van een officieel landelijk ge reformeerd blad gingen de ijskast in. Helaas, zuchten velen. Gelukkig, jubel den anderen. In Engeland sprak het blad van de evangelische richting in de Anglicaan- Kerk „The Church of England Newspaper"1 zich over een soortgelijk Anglicaans streven uit: „De onafhanke lijkheid van een blad is een garantie voor de lezers dat het hun ten dienste zal kunnen, staan. Een officiële uitgave zou onmogelijk pijnlijke (maar noodza kelijke vragen) kunnen stellen, noch kan een dergelijk blad straffeloos de lei ding van de kerk op principiële punten bekritiseren. Het zou gedwongen worden steeds over de schouder te blikken voor officiële „leiding". Dit wil helemaal niet zeggen, dat een onafhankelijk blad niet loyaal zou kunnen zijn. Loyaal kunnen we echter slechts- voor de grote waar heid zijn, maar terwijl de waarheid groot is. is het verstand van de mensen 2? DE PREDIKING der Wiel „In de Waag- Ik meen daarom te mogen... zeggen, t de christelijke prediking... daarom steriel geworden is, omdat ze nog :1 praat van de opstanding, maar niet ;er „uit dc doden" opkomt. Wy kunnen et waarlyk betuigen, dat dood en ge- iter ons liggen, als we niet waar- mals Jona in Ninevé, red.) het n de modder van dit gericht, •pten der zee, aan ons dragen. Laat ons alsjeblieft niet denken, da dat gevaar te boven zyn. Als we andere leiders doen wat we met Kuyper deden, dan zijn we niets opgeschoten. Schilder heeft' dit ailles zeker niet ge wild. NOG MEER KRITIEK richt KARTERING VAN HET nElL „Enigheid des De stelling, dat er een andere anti christ zal komen dan Rome IS, heeft sinds Kuyper dé verklaringen onzer deren „onhoudbare" en „averechtse" vattingen noemde, diep wortel geschoten in ons kerkelijk .leven, EN NOG MEER de „weg des heils" 'anhoop tot het ge- By Timotheiis gebruikt God blijkbaar het „simpele" middel van een godsdien stige opvoeding. KRITIEK OP KUYPER Den Boeft in de „Reformatie": Vroegindeweij in het „Gerefor meerd Weekblad" (van de Ger. Bond de Ned. Herv. Kerk) iel koi hy ai ge ingen anderen met het zeggi dat heb ik in myn boeken anders ge schreven. Een ongepast grapje? Ik ben dat met u eens; maar de mentaliteit die er achter zat: hebbel altijd de gevi alle ichten te bovei Gerefo gekomen. In hoe' ooit gereformeerd ge- van Calvyn en de na- n in hoeverre is hy ;l-bekecrd-zyn ommekeer in h. meerde Kerken ii is dr. A. Kuyper weest in de geesi dere reformatie #in rationeel en tot de gereformeerde waarheid blyvi steken? Ik heb dezer dagen zyn Confi dentie nog eens gelezen, zyn g schrijven bewonderd en het wezenlyke der bekering py'nlyk VERSCHIL Het over het werk van de Heilige Geest. Geref. Kerkers veronderstellen, dat werk by hen allen is. Zy zyn allen dergeboren of hebben allen het geloofs- vermogen, tenzij hét tegendeel blijkt. By de Geref. Bonders ligt het juii om. Zy veronderstellen, dat zy dergeboorte, noch' geloof bezitti en teniy het tegendeel blykL spraak. Onze Kerk is geen clericale kerk. Omdat iedere lidmaat van de Kerk het recht heeft om gedachten en inzichten naar voren te brengen wordt de stem van de Kerk ook gehoord in zijn spreken. Ik geloof dat de stem van de Kerk ook doorklinkt, inde alarme rende noodkreet van mijnheer Sioni." „Utopia-budget" voor Canadese Baptisten Toen de Canadese Baptisten voor de negen en zestigste maal in hun jaarvergadering bijeen waren, konden zij kiezen uit drie mogelijke budgets voor 1958. De drie budgets werden onder drie verschillende namen, aangeboden: I. U moet dit doen; 2. U behoort dit te doen en 3. Utopia. De afgevaardigden aanvaardden het Utopia-budget met algemene stemmen onder groot enthousiasme. Het is het hoogste financiële doel, dat ooit in de geschiedenis van de Canadese baptisten werdgesteld en vraagt om meer dan drie miljoen gulden. hogers dan plicht al- n liefde"! (Moody) van onze Nieuwe-verta ling..W. M. den Hertog is geen- jonge man m Naar hij zelf zegt is in zijn zeventigste al men dat niet zeggen. Hij is opgevoed bij cie St? ten-vertaling, hij heeft er zijn hele leven bij ge leefd en hij wil blijven leven. VEEL VRAAG Met hem zijn er nog grote aantallen orthodox denkenden die een nieuwe uit gave blijkbaar volkomen wettigen. In leder geval Is het zo dat de firma Den Hertog nog nimmer zoveel boeken ln de voorverkoop heeft verkocht als van deze Bijbel. Hét zijn zeker niet slechts de oud-gereformeerden of de gerefor meerde gemeenten, die hun aanvragen inzenden. Ook uit kringen van het Le ger des Heilfc. en van jonge predikan ten die graag naast hun gewone ver taling de Oude Vertaling met de kant tekeningen willen blijven gebrnlken. DRIE DELEN De uitgave verschijnt in drie delen, om te voorkomen dat .de Bijbel te groot voor het gebruik zou worden. Het eer ste deel loopt van GenesisEsther (770 pag.) Het tweede beslaat de rest van het Oude Testament, (800 pag.j en het derde het Nieuwe Testament met 580 pa gina's. De omslag is in zwaar zwart buckram een boekbinderslinnen. De prijs is bij voorintekening 14,per deel. en de officiële prijs wordt met in gang van 1 december 45 gulden. In een kerkblad uit Den Bommel stond onlangs: „Er kwam een aanbieding van een kanselbijbel in nieuwe vertaling. Die Amerikaanse kerkelijke enquête Wat ive onze godsdienst danken De Israëlische minister van onderwijs zei'dezer dagen in het parlement van zijn land: „Zelfs de niet godsdiensti- gen onder ons beginnen meer en meer te appreciëren wat we onze godsdienst danken. De Joodse godsdienst heeft een geweldige historische waarde, en onze kinderen mogen niet opgroeien zonder enig godsdienstig begrip. Mis schien kunnen we zelfs niet als na tie blijven bestaan, als we blijven tveigeren te erkennen, dat er een schakel is tussen ons en onze gods- Wat waar is bij het Oude volk van God is ook wa^r voor Nederland. Er is een verband tussen geloofsgehoor zaamheid en zegen. Bij het oude Is- rael in 'het Oude Testament was de welvaartstaat afhankelijk van het geestelijke leven van het volk. De ze gen van God op geloofsgehoorzaam heid bij de mens was toen ook zicht baar in het materiële. En al moeten we oppassen voor een al te rechtlijnig denken in de geest van: „Hij is rijk dus gelovig"' en: „Als ik bid gaat bet goed met mijn zaak", nog altijd- geldt de belofte van God uit de Bergrede: „Zoek eerst Zijn konink rijk en zijn gerechtigheid en dit alles zal u bovendien geschonken worden." En de woorden „dit alles" behoeven helemaal niet vergeestelijkt te worden, want ze- wijeen direct terug op de -woorden .„teten -en dririoen."'- - Het is tegenwoordig wel mode een ver band te ontkennen tussen geloof en ons dagelijks leven. Wij zeggen vaak, met een frons in ons voorhoofd van het diepe peinzen: „Ja, dat is waar, maar zo eenvoudig mag je het toch niet stellen." Deze wetenschappelijke benadering is in vijf en negentig pro cent van de gevallen een verkapt onge loof, dat zich verschuilt achter theolo gie en woordenspel. Misschien komt dat wel voort uit het feit, dat we tientallen malen ons hoofd gestoten hebben en het gevoel hebben gehad, alsof we in de steek werden gelaten. Meestal komt dat waarschijn lijk omdat we deze tekst niet goed ci teren: Wij zeggen vaak: Zoek eerst het koninkrijk Gods. Er staat echter: Zijn koninkrijk en Zijn gerechtigheid. Wij willen wel het koninkrijk en zijn zege ningen ontvangen als een genadegave van God. Maar God eist ook een leven naar Zijn wil, een gehoorzamen aan Zijn wetten (of. moet ik schrijven wet?) naar zijn gerechtigheid, dat is heiligheid van leven. Ik geloof, dat veel zegeningen, die wij in de loop van onze Nederlandse ge schiedenis zien direct afgeleid kunnen worden uit het geloofsleven van het volk, en ik geloof ook, dat veel misè re regelrecht terug gaat naar zonde, of een leven waarin God op de tweede plaats komt. Het is goedkoop te zeg gen, dat onze materiële welvaart voort, komt uit de godsdienst. Het is echter nog veel goedkoper om te zeggen, dat onze misère niet het gevolg is van on ze zonde, maar van de structuur van de maatschappij. In dat laatste geval schuiven we jie .schuld op God, die de ze maatschappij immers heeft gescha pen, of tenminste heeft toegelaten te ontstaan. 'Wij danken veel aan godsdienst, als land. Danken wij ook lets persoonlijk aan onze persoonlijke g Predikanten en gemeenteleden denken' vrijwel idehtiek over de Persoon van Jezus Christus,, over de aard van de kerk en het avond maal, maar de gemeenteleden zijn vaak veel orthodoxer dan hun predikanten als het gaat om het gezag van de Bijbel, beweert de uitslag van een enquête die in on geveer tien verschillende kerkge nootschappen van de Amerikaan se staat Minnesota werd gehou den. 5162 gemeenteleden en 272 predikanten vulden formulieren in met vragen over elf verschil lende dogmatische leerstukken. De ondervraagden geven geen eigen antwoorden weer. maar moesten een hok je zwart maken voor het naar hun me ning juiste antwoord. Onder iedere vraag werden n.l. een groot aantal verschillen de antwoorden gegeven, die de verschil lende theologische richtingen weerspie gelden. De uitslag van de enquête werd op de Wereldraadconferentie te Oberlin, waar de „Faith and Ordcr"-afdeling samenkwam, bekend, gemaakt Van de predikanten onderstreepten H pet de Godheid van Christus, J~ de predikanten en 68 pet van de ge meenteleden meenden, dat het avond maal een daadwerkelijke gemeenschap met de persoon van Jezus Christus de. Over -de inspiratie van de Schrift waren- de meningen sterk verdeeld. 32 pet van de predikanten en 24 pet gemeen teleden meenden, dat de Bijbel slechts c-cn uniek historisch document van dc openbaring Gods aan geïnspireerde men sen is. 18 pet van dé predikanten en 28 pet van de gemeenteleden gingen een stap verder en aanvaardden dat de Bij bel het Woord van God bevat (Barth)." 21 pet van de predikanten en 22 pet van de gemeenteledert nöemde de Bijbel het foutloze, onfeilbare, woordelijk geïnspi reerde Woord van God en 16 pet van dc predikanten en 1,7 pet van de gemeente leden erkenden de Bijbel als het onfeil bare Woord van God, maar gaven toe dat et* bij het overschrijven in de loop der eeuwen en door de vertalingen fou ten ineenlopen kunnen zijn Merkwaardig en voor vele oecumenisch gezinden waarschijnlijk ook wel wat te leurstellend was het feit, dat slechts 8 pet van de predikanten en 12 pet van d< leken over „Christelijke eenheid" zei, dat het „het samenzijn van alle chris tenen ln één enkele zichtbare kerk' Daar staat tegenover, dat slechts 4 pet van de predikanten en 3 de leken meenden, dat het een gees telijke eenheid was zonder enig organi satorisch contact: -37 pet van dc predi kanten: en 50 pet van de gemeenteleden zei: „Een geestelijk eenheid, onafhan kelijk vai) de organisatorische het christelijk geloof. Slechts de Anglicaanse geestelijken zóchten het ln de ene zichtbare kerk. i godsdienst? Te heilig reerd te worden. Iedere i en veeg cement, die een verder ver val zou kunnen tegengaan zou in de ogen van de - gelovige het gebouw slephts hebben onteerd. Alles moest .zorgvuldig bij hel oude blijven. Juist deze „heilige" tempel werd de broeikas van het Javaans communis- rrte. Pak. Mii^ah, "de koster die moeite had om zijn dochters uit te huwelij ken, en die te veel vrije tijd had, om dat hij maar weinig te doen had, kreeg een lumineus idee.Hij zag kans om zijn dochters kwijt te raken aan een aantal communisten, wiens kameraad hij geworden.Was door lid te worden van de partij. Plaats voor een huis was er genoeg op het plein rond dc om muurde moskee. In een mum van tijd stonden er drie kleine huisjes en een „expresso bar". Javaanse stijl binnen de muren. Naast dc heilige rposkee tierde dc materialistische le vensfilosofie welig. De gelovigen hebben een einde gemaakt aan de onhoudbare toestand, toen de rechtbank hun niet-vlug genoeg voldoe ning wilde schenken. De communisten werden er uit gekegeld en de moskee weer geheiligd. Dat gebeurde vorige maand. Duizenden jaren geleden ge beurde er iets soortgelijks in Palesti na. Dat verhaal kunt u zelf lezen in Nehemia 13. Laten we niet al te hard lachen om die dQmme Mohammedanen of die oude Israëlieten. Hebf u zich al eens zelf af gevraagd óf ditielfde niet kan gebeu ren in uw geloofsleven? U bent hei lig als het gaat om allerlei wereldse dingen als bioscoop,, dansen, theater en televisie, maar veel vreselijker za ken gebeuren er in Uw hart en in Uw gedachtenleven. Niet de ouderdom van yw geloofsbelijdenis bepaalt het leven, naar de dingen die U vandaag toelaat in Uw hart.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 19