Piet-Paaltjens-paviljoen is voor studenten geopend r p Familie De Jonge schoot in de roos Z. W. O. subsidieert onderzoek naar boombastdoeken In De Lakenhal klonken heel oude muziekinstrumenten Leiden waeht op correctie van grens met Oegstgeest Agenda voor Leiden schudei's citroen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 8 NOVEMBER 1957 Kroon op werk van prof. Meijers Het paviljoen luidt nieuwe fase in, maar de goede tradities zullen moeten worden gehandhaafd EEN VAN DE EERSTE studentenhuisvestingen in Leiden was het „Col legium Theologicum" aan de Cellcbroersgracht, nu Kaiserstraat. Het waren goeddeels „bursalen", beursstudenten, die in de cellen van dit ge bouw het voormalige Cellebroersconvent onderdak vonden. Zo koud en kil als de cellen waren, zo koud en kil was het leven dezer studenten, die verplicht waren volgens strenge voorschriften te leven, wilden zij niet met stokslagen of vrijheidsberoving gestraft worden. De president-curator van de Leidse universiteit (met zwarte hoed), dr. Baron de Vos van Steenwijk, hijst hier de vlag op de gistermiddag ge opende studentenflats, op het terrein tussen het station en het acade misch ziekenhuis. procentueel meer jongelui gaan studeren dan vroeger, maar tevens doordat de oude tijd van vroeger met zijn romanti sche studentenhuizen langzaam voorbij is gegaan. Daarom diende het roer te worden omgegooid en een uitweg in de woningnood gezooht te worden door mid del van studentenpaviljoens en flats. Spr. noemde in dit verband de naam van prof. mr. E. M. Meijers, die onmiddellijk na een voor hem wel zeer zware oorlogstijd het woning probleem der studenten ter hand nam; de opening van het „Piet Paal- tjenspaviljoen" moet dan ook als een kroon gezien worden op het door hem begonnen werk. Dit probleem dient krachtig te worden aangevat, Thans is er de allernieuwste studenten huisvesting het „Piet Paaltjens-paviljoen" dat gistermiddag op sobere wijze in ge bruik werd genomen. Eveneens voor een groep van studenten, onder wie evengoed „bursalen", doch allen gezegend met in dividuele vrijheden en rechten, verbon den met niet minder gezegende plichten, die tezamen vorming geven aan de goede Leddse student. In de collegezaal van gebouw X van het Boerhaavecomplex waren talrijke ge nodigden bijeen, onder wie de rector- magnificus der universiteit, prof. dr. S. E. de Jongh, afgevaardigden van curato ren der universiteit, de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kin schot en echtgenote, de wethouder van openbare werken, de heer A J. Jonge- leen. vrijwel het voltallige bestuur van de Leidse Stichting Huisvesting Studen ten, vertegenwoordigers van het Consi lium, de architect en de aannemer, de heer M. W. Jongsma, de directeur van het A.Z., bewoners van het nieuwe pa viljoen en nog talrijke andere belang stellenden. Tekort wordt groter Dr. J. E. baron De Jos van Steenwijk sprak als voorzitter van het curatorium der universiteit en wees erop, dat het tekort aan woonruimten voor studenten steeds meer toeneemt, niet alleen door dat de bevolking toeneemt en dus ook het aantal studenten, ook niet doordat Opbrengst collecte De extra collecbe op dankdag ten bate van het restauratiefonds van de Christe lijke Gereformeerde Kerk in Leiden heeft het topbedrag van bijna 1500 gulden op gebracht. Puzzelprominenten J 1. J. Kiel, Gerard Doustraat 87. Leiden; 2. D. Raaphorst, Voorweg J 100, Hazerswoude; 3. Jac. de Mooy, Vliet Z. Z. 3, Rijnsburg. want volgens het Centraal bureau van de Statistiek zal het aantal stu denten in 1970 het dubbele bedragen van nu, mede door de uitbreiding der studierichtingen (verenigde facultei ten, het notariaat enz.). Toch is een paviljoen als dit nog niet de ware op lossing. Het is te laag van bouw en eist derhalve teveel grond. En grond is een schaars artikel. Men zal het meer in de hoogte, dus in de richting van flats moeten zoeken. Nadat dank was gebracht aan allen, die tot de totstandkoming van de plan nen en de bouw hadden meegewerkt, werd het woord gevoerd door prof. dr. E. Havinga, voorzitter van de Stichting, die in het bijzonder woorden van lof richtte tot mr. J. Drijber, de secretaris van de stichting, die zich met grote toe wijding op zijn werk had geworpen en tijd noch moeiten heeft gespaard om zijn aandeel in de oplossing der vele proble men bij te dragen. Dit paviljoen luidt een .ii ve fase in, maar één ding blijft hetzelfde; ook in dit moderne gebouw zal de bewoner de tra dities van de goede Leidse student in vrijheid en verplichtingen dienen te hand haven. Vrijheid en eendracht Prof. dr. P. A. H. de Boer, sprekend als praeses van het Consilium, zei, dat de krach) der Leidse civitas gelegen is in haar individuele vrijheid en haar een dracht. Ondanks de vele facetten die de Leidse civitas kenmerken, blijft er de gebondenheid, die alle academieburgers, hoezeer zij ook vogels van diverse plui mage mogen zijn, tezamen bindt tot dat ene grote poorterdom, dat de Leidse „civites academica" heet. De heer H. Postel, de architect, sprak over enkele lotgevallen gedurende de bouw van het paviljoen en roemde de medewrking van het rijk en de gemeen te, n het jzo.ider de gemeentebedrijven. Na hem voerde de heer Kamelink, de het woord, die zijn toespraak t een veelzeggend „Tot ziens". .en hier is de beste oplossing: Golden Key 50 st. 2.50 Uitsluitend zuivere tabakken 70Tcte óaa&tje. Vutkj- ~ZCLC&£ besloot r Lois Marshall komt naar Leiden Lois Marshall, de Canadese sopraan wier naam vorig jaar door één enkel c eert een begrip in het muziekleven ons land is geworden, komt vrijdag 22 vember naar Leiden om te zingen op onder auspiciën van de Leidse Kunstkring Voor Allen in de stadsgehoorzaal te hou den liederen-avond. -edi/zant/eS C.H.LENS&Co NIEUWE RIJN 39-40 daarbij de wi studentenhui; De laatste spreker was de heer H. H. de Klerk, die namens de be woners sprak. Hij wees op de sociale en sociolbgische winst, die het nieu we paviljoen niet alleen voor de be- wone.rs maar voor de gehele Leidse studentenwereld dient op te leveren. Hiermee was de bijeenkomst, die g< leid werd door prof. Havinga, gesloten en begaven d genodigden zich naar dt Piet Paaltjenslaan. De heer De Vos var Steenwijk hees de vlag, waarmee hij of ficieel het paviljoen dat goeddeels al enige tijd in gebruik is, zoals wij reeds schreven in dienst van de studenten huisvesting stelde. Enkele studenten sta ken, ter verhoging van de feestvreugde, enkele rake stukjes vuurwerk af. Nadat allen groepsgewijze d vleugels van het paviljoen hadden be zichtigd, werd de blijde gebeurteni een frisse dronk bezegeld. Derde prijs in familiewedstrijd op steravond van N.C.R.V. FjE HEER M. I. DE JONGE, hoofd van de Hervormde lagere school aan de Oosterstraat, trok gisteravond met zijn vrouw en dochters Ina en Hannie naar Hilversum om n N.C.R.V.-studio op de steravond deel te nemen aan de familiewedstrijd „Sdhiet in de roos". Er mochten gisteravond in Leiden heel wat kinderen later opblijven dan woonlijk; ze hadden meester De Jonge al op de schouders genomen en hem moed ingesproken om voor de microfoon toch maar heel goed in de roos te schieten. Trouwéns, Ina is onderwijzeres in Rotter dam en pok daar zouden, naar de heer De Jonge verzekerde. een boel kindefjes luisteren. Goos Kamphuis was ter ore gekomen, dat mevrouw De Jonige in het declame ren haar hobby heeft gevonden. Ze kreeg waarschijnlijk de kans van haar leven, toen hij haar toestond voor alle ster luisteraars in de studio en thuis het ge dicht „Herfst" van Jo Kalmijn-Spieren burg voor te dragen. De familie Homburg uit Amsterdam kwam als eerste voor. Zij werd de hoog ste van de avond en behaalde 124 punten. Mevrouw De Jonge schoot met haar antwoord op een Spoetnik-vraagje met een raak, 12 punten. De streekvraag vieJ Dr. Kooijman krijgt mooie taak De Nederlandse organisatie voor zuiver-wetenschappelijk onderzoek heeft dr. S. Kooijman, conservator aan de afdeling Nieuw-Guinea en het Zuidzeegebied van het rijksmuseum voor volkenkunde te Leiden, een sub sidie verleend om in Engelse musea een studie te maken van polynesische boombastdoeken. Deze studie zal bestaan uit een stijlvergelijkend onder zoek van de boombastdoeken, waarbij speciaal gelet zal worden op de ruimtelijke verbreiding van bepaalde motieven en versieringen. In een onderhoud vertelde dr. Kooij man ons, dat het uitgangspunt van zijn studie in de collectie boombastdoeken lag. die het rijksmuseum voor volkenkunde bezit. Deze verzameling bevat uiteraard veel boombastdoeken uit Indonesië spe ciaal uit centraal Celebes en verder exemplaren uit Polynesië, vooral van Samao en de Fiji-eilanden. Bij zijn onderzoek probeert dr. Kooijman te komen tot een samenvattende studie en publikatie op dit gebied. Hierbij zal hij speciaal letten op het voorkomen en de ruimtelijke verspreiding van bepaalde or namenten en motieven, hetgeen vanzelf sprekend zal geschieden op grond van het culturele beeld van Oceanie in het alge meen en de volksbewegingen en migraties door dit gebied in het bijzonder Wat dit laatste betreft, vallen er twee theorieën te onderscheiden: primo de opvatting, dat d© culturen van Oceanie van Aziatische oorsprong zijn en secundo de mening dat deze beschavingen haar origine in Ame rika hebben. Buffelhoorns Gelijk gezegd, wil dr. Kooijman spe ciaal de verspreiding van de ornamenten en motieven der boombastdoeken in dit gebied nagaan. Over deze motieven en versieringen, die als illustratie in zijn publikatie zullen worden opgenomen, ls nog maar weinig bekend en de interpre tatie ervan stelt de onderzoeker voor bal van problemen. Z(j betreffen vooral de sociale functie van de stoffen waarop de versieringen voorkomen. Een van de weinige gevallen dat ccn oplossing kon worden gegeven is dat van de „buffelhorenmotieven", die men op de hoofddoeken van de Toradja's in midden Celebes aantreft. Deze zyn lelUk e wUzini de drager, dat wil zeggen, dat deze een expert ls in het koppensnellen. Bij zijn bezoek aan Engeland heeft dr. Kooijman het Brits museum als basis voor zijn studie genomen. Verder werkte hij in de universiteitsmusea van Cambridge en Oxford, alsmede in het koninklijk Schots museum te Edinburgh. Tevens heeft hij onderzoekingen ingesteld in het koninklijk instituut voor de tropen te Amsterdam, in het museum voor land- en volkenkunde te Rotterdam, in de „Musée de l'Homme" te Parijs, in de volkenkun dige musea van Hamburg en Bazel en in het Historisch museum te Bern. In het laatst genoemde museum vond hij een collectie boombastdoeken, verzameld door John Webber, die captain James Cook op diens derde reis door Oceanie als tekenaar vergezelde. Ina wat moeilijk; ze wenkt nu in Rotter dam en wist zich van het Leidse bestuurs college alleen nog de namen van burge meester Van Kinschot en de wethouders Van Schai'k en Van der Kwaak te herin neren. Ook 12 punten. De geschiedenisvraag leverde de heer De Jonge zelf 13 punten op en Hannie bleek in menskunde aardig thuis te 32. Een v-rij lastige onderwijsvraag wist de heer De Jonge niet geheel te beant woorden, waardoor hij er slechts 20 pun ten bij kreeg. De Leidse familie behaalde in totaal 89 punten en werd deiMe. Een doos bonbons zal het naar wij aanne men kortstondige aandenken aan deze avond zijn. De derde was de familie Kruidenier uit Rhenen, die 95 punten op zich wist te verenigen. Zij ging met de tweede prijs naar huis. Overigens is het gisteravond weer eens gebleken, hoe belangrijk het toch wel is, de krant te lezen. Verrijkend en interessant TN DE GROTE PERS van De Lakenhal woonden we gisteravond een A hijzonder interessante demonstratie van oude muziekinstrumenten bij die georganiseerd was door de Leidse Volksuniversiteit K. O. en die werd ingeleid en toegelicht door de heer Dirk Balfoort, oud-conservator va muziekhistorische afdeling van het Haagse Gemeentemuseum. Er bestond voor deze demonstratie veel belangstelling, en terecht, want we krijgen slechts zelden de gelegenheid authentieke klaroenen, serpenten, ophicleïdes, barokfluiten en -klarinetten, trompettes marines, clavichorden en gamba's te horen bespelen, ook al kennen we deze instrumenten misschien van afbeeldingen. geheel andere embouchures en technieken Interessant was het de heer Bal foort een originele trompette marine, (eig. trompette Maria wegens het in de krul gesneden nonnenkopje) te horen bespelen. Het instrument werd veel in nonnenkloosters gebruikt (vandaar de Duitse naam Nonnen- geige), ter vervanging van de trom- De ontwikkeling der Europese muziek instrumenten is een uiterst boeiend onder werp, niet alleen omdat we daaruit de huidige instrumenten kunnen begrijpen als produkten van een langdurige evolutie, maar ook omdat de oude muziek slechts tot haar recht kan komen, indien men haar plaatst of tenmniste denkt in de klanksfeer der oude instrumenten. Bijna nergens hebben we zulk een levend en daardoor ontroerend contact met het ver leden als in de klank van oude insbru- De heer Balfoort, die zoveel gedaan heeft voor het verzamelen en bestuderen van muziekinstrumenten waarvan de prachtige collectie van het Haagse Ge meentemuseum getuigt, heeft de gave zijn toehoorders iets mee te delen, niet alleen van zijn eigen kennis doch ook van zijn eigen geestdrift. Zijn medewerkers die hem bijstonden in het bespelen van dikwijls zeer moeilijk tot klinken te brengen instrumenten, wek ten aller bewondering door hun prestaties en toewijding. Zo beluisterden we dan onder meer enige oudere koperinstru- menten, het serpent, de bashoorn, de ophi- cleïde (nog door Mendelssohn gebruikt), de klaroen of cornet, en de klephoorn, het laatste instrument met zijn zangerige en ronde klank in een fragment uit de Nocturne van Mendelssohns Sommer- nachtstraum-Musik; de hout-blaasinstru menten waren vertegenwoordigd met de cilindrische barokfluit der 18de eeuw, de Denner-klarinet zoals Mozart die gebruik te in zijn klarinetconcert en dito kwintet, de sinds Mozart eigenlijk vergeten basset hoorn, eigenlijk een altklarinet, en de Engelse hoorn of althobo in zijn 18de eeuwse gestalte. Verscheidene malen konden vergelijkin gen gemaakt worden met moderne instru menten, zo bij de trompet, die in Bacns lijd nog als natuurtrompet, zonder piston' werd bespeeld met een virtuositeit waar van we thans ons nog nauwelijks een voor stelling kunnen maken. V er gelijkingen Bij dergelijke vergelijkingen valt altijd op, dat de klank der oude instrumenten onder, discreter en serener was dan di moderne vertegenwoordigers, welke laat ste anderzijds natuurlijk beter bespeel baar en zuiverder van Intonatie zijn. Ook oor de fluit en de klarinet geldt dit. Men moet bij het beluisteren van eer dergelijke demonstratie uiteraard be denken, dat de speelbechniek van serpen ten, klaroenen en natuurtrompetten in de 17de en 18de eeuw natuurlijk veel beter beheerst werd dan dit voor hedendaagse rs mogelijk ls, wier vorming op ge- Als tweede kwam gisteravond de familie De Jonge (man, vrouw en de twee dochters Ina en Hannie) uit Leiden op het podium van de N.C.R.V.-studio in Hilversum om deel te nemen aan de familiewedstrijd „Schiet in de roos". Ze haalde de derde prijs en heeft daardoor de reis terug kunnen veraangenamen met het eten van bonbons. Mevrouw De Jonge droeg, voordat ze in het strijdperk trad, een gedicht voor. Foto N. van der Horst. pet. Na de pauze werden we verrast door de virtuositeit, die één der medewerkende dames op het clavichord wist te ontplooien in een sonate van Em. Bach. Zij wekte eveneens bewondering met een stuk var Sweelinck gespeeld op een oud, bijzon der fraai klavecimbel, en met een frag ment van Mozart gespeeld op een authen tieke Mozart-piano. Ook de viola da gamba met haar prachtige zilverachtige en warme toon weerklonk. Tweemaal op deze avond werd van de oude instrumenten een ensemble gevormd, eerst om met de oude blaasinstrumenten een Beethoven-arrangement te spelen de heer Bosch, en eenmaal om, met de heer Balfoort als violist, met een echte 17de eeuwse Bouwmeesterviool met korte hals, en met klavecimbel en gamba, largo uit een triosonate van Krieger uit Het was een verrijkende en interessai avond, waarvoor we Dirk Balfoort en i medewerkers, Lous Goossens. Elisabeth Honsbeek, J. H. Bosveld, J. H. Leether, A. Bosch, B. Boerman en J. Goudswaard, zeer dankbaar zijn. Dr. J. i der Vee: Voor vervolg stads nieuws pagina 13 Nog geen haven voor woonschepen in Leiden Het zal nog wel even duren, voordat in Leiden een plan voor een ligplaats voor woonschepen kan worden uitge voerd. Tot voor kort was de dienst van gemeentewerken zo met werk belast, zo delen B. en W. in hun memorie van ant woord mee, dat moest worden overwo gen, de uitwerking van het plan voor ;en woonschepenhaven aan de Zijl, be luiden de te bouwen Zijlbrug, op te dra len aan een ingenieursbureau. Als gevolg ran de bestedingsbeperking acht het college het niet onmogelijk, dat de voor bereiding nu door de dienst van ge- leentewerken geschiedt. Ambtsaanvaarding aan Leidse universiteit Op vrijdag 15 november om 4 uur hoopt de heer A. C. Zaanen, benoemd tot ge- m hoogleraar in de faculteit der wis- natuurkunde, zijn ambt openlijk te vaarden door het uitspreken van een rede in het groot-auditorium. De uitbreiding van de universiteit vormt een belangrijk onderdeel van het ontwerp-structuurplan, dat de grondge dachten voor deze uitbreiding aangeeft, zo delen B. en W. mee in hun memorie van antwoord op de vraag van enkele leden, ol het college mededelingen kan doen over de uitbreidingsplannen van de universiteit, voorzover de gemeente daarbij betrokken ls. Nadere uitwerking daarvan dient plaats te hebben door middel van de nodige uitbreidi v plannen, welker totstandko ming pas kan worden bevorderd, zodra de grenscorrectie met de gemeente Oegstgeest haar beslag zal hebben gekre gen. Het raadsbesluit tot onteigening van ronden aan de Wassenaarseweg ls inmiddels door de Kroon goedgekeurd, waarmee thans een onteigenlngstdtel is verkregen ten behoeve van de uitbreiding van de universitaire laboratoria aan de Wassenaarseweg. Met de onteigenings procedure is een begin gemaakt. Plannen tot de bouw van meer pavil joens als het Piet Paaltjenspaviljoen zijn niet bekend. mos van het wassen... _»voerd, suède Uren pan toffeltje met eo«y of antl-dlp zool. Degelijk gemaakt, leuk modelI 9 95 pantoffelspecialist - wel beter, niet duurder 1 Luth. verkoopdagen f1464 Gisteravond werd de tweedaagse ver koping, georganiseerd door de drie Evan gelisch Lutherse dameskransen. geslo- Meegedeeld werd, dat het resultaat de bazaar 14B4 is. Zoals bekend, is dit bedrag voor de restauratie van het orgel. Kinderwagens C.H. LENS Co NIEUWE RIJN 39-40 Vrydag Pieterskerk, 7.15 tot 7.50 gebed. Prytaneum, 8 uur: K. en O., borduur- cursus onder leiding tha la Croix-Hansen. Anat.-embr.-laboratorium, 8 O., vervolg van cursus „Enkele aspecten van het rassenvraagstuk", dr. J. W Schuil-te Nordholt en dr. J. J. Buskes. Academiegebouw, 4 uur: Inaugurate dr. W. T. van Est. Het Gulden Vlies, 8 uur: a.r.-kieoveren ng wijk 1. jaarvergadering. Remonstr. kerk Hoogl. Kerkgracht, i ur: ds. W. Mackenzie, Remonstr. predi kant, over „Vragen rondom ons levens einde". De Beukenhof, Oegstgeest, 3 tot 5 uur eceptle van J. W. Henny ter gelegenheid ran het 40-jarig directeurschap Leids Dagiblad. Schouwburg, 8 uur: opvoering var .Iphigenie auf Tauris" van Goethe dooi Ruhr Festspiele. Het Gulden Vlies, 8 uur: schoonheids- demonstratie. Patonaatsgebouw te Oegstgeest, 7 uur: eomtactavond Leids Muzieklyceum. Zaterdag Luxor, 3 uur: K. en O., fllmserie, Perron 3 busstation Leiden, 2.05 uur: afdeling Leiden Kon. Ned. Natuurhisto rische Vereniging, vertrek naar mossen- excursie Huys te Warmont." Lakenhal, 8 uur: afdeling Kon. Ned. Toonkuhstenaarsverenlglng, concert. Schouwburg, 8 uur: toneelopvoering Litteris Sacrum. De stad Rome, te W a rm o nd, 2.30 u.: jaarvergadering gewest Zuid-Holland K.N.S.B. Tentoonstellingen Prentenkabinet Kloksteeg, 2 tot 5 uur: tentoonstelling van afbeeldingen van Paul Schuitema, tot 7 december. Apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door de apotheek Boekwijt, Breestraat 74, telefoon 20552, de Haven apotheek, Haven 18, telefoon 20085, en de 'heek te Oegstgeest, Wilhelminapark N V DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ LEIDFN

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3